Hokken mag in Zuiddorps bejaardenhuis Vier maanden voor inbraken en „schandalig rijgedrag" KV ItlfiD. Nieuwe school Terhole in gebruik genomen Onenigheid over Hulster zan Voortrekkersrol Lindenhof PLAATSELIJK NIEUWS 245.- 345.- 395.- 395.- ;n 445.- 445.- 945.- 795.- 1445.- 745.- 1895.- 545.- 745.- 895.- 945.- 324.50 NT laad Hulst vergadert trandje in tesenisse Officiële volvo-dealer li bupontI I^NSUZENBM 3rmö SHfirmrl Inwoner Waterlandkerkje voor de rechter a JVRUDAG 21 JANUAR11983 D1BT1M VAN ZEELAND [Mouterij Kloósterzande voorziet in eigen stroom LANDA >PA EN OMA )LISLAGERS JULIA MOL [ONS MAMA SANDRA jjt vandaag 1 jaar. Papa en mama Theaterpop |in Hulst öus tegen lichtmast J®lST - Als gevolg van de ■Bladheid is gisteren rond 10.00 ■w op de Kreekzoom een lo> uS' bestuurd door P. V. I X Hoek, van de weg geslipt I ij tegen een lichtmast gebotst. I 'fbij ontstond slechts mate- l'ele schade. IVOLVOI KLOOSTERZANDE - Bij de Mouterij Menu te Kloosterzande valt sinds 1 januari geen elec- triciteitsrekening meer in de bus. Het bedrijf voorziet met ingang van dit jaar geheel in de eigen stroom, waardoor de electri- citeitskosten met de helft zij n teruggebracht. Indirect vuur Carnaval bejaarden Lamswaarde ZEELAND 2 Leegstand Hoge leeftijd Axel Graauw Lamswaarde iens 100 WfcUtAA 116 r.i.il i snenl eum, receptie, J overwinning, ■mag Pest eens p pagina Jt niet en duur [egels kosten lekst op. belt bijkantoren of balie leren i grote regel aatsen van een beslag Bij niet 50 adm.kosten Itoren Hulst, P0-13751, 01150-17920 1100-28030 Menu heeft PZEM niet meer nodig ^RLA lliciteerd en een fijne |is je. Kees. Pciat Jullie 36-jarig huwe- feest van Uw klein- Dagmar Schalken. Ite kleinkind laag word je al 11 1 H.G. van je opa en [De Graaf. [is vandaag jarig, [lelijk gefeliciteerd Henk, Patrick, Ag- len Henny. hiep hoera Van een oneer verslaggevers HULST - De Hulster gemeen- •teraadsleden komen donder- I jag 27 januari bijeen voor de terste raadsvergadering in het -nieuwe jaar. De vroede vaderen buigen 'zich onder meer over de niet al le vrolijke tijding die zij heb- ,ben gekregen, een nota waar uit blijkt dat het met de ge- [meentefinanciën maar droe vig gesteld is. Voorts komen aan de orde [een voorstel om geen subsidie [te geven te geven voor de ver- jbouwing van het Zeeuws Bio logisch Museum, de sloop van de voormalige boederij Borm [aan de Hogeweg, de vaststel ling van een standplaats en [ventverordening, een markt- jverordening, een herziening [van de exploitatie-opzet in lieuw-Namen Noord en een .rijtje begrotingswijzigingen [en voorbereidingsbesluiten. De raadsvergadering wordt Igehouden in de raadzaal van [het Hulster stadhuis en begint (zoals gewoonlijk om 19.00 uur. Van een oneer verslaggevers HULST - Het gezelschap Hooi Hard' brengt vrijdag 28 [januari in Den Dullaert te Hulst de productie 'Mens zon- der mensen', een programma voor de jeugd vanaf 14 jaar. 'Mooi Hard' begint in dit irogramma iets wat men het kan omschrijven als ['theaterpop', een mengeling [van theater en popconcert rond het thema van de ver vreemding en verwording die |kan ontstaan wanneer iemand [geïsoleerd wordt van andere mensen. j De voorstelling" begint om 120.00 uur. Kaarten zijn in [voorverkoop verkrijgbaar bij I de receptie van Den Dullaert, ■alsmede één uur voo aanvang [van de voorstelling aan de Izaal. Van een onzer verslaggevers OSSENISSE - De vrijwillige |trandweer uit Kloosterzande dinsdag naar Ossenisse moeten uitrukken om een uit ie hand gelopen brandje te [blussen. paniek ontstond toen A. W. buiten wat houtafval Wde verstoken. Door de ster fte wind ging echter niet alleen pet houtafval in vlammen op, maar sloeg het vuur ook over 'P wat stellingplanken en ko- Ppnen en richtte daar een aan- Ijiemijke schade aan. De ij- J™8s te hulp geroepen brand- peer had de vlammen snel on eer controle. Van onze correspondent (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen tel. 01150-13451 Van een onzer verslaggevers Zelfs bij eventuele storingen blijft het bedrijf onafhanke lijk van de PZEM, omdat er voldoende reserves zijn inge bouwd om die te ondervangen. „Zoeken naar besparingen en bezuinigingen is harde noodzaak voor een bedrijf om in deze tijd het hoofd boven water te houden", zegt direc teur J. Menu. Het onafhanke lijk worden van de PZEM is dan ook de kroon op de vele voorzieningen die de afgelo pen jaren al zijn getroffen. Het begon al in 1979, toen het bedrijf investeerde in een eigen waterzuiveringsinstal latie, waardoor vijftig procent kosten worden gespaard. Daarna ging men aan de slag met warmtèterugwinning, waardoor 25 procent op het gasverbruik wordt bezuinigd. Er werd een systeem geïin- stalleerd waardoor uitlaatgas sen konden worden herge bruikt in het droogproces van de mout om de instromende lucht te verwarmen. Ook werd een kleppenstandregeling ge maakt, waardoor de koeling kon worden uitgeschakeld en voor het koelen gebruik wordt gemaakt van de buitentempe ratuur. Electrictietsbesparing: 34 procent. Een andere stap was de in stallatie van een 'indirect vuur' bij het droogproces, ge scheiden van de instroom- lucht. „In gas zit flink wat vocht", zegt de heer Menu, „en zo kan vermeden worden dat het vochtig gas met de droog- lucht in aanraking komt". Tenslotte, is overgegaan op de installatie van gasgenera toren om electriciteit op te wekken. De uitlaatgassen van de motoren worden op hun beurt weer gebruikt om de lucht voor te verwarmen; ook de warmte van de radiatoren is voor dit doel geschikt. Door de eigen electriciteits- opwekking met gasgenerato ren gebruikt het bedrijf wel meer gas dan voorheen. „Maar", zegt de heer Menu, „dat weegt lang niet op tegen de enorme besparing aan stroomkosten. We betalen nu de helft minder aan electrici teit". Ondanks al die besparingen in het bedrijf is de energiere kening toch nog flink geste gen. „Je kunt wel nagaan hoe die rekening eruit zou hebben gezien als we die investerin gen niet gedaan hadden. We zijn er gelukkig op tijd bij ge weest". Van onze correspondent LAMSWAARDE - De RK Be- jaardenbond te Lamswaarde houdt zaterdag 22 januari de jaarlijkse carnavalsviering. Het feest wordt gehouden in dorpscentrum De Luifel en be gint om 14.00 uur. Alle bejaarden zijn van har te welkom. De middag begint met koffie en gebak. Daar ver zorgt het carnavaiskoor (het dameskoor van Lamswaarde) een leuke middag. Verschil lende voordrachtjes zullen be geleid worden door de boeren- kapel van Lamswaarde. Van een onzer verslaggevers TERHOLE - De TerHolense lagere schooljeugd krijgt sinds deze week les in een geheel nieuw onderkomen. Maandag namelijk is het nieuwe schoolgebouw in gebruik genomen. Dat gebeurde nadat afgelopen weekeind met behulp van een aantal moeders de nieuwe school grondig werd schoongemaakt en de spulletjes over verhuisd. Voor leerlingen en leerkrachten betekent het gereedkomen van hun nieuwe onderkomen het eind van een moeilijke periode. Toen de oude school gesloopt was en tijdens de nieuwbouw moesten de lessen immers in het gymnas tieklokaal worden gegeven. Het is de bedoeling dat de nieuwe school in mei officieel ge opend wordt. '.muoatft*' Van een onzer verslaggevers HULST - Er is onenigheid ontstaan over het al of niet afluiten voor het verkeer van het zandpad tussen de Zeildijk en de Zoutestraat te Hulst. Twee eigenaars over wiens grond het pad loopt, hebben de gemeente ge vraagd het pas aan het openbaar verkeer te ontrek ken. B en W zagen daar wel wat in en kondigden aan dat het hele pad zou worden af gesloten. Meteen klom echter een andere bewoner in de pen (familie van één van de twee padeigenaars), want die zou dan, als er geen onderlinge regeling getroffen zou wor den, niet meer met zijn auto op zijn grond kunnen ko men. B en W proberen nu met de betrokkenen om de tafel te gaan zitten om een oplossing te bedenken. Maar dat is tot nu toe niet gelukt. Inmiddels is echter de tijd bijna verstreken waarbin nen de raad zich over het al of niet afsluiten van het zandpad moet uitspreken. Er is echter een mogelijk heid om die tjjd (zestig da gen) te verlengen. En dat stellen B en W de raad dan ook voor. Inmiddels zal dan getracht worden het geschil op minnelijke wijze op te lossen. nvï.V j "i-■ :-ir r i S L V J'Sit ILV j*- - door Frank Deij ZUIDDORPE - Het wordt niet hardop gezegd maar de meeste Zeeuwsvlaamse be jaardencentra houden hun deuren gesloten voor homo fielen en „hokkers". Bestu ren fronsen soms ook de wenkbrauwen als mensen 'met een verschillende ge loofsovertuiging' onder een dak moeten slapen. Een oud zeer dat maar langzaam slijt. Een gedachtengang ook die niet strookt met manier waarop een nieuwe genera tie directeuren hun 'tent' wil runnen. „Het heeft nog altijd een beetje te maken met de re gentenmentaliteit van de besturen", probeert maat schappelijk werker Jan Lie- vens uit te leggen. „Dat hiër archieke. De weduwe van de notaris kreeg een mooie ka mer. Voor de anderen stak het niet zo nauw. Ze zulen nooit zeggen dat ze die men sen niet willen, maar onder tussen proberen de besturen er alles aan te doen om ze eruit te houden". De directies anno 1983 zit ten op een ander lijn. „De meesten hebben een gerichte vakopleiding. Ook dat was nog niet zo heel lang geleden anders", aldus Lievens. Een schoolvoorbeeld van de nieuwe generatie is di recteur Jo van Houte van het bejaardencentrum De Lindenhof in Zuiddorpe. Zijn beleid, waarin hij zon der meer gesteund wordt door het bestuur, is voor Zeeuwsvlaamse begrippen progressief. Homofielen zijn dus welkom. En de stelletjes moeten niet per se met een boterbriefje binnenlopen. Zijn benaderingswijze: er vanuit gaan wat de oudere wil. En zo min mogelijk re gels bedenken. „Mensen die hier komen zijn geneigd om passief te worden. Ze denken: 'ze doen het allemaal wel voor ons'. Wij moeten vooral niet onze eigen behoefte aan hen op dringen. Vorig jaar wilde ik met een groep op vakantie maar niemand wilde mee. Dan moet je dat niet door drijven. Aan de andere kant doen ze soms ook spontaan mee als je iets organiseert. Het is steeds zoeken naar die gulden middenweg". Ondanks de progressieve klanken kampt het bejaar denhuis met een leegstand. Vijf van de 55 kamers staan leeg. En de realiteit van alle dag in een bejaardenhuis wijst op nog meer leegstand, op korte termijn. Het ver schijnsel leegstand - „Op zich niet ongezond want dan kun je altijd iemand onmid dellijk plaatsen", aldus Lie vens - is een indirect gevolg van het beleid dat de laatste vijf jaar ten opzichte van onze oudste burgers wordt gevoerd. Het uitgangspunt hierbij is dat bejaarden zo lang mo gelijk zelfstandig thuis moe ten wonen. Hard en duide lijk: „Zolang ze niet oud en kreupel genoeg zijn, komen ze er niets eens in". In het jargon van de zachte sector: „Men wordt pas opgenomen als de zelfredzaamheid van de betrokkene te gering is of de voorzieningen van het open bejaarden werk en de maatschappelijke dienstver lening ontoereikend". Het is ook de norm die de indicatiecommissie, vijf jaar geleden ingesteld om het be leid gestalte te geven, han teert. Bijna 25 procent van de aanvragen wordt dan ook afgewezen. „Vroeger was het enige criterium bij plaatsing 65 jaar zijn. De mensen probeerden zolang mogelijk zelf de pensionkos ten te betalen, lukte dat niet meer dan sprong de sociale dienst bij. Het instellen van een indicatiecommissie heeft dat verschijnsel beteu geld. Hoofdoorzaak daarvan was dat bejaardentehuizen nu eenmaal geldverslinden de objecten zijn", meent Van Houte. Een consequentie van het volgen van deze lijn is dat de gemiddelde leeftijd in de be jaardencentra als een raket omhooggeschoten is. Van 65, tien jaar geleden tot dik over de tachtig nu. De functie van het bejaardencentrum is daardoor ook veel dichter bij die van een verpleegtehuis komen te liggen. Kerngezon de mensen tref je er zelden aan. Wat cru misschien maar daarom niet minder waar, Bejaarden in De Lin denhof in Zuiddor pe:. .progressief. FOTO WIM KOOYMAN verblijven de bewoners er statistisch gezien gemiddeld nog twee-en-een-half jaar. „Het onderscheid is nog wel duidelijk", zegt Lievens. „In eeh verpleegtehuis wonen ménsen ch'efelke dag specia listische rqèdische hulp no dig hebben. In een bejaar denhuis ligt de hulp meer in de huishoudelijk sfeer". Vanuit maatschappelijke overwegingen is Van Houte zonder meer blij dat bejaar den pas heel laat de stap naar het bejaardenhuis ma ken. „Aan de andere kant is het zo dat ik wel een tent te runnen heb. We kunnen het niet hebben dat we lang leegstand hebben. Je wilt tenslotte niet op verlies uit komen". De situatie in De Linden hof is zeker nogrtiet alarme rend. Toch worden eventue le vacatures niet zonder meer opgevuld. „We willen eerst wat standvastigheid in de bezetting". Of dat op kor te termijn haalbaar is?. Jan Lievens: „De keus in Zeeuwsch-Vlaanderen is erg groot. Landelijk moeten er op de honderd bejaarden ze ven bedden beschikbaar zijn. Zeeuwsch-Vlaanderen zit daar met dertien bedden erg ver boven. Daarnaast, Zuiddorpe heeft maar een heel klein wervingsgebied. En ofschoon in een klein te huis de orgSnisatiè' veel soe peler is, kan het opereren in een kleine gebied: wel dege lijk een handicap zijn". MIDDELBURG - „Schandalig rijge drag" vertoonde de 22-jarige A. L. uit Waterlandkerkje op 26 mei 1981: nadat hij in Zuidzande een lantaarnpaal en een verkeersbord met zijn auto had ge ramd, was hij doorgereden naar Cad- zand waar hij vier maal over de kop sloeg en onderaan een dijk in een sloot terecht kwam. Dit laatste herinnerde de man zich gisteren voor de politierechter in Mid delburg nog heel goed. Zijn auto raakte total-loss. Van de aanrijding met de obstakels in Zuidzande had hij niets gemerkt, zo betoogde hij. „Dat zullen we dan maar op reke ning schrijven van uw overmatig drankgebruik", aldus politierechter mr. Nomes. De bloedproef toonde aan dat L. dronken achter het stuur had ge zeten (2.09). L. stond ook nog terecht omdat hij op 21 september tot twee maal toe had in gebroken in een woning in zijn woon plaats. De eerste keer had hij een plas tic zak vol spullen uit de woning bij de heg gezet om die later met de auto van zijn maat op te halen. Toen L. met zijn (inmiddels veroor deelde) maat weer bij de woning kwam, was de zak verdwenen - buurt bewoners hadden zich erover ontfermd en onmiddellijk de politie gewaar schuwd - waarop het tweetal besloot een nieuwe portie buit binnen te halen. Op dat moment werden zij door de po litie op heterdaad betrapt. L. werd ver oordeeld tot vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk, en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de duur van één jaar. Twee weken voorwaardelijk, een boete van 1000 gulden en 18 maanden niet rijden, zo luidde het oordeel van de politierechter over de 36-jarige J. van D. Zij was op 14 januari, 16 februari en 5 oktober in haar woonplaats Terneu zen aangehouden op verdenking van het rijden onder invloed. Mevrouw Van D. reed slingerend, was onvast ter been, stoorde zich niet aan stoptekens, sprak verward en betoonde zich uiter mate recalcitrant: allemaal redenen om haar te verzoeken mee te werken aan de bloedproef. Tot drie maal toe weigerde zij dit en telkens gaf zij op zo'n twee tot drie sherry's te hebben genuttigd. Op de vraag of dit nu wel klopte ver klaarde de vrouw: „Ja zeker, want ik lust nu eenmaal geen bier en drink uit sluitend sherry". Officier van justitie mr. Nijmeijer had een gevangenisstraf geëist van twee weken en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid van twee jaar. Kledingruilbeurs - Vrijdag 28 januari houdt het buurt- en clubhuiswerk een kledingruil- beurs van 9.30 tot 11.00 uur in de kelder van cultureel cen trum De Halle. De bedoeling is dat diegenen die kleding wil len aanbieden, deze dinsdag morgen 25 of donderdagmor gen 27 januari komen brengen in het buurthuis tussen 9.30 en 11.00 uur. De kledingstukken dienen duidelijk voorzien te zijn van naam en prijs. Als het kledingstuk verkocht wordt, komt 25 procent van de op brengst ten goede aan het buurthuis. Zonnebloem - De afdeling Axel van De Zonnebloem houdt op dinsdag 25 januari een dia-middag voor haar gasten. Dit gebeurt in het ver enigingsgebouw van de gere formeerde kerk aan de Kerk- dreef. Te zien zijn ondermeer dia's van het in oktober ge vierde lustrum van de afde ling. Aanvang 14.00 uur. Fietsen op rollen - De KPJ Kring Hulst houdt vanavond wedstrijden fietsen op rollen in het sportcentrum St.-Aloy. Zowel jongens als meisjes worden uitgenodigd het stalen ros te beklimmen. Aanvang 20.00 uur. Wafelactie - De jeugdcommis sie van de voetbalvereniging Graauw houdt zaterdag 29 ja nuari een wafelactie. De op brengst komt ten goede aan de Graauwse voetbaljeugd. De lekkernijen kunnen vooraf met een speciale bestelstrook besteld worden. De besteistro- ken worden op woensdag 26 januari door de leden van de jeugdcommissie opgehaald. Sjoelen - In sportcentrum St.- Aloy is het clubkampioen schap sjoelen gehouden, waar aan 28 personen deelnamen. Uitslag: 1. W. Poppe, 2. K. Du- mez, 3. T. Hermans, 4. R. Du- mez, 5. J. Dumez. Pieren - In sportcentrum St.- Aloy is een pierwedstrijd ge houden, waaraan 28 personen deelnamen. Uitslag: Heren: 1. J. Buys, 2. E. Rietjes, 3- C. Du mez, 4. E.-Asselman, 5, A. Du mez. Dames: 1. Dumez-Van de Bunder, 2. Van Geertry-Leer- aert, 3. Dumez-van Poorten, 4. Van Heese-Bauwens. Gaaibollen - In sportcentrum St.-Aloy is een gaaibolling ge houden, waaraan 28 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: C. Dumez,linl^r zijYogel: mevrouw Dumez-van Poor ten, rechter zij vogel: E. Assel man, grootste aantal' (6): E Rietjes, Heikant. Dansen - Zaterdag wordt inj sportcentrum St.-Aloy een dansavond gehouden met me dewerking van The Veroni ca's, aanvang 20.30 uur. Bridgeclub - De vrij korte jaarvergadering van de brid geclub Lamswaarde in café Dei Vier Jaargetijden, had een on gewoon karakter door heti plotseling overlijden van1 "voorzitter George Water-[ schoot. Vice-voorzitter J. dei Kort herdacht hem en het; overleden lid van de bridge club Karei Heyszler. De brid geclub zal hen beiden missen. Secretaresse mevrouw A. Staal en vice-voorztter J. de Kort traden af en werden her-... kozen. Een aander punt van de vergadering was de voorjaars-1 competitie,'waarvan de.uitslag 4 mei bekend zal zijn. Tot die datum zullen acht verplichte en drie over wedstrijden wor den gespeeld. De avond werd besloten met de laatste eindi- vidüele wedstrijd van de mid- wintercompetitie.

de Stem | 1983 | | pagina 11