e In deze Gids- Weekend: Oorlogsfolklore in het Belgische leper Deg eur van rozen ozo Orkest materiaal Disc and Music shop iioen W-programma's van het weekend op de achterpagina DDR viert dit jaar feest tussen Lenin en Luther Fruitautomaat moet voortaan zelf uitbetalen vice R. v. Kruijssen De Herberg schieting die oorlog heet is er nu folklore: de Heilige Maagd in een granaathuls, een staande klok van bommen en kogels. Smakeloos? Wie oordeelt er in een omgeving waar meer grafzerken staan dan er mensen leven? Nu tegen ongelooflijke voorwaarden!! opruiming alles tot bijna -50%!! Bredabaan 976 2170 Gooreind (Wuustwezel) zondag Nieuwe piano's 50% korting J. van Urk „Het kanon' Kijkdozen Achteraan Familie van gedetineerden voelt zich ook gestraft 'X V oopgraven van 14-'18 als useumstukken Schieting op zat. 15 i zon. 16 jan. bij Kloosterzande, aanvan| 14.30 uur. Schieting op zaterdag 1! jan. in Zuiddorpe. Aanvang 14.M uur. Zondag 16 jan. Café de Vier Jaargetijden Lamswaarde. Aanvanj 14.30 uur. Zondag 16 jan. schietinj op 50,- gratis. 14.30 uur. Aanval* CjE leefden als konijnen. Ze maakten elkaar af genadelozer dan verscheurende dieren. Een miljoen soldaten krepeerden er tussen oktober 1914 en november 1918 rond de Belgische stad leper. De gruwel METAALDETECTORS voor beroep en vrijetijd Postb. 573 Voorburg. Te' 070-867240 Wegens reorganisatie van alle draagbare EIWJ orgels, knoporgels, X 50, Elka Twin, zangverstei' kers, micro's, gitaarvef- sterkers, drumstellen, ent (zolang de voorraad strekt). Dus alles naar België. Tel. 09-32-? 663.14.03. Open vi dinsdag tot en met vrij van 10-12 en 15-19 u. Za' terdag en van 10-12 en 13-16 u. 0f maandag gesloten! Klasse piano's met 10 garantie. Nu tijdelijk Westersingel 42, Rotle' dam, 010-363500. Door Paul de Schipper Te paard galoppeerden ze de oorlog in. Met stalen kuras sen, lansen geslepen en sabels aan de riem. In de achterste linies reden de mobiele post- duivenhokken, nodig voor de communicatie te velde. Alsof het om een heropvoering van Waterloo ging. Maar de Eer ste Wereldoorlog was wreder, gruwelijker, zoals elke oorlog gemener is dan de vorige. Er kwamen mitrailleurs, er kwa men tanks, vliegtuigen ener kwam gas. Voor het eerste vonden wetenschap en generaals elkaar in allesdo- dende alliantie. Het leper van nu is een stad in volle glorie. Een schitterend mooie Laken hal en even mooi stadhuis. Het zijn middeleeuwse monumenten, steen na steen herbouwd, na de vernietigende krijg. leper verlatend in zuidelijke richting passeer je de Menense poort, een indrukwekkend gedenkteken na de 'Great War' opgebouwd en gegra veerd met 54.896 namen van vermiste soldaten uit het Britse Gemenebest. Australian Infantery, South Wales Borderers, Sikh Pioneers en Gurkha Rifles. Alle koloniën van het oude Britse rijk zijn er vertegenwoordigd in lange monotone rijen...namen...na- men van naamlozen. 'To whom the fortune of war denied' staat er ergens en 'known unto God'. Ja, ze kenden het geluk van de oor log niet en ze zijn alleen boven be kend. Het lijken wrange teksten. Voor de mannen van '14-T8, vaak jongens nog, was dit de poort naar de hel, de weg naar het front, voor velen een enkele reis. Ze gingen als kanon- nenvoer, onwetend materiaal in han den van generaals die Stratego speel den.' een meterje erbij, een meter]e eraf en weer honderdduizend man aan flarden. Een paar kilometer en twee kerk hoven verder staat cafe 'Het Kanon'. Achter de ramen kunstig bewerkte granaathulzen in plaats van de emo tieloze sanseveria's die doorgaans de Belgische vensterbanken sieren. Weg is de.vredige indruk van de massa begraafplaatsen. Hier was de oorlog! Jacques Schrier is de kastelein van de uitspanning 'Hill 62'. Zijn handels merk: 'Privaat-museum met loopgra- De Heilige Maagd in een granaat. ven'. „Ik ben het enige museum met loopgraven", vertelt hij trots. En toe gegeven de uitdragerij aan oorlog santiek in het zijzaaltje van het cafe is even luguber als imposant. Zijn grootouders begonnen ermee, direct na de 'armistice', de wapenstilstand op 11 november. Even buiten het dorp Zillebeke, zuidelijk van leper begon nen ze hun verzameling. Twee linies loopgraven net achter het cafe lieten ze intakt. In het zaaltje vitrines vol protseri ge helmen, regimentskentekens, Lee Enfieldgeweren, uitrustingsstukken, hulzen, ouderwetse kijkdozen met draaiende foto's en ingelijste platen. Vaak gemaakt door ene fotograaf Antony uit leper. De beelden bekij kend bedenk je dat het maar momen ten zijn. Hoe erg is het werkelijk ge weest? In hemdsmouwen leidt Schrier ons rond over het authentieke gevecht sterrein. Van hieruit liepen de loop graven naar oost en west, naar de Kemmelberg en naar de IJzer. Van Oostende tot aan de Zwitsers grens, twee, drie linies aan weerskanten. Jacques Schrier: „De piketten en de golfplaten zitten er nog zoals de Brit ten ze aangebracht hebben om de gangen te steunen. De loopgraven lo pen zigzag om zoveel mogelijk be scherming te bieden. In de tunnels kropen de soldaten als er met mortie ren geschoten werd. Die obussen (granaten) kwamen overal terecht. Veteranen weten nog hoe er soms meer dan 100 per minuut neerregen den. Vaak zaten ze als ratten in de val. Pompen moesten het water eruit houden". Toen al stonden de soldaten tot over hun enkels in het water. Een getuigenis van een oud-strij der: „Loopgraafvoeten was ver schrikkelijk. Vooral in de winter van '17 was 't erbarmelijk. We kregen 'tracheevoet'en 'tracheekoorts'. Diar ree, koorts en afrottende tenen. Maar wat kon je doen... je verroeren in de drek en de slik....?" Het water staat er nog. Er is weinig voorstellingsvermogen nodig om je in te denken hoe mensen, want dat wa ren het toch, hier in de grond leefden. De loopgraven hadden namen als Mole Track en Idiot Trench. Jacques Schrier wijzend over de heuvels rond leper: „De Duitsers heb ben drie keer eerst Indiërs, Schotten, Ieren en Canadezen ingeschakeld. Zelf lagen ze achteraan te kijken hoe het ging". Nederland was neutraal. Ons land kreeg honderdduizenden vluchtingen te verwerken en aan de zuidgrens mmHm mMÊnmmna Voor sommigen had het de geur van rozenvaak was het de laatste bloem die ze roken. Anderen dachten dat de latrines met wat teveel chloor schoongemaakt worden. „Ze gaan ons zeker uitroken", grapten de Engelsen tegen elkaar. Begin 1915 lagen de fronten In Belgie "en Noord-Frank rijk onwrikbaar tegenover elkaar. Het Duitse opperbevel zon op een middel om de oorlog weer in beweging te brengen. De Haagse Conventie, ondertekend door Duits land, verbood het gebruik van gifgas. Maar juist dat gaf de Duitsers het voordeel van de verrassing De Duitse chemische industrie produceerde afvalstof fen als broom en chloor. Eind januari 1915 werden Russi sche troepen beschoten met chloorgas. Het experiment mislukte. De kou van de Sovjet-winter zorgde ervoor dat het ter plaa tse in de sneeuw zakte. BASF en IG Farben werkten verder aan de ontwikke ling van het nieuwe wapen. Dat gebeurde onder leiding van dr. Fritz Haber, de man die ondermeer de lucht-en gasscheidingsapparatuur ontwierp voor de eerste ammo- niakfabrieken van de NSM te Sluiskil. Zijn collega dr. Carl Bosch zou er later de Nobelprijs voor krijgen. Bosch hielp het opperbevel ook aan een efficiente munitie-in dustrie. Produktie van nitraat en van buskruit liggen im mers in eikaars verlengde. In diepste geheim werd in het Kaiser Wilhelm Insti tuut aan het gasprojekt gewerkt. Een explosie, waarbij fosgeengas een aantal van Habers assistenten doodde, deed de geheimhouding bijna teniet, maar de militaire censuur kweet zich goed van haar taak. Op 22 april 1915 stond Haber in gezelschap van technici en soldaten in de voorste limes van het Westelijk Front bij leper, tussen Bixschoote en Langemark. In de Duitse loopgraven waren 5000 metalen cilinders met chloorgas opgesteld. Om vijf uur stegen er vette gele wolken uit de Duitse versterkingen op. De noordoostenwind dreef het gas over het niemandsland naar de ingegra ven geallieer den. Nog voor de avond viel lagen er 15.000 Fransen en Engelsen dood of verstikt op het slagveld. Duits voetvolk met primitieve gasmaskers op sloeg een gat van tien kilo meter in het front. Na het succes van leper bereidde Haber eenzelfde aan val voor aan het Oostfront. Zijn vrouw Clara smeekte hem met het project te stoppen. De doorgeslagen geleerde luisterde niet. In de nacht dat hij afreisde naar Rusland pleegde Clara Haber zelfmoord. MSts r r~. >->• -«St ,v;\' WJFW ,S f *7 V T o* I»/ „A: r ■- 'favë '¥j. (./""tiSfflS®K&t- Gevechtsterrein uit de „Grote Oorlog". Op de voorgrond Jacques Schrier van HUI '62. stond de 'dodendraad', prikkeldraad met een dodelijk voltage. En we ke ken naar de oorlog. Zoals aan de Pos thoorn bij Philipinne, waar de dorpe lingen op mooie zomeravonden hun stoel buitenzetten om naar luchtge vechten te kijken boven Zelzate en Assenede. Kwam er al eens een vlieg tuig boven Zeeuwsch-Vlaanderen dan begonnen 'de onzen' met hun ge weren enthousiast te blaffen. Nog steeds ploegen de boeren rond leper 'obussen' boven. De Common wealth War Graves Commission heeft in leper een hoofdkantoor voor heel West-Europa. In de omgeving onderhoudt de dienst 114 Britse be graafplaatsen. Daarmee is het de grootste werkgever van de streek. En elke dag om 8 uur 's avonds blazen le den van Ieperse brandweer de Last Post onder de Menense Poort. Hill '62 is altijd open. Voor Jacques Schrier is 'de grote oorlog' wen inko men: Loopgraven en oorlogsantiek, indrukwekkend in onbedoelde een voud. Jacques Schrier: „Hier kunnen de mensen zien hoe het was. Oorlog is altijd slecht. Hier is het vredelie vend". Ja, de madonna beschut in een gra- naathuls! Vrede beschermd door de oorlog. Wat is er eigenlijk veranderd? Hill '62 in leper: café met loopgraven.

de Stem | 1983 | | pagina 23