KBB: 3 miljard en 20.000 mensen BIJENKORF: paradijs in het ongerede Mevrouw P. Pycke-Visser Lezer van het Jaar GELD He ZATERDAG 22 JANUAR11983 iUÉ BTBMIÜI liö SfflBiB* W2ll =RDAG 22 JANUARI 198c 'E Bijenkorf is in de gedachten van velen het enige Nederlandse warenhuis dat een vergelijking kan doorstaan met meer of minder beroemde winkelbedrijven in andere Europese hoofdsteden. Afgezien van de vraag of dat inderdaad zo is, blijkt de dreigende ondergang van het roemruchte concern diepe indruk te maken. Werd het concern te snel te groot? Of verloor het zijn „trendsettende" talent, dat het eerst ook groot had gemaakt?. ■de Bijenkorf Hema 9 Macks 5 aMaxis H Perry Sport «Mobell 1 KBB -holding met concernstaf „Natuurlijk moet de Bijenkorf blijven. Je kunt toch niet voor el ke kleinigheid naar Parijs, Londen, New York of Dallas vlie gen?". Eenheidsprijzen Expansie Te veel Begeerte McKinsey Met honderden zijn ze binnen gekomen, de inzendingen op de prijsvraag Lezer van het Jaar. Speels Sport Vergissen innmimi ebt u ook wel eens lloop- of een verstopte n tieuk, hoofdpijn, huiduï dan een vorm van a Nederland heeft 12 to bevolking een allergie Een allergische reacti medisch, maar oc maatschappelijk prob zeggen dat iemand een Een onjuiste kwalifi allergisch of je bent hi ook niet een beetje zu reacties kunnen do* veroorzaakt worden, stoffen bekend, die als reacties in het lichaan M Dr.Z.Pelikan in Bi weet veel over allei Hij is de enige alle: loog inZuid-N& land en verbonden Medisch Centrum Klokkenberg. Reacties Dj Bij al het rumoer om 'de Bijenkorf' gaan de gedachten voor al naar de warenhuizen en in het bijzonder naar het karak teristieke gebouw aan het Damrak in Amsterdam. Maar de warenhuizen zijn - hoewel tesamen het vlaggeschip van het concern - niet meer dan een bescheiden onderdeel van een samenstel van winkelketens, dat Koninklijke Bijenkorf Be heer heet. De gezamenlijke omzet van deze winkelbedrijven, waar ruim 20.000 mensen werken, bedroeg in 1981 ruim 3 miljard. Het concern zit als volgt in elkaar: Artikelen met kwaliteit, smaak en individuele stijl; omzet 390 miljoen, personeel 2508 (omgerekend naar full timers); warenhuizen in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Eind hoven en Arnhem, woninginrichting in Utrecht, Arnhem en Haarlem. Beperkt en gespecialiseerd assortiment, scherp geprijsd; omzet 1,7 miljard (inclusief aangesloten bedrijven), per soneel 6645 (fulltimers, alleen in eigen filialen); 73 eigen filialen en 107 aangesloten bedrijven. Kleinere winkels van het Hema-type; omzet 75.8 miljoen, personeel 1196 (fulltime); 98 winkels in kleinere steden in het zuidoosten van de Ver enigde Staten. Type weiland-winkel, waartoe ook de Trefcenters, Praxis (doe-het zelf), Berko Ede (deelneming) behoren, omzet 632 miljoen, personeel 1875 (fulltime); 3 Maxis-winkels, 3 Trefcenters, 1 Berko, 19 Praxis-winkels en 1 doe-het-zelf-center De Bouwvakker (Delft). Speciaalzaak in sport- en vrijetijdsartikelen, reizen en bungalowverhuur omzet 121 miljoen, personeel 425 (fulltime); 22 vestigingen in het hele land. Ikea-achtige winkel voor woninginrichting en decoratie; omzet 3.9 miljoen (in 414 maand), personeel 47; eerste winkel in het handelscentrum Soetelieve in Den Bosch in herfst 1981 geopend. Sinds 1981 in nieuw kantorencomplex in Bijlmermeer, 296 man personeel. Daar zetelt ook de onroerend goed maat schappij Mavo (met de 'financiële' dochter Mavoma). Het concern neemt verder deel in Robex (recreatieprojecten) en Roemo Total Care (onderhoud). De cijfers zijn van 31 januari 1982. Hans Ferrée uit Willeskop, erkend orakel op het gebied van trends en life styles, zit er maar mee. De Bijenkorf in nood, zijn eigen Bijenkorf. „Een paradijs dat in het ongerede is geraakt", vindt hij. Wat nu, niet zonder enige eli taire klop-klop, door menigeen als een onschatbaar cultuur goed wordt omarmd, begon aan het eind van de vorige eeuw als zo vele andere, later befaamd geworden winkelbedrijven. De Brenninkmeyers (C&A), Ger- zon, Hirsch, Lampe, Vroom en Dreesmann legden in het Am sterdam van die tijd de grond slag voor hun imperiums. 'Mama koopt alles bij de Byenkorf', was de leus van Ar- tur Isaac, die in 1889 een een voudige textielwinkel aan de Nieuwendijk in Amsterdam overnam van zijn oom Simon Goudsmit. De zaken gingen blijkbaar voortreffelijk. Vijfentwintig jaar later opende Isaac, tesa men met enkele compagnons, aan het Damrak in Amsterdam een kooppaleis dat zijn weerga niet had in Nederland. Parijs had zijn 'Au Bon Marché', Am sterdam had voortaan zijn 'Bij enkorf'. De Bijenkorf maakte snel naam met ware spektakelstuk ken en etalages waarbij Pano rama Mesdag verbleekte. 'De Bijenkorf heeft 't', zo heette het. De thematische aanpak, de ge durfde reclame en natuurlijk een selectief assortiment be zorgden het warenhuis een on verwoestbaar imago van stijl, kwaliteit en exclusiviteit. In 1926, in hetzelfde jaar dat in Den Haag een tweede Bijenkorf open ging, werd de Hema opge richt: Hollandsche Eenheids prijzen Maatschappij Amster dam. De formule was afgeke ken in Amerika, waar één van de directeuren twee maal per jaar heen voer om nieuwe din gen te ontdekken. Alles was ge prijsd in stuivers, dubbeltjes en kwartjes. Die Hema's waren in het be gin geen vetpot, maar de Bijen korf-directie hield vol. In 1930 waren er 15 Hema-filialen. En de laatste jaren hebben de wa renhuizen een heleboel plezier gehad van die Hema's. Zonder deze volkszaken, nummer één in rookworsten en BH's, zou de sjieke Bijenkorf er waarschijn lijk al niet meer geweest zijn. Volgens het bedrijf zelf komt 65% van alle in Nederland ver kochte rookworst uit de Hema en een kwart van alle buste houders. De grote expansie, de concern vorming, is pas in de jaren ze ventig gekomen. De Hema, eerst een dochter, was toen al opgeklommen tot een zusterbe drijf van de Bijenkorf en top man drs. J. Bons, afkomstig van een organisatie adviesbu reau, had een piepjonge mana ger geronseld bij de Zweedse luierfabrikant Mölnlycke, Ivar Samrén. Het concern, in 1970 bij het eeuwfeest 'koninklijk' ge kroond, ging weilandwinkels bouwen (Maxis/Praxis) en ko pen (Trefcenters, overgenomen van De Gruyter) en werd ook eigenaar van de sportwinkels van Perry van der Kar. Samen met Sporthuis Centrum werd dat de Perry Sport-keten. In de jaren zestig had Eind hoven het vierde Bijenkorf- warenhuis gekregen en in 1975 werd de vijfde Bijenkorf ge opend in Arnhem. In Utrecht, waar de zesde zou volgen, is dit Bijenkorf-medewerkers op het Amsterdamse Beursplein voor het gebouw van het warenhuis. Met een petitie en handtekeningen trokken zij even later naar het hoofdkantoor van het KBB-concern in de Bijl mermeer. foto anp succesverhaal blijven steken. Door geruzie met de gemeente over de ontwikkeling van bouwplannen, maar ook door groeiende twijfel binnen het bedrijf zelf is op de plaats waar eerste Galeries Modernes stond, tot dusver alleen een noodwin- kel van Bijenkorf Wonen geko men. Niemand gelooft nog in een echte Utrechtse Bijenkorf. Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) heeft te veel hooi op zijn vork genomen: én een kostbare modernisering van de waren huizen (kosten ongeveer 100 miljoen, én de huisvesting van de kantoren in een nieuw ge bouw in de Bijlmermeer (op nieuw ongeveer 100 miljoen), én de koop van bijna 100 Hema- achtige winkels in de Verenig de Staten (Macks Stores, prijs 35 miljoen). De laatste tien jaar, zo blijkt uit de cijfers van het concern, is de schuld tot meer dan 1 mil jard gestegen terwijl het eigen vermogen niet verder groeide dan tot 200 miljoen. In de pe riode 1977-1981 groeide de schuld met bijna een half mil jard gulden. Een belangrijk onderdeel van het investeringsplan dat daarmee werd gefinancierd, was de vernieuwing van de wa renhuizen. Na een reeks van succesvolle jaren begon er dui delijk sleet te komen op het ooit onaantastbare imago van de Bijenkorf. Het begon er een beetje rommelig te worden. Waar was de durf en de stijl van weleer? Het management reageerde met een operatie, die bekend is geworden als de 'strategische heroriëntatie'. Er was niet veel opmerkingsgave nodig voor de constatering dat er in Amster dam en ook in andere steden een heleboel gaande was dat het winkelgebeuren beïnvloed de. De binnensteden waren verloederd en moeilijker te be reiken en in wijkwinkelcentra en in de winkelstraten van kleinere plaatsen kon je ook heel aardig boodschappen doen. Een bezoek aan de Bijenkorf moest weer een treinreisje waard worden, dus. Naar het voorbeeld van het beroemde New Yorkse Bloomingdale's kregen de warenhuizen een fa ce lift, die met name in de Am sterdamse vestiging zo veel on gemak met zich bracht, dat het publiek wel heel erg op de proef werd gesteld. Te veel, heeft de KBB-directie later ook toege geven. Trendgevoelige Hans Ferrée is heel duidelijk in zijn diagnose: „In een warenhuis behoor je geil te worden. Als je daar rondloopt, moet je begeerte worden opgewekt. De Bijenkorf is ontrouw geworden aan zijn eigen concept. Een warenhuis is meer dan een verzameling win kels onder één dak. Het moet een organisch geheel zijn. Een afdeling die het even wat min der doet, kun je niet ongestraft weg doen". Hij doelt misschien op het sluiten van de befaamde le vensmiddelenetage in de Am sterdamse Bijenkorf. „Ja, zoiets brengt traffic mee. Iemand die een zalmsalade komt halen, neemt misschien ook wel een leuke lamp mee, niet?". De investeringen bleken ho ger en duurder dan verwacht en de ontwikkeling van de om zet viel juist tegen. Hoewel nie mand kon zien aankomen dat de koopkracht vanaf 1982 zo sterk zou kelderen, bleef de Bij enkorf-top wel erg lang opti mistisch. „Wij geloven niet in verzadiging van de consument, wij geloven nog in de groei van de welvaart en groei van inko mens", zo citeerde Beleggers Belangen in de zomer van 1981 nog met stille verbijstering KBB-topman drs. Bons. Een paar maanden later, in november 1981, barstte de bom: het concern moest sterk gaan bezuinigen. Een reorganisatie zou 1300 tot 1500 arbeidsplaat sen kosten. De Bijenkorf-wa renhuizen zaten dik in de rode cijfers en tot overmaat van ramp was de winst van de He ma, jarenlang een goudmijntje voor het concern, niet meer vol doende om die verliezen te compenseren. Sindsdien is KBB haast niet meer uit het nieuws geweest. Een kritische fractie van de on dernemingsraad bestookte on ophoudelijk via de pers de raad van bestuur, nog steeds onder leiding van drs. Bons, die ver liezen zou verdoezelen en jaar rekeningen manipuleren. Het organisatie adviesbureau McKinsey werd er tenslotte bij gehaald om de financiële posi tie van het concern nog eens door te lichten en mogelijkhe den aan te geven voor een her stelplan. Intussen is ook uit die rap portages ruimschoots gepubli ceerd. Die puzzel leidt tot de conclusie dat een totale ont manteling van het concern dreigt. De warenhuizen zouden alleen door een injectie van zo'n 200 miljoen te redden zijn. De KBB-directie heeft be loofd eind janauri eindelijk met een herstelplan te komen. Het Bijenkorf-personeel probeert de dreiging van het ergste te bezweren door vandaag mas saal aandacht te vragen voor het belang van het behoud van de warenhuizen. Simon Car- miggelt heeft hen daarvoor een echte Bijenkorf-leus aan de hand gedaan: „De Bijenkorf moet blijven. Houden zo". üllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze redactie binnenland En even zo talrijk zijn de oorde len over De Stem, waarom was ge vraagd. Straks daarover meer. Eerst de goede oplossing van de vragen, die op de eerste algemene pagina waren gesteld. De Nederlandse journalisten zijn ge dood in El Salvador; het banenplan van Den Uyl voorzag in 25.000 nieuwe banen; de bekende politicus die na een nederlaag aftrad was natuurlijk Jan Terlouw; ko ningin Beatrix en prins Claus gingen naar Amerika ter herdenking van 200 jaar Ne derlands-Amerikaanse betrekkingen; Lech Walesa was leider van Solidariteit (merkwaardig, hoeveel mensen het ant woord op deze vraag niet juist hadden); Gerard Nijbper won de marathon in Athene; het bloedbad in het Palestijns vluchtelingenkamp had plaats in Sabra; om de Falkland Eilanden is oorlog ge voerd; paus Johannes Paulus II begon zijn internationale reizen in Afrika; de meeste aandacht werd besteed aan het overlijden van prinses Gracia; Andropov is de opvol ger van Brezjnev; de staking bij De Stem duurde tien dagen; Garcia Marquez kreeg de Nobelprijs voor de literatuur en Anne- marie Verstappen haalde medailles in het zwemmen. Dan waren er nog de typisch Zeeuwse vragen en de gevraagde antwoorden zijn: Westdorpe, Hoek, Het Verdronken Land van Saeftinghe, Sas van Gent, 104 jaar, olie-overlast in de Westerschelde, Octo pus, Miss Zeeland, een dag staken, Bres- kens, exclusieve thermometer, oorlog stuig, de verkoop van Diepvries Breskens, zeeprik, braderie Axel, 80 meter, opening NS-kantoor Sas van Gent, het diertje dreigde te verhongeren, Sluiskil en een grootscheepse EHBO-oefening. Nou als U nog weet wat U hebt ingevuld dan kunt U nu controleren of U de goede antwoorden hebt gegeven. Men begrijpt, dat goed invullen alleen niet voldoende is. Dan zouden we de Lezer van het Jaar lukraak moeten kiezen uit de grote stapel. En dat is niet de bedoeling; het gaat er immers niet alleen om dat U de krant goed leest, maar ook, dat U een beetje speels, een beetje serieus over de krant kan oordelen. En daar heeft het niet aan ontbroken. Heel veel lezers hebben de moeite geno men om puntig, geestig of serieus een oor deel over De Stem te geven. Opvallend daarbij was, dat velen van hen de staking bij de De Stem een afschu welijke ervaring hebben gevonden. Zo schrijft het echtpaar P. van Voren uit IJzendijke: „Wij vinden De Stem een goede krant, want anders waren wij na die sta kingsacties in maart geen abonnee geble ven....ik kan je wel vertellen, dat tien da gen geen krant in de bus niet leuk is." En mevrouw A. Schelfhout uit Sluiskil schrijft: „De Stem, ik kan hem niet missen, geen dag en toch hebt U het gepresteerd ons tien dagen zonder krant te zetten. Vre selijk was dat." Naast veel lovende woorden over de krant kwam uit de brieven toch ook naar voren, dat men zaken mist. Opvallend ge noeg vooral op sportgebied. En dat, terwijl we zelf toch denken de meest complete sportkrant van zuid-Nederland te hebben. Maar wat schrijft J. de Feber uit Kloos- terzande: „Op één ding moet ik echter kri tiek geven en dat is op sportgebied. Er staat in het weekend veel sport te gebeu ren, maar voor het weekend staat er nooit een volledig programma van amateurs en afdelingsvoetbal in" en Frans Merckx uit Clinge: „Wij zouden willen dat er meer sport in kwam", Eric de Cock uit Hulst vindt, dat er meer autosportnieuws in De Stem zou moeten staan, terwijl J. Burg- grave uit Hulst het erg op prijs zou stellen als in de sportverslaggeving meer reke ning zou worden gehouden met de „pu blieke opinie": „Het kan een bron zijn van meer democratie in sportverslagen door medewerking van redactie en publieke opinie." Lovende woorden natuurlijk ook over De Stem. Annie van Leeuwen uit IJzen dijke heeft veel begrip voor het werk bij de krant: „Fouten komen er in voor en vergeet de redactie berichten, dat is ge woon vergissen. Maar ondanks dat kun nen we dagblad De Stem geen dag mis sen." A. Nagelkerke uit Kapellebrug is heel kernachtig: „Ik zonder krant is als een boer zonder land" en de familie Van de Veire uit Terneuzen constateert „Op staan met De Stem in de morgen is op staan zonder zorgen". Het is onvermijde lijk, dat menig lezer de dichtvorm heeft gekozen voor zijn reactie. Zoals E. Bree- poel uit Axel die dicht: „Wie veel wil lezen en alles wil leren moet zich op De Stem abonneren Een beetje rood, dat wel inderdaad 'k Geloof overigens niet dat het schaadt" Alles bij elkaar dus tal van leerzame, leu ke, kritische en meelevende brieven. Eén daarvan sprong er toch uit. En de inzender daarvan heeft van ons de ere-titel Lezer van het Jaar gekregen. Kort en kernachtig en heel goed gevonden geven hij en zij hun oordeel over De Stem. Lezer van het Jaar is ge worden mevrouw P. Pycke- Visser uit de Westlandstraat 15 in Breskens. Zij schreef de redactie: D Duidelijk E Eerlijk S Snel T T reffend E Evenwichtig M Mooi meegenomen door Bert van Velzen De actualiteit is geld. Een som van 120.000 gulden lenen is, «j, men belastingtroost buiten t*. schouwing laat, zo maar ineej, 6000 gulden per jaar of 500 gul. den per maand goedkoper een jaar geleden. Ik had voor een illustratie van de renteval liever een ton gekozen, maar met 120.000zijn de sommen zonder handcomputer te ma ken. Het lijkt een magisch uit. gangspunt: S procent veroor. zaakt een bruto rentelast van 800 gulden per maand en 0,125 procent meer of minder is twaalf en een halve gulden. Een en ander wil natuurlijk niet zeggen datje voor het ge. mak 120.000 gulden moet lenen als je er maar 110.000 nodig hebt. De man die me dit in de trein zat voor te rekenen zag er witjes uit. Hij genoot van zijn eigen verhaal met het schicht;, ge genot van Koot op de kleffe toer; hij sprak de cijfertjeiuit alsof ze proefden naar porno. Lekkere ronde cijfertjes. Weet je wel, van die fijne vijfies e» die erotische joekels van ach ten. Ik droom ervan, zei hij. Van bruto maandlast door rente en, gezien mijn leeftijd en geuiichi per centimeter, een verzeke ring getekend aan mijn leven zodat mijn vrouw, zodra ik eindelijk ben heengegaan, in mijn verscheiden een gunstige ontwikkeling zou kunnen zien Want dan woont ze voor een habbekrats. Mocht zij daaren tegen besluiten eerder af te rei- zen dan ik, dan koop ik de ver zekering op het juiste moment af, na een korte periode van intense rouw, en dan zet ik nog eenmaal de bramzeilen op voor onder meer een bezoek aan Tb- kio. Ik heb me ten zeerste met mijn dood beziggehouden, want ik voel dat ik met die verzekering mijn leven heb ge geven voor mijn vrouw. Toert de onderhandelingen over de details nog gaande waren heb ik doodsangsten uitgestaan dal ik het niet zou halen. Ik hield mijn adem in als een stadshui een poep gas had gegeven. Ik zei tegen mezelf: goed door it neus ademen, niet hyperventi leren. Denk aan je hart. Zachtjes aan met die bus luchtverfrisser, want dat slaat op je longen. Het zou toch zon de zijn geweest als ik, door on voorzichtigheid of noodlot, met een dag een gratis huis voor mijn vrouw zou hebben gemiil. Ik ben een etmaal van de straat afgeweest en heb mij in huis verschanst waar het gevaar voor instorting, vallend ge steente en omvallende boeken kasten het kleinste was. Daar, in een stille hoek, heb ik de laatste uren doorgebracht, luisterend naar de eenzame ja ger in mijn borst of, door ver moeidheid overmand, vech tend in spinnewebben van nachtmerries. Er zat geen en kele deur aan het huis waarin ik de garantie van mijn leven had gehecht. De vloeren wam tampolines waarop mijn vrouw doende was zichzelf te lanceren naar een omloop mi de aarde en op zeker moment zat ik in bad, in het schuim, op het trottoir, omringd dooreen geboeide mensenmenigte, die juichte toen ik een spons uit kneep boven mijn hoofd. Ik droomde dat de buren de gas- toevoer hadden afgetapt; er kwam, uit de kleine letters va# een opstalverzekering, een schip op de kruin van een reu- zengolf neergedaald op mijn dak en er was ook volksoproer, waartegen ik verzekerd was. Ik heb geslapen met een brie/fe In mijn hand waarop te lezen stond dat ik helaas wat te vroeg was heengegaan en dat zulks, terwille van de verzekt- ring, een dagje geheim gehou den moest worden. Ik heb toen in mijn onrustige slaap ge huild. Want toen het dag utri zag mijn vrouw dat briefje in mijn koude, marmeren hand en toen ze het gelezen had zei ze: juist. Alsof het de gewoon ste zaak van de wereld was. Ik had nog wel in een PS om een eenvoudige begrafenis ver zocht, zonder eikenloof, maar met de stem van Paul Robeson: Swing Low, Sweet Chariot. Hel is er niet van gekomen. Ik heb acht procent, tien jaar vast. Ik moet een beetje gaan uitkijken voor mijn hart. Beetje uit de buurt blijven van die spuit bussen In acht jaar tijd hee daar een afdeling allergo immunologie met dertig r werkers opgebouwd, die yan de grootste op dit geb West-Europa is uitgegroe een bovenregionale f vervult. Dr.Pelikan pub] regelmatig en geeft ook lezingen in buiten- en bi land. „De allergie staat de 1 jaren sterk in de belangsti Er wordt in vaktij dschrif andersoortige weekblad® ud éVèi- -geschreven $n er "-"^'•óbR0veel over gepraat, discussies over de allergi< blematiek beluistert, me dat deze vaak zwaar wor derschat of het etiket rieus/ongrijpbaar opg- krijgt. Dit beeld is on door een gebrek aan jui; formatie.'Daarom mijn werking aan dit ver, Dr.Pelikan houdt niet ve geblazen toestanden en zijn informatie dan ook zakelijk. m Alle §>8 JW9 tvsbtvrt jïTyr Juim ÏJT,rual uos QErdaoWhyino loou os SrtOOW Jtnb 1 secVJ Doe „Allergie is een abno reactie van een orgaar systeem Of van het he chaam. Onder allergie alle ziekten welke door letgische reactie verooi zijn. Met allergie is het 1 immunologie nauw verbt De immunologie houdt zi< zig met het afweermecha van het lichaam en da; ook met het mechanisme - - allergie-reactie. 1= Allergische reacties on als de antilichamen, die lichaam nagenoeg in alle nen voorkomen, in contE men met 'vreemde' stoff. antigenen of allergene noemd worden. Deze it sprong nuttige réactie k; der bepaalde omstandij binnen of buiten het lich; veranderd worden, dat langer nuttig maar juist lig voor het lichaam werk, Antilichamen zijn welke door het afweers; Hg in het levend lichaam ge ceerd worden. Met de g; =5 krijgt het kind de basish; heid van deze stoffen moeder mee, later proc het de antistoffen zelf. Antigenen zijn stoff; diverse oorsprong (vaak ten, meervoudige suiker: moiucaire vetten of co: ties hiervan), die de pr; =3 van antilichamen, stirr en daarna met deze exi produceerde antilicham; 33 geren. =3 Antigenen zijn verdi allerlei groepen en subg =3 bijvoorbeeld interne (d Hg een abnormaal proces ir =3 chaam ontstaan) en 33 (die van buiten af kome de huid blijven hangen c =5 lichaam dringen). Er zo'n 350.000 stoffen beke ke als volwaardige of waardige allergenen optreden. 3= De allergische reacti; den verdeeld in vier ty

de Stem | 1983 | | pagina 20