Gedwongen rust schaatstop lelangenve lames-wiel Overwinning Stamsnijder Stormachtig cricketteam Scholma en Stokkel klasse apart Kronbichler! wint slalom wereldbeker! Iridgestrijd Wereldrecord! voor Olson inst Jolande fan de Meer udobond >espreekt apport CRM MAANDAG 17 JANUAR11983 T12 PAGINA SPORT Monegasken stevig afgedroogd door Oranje door Loon Krïjnen DRONTEN - Eric Carlier en Bernard Balleret mogen dan wel sparring-partners van Björn Borg zijn, veel meer dan een beetje heen en weer slaan om warm te worden of soepel te blijven zal dat sparren waarschijnlijk niet inhouden. Die conclusie ligt namelijk voor de hand na de voor de af gevaardigden van het prin- sendom Monaco tragisch ver lopen interland tegen Neder land. Acht games in drie wed strijden wisten de Monegas ken op hun naam te brengen, tegen een Nederlands team, dat zich af en toe zelfs allerlei frivoliteiten kon veroorloven zonder ook maar een moment in de problemen te komen. De 27-jarige Ton Sie mocht van bondscoach Fred Hem mes, die blijkbaar op de hoog te was van de zwakheid van Monaco, zijn debuut maken tegen de 17-jarige Eric Carlier. Zoals bekend is Eric een zoon van ex-voetbal-international Bart Carlier, die in Monaco een voorgebakken-patat-fa briek bezit en die zich tegen woordig ook makelaar mag noemen. Een aardige bijkom stigheid is het gegeven dat Er- ci Carlier zich gisteren in Dronten nog geen Nederlan der mocht noemen. Hij is nog niet in het bezit van een Ne derlands paspoort, dat inmid dels wél is aangevraagd. Dat had dus nog aardig wat pro blemen op kunnen leveren als Carlier een wedstrijd gewon nen zou hebben. Zover kwam het dus niet, enerzijds door de goede vorm van Ton Sie, an derzijds door de zwakte van Eric Carlier, die zesde staat op de Franse juniorenlijst achter onder meer de wereldkam pioen bij de junioren Guy For get, Courteau, Benhabiles en nog een paar van dergelijke kanonnen van de toekomst. Die hoge plaatsing kon hij gisteren geen moment waar maken, hoewel daar eerlijk heidshalve aan toegevoegd moet worden dat Carlier een gravelspeler pur sang is, die zich op het snelle tapijt van een binnenbaan op een andere planeet waant. Met 6-1 en 6-2 werd Carlier door Sie onthut send te kijk gezet. De kleine Monegask van Limburgse af komst was zo ontdaan door dat pak voor zijn broek dat hij in de kleedkamer zijn tranen minutenlang de vrije loop liet. De in een driedelig pak gesto ken trainer van Monaco, Jac ques Viviani, schrok op zijn beurt zo van die waterval, dat hij besloot om Eric Carlier la ter nog eens op te laten treden in de dubbel in de plaats van Vince Leoni, om hem een mo rele opkikker te geven. Dat werd echter een nieuwe afknapper, want het duo Bal- leret-Carlier moest na een aardige eerste set tegen Van Boeckel en Albert (6-4 via één service-break) opnieuw diep buigen in de tweede set (6-0). Drie tegen nul voor Neder land derhalve, want voor de dubbel toonde Michiel Scha pers opnieuw ondubbelzinnig aan hoe snel en hoe sterk hij aan het terugkomen is naar zijn oude niveau. Zijn slacht offer werd de iets te dikke kampioen van Monaco, de 27- jarige Bernard Balleret. Die kreeg met 6-0 en 6-1 zo moge lijk een nog groter pak slaag dan Carlier. "Het is moeilijk om tegen zo'n tegenstander goed geconcentreerd te blij ven", aldus Schapers na af loop. "Ik heb na de eerste set bewust maar wat slagen uit geprobeerd zoals mijn drops hot en mijn approach. Daar naast ben ik af en toe naar het net gegaan op zijn tweede ser vice. Dat laat ik anders wel uit mijn hoofd". Zwitserland won gisteren in Denemarken van dat land, zo dat donderdag in het 1500 me ter hoog gelegen Küblis bij Davos de beslissing valt in de wedstrijd tussen Zwitserland en Nederland. De winnaar van die wedstrijd moet promotie wedstrijden spelen tegen de winnaars van de andere afde lingen. Dat worden waar schijnlijk Hongarije (met Ba- lasz Taroczy) en het sterke Frankrijk. "Het is misschien wel een voordeel dat we zo hoog spe len", aldus Michiel Schapers, die het tegen de sterkste Zwit ser, Roland Stadler, zal moe ten opnemen. "De ballen gaan op die hoogte wat sneller en dat kan in ons voordeel uitval len. Je hebt meer kans op ver rassingen". Eric Carlier zei na afloop van het dubbelspel dat hij zijn tennisheil in Nederland zal proberen te gaan zoeken, als hij een Nederlands paspoort krijgt. Hij heeft daartoe al contact gezocht met de KNLTB, die niet al te gechar meerd was van dat voorstel, gezien het spel dat hij gisteren op de baan bracht. Bovendien zou een eventuele overgang en begeleiding van Carlier de bond alleen maar handenvol geld kosten. Omdat Carlier gisteren voor Monaco uit kwam zou hij volgens de re gels van de internationale ten- nisfederatie drie jaar lang niet voor Nederland mogen uitko men, zodat het gebrek aan geestdrift bij de KNLTB op zijn minst begrijpelijk is. Uitslagen: Nederland-Monaco 3-0, Ton Sie - Eric Carlier 6-1, 6-2, Michiel Schapers - Bernard Balle ret 6-0, 6-1, Van Boeckel en Albert - Balleret en Carlier 6-4, 6-0, Ko penhagen: Denemarken - Zwitser land 1-2, Michael Mortensen - Ja kob Hlasek 5-7 4-6 Lars Elvström - Roland Stadler 6-7, 6-7, Elvström en Mortensen - Hlasek en Renato Schmitz 5-7,6-4,7-6. Stand: 1. Nederland 2 4 6-0, 2. Zwitserland 2 4 5-1,3. Denemarken 2 01-5,4. Monaco 2 0 0-6. Kortsjnoi Hort stellen teloor van onze sportredactie WIJK AAN ZEE - Het 45ste Hoogovens-schaaktoernooi kende in het eerste week einde een tamelijk onverwacht verloop. Vooral de klappen, die de alom gevreesde grootmeesters Viktor Kortsjnoi en Viastimil Hort kregen te incasseren, trokken de aandacht. Beide matadoren verloren van dezelfde spelers: de Hongaar Zoltan Ri- bli en de Joegoslaaf Kruloslav Hulak, die na drie ronden de eerste plaats delen met de Zweed Ulf Andersson. Het leidende trio bezit tweeeneenhalf punten. Viktor Kortsjnoi leent een asbak bij het tafeltje, waar Ulf Andersson (links) en Peter Schee- ren net aan hun partij voor de derde ronde zijn begonnen. - fotoanp DAVOS (ANMP) - De internationale schaat stop heeft het afgelopen weekeinde in het Zwitserse kuuroord Davos geen schaats op het ijs kunnen zetten. Zowel zaterdag als zondag maakte hevige sneeuwval schaatsen onmoge lijk. In eerste instantie had de organisatie de internationale allround- en sprintwedstrijden verschoven naar zondag en maandag. Het bleek tevergeefs. De slechts weersomstandig heden hielden ook zondag aan, waarna de or ganisatoren besloten de wedstrijden af te ge lasten. Allroundcoach Henk Boer reageerde vrij la coniek op de situatie. „Het is een tegenvaller. Je hebt een programma gemaakt en dat kan dan plotseling niet doorgaan. Het is evenwel inherent aan een buitensport als schaatsen", meende Boer. Robert Vunderink is inmiddels geheel her steld van de buikklachten, die zich vrijdag hadden geopenbaard. De behandelende arts kon niet zeggen wat het precies was geweest. Men hield rekening met een blinde darm-ont steking of een voedselvergiftiging. Volgens Boer draait Vunderink in de komende dagen hetzelfde programma af als de overige kern ploegleden. Boer kan met zijn ploeg het ko mende weekeinde de schade inhalen. De com plete wereldtop komt dan in Davos aan de start, mits het weer omslaat, van onze sport redactie De Australiër Mike Richmond is zondag winnaar geworden van de laatste sprintwed strijd van de vierbanentoernee in Baselga Di Pine (Italië). Richmond won drie van de vier afstanden en had in de eindklassering bijna een vol punt voorsprong op Jan Ykema, die als tweede eindigde. Ykema vestigde echter wel de aandacht op zich. Op de tweede 500 meter ves tigde de Harlinger een Nederlands juniorenre cord in een tijd van 38,32 seconden. Het oude record stond sinds 31 januari 1981 op zijn naam. In Davos was hij destijds eentiende se conde langzamer. Bij de allrounders zegevierde de Noor Amund Sjöbrend. Indrukwekkend was de overwinning niet. Zo wist de Europese en we reldkampioen van 1981 niet eens de 5000 meter te winnen. Hij moest de onbekende Fransman Fagot laten voorgaan in 7.31,32. Sjöbrend kwam uit op 7.34,44. Sies Uilkema, die evenals Geert Kuiper en Ron Ket in Baselga had geko zen voor de kleine meerkamp, bezette in het eindklassement de tweede plaats. Zijn presta tie op de 1500 meter, 2.01,55, was van goed ge halte. Sprintcoach Gauke Nijholt was in het alge meen tevreden met de verrichtingen van zijn vijf mans-ploeg tijdens de vierbanentoernee. In elf dagen werkten de sprinters gedurende acht dagen wedstrijden af, steeds in verschil lende oorden. Nijholt: "Het is een vermoeiende trip geweest. Niettemin ben ik over de gehele lijn tevreden. Ykema heeft zijn klasse op be langrijke momenten getoond en de progressie van Uilkema is bevredigend. De Boer heeft een terugslag gekend. Hij is op de weg terug. Kui per voldeed ook op de 1000 meter beter dan voorheen en Ket heeft pech gehad, dat hij in Innsbruck geblesseerd raakte". Nijholt vertrekt maandag met zijn equipe naar Davos voor een verblijf van twee weken. Daar moet de vorm nog worden aagescherpt. In het eerste weekeinde van februari (5 en 6) heeft het Nederlands sprintkampioenschap plaats in Utrecht. Nederland start bij het WK in Helsinki met drie schaatsers. Wolfgang Scharf heeft het afgelopen week einde op de ijsbaan Wilmersdorf in West-Ber- lijn zijn Westduitse schaatstitel bij de allroun- ters met succes verdedigd. De 23-jarige schaatser uit München kwam tot een totaal van 172.423 punten, hetgeen een baanrecord betekent. Thomas Nietsch eindigde als tweede en moest meer dan twee punten toegeven op Scharf, die op de lange afstanden zijn slag sloeg. Andreas Lemcke, een van de pupillen van Kees Broekman, bezette de derde plaats. De winnende serie van Scharf was 40,15 - 7.25,55 - 2.02,59 - 15.37,09. Hij kwalificeerde zich daarmee voor het toernooi om het Euro pees kampioenschap, dat op 29 en 30 januari in Den Haag wordt gehouden. West-Duitsland komt met een rijder aan de start. In Sala is Tomas Gustafsson dit weekeinde onbedreigd Zweeds allroundkampioen gewor den. De Europese kampioen had in het eind klassement bijna twee volle punten voor sprong op Jan Junell, die tweede werd. Hans Magnusson (derde) en Claes Bengtsson (vierde) plaatsten zich eveneens voor het toernooi om het Europese kampioenschap in Den Haag. Gustafsson legde de basis voor zijn triomf op de lange afstanden. Met overmacht won de blonde stayer uit Eskilstuna de 5000 en 10.000 meter. De 500 meter leverde een zege op voor sprinter Johan Granath en de 1500 meter was een prooi voor specialist Magnusson. De voornaamste uitslagen van de Zweedse kampioenschappen zijn: 1. Tomas Gustafsson 40,86 (4), 7.24,7 (1), 2.02,97 (2), 15.26,88 (1) 172.663 punten, 2. Jan Junell 41,25 (6), 7.31,1 (2), 2.04,58 (3), 15.30,79 (2) 174.466, 3. Hans Magnusson 40,46 (2), 7.39,3 (5), 2.02,90 (1), 15.59,96 (5) 175.354, 4. Claes Bengtsson 41,29 (7), 7.34,2 (3), 2.05,13 (5), 15.54,88 (3) 176.164. Jan Kooiman uit Ammerstol heeft zaterdag avond op de kunstijsbaan van Deventer met grote voorsprong een schaatsmarathon ge wonnen. Kooiman had op de eindstreep van de hon derd ronden (40 kilometer) lange wedstrijd een voorsprong van drie ronden op de hoofdmacht. De als tweede aankomende Henk Portengen en nummer drie, Co Giling, werden op een ach terstand van een ronde gereden. Kooiman won ook gisteren op de kunstijs baan Jaap Eden in Amsterdam met overmacht een schaatsmarathon. Hij had twee ronden voorsprong op Jos Pronk, die als tweede ein digde. Henk Portengen, die in Amsterdam niet verder kwam dan de zevende plaats, behield de leiding in het algemeen klassement. Bij de dames zegevierde Akke Nauta uit Bolsward. Iepie op den Hoek werd tweede. Stand KNSB-klassement: 1. Portengen 183,0 punten., 2. Pronk 164,1., 3. Kooiman 155,3., 4. Ruitenberg 150,0., 5. Busser 144,4., 6. Giling 143,0. Eind vorig jaar, voor de tweekamp met Jan Timman in Hilversum (3-3), faalde Kortsjnoi ook al in een groot open toernooi in Londen. Toen kreeg hij zelfs nederlagen te slikken van drie onbekenden: de Amerikaan Kudrin, de 18- jarige Engelsman Hawks- worth en de pas 15-jarige In diër Barua. Zondagavond werd het sterk geschonden prestige van Kortsjnoi enigs zins opgevijzeld door winst in de tweede zitting op de En gelsman Speelman. Hort had alle reden tot klagen. In de eerste ronde liet hij Nunn met remise ontsnappen en zondag gaf hij in ziedende tijdnood een punt cadeau aan Hulak. „Waarom denk ik ook zo lang na?", riep Hort vertwijfeld uit. „Dinsdag doe ik het anders, let maar op". Tot nu toe 'blijkt er trou wens in Wijk aan Zee niet al leen een griepvirus te heersen, maar zijn de meeste spelers ook aangestoken door het tijd noodbacil. Door deze kennelijk besmettelijke schaakkwaal zijn alweer heel wat halve en zelfs hele punten weggegeven. Van de Nederlanders consoli deerde Hans Ree zijn hoge po sitie. In gezelschap van de ge ducht meestrijdende IJslander Olafsson volgt de nationale ti telhouder de leiders op een half punt. Zijn winst in de eer ste ronde op Van der Wiel liet Ree volgen door gedegen re mises tegen Olafsson en Seira- wan. Van der Wiel herstelde zich in de tweede ronde op een wijze, die zijn optreden in het Hoogovenstoernooi vorig jaar typeerde. Een zonder meer verloren stelling tegen Kuli- gowski boog de jonge Leidse grootmeester met enkele han dige foefjes in tijdnood om in een comfortabele positie. Nieuweling Peter Scheeren hield voorlopig goed stand met enkele remises, onder meer te gen de sterk gestarte Anders son. Zoltan Ribli maakte nog de meeste indruk in de beginfase van het toernooi. De 31-jarige Hongaar, die al enige tijd met Sax en Adorjan verwoed pro beert Lajos Portisch van de nationale troon te stoten, mag trots zijn op zijn winstpartijen tegen grootheden als Viktor Kortsjnoi en Viastimil Hort. Vooral tegen de Tsjechoslo- waak liet Ribli, altijd een en al bescheidenheid, met zwart flonkerend spel zien. Toen hij na een kwaliteitsoffer op de 31ste zet een toren van Hort pende kon wit geen vin meer verroeren. Terwijl Hort steeds hulpelozer oogde, kon Ribli in alle rust een omsingelingsactie uitvoeren. Mistroostig gaf Hort uiteindelijk op de 49ste zet op. Gesterkt door twee fraaie overwinningen besloot Ribli zondag geen risico's te nemen tegen John Nunn, vorig jaar winnaar van het toernooi (met Balasjov). Na twintig zet ten werd tot remise besloten. Ulf Andersson moest zich veel meer inspannen voor zijn pluspunten. Zaterdag zat de leeftijdgenoot van Ribli (en van Jan Timman ook trou wens) met korte onderbrekin gen van tien uur 's morgens tot half elf 's avonds achter het bord. Toen had hij Kuligowski en Browne zijn onnavolgbare kunsten in het eindspel ge toond. Ook de Zweed, die vorig jaar zowel in Turijn als in Londen de eerste plaats deelde met wereldkampioen Karpov, besloot zondag tot extra rust dag te verklaren. Voor Peter Scheeren, de enige meester in het gezelschap, kwam dat goed uit. Hij accepteerde het remi- sevoorstel na 23 zetten in een Nimzo-Indische partij dank baar. Daardoor bleef de Hel monder ongeslagen. Eerder speelde hij remise tegen Nunn. Ook in de opnieuw afgebroken partij tegen Browne mag de Brabander op deling van het punt hopen. Dit duel wordt maandag, de officiële rustdag, uitgespeeld. De Joegoslaaf Kruloslav Hulak mag niet worden on derschat, ook al kwam hij in het interzonale toernooi in To- luca niet verder dan de elfde plaats. De invaller voor Soson- ko (getroffen door de bof) evenaarde de prestatie van Ribli door achtereenvolgens Kortsjnoi en Hort op een ver- liespartij te tracteren. De tot nu toe onherkenbare ex-Rus had de nul zaterdag aan zich zelf te wijten door zijn twee vrijpionnen te weinig te on dersteunen. In de derde ronde werd Hort in een open Span jaard regelrecht overtroefd. Net als Kortsjnoi speelt de Tsjechoslowaak in deze uitga ve van het Hoogovenstoernooi ver beneden zijn stand. Uitslagen tweede ronde: Nunn (GBr) - Scheeren (Ned) 1/2 - 1/2, Van der Wiel (Ned) - Kuligowski (Pol) afgebr., Olafsson (IJsl) - Ree (Ned) afgebr., Seirawan (VSt) - Speelman (GBr) 1/2 - 1/2, Kortsj noi (Zwi) - Hulak (Joe) 0-1, Hort (Tsj)- Ribli (Hon) 0-1; afgebroken partij eerste ronde: Kuligowski - Andersson 0-1; derde ronde: Ribli - Nunn 1/2-1/2, Hulak - Hort 1-0, Speelman - Kortsjnoi o-l, Ree - Seirawan 1/2-1/2, Kuligowski - Olafsson 1/2-1/2, Browne - Van der Wiel afgebr., Scheeren - An dersson 1/2-1/2. van onze sportredactie KAAPSTAD - Voor de derde keer binnen twaalf maanden heeft een cric ketteam de boycottoproep van de Verenigde Naties genegeerd. Voor 100.000 dollar (ruim een kwart miljoen gulden) per speler bleken Westindische top- cricketers bereid naar Zuid-Afrika te komen om een serie wed strijden te spelen. De 17.000 toeschou wers, die zaterdag de ope ningswedstrijd in New- lands bijwoonden, juichten die opvatting allerharte lijkst toe en tracteerden de Westindiërs bij hun entree op het veld op een staande ovatie. Wellicht overweldigd door het enthousiaste wel kom verdedigde de Wes tindische aanvoerder Law rence Rowe zijn komst in een interview in de Johan nesburg Star nogal om slachtig. „Over twintig jaar zullen de mensen deze toernee beschouwen als een keerpunt. Het heeft geen zin een volk te isole ren. Dat proberen wij te doorbreken. De enige ma nier om mensen te overtui gen bestaande wantoe standen te veranderen, is door er met hen over te discussieren en standpun ten uit te wisselen. En dat is precies wat wij tijdens onze trip zullen doen". Voor het missiewerk van Rowe wordt in de Westin dische landen weinig be grip opgebracht. De vijf tien cricketers zijn het middelpunt van stormach tige kritiek door regering en bonden. De aanvoerder van het Westindische test team noemde de trip „een belediging voor de zwarte man over de gehele we reld". Vooraanstaande ne gerleiders in Zuid-Afrika hebben de toernee even eens veroordeeld en opge roepen de wedstrijden te boycotten en de spelers er van trachten te overtuigen dat ze met hun aanwezig heid de apartheid een dienst bewijzen. van onze sportredactie SCHRUNS - De Oostenriji Anni Kronbichler heeft dag in Schruns de vierde lom voor de wereldbeker wonnen. De negentienjai Kronbichler verwees de winnares van de eerste che, de Poolse Malgoi Tlalka, en Maria-Rosa Qi naar de tweede plaats. Door de afwezigheid wereldkampioene Erika en Tamara McKinney k Perrine Pelen en Hanni Vit zei goede kansen op de slak winst te hebben. Pelen echter in de eerste manche val, Wenzel opnderging zelfde lot in de tweede omli In Lake Placid zegevier de Fin Matti Nykeanen in wedstrijd schansspringen vc de wereldbeker. Met sprong van 124,5 meter kwj Nykeanen tot een nieut schansrecord. De Oóstenrijl Armin Kogler eindigde 118,5 meter als tweede, Amerikaan Jeff Hastir werd derde met 115 meter, (ii) MAANDAG 17 JANUAR11 van onze sportredactie «OTTERDAM - Elf wielren- «ters hebben in het weekeinde in Rotterdam het initiatief ge- iomen tot de oprichting van „n belangenverenging. Mieke Havik uit Volendam werd joorzitster van de 'Wielren- ters Belangen Vereniging' BV) Ted Storm secretares se en Petra de Bruin pen- ingsmeesteres. WBV streeft naar gelijkge- •teldheid met de amateurs in let Nederlandse wielerbestel. Er zijn op het ogenblik zo'n È50 vrouwen in de wielersport ■actief" vertelde Mieke Havik )ij de oprichting. „We moeten net dames-wielrennen promo ten We willen serieus geno- nen worden. Wij verlangen ,an de KNWU, dat zij meer jeld en vooral aandacht be steedt aan de dames. Het eer- te doel is deelnemen aan was voor Nykeanen zijn deri seizoenzege. Omstreeks jaarwisseling had hij de vlgl schansentoernee gewonnen, f De Tsjechoslo waakse Kv«s Jeriova zegevierde in een vijl kilometerrace voor de wereli beker skilopen in Zadov. Hel ne Nybraaten uit Noorwegt eindigde als tweede, Jeriovaf landgenote Blanku Paul werd derde. Uitslag Schruns, slalom wen beker: 1. Anni Kronbichler (C 1.38,35 (47,18 - 51,17), 2. Maria-E Quario (Ita) 1.38,54 (47,66 - 5 Malgorzata Tlalka (Pol) 1.3) (47,08 - 51,46). Stand wereldbeker (combir.. tie): 1. Erika Hess (Zwi) 125 puntol 2. Tamara McKinney (VSt) 117,1 Hanni Wenzel (Lie) 111. Stand wereldbeker slalom: Hess 65, 2. McKinney 50, 3. Quan 44. Uitslag Lake Placid, schaal springen wereldbeker: 1. Nykeaf nen (Fin) 146,5 punten (124,5 meti 2. Kogler (Oos) 139,1, 3. Hasti (VSt) 131,2. Uitslag Zadov, skilo wereldbeker, dames: 1 Kveta riova (Tsj) 17.41,2, 2. Helene braaten (Noo) 17.42,1, 3. Blan Paulu (Tsj) 17.47,2. IIEUW VENNEP (ANP) - De .iertallen van landskampioen Studiecentrum (Den Haag) en USS 1 (Amsterdam) hebben [joh dit weekeinde geplaatst voor de finale van de selectie- itrijd voor samenstelling van het nationale team. Nederland tal in april uitkomen in het ïEG-kampioenschap in Oos- ende en in juli te Wiesbaden in de strijd om de Europese titel. De finalisten begonnen gis teren aan hun onderlinge trachtmeting over 192 spellen. )p een kwart van het duel, na handen, leidt USS 1 (Rebat- tu-Sint en Schippers-Rameu) iet 89-79 tegen het kwartet /an de landskampioenen (reyns-Vergoed en Roosnek- laas. Het winnende viertal, aangevuld met twee spelers, tal Nederland vertegenwoor- igea •OTTAWA (ANP) - De Amen kaan Bill Olson heeft in Otti| wa zijn eigen indoor-wereli record polsstokhoogspring! verbeterd. Tijdens internatii nale wedstrijden in het spotl| paleis van de Canadese hoofi stad kwam Olson bij zijn e«<| ste poging al over de record hoogte van 5 meter en 75 cenfr meter. Olsons vorige indoor-re was 5.74 meter. De 23-jaripl Olson haalde de hoogte vasl 5,75 meter bij zijn eerste pol ging. Olsons landgenoot Bral Pursley, die als tweede eindigf de, sprong over 5,60 meter. ASPER (ANP) - Hennie Stam snijder wordt een belangrijke kanshebber voor de wereld titel veldrijden in Engeland in februari. Gisteren won hij in het Belgische Asper opnieuw een sterk bezette veidrit. De drievoudige wereldkampioen Albert Zweifel werd tweede op bijna een minuut. De Belg Ghyliebert liep bijna ander halve minuut achterstand op. In het bijprogramma won Adrie van der Poel een veidrit voor wegrenners, voor de Belg Ludo Peeters. Uitslag crossers: 1. Hennie Stamsnijder (Ned) 25 km in 1.07, 2. Albert Zweifel (Zwi) op 55 sec., 3. Johan Ghyliebert (Bel) op 1.25, 4. Yvan Messelis (Bel) op 1.50, 5. Bert Vermeire (Bel) op 2.20, 6. Pol de Brauwer (Bel), 7. Ulli Muller (Zwi), 11. Reinier Groenendaal (Ned). Uitslag wegrenners: 1. Adri van der Poel (Ned) 25 km in 1.08, 2. Lu- do Peeters (Bel) op 2.20,3. Fons van Katwijk (Ned) op 4.50, 4. Gody Schmutz (Zwi) op 5.40, 5. Patrick Versluys (Bel) op 6.15, 8. Gerard Veldscholten (Ned), 12. Hennie Kuiper (Ned). Herman Snoeyink heeft za terdag zijn zevende achter eenvolgende seizoenoverwin ning geboekt in een wielervel- drit. Dit keer was de coureur uit Denekamp in Amersfoort te sterk voor de concurrentie. De Nederlandse cross-kam pioen legde de 24 kilometer af in 1 uur 5 minuten en 17 secon den. Henk Baars uit Diessen bezette de tweede plaats met een achterstand van vijftien seconden. Uitslag: 1. Herman Snoeyink (Denekamp) 24 km in 1.05,17, 2. in Stein gewonnen. De Bril bantse amateur reed de 24 ld| lometer in 1 uur, 8 minuten e 28 seconden en had aan streep ruim twee minuk voorsprong op professio Wil Brouwers. i j t t vii ilOfeiO 1 STRAATSBURG (ANP) t- Tij lens het driedaagse zwemgala in Straatsburg heeft Jolande •an de Meer de enige Neder landse overwinning op haar laam gebracht. Ze won giste- •en de 1000 meter vrije slag, :n incourant nummer, dat na tientallen jaren weer eens van ital gehaald was. Nederland tam in Straatsburg deel met Iwee regionale ploegen, uit de ringen Overijsel en Den laag. De verrichtingen op het iwemgala waren van matig (ehalte. Bij absentie van we reldrecordhouder Vladimir ialnikov, die zonder opgaaf 'an redenen weg bleef, be taalde de Amerikaan David •arson de beste resultaten. Hij 'on zowel de 100 en 200 meter 'rije slag als de 200 meter rug- •lag. Naast de overwinning 'an Van de Meer was Kees 'ervoorn met een tweede tlaats op de 200 meter wissel- ilag succesvol. Juniorenkampioen KrwirJ Nijboer startte met dispens* tie en kon zich met de sterl amateurs en profs meten. Hl eindigde als derde. Uitslag: 1. Henk Baars (Dies sen), 24 km in 1 uur 8 minuten enï seconden, 2. Wil Brouwers (Horst) op 2 minuten en 12 seconden, 3. Et- win Nijboer (Denekamp) op 2.40,1 Frank van Bakel (Deurne) op 3.8 5. Hans Steekers (Noordwijket- hout) op 4.24. Herman Snoeyink bezig aan de beklimming van de trap van het oude openluchttheater in Amersfoort. - foto anp Henk Baars (Diessen) op 15 sec, 3. Wicher van der Hoef (Baarn) op 1.12. Henk Baars uit Diessen heeft zondag de zware veidrit Gaby Minneboo heeft zon dag in Antwerpen een inter nationale stayerswedstrlj voor amateurs in het sportpi leis van Antwerpen gewon nen. De wereldkampioen Heenvliet versloeg in de finak over 25 kilometer de Westduit ser Rainer Podlesch met twin tig meter. Minneboo legde d afstand af in 18 minuten en 51 seconden. Kees van de Wereld her' zondag in Vossen (België) wielerveldrit gewonnen. Van de Wereld had voorsprong van twintig secon den op de Belg Alex Hermar» die als tweede eindigde. Dien landgenoot Martin de Co» bezette de derde plaats op seconden. Jacques Frijted werd achtste. van onze sportredactie DORDRECHT - Scholma en Stokkel zijn een klasse apart tijdens de wedstrijden voor de halve finale van het toernooi om het Nederlands damkam pioenschap. Scholma won dit weekeinde in Dordrecht van Van Dusseldorp en Heusdens. Stokkel liet zich zaterdag ver rassen door Van tilborg, maar herstelde zich de dag daarna tegen Passchier. Scholma en Stokkel leiden in groep A met zeven punten. In groep B is Bastiaannet eerste. Opvallend in de tweede groep is het riskante spel van Luteyn, die het vorig jaar tot de finale bracht. Na vier ron den bezet Luteyn de zevende plaats. Het treffen tussen Ver min en Van der Borst kon we gens ziekte van Vermin niet doorgaan. De partij moet voor zaterdag 22 januari worden gespeeld. Gebeurt dat niet, dan wordt Vermin uit het toernooi genomen. Uitslagen groep A: derde romn- de: Passchier - Van der Kooy 0-2, Stokkel - Van Tilborg 1-1, Boom - Heusdens 1-1, Scholma - Van Dus seldorp 2-0, Bronstring - Smeenk 1-1; vierde ronde: Van der Kooy - Smeenk 1-1, Van Dusseldorp - Bronstring 0-2, Heusdens - Schol ma 0-2, Van Tilborg - Boom 1-1, Passchier - Stokkel 0-2. Stand groep A: 1. Stokkel en Scholma 7 punten, 3. Bronstring 6, 4. Van jer Kooy, Smeenk en Van Tilborg 4,7. Boom en Heusdens 3,9. Van Dusseldorp en Passchier 1. Uitslagen groep B: derde rond* Capelle - Luteyn 2-0, Van L«'"' wen - Vermin 1-1, Van der Borsl' Dollekamp 1-1, Morsink - tiaannet 1-1, Bakker - Brouwer 1-1; vierde ronde: Luteyn - Brou wers 0-2, B: Dollekamp - „v - Van der Borst uitgesteld, CaP6"' - Van Leeuwen 1-1. Stand groep B: 1. Bastiaannet punten, 2. Brouwers 6, 3. Dolle kamp 5,4. Capelle 4,5. Vermin 3 u" 3, 6. Bakker, Luteyn en Van Leejj wen 3, 9. Van der Borst 2 uit Morsink 2. ®N HAAG (ANP) - De Judo- °nd Nederland bespreekt undag 6 februari in Den Haag iet rapport, dat het voormali- ministerie van CRM heeft Pgesteld over de frauduleuze andelingen van bestuursle- en- Het bestuur van de JBN eeft de vergadering in een hef van 22 december bij de endsafgevaardigden aange- °ndigd. Ook de afgevaardigden van 'et district Zuid-Holland heb ei een kennisgeving ontvan- en- Zij zijn tijdens de vorige ergadering op een zijspoor eplaatst. De destijds aange- When motie van wantrouwen ■ggen de afgevaardigden last zich neer. De Zuidhol- 'nders wilden de vergadering ai oktober, tijdens welke het •KM-rapport op de agenda 'ond, maar niet werd bespro ei, ongeldig verklaren. Een «zoek van de afgevaardig- 1 aan de algemeen secreta- van de NSF, Wim de Heer, ln het conflict te bemidde- 'Rm Werd afgewezen. Het utM-rapport is over drie we- 11 het enige punt op de agen- ^iBasüranner^kk^l Het Nederlands mo- kamp - Morsink 2-0, Verf heeft gisteren op zandcircuit in Budel de in- andwedstrijd 'e8en de Bel li gewonnen. Hoewel de Ne- /'anders in de drie manches teen 'laat. overwinning of tweede bemachtigden, waren °ver de gehele linie juist

de Stem | 1983 | | pagina 12