de stem. 120 banen in gevaar bij [waterschappen DEStem Mevrouw Pijcke- Visser werd Zeeuwse lezeres van het jaar' „Als we geld hadden, gingen we terug BRESKENSE FAMILIE BLIJ VERRAST De Schelde mag niet kapot gaan fde4 in 1 krant" igeren op ities met immer? •li [vK bundelt krachten D'66-FRACTIE TEGEN KOLENCENTRALE Bestuurders in de tang van giganten Terneuzense vrouwen onder indruk na bezoek Polen kleding ZATERDAG 22 JANUAR11983 V T20 PAGINA ZEELAND 1 Hok- tentoonstelling W. Blommaert Hok- tentoonstelling café De Hoogaars 99 99 café De Sport Koningsschieting J. v Schaijk prijskaarting vlees-punten- kaarting UNDELEN IN HEROïNE Tien maanden jeëist tegen Middelburger Mishandeling ex-echtgenote Twintig weken voor Goesenaar De Schelde draagt fregat over Eversdijk tijdens werkbezoek: 99 99 V 4S|I ■^BTArxo" :-C>.ES- ■■edes.A-.; VAN ZEELAND lan De Stem, Postbus 3229, en van onze rayonkantoren, pe enveloppe linksboven hel j 2 volgcijters te vermelden.. op zondag 23 jan. bij VI. Blommaert te Hulst van it liefhebbers: A.J. Nijs, ah. Verschoten, Alf. v. Geert- sum. Schieting op zaterdag 22 januari bij Hulst, aanvang: 14.30 uur, gratis 30,-. Zondag 23 jan. in de Stadsherberg Hulst van L. van Helsland en t Schelckens van 10.00 lol 12.00 uur. Zaterdag 22 jan. en zon dag 23 jan. schieting bij te Groenendijk. Aanvang 14.30 uur. oerisme in rens streek oördineren Van een onzer verslaggevers IeRNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel wil door biddel van een gecoördineerde actie het grenstoerisme in het gebied op lang houden. TERNEUZEN - De Zeeuwse statenfr actie van D'66 is tegen een kolencentra le in Borssele. De bestaande olie/gas gestookte centrale's mogen dan ook niet worden omgebouwd, zoals de PZEM van plan is. Dat plan is alleen maar op tafel ge komen omdat de provinciale energie maatschappij in de tang zit van het landelijk samenwerkingsverband SEP. Hetzelfde geldt voor De Schelde in Vlissingen, die een fikse klus zou heb ben aan de ombouw en zich niet kan ontworstelen aan de greep van RSV. D'66 komt tot deze conclusie in een notitie, gericht aan D'66-raadsleden, collega-statenleden en „andere geïnte resseerden". Het stuk staat maandag 24 januari nog ter discussie in een verga dering van de statenfractie, waar leden van de partij inspraak hebben. Volgens D'66 is noch de industriële vernieuwing, noch de werkgelegenheid op lange termijn gediend met de om bouw. Een kolencentrale doet in tegen deel afbreuk aan „de verwachtingen op milieugebied en een grondstof bespa rend en milieuvriendelijk energiebe leid". Er moet naar andere oplossingen worden gezocht, zo concludeert de fractie. (Voor meer nieuws over de PZEM-cen- trale, zie pag. 4 Stem van Zeeland) Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Als gevolg van de mogelijke overdracht van het beheer en onderhoud van polderwegen aan de provincie en de gemeenten I lopen 120 banen bij de Zeeuwse waterschappen I gevaar. Het gaat daarbij vooral om kantonniers, per soneel dat door de waterschappen speciaal voor t het wegenonderhoud is aangetrokken. Schieting op zondag 23 ja nuari bij te Lamswaarde. AanvanS 14.30 uur. op zaterdag 22 jan. in Herberg te Zuiddorpe voO' de leden van Willem Ten Aanvang: 13.00 uur. Schieting op zaterdag januari bij te Vogelwaarde. Aanvaflü 14.30 uur. Zaterdag 22 januari bij P. Verras te Paal. Aa"' vang: 19.30 uur. Grote op zaterdag 22 januari j" café: „De vier Jaargetj den" te Lamswaaro» Waarborg 30 kilo, aanval 19.30 uur. METAALDETECTORS voor beroep en vrijajf, Postb. 573 Voorburg-ie' 070-867240. Dat zei voorzitter C. Elenbaas van de VVD-sta- tenfractie gisteren na af loop van een uitvoerig ge sprek met het bestuur van het waterschap Het Vrije van Sluis te Oostburg. Dit onderhoud maakte deel uit van een werkbezoek, dat de tien mensen sterke libe rale fractie gisteren bracht aan Zeeuwsch-Vlaande ren. Volgens Elenbaas zal het verdwijnen van de kan tonniers echter ook gevol gen hebben voor onder houd en reparatie van de dijken. "Want deze mensen vervullen eigenlijk een dubbelfunctie", aldus de fractievoorzitter. „Behalve voor de wegen worden ze ook ingezet voor het dijk- onderhoud. Dit kan in het gedrang gaan komen, wanneer de kantonniers moeten afvloeien". Wat betreft de financie ring van de nog op Delta hoogte te brengen dijken - een karwei dat nu defini tief in 1990 moet zij n afge rond - zei Elenbaas van oordeel te zijn, dat de wa terschappen het best de suggestie van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) kunnen vol gen om het benodigde geld zelf voor te schieten. „Het is de beste garantie dat de dijken op korte termijn ook inderdaad ook worden verhoogd". De VVD-fractievoorzit- ter zei nogal geschrokken te zijn van de constatering, dat met het gereed komen van de waterzuiverings- werken in West- Zeeuwsch-Vlaanderen rond 1987 de zuiverings heffing in dit gebied (nu al met 78 de hoogste in heel Zeeland) zal zijn opgelopen tot zo'n 110 per jaar. „Daarom is het waar schijnlijk beter de werken te temporiseren, zodat ook de stijging van de heffing wat geleidelijker kan ver lopen", was Elenbaas van mening. Behalve aan het Vrije van Sluis bracht de VVD- fractie gisteren ook een be zoek aan Dow Chemical in Terneuzen. Daar werd met de bedrijfstop onbermeer gesproken over de relatie tussen Dow en het milieu en de energièproblematiek. Van onze correspondente MIDDELBURG - Tien maan den gevangenis, waarvan drie voorwaardelijk eiste de offi cier van justitie mr. Van Ma rion gisteren voor de meer voudige strafkamer te Mid delburg tegen de 30-jarige Middelburger J. de L. SjlAO VOOR zumwFST NEDERLAND 'antoren 'Jerneuzen, Hulst en Goes, wessen en telefoonnum mers op pagina 2. jMactie emeuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- l" (Plv. chef), Frank Dey, ■ul de Schipper, Cor de (f°t°). Ton Koomen W). Hulst: Eugène Ver- Wen. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. krvlcepunten rzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 550. «ver!, entle-expl. j'eur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. De L. werd er van beschul digd dat hij in de loop van 1982 hasj gedealed had, waarmee hij zo'n 1300 gulden zóu heb ben verdiend. Bovendien was hij regelmatig' bemiddelaar tussen een bepaalde heroïne- dealer en zijn klanten. Dit laatste deed hij aan drugs te kunnen komen voor eigen ge bruik. Zijn raadsman, mr. Schüte, die de beschuldiging van hasj handel niet wilde aanvechten, noemde zijn cliënt voor wat de heroïne betreft een „bood schappenjongen", en geen handelaar. „Wanneer ik een brood meeneem voor mijn buurman, ben ik nog geen brood ver koper", aldus mr. Schüte. Op dezelfde manier had zijn vriendin, de 27-jarige aan he roïne verslaafde Middelburgse vrouw D.A. bemiddeld. Zij kreeg voor haar diensten als koerierster meestal een gratis 'blow'. Tegen haar eiste het Openbaar Ministerie twee maanden voorwaardelijk. Een groot aantal be langhebbenden is daar toe uitgenodigd voor een eerste bijeenkomst eind januari, waarop ver schillende ideeën over de aanpak aan bod kunnen komen. Secretaris J. van Lambal- gen van de kamer wilde giste ren nog niet zeggen aan welke acties men denkt. „Maar het staat vast dat op het ogenblik iedereen van alles doet. Je be reikt volgens ons veel meer als je de krachten bundelt". Een professionele pr-man heeft al zijn diensten aangebo den om de ideeën om te zetten in een 'structurele promotie van het grenstoerisme'. Van Lambalgen spreekt nadrukke lijk niet van kooptoerisme. De actie is echter wel ingegeven door het feit dat de detailhan del in Zeeuwsch-Vlaanderen geduchte klappen heeft gekre gen door de devaluatie van de Belgische frank. „Dat kun je niet van de ene dag op de andere goedmaken, maar er moet wel leven in de brouwerij blijven. Het grens toerisme moet blijven. Ge beurt dat, dan hopen wij dat binnen afzienbare tijd ook het kooptoerisme vanzelf weer aantrekt" aldus Van Lambal gen. Hij ziet talloze mogelijkhe den voor een 'structurele en gecoördineerde promotie van het gebied', maar meent ook dat nu veel kansen worden ge mist. „Dat is zonde en daaraan willen we dus iets doen". Voor de eerste bijeenkomst heeft de kamer vertegenwoor digers uitgenodigd van onder meer het KNOV, midden- dstandsverenigingen, VVV's en mogelijke financiers van de actie. Van onze correspondente MIDDELBURG - Conform de eis is de 54-jarige Goesenaar H.S. door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot twintig weken, waarvan de helft voorwaardelijk. S. had op 20 september vorig jaar na een zoveelste ruzie zijn ex- echtgenote meermalen met een fruitmesje gestoken. De 42-jarige A. S. uit Yerse- ke, die op 1 september 1981 met zijn viskotter een sportvis sersbootje had geschept, is veroordeeld tot een boete van duizend gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Tijdens de behandeling van deze zaak, veertien dagen ge leden, voerde S. aan dat er hier geen sprake was van schuld, omdat hij het bootje, dat in de vaargeul bij Westerschouwen voor anker lag, gewoon niet had gezien. Het Openbaar Mi nisterie had tegen de visser een boete geëist van tweedui zend gulden en een maand voorwaardelijk. Stem-redacteur Gé van Berkel overhandigt mevrouw Pijcke-Visser het bronzen beeldje FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De titel 'Leze res van het jaar' is te beurt gevallen aan mevrouw Pijc ke-Visser, Westlandstraat 15 in Breskens. Deze uitverkie zing heeft zij verdiend met haar volgens een jury van de Stern-redactie „origineel ste, aardigste en kernachtig ste" inzending op de foto wedstrijd in de oudejaars krant van De Stem. „Ik ben er helemaal con fuus van. Wat een prachtig beeldje. Dat krijgt van mij een ereplaats in huis", zo reageerde mevrouw Pijcke blij verrast toen Stem-re dacteur Gé van Berkel haar gisteren het heuglijke nieuws kwam brengen en het bronzen beeldje van een krantelezer aanbood. Eerlijkheidshalve voegde zij er direct aan toe dat de oplossing van de fotoprijs vraag eigenlijk een familie aangelegenheid is geweest. „Samen met mijn man, mijn zoon Peter, die korporaal bij de mariniers is, mijn schoonzoon en twee dochters hebben we er aan gewerkt, waarbij vooral Peter het grootste aandeel heeft ge had. Toen hij naar Noorwe gen vertrok, zei hij me dat als we wat zouden winnen, ik van hem de prijs mocht hebben". De familie Pijcke is al 34 jaar op De Stem geabon neerd. „We hebben nooit een andere krant in huis willen hebben", zegt de heer Pijcke. Hij heeft weinig aan te mer ken op de inhoud van De Stem of het moet zijn dat hij de duivenuitslagen de laat ste tijd nogal klein gedrukt vindt. „Maar daartegenover staat dat ze altijd wel volle dig zijn".complimenteert hij onze duivensportmedewer- l ker. Zijn vrouw zegt aller eerst de strip Boes te lezen om daarna de hele krant van A tot Z door te lezen. Naast de goede oplossing van de fotoprijsvraag ty peerde de familie Pijcke De Stem als 'Duidelijk, Eerlijk, Snel, Treffend, Evenwichtig en Mooi meegenomen'. wmimammmmmmmm mm Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „Er zijn maar een paar woorden voor. Moe deloos, troosteloos en haveloos. Als we geld hadden, gingen we meteen terug". Het komt er na een veelbe wogen trip, bijna 24 uur reizen en een paar uur slaap veras send enthousiast uit. Rina Pij- pelink en mevrouw E. Ver meulen uit Terneuzen zouden vandaag nog in een auto naar Polen stappen om daar voor „een druppel op de gloeiende plaat te zorgen". „De mensen zagen er zo grauw uit. Erger nog dan in Amsterdam aan het eind van de Tweede Wereldoorlog", vult mevrouw E. Vermeulen haar reisgenote aan. Het tweetal keerde gister morgen in alle vroegte terug uit het Poolse Piotrkow Tribu- nalski, waar de stichting 'Ter- neuzen Helpt Polen* drie vrachtwagens met goederen naar toe had gestuurd. Moe en nog zeer onder de indruk van de afgelopen gebeurtenissen vertellen ze met horten en sto ten hun relaas. Het bekende beeld in feite wat ons de afge lopen tijd van Polen is voorge schoteld. „Dat het zo erg zou zijn had- Het uitladen van een vrachtwagen in Piotrkow Tri- bunalski den we niet verwacht. De mensen lopen zwijgzaam over straat. De stilte van de armoe. In de winkels ligt niks. We gingen een supermarkt bin nen, die was op een paar jas sen na helemaal leeg. En elke dag zie je mensen voor een le ge winkel staan. Ze weten dat ze leeg zijn maar ze hopen dat er iets binnen komt", aldus Ri na Pijpelink. Het convooi naar Polen ver trok vorige week zondag. Voor de stichting 'Terneuzen Helpt Polen' was het de tweede keer dat er een transport vanuit Terneuzen wegging. Voor het eerst maakten twee vrouwen 'de trip mee. Alle spullen gin gen rechtstreeks naar de pas toor van de parochie, die be last was met de distributie. Het uitladen van de wagens bleek nog een hele klus. Rina: „We moesten de wagens ge woon kiem zetten tegen de hekkens van de kerk om te voorkomen dat de spullen ge stolen werd. Kinderen kropen onder de wagens om te gap pen. Maar gelukkig had de pastoor maatregelen getroffen om dat te voorkomen. Die man was zeer sociaal voelend. Hij wilde niets voor zichzelf heb ben. De kapelaan kwam om een paar schoenen, vragen maar dat ging mooi niet door. De pastoor wilde het niet heb ben. 'Wij hebben het altijd nog beter dan hen', zei hij dan. De stichting Terneuzen gaat opnieuw proberen een trans port naar Polen te krijgen. Coördinator Herman Baart: „Het is moeilijk om weer zo veel los te krijgen in Terneu zen. Daarom doe ik een beroep op alle plaatsen. Als er kleding of andere spullen over zijn. Geef het aan Terneuzen, wij weten er wel weg mee". Degenen die 'Terneuzen Helpt Polen' wil steunen, kan terecht op de telefoonnum mers 01150-94517 en 01150- 12004. „Ze verwachten ons gewoon terug", weet Rina. „In het stof van de vuile wagens schreven ze: 'Vielen Dank, gute Reise, auf Wiedersèhen'". Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - De Koninklij ke Maatschappij De Schelde in Vlissingen draagt op donder dag 27 januari het nieuwge bouwde fregat Abraham Crijnssen over aan de Konink lijke Marine. Het schip wordt meteen in dienst gesteld door de comma- dant, kapitein-luitenant ter zee T. van der Voort. De Ko ninklijke Militaire Kapel zorgt voor een muzikale omlijsting van het gebeuren. De Abraham Crijnssen is het achtste schip van de Kor- tenaer-klasse dat aan de ope rationele vloot wordt toege voegd. Deze schepen vervan gen de onderzeebootjagers van de Holland- en Friesland klasse, die inmiddels uit dienst zijn. Er zijn nu nog twee van deze fregatten bij De Schelde in aanbouw: de Jan van Bra ke] en de Pieter Fiorisz. Deze twee schepen zullen ook dit jaar nog aan de operationele vloot worden toegevoegd. Ver der zijn bij De Schelde nog twee luchtverdedigingsfregat ten in aanbouw. Die moeten in 1985 en 1986 in de vaart komen. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN - „Het is ondenkbaar dat een bedrijf als De Schelde, waar tien jaar winst gemaakt is, kapot zou gaan. We zullen erop toezien dat De Schelde niet de dupe gaat worden van het bijna bodemloze RSV- vat". Dat zei gisteren het CDA- kamerlid H. Eversdijk nadat hij met een tiental fractiege noten een werkbezoek aan het Vlissings bedrijf had gebracht. „Het zou zot zijn dat een winstgevend bedrijf kapot gaat, omdat het tien jaar lang door het moederbedrijf is leeggezogen". De CDA-ers oordeelden dat meer financiële zelfstandig heid van De Schelde binnen het RSV-concern gerecht vaardigd is en schaarden zich daarmee achter een eis van de ondernemingsraad. Volgens de ondernemings raad is voor bijna een miljard aan winst bij De Schelde door het wankelende RSV-concern opgeslokt, waardoor het Vlis sings bedrijf failliet dreigt te gaan. De CDA-ers werden er van doordrongen dat een ver dwijnen van De Schelde in to taal zo'n 20.000 mensen zou treffen. De ondernemingsraad uitte gisteren tegenover de CDA- ers ook kritiek op het functio neren van de regeringscoïn- missaris bij het RSV-concern. Everdsijk zei daarvoor begrip te hebben en beloofde uit te zoeken of de commissaris wel genoeg terugkoppelt naar de regering. Hij zei verder contact per soonlijk contact te zullen op nemen met staatssecretaris J. van Houwelingen om te be spreken of de bouw van fre gatten bij De Schelde bespoe digd kan worden. Volgens de defensiebegroting is er pas in 1986 geld voor de bouw van de bedoelde fregatten. „Dat is voor De Schelde erg laat", al dus Eversdijk, die de zaak ook binnen een tweetal fractie commissies aan de orde zal stellen. Verder beloofde hij de bouw van locomotieven voor de Ne derlandse Spoorwegen bij De Schelde aan de orde te zullen stellen. Hij waarschuwde er echter voor dat de politieke controle op de NS gering is.

de Stem | 1983 | | pagina 13