MOTIE VAN AFKEURING VERWORPEN Spaarpot voor huisvesting gemeente Hulst wordt bedreigd „Niet bedoeling concurrentieslag aan te gaan9' WONINGBOUW HONTENISSE In Rijswijk wonende Zeeuws- Vlaamse auteur i 1 GDA laakt uitspraken van loco-burgemeester Drukke receptie Kloortje VAN ZEELAND T, WAAR HET GAAT IN DE EN MEEST SHOWROOM BENELUX Misstanden politierapport :rken. Heikant - Bejaprdenscfile- ting. 't Heike, 36 schutters: ho ge vogel: niet afgeschoten; eerste .zij-vogel; J. van Kerk- hoevien, St.-Jansteen; tweede zijvpgel: E. Verhaegen, St.- Janjjteen. Pi)dA Middelburg over schuilkelder Daling van fluorgehalte in Zeeland Huiskam VOO: „Onderwijs mag niet terug naar de negentiende eeuw" Sportuitleen Axel verhuisd Jan de Zwart uit Oostburg wil ecologische consumentenbond Concurrentieslag Aanpassing Waarmerk Muziek Heikant naar landelijk muziekconcours Plaatselijk nieuws St.-Jansteen DINSDAG 18 JANUAR11983 T27 PAGINA ZEELAND 2 arakter. ttertype gezet Via de telefoon |EN dat u moet Ju 3,25 extra cheaue of een |g) Insturen, vaarvoor wij u f9, 4800 MB Int of komma Prijs incl. 4% BTW 3,10 4,65 5,20 7,75 0,30 ƒ10,65 ƒ12.40 13,96 ƒ15,50 xclusitvt kollsktit wm aurora, arti- sastla-furn. cidua, comfort, cor, da i, knoll, lattoflox, kutsta, kill-inUr, oo, MKrona-frau, riotvold, saporiti, nfort, gomakkolijk to boroikon mot af trapponhal. rond van tl tot 21 uur) pot sinds 1907 do zaak waar ie- dereen zomaar kinnen mag lopen, zondag's gesloten. 10 km. van hulst. tel. nod.: 01150-2010 tel bolgio: 0031-1155-2010 1- loen. bt. zn vens en. lis. 59.1000 AG Amsterdam- kje "Straks met pensioen' Vaneen, onzer verslaggevers „008TERZANDE - De ■ontenisser gemeenteraadsfr ictie van het CDA heeft zich •ecrgerd aan het commentaar 'an loco-burgemeester H. .ruggeman, naar aanleiding ,gn het aan Hontenlsse voor lit jaar toegekende aantal van lertig huurwoningen. Zoals gemeld toonde de lo- to-burgemeester zich best te vreden over dit aantal, maar wordt volgens hem binnen de gemeente steeds meer de vraag gesteld voor wie de wo ningen eigenlijk gebouwd worden. Voor mensen die uit de Randstad naar Hontenisse verhuizen en vaak zijn aange wezen op de sociale voorzie ningen, of voor de eigen bevol king? In schriftelijke vragen aan het college wil de CDA-fractie weten of het college soms vindt dat iemand die werkloos is en voor zijn inkomen is aan gewezen op een uitkering geen recht heeft op een woning en of in de gemeente betere socia le voorzieningen gelden dan elders in Nederland. Voorts vraagt de CDA-fractie zich af of de genoemde uitspraken wel bevorderlijk zijn voor de werkgelegenheid in de ge meente. „Wij vinden het nogal voor barig om er van te voren van uit te gaan dat nieuwe wonin gen bevolkt zullen worden door uitkeringstrekkers van buiten de gemeente", licht fractievoorzitter B. Pauwels toe. „Trouwens, dat mag vol gens ons geen rol spelen bij de bouw van nieuwe woningen. Telkens wordt In de gemeen teraad bezorgdheid uitgespro ken over de braakliggende uitbreidingsplannen. Nu kun nen we eens een paar wonin gen bouwen en dan gaat de wethouder er vraagtekens bij zetten. Het is toch zo: hoe meer woningen hoe beter?" jo Lggermont scnrijlt boek in negen dialecten OS.S 1 Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - De in Rijswijk wonende Zeeuws-Vlaamse Schrijver ,Jo Eggermont, auteur van het toneelstuk 'Nen vrimden kostganger' dat door de toneelgroep Scheldegalm op de planken wordt ge,b,racht, heeft zijn nieuwste boek bijna voltooid. "Hét is een heel speciale roman, getiteld 'Monica Duyt van den Rie- thoek', die het levensverhaal vertelt van Monica Duyt met haar man en kinderen. De geschiedenis speelt zich af tussen 1900 en 1965 in het Lan van Hulst. Het bijzondere van dit boelc.is, dat het geschreven is in maar liefst negen ver schillende Oost Zeeuws-, Vlaarrtse -diatecten* Er- Zijn bijvoorbeeld een paar hoofdstukken in onvervalst Kloosters en een ander weer in het taalgebruik van de grensstreek. „Ik Ijeb voor, ze'n constructie gekozen",' zegt JoEggermont, „onder, andere 'ook om zelf de dia lecten beter te leren, ken nen-",' Hij heeft de verschil lende hoofdstukken dan ook in de betreffende dialect- 'Strêék doèr "inwoners ter-" plaatsf l^ten contrpjeren op 7 juist taalgebruik.-1' r *5 Jo Eggermont, overigens ook éèn van de samenstel- Iers van toet, onlangs ver, ,y Sfhenen Zeeuws -Vlaamse dialectenboek, werd in 1908 in Hoogerheide geboren uit een Brabantse moeder en een Zeeuwse vader. In dat zelfde jaar verhuisde het ge zin naar Sint-Jansteen, waar Jo op straat het dialect leerde. Later heeft Jo Egger mont als onderwijzer aan de school te Groenendijk ge staan en in 1952 vertrok hij naar het Zuid-Hollandse Rijswijk, om les te geven aan een Mulo. Sinds een tiental jaar is hij met pen sioen. Tijdens zijn kweekschool- tijd werd Jo door zijn toen malige leraar Nederlands aangespoord tot het lezen van Vlaamse boeken, want hij had al snel gezien dat er schrijverstalent school in zijn leerling. En dat kwam uit'. Jo Eggermont heeft sinds dien heel wat werk op zijn naam staan, waaronder twaalf jeugdboeken in de Kleine Beverserie en vijftien novellen en romans, waar van 'Het 'vrije lokkende le- JVèn' een groot succes werd. het boek verscheen in 1942. Naar aanleiding van de titel werd het boek goed verkocht en de mensen probeerden te achterhalen welke personen ef'ctétVtèf'a'at 'vrije' zaten en" wie er bedoeld werden met het 'lokkende'. Eggermonts toneelstuk ken zijn al vele tientallen keren overal gespeeld en ook de toneelvereniging uit Kloosterzande brengt voor de tweede maal een stuk van hem op de planken. Twee jaar geleden was dat .Gelijk een vlam' en dit jaar is het 'Nen vrimden kostganger', dat door de auteur speciaal voor deze opvoering is her schreven als een meer eigentijds gebeuren. Andere bekenden toneel stukken van zijn hand zijn 'De Sukkeleer' een kerst spel uit 1938/39, 'Van den rosten en den witten' uit 1936 en 'Van meneer Sylveer'. Eggermont signaleert in zijn werken de misstanden in de samenleving, maar hij heeft nooit de bedoeling gehad als hervormer op te treden. „Maar ja, als sociaalvoelend mens ontkom je daar niet aan", zegt hij. Hoewel zijn streekromans in Zeeuwsch-Vlaanderen spelen, zou hij er toch niet terug willen wonen. „Er is teveel veranderd", zegt hij, „vroeger kende ik heel Zeeuwsch-Vlaanderen, maar tegenwoordig is er te veel import in alle plaatsen". In Rijswijk woont hij naar zijn zeggen „vrijgevochten". Vrijwel het enige contact met Rijswijkenaren heeft hij door zijn biljarthobby. Daarnaast kan hij zich thuis goed vermaken achter de piano. En met het schrijven van boeken natuurlijk. i, in samenwerking met hulst - Onbekenden hebben ns het afgelopen weekend broken in de sociale werk- Dethon te Hulst. Om jen te komen, werd een nkozijn vernield. Er wordt niets vermist. SLUISKIL - De bestuurder "■atojeen dieplader, H.W.R. uit Meqferweerd, raakte maan- iagtnorgen op het terrein van de Nederlandse Stikstof Maat schappij een vingertop kwijt, toeij hij hielp bij het opladen vaiiu-balken, waarbij hij met z'jnjvinger tussen twee blaken Mtfield raakte. Per taxi werd hij Overgebracht naar het zie- taibuis te Eindhoven. SLUISKIL - Surveillerende agefiten van de gemeentepoli tie Jiemerkten in de nacht van zonSag op maandag op rijks weg 252 in de sloot een auto met brandende lichten. Bij na der, onderzoek bleek de be stuurder B.P.D. uit Sluiskil er n°f£ in te zitten. Ter hoogte /aifhectometerplaal 13 was de auto tegen een bermpaaltje geëtst, ontwortelde vervol- Se^ een boom en kwam ach teruit in de sloot terecht na eeu volledige draai te hebben gemaakt. De auto werd volko- rwsn vernield. ST.-JANSTEEN - Groot Hulst; zaal De Kroon, 38 schut ters: hoge vogel en beide zij vo gels: J. van Kerkhoven, St ansteen. TERNEUZEN - De bromfiets- festuurder S.L. uit Biervliet flvam gistermorgen, komende Ljinuit de Esdoornlaan en rij - y/pe in de richting van de I 'tederik van Eedenstraat, in tsing met een auto, bestuurd ar! G.B. uit Terneuzen. De ^ide voertuigen liepen- lichte jchade op, de bestuurders ble- ■cn ongedeerd.' r MIDDELBURG - De bouw van een schuilkelder in het Middelburgse Geeregebied was aanleiding tot enkele ver gaande moties tegen het op treden van de PvdA-gemeen- teraadsfractie tijdens een le denvergadering van de PvdA Middelburg. Vijf van de zes fractieleden stemden 20 december vorig jaar voor de bouw van een parkeer- annex schuilkelder in het Geeregebied. Dit ge beurde tegenspraak met de le denvergadering, die zich op 13 december tegen de nevenfunc tie van schuilkelder uitsprak. MIDDELBURG - In de afge lopen meetperiode (oktober 1981 tot september 1982) zijn de hoeveelheden fluoride in de Zeeuwse buitenlucht beneden de advieswaarden van de Ge zondheidsraad gebleven. Behalve bij Ritthem beho ren de gemeten hoeveelheden tot de laagste sinds 1973, toen met de huidige meetmethode werd begonnen. Opnieuw werden de hoogste concentra tie (2,1 microgram per kubieke meter) en het hoogste dagge middelde in Sas van Gent waargenomen. De advieswaarden van de Gezondheidsraad zijn er op gericht zowel schade bij plan ten als fluorosis bij vee tegen te gaan.- Volgens de PvdA-leden zou een dergelijke schuilgelegen- heid de drempel tot nucleaire conflicten verlagen. Een inge diende motie van afkeuring werd gisteravond door prak tisch alle leden na stemming verworpen. De motie werd eerst door de indieners inge trokken, waarna PvdA-wet- houder G.B. Schoenmakers, tegen wiens fractie de motie was ingediend, het stuk weer op de agenda zette. Deze niet- alledaagse zet deed Schoen makers, omdat hij duidelijk heid in deze kwestie wilde. De motie hield onder meer in, dat de fractie het standpunt van de ledenvergadering had genegeerd en een afkeuring van het stemgedrag van de fractie. Was deze motie aange nomen, dan zou de hele PvdA- gemeenteraadsfractie zijn op gestapt. Een motie van het bestuur, waarin het optreden van de fractie wordt betreurd, werd wel aangenomen met een krappe meerderheid. Een derde motie, waarin de ledenvergadering de partij op riep stelling te nemen tegen de kernbewapening, werd met grote meerderheid aangeno men. Tijdens deze tumultueuze en zeer druk bezochte leden vergadering, werd het beleid van de gemeenteraadsfractie meer dan eens in strijd ge noemd met het landelijk standpunt van de PvdA in za ke de bouw van schuilkelders. De functie van de schuilkelder bij de parkeergelegenheid brengt 5!4 miljoen gulden aan extra kosten met zich mee. Jo Eggermont kreeg na de voorstelling van zijn toneelstuk 'Nen vrimden kostganger' in Kloosterzande bloemen uit handen van de jongste toneelspeler van toneelgroep Schel degalm. - FOTOWIMKOOYMAN Van een onzer verslaggevers HULST - Het is nog maar zeer de vraag of het spaar potje van 1.750.000 voor de nieuwe huisvesting van de gemeentelijke administratieve diensten gehand haafd kan blijven. Burgemeester P. Molthoff antwoordde dat gisteravond in de financiële commissie op vragen van R. Scheele (CDA). Zoals gemeld, zal de ge meente Hulst wellicht op korte termijn de reserves moeten aanspreken om de door rente verlies en stagnerende bouw grondverkoop steeds maar stijgende boekwaarden van de gemeentelijke grond terug te dringen. Omdat het merendeel van de aanwezige reserves is bestemd voor de nieuwe huis vesting (de gemeente wil de gebouwen van Baudeloo ko pen) is de kans groot dat die nu in het gedrang komt. „Een triest en treurig stuk", noemde WD-er A. de Booij de nota van het college, waarin de niet al te rooskleurige fi nanciële positie van Hulst uit de doeken wordt gedaan. Waarop burgemeester Molt hoff reageerde dat men nu ook weer niet al te pessimistisch moet zijn. „De mensen zullen moeten blijven wonen en dan zal er toch gebouwd moeten worden", sprak hij de commis sieleden moed in. Hoewel de nota toch flink wat stof tot overdenken bevat, gingen de commissieleden gis teravond niet verder op de zaak in. AXEL - „Laat het onderwijs niet teruggaan naar de kale bedompte ruimten, waar krijtje en leitje de belangrijk ste hulpmiddelen zullen zijn". Dat zei de heer Huiskam, lid van het hoofdbestuur van het VOO op de protestbijeenkomst van de VOO-afdeling Axel. „Van de wet op het basison derwijs komt niets terecht", aldus de hoofdbestuurder in het gemeenschapscentrum De Halle te Axel. „Er vloeit geld weg uit het onderwijs. Er is geen geld meer om het basis onderwijs van de grond te krijgen". Hij deelde mee dat het ba sisonderwijs met ingang van 1985 van start gaat, maar gaf aan dat de mogelijkheden om deze vorm van onderwijs goed te laten functioneren zeer klein worden. „Er liggen nu plannen om de gemiddelde klassegrootte van 30 op 32 te brengen; dit kan later best 35 worden", gaf hij als voorbeeld. „Er komt dan van de bedoelin gen van de basisschool niets terecht". Volgens de heer Huiskam valt er met het VOO best te praten over de bezuinigigen. „Maar laten ze zich in Den Haag wel bedenken, dat ze er voor onze kinderen zitten". Voor deze protestbij een komst hield de gemeente Axel een bijeenkomst waarop on derwijswethouder Van Schaick toelichtte, hoe de ge meente Axel de wet op het ba sisonderwijs gaat invoeren. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE Vele tientallen belang stellenden namen zater dagavond van de gele genheid gebruik om het bestuur van showband Kloortje te feliciteren met het tienjarig bestaan van hun vereniging. Drumband Excelsior uit Terhole en drumband De Volharding uit Zaam- slag brachten een serena de in het clubgebouw van de vereniging. Namens de Westbrabantse en Zeeuwse Muziekbond van de FKM bracht de heer G. de Deckere de ge lukwensen over en com plimenteerde de show band met datgene wat bereikt hebben in hun bestaan. Hij reikte bovendien een zilveren insigne uit aan Heidi Burm, die van af het begin als majorette lid is van Kloortje. Na mens de vereniging kreeg zij uit handen van voor zitster Ingrid de Cock- Asselman een baton met inscriptie aangeboden en een grote bos bloemen. Bloemen waren er ook voor de voorzitster, die bovendien, evenals haar echtgenoot, een zilveren insigne mocht ontvangen uit handen van medebe stuurslid Annelies Maas. De heer en mevrouw De Cock zijn de oprichters van de vereniging. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het sport-en spel uit leencentrum in Axel is ver huisd naar de sporthal 't Spor- tuus. Totnutoe was het cen trum ondergebracht in het stadhuis, maar daar is na de verbouwing geen plaats meer. Mensen die van de 'uitleen' gebruik willen maken kunnen van maandag tot en met vrij dag van 13.00 tot 22.00 uur in de sporthal terecht. Op zater dag van 13.00 tot 17.00 uur. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Jan de Zwart uit Oostburg begon acht jaar geleden met de verbouw van ecologische produk- ten. „Eerst in het klein. Later voor vrienden en beken den. Een beetje experimenteren was bet in het begin", vertelt De Zwart, die de verbouw van ecologische pro- dukten strikt gescheiden houdt van zijn gangbare be drijf. Hij heeft zelfs een aparte schuur/winkel ge bouwd voor de opslag. Deels verbouwt Jan de Zwart zijn ecologische gewas sen uit gezondheidsoverwe gingen, Daarnaast uit maat schappelijke bewogenheid. De inwoner uit Oostburg is al een tijdje bezig met het op poten zetten van een consumenten vereniging voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Het moet een vereniging worden", vertelt hij, „die de belangen gaat behartigen van de ver koop van ecologische groenten en akkerbouwprodukten". De in de toekomst op te richten consumentenvereni ging zou dan via zijn winkel, die als opslagplaats moet gaan dienen, de produkten aanko pen. De Zwart denkt dan met name aan boter, kaas, yoghurt en groenten. De leden zouden zich moe ten verplichten elke week een bepaalde hoeveelheid af te ne men, zodat Jan de Zwart daar zijn productie op kan afstem men. „Ik ben dan geen zelf standig ondernemer meer, maar de man in de vereniging die de zaken regelt en zorgt voor de aan- en afvoer. De ge dachte die er achter zit is, dat zowel de producent als de con sument er beter van kan wor den. Het is beslist niet de be doeling een concurrentieslag aan te gaan met andere win kels", stelt Jan de Zwart dui delijk. Het gaat er bij De Zwart al leen om de primaire levensbe hoefte, die een doorsnee Ne derlands gezin nodig heeft zo als vlees, graan, groenten en zuivelproducten op de markt te brengen. Heel de alternatie ve landbouw staat en valt met de afname. „Als die er niet is, kun je wel inpakken", vindt De Zwart. Jan de Zwart is iemand die er vast van overtuigd is dat, wat de voeding en de gezond heid van de mens betreft, we terug moeten naar de methou- den van onze voorvaderen. Als kind was hij al met de natuur begaan. „Schelpjes zoeken op het strand. Vogels en planten bekijken in de natuur", vertelt hij. Twee jaar geleden begon hij definitief met de alternatieve landbouw. Jan de Zwart trok er twee hectare voor uit om zijn ecologische of alternatieve landbouwmethode te ontwik kelen. „Dat is nu toch al vijf hectare geworden", geeft hij toe. De Zwart heeft zeventig verschillende soorten gewas sen, waaronder capujcijners, witte en bruine bonen, brocco li, tuinmelde, aardperen, blauwmaanzaad, pasternaak (een heel oude groente uit de middeleeuwen), vlas en tarwe. „De smaak van ecologische producten is veel fijner. Je kunt van een meer persoonlij ke smaak spreken. Als je bloemkool eet, proef je ook echte bloemkool. Een wortel is niet taai, maar lekker knap pend". „Aan de andere kant is het verbouwen van ecologische producten een zeer arbeidsin tensief werk. Alleen al de al ternatieve bemesting vraagt veel meer werk, omdat het on kruid met altrernatieve be strijdingsmiddelen bestreden dient te worden. Wij worden trouwens net zo goed door de plantenziektenkundigedienst gecontroleerd als op de ver bouw van producten die met chemische preparaten worden bestreden. Er is een strenge controle binnen het ecologisch circuit", legt De Zwart uit. In Wageningen aan de Landbouw Hogeschool wor den steeds meer alternatieve proefjes gedaan. Aan vragen vanuit de biologische/ecologi sche wereld wordt steeds meer aandacht besteed. De Zwart: „Nog wel niet in het groot, want men moet zelf ook nog veel onderzoeken". De ecologische beweging dateert trouwens nog maar van het eind van de jaren zes tig. Een paar maanden geleden is in Nederland een ecologi sche boerenbond opgericht die de belangen gaat behartigen van de 'leden'. De bond streeft naar een redelijk inkomen van de agrariër, verdeler en de winkelier. Ook voor accepta bele prijzen voor de consu ment. Er zijn ook plannen voor het leveren van groenten aan groentehandelaren. Misschien komt er een soort SRV-wagen die naar de dorpen en week markten trekt. „De ecologische beweging heeft ook sinds kort een waar merk aangevraagd. Zo kan je controleren of er niet stiekem kunstmest wordt gestrooid. Ik heb al een aanvraag de deur uitgedaan", laat De Zwart we ten. Wie interesse heeft in het oprichten van een consumen tenvereniging voor ecologi sche producten kan contact opnemen met Jan de Zwart, Oude Haven 28, Oostburg. tel 01170-3021. Van onze correspondent HEIKANT - De muziekvere niging Heikant neemt zondag 23 januari deel aan bet lande lijk muziekconcours in Etten- Leur. Uitkomend in de afde ling van de Bredase Muziek bond, zal bet zich moeten me ten met een groot aantal mu ziekverenigingen uit het land. Het moet tijdens dit mu ziekconcours twee muziek nummers uitvoeren, waarbij het verplichte nummer 'De kleine speelmuziek' van Henk van Lijnschoten is, terwijl de jury nog een nummer zal aan wijzen uit de twee muziek stukken 'Western Pictures' van Cees Vlak en 'De Geuzen in de Bommelerwaard' van Henk van Lijnschoten. Deze drie muzieknummers werden reeds tijdens het koffieconcert te St.-Jansteen ten gehore ge bracht. Elke avond van deze week wordt een repetitie gehouden om zondag succes te behalen. Dirigent Pilaet zei tijdens het koffieconcert dat getracht wordt om de „overkant" te la ten horen dat er in Zeeuwsch- Vlaanderen ook goede muziek gemaakt wordt. De kam pioenswimpel verwacht hij niet direct, maar men tracht toch zo hoog mogelijk te eindi gen. Een autobus met suppor ters vergezelt de muziekvere niging Heikant naar Etten- Leur. Koffieconcert - Het koffiecon cert in gemeenschapscentrum De Warande, op touw gezet door de rk muziekvereniging St.-Janj was een ongekend succes. De zaal was volledig bezet. Het concert werd ge opend door Excelsior uit Ter hole, gevolgd door het optre den van de muziekvereniging Heikant. Het slotconcert werd gegeven door St.-Jan. De mu ziekverenigingen stonden on der leiding van de dirigenten Geus, Pilaet en Verstichel. De voorzitter van St.-Jan toonde zich in zijn dankwoord uiterst tevreden over de grote belang stelling. Over de eigen mu ziekvereniging zei hij dat deze de laatste jaren door diepe da len is gegaan, maar dat door een toeloop van jeugdige leden er een goede toekomst inzit: „Wij zijn er nog niet, maar wij komen er wel". Dropping - De voetbalvereni ging Steen heeft voor de leden, donateurs en hun aanhang een dropping gehouden, waaraan ook op uitnodiging werd deel genomen door leden van de voetbalvereniging Vogelwaar de. In totaal werden 80 deelne mers gedropt in de bossen achter café Het speelhof in Heikant. Via verschillende op drachten, waarbij ook café's moesten worden bezocht, be reikten de mensen enkele uren later de kantine op het sport terrein. Een groep van Vogel waarde won de eerste prijs.

de Stem | 1983 | | pagina 11