IOP BELS 8, Gilze ■LUKE >ORDIGER Andropov zou aansturen op diplomatieke oplossing LtëRDAG 15 JANUAR11983 EXTRA o.- ƒ20.- GRATIS ENTREE] I uur tot 18.00 uur apier en plastiek (Uianties Woede Ziektes Busdiensten 'Samarkand Jermez Mashhad' /Shibarghan Mazar< j) i-SharifMBaghlan /(f====Maimana J1 Sala"S,u"nel AsaHahad jföala-iNaw CharikarfJ^ y- Chaghcharan Ghazni* Gardez AFGHANISTAN/ r"' [Khyberpas Peshawar Kandahar/Kalat Lashkargah Ouetta pn grenen akken 20.- ir mahonie Imahonie is f 20.- kleur manonie seerde kringen aemaakte I te breiden tot de snel 1 commercialiseren tTAP 4700. I hun tekstverwer- basis van het brede jlgever is zeer Inisatie. De ideale Sowjet-Unie kan beoogde oelen in Afghanistan ij lange na niet bereiken ^Adverteren opent 99 InhcnT'ngen: De Stem. 076-236911 ieken van België N.V. zoekt jamma verpakkingsartike- extiel wagenvergoeding opleiding en begeleiding 5r ie wonen Liderdom max. 45 jaar - Avenue de l'Énergie, 2 63.19.74) of zich melden: e weg naar Bavel) - tel. pt 12.30 uur en van 14 tot e woord staan. ZIA UL-HAQ .sleutelrol. Namens de beide echte lieden Alsem-Nietz- man. beiden wonende te Lage Zwaluwe, ge meente Hooge en Lage Zwaluwe, aan de Vij verstraat no. 4 is door ondergetekende bij de Arrondissements- Hechtbank te Breda een verzoekschrift inge diend, strekkende tot goedkeuring voor het maken van huwelijks voorwaarden. Het ont werp van de acte ligt ter inzage ter Griffie van voornoemde Recht bank, Kloosterlaan no. 46 te Breda. Schuldei sers kunnen worden ge hoord ter terechtzitting var. voornoemde Recht-; bank van 1 februari 1983 te 10.20 uur., Mr. M.B. van den Toorn-Volkers, Burge meester Vogelstraat 4761 AA Zevenbergen. DEN HAAG (ANP) - De posi tie van de Sowjet-Unie in Af ghanistan wordt steeds moei lijker. Dit blijkt niet alleen bit de, vaak verwarrende en ;egenstrijdige, berichten van liet slagveld. Verschillende Kowjet-diplomaten hebben (aten doorschemeren dat het Kremlin niet afkerig meer bou zijn van een redelijke Litweg voor het Afghaanse hrobleem. Als de Sowjet-leiders de balans louden opmaken van drie jaar jnilitaire interventie in Afghanis tan dan is deze heel wat negatie- ter dan zij verwachten toen ze tan hun avontuur begonnen. De officiële standpunten zijn in die riejaar niet veranderd. Er ligt een VN- esolutie die alle buitenlandse tropen idraagt Afghanistan te verlaten. De ïrajet-Unie stelt dat het Rode Leger zal lertrekken zodra een einde komt aan 1de buitenlandse inmenging". Hiermee ftordtde steun aan het Afghaanse verzet idoeld. Maar al enige tijd doet een troom van geruchten de ronde dat Mos- lou streeft naar een eervolle aftocht uit pet zuidelij ke buurland. De Sowjet-media herhalen de laatste lijd erg vaak dat Afghanistan weer een liet-gebonden land moet worden. Met de Machtswisseling in het Kremlin namen [ie speculaties verder toe, hoewel deze joralsnog niet tot nieuwe openingen leidde. De hele Afghaanse top was in Moskou voor de viering van de zestigste kjaardag van de Sowjet-Unie en ook |it gaf aanleiding tot speculaties en ge iten. Onder meer over een vervan- van president Babrak Karmal, laar hierovpr wordt al sinds zijn beëdi- drie jaar geleden, gespeculeerd. Bloedwraak I Dat Moskou veranderingen wil zien in .aboel ligt voor de hand. De oorlog in jfghanistan is wel verder geëscaleerd, [laar militair gezien is het Kremlin geen lap verder gekomen. Over de Afghaan- eleiding kan het Kremlin ook moeilijk 1 te spreken zijn. De ruzies binnen de kmocratische Afghaanse Volkkspartij pAVP) tussen de dominante Partsjam- flag-)vleugel en de veel grotere Chalq- folk-) vleugel duren onverminderd lort. In een land waar bloedwraak een springlevende traditie is kan men Jerwachten dat deze ruzies vaak dode- Ike gevolgen hebben. Het Kremlin lordtnog steeds geconfronteerd met een Ituatie die wel heel ver verwijderd is P de beoogde verzoening tussen de Fee vleugels. I Is de huidige Afghaanse leiding geen inbeeld van eenheid, een geluk voor rt Kremlin is dat ook het verzet niet ■blinkt in eensgezindheid. Het aantal loeperingen en bewegingen dat de pwj et-Unie en de „communistische Iheistenin Kaboel bestrijdt is niet te Patten, maar het ligt volgens deskun- fei ruim boven de honderd. |Pebelangrijkste groeperingen die hun /kwartier hebben in de noordwest- Nstaanse stad Pesjawar zijn opnieuw li een vertoon van wat meer eenheid Itomen, onder druk van de geldschie- Is, Volgens verschillende diplomatieke 7andere bronnen zijn de conservatieve Nen van de Arabische wereld, China Ide Verenigde Staten de voornaamste l'dbfonnen. ANDROPOV [Momenteel zijn er in Pesjawar twee l'anties, de „Islamitische alliantie" en het verbond van „Islamitische eenheid". De eerste streeft herstel van de verhou dingen van voor de communistische re volutie van april 1978 na en neigt naar enkele westerse ideeën zoals de parle- mentiare democratie, zij het met kies recht voor alleen mannen. De tweede streeft een islamitische staat na met de Koran als hoogste wet. Voor niet-islami- tische partijen is het in Pesjawar een stuk moeilijker, omdat Pakistan deze niet als bevrijdingsbeweging erkent. Maar ook binnen deze twee bewegin gen is lang niet alles koek en ei. Er zijn herhaaldelijk gevechten gemeld tussen de twee van de drie voornaamste bewe gingen die het verbond van „Islamisit- sche eenheid vormen. Ook tussen andere groeperingen deden zich naar verluidt botsingen voor. Geruchten over corruptie doen al sinds het begin van de vluchtelingentrek naar Pakistan uitvoerig de ronde. Het aantal Afghanen dat Pakistan verkoos boven het eigen land schat de Verenigde Naties nu op ruim 2 miljoen, bijna 15 procent van de Afghaanse bevolking. Pakistan zelf houdt het op 2,7 miljoen. Een dergelijke volksverhuizing brengt problemen met zich mee. De plaatselijke bevolking in de noordwestelijke grens provincie ziet zich van banen en van weidegronden beroofd. De levendigheid van het politieke spel in Pesjawar staat in schril contrast met dat in Pakistan zelf, waar de oppositie gemuilkorfd is. Er zijn dan ook tekenen dat de Pakis taanse president generaal Zia ul-Haq ook meer geneigd is tot het vinden van een oplossing. - TEKENING ERIK d'AILLY Belangri/ke weg CHINA PAKISTAN Zahedan Op de begrafenis van Brezjnev sprak Zia volgens de Sowjet-media bijna drie kwartier met de Sowjet-leiders over Af ghanistan. En in Genève werd indirect via de Verenigde Naties met het bewind in Kaboel geconfereerd. De resultaten leken niet bepaald op een doorbraak, maar uit de woede van het Afghaanse verzet over deze gesprekken valt af te leiden dat er op lichte verschuivingen zijn in de houding van Pakistan. In het aftastingsproces is volgens di plomaten het voornaamste probleem dat Moskou geen alternatief ziet voor de be schermelingen in Kaboel. De verschil lende verzetsgroeperingen rollen vech tend met elkaar over het toneel en het enige gemeenschappelijke kenmerk is de haat voor de Sowjet-Unie en de „mario netten" in Kaboel. Diplomatieke waar nemers in de Pakistaanse hoofdstad Is- RUSSISCHE tanks in de straten van Kaboel. lamabad geloven dat het enige land dat de verzetsbewegingen onder druk kan zetten pakistan is, en hierdoor de sleutel heeft tot een oplossing. Intussen moet Moskou het verzet enigszins in toom houden met groot scheepse offensieven. Steeds meer zet het de eigen strijdkrachten in plaats van de onbetrouwbare Afghaanse regerings soldaten, die nogal eens overlopen en vaak in contact staan met het verzet. Gebleken is dat verzetsstrijders vaak op de hoogte waren gesteld van Sowjet-ac- ties door Afghaanse soldaten. Ook kwam het herhaaldeijk voor dat acties misluk ten omdat grote groepen Afghaanse re geringssoldaten overliepen naar het ver zet. Het grootste probleem voor de Sowjets in Afghanistan bleek de slechte voorbe reiding van het Rode Leger op de guer rillastrijd. Nog steeds schijnen Sowjet- dienstplichtigen te arriveren in Afgha nistan zonder enig begrip van wat er in dit land precies aan de hand is. Een door het verzet gevangengenomen Sowj et- militair verklaarde dat hij in de mening verkeerde dat China half Afghanistan had bezet. Behalve met het onvermijdelijk oplo pen van het dodental wordt de Sowj et- soldaat ook geconfronteerd met ziektes. Volgens berichten in de Britse pers ver loor het Rode Leger alleen al 4000 man aan cholera, geelzucht en dysenterie. Het moreel van de Russen zou niet best zijn. Ze bezwijken licht voor de in Afghanis tan alom aanwezige verdovende midde len. Hoe uitzichtloos de strijd is voor Mos kou blijkt uit het geval van de Pansjir- vallei. Vorig jaar september begon het Rode Leger aan het zevende offensief in dit onherbergzame gebied ten noordoos ten van Kaboel. Hier opereert de roem ruchte verzetsleider Ahmed Sjah Mas- soed, die een aardig eind op weg lijkt met de vestiging van een heel eigen be stuursapparaat, inclusief belastinghef fing, onderwijs, gezondheidszorg en openbaar vervoer. Het verzet in de Pansjir-vallei was van het begin af aan heel sterk en afge lopen jaar leek de Sowj et-tactiek erop gericht het hier, zo dicht bij de hoofweg van Kaboel naar de Sowjet-Unie en bij Sowj et-legerplaatsen, te breken. Maar medio oktober werd gemeld dat de Sow- jet-strijdkrachten evenals in juli weer waren verdreven uit de vallei en de Sowj et-posities bij de zuidelijke ingang werden bedreigd. Waarnemers achten het uitgesloten dat de Sowjets de vallei bezet kunnen houden. Zodra de Russen komen vluchten de Moedjaheddien en de bevolking naar zijdalen of hoger gelegen wijkplaatsen. Van hieruit worden de Russen bestookt. Volgens getuigen zijn de Sowjet-helikopters niet wendbaar genoeg om doeltreffend op te treden. Het verzet krijgt bovendien naar verluidt steun van groeperingen in verdergele- gen dalen. Een keer werd zelfs gemeld dat versterkingen uit Hazaradjat in cen traal Afghanistan, deelnamen aan de strijd. Ondanks bombardementen op dorpen en nederzettingen waar men verzets strijders vermoed blijkt de tegenstand niet te breken. Tot zeven keer toe nam het leven in de vallei weer zo goed of zo kwaad als het ging zijn voor oorlogstijd gewone gang, zo berichtten journalisten die het gebied bezochten. Ook in de grote steden slaagt het Rode Leger er niet in de toestand meester te blijven. 'Het is voor de Russen moeilijk door de grote stroom vluchtelingen naar vooral Kaboel infiltratie door het verzet tegen te gaan. Bijna elke nacht zijn er botsingen. In de meeste bazaars kunnen soldaten niet komen wegens gevaar voor hun leven. Zelfs in het vlak bij de Sow- jet-grens gelegen Mazar-I-Sharif heeft het Sowj et-leger het centrum van de stad alleen overdag in handen. Met offensieven in het gebied ten oos ten van Kaboel proberen de Russen het komen en gaan van verzetsstrijders naar Pakistan te verhinderen. Maar ook hier in blijft het Rode Leger ver verwijderd van de gestelde doelen. De grens tussen Pakistan en Afghanistan loopt voor een groot deel door ruig berggebied waar de Afghanen heel wat beter thuis zijn dan hun Sowjet-vijanden. Afghaanse ver zetsstrijders komen vaak naar de vluch telingenkampen in Pakistan om, na inle vering van hun wapens, uit te rusten. De smokkelhandèl tiert welig. Behalve wa pens vinden tal van andere produkten die in Afghanistan schaars zijn hun weg over de grens. Er bestaan zelfs vanuit Pakistan geregelde busdiensten op ste den in Afghanistan. Uit het contact tussen Zia en het Kremlin valt af te leiden dat Sowj et- partijleider Andropov er rekening mee houdt dat de weg naar een vreedzame oplossing voor zijn geërfde Afghaanse probleem door Pakistan zou kunnen gaan. In dit verband kan de Chinese eis van belang zijn dat voor een verzoening de Sowjet-Unie moet vertrekken uit Af ghanistan. Jt. K ■'HAANSE vluchtelingen in Pakistan, een van de schrijnendste facetten van het probleem Afghanistan". De schattingen lopen uiteen van twee tot 2,7 miljoen FOTO'S ARCHIEF DE STEM BABRAK Karmal met Breznjev marionet VEEL soldaten van het Afghaanse (sowjet-getrouwe) leger raken gedemorali seerd en lopen over naar de verzettroepen, zoals hier in Allah Jirga. Dit is maar een van de problemen waarmee de sowjet-bezetters te kampen hebben.

de Stem | 1983 | | pagina 7