Gijs van Aardenne, onderschat politicus iM STEM even. UITBLAZEN OM ONR DE STEM COM Geen Coca C 21 JANUAR11983 De serie Moraal '80 in de Oude koek Kernwapens Corruptie Gluurder IJzeren Dame DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 122 Nr. 20.032 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vllsslngen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK HAAGSE POST gaat deze week over de man-vrouw- verhouding. Centraal staat de bange vraag of de vrou- wen „de verworvenheden" van de laatste jaren in deze crisistijd zullen kunnen be- waren. De een denkt van niet: „Ik denk dat persó- neelschefs ondanks het wet- telijk verbod op discrimina- tie, tegenwoordig wel man- nen laten voorgaan boven getrouwde vrouwen". Daar tegenover staat de overtui- ging dat „de keiharde, sek- sistische rolverdeling van de jaren vijftig de eerste halve eeuw niet meer zal terugke- ren. s Een aardige gedachte is die van „jeugddeskundige" Gerard de Haas: Veel mannen vertalen vrou- 1 wenemancipatie als: ze halen ons 1 in en dan gaan we verder geiijk op. s Maar vrouwen zouden ze wel eens voorbij kunnen streven. Die man B komt moe van z'n werk, voor hem M gebeurt er 's avonds verder niks, behalve een beetje tv. Maar die vrouwen lezen de Margriet en de Libelle, en gaan naar praatcursus- i sen. Emanciperende vrouwen heb- ben het in Nederland trouwens re- latief gemakkelijk, zo maak ik op de woorden van dezelfde De Haas: „De Nederlandse man is toch veel i minder macho geworden, die is in- tussen te burgerlijk en te braaf om §j de vrouwen op niets ontziende B reactionaire wijze terug te drijven. s Gedachten van een geruststellen- de eenvoud. De HP interwiewde Willem Duys, meer dan wie ook mag gelden als „de verpersoonlijking van Hilver- B sum.Duys over zijn werk: „Als ik nu in Nederland over straat loop B roepen ze: 'Hé Willem, Babbelo- nië!' Vergetend dat ik twintig jaar 1 andere dingep heb gedaan, 't Is al- e lemaal eendagsvliegenwerk" en over zijn Vuist-tijd: „In de hoogtij- dagen van de Vuist voelde ik mij zeer betrokken bij het Nederlandse volk. Als een soort volksvriend. Dat e kwam omdat ik de taal van de men- sen erg goed sprak. Duys gaat vanaf komende zater- i dag een „ouderwetse" inzame- B lingsshow maken voor de jubile- rende AVRO. De NAVO en bewapening zijn in verschillende bladen aan de orde. H De HP beschrijft de strijd tussen s „haviken en ultra's" in de VS, dit I naar aanleiding van het ontslag I van ontwapenings-onderhandelaar 1 Rostow. Euro-parlementariër Piet Dankert schrijft over de dilemma's waarvoor de NAVO staat, hoofdza- 1 kelijk vanwege Europees-Ameri- DENUYL Wie ben ik?. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM WARNKE tegen. duys volksvriend. kaanse belangentegenstellingen. Hij pleit voor een zwaarder Euro pees aandeel in het veiligheidsbe leid. DE TIJD zette de oud-minister van Buitenlandse Zaken drs Nor- bert Schmelzer tegenover de PvdA-fractiewoordvoerder buiten land Relus ter Beek. Zoals te voor zien was, gaat het twistgesprek over de mate waarin Nederland een eigen rol kan spelen, niet zo zeer in het oost-west-conflict zelf als wel binnen de NA VO. DE TIJD blijft geboeid door de VVD-affaires, bijna door iedereen al lang vergeten vanwege hun be trekkelijke onbeduidendheid. Het interview met Jaap Metz, waarin deze alles mag weerleggen wat er over hem is gezegd en geschre ven, smaakt dan ook als oude koek. Steeds meer vrienden van DE TIJD schijnen zich af te vragen wie het op de redactie van dit blad voor het zeggen heeft: de hoofdre dacteur of de sales-promotor. Het blad bespreekt de kritische studie van prof. Leemans over de stormvloedkering in de Ooster se helde, „de vliegende miljoenen van Tjerk Westerterp rond de reus op de plumpudding". Verder in DE TIJD een boeiende reportage over de ervaringen met het „inte gratieproces" tussen burgerij en woonwagenbewoners in Eindho ven. „Hoe willen we hier nou vriendschap sluiten met de bur gers? Zie jij er een?" VRIJ NEDERLAND interviewde ex-ontwapeningsonderhandelaar (SALT) Paul Warnke, naar wiens mening een akkoord in Genève vrij gemakkelijk bereikbaar moet zijn, vooropgesteld dat daartoe de poli tieke wil aanwezig is. Als tegen stander van het eerste uur van de modernisering van de kernwapens in Europa legt hij uit wat zijn be zwaren zijn. We moeten niet wan hopen over ons vermogen een mo derne conventionele defensie op te bouwen. Een van de grootste en meest riskante misvattingen is het idee dat we op de een of andere manier afhankelijk van het gebruik van kernwapens móeten zijn. Ook de fraude is nog steeds een gewild onderwerp voor de week bladen. VN interviewde het hoofd van de fraudecentrale, commissa ris (rijkspolitie) P. van Dijken. De grote fraude is in Nederland niet langer een taboe meer. Het mo ment is bereikt dat de mensen het niet meer pikken dat er goede sier wordt gemaakt met gemeen schapsgelden. Volgens commissa ris Van Dijken komt ook het mo ment naderbij waarop de corrupte van taboe'szal worden ontdaan. In Amerika blijken ze maar gek op te kijken van de manier waarop wij hier mogelijke corruptie bena deren. „Men hangt de theorie van de rotte appel aan. Zelden wordt de vraag gesteld of misschien de mand rot is", aldus Van Dijken die ook afrekent met het sprookje dat grote fraude alleen of hoofdzakelijk in de bouwsector voorkomt. De bouw bleek extra gevoelig, maar het Sociaal Fonds Bouwnijverheid kwam ook als eerste in actie tegen de premieontduiking door koppel bazen vandaar dat het verband bouw en fraude via de publiciteit als gauw gemeengoed werd. Van Dijken: Wij zien nu ook an dere bedrijfstakken waarin fraude wordt gepleegd. Bijvoorbeeld de vleesverwerkende industrie. Ook de transportwereld is niet brand schoon, bepaalde busondernemin gen en taxibedrijven werken clan destien. De fraude wordt in steeds meer bedrijfstakken een gevaar voor de bonafide ondernemingen die in de concurrentiestrijd gestraft worden voor hun eerlijkheid. ELSEVIERS MAGAZINE bewijst met grote zelfgenoegzaamheid zijn eigen gelijk van 1974 met betrek king tot de stormvloedkering in de Oosterschelde door de koppen van 16 en 30 november opnieuw af te drukken. Daarin is sprake van een „geldverslindende riskante gok" en drie dikke vraagtekens: tijd, techniek, geld". Het blad schrijft uitvoering over de gang van zaken rond en met het projekt. Het omslagverhaal van EM heet „De Staat als Gluurder". Daarin wordt eens op een rij gezet hoe en waarmee „de staat" zijn burgers in de gaten houdt. „Op alles wordt bezuinigd, maar niet op ambtena ren die ons moeten betrappen. „De staat begeeft zich als gluur der binnen de privé-omheining van de persoonlijke levenssfeer. Dit is het perspectief van de sleutelgat maatschappij dat George Orwell in zijn boek '1984' ontvouwde. Maar het gaat de staatsgluurder niet, zo als Big Brother om almacht, maar heel ordinair om geld. EM beschrijft de „crisis rond het Witte Huis" waar economische probelemen en interne tegenstel lingen rond de ontwapeningsbe sprekingen in Genève „het presti ge van Ronald Reagan tot een mi nimum hebben doen dalen. In EM ook aandacht voor de op heffing van DS'70, „een partij die eigenlijk een beweging was. Een partij wier gelijk steeds sterker blijkt, maar die dat gelijk nooit heeft gekregen. DE GROENE AMSTERDAMMER interviewde drs Joop den Uyl. In te genstelling tot vele anderen denkt hij dat de kans dat het huidige ka binet de rit uitzit niet groot is. „Het kabinet is te veel toegesneden op een soort gedrag dat in een nood lijdende onderneming heel doel treffend kan zijn, daar kun je de za ken regelen op de manier van een manager. Maar Nederland is geen onderneming en ik denk dat de Ne derlandse samenleving dit soort operaties maar betrekkelijk kort zal bedragen. Dat denk ik. Maar ja, wie ben ik?" ^illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli- klaus barbie, de 69-jarige oorlogsmisdadiger die be kend staat als de „Beul van Lyon", is weer op straat verschenen in de Boli viaanse hoofdatad La Paz. Hij zegt te lijden aan een ernstige zenuwaandoening. Barbie verdween vorige week nadat de Boliviaanse justitie zich had uitgespro ken voor het uitleveren van de vroegere Gestapo-chef aan West-Duitsland. Om de uitlevering is gevraagd in verband met de moord op een Franse verzetsstrijder. De ex-nazi woont al 31 jaar in Bolivia, waar hij de be scherming genoot van de rechtse militaire macht hebbers. Hij wordt verant woordelijk geacht voor het vermoorden en martelen van duizenden verzetsstrij- derS stanislaw glabinski, corres pondent van het Poolse persbureau PAP in de vere nigde Staten, wordt het land uitgewezen. De uit wijzing is bedoeld als ver gelding voor de uitwijzing van UPI-correspondente ruth gruber, aldus het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Zij werd vorige week door het bewind in Warschau uitge wezen omdat ze haar posi tie zou hebben misbruikt. charles heidelberger is dins dag op 62-jarige leeftijd overleden aan kanker, de ziekte waaraan hij zijn hele leven wetenschappelijk heeft gewerkt. Hij was een van de groten op dit gebied in de VS. Hij leidde het fundamentele onderzoek in het kankercentrum van de Universiteit van Zuid-Ca- lifornie en kreeg vooral faam door de ontwikkeling van 5-fluoro-uracil voor de chemotherapeutische be handeling van kankerge- yanol loon andre fontaine, de voor naamste deskundige van het dagblad Le Monde op het/gebied van de buiten landse politiek, heeft in Parijs voor zijn boek „Un seul lit pour deux rêves" de „Prix des ambassadeurs" gekregen. Aan deze onder scheiding die door een jury van diplomaten wordt toe gekend, is een geldsom van 10.000 frank (een kleine 4.000 gulden) verbonden. Het bekroonde boek gaat over de ontwikkeling van de betrekkingen tussen oost en west in de jaren 1962- 1981. ROY MEDVEDEV, de Russische historicus en dissident, heeft van de Sowjetautori- feiten te verstaan gekregen dat hij moet ophouden met zijn „activiteiten die de Sowjetstaat schade doen" Anders wordt hij gearres teerd en in staat van be schuldiging gesteld. Dat zegt Medvedev in een stuk dat correspondenten van de buitenlandse pers in han den is gekomen. Hij kreeg de waarschuwing toen hij bij de vice-procureur-ge- neraal van de Sowjet-Unie was ontboden. Volgens Medvedev is de nieuwe partijleider joeri andropov van plan de dissidenten er krachtig onder te hemden. prins edward van Enge luim, de „intellectueel" van de Britse koninklijke familie, gaat in oktober aan de uni versiteit van Cambridge archeologie, antropologie en geschiedenis studeren De 18-jarige jongste zoon van koningin Elizabeth geeft momenteel les aan een school in Nieuw-Zee- land. Het bericht heeft al deining onder studenten in Cambridge veroorzaakt. Men zegt er dat Edwards academische voorgeschie denis niet voldoende is. Ware hij een gewone jon gen, dan zou hij op grond ervan niet worden toegela ten, zo wordt gezegd. De prins wordt ingeschreven op Jesus College, dat 400 studenten telt. Zijn broer, troonopvolger Charles, stu deerde vijftien jaar geleden aan Trinity college van de Universiteit van Cambrid ge. nES HAAG - Nederland -L V ejgt achterop te raken In het bruik van computers. De in dustrie richt zich teveel op de bu oude, vertrouwde projecten, j ,,rtt geen risico's te nemen en pr( kHkt te weinig vooruit. in Er moet snel een actieplan ra] komen voor de periode tot '89, waarin alle krachten, die op rui het gebied van de informatie- de technologie en computerpro- bet gramma's werkzaam zijn, ge- coi CD De Boer OUD-MINISTER H. de Boer (CDA) wordt naar alle waar schijnlijkheid burgemeester van de gemeente Haarlem mermeer. Het kabinet gaat daarmee voorbij aan de kan didaatstelling door de com missaris van de Koningin in Noord-Holland. De Boer was de laatste voorzitter van de AR en de leider van de 'loya listen' in de CDA-fractie* Wiegel I1 H. WIEGEL, commissaris van de koningin in Friesland, wordt voorzitter van de raad »,van advies voor de ruimtelijk ordening, de RARO. Dat is een onafhankelijk adviesorgaan van de regering over het ruimtelijk beleid. Wiegel was eerder VVD-fractielieder, mi- I nister van binnenlandse zaken en vice-premier. Receptenknaak ER kunnen zich zeer bepaalde gevallen voordoen waarin mensen met inkomens rond het sociaal minmimum de eigen bijdrage voor medicij nen van een rijksdaalder per recept kunnen terugkrijgen via de gemeentelijke sociale dienst. PREMIER Margaret That cher van Groot Brittannië heeft de smaak van oorlog te pakken. In maart wordt een streng geheimoorlogs spelvan twee weken spe len. Het is een „papieren" oefening waarbij de noods cenario's voor de tijd, on middellijk voorafgaande aan een kernoorlog, wor den doorgenomen en geoe fend. Zoals deze week in Londen bekend werd, wil mevrouw Thatcher een persoonlijk aandeel leveren in de oefe ning, die de naam ,wintex 83' krijgt. Anders dan in vorige jaren, toen de poli tieke rol van de premier al tijd door een hoge ambte naar werd gespeeld, wil de IJzeren Dame dit keer de oefening persoonlijk lei den. Tot haar taak behoort on der meer het doorgeven van het volgende bericht aan de bevolking: „Het spijt mij u te moeten mee delen dat wij spoedig in oorlog kunnen zijn". Dat wordt in het geval van een crisis via alle televisiezen ders uitgezonden. Bijzonderheden over de oefening, die iedere twee jaar zonder deelname van militairen plaatsvindt, zul len in februari door de NA VO worden bekend ge maakt. Voornaamste deel nemers aan de oefening zijn de leidinggevende ambtenaren op de verant woordelijke ministeries. Hemelbrood Horizontaal en verticaal die nen dezelfde woorden te worden ingevuld. 2. (4) tam, 4 (2) hemelbrood, 6 (1) schoeisel, 7 (3) jongen, 8 (5) zoogdier, 10 (12) honing drank, 12 (10) afgemat, 14 (9) watervogel, 15 (11) een zeke re, 18 (20) plakmiddel, 20 (18) niet klein, 22 (17) lesover zicht, 23 (19) hotel voor auto mobilisten, 24 (21) ogenblik, 26 (28) ogenblik, 28 (26) zetel, 30 (25) beroep, 31 (27) houten gebouw, 32 (29) omroep zon der leden. SON Z£ 'spool ff '6001036 0£ 'uooj.% sz Ta» 92 Ta» 'k 'jajoiu zz Uajsocu zz 'iooj.6 oz 'uioö g[ '3u3 9i 'ajapa gr 'puaaaaz pi 'apaoui zi 'zzui 01 'dm> g 'dwwn jvvpuvs g 'vuunrn -p 'ymu z :DNISSOrldO Door Pieter Eggen NA veel vijven en zessen ging hij dan toch door de bocht. De ADM kreeg de gevraagde fi nanciële garantie en was ge red. Deze week meldde Gijs van Aardenne (52) de Kamer keurig dat hij nog wel een gaatje zag voor de ADM. Zo vastberaden als hij leek in zijn weigering voor de ADM in het diepe te gaan, zo helder vertel de hij van zijn ommezwaai. De manier waarop hij dat - schijnbaar onbewogen - deed, vertelt wel iets over de „saai ste man van Nederland". De neiging is permanent aanwezig om de man gruwe lijk te onderschatten. Deze WD-bewindsman met het uiterlijk van een gesteven boord uit de jaren vijftig („die korte haren, ja") en die wat bekakte, krakende stem, werkt nogal eens op de lach spieren. Er zijn maar weinig hoogge plaatste politici waarover niet of nauwelijks geroddeld wordt of van wie "niet tenminste en kele schandaaltjes bekend zijn. Tot voor zeer kort gold Van Aardenne als de vanzelf sprekende uitzondering op die regel. Vanzelfsprekend omdat de man te nauwgezet heette om een verkeerszuiltje om te rijden, glazen deuren in te gooien of miljoenen guldens te laten rusten voor de tijd dat hij bewindsman-af zou zijn. Maar ook Van Aardenne bleek goed te kunnen zijn voor een schandaal; hoewel je het nau welijks een echte klap mocht noemen. Hij was vergeten een commissariaat bij een bedrijf dat naar gas boort op de Noordzee op te geven en de re venuen daarvan bekend te maken. Van Aardenne vangt de vruchten van dat bij baantje overigens pas over een paar jaar. De pijn was ook niet die inmiddels bevroren neven functie; nee, de schijn zat te gen omdat hij als minister van Economische Zaken in het eer ste kabinet Van Agt hetzelfde bedrijf een gunning had gege ven op een concessie. Het schandaal stierf trouwens kort na de 'onthulling' ervan in een Kamerdebatje. PvdA-voor- man Den Uyl die tijdens het debat de dans leidde, ver zachtte zijn oordeel bij die ge legenheid: „Ik twijfel niet aan de persoonlijke integriteit van de bewindsman". En hoe ver je ook in Van Aardenne's verleden spit, je komt vooral dat woord „inte ger" tegen. Zo was het al toen hij zijn eerste schreden in de politiek zette als raadslid voor de VVD in Dordrecht (1964). Hij werd daar vooral geprezen om zijn werkijver en zijn nei ging om alles grondig te willen regelen. GIJS van Aardenne 'saaiste man van Neder land'. Opgeklommen tot wethou der, kwam door het uitvallen van een van de kandidaten in de Tweede Kamer terecht, waar hij andermaal door hard werken een legertje aan routi niers achter zich liet. Voor de VVD bestreedt hij daarna vier jaar, trouwens zonder veel succes, het kabinet-Den Uyl. Een Kamerlid uit die tijd zei eens: „Als Van Aardenne het woord nam, was dat het sig naal om koffie te gaan drin ken". Opzien baarde hij wel in 1976, toen hij het heengaan van minister Lubbers eiste, wegens zijn banden met het noodlijdende Nederhorst-con- cern. Van Aardenne's actie strandde, omdat de zaak ge sust werd. Een jaar later was er dan de triomf, met zijn benoeming tot minister van Economische Za ken. Het was duidelijk wat hij daar wilde. Als goed liberaal van de oude stempel hamerde hij al jaren op de verlaging van de overheidsuitgaven, meer ruimte voor het bedrijfs leven en het staken van de massale steunverleningen aan noodlijdende bedrijven. Niet alleen zijn ambtenaren, ook tal van directeuren en cura tors waren niet zo verheugd over die laatste boodschap, die al te stijl werd genoemd. De kersverse bewindsman kwam daar na korte tijd ook achter. Achter elkaar klopten Volvo, Van Gelder, VMF, NSM, Estel, Avebe en„ RSV aan bij Van Aardenne, en niet vergeefs. De miljarden die daaraan zijn op gegaan blijven toch beter bij dan de tegenzin die Van Aar denne daarbij gevoeld heeft. Tenminste, hij liet iedere keer weten dat het wel de laatste keer was; dat er ijzeren voor waarden voor de steunverle ning golden en dat het eigen lijk maar eens uit zou moeten zijn met dat eindeloze ge-sin terklaas. Echt sinterklazen deed hij in de ogen van velen voor de oliemaatschappijen, Esso en Shell, die hij in een verklaring afdwong zij een deel van hun aardgas baten moesten omzetten in in vesteringen die werk zouden opleveren. Korte tijd late' bleek dat Van Aardenne ken nelijk 'vergeten' was die spraken ook even zwart op W' vast te leggen. Na tussen eind '81 en eind weer gewoon Kamerlid te zijn geweest maakt hij het nu minister van Economische Za ken mee dat hij andermaal d( beurs open moet trekken Sinds november mochten an dermaal RSV en deze week ADM een beroep doen op staatskas. Je moet natuurlijk een 1 ijskouwe zijn om bedrijven botweg een 'nee' te verkopen als je weet dat daarmee dui zenden mensen de laan uit vliegen, maar iemand die wildgroei in de steunverlenin gen wil tegengaan, maar daar niet in slaagt mist misschien wat koelbloedigheid. Dat lijk1 in tegenspraak met de figuur van Van Aardenne, maar is het niet helemaal. Daarvoor is hij te zeer ingesteld op het hin ken van compromissen, ee' karaktertrek waarom hij door minder inschikkelijke colle ga's uit het eerste kabinet-Van Agt nog wel eens is geprezen. Cadmium HET PSP-kamerlid Willems heeft minister Winsemius schriftelijk gevraagd of hij van plan is Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant alsnog te bewegen een breed onder zoek in te stellen naar de ver ontreiniging van bodem en ge wassen met cadmium in de Kempen. Groente-export NEDERLAND heeft vorig jaar 1.581.057 ton verse groenten van eigen bodem uitgevoerd, acht procent meer dan het jaar daarvoor. De uitvoer van vers fruit laat een sterke daling zien van 137.417 ton in '81 naar 103.003 in '82 (min 25 procent). Dit blijkt uit cijfers van het produktschap voor groente en fruit. Invalide kinderen DE VVD vindt dat ouders die gehandicapte kinderen thuis opvoeden een financieel steuntje moeten krijgen, door middel van extra kinderbij slag. Het thuis opvoeden is voor de overheid goedkoper dan het plaatsen in een inrich ting. Het extraatje voor de ouders levert de overheid in feite dus een bezuiniging op. SOMMIGE politici en ondernemer kaar gemeen, dat je elk produkt c. brengen als je maar zorgt voor h feclame-budget. Ook president R heeft twee topfunctionarissen ben begrip moeten wekken voor zijn k neagan had zijn dure dollars b Pagne in eigen land kunnen beste "Ik ook steeds meer mensen, o Partij, tegen het kernwapenbeleid, beleidsaanpak c.q. tegen het on reenhangend beleid op sociaal-e gebied. „De stank van de mislukk |bbreef onlangs een van de belar n uitdrukking zegt wel iets ov nen over hun eigen president. Als Reagan zo in zijn eigen moeilijk verwachten dat hij hier StsrT1an wordt beschouwd aan enting over de vrije westerse wer Pens laten zich niet verkopen als man die voor Reagan de propag ue laatste presidentsverkiezingen. Amerika en Rusland zijn, milit u®h. Die constatering moet lelde eiden de ander nog zijn wil ka "achten, als ze werkelijk ontwap ®'d moeten zijn tot een comprom "ende Reagan-promotion West-

de Stem | 1983 | | pagina 2