wOBi Honden in de ring: amusement voor de penoze K Niels Holger ZATERDAG 15 JANUAR11983 WISPELEND moorden ze. Ze kennen geen genade, ze bijten tot het einde. Hondengevechten zijn natuurlijk per wet verboden in elk beschaafd land. Maar in Amerika is het een rage, in Korea een nationaal amusement, in Engeland zijn het de paardenraces voor de gewone man, en in Nederland is het een uitje voor de penoze, vooral in Amsterdam en het hoge Noorden. H Avondwandelingen Bierglas Hysterisch Niet mooi Zwart geld Spieren Boerderij MTERPAG15 JANUAR11 Aardrijkskunde Rotjongen Vriendschap ïuske en Wiske: De V oes Door Jan Koesen Er bestaat een hondenras dat de grootste bouviers en dog gen sloopt, en het is uiterlijk niet eens zo'n geweldenaar. De Staffordshire Bull Terrier en vooral zijn wat grotere Amerikaanse neef de Pit Bull Terrier zijn niet veel hoger dan een poedeltje en niet zwaarder dan een jonge bokser, maar daarmee houdt elke gelijkenis op. Een eigenaar: „Ik had een Stafford die een poot brak. Hij gedroeg zich gewoon als een hond met een gebro- j ken poot, tot hij een kat zag en daar stoof hij achteraan alsof hij niets had." Een andere eigenaar: „Ik had er I twee die op dun ijs met elkaar begon nen te vechten. Omdat het ijs hooguit i 3 centimeter dik was, durfde ik er i niet op om ze te scheiden. En ze gin- i gen maar door, ook toen ze er door zakten. De een kroop aan de kant, de j ander verdween in het wak, minuten- lang. Ik had hem al opgegeven, tot ik hem plotseling een meter of tien ver- j der aan de kant zag krabbelen. Hij j was half bevroren, hij had in geen j twee minuten lucht gehad, maar hij rende naar de eerste hond en begon I opnieuw te vechten." Eerste eigenaar: „ze kwispelen als ze vechten, ook als hun poot er half af ligt. Dat is heel griezelig, het lijkt wel I of ze pas gelukkig zijn als ze vech- i ten." In het begin van de negentiende eeuw zijn hondengevechten vooral op het platteland van Engeland zeer in. I Het zijn de paarderennen voor de ge- wone man. De dieren worden voor hun baasje de dood ingejaagd terwijl er zwaar wordt gewed. Door de stra- ten van Londen zwermt de jeunesse dorée, de rijkeluisjeugd, genaamd „The Corinthians", de losbandigen. Zij verlangt een sportieve en geduch- te hond voor de avondwandelingen die in de metropool niet zonder ge- vaar zijn. En uit de bastaarden op het platteland die slechts leven om ver- scheurd te worden en die uitsluitend op hun vechtkwaliteiten worden ge- fokt, ontstaat ten gerieve van de up- per class in de grote stad de Staf- fordshire, voortgekomen uit bulldog- gen/mastiffs en terriers. Uiteindelijk blijkt dit de beste combinatie te zijn. Zelfs Dobermans, Ierse Wolfshonden en Rotweilers zijn kansloos tegen de kleine furie met de mentaliteit van de kamikaze-piloot. Een kenner: „In Amerika hebben ze van alles geprobeerd, maar zelfs de Japanse Toka, een vechthond die wel 90 centimeter kan halen, had geen schij n van kans tegen een pit buil." Een ooggetuige: „Ik kreeg in Enge land de gelegenheid een hondenge vecht te zien, mits ik 250 pond wilde schokken. Dat heb ik gedaan. Waar om? Ik weet het niet. Het stootte me enorm af en tegelijk trok het me aan, zoals een auto-ongeluk. Ik mocht al leen kijken, ik mocht niet fotografe ren, ik mocht geen namen noemen, anders kon ik wel eens een gebroken bierglas in mijn oog krijgen. Of ik dat begreep? Ja, dat begreep ik. Het was op een binnenplaats van een herberg en de ene Rolls na de an dere kwam aanrijden. De spelregels waren eenvoudig. Het gevecht werd beëindigd door de dood van een van de twee honden of als zijn eigenaar hem uit de ring lichtte. De andere spelregel was dat degene die zijn weddenschap-schulden niet betaalde, met scheermesjes bewerkt zou worden. En er werd wat afgewed, ontzaglijke bedragen gingen daar rond, niet alleen van de Rolls-rijders, maar ook van arbeiders. Toen kwa men de honden de ring in. Net als bij een bokskampioenschap werden er eerst wat voornummers afgewerkt en toen kwam de hoofdattractie: Gna wer tegen Shit. Shit was naar een Ier se volksheld genoemd en Gnawer had eens met één hap een voet geampu- „Het lijkt wel of ze pas gelukkig zijn als ze vechten" De honden worden in de ring gebracht. teerd van een Iers Wolfshond. Een keer had Gnawer bijna een half uur een hond aan zijn keel gehad. Met be bloed strottehoofd had Gnawer zich omgedraaid en toen doodkalm de achterpoten van de ander gespleten. En mijn begeleider vertelde dat Gnawer toen hij nog pup was soms twintig levende poesjes per week en twintig ratten mocht doodbijten om in de juiste spirit te geraken. Shit daarentegen had eens tegen vijftig ratten in de ring gestaan. Het publiek werd hysterisch, vrou wen gilden, mannen zwaaiden met hun geld en toen sloot Shit zijn kaak om de keel van Gnawer. Minuten ble ven ze zo staan, minuten, het was af grijselijk, maar ik kon mijn ogen niet losrukken. En toen kwam Gnawer los, vraag me niet hoe, hij was bijna kapot, maar hij gaf het niet op en hij waggelde naar Shit. Toen kraakten de wervels voor het laatst en Gnawer zakte sidderend ineen. Het was sme rig, het was pervers." De hondenbijbels verstrekken het volgende signalement van de Staf fordshire: zeer gespierd, zeer beweeg lijk, kort en gedrongen, in de kleuren rood, wit of blauw, maximale hoogte De Amerikaanse Pit Bull Terrier. 40 centimeter en hooguit 17 kilo zwaar. Brede stand en vrij lage bouw, stevig en niet ondersteboven te lopen, prettig en handelbaar karakter, roze- noren, een onbedwingbaar moedig karakter, grote intelligentie en vast houdendheid, aanhankelijk voor kin deren en een puike rattenvanger. In 1935 wordt de Staffordshire Bull Terrier erkend als tentoonstellings-» hond door de Britse Kennel Club die laat weten het ras „niet zeer mooi" te vinden, vooral door „het bijzonder zware en brede hoofd en de verfoeide bakken" (wangen). Maar dat dondert niet, zeggen de verrukte eigenaars, „want mijn hond kan elke andere hond aan." En uit de Staffordshire komt de Pit Buil, iets groter, nog iets meedogenlo zer die vooral in Amerika furore maakt. „Maar het zijn prachtige honden, ze zijn helemaal zichzelf, zoals vroeger, ze worden niet uitsluitend om het uiterlijk gefokt zoals zoveel rassen die daardoor verpest zijn" zegt een eigenaar. Vinden deze walgelijke taferelen ook in Nederland plaats? Bezig met Als de Staffordshire terrier niet vecht sjouwt hij graag met stukken hout, zoals deze pup. deze reportage stuit ik op een muur van zwijgen. Ik weet dat het gebeurt, ik heb het al jaren lang van diverse zijden vernomen. Dan krijg ik een tip, en van daaruit een tweede, en de be vestiging komt. Ook in Nederland worden hondengevechten gehouden, maar op veel kleinere schaal dan bij voorbeeld in Engeland en Amerika. Maar het milieu is hetzelfde. Ge wetenloze fokkers, penoze, veel zwart geld en duistere duels op afgelegen boerderijen of in ruimten die be waakt worden als gold het Fort Knox en honden die mogen sterven voor het amusement van hun baasje En de betrokkenen zijn alergisch voor de pers. Ze ontkennen hevig, hullen zich in onschuld en wijzen met de vinger naar anderen, terwijl ze me tegelijk smeken of ik hun anonimiteit wil handhaven. Wat ik natuurlijk ook doe, omdat ik geen verantwoording kan dragen voor een afgebrand huis of permanente invaliditeit. Ondertussen maak ik kennis met de befaamde moordenaars. Een lief hebber, wiens vijf terriers ik niet mag fotograferen omdat hij bang is In Korea zijn hondengechten legaal. voor herkenning, laat me aarzeleni binnen. De honden vallen me te Zijn dit nu de gladiatoren van de die- ren-arena? Ze springen indrukwek kend; toegegeven, ik zou niet graag hun hok ingaan, maar dat geldt voo: zoveel honden op eigen territoir. Dan is zelfs een tekkeltje een gevreesd monster. Binnen in de kamer praten we na De eigenaar bevestigt de reputatis van het ras. Hij is beducht dat mijn verhaal in de krant een tip is voor on derwereld-figuren om zich op nieuwe sport te storten. Dan gaat hij even weg. Ik hoor nagels schuren, om de hoek suist een klein, wit lijf. Hij springt op mijn schoot, likt mijn ham den, het lijf is keihard van spieren. Hoe kan dit lieve diertje een kille: zijn? „Omdat hij zo gekweekt is, van ge neratie op generatie, hij heeft nu een maal dat karakter" zegt de eigenaar „Uiterst inschikkelijk, tot hij harts tochtelijk wordt." Een andere eigenaar is bereid voorzichtig enige informatie te geven, mits...Ik knik van ja: anoniem zal hij blijven. De gevechten worden vooral in Amsterdam gehouden, zegt hij, rond enkele vechtsport-scholen. Er lc zeker 150 Pit Bulls in de hoofdstad rond. Een klein deel daarvan wordt wel eens ingezet in een gevecht. „Dat schorem vindt dat een hond daarvoor is. Ze vinden het doodgewoon om hond de ring in te jagen." Ook wordt er in Groningen Friesland wel eens gevochten, op een verlaten boerderij. En het gebeurt ill het grootste geheim. De honden wor den hysterisch gemaakt, ze zijn erg populair bij de onderwereld en randfiguren. Zo is het symbool van de Haarlemse Heli's Angels een pit buil. Zo'n jongen heeft dan een hond die hem in zijn kringen aanzien ver schaft, een plaatsvervangende tough guy die dat respect uitstraalt dat de eigenaar graag wil genieten. „Fysiek", zegt mijn informant „la ten deze honden niets te wensen over, ze worden zelfs erg oud, omdat ze niet kapot gekweekt zijn op uiterlijk, E» ze hebben een reusachtige sprong kracht. Ik heb er een die springt ove: een schutting van 1 meter vanaf 1 meter. Een Stafforshire kost gauw f 800 tol f 1000, maar de pit bulls uit Amerika zijn nog veel duurder. Ik bel de Raad voor Beheer van de Kynologie: „We hebben nooit klach ten ontvangen, maar als het zo is, is het een afgrijselijke zaak..." De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren weet ook niet veel. „We hebben er wel van gehoord, maar het fijne kom je toch niet te we ten." En de Amsterdamse politie breng' eveneens geen nieuw licht. „We we ten er niets van. Wat u zegt is nieuw voor ons." „Kom nou" zeg ik, en ik noem man en paard, waarop de poli tie-voorlichter enige tijd vraagt op meer informatie op te doen. Als ft hem weer bel, blijft de ontkenning overeind. „We hebben er als politie nooit enige bemoeienis mee gehad.' Heb je gisteravond om 7 uur gekekei t v Het was de tweede aflevering v£ Holgerssons wonderbare reis". Er k< elf geloof ik. Dus als je gisteren niet f volgende week vrijdag wel weer. Doe fantastisch mooie film naar een fanta Het boek is heel lang geleden, in 1 Zweedse schrijfster Selma Lagerlöf. eigenlijk een aardrijkskundeboek mo schoolkinderen. Dat had in 1901 een gevraagd: een aardrijkskundig leesbi Kinderen van de lagere school. Maar schrijfster, die veel van vertellen hieh meisjesschool, en als ze begon te ve meisjes de schoolbel niet meer, zo sj Dus je begrijpt dat ze van dat aard saai boek maakte. Het werd wereldb wonderbare reis", noemde ze het en die om zijn gemene streken door eer kabouter wordt omgetoverd en met heel Zweden trekt. Die ganzen heten Yksi, Kaksi, Kolr tellen ze in Finland van een tot zes! (I En de leidster van de ganzen heet Al is Laplands voor moeder en de Kebrj van Zweden. Akka is in het begin erg streng voi op de boerderij van zijn ouders, 'n e< tamme ganzen, trok de poes aan z'n onder z'n moeder uit en hakkelde ha melkemmers aankwam. Daarover gingen de eerste afleve op t v. De volgende gaan over de toi de wilde ganzen over Zweden. Over regen, storm en sneeuw, naar Lapla Niels in een kabouter werd omgetov ganzen overvliegen. Niels hoorde ze ganzen bij hem op de boerderij: „Ko Maarten, de tamme ganzerik zijn vle wilde ganzen mee te trekken, slaat f en gaat mee, de lucht in. Op de rug hele tocht van de wilde ganzen mee Nu Niels de dieren kan verstaan Ie waarderen. Onder de strenge leidinr wilde ganzen, ontpopt Niels zich lan onmisbaar wordt voor de troep ganz andere dieren die ze onderweg ontn En als Akka op een dag zegt dat ze f ook al is er gevaar voor het leven vai voor de eerste keer van zijn leven de en wat dat betekent. Ziezo. De rest moet je zelf maar ki dit boek te vertellen, over de dieren over de avonturen en gevaren die hi allemaal niet in de Kleine Stem. Dat boek lezen. Het is vast en zeker in d< de buurt te krijgen, en misschien oo het maar eens te pakken te krijgen! spannend „aardrijkskundeboek" ge Het boek heet „Niels Holgersson uitgegeven door H.J.W. Becht's uit Amsterdam en het kost in de wink zijn van Anton Pieck. Voor lOjaai De t.v.-serie Niels Holgersson kt bekijken op Nederland 1 om vijfv deel 3. Francis v.d. Branden, 6 jaar u Maja de Bij van de t.v. „Het is ie spannend verhaal", staat erbij. De Staffordshire Bull Terrier, nog geen 40 centimeter hoog en 17 kilo zwaar, slaat de grootste honden. ftri kunstschilder in een heidetöndschdp D"W0fu mmtn Lama km m of Er reu no fN Dtrs iFi v

de Stem | 1983 | | pagina 26