Menvereniging lames-wielrennen ij der Record Ahoy' aan diggelen Veel toeschouwers op zesdaagse Rotterdam Iridgestrijd Motorcrossteam op dreef Noah tegen Lendl in Den Bosch mbichler it slalom •eldbeker I ereldrecord I >or Olson inst Jolande an de Meer fudobond [>espreekt fapport CRM door Rob van Doursen door Jacques Eostormaus Zevende plaats Tineke Kluft Overwinning Minneboo fAGINA SPORT41 MAANDAG 17 JANUAR11983 T 2 PAGINA SPORT 5 In onze sportredactie I luNS - De Oostenrijks,. Kronbiehler heeft z0ll. Schruns de vierde slj! or de wereldbeker ge. fcn. De negentienjarig I lichler verwees de d, ires van de eerste man. de Poolse Malgorzai, fa, en Maria-Rosa Quarlo ie tweede plaats, ar de afwezigheid vaj dkampioene Erika Hess amara MeKinney leken ne Pelen en Hanni Wen. iede kansen op de slalom- te hebben. Pelen kwam r in de eerste manche ten Venzei opnderging het- s lot in de tweede omloop. iLake Placid zegevierde ti Matti Nykeanen in een [trijd schansspringen voor [wereldbeker. Met een Ig van 124,5 meter kwam lanen tot een nieuwe lisrecord. De Oostenrijker In Kogler eindigde mei 1 meter als tweede, de rikaan Jeff Hastings derde met 115 meter. Het-J i/oor Nykeanen zijn derde (enzege. Omstreeks de visseling had hij de vier- isentoernee gewonnen. Tsjechoslowaakse Kvets Iva zegevierde in een vijf. Tieterrace voor de wereld- Jr skilopen in Zadov. Hele-1 Rybraaten uit Noorwegen |gde als tweede, Jeriova's Tgenote Blanku Paulu [derde. slag Schruns, slalom wereld- 1. Anni Kronbiehler (Oosl i (47,18 - 51,17), 2. Maria-Rosa' |io (Ita) 1.38,54 (47,66 - 50.88) en orzata Tlalka (Pol) 1.38,51 1-51,46). pnd wereldbeker (combina- Erika Hess (Zwi) 125 punten, Imara MeKinney (VSt) 117,3, pi Wenzel (Lie) 111. nd wereldbeker slalom: 1. 165, 2. MeKinney 50, 3. Quario 'itslag Lake Placid, schans- Igen wereldbeker: 1. Nykea- |Fin) 146,5 punten (124,5 meter), bgler (Oos) 139,1, 3. Hastings I 131,2. Uitslag Zadov, skilopen ldbeker, dames: 1. Kveta Je- (Tsj) 17.41,2, 2. Helene Ny- en (Noo) 17.42,1, 3. Blanku i (Tsj) 17.47,2. van onze sportredactie OTTERDAM - Elf wielren- Irs hebben in het weekeinde 4n Rotterdam het initiatief ge- omen tot de oprichting van en belangenverenging. Mieke Havdk uit Volendam werd oorzitster van de 'Wielren ners Belangen Vereniging' 'BV), Ted Storm secretares se en Petra de Bruin pen- ngsmeesteres. WBV streeft naar gelijkge- iteldheid met de amateurs in 'et Nederlandse wielerbestel. Er zijn op het ogenblik zo'n «0 vrouwen in de wielersport ctiéf' vertelde Mieke Havik ,ij de oprichting. „We moeten iet dames-wielrennen promo- ,n We willen serieus geno- ien worden. Wij verlangen ,an de KNWU, dat zij meer ield en vooral aandacht be- iteedt aan de dames. Het eer- ite doel is deelnemen aan IIEUW VENNEP (ANP) - De iertallen van landskampioen Studiecentrum (Den Haag) en ESS 1 (Amsterdam) hebben lich dit weekeinde geplaatst [oor de finale van de selectie- strijd voor samenstelling van iet nationale team. Nederland al in april uitkomen in het jEG-kampioenschap in Oos- ende en in juli te Wiesbaden 1 in de strijd om de Europese titel. De finalisten begonnen gis- :ren aan hun onderlinge (rachtmeting over 192 spellen. )peen kwart van het duel, na handen, leidt USS 1 (Rebat- i-Sint en Schippers-Ramen) iet 89-79 tegen het kwartet nan de landskampioenen ireyns-Vergoed en Roosnek- (aas. Het winnende viertal, langevuld met twee spelers, Nederland vertegenwoor- igen. TAWA (ANP) - De Amen-1 En Bill Olson heeft in Otta- zijn eigen indoor-wereld-'I prd polsstokhoogspringen eterd. Tijdens internatio- wedstrijden in het sport vis van de Canadese hoofd- 1 kwam Olson bij zijn eer- I poging ai over de record- fgte van 5 meter en 75 centi er. bisons vorige indoor-record I 5,74 meter. De 23-jarige |on haalde d'e hoogte van meter bij zijn eerste po-1 Ig. Olsons landgenoot Brad Ysley, die als tweede eindig- I sprong over 5,60 meter. Istein gewonnen. De Bra- ntse amateur reed de 24 ki neter in 1 uur, 8 minuten en I seconden en had aan de ep ruim twee minuten brsprong op professional II Brouwers. STRAATSBURG (ANP) - Tij lens het driedaagse zwemgala Straatsburg heeft Jolande ran de Meer de enige Neder- mdse overwinning op haar ■aam gebracht. Ze won giste- ta de 1000 meter vrije slag, en incourant nummer, dat na [tientallen jaren weer eens van tial gehaald was. Nederland nam in Straatsburg deel met Iwee regionale ploegen, uit de ringen Overijsel en Den laag. De verrichtingen op het vemgala waren van matig gehalte. Bij absentie van we- eldrecordhouder Vladimir alnikov, die zonder opgaaf ran redenen weg bleef, be taalde de Amerikaan David arson de besté resultaten. Hij m zowel de 100 en 200 meter rije slag als de 200 meter rug- Naast de overwinning ran Van de Meer was Kees tovoorn met een tweede plaats op de 200 meter wissel slag succesvol. luniorenkampioen Erwin Iboer startte met dispensa- en kon zich met de sterkste J lateurs en profs meten. Hij fdigde als derde. 'itslag: 1. Henk Baars (Dies- 1), 24 km in 1 uur 8 minuten en 2» i Jonden, 2. Wil Brouwers (Horst) I |2 minuten en 12 seconden, 3. Er- o Nijboer (Denekamp) op 2.40,4 ank van Bakel (Deurne) op 3.52, Hans Steekers (Noordwijker- ut) op 4.24. Gaby Minneboo heeft zon- ig in Antwerpen een inter- itionale stayerswedstrijd >or amateurs in het sportpa- van Antwerpen gewon- n. De wereldkampioen uit eenvliet versloeg in de finale rer 25 kilometer de Westduit- r Rainer Podlesch met twin- meter. Minneboo legde de stand af in 18 minuten en 54 conden. Kees van de Wereld heeft mdag in Vossen (België) een ielerveldrit gewonnen. Van de Wereld had een oorsprong van twintig secon- en op de Belg Alex Hermans, ie als tweede eindigde. Diens indgenoot Martin de CocK ezette de derde plaats op 35 econden. Jacques Frijters rerd achtste. Uitslagen groep B: derde ronde, apelle - Luteyn 2-0, Van Lee"' ren - Vermin 1-1, Van der Borst - ollekamp 1-1, Morsink - Bas- aannet 1-1, Bakker - Brouwef j ■1; vierde ronde: Luteyn - BrJu„* 'ers 0-2, Bastiaannet - Bakker 2-« ollekamp - Morsink 2-0, Vern"" ,i Van der Borst uitgesteld, Cape"® Van Leeuwen 1-1. Stand groep B: 1 Bastiaannet unten, 2. Brouwers 6, 3. Dolle* amp 5,4. Capelie 4.5. Vermin 3 6. Bakker, Luteyn en Van Lee"' zen 3, 9. Van der Borst 2 uit 3,1" lorsink 2. meer buitenlandse wedstrij den, vooral op de baan. De KNWU is daarbij een onmis bare schakel. Ook willen we betere trainingsfaciliteiten in Ahoy. Vorige week konden we op een woensdagavond tussen tien en elf uur 's avonds trai nen. Voor dat uurtje moesten geïnteresseerden uit het hele land naar Rotterdam komen". van onze sportredactie DEN HAAG - Haico Scharn kan deze week een brief van mr. F.C. Kollen, de juridisch adviseur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie verwachten, waarin de KNAU van zijn bondstrainer een schadevergoeding eist wegens het niet geven van een tweetal trainingen. Haico Scharn vroeg op 10 december per 1 januari schrif telijk ontslag bij de KNAU als bondtrainer voor de midden afstand bij de heren. Het be stuur van de KNAU wenst Scharn, die met ingang van 1 Juridische stappen tegen Scharn januari op part-time basis in dienst trad van een Ameri kaanse sportkleding- en schoeiselfabriek, echter aan zijn tot 30 september lopende contract te houden. Scharn, die zijn ontslag indiende, om dat hij niet meer optimaal meende te kunnen functione ren als bondstrainer, acht zich niet meer in dienst van de KNAU. Afgelopen week sommeerde de KNAU Scharn zijn werk zaamheden als trainer te her vatten. Zaterdag moest Scharn in Vlaardingen een training leiden en gisteren op Papendal. Hij verscheen zowel in Vlaardingen als op Papen dal, maar gaf geen trainingen. In Vlaardingen vertrokken de atleten na een gesprek onver- richterzake en gisteren werd onder leiding van Bram Was senaar op Papendal een aantal zogenaamde 'lactaattesten' ge daan. Wassenaar is één van de kandidaten voor de opvolging van Scharn, van wie trai ningscoördinator Herman Buuts overigens nog steeds hoopt, dat de problemen rond zijn persoon worden opgelost. „Het bestuur van de KNAU en ik willen Scharn graag behou den als trainer", aldus Buuts. „Wanneer Scharn de zaak echter doorzet, zullen wij moe ten zoeken naar een opvolger". Gisteren heeft Buuts op Pa pendal gesproken met de mid- denafstanders over een even tuele opvolger van Scharn. Naast Bram Wassenaar denkt de KNAU ook aan Carel van Nisselroij, de trainer van on der andere Carla Beurskens, en aan John Wellerdieck, de man die Rob Druppers bij Hellas onder zijn hoede heeft. „Ik denk dat er deze week een beslissing valt", aldus Buuts. KNAU-voorzitter ir. Wim de Beer kondigde aan, dat de atletiekunie zeker juridische stappen zal ondernemen. „Wij hebben Haico Scharn gesom meerd zijn werk als trainer te doen. Dat heeft hij geweigerd. Daardoor is in elk geval zater dag een training niet doorge gaan, waardoor wij schade hebben geleden. Daarom zal onze juridische adviseur bin nen enkele dagen een schade claim bij Scharn indienen". P HAAG (ANP) - De Judo- Fd Nederland bespreekt »flag 6 februari in Den Haag I" rapport, dat het voormaii- ministerie van CRM heeft pteteld over de frauduleuze Nelingen van bestuursle- p Het bestuur van de JBN p't de vergadering in een M van 22 december bij de Msafgevaardigden aange- mdigd. [Ook de afgevaardigden van ffetrict Zuid-Holland heb- peen kennisgeving ontvan- r Zij zijn tijdens de vorige Fgadering op een zijspoor [Plaatst. De destijds aange ven motie van wantrouwen ten de afgevaardigden ras' zich neer. De Zuidhol- ters wilden de vergadering '"oktober, tijdens welke het W-rapport op de agenda I, maar niet werd bespro- ongeldig verklaren. Een poek van de afgevaardig- P aan de algemeen secreta- *van de NSF, Wim de Heer, 'M het conflict te bemidde- werd afgewezen. Het ""[-rapport is over drie we- >net enige punt op de agen- Wielepsport-show blijft boeien Danny Clark duwt zijn koppelgenoot Don Allan in de strijd. De combinatie gaat na drie dagen aan de leiding in ttotterdam. - FOTO ANP mmIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIUilmiliumuuuuuuuu HELMOND - De ene scheidsrechter is de andere niet. Dat geldt zeker in het Nederlandse voetbal. Terwijl bijvoorbeeld in Engeland de regels dit seizoen strak werden aangetrok ken (het opzettelijk neerleggen van een tegenstander die op het punt van doorbreken staat, levert aan de andere kant van de Noordzee onherroepelijk uitsluiting op) blijft het schipperen in Nederland. Dat bleek zaterdagavond weer eens in Helmond tijdens het duel Helmond Sport - NAC. r[®L - Het Nederlands mo- tessteam heeft gisteren op Jiandcircuit in Budel de in- pndwedstrijd tegen de Bel- ?ewonnen. Hoewel de Ne- Janders in de drie manches overwinning of tweede 'a's bemachtigden, waren '°ver de gehele linie juist De aldaar 'dienstdoende' man in het zwart, Geurds, liet zien dat hij de voetbal- regels geheel anders uitlegt dan zijn collega Jan Keizer. De Volendammer stuurde tijdens FC Groningen - Feyenoord resoluut Pierre Vermeulen uit het veld, om dat de Feyenoorder over duidelijk revanche nam op één van de Koemannetjes, die hem juist daarvoor de bal ontfutselde. Voor de 'doodschop' die Vermeulen uitdeelde aan Koeman kreeg de Rotter damse Limburger afgelopen week vier duels schorsing aan zijn broek. Koos Was- lander, de ijverige NAC- middenvelder, mag echter komende zaterdag in Breda weer aantreden met zijn ploeg tegen Fortuna Sittard. En dat terwijl de Bredase Rotterdammer in de negen tiende minuut van het tref fen met Helmond Sport Jo- han van der Hooft op een nog hardere manier onder uit schopte dan Vermeulen dat een week eerder met Koeman in Groningen deed. De situatie die daar aan vooraf ging was identiek aan die in Groningen. Was- lander raakte op een knulli- Koos Waslander; het voordeel van de twijfel... FOTO DE STEM ge manier de bal kwijt aan IllllillHUIIlllllIIIlllllllllllllIllllllIIllllllIllllllllHooft en nam direct s daarna op een werkelijk keiharde manier wraak. De NAC'er schoffelde Van der =j Hooft haast onder de overi jl gens doorweekte grasmat. Arbiter Geurds reageerde Hechter niet. Suste het op- loopje dat rond Waslander ontstond, liet Van der Hooft iets sterker dan de Belgen: 1122 tegen 1100 punten. Oppermachtig in het Bra bantse zand was Harrie Everts. De Belgische Suzuki- r ij der werd voor 5500 toe- scnouwers tweede in de eerste manche en won de tweede en derde De uitslagen zijn: eerste man che: 1. Martens (Bel) Yamaha, 2. Everts (Bel) Suzuki, 3. Vanden- broeck (Bel) Suzuki, 4. Karsmakers (Ned) Honda, 5. Van Doorn (Ned) Yamaha; tweede manche: 1. Everts, 2. Martens, 3. Van Mierlo (Ned) Yamaha, 4. Vandenbroeck, 5. Verwaayen (Ned) Honda; derde manche: 1. Everts, 2. Vanden broeck, 3. Karsmakers, 4. Jobe (Bel) Suzuki, 5. Van Mierlo. Eind stand; 1. Everts, 2. Vandenbroeck, 3. Karsmakers, 4. Lemmens (Ned) Kawasaki, 5. Poppinga (Ned) Mai- co. verzorgen en deed verder op z'n neus bloedde. Geurds na afloop: „Die overtreding kwam erger over dan hij was. Door de gladheid van het natte veld gleed Waslander inderdaad hard op Van der Hooft in, maar het was niet meer 'waard' dan een overtre ding". Geurds had kennelijk dus niet gezien dat Waslan der Van der Hooft bewust schopte. Geurds' grensrech ter, die op het incident het beste zicht had, reageerde trouwens ook niet. En de op de tribune zittende rappor teur van de KNVB wenste er geen zaak van de maken. Hij„Ik ben er om de dingen te constateren die soms wel eens achter de rug van een scheidsrechter gebeuren. Maar in dit geval stond Geurds er slechts vijf 'meter vanaf, terwijl de grensrech ter het ook heeft moeten zien. Dus dan mag ik aanne men dat zij beiden in staat zijn geweest de overtreding op zijn zwaarte te beoorde len. En dan hoef ik er verder niets meer aan te doen". Overigens gunde ook de KNVB-rapporteur Waslan der het voordeel van de twijfel van het natte veld. „We kennen Waslander. Die gaat er altijd fel in, maar hij is volgens mij nooit bewust gemeen. Vandaar dat ik de zaak zal laten rusten De ene scheidsrechter is de andere niet. Dat geldt dus in het Nederlandse voetbal ook voor rapporteurs. ROTTERDAM - Halverwege de zesdaagse wieler sport-show in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' kan opnieuw - en dat geldt voor de elfde maal - worden vastgesteld, dat de formule van het duo Peter Post en Peter Bonthuis vele mensen blijft boeien. Achter de schermen mag de economische recessie dan als een zwart spook rondwaren, rond de arena is daarvan in de uitgave 1983 nog niets te merken. ïïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllr Hoewel een middag of avondje zesdaagse voor de ge middelde Nederlander een forse aanslag op de huishoud portemonnee inhoudt - al zijn de toegangsprijzen op hetzelf de niveau van vorig jaar ge bleven - stroomden de eerste drie dagen van het evenement bijna 26.500 toeschouwers het sportpaleis binnen. En dat zijn er tweeduizend meer dan in '82. Er leeft bij de organisato ren intussen dan ook de stille hoop, dat het streefgetal van 49.000 toeschouwers - het tweede lustrum in Ahoy' bracht ook dat cijfer in de boe ken - best wel eens gehaald zou kunnen worden. „Dat zou toch een geweldig succes zijn", vindt perschef Jan Leupe. „Maar ik juich niet te vroeg. Vandaag en woensdag ver wachten we nog wel een volle bak, maar de dinsdag is voor alsnog een probleem. In ieder geval ziet het er naar uit, dat we altijd nog op het goede pad zitten". Dezelfde tevredenheid over het tot nu toe geboden spekta kel leeft ook bij wedstrijdlei der Peter Post. De man die vindt, dat het entertainment eigenlijk alleen door de ren ners moet worden gebracht, maar die zich tegelijkertijd realiseert, dat het publiek slechts bereid is enkele bank biljetten te trekken voor een totaalpakket ontspanning (sport en muziek): „Het is geen slechte greep geweest om kop pels te formeren van ongeveer gelijke sterkte. Die formule werkt, want een uitgesproken favoriet is niet aan te wijzen. Het element spanning loopt daarom als een rode draad door het hele wedstrijdgebeu- ren heen. Je kunt goed mer ken, dat de mensen zich daar door meer dan anders richten op het sportieve gedeelte. En zo zie ik het graag". De krachtsverschillen blij ken inderdaad uitermate ge ring. Na drie dagen gaat het 'Australische koppel Danny Clark/Don Allan aan de lei ding. Het duo wordt echter op de voet gevolgd door vijf kop pels, waarvan de Belgisch/ Italiaanse combinatie Patrick Sercu/Maurizio Bidinost hal verwege de meeste punten verzamelde. Maar ook Jan Raas met zijn Deense koppel- genoot Gert Frank gooien ho ge ogen. Hetzelfde beeld is ook van toepassing voor de amateur- zesdaagse. De Belgen Romain en Bert Costermans leiden daarin de dans, maar de Ne derlandse koppels Groen/Hu- veneers en Moorman/Elshof en de Nederlands/Australi sche combinatie Sawyer/Van Tol zijn nog volop in de race. In de wachtkamer, op twee ronden van de leiders, vertoe ven ook nog eens vier duo's. Vooral van de Belgen Dannie de Bie en Eric Vanderaerden mag de komende dagen volop vuurwerk worden verwacht. De stand was zondagavond: 1. Clark/Allan (Aus) 214 punten, op één ronde: 2. Sercu/Bidinost (Bel/ Ita) 278, 3. Raas/Frank (Ned/Den) 255, 4. Pijnen/Braun (Ned/Wdl) 179, 5. Venix/Kristen (Ned/Wdl) 170,6. Knetemann/Fritz (Ned/Wdl) 112, op twee ronden: 7. Debos- scher/Schumacher (Bel/Wdl) 196, op drie ronden: 8. Oersted/Bausa- ger (Den) 83, op vijf ronden: 9. Oos terbosch/Rinklin (Ned/Wdl) 188, 10. Schütz/Hermann (Wdl/Lie) 167, 11. Van Vliet/Wiggins (Ned/Aus) 160, op elf ronden: 12. Zoetemelk/ Peffgen (Ned/Wdl) 98, op vijftien ronden: 13. Priem/Kos (Ned) 102. Stand toekomstzesdaagse: 1. Ro main en Bert Costermans (Bel) 80 punten, op één ronde: 2. Groen/ Huveneers (Ned) 85, 3. Moorman/ Elshof (Ned) 54,4. Sawyer/Van Tol (Aus/Ned) 32, op twee ronden: 5. De Bie/Vanderaerden (Bel) 98, 6. Marcussen/Eriksen (Den) 48, 7. Dalbey/Van Weers (Vst/Ned) 35,8. Neugel/Haltiner (Zwi) 14, op drie ronden: 9. Nevels/Van Meel (Ned/ Bel) 27, op vier ronden: 10. Slot/ Hellemons (Ned) 76, op vijf ronden: 11. De Jong/Van Asten (Ned) 6, op vijf ronden: 12. Van Rossem/Roo- zenburg (Ned) 0. Het koppel Sur rey/Minting (Gbr) is uitgevallen wegens Hong Kong-griep. van onze sportredactie ROTTERDAM - Nieuw in de Rotterdamse zesdaagse zijn de pogingen om al bij na tien jaar bestaande Ahoy'-baanrecords aan flarden te fietsen. Eén zo'n poging is reeds succesvol geweest. Zaterdagavond verbe terde de zogenoemde 'bui tenlandse équipe' (Sercu, Frank, Oersted en Schu macher) het record ploege- nachtervolging over vier kilometer, dat met 4.52.80 min. op naam stond van de formatie Duijndam/Loe- vestijn/Koel/Oudkerk. Het record staat nu op 4.32.24. OPWIJK (ANP) - Annie van Stiphout (HAC Helmond) is gisteren als vijfde geëindigd in een internationale veldloop voor dames in Opwijk. De wedstrijd werd gewon nen door de Belgische Betty van Steenbroeck, die de ruim 3000 meter iiep in 12 minuten en 30 seconden. Tineke Kluft (THOR Roosendaal) eindigde als zevende. ANTWERPEN (SID) - Gaby Minneboo heeft gisteren in Antwerpen een internationale stayerswedstrijd voor ama teurs in het sportpaleis van Antwerpen gewonnen. De wereldkampioen uit Heenvliet versloeg in de finale over 25 kilometer de Westduit ser Rainer Podlesch met twin tig meter. Minneboo legde de afstand af in 18 minuten en 54 seconden. van onze sportredactie BREDA - De Tsjechoslowaak Ivan Lendl, op dit moment de officiële nummer 2 van de we reldranglijst, speelt op dins dag 17 mei een exhibitiewed strijd tegen Yannick Noah, op dit moment de nummer 9 van de wereldranglijst. De wedstrijd wordt ge speeld in de Maaspoort in Den Bosch. Lendl wordt ondermeer gesponsord door computergi gant Nashua, die hem in ruil voor een bedrag van ongeken de grootte af en toe op kan Ia- ten draven voor een dergelijke voorstelling.

de Stem | 1983 | | pagina 13