In deze Gids- Weekend: duivelse' trekken van „ongewenste republiek" De Duitsers pijnigen zich de laatste weken en maanden weer uitvoerig met het stellen van die ene vraag: Hoe konden we zo stom Alle radio en tv-programma's van het weekend op de achterpagina ZEELAND s >NDAG Het Bijenkorf-concern wankelt en dat betekent dat er méér op het spel staat dan het warenhuis dat ooit zo'n grote aantrekkings kracht had op modebewuste en trendgevoelige consumenten. Een op de tien Nederlanders is ergens allergisch voor. Dat zegt de Bredase allergoloog dr S. Pe- likan. Volgens hem is er onvol doende bekend over deze „kwaal". Vandaar dat hij er in deze krant een boekje over open heeft willen doen. zijn Hitier aan de macht te brengen? Een stortvloed aan doorgaans goed gedocumenteerde publicaties rond dat thema, televisiedebatten, documentaires en exposities is de laatste tijd op de Duitsers losgelaten. De reden: op 30 januari is het precies 50 jaar geleden dat Adolf Hitler Rijkskanselier werd. Daarmee kwam een einde aan de republiek van Weimar en begon de grootste gruweltentoonstelling uit de geschiedenis. „EEN toestand van feitelijke anarchie heei*st in de straten van Duitsland. Orde en tucht l Nooit meer i i Binden lerkje: 11.00 u. ds, 19.30 u. ds. v.d. Bauwhe. 1.0.00 u. ds. A. Schellevj, tal. 9.30 u. ds. M. Hooy, eerde kerkd1en. _w 10.45 u. ds. F. Blow |(B.). 1.30 en 17 u. ds. D. Visse, 9.30 u. ds. F. Blokland, le: 10 en 15 u. ds. J. pau ■evendienst4-8j. 117 u. ds. A. Lunshof, fen 15 u. ds. G. Geerts isdijk. J (Noordstraatkerki- ■r. D. de Best. (Opstan- 1: 9 en 17 u. dhr. D. <je I 10 en 15 u. ds. M. Voet imeerde kerk vrij It 115 u. ds. J. Borgdorff. 115 u. ds. H.v.d. Berg, 10.30 en 15 u. ds. C. Me- 1 9 u. ds. C. Mewe, 15 Laan, Gent (B). lijke ■kerk gerefor. 10 en 15 u. ds. L.v.4 ezinde kerk |rg: 10.30 u. mevr. M de Ruiter. |es heils i: 10 u. Heiligingssamen- 11.45 u. zondagsscholen. Korpsbidstond, 19 u. Ver- pmenkomst o.l.v. Envoy j.v.d. Heijden. - Singelkerk, zat. 19 a Martinuskerk. zond. Willibrorduskerk- le Bag 8.45 u. izeeuwsch - vlaan- I H. Hendrikus. zat. 19 u, P en 10 u. •1. Willibrordus. zat. 19 u. 10, 10 en 11.30 u.Blaauwe >t. 17.15 u. Maria ten Hemelope- 119 u. zond. 9 u. een - H. Johannes de Do- |19 u. zond. 8 en 10 u. elle - H. Petrus en Pau- JT7 u. zond. 10.30 u. |pe - O. L. Vr. Visitatie, zat ld. 8 en 10 u. lijk - H. Catharina. zat. 19 r u' - H. Theresia. zat. 19 u. zande - H. Martinus. zat |ond. 9 en 10.30 u. ht - H. H. Philippus en Ja- lat. 19 u. zond. 8.30 en 10 vaarde - H. Cornelis. zat |d. 10 u. Vamen - H. Jozef. zat. 17 u. J.30 u. ■se - H. Willibrordus. zat. 17 110.30 u. dijk - H. Gerulphes. zat. 19 18 en 10 u. - St. Antonius. zat. 19 u. u. I - H. Gerardus Majella. zat frd. 8 en 10 u. Gregorius de Grote. zat. nd. 11 u. line - O. L. Vr. Hemelvaart, p. zond. 9.30 u. i Gent - Maria Hemelvaart. L zond. 9 en 11 u. Jraat - H. Pastoor van Ars, )u. ■zen - H. Willibrordus(Tri- ferk). zat. 19 u. zond. 9.15 en I Verrezen Christus - maand. 1.19 u. zond. 9.30 en 11 uur. H. Kruiskerk, zat. 19 u. з.30 u. prpe - H. Maria Hemelvaart. zond. 9.45 u. (kerken |k - zond. 10 u. Oost- en jpelle - zat. 19 u. Zoutelande |9 en zond. 10 u. Vrouwenpol- at. 19 en zond. 10 u. fe.30 u. Class of 1984,16 j. 19.30 |5 u. Poltergeist, 16 j. 21.45 u. i koele meren des doods, 16 j. tlngen Ibra I- 19 en 21.30 u. Annie, pambra ii-19 en 21.30 u. E.T., edelijk Museum, Bellamy- 19- Expositie van Geert-Jan luis met audio-visuele instal- fn performance. Geop. ma- lijd. 9-12.30 en 13.30-17. (tot 12 Ilwaarde Ihai jk-14.30 u. schieting. porpe erberg- 13 u. koningsschie- bSITIES: ZIE ZATERDAG ■GE nelle duif- 13.30 u. Seriekaar- 14 u. London connection, Jen21.30u. Poltergeist, 16j. 1st Jig van Engeland- 13.45, 16.15, I en 21.15 u. Poltergeist, 16 J- I 16.15 en 21.15 u. Young doc- Jn love, a.l. 16.15, 18.45 en 21.15 le blade rummer, 12 j. 13.45 en lu. De boezemvriend, a.l. 18-45 1.15 u. Ademloos, 16 j. 14.30 en u. De toverfluit, 18 j. imaert- Hoktentoonstelling- Isherberg- 10-12 u. hokten- fetelling. tosterzande Hoogaars-14.30 schieting. 12 wacht le Molen-14.30 u. schieting. G.v. -15 u. schieting. is waarde i de Sports 14.30 u. schieting. frdelburg rtheater-14 u. Martij n, a.l. 19 en J) u. Veel liefs uit Moskou, 12 j. btburg eltheater- 14 en 20 u. De boe- Vriend, a.l. 16.30 u. Hot luncn. (neuzen ortheater- 13.45 u. Yogie Bear, 13.45,16 en 18.45 u. Class of 19% 118.45 en 21.15 u. Poltergeist, 15 len 21.15 u. Van de koele meren poods, 16 j. bouwingswerkzaamheden a het Houtenkwartier. "e ing staat nu gepland voor ijdag6mei. /O - De KVO-kring Huls1 >udt maandag 24 januari om 30 uur haar winterbijeen" mst voor besturen in De ullaert te Hulst. /AreRDAG 22 JANUARI 1983 Demi ineen Door Pieter Eggen Bruine hemden doemden overal weer op en er waren vier privélegers, uitgerust met op zijn minst knipmessen en re volvers, dolken en koperen pij pen, bezig met schieten op de pleinen en als dollen door de stad aan het trekken. Optochten en bijeenkomsten, betogingen en protesten, fees ten en begrafenissen, overal zag men dezelfde gezichten, maar verschillende uniformen - alleen, de SS en de SA van de nazi's en het rode front van de communisten marcheerden ies weerspanniger, de Reichsban- ner van de sozi's iets vadsiger, de Stahlhelmers iets bezadig der. De Reichswehr, de enige wettig gewapende macht, viel het minste op, hoewel deze in zekere zin Hindenburgs (de Reichspresident) eigen politie ke instrument was". Dat was het beeld dat Wei- mar-Duitsland te zien gaf tij dens de zomer van 1932. Na een hopeloos mislukt beleid van kanselier Brüning (de 'Honger- kanselier', zoals hij genoemd werd), besloot president Hin denburg de Rijksdag te ontbin den en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Die toonden over duidelijk aan hoe verscheurd het Duitse rijk was en hoe do delijk vermoeid ook de repu bliek. Communisten en NSDAP (de partij van Hitier) haalden samen de absolute meerder heid, met hun campagne tegen „Het systeem". Hitiers partij haalde meer dan 13,5 miljoen stemmen, en werd de grootste partij. Iedereen verwachtte dat de „Führer" nu een gooi naar de macht zou doen, maar deze was meer overtuigd van zijn uiteindelijke doel: de absolute macht. Dat Hitier op dat ogen blik overigens geen kanselier kon worden lag minder aan hem zelf dan aan het „oude karrepaard" Hindenburg, diei de „mislukte korporaal uit Braunau" niet kon velen. In plaats van een meerderheidsre gering onder Hitier, koos de president voor het meest bizar re kabinet dat de Weimar-re- publiek ooit zou kennen: een minderheidsregering onder lei ding van de aartsconservatieve Franz von Papen. Bekend als het „Baronnenkabinet" was dit grotendeels samengesteld uit de „Herrenklub", een exclusie ve sociëteit in Berlijn. Von Pa pens doel was een soort „con servatieve revolutie" te be werkstelligen, met als uiteinde lijk doel de vervanging van de republiek door de in 1919 ver dreven monarchie. Von Papen stelde voor de sociale voorzie ningen af te schaffen, een mo rele herbewapening te bewerk stelligen door de jonkers (de Pruisische adel) opnieuw de leiding van het land te geven en Duitsland voor te bereiden op de oorlog, waarin het zich zou kunnen wreken voor de smade lijke nederlaag in de Eerste Wereldoorlog. Von Papens benoeming was vooral het werk van generaal Von Schleicher, een gepaten teerde intrigant, die bereid zou zijn een staatsgreep te plegen als „Franzchen" mocht falen. Toen Von Papen evenwel in de herfst van 1932 zijn regering voor het eerst met de Rijksdag moest confronteren bleek de oppositie ertegen, volgens ver wachting, zo groot dat het kabi- Hitler en Hindenburg net dezelfde dag al naar huis kon. Nieuwe verkiezingen, de vierde van dat jaar, volgden. Hitiers propagandachef Goeb- bels gaf kort voor de dag waar op de Duitsers naar de stembus togen (op 6 november) haar scherp aan hoe de stemming in het land was. „De zaken kun nen zo niet doorgaan", zo zei Goebbels. „Er moet een veran dering komen. Wij kunnen kie zen: van nu af naar een bolsje wistische anarchie of van nu af naar nationaal-socialistische orde en tucht". Die uitspraak, en de aanvaarding ervan door de Duitsers, betekende het nek schot voor de sociaal-democra tie. De toekomst was aan de communisten, die politiek, ideologisch en financieel geheel afhankelijk waren van Mos kou, of aan de nazi's, die voor het gevoel van veel Duitsers in ieder geval vrij waren van dit soort bindingen, ondanks hun onverholen voorkeur voor de vestiging van een dictatuur. De verkiezingen van novem ber leverden een onverwachte nederlaag op voor de nazi's, winst voor de communisten en licht verlies voor de burgerlijke partijen. De politieke malaise kon evenwel niet bezworen worden. Op dat moment greep Von Schleicher met een goed opge zette lobby tegen Von Papen de macht. Hij beloofde de presi dent dat hij een meerderheid zou kunnen krijgen voor zijn regering. Hij achtte zichzelf in staat Hitiers NSDAP te splitsen door het op een akkoord te gooien met de „linkervleugel" onder leiding van de broertjes Strasser, die een werkgelegen heidsprogramma hadden opge steld, dat door Hitier woedend van de hand was gewezen als te socialistisch. Von Schleicher slaagde er weliswaar niet in de nazi's uiteen te drijven, maar hij startte wel een sociaal pro gramma, waarmee hij de bij naam „sozialer General" ver wierf. De Rijksdag liet hem korte tijd zijn gang gaan, tot het moment dat enkele kranten uitpakten met verhalen, waar uit bleek dat een groot deel van de sociale subsidies door indus triëlen en landjonkers gebruikt was om er zichzelf mee te ver rijken. Die onthullingen betekenden het laatste duwtje in de rug van de nazi's; Von Schleicher zag zijn machtsbasis even snel af kalven als hij hem had opge bouwd. De Rijkskanselier moest bovendien ervaren dat ook hij geslachtofferd kon wor den aan de rijke traditie van de intriges. Daarmee komt Hitiers „Machtergreifung" in zicht. De gewezen kanselier Von Papen bezocht in het geheim op 4 ja nuari 1933 in Keulen Hitier, om hem ertoe te bewegen kanselier te worden, met opneming van een groot aantal oer-conserva- tieve Stahlhelm-politici (een club die voornamelijk was sa mengesteld uit oorlogs-vetera- nen van '14-'18). De poging tot koningsmoord van Von Papen lekte uit, maar kon in zijn ef fecten niet meer gestuit wor den. In de stroom van geruch ten over staatsgrepen en verha len over het terughalen van keizer Wilhelm uit Nederland leek het pact van Hitler met Von Papen een betrekkelijk klein kwaad. Politiek Duits land was ook te moe van het politieke geweld (182 doden in Berlijn in 1932) en de totale be stuurlijke anarchie om de rug nog eens te rechten tegen Hit- Ier. Een SPD-afgevaardigde in de Rijksdag uit die dagen gaf lucht aan de oververmoeidheid van de burgerlijke politiek, toen hij kort na de verkiezingen van november '32, een journa list bad, niet te hard over hem te oordelen „als het straks alle maal is afgelopen". e revolutie republiek De SS marcheert in het spoor van de Führer Die stemming was tekenend voor de laatste weken van 'Weimar'.De beroemde schrij ver Zuckmayer schreef over een persbal in januari 1933, kort voor Hitiers benoeming tot kanselier: „De mensen gaven zich over aan een macaber mengsel van neerslachtigheid en uitgelaten vreugde..Emil Herz, de bedrijfsdirecteur van de uitgeverij Ullstein bleef maar glazen vullen iedere keer zeggend: „Drink eens uit, wie weet wanneer je nog ooit champagne zult drinken". Diep in ons hart wisten we het alle maal: nooit meer. Dezelfde dag was Von Schleicher afgetreden en waren nieuwe besprekingen over de vorming van een regering be gonnen. De volgende dag, 29 ja nuari, werd het spel om de macht definitief in het voordeel van Hitier beslist. Volgens de ook door historici nog niet op geklaarde geruchten werd pre sident Hindenburg onder druk gezet, Hitier toe te laten tot het ambt van kanselier. Zijn infor manten wisten hem te vertellen van edn op handen zijnde staatsgreep door Von Schlei cher, die alleen zou worden af gelast als Hitier aan de macht werd gebracht. Von Schleicher en de legertop zouden tot het inzicht zijn gekomen dat alleen op die manier een complete burgeroorlog te voorkomen was. Voor de keuze gesteld: Hitler of de anarchie koos de oude generaal en Pruis, Hin denburg, uiteindelijk voor de eerste. Hij wilde ook niet de man zijn die de grondwet zou begraven, want hoewel Hin denburg als veldmaarschalk onder 'Der Wilhelm' niets op had met de republiek, bleef hij de grondwet van diezelfde re publiek tot het laatst trouw. Von Papen had intussen de topstukken van de conservatie ve Stahlhelm, Hugenberg, Dür- stenberg en Seldte er toe weten over te halen in een kabinet on der Hitier zitting te nemen. Door een onevenredig aantal ministersposten op te eisen dachten ze „Hitier te kunnen binden". Om elf uur 's ochtends op 30 januari was het dan zover. Terwijl de nieuwe mi nistersploeg in de hal van het presidentiële paleis wachtte tot Hindenburg hen wilde ontvan gen, zei Hitier dat hij na zijn benoeming zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen wilde, om op die manier het vertrouwen van de bevolking voor de coali tie te krijgen. Hugenberg werd onrustig van die gedachte - want hij vreesde terecht dat die nieuwe verkiezingen gebruikt zouden worden om de coalitie op te blazen - en weigerde op die manier aan de regering deel te nemen. Op het moment dat de ruzie tussen hem en Hitier zijn hoogtepunt leek te berei ken stapte staatssecretars Meissner binnen: „Heren het is kwart over elf. U kunt de Reichsprasident niet langer la ten wachten". Hugenberg gaf zich gewonnen: Hitier werd be noemd. „De minst bloedige re volutie uit de geschiedenis", kraaide hij na afloop van ple zier. Berlijn beleefde die avond een bizarre ontlading van de spanningen die het de laatste maanden en jaren tot de inzet had gemaakt van bloedige rel len en politieke twisten. Onbe kenden vielen elkaar om de hals: „Eindelijk zijn we gered". Het was als voelde het Duitse volk dat het bevrijd was uit de politieke en economische chaos die het land al ruim twee jaar in een poel van ellende had ge stort. 's Avonds gaf Berlijn een grimmig staaltje massa-hyste- rie ten beste. Zonder de regie kunsten die de nazi's nader hand tot in de perfectie zouden gebruiken om het volk te be spelen trokken vijf uur lang tienduizenden mensen spon taan door Berlijn in wat de ge schiedenis inging als de Fak keloptocht; een vurige lint worm van de Brandenburger Tor naar de Reichskanzlei. Niet iedereen was overigens verheugd met de bijna hysteri sche aanhankelijkheid voor Hitler, die de anders zo afstan delijke Berlijners konden op brengen. Op de avond van de 30ste januari hield in een ach teraf zaaltje in de stad de jour nalist Prins von Löwenstein een klein adelijk gehoor voor: „Kameraden, hebben jullie wel begrepen, dai vandaag de Tweede Wereldoorlog begon nen is?". Hoe juist zijn conclu sie ook was, hij kon niet weten dat diezelfde avond Hitier en kelen van zijn getrouwen het delirium voorspiegelde van de Duitse eindoverwinning in een komende oorlog. Door Pieter Eggen „HITLER was misschien duivels, hij was zeker niet dé dui vel". Dat zei de bekende Duitse schrijver Sebastian Haffner enkele jaren geleden in een interview naar aanleiding van het verschijnen van zijn boek „Kanttekeningen bij Hitier". Haffner was duidelijk: Hitler was ook 'maar' een mens, die niet zozeer als een Engel der Wrake over Duitsland kon neerdalen, maar vooral ook door datzelfde land gebaard kon worden. Misschien was het dus wel zo dat het Duitsland tus sen de oorlogen, de Weimar-republiek, de duivelse trekken bezat die in Hitier uitmondden. In november 1918 wisten, na vier oorlogsjaren, de geal lieerden het Duitse rijk eindelijk op de knieën te krijgen in de modder van de Franse loopgraven. De manier waarop dat uiteindelijk gebeurde evenwel vertelt veel over het Duits land van de jaren daarna. Met name de communisten wisten door stakingen en sabotage de Duitse troepen geheel te isole ren, wat bijdroeg tot het einde van keizer Wilhelms oorlog. In de chaos van desertie, terugkerende soldaten en het ver nielde Duitse eergevoel deden communisten een vergeefse poging Duitsland om te vormen tot een Sovjet-staat. In München en Hamburg lukte dat enige tijd, in Berlijn ging de communistische 'nieuwe orde' in naiviteit ten onder. Om het land voor een burgeroorlog te behoeden riep de socialistische SPD de republiek uit. Daarvoor kreeg de partij steun van de oude burgerlijke partijen als het leger. Het was bepaald niet zo dat de Wilhelminische partijen of de Reichswehr over tuigd waren van de noodzaak van de jonge republiek, ze za gen er alleen een middel in tegen de communistische vloed golf. Toen het sovjets-experiment flopte in 1919 herleefde ook snel weer de wens om de republiek om zeep te helpen. Van belang was niet alleen de Pruisische drang naar (militaire) orde, die in een democratie minder aan zijn trekken kwam. Ook de Vrede van Versailles, die de overwinnaars van de oorlog (en vooral Frankrijk) de Duitsers oplegden voedde snel de behoefte aan revanche. De vrede was op alle fronten eerloos. En met de onvervulde droom van een Duitse natie die op het wereldtoneel als grootmacht zou moeten meetel len zorgde dat voor vele frustraties, die later ingekapseld konden worden door ultra-links en ultra-rechts. Bij die laatste stroming richtte zich de haat niet alleen tegen de bui tenlandse vijand, ook de binnenlandse werd wraak in het vooruitzicht gesteld. Die vijanden waren vooral de commu nisten, die immers als „Novemberverbrecher" de oorlog hadden doen verliezen; maar ook de joden, die gezien wer den als een soort Vijfde Kolonne, bezig Duitsland van zijn 'nationale' gezicht te beroven. Althans, zo zagen veel Duit sers het, ook de fatsoenlijke. Het was in het begin van de ja ren twintig bijvoorbeeld helemaal niet vreemd als je in cafés de tekst: „het is verboden joden en buitenlanders te slaan" tegenkwam. Het Weimar-Duitsland werd gekenmerkt door een merk waardige voorkeur voor geweld. Zelfs in de 'rijke' jaren tus sen 1925 en 1929 waren politieke moorden, massale vechtpar tijen tussen ultra-links en ultra-rechts aan de orde van de dag. De zwakte van Weimar was vooral dat de politiek geen enkel alternatief te bieden had voor de geweldscultuur. Dat kwam vooral omdat ook de politieke partijen, met uitzonde ring van de SPD misschien, geen liefde konden opbrengen voor het democratische experiment van Weimar. Tekenend voor die situatie is wel de opvatting over de republiek die Reichsprasident Paul von Hindenburg gaf, toen hij in 1925 in dat ambt werd bevestigd. „Ik ben een te verstokt monarchist om niet de monarchie te verkiezen boven de beste republiek, aangezien een republiek meer gebreken toont dat een mo narchie, wegens een sterk middelpunt dat alleen een troon kan scheppen." Dit gebrek aan geloof in de republiek, de eruit voort vloeiende weigering om de republiek een eigen politiek ge zicht te geven of hem te verdedigen en de niet aflatende stroom aanslagen die erop gepleegd mocht en kon worden; het was de combinatie van deze factoren die konden leiden tot de liquidatie van de „ongewenste republiek". Haffner schrijft in zijn eerder genoemde boek dat het minder aan Hitiers capaciteiten is te danken dat hij de macht kon grij pen, maar meer aan zijn instinct om de stervende republiek op het juiste moment de doodsteek toe te dienen Wat van Hitier zeker ook gezegd kan worden is dat hij er in slaagde met totaal nieuwe communicatiemethoden en met gebruikmaking van moderne propagandamiddelen in be trekkelijk korte tijd grote delen van het Duitse volk te over tuigen van zijn zeer staatsgevaarlijke ideeën, en dat hij een zeker barbarisme bij de Duitsers wist los te woelen. Hij speelde daarbij zeer handig in op de onvervulde verlangens naar 'Heimat', 'Volk' en de eigen Duitse grootheid. Met name de dwangmatige speurtocht van de generatie van na 1918 naar geborgenheid en broederschap, die historisch zeer ver klaarbaar zijn, leverde in veel gevallen het voorwerk op voor de cultuur van de nazi's. Het gebruik van het haken kruis, een zonnesymbool dat al ver voor Christus bekend was, en allerlei Romeinse en Teutoonse beeldmerken kreeg al kort na de Eerste Wereldoorlog en niet na 1933 een specia le betekenis voor grote groepen jonge Duitsers. Ook de snel groeiende belangstelling voor het 'eerlijke' boerenleven, de cultus van het vegetarische eten en allerlei geloofssecten; het zijn zaken die in hun samenhang het Duitsland tussen de oorlogen op de een of andere manier rijp hebben gemaakt voor Hitier. Is daarmee alles gezegd of verklaard. Nee, natuurlij- k..want dan zou de na-oorlogse generatie in Duitsland het antwoord al gekregen hebben op die brandende vraag: Waarom. I

de Stem | 1983 | | pagina 19