ubbers: Tol-heffing gaat toch door Sociale Dienst draait op voor (eigen bijdrage W ater schapp en moeten geld dij kverho ging voorschieten hnntMANTELS Smit-Kroes wilde Oosterschelde geheel afsluiten Ruding misleidt burgers D1BT1M Onbekende verrast bijstandsmoeders TWEELING SAMEN 202 VANDAAG Noordwester storm op til Merijntje Lenin-werf blijft dicht voor Walesa CDA: Koppeling loon en uitkering behouden Een dag zonder De Stem is als een bruidsnacht zonder hèm Kolencentrale geen belasting voor milieu Jeugdloon fors omlaag VS zetten Israel onderdruk DSVOisnu voltooid verleden tijd Libregts moet wegbijPSV Souvenirs van '14-'18in Belgische leper „Gevers zijn nooit belangrijk" p)EN HAAG - De benzine-accijns ^aat binnenkort omhoog. I Minister-president Lubber [ei gisteravond dat het over leg, dat onder meer met België ioodzakeiijk is bij verhoging (an de belasting op benzine, al kgestart. I Lubbers zei ook dat het ka- linet vast houdt aan het plan lm tol te gaan heffen voor alle Jruggen en tunnels over en jor het Noordzeekanaal, de llieuwe Waterweg, Nieuwe (laas en De Noord. Bij CDA en TVD in de Tweede Kamer Jeefde de hoop en verwachting Kat dit plan helemaal van de laan was. ~wm.1 l 5 evangenbewaarder Macht van erkoop van drugs Taxaties, expertises, schaderegelingen EXPERT!! y- PELTERIJENHUIS VERMEULEN NIKS EXTRA'S VOOR ZEELAND VAN ZEELAND BUITENLAND BUITENLAND ✓A ietstekoop aan te bieden Mot eon ..kloint/o in O© Stem heeH u absoluut het meeste succes immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- rossen (ru»rn 6 van de 7 O) hebben speciale be langstelling voor onze .kleintjes -rubriek Te koop aangeboden DE STEM ^ntoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneu2en/VllflBingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,85 Van onze correspondent TILBURG - Een onbekend aantal bijstandsgezin nen in Tilburg blijkt kort voor de feestdagen door een anonieme weldoener te zijn overladen met ca deaus. In minstens 8 gevallen werden door een slagerij grote zakken met vlees bezorgd en ook werden bij standsmoeders door de plaatselijke klantenservice ran C&A benaderd om voor enkele honderden gul dens kleding te komen uitzoeken. Volgens een woordvoerdster van C&A is daarbij gehandeld in opdracht van iemand die onbekend uienste te blijven. „En daar houden wij ons aan". Aan de geschenken ging een anonieme brief vooraf. Hoe de onbekende gever aan zijn namen en adressen is gekomen, is een raadsel. In de anonieme brief werd de geadresseerden een hart onder de riem gestoken. „Hoewel voor u misschien onbegrij pelijk heeft de wijze, zoals u leefde, bij anderen een stukje geluk gebracht in 1982 en u heeft onbewust anderen vertrouwen gegeven in de toekomst. U krijgt binnenkort een blijk van waardering. Ac cepteer het zoals het is bedoeldeen attentie. Gis niet naar de gevers, die zijn nooit belangrijk", al dus enige passages uit de brief. Bijstandsmoeder W.: „Eerst dacht ik, dat ik een stille vereerder had. Toen C&A mij belde, ver trouwde ik het zaakje niet. Daarom belde ik de Klantenservice. Die verzekerde mij, dat het geen grap was. Ik ben toen met een vriendin naar C&A gegaan, werd opgewacht door de Klantenservice, heb voor 200 gulden kleding uitgezocht en ben weer vertrokken". In het geval van mevr. W. bleef het daar niet bij. „Een dag later kreeg ik telefoon van slagerij Van Oers. Of ik die avond om negen uur thuis was. Pre cies om negen uur kwam de slagersvrouw en bracht een zak vol vlees. Ik hoefde er niets voor te betalen. Van wie het afkomstig was wilde de vrouw niet zeggen. Ze was slechts tussenpersoon, zei ze". mmm Van onze redactie binnenland DE BILT - Komend weekein de moet vooral aan de kust re kening worden gehouden met noordwester storm. Met de re gen zal het vandaag nogal meevallen en de kans op sneeuw, zoals gisteren op som mige plaatsen is gevallen, is niet groot. Ons land bevindt zich de ko mende dagen in een over gangszone tussen zachte lucht boven de oceaan en koude lucht boven het zeegebied tus sen IJsland en Noorwegen. Dat dit tot gekke situaties kan leiden, bleek gisteren in West- Brabant, waar het bij een temperatuur van Mt graad bo ven nul sneeuwde, maar waarna bij regen de tempera tuur in één uur steeg tot 4 gra den boven nul. Bovendien, zo meldde amateur-weerkundige Hugo van dén Elshout uit Oos terhout ons, is de barometer gisteren als een wilde tekeer gegaan. Van 1013 millibar daalde de luchtdruk 998 mili- bar, hetgeen spectaculair ge noemd mag worden. enzine- accij ns omhoog Van onze Haagse redactie Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Op die ma- Lier moet dit jaar in ieder geval 85 miljoen gulden en fcolgend jaar 170 miljoen gulden extra door de auto mobilist worden opgebracht. Daarna zou de extra Eerhoging op de benzine-accijns weer afgeschaft kun- faen worden, als er voor verschillende bruggen en tun- hels in ons land tolgeld wordt ingevoerd. Deze week liet minister imit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) nog weten dat het in- eren van de tolheffing op lorte termijn technisch onmo gelijk is, omdat er allerlei voorzieningen moeten worden aangebracht. Premier Lub bers zei gisteren echter dat het kabinet wil dat minister Smit- Kroes zo snel mogelijk een wetsontwerp indient om de tolheffing toch zo snel als me gelijk in te voeren, het lieftst volgend jaar al. Door middel van tolgelden van één tot twee gulden zou er door de weggebruikers jaar lijks 170 miljoen gulden moe ten worden opgebracht, waar van de eerste jaren bijna 1,2 miljard wordt gebruikt voor het aanleggen van nieuwe bruggen en tunnels. Het CDA stelde deze week nog voor dit geld niet via tolheffing, maar verhoging van de motorrijtui gen-belasting te vinden. Van onze Haagse redactie IEN HAAG - De gemeentelijke Sociale Diensten dreigen veel »eer uitkeringen te moeten doen door de invoering van de eigen «jdrage voor geneesmiddelen. van ƒ2,50 per afgeleverd ge neesmiddel voor ziekenfonds patiënten, zullen veel meer mensen boven die grens van 162,20 komen. Dat kost de So ciale Diensten dus ook meer geld. Door 'vergeetachtigheid' in 7en Haag hoeven mensen met N# bijstanduitkering en veel pdische onkosten nauwelijks (xtra op te draaien voor de lijbetaling van 2,50 per afge leverd geneesmiddel. 1 Nu kunnen deze mensen een jxtra beroep op de Sociale pnst doen als noodzakelijke, pdische kosten oplopen tot poven de 162,20 per jaar. foor kosten boven dat bedrag de Sociale Dienst dan ex- fa bijstand geven. Die extra Jittering naar draagkracht [oor zieken en gehandicapten Jj geregeld in het Bijstandbe- N Landelijke Draagkracht- fnteria. I Door de invoering per 1 fe- "iari van de eigen bijdrage I Ean een onzer verslaggevers 'LVHEM - Een 57-jarige be- harder van het Arnhemse i van Bewaring is aange zien op verdenking van de pkoop van drugs aan gedeti- Ftden. (Bij een huiszoeking in zijn ioning in Arnhem is hasj ge- (enden. De bewaarder is voor voor de rechter-com- ssaris en vervolgens zelf in "Wing gesteld. Benzine- sjachrijns (ADVERTENTIES) ^XonSeBn^örer. Postbus t932 Teiefoon 076t/879355 Telex 54872 GDANSK - Lech Walesa, de leider van de verboden Poolse vakbond Solidariteit, is vrij dagmorgen tevergeefs naar de Leninwerf in Gdansk gegaan om zijn vroegere baan als elektricien weer op te nemen. Walesa is van plan zich maandagmorgen opnieuw te melden bij de werf. Reagan VS-PRESIDENT Reagan heeft de bondgenoten gerust gesteld over zijn oprechte be doelingen inzake de onder handelingen met Rusland. Het ontslag van Eugene Rostow en andere personeelswijzigingen in de onderhandelingsdelega ties noemde Reagan een stroomlijning in de leiding om realitisch te kunnen onder- ha'ndelen. zéér laag geprijsd in M U lil de betere kwaliteit. v Vismarktstr. 17-19 sinds 1945 Breda-C. t.o. Spanjaardsgat 9 Door ons EIGEN atelierl staan wl) garant voor re-I paratle en modernisering I tegen STERK concurre-l rende prijzen en snellel levertijden. IN zeer goede gezondheid zijn de zussen Lucy Brown Coleman(l) en Lizzy Brown English(r) uit het Ameri kaanse McRae in de staat Georgia gisteren 101 jaar ge worden. Ze zijn daarmee de oudste tweeling ter wereld. - FOTO AP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Dit jaar is er in ieder geval geen cent extra voor de verhoging van de zee dijken. Het kabinet doet een beroep op de Waterschappen om de verbeteringen van de zeedijken uit eigen zak te be talen, zodat het rijk die kosten later kan terug betalen. Dat heeft het kabinet giste ren besloten. Voor 1984 en de twee daarop volgende jaren, wil het kabinet wel wat ex tra's uittrekken voor dijk ver beteringen, ook aan de rivier dijken. Dat geld moet dan ko men uit het potje van 750 mil joen dat er is voor stimulering van de werkgelegenheid. Hoeveel er wordt uitgetrok ken kon Lubbers nog niet zeg gen, maar „het staat hoog op de prioriteitenlijst". De pre mier voegde er aan toe dat „het niet meevalt om op korte termijn financiële middelen te vinden" voor de dijkverbete- reringen, maar dat er na 1986 wel geld vrijkomt bij de be groting van Verkeer en Wa terstaat als de Oosterschelde- werken daar niet meer zo zwaar op het budget drukken. Dan kan het kabinet ook de belofte gestand doen uit het regeerakkoord, waarin staat dat de dijken op tijd op veilige Delta-hoogte worden ge bracht. iiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiufiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiifimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimfiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiimmiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiii Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet biedt Zeeland geen „afkoop bedragen" aan, ook niet voor verbetering van de veerdien sten op de Westerschelde, nu is besloten de Vaste Oeverver binding Westerschelde te schrappen. Dat zei minister-president Lubbers gisteren na de verga dering van het kabinet. In die vergadering stelde minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) voor om de Ooster- schelde helemaal af te sluiten en alsnog af te zien van de bouw van de half-open dam als de andere ministers niet bereid zouden zijn mee te be talen aan de oplopende kosten van de Oosterschelde-werken. Toen die daartoe bereid wa ren, heeft het kabinet besloten de bouw van de half-open dam lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll door te zetten, aldus premier Lubbers. Volgens Lubbers was het de vraag voor het kabinet'„wat te doen met de Oosterschelde- werken? De hoofdvraag was: doorgaan met de half open dam of alsnog besluiten de steven te wenden." Dat laatste zou dan nodig zijn omdat de kans aanwezig blijft dat er zich technische en financiële tegenvallers voordoen bij de bouw van de Oosterschelde- dam. Minister Smit-Kroes zat al met een gat in de begroting van 162 miljoen gulden „en ge zien het verleden zou er nog best wel eens wat bij kunnen komen", aldus de premier, die er aan toevoegde dat het kabi net uiteindelijk toch tot de slotsom is gekomen om de bouw van het Oosterschelde- project door te zetten. Het blijkt verder dat men in het Catshuis nogal vreemd heeft opgekeken van de „be rustende" manier waarop de Zeeuwse commissaris van de koningin, dr. C. Boertien en zijn delegatie van GS-leden, zich deze week aan de onder handelingstafel heeft gedra gen. Uit kringen rond minister Smit-Kroes en premier Lub bers valt te vernemen dat men opkeek van de manier waarop de Zeeuwse delegatie zich snel lijkt te hebben neergelegd bij het kabinetsbesluit om de bouw van de brug-tunnel te schrappen, nu uit nieuwe be rekeningen blijkt dat de fi nanciële risico's voor het rijk te groot zouden zijn. Vervolg op pag. 3 Harde kritiek Nationale Woningraad ALMERE/UTRECHT - De uitlating van minister Ru- ding(Financiën) dat de subsi die- en premielasten van de volkshuisvesting voor de over heid te zwaar zijn geworden, is misleiding van de feiten. Deze zware kritiek heeft de Nationale Winingraad giste ren schriftelijk aan de minis ter doen toekomen. Volgens de woningraad misleidt minister Ruding de bevolking door te verzwijgen welk gunstig effect de rente daling in een jaar tijds met 4% heeft voor de begroting van Volkshuisvesting. Dit leidt tot veel lagere uitgaven aan huursubsidies dan begroot is in de miljoenennota, aldus de woningraad. Volgens de FNV vallen de totale woonlasten dit jaar ze ker enkele honderden guldens hoger uit dan tot voor kort was voorzien. Van onze red. binnenland DEN HAAG - Volgens het CDA-partijbestuur moeten de basis uitkeringen in de volksverzekeringen gekoppeld blijven aan de ontwikkeling van het minimumloon. In een ontwerp-resolutie, waarover de CDA-partijraad zich op 5 februari zal uitspreken, gaan de gedachten van het CDA- partijbestuur uit naar 70 procent van het netto-minimumloon met aanvulling tot 100 procent van het minimumloon voor al leenverdieners op minimum-niveau, bij voorkeur te financieren binnen het stelsel van sociale verzekeringen. Verdere aanbevelingen van het partijbestuur van het cda: premies moeten zo zichtbaar mogelijk worden opgelegd, zodat het verantwoordelijkheidsbesef bij de bevolking voor de kosten van het stelsel wordt versterkt. Bij de premieheffing voor werk nemers moet het arbeidsloon de heffingsgrondslag blijven. Mannen en vrouwen moeten op gelijke rechten aanspraak kun nen maken. (ingezonden door me]. A. Vergouwen, Etten-Leur) Wij nodigen Uuit om zelf een variatie op het thema „Een dag zonder De Stem Is te bedenken. U kunt deze clan insturen aan de Promotion-Afd. van De Stem, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Een selectie van de meest originele inzendingen willen wij, met vermelding van de inzend(st)er, op deze plaats afdrukken. Wij verzoeken U in geval van inzending per brief, op de enveloppe te willen vermelden Een dag zonder De StemMooi zo, dat is dan geregeld. Intussen blijven wij een lichte voorkeur houden voor Stern- abonnees die, al dan niet gebruik makend van een eigen aanprijzing, een nieuwe abonnee insturen. Dat blijven we belonen met een leuk presentje. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen <5*- Naam en voorletters Adres Postcode Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal 20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS N/^ V -fS Aangemeld door Naam Adres. Postcode/Woonplaats Keuzegeschenk Parker jotter Balansfiguur Minibankschroef Sierasbak Metalen asbak Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoord nr 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 ZATERDAG 15 JANUAR11983 De ombouw van de conventionele PZEM- elektriciteitscentrale fh Borssele tot een kolengestokkte installatie leidt nauwelijks tot een zwaardere belasting van het milieu Jongeren beneden de 21 zullen per 1 juni flink moeten gaan inleveren, waardoor ze er vaak meer dan honderd gulden netto per maand op achteruitgaan. De procentuele achteruitgang bij jongeren van 21 en 22 kan tot veel minder dan tien procent beperkt blijven. De Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten Habib heeft tijdens een ontmoeting met de Israëlische premier Begin geëist dat op 12 februari begonnen wordt met de aftocht van de Israëlische troepen in Libanon, willen de betrekkingen met Washington niet ernstig op de tocht komen te staan. ACHTERGROND OOIT als afsplitsing van de naar links 'afgegleden' PvdA ontstaan, is DS'70 nooit een alternatief geweest voor de sociaal-democraten. Ondanks de familie Drees bleef de partij een splinter. Om 13 jaar na het ontstaan geheel van het politieke toneel te verdwijnen. Voetbaltrainer Thijs Libregts zal de komende tijd moeten uitkijken naar een nieuwe baan. Bij het Eindhovense PSV is hij immers na dit seizoen niet langer meer welkom als oefenmeester van de hoofdmacht. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet bekend. De naam van Georg Kessler wordt veelvuldig genoemd. EEN miljoen soldaten krepeerden tussen oktober 1914 en november 1918 rond de Belgische stad leper. Vlak bij deze stad staat cafe 'Het KanonAchter de ramen kunstig bewerkte granaathulzen in plaats van de emotieloze sanseveria's die doorgaans de Belgische vensterbanken sieren. De uitspanning 'Hill 62' heeft als handelsmerk: 'Privaat museum met loopgraven"Ik ben het enige museum met loopgraven vertelt de eigenaar vol trots. En toegegeven de uitdragerij van oorlogsantiek in het zijzaaltje van het café is even luguber I r

de Stem | 1983 | | pagina 1