Sportduiker Vogelaar haalt schatten uit Adriatische zee Nauwelijks positief effect op West-Zeeuwsch- Vlaanderen \meuw 10 gulden stolen Nieuw VVD- raadslid Oostburg Jeugdprinsen-verkiezing Hoofdplaat slA ZEELAND 3 mUSDAG 18 JANUAR11983 bebtüm VANZEELAND T16 PAGINA ZEELAND 4 zekerheid irsboomt inen ilmann Uitvoering Veronica luidzande Uitgaan Jaarprogramma IJzendijkse hengelaars Plaatselijk nieuws Sas van Gent ZEEBRUGGE/OOSTBURG - De uitbouw van de haven van Zeebrugge tot een complex van internationale allure kan binnen tien jaar zo'n 10.000 nieuwe banen opleveren. IJzendijke Nieuwe turnvereniging in Oostburg van start Niet beperkt Kloosterzande Carnavallers verbroederden in Clinge Training in de Scheldedelta Gouden periode Uiterste Geverfde onderbroek waar we kunnen en bergwandelin- fen". sectie Zeeuwsch- fen heeft voorts een bblad, dat er keurig uitziet. Het bestuur lit voorzitter Bé Bo- Iker uit Axel, secre- pt Mielen uit Ter en penningmeester Geilleit uit Axel. ers die eens met de Zeeuwsch-Vlaande- de Nederlandse btvereniging willen laken, zijn van harte lop de avond in het lal van de vereni- Atlanta in Sluiskil agavond. GEUZEN - Werd lagnacht in het kan- |van De Koninklijke schappij De Schelde de Industrieweg 4500 en gestolen, eenzelf- |t onderging het kan- Troost, het kantoor I de voormalige ICM |de Schependijk, tus- vrij dagnacht en Indagmorgen. ok daar werd een |kist met een bedrag 4500 gulden ont- Imd. De dief kwam pen door een schuif- i te forceren. |een onzer verslaggevers - De nationalisatie van fUC-Ugine Kuhlmann- rn door de Franse rege- jlokkeert momenteel de Isie van de Kuhlmann- ing langs het kanaal Terneuzen. Irbeiders van het bedrijf |zate vrezen voor hun en de directie waakt er hldig voor om ook maar pn de besprekingen ter- laten uitlekken, bntieel voor de toekomst 'tuhlmann-Zelzate is de fering van de kanaalka- het bedrijf. Kuhlmann een mogelijkheid om tot 10.000 voor de fa- te kunnen ontvangen. |oor zou het kanaal ter i van de bedrijsvestiging fenlijk uitgebaggerd moe- brden. (Belgische minister van pare Werken Olivier 1 zijn toestemming ver- Ivoor een beperkte aan- ping ten behoeve van de van een kaaimuur van 1250 meter. Uitbouw Zeebrugge: 10.000nieuwe banen [lIDZANDE - De koninklij- ie muziekvereniging Veronica g Zuidzande geeft zaterdag de asrlijkse uitvoering in het Igen dorp. Het concert vindt ilaats vanaf 20 uur in de zaal ,an hotel De Bode Leeuw. Het programma voor de lauze is gelijk aan dat van het ;offieconcert, dat Veronica af kopen zondag gaf in de Bur- jerzaal van het Oostburgse lemeentehuis. Na de pauze oigen optredens van een ;wartet, een duo en van de Irumbandharmonie uit Oost- iurg. Ook is er gelegenheid tot lansen. in Zeeland GOES [Grand- 20 u. Veel liefs uit Moskou, (2j pl'LST Koning van Engeland- 20 u. Pol tergeist, 16 j. 20 u. Young docters in jove, a.l. 20 u. De smaak van water, ■6 i. 20.15 u. Tussen de lakens, 18 j. LAMSW AARDE Café de Sport- 13.30 u. schieting oor bejaarden. ÜDDELBURG Jitytheater- 20 u. The road war- |rior, 16 j. Zeeuws Kunstenaarscen- rum- Expositie van portretten Ivan Tie Hof. Geop. di. en do. BO-17.30 u. woe. en vrijd. 13-17.30 en 9-21 u., zat. 10-16 u. (t/m 20 jan.). (Galerie De Witte Swaen, Vlas- larkt 9- Expositie van schilderij - n en aquarellen van Serika Goth, |laurice Goth en W. Vaarzon Mo- Geop. di. t/m zat. 11-17.30 u. fc/m 31 jan.). De Vleeshal- „Rei lende kunsttentoonstelling uit Beland '83". Geop. di. t/m zat. [3-17 u., zond. 14-17 u. (t/m 13 pebr.). 0STBURG ideltheater- 20 u. Wulps fruit, 18 KNEUZEN ïxortheater- 20 u. Poltergeist, 16 "1 u. Van de koele meren des 'U«j. [LISSINGEN lhambra I- 20 u. E.T., a.l. Alham- ■a II-20 u. De boezemvriend, a.l. edelijk Museum, Bellamypark 1-Expositie van Geert-Jan Even- juis met audio-visuele installatie n performance. Geop. ma. t/m jnjd, 9-12.30 en 13.30-17. (tot 12 tbr.). IJZENDIJKE - De hengelsport vereniging uit IJzendijke heeft het jaarprogramma voor 1983 bekend gemaakt. Op 5 maart zal de jaar vergadering en een feestavond worden gehouden in café De Lo- zanne voor seniorleden met vrouw of verloofde. Na de vergadering staan er een maaltijd, spelletjes en een gezellige dansavond op het programma. Ook voor de jeugdleden zal een feest avond worden gehouden. Deze da tum is echter nog niet vastgesteld. Ook de wedstrijdkalender werd afgelopen week bekendgemaakt. Voor de jeugd wordt op woensdag 8 j uni en 7 september een wedstrijd gehouden in de Veste van 18.00 tot 20.00 uur. Inschrijven aan de Veste, de inleg bedraagt twee gulden. Ook dit jaar organiseert HSV IJzendij ke weer enkele grotere viswed- strijden. In de Veste zal worden gevist op 28 mei of 4 juni van 8.00 tot 11.00 uur, 2 juli van 15.00 tot 18.00 uur en 3 september van 7.30 tot 9.00 en van 10.30 tot 12.00 uur. Ook zullen er viswedstrijden in de zee worden gehouden. Op 14 mei kunnen de liefhebbers terecht van 14.30 tot 17.30 uur, van 14.00 tot 17.00 uur op 25 juni en op 24 september van 15.15 tot 18.15 uur. Commissie - De commissie fi nanciën uit de gemeenteraad komt woensdag 19 januari vanaf 19.00 uur in het gemeen tehuis aan de Westkade bij een. Besproken wordt onder meer een krediet voor de rei niging en inspectie van een aantal rioolstrengen, de ver goeding voor het vakonder wijs 1981 en een subsidiever zoek van het Regionaal Or gaan Zwakzinnigenzorg in verband met een tentoonstel ling. Voorts komt een voorstel tot wijziging van de voor waarden voor de verpachting van volkstuinen aan de orde. Ledenvergadering - De IJ zendijkse volleybalvereniging YVC houdt op donderdag 20 januari een bijzondere leden vergadering. Deze begint om 19.30 uur in het clublokaal café La Porte d'Or. Belangrijkste agendapunt is de bestuursver kiezing, waarvoor zich twee nieuwe kandidaten hebben aangemeld. Daarnaast zal na afloop van de vergadering een film over volleybal worden vertoond. Van een onzer verslaggevers Hoewel dit zal leiden tot een forse opleving van de werkgelegenheid in de Belgische provincie West- Vlaanderen, is er voor het aangrenzende West- Zeeuwsch-Vlaanderen nauwelijks enig positief effect te verwachten. WAGENBOUWERSBAL - Zaterdag 22 januari houden de wagenbouwers van La Porte d'Or hun jaarlijks wagenbou wersbal. Er zijn diverse car navalsgroepen uitgenodigd om dit grote bal te komen bezoe ken. In de pauze is er een ver loting met zeer mooie prijzen. Het wagenbouwersbal begint om 21.00 uur en wordt gehou den in café La Porte d'Or op de markt. De toegang is gratis. Ook prins Azino, de raad van elf en de hofdames zullen aan wezig zijn. OOSTBURG - Op maandag 24 januari beginnen de lessen van de nieuwe turngymvere- niging Groot-Oostburg uit Oostburg. De kleuters van 4 tot en met 6 jaar kunnen te recht In de voormalige open bare lagere school (gymzaal) van 15.45 tot 16.45 uur. De kinderen van het lager onderwijs van 7 tot en met 12 jaar kunnen van 16.55 tot 17.55 uur de lessen volgen. De kos ten bedragen per persoon 1,50. Zowel jongens als meis jes zijn welkom, aldus initia tiefnemer Patrick Boussen. Aanmeldingen en/of inlich tingen zijn te verkrijgen bij P. Boussen, Noordwal 37, Oost burg (01170-3936). Boussen is in het bezit van het diploma Ver enigingsleider Gymnastiek. De uitbreiding van de Zee- brugse haven moet eind jaren '80 zijn voltooid. De nieuwe zeesluis en het noordelijk deel van de nieuwe achterhaven kunnen waarschijnlijk nog dit jaar in gebruik worden geno men. De sterk vergrote voor haven met een aardgastermi- nal is begin 1986 gereed. Volgens een rapport van het Westvlaams Economisch Stu diebureau (WES) zal de uit breiding van de haven veel nieuwe industrieën aantrek ken en daardoor een giganti sche weerslag hebben op de werkgelegenheid. „Op basis van de uitbouw van de com merciële, energetische (aan voer van ruwe aardolie, steen kool en vloeibaar aardgas) en industriële functie kan, bin nen de periode van een decen nium, de haven van Zeebrugge 8200 tot 9800 nieuwe arbeids plaatsen bieden", aldus de WES. „Omdat een dergelijke opbloei van de werkgelegen heid een direct effect zal heb ben op de tertiaire sector, wordt door het studiebureau dan ook rekening gehouden met een nog forsere toename van het aantal banen. De Vlaamse econoom dr. N. Vanhove is van oordeel dat de industriële functie en het werkgelegenheidseffect echter niet beperkt zullen blijven tot het onmiddellijke achterland van Zeebrugge. „De gehele provincie West-Vlaanderen zal indirect worden opgetrok ken", is hij van mening. Dat dit ook van positieve in vloed zal zijn op de werkgele genheid in het aangrenzende West-Zeeuwsch-Vlaanderen moet echter worden betwij feld. „Misschien dat een enke ling in Zeebrugge aan de slag kan", zegt directeur J. de Vos van het gewestelijk arbeids bureau te Oostburg. „Maar tientallen of honderden, dat zie ik niet gebeuren". Dat heeft dan niets te ma ken met een weigerachtige houding van de West- zeeuwschvlaming om in Zee brugge aan de slag te gaan, maar, aldus De Vos, destemeer met de protectionistische op stelling van de meeste EEG- landen (waaronder ook België) om, in strijd met de Europese verdragen, werknemers uit lidstaten zoveel mogelijk te weren. „En daarom ben ik er vrij wel zeker van dat West- zeeuwschvlamingen die naar een aantal van die 10.000 nieu we banen solliciteren, niet aan de bak zullen komen", stelt de directeur van het Oostburgse arbeidsbureau. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - A. Ie Grand uit Oostburg zal voor de VVD zit ting gaan nemen in de Oost burgse gemeenteraad. Hij volgt P. de Baare uit Breskens op die, zoals bekend, is be noemd tot mijnmeester van de vismijn. Omdat De Baare met het aanvaarden van deze benoe ming in gemeentedienst treedt, kan hij niet langer als raadslid aanblijven. Wanneer de wisseling van de wacht precies zal plaatsvinden is nog niet bekend. ^.|llllllllilllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIUIilllllllllllllllllllllilllllllHIIIIIIIIIIIIII'l""ll">IIIH"l"|l"= Mijn baretje hou ik op zong Ga by v.d. Berge - foto wim kooijman Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Tijdens een drukbezocht jeugdprinsenbal van de Hoofdplaatse carna valsvereniging De Krabbebieters in het Wa pen van Vlieland zijn jeugdprins en jeugd- prinses voor 1983 gekozen. Er waren zes kandidaten, twee jongens en vier meisjes, die elk een voordrachtje moch ten zingen om zo in aanmerking te komen voor de verkiezing van miniprins of -prin ses. Een jury koos Jeroen Verstraete als jeugdprins, terwijl Janca Warringa de nieu we jeugdprinses 1983 werd. De jury bestond uit vertegenwoordigers van de Azijnhalzeh te IJzendijke, De Pap vreters uit Groede, de Stichting Jeugdcarna val Sluis en de Nonnenbillen uit het Belgi sche Balgerhoeke. Als eregast was aanwezig keizer Jan I uit het Belgische Damme. Prins B Hariaan I leidde de middag op een feestelij ke wijze met polonaises en spel. Vanuit de Krabbebieters wordt er een oproep gedaan om nog meer vrijwilligers te krijgen voor de bouw van praalwagens. Bingo - De Reddingsbrigade Kloosterzande houdt vrijdag 28 januari een bingo-avond in zaal Van Leuven te Klooster zande. De opbrengst is ten ba te van de reddingsbrigade en wordt onder meer gebruikt voor de opleiding van de leden. CLINGE - In De Troubadour te Clinge werd zaterdagavond het jaarlijkse verbroederings bal gehouden van diverse car navalsverenigingen. Onder de tonen van de muziek, verzorgd door Bluesette, zat de stem ming er al snel in. Zo'n 125 carnavalisten namen alvast een voorproefje op het grote gebeuren dat over enkele we ken weer voor de deur staat. De Clingse carnavalsvere- niging De Kriekeputters was dit jaar gastheer vpn De Vos sen, Hulst; De Mollen, Nieuw- Namen;, De Djerken, Graauw en De Ratten uit Sint-Jan- steen. Van een onzer verslaggevers DINTELOORD - Waar een ander kapitalen voor moet neertellen bij een antiquair of een kunsthandel, dat duikt Jaap Vogelaar uit Dinteloord op uit zee. Vooral uit de Adriatische zee heeft hij kostbare kunstschatten opgediept, afkomstig uit wrakken van vergane sche pen uit de tijd dat Venetië nog een wereldhaven was, tot aan het einde van de middeleeuwen. De meeste van die duik- trofeëen hebben een opval lend plaatsje gekregen in de stijlvolle huiskamer van de boerenhofstee van Vogelaar in de Dinteloordse Maria- polder. Blikvanger is een kroonluchter,afkomstig van een wat door zijn kostbare lading in duikerskringen 'koperwrak' is gaan heten. „Dat was wat je noemt een goudmijntje. Het was voor ons net schatgravertje spe len in het echt", lacht Voge laar. Er is zelfs een boek over dat koperwrak ver schenen. Toch is de gouden periode van die schatzoekerij een beetje voorbij. Vogelaar; „De Joegoslaven hebben doorgekregen dat er heel wat op de bodem van de Adriatische zee ligt en dat willen ze graag in eigen land houden. Je moet echt geluk hebben wil je nog wat vin den en bovendien moet je dan nog maar zien dat je het uit het land krijgt gesmok keld". Ook deze oude vaas werd door Jaap Vogelaar van de zeebodem gehaald. - foto s de stem/dick de boer kookpot is een toer geweest. Toen ik hem boven water had, heb ik hem vlak voor de kust op een duidelijk her kenbare plaats, weer over boord gezet. Een Oostenrijk se arts die ik op de camping had ontmoet, heeft hem la ter voor me opgehaald en mee naar zijn huis in Wenen genomen. Daar heb ik het ding later opgehaald. De amfoor heeft de Belgische voetballer Rik Coppens het land uitgesmokkeld". Hoewel hij al zestig is duikt Vogelaar nog met de regelmaat van de klok naar de zeebodem. Tijdens zijn vakantie aan de Middel landse zee en de restvan het jaar in de Scheldedelta. Vo gelaar duikt nu zo'n twintig jaar. „Het is eigenlijk van lieverlee gekomen. Ik heb altijd graag op het water ge zeten, zwemmen, varen, af gelopen zomer ben ik voor het eerst gaan surfen. Ook hartstikke leuk". Het duiken leerde Voge laar van Wim Vriens van het huidige duikbedrijf in Bergen op Zoom. Na een paar lessen dook hij al in zijn eentje met Franse sportduikers mee. „Het ging die eerste keer al bijna mis, omdat ik net iets dieper wil de gaan dan eigelijk verant woord was. Zoiets is meteen een goede waarschuwing, hoewel ik toch nog steeds graag tot het 'uiterste' ga". Dat is voor hem nu tot een diepte van zo'n zeventig me ter. „Vooral de Middellandse Zee is op die diepte schitte rend. Het water is erg hel der, daardoor heb je er een goed uitzicht. Je komt er de prachtigste rotspartijen te gen en allerlei exotische vis sen. Inktvissen bijvoorbeeld, ik schrik er nog steeds van, al zijn ze absoluut onge vaarlijk. Sidderalen zitten daar ook in het water. Ik heb er nog eens een keer een op donder van gehad. Net of je een bougiekap die nog onder stroom staat, aanraakt". Echt bang is hij naar zijn zeggen nooit geweest, maar zijn zoon bijvoorbeeld is een keer zo geschrokken dat hij gestopt is met duiken. Die kreeg op twintig meter diep te een steentje in zijn keel, waardoor hij in ademha lingsmoeilijkheden raakte. Mevrouw Vogelaar heeft het er trouwens ook niet op staan. „Die is iedere keer op nieuw weer bang dat er iets met me gebeurt. Zij zou het liefste hebben dat ik er mor gen mee stop, maar ik rede neer zo: het is net als met autorijden. Als je in je auto met negentig door een bocht gaat, vraag je ook om moei lijkheden. Met duiken is het net zo. Je moet weten hoe ver je kunt gaan". foto's de stem/dick de boer jonge eendjes heb ik ;een naam gegeven, lie lijken zoveel opel- lat je ze toch niet uit kunt houden", aldus argde pleegvader. IDe voor zijn leeftijd 'goedogende' Jaap Vogelaar met een deel van de door hem opgedo- I -n kunstschatten. Het is Vogelaar tot nu toe in elk geval nog vrij aardig gelukt om met zijn vondsten uit handen van politie en douane te blijven. Zo kreeg hij bijvoorbeeld langs een omweg een veertiende eeuwse Spartaanse kookpot en een puntgave Romeinse amfoor in huis. „Vooral die Sponsen uit de Spaanse wateren. In de tijd dat Jaap Voge laar met duiken begon, was er in Nederland nog maar amper aan een goede uitrus ting te komen. „De eerste keer dat ik in de Middel landse Zee ging duiken, be stond mijn duikpak uit een bruin geverfde lange onder broek, een trui en een kap van een tankoverall. De Fransen hebben zich te bar sten gelachen".

de Stem | 1983 | | pagina 13