Gespreksgroep alleenwonenden in kanaalzone Sportdu haalt scl uit Adrii Club van Zeeuwsch-Vlaamse bergbeklimmers erg actief RH Jonge architekt Synesael over stadsvernieuwing: li Tauwelijks p Opnieuw 4500 gulden gestolen DINSDAG 18 JANUAR11983 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 31 p|NSDAG 18 JANUAR119 WESTDORPE - De gemeente Sas van Gent moet als de bliksem op de proppen komen met een totaalplan voor de stadsvernieuwing. Er moet duidelijk op tafel komen liggen hoe Sas er in de toekomst bouwkundig gaat uitzien. CL UBA VOND 20 JANUARI Maquette markten Onwillig Doel: Uitwisselen van ervaringen Plaatselijk nieuws Kloosterzande Terneuzen [iUitvoering I Veronica 'uidzande Uitgaan in Zeeland Onzekerheid dwarsboomt plannen Kuhlmann o< af| Vc 8j ge 20. de dit ke IJ Training in de S T18 Sas moet haast maken met plan Van een onzer verslaggevers „De tijd dringt. De leefbaarheid in Sas van Gent gaat zienderogen achteruit. Ze hebben de kernen la ten verkrotten en enkel aandacht besteed aan indivi duele verbouwingen. Er is al veel te lang gewacht. Een stadvernieuwingsproces is sowieso al traag. Door het uitblijven van subsidies ongetwijfeld nog trager". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De sectie Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlandse Bergsport- verenigaing houdt donder dag 20 januari een club avond in caté Atlanta in Sluiskil. Deze avond, die om 20.00 uur begint, zal een voor dracht worden gehouden met dia's door Eli Speelman uit Axel over de Grand- Combin, een bergketen in het grensgebied van Zwit serland en Italië. Walter Hoffmann, zelf een enthousiast bergsport beoefenaar uit Terneuzen zegt: „De sectie Zeeuwsch- Vlaanderen van de Neder landse Bergsportvereniging timmert geweldig aan de weg. We hebben op dit mo ment zo'n negentig leden, afkomstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen en enkelen van Walcheren". „We zijn we actief met een voorjaarswandeling, houden we regelmatig voordrachten met dia's, op hemelvaarts dag een grote wandeling in Zeeuwsch-Vlaanderen of België en in mei of juni gaan we jaarlijks naar Eifelheim. Daar hebben we een eigen berghut staan. We beschik ken over twee kliminstruc- teurs, Karei Geilleit uit Axel en Terneuzenaar Ruud Gil les. We gaan voorts in juni naar Sky, een dorpje in de Ardennen, waar we kunnen klimmen en bergwandelin gen maken". De sectie Zeeuwsch- Vlaanderen heeft voorts een eigen clubblad, dat er keurig verzorgd uitziet. Het bestuur bestaat uit voorzitter Bé Bo- neschansker uit Axel, secre taris Piet Mielen uit Ter- neuzen en penningmeester Herman Geilleit uit Axel. Liefhebbers die eens met de sectie Zeeuwsch-Vlaande ren van de Nederlandse Bergsportvereniging willen kennismaken, zijn van harte welkom op de avond in het clublokaal van de vereni ging, café Atlanta in Sluiskil donderdagavond. itb< 10.01 De jonge Westdorpse archi tekt Fred Synesael (28) windt er geen doekjes om. Het volle dig ontbreken van een goed onderbouwd beleid op het ge bied van stadsvernieuwing in Sas is hem een doorn in het oog. „Dagelijks word ik ermee geconfronteerd. Je ziet dat er iets moet gebeuren en er ge beurt niets. Op een gegeven moment kan je niet langer meer zwijgen". Volgende week maandag stapt hij naar loco-burge meester L. Marquinie met een maquette van de Klooster laan/Groot Majoorstraat on der de arm. In dat gebied heeft hij 28 woninkjes voor jongeren geprojecteerd. Zeven units van vier. „Het hadden net zo goed andere woningen kunnen zijn. Maar er is in Sas toch wel be- GOES - Centrale tuinbouw veiling Zeeland Goes: boeren kool, kil: 0,73-0,84; spitskool, kl2: 0,48; spruiten onge- schoond, kil: B 0,28, A 0,28- 0,44; sperciebonen kg, kl2: gr 0,21; prei kg, kil: B 0,22, A 0,28- 0,44, kl2: B 0,17; rode kool kg, kil: B 0,08-0,14, A 0,14, kl2 A 0,16; savooie kool groen kg, kil: 0,62, kl2: 0,18-0,57; witte kool, kil: B 0,31; knolselderij met blad, kl2: 0,27-0,37; knol selderij zobder blad kg, kl2: 0,24. BAARLAND - Opbouw West Zuid-Beveland - Het alge meen bestuur van de stichting Opbouw West Zuid-Beveland komt maandag 24 januari om 20.00 uur voor een openbare vergadering bijeen in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. GOES - Clubmatch Kynolo- genclub - De kynologenclub Zeeland houdt 12 maart haar jaarlijkse clubmatch voor ras honden in de Goese veilinghal. Om 10.00 uur beginnen de keu ringen door zes keurmeesters voor de titel beste hond van de clubmatch. Daarnaast is er een kind-hond-show en wor den in een aparte ring wed strijden is gedrag en gehoor zaamheid gehouden. GOES - Raadsvergadering - Op donderdag 27 januari wordt in het stadhuis een openbare vergadering gehou den van de gemeenteraad van Goes. De vergadering begint om 19.00 uur. HEINKENSZAND - Welzijns- commissie - De commissie voor welzij nsaangelegenheden van de gemeente Borsele komt donderdag 20 januari om 19.30 uur bijeen in het ontmoetings centrum De Stenge te Hein- kenszand. ZIERIKZEE - NCRV-uitzen- ding - In het NCRV-radiopro- gramma 'Van Stad en Land' op donderdag 20 januari (Hil versum 1,16.40-17.00 uur) staat de OLV Monstertor'en in Zie- rikzee centraal. Uit gesprek ken met Wiebe Keikes, stree karchivaris van Schouwen- Duiveland, C. Berrevoets, oud brandweercommandant van Zierikzee en S. Peene, voor malig uitvoerder bij de res tauratie van de |dikke toren', is een uitzending samenge steld over en rond deze toren. Onder meer komt de water snood van dertig jaar geleden ter sprake. hoef te aan jongerenhuis ves ting". Hij heeft niet de illusie dat Sas onmiddellijk zal toehap pen, maar daarom gaat het hem in feite ook niet. „Ik heb mijn eigen ideeën over dit deelgebied uitgewerkt. Het is een vrijblijvend opzetje. Het enige dat ik ermee hoop te be reiken, is dat de gemeente de stadvernieuwing daadwerke lijk gaat aanpakken. Het moet gezien worden als een duwtje in de rug". V 1 K( MIDDEP i)RT l-ZEEUWS] Hij is er zich van bewust dat hij met zijn kritiek mensen op de tenen trapt. „Maar het is ook echt onbegrijpelijk dat er zo weinig vooruitgang is ge boekt". De stilstand wijt hij deels aan een „onwillige" ge meenteraad. Deze werd tot nu toe gevoed door het stede bouwkundig adviesbureau 'Stad en Landschap'. „Maar veel is daar nooit uitgekomen. Zo heeft 'Stad en Landschap' geadviseerd dat op de Prin senkade gebouwd moest wor den. De gemeenteraad heeft dat advies zomaar naast zich neergelegd. Als je zoiets doet, heb je geen goede kijk op hoe Sas er in de toekomst moet gaan uitzien". Hij vindt ook dat in het ver leden teveel van uitbreiding is uitgegaan. „Het is net zo be langrijk om te bekijken wat je met de lege plekken kan doen. Zet daar gebouwen neer die andere bouwactiviteiten aan trekken". Ideeën te over heeft Syne sael die zijn bezoek aan Mar quinie al heeft aangekondigd. „Ja ze weten ervan. In het ver leden heb ik ook wel eens ad viezen gegeven maar die wer den braaf opgetekend en nooit gebruikt. Ik hoop dat het deze keer beter uitpakt". Architect Synesael met een maquette van het woningplan voor Sas van Cent:i - FOTO WIM KOOYMAN TERNEUZEN - Alleenwonenden in de Zeeuwsvlaam- se kanaalzone krijgen binnenkort de gelegenheid er varingen uit te wisselen en te leren contacten te leg gen. Die kans wordt hun geboden door de stichting maatschappelijke dienstverlening die de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent bestrijkt. De stichting wil begin maart een aanvang maken met een gespreksgroep voor alleenwonenden. Het is de be doeling tien wekelijkse bijeen komsten van twee uur te hou den op een nog nader te bepa len dag en tijdstip. Plaats van samenkomst wordt in ieder geval het kantoor van de stichting aan de Beethovenhof in Terneuzen. De initiatiefnemers hopen vooral mensen te bereiken die een eenpersoonshuishouding voeren en vanuit dat gegeven graag eens ervaringen willen uitwisselen. Maatschappelijk werkers van de stichting heb ben de indruk dat daaraan be hoefte bestaat. „Wij komen in ons werk erg veel alleenstaan den tegen die moeite hebben met het leggen van contacten", aldus een woordvoerder. Op een kennismakingsbij eenkomst kunnen aspirant deelnemers hun wensen en verwachtingen kenbaar ma ken. De stichting doet alvast enkele suggesties voor ge spreksonderwerpen: kiezen voor alleen wonen of daartoe door omstandigheden ge dwongen worden; het leggen en onderhouden van contac ten; de bijzondere situatie van mensen die een éénpersoons- huishouding voeren; opkomen voor jezelf om bepaalde initia tieven te ontplooien. Bij An Naeye en Maria Bruin van de stichting kunnen geïnteresseerden terecht voor opgave of nadere informatie. De deelname aan de nieuwe gespreksgroep is in ieder geval gratis. Trimmen - Vanavond wordt, in samenwerking met de spor tieve recreatie, in de sportzaal De Hinde te Kloosterzande weer gestart met de wekelijk se trimavonden. Een uitste kende gelegenheid voor Hon- tenissenaren die hun conditie weer wat willen opvijzelen. Onder leiding van Huib Ca- pello houden de trimmers zich voornamelijk bezig met korf bal, volleybal, handbal en zaalhockey. Er wordt iedere dinsdag gesport van 20.30 tot 22.00 uur. Belangstellenden kunnen vrijblijvend een kijkje komen nemen. Afasievereniging - De afasie- vereniging komt maandag 24 januari bijeen voor een gezel lige middag. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in het ver pleeghuis Ter Schorre. Bingo - Maandag 24 januari houdt buurthuis De Bolster een bingo-avond voor ieder een in bejaardenhuis De Blide. Er zijn weer prachtige prijzen te winnen. De avond begint om 20.00 uur, de toegang is vanaf 16 jaar. TERNEUZEN - Werd vrijdagnacht in het kan toor van De Koninklijke Maatschappij De Schelde aan de Industrieweg 4500 gulden gestolen, eenzelf de lot onderging het kan toor Troost, het kantoor van de voormalige ICM aan de Schependijk, tus sen vrijdagnacht en maandagmorgen. Ook daar werd een geldkist met een bedrag van 4500 gulden ont vreemd. De dief kwam binnen door een schuif raam te forceren. EUIDZANDE - De koninklij ke muziekvereniging Veronica te Zuidzande geeft zaterdag de Jaarlijkse uitvoering in het eigen dorp. Het concert vindt plaats vanaf 20 uur in de zaal van hotel De Rode Leeuw. Het programma voor de bauze is gelijk aan dat van het koffieconcert, dat Veronica af- fcelopen zondag gaf in de Bur- kerzaal van het Oostburgse Eemeentehuis. Na de pauze Volgen optredens van een kwartet, een duo en van de hrumbandharmonie uit Oost burg. Ook is er gelegenheid tot lansen. Van een onzer verslaggevers GENT - De nationalisatie van het PUC-Ugine Kuhlmann- concern door de Franse rege ring blokkeert momenteel de expansie van de Kuhlmann- vestiging langs het kanaal Gent-Terneuzen. De arbeiders van het bedrijl in Zelzate vrezen voor hun baan en de directie waakt er zorgvuldig voor om ook maar iets van de besprekingen ter zake te laten uitlekken. Essentieel voor de toekomst van Kuhlmann-Zelzate is de verbetering van de kanaalka de bij het bedrijf. Kuhlmann zoekt een mogelijkheid om schepen tot 10.000 voor de fa briek te kunnen ontvangen, Hiervoor zou het kanaal ter hoogte van de bedrijsvestiging aanzienlijk uitgebaggerd moe ten worden. De Belgische minister van Openbare Werken Olivier heeft zijn toestemming ver leent voor een beperkte aan besteding ten behoeve van de bouw van een kaaimuur van 200 tot 250 meter. iOES rand- 20 u. Veel liefs uit Moskou, •2j. 1ULST oning van Engeland- 20 u. Pol- irgeist, 16 j. 20 u. Young docters in iove, a.l. 20 u. De smaak van water, ,6) 20.15 u. Tussen de lakens, 18 j. ,AMSW AARDE :afé de Sport- 13.30 u. schieting -oor bejaarden. [IDDELBURG Itytheater- 20 u. The road war- •ior, 16 j. Zeeuws Kunstenaarscen- um- Expositie van portretten an Tie Hof. Geop. di. en do. 10-17.30 u. woe. en vrijd. 13-17.30 en 9-21 u., zat. 10-16 u. (t/m 20 jan.). Jalerle De Witte Swaen, Vlas- narkt 9- Expositie van schilderij- m en aquarellen van Serika Goth, Maurice Goth en W. Vaarzon Mo- ■el. Geop. di. t/m zat. 11-17.30 u. t/m 31 jan.). De Vleeshal- „Rei ende kunsttentoonstelling uit «eland '83". Geop. di. t/m zat. 3-17 u„ zond. 14-17 u. (t/m 13 ebr.). JOSTBURG «deltheater- 20 u. Wulps fruit, 18 PERNEUZEN uxortheatcr- 20 u. Poltergeist, 16 20 u. Van de koele meren des loods, 16 j. 'LISSINGEN Ihambra I- 20 u. E.T., a.l. Alham- ira II- 20 u. De boezemvriend, a.l. Itedelljk Museum, Bellamypark |9- Expositie van Geert-Jan Even- luis met audio-visuele installatie in performance. Geop. ma. t/m rrijd. 9-12.30 en 13.30-17. (tot 12 nebrj EENDEKROOST iï .v -A- 1 Lekker weg kruipen om je warm te houden Moedereend Piet en haar kroost Van een onzer verslaggevers DINTELOORD - Nu Koning Winter enigszins verstrooid de maanden december en j a- nuari op hun beloop laat, maken sommige van zijn aardseonderdanen er een potje van. >Zo kropen gistermorgen in'Dinteloord bij de eenden vijver rond bejaardencen trum De Nieuwe Haven twee zwart-gele eendjes uit hun ei. Maanden te vroeg. Ze koesteren zich voorlopig nog in de warmte onder moe dersvleugels in een behaag lijk stekkie achter een hage- doorn tegen de gevel van het bejaardenoord. Ver uit het gezichtsveld van de meeste voorbijgan gers, maar toch niet beschut genoeg om de speurende blik van de elfjarige Gerard Be- zemer te ontwijken. Als een trouwe oppasser stapt die al vanaf de jaarwisseling tweemaal daags voor het naar schoolgaan met een handvol broodkruimels langs het nest. Volgens Ge rard, die af en toe bij het voederen zijn vriendje mee neemt, broedt de eend 'Piet' op veertien eieren. - FOTO'S DE STEM/DICK DE BOER „Die jonge eendjes heb ik nog geen naam gegeven, want die lijken zoveel opel- kaar dat je ze toch niet uit elkaar kunt houden", aldus de bezorgde pleegvader. ve jat ge ve wo zat of m-, da vo av tui I Co na koi va tel eer me nig aar gcx wij zoe ga; vei lin tot wa vai Za wa d'C we na dit] ker lot He orr dei mc Oc elf W€

de Stem | 1983 | | pagina 12