Vijf lagere scholen onder norm Voor overval (20 maanden cel geeist viert 'ani'are Spelmiddag ouderen Peer is onze grote troef I Ondanks faillissement architectdie plan voor Sluis maakte NA ZEELAND af ZATERDAG 15 JANUAR11983 T16 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND llN gemeente oostburg SLUIS - Het architectenbureau Sterenberg in I Ter Apel, dat de plannen voor de reconstructie j van de Sluise binnenstad heeft ontworpen, is I failliet verklaard. NCB IJzendijke zoekt deel nemers 'Kijk op het erf cels worden bo-| n 'rogramma L. Vet nieuw raadslid VVD in Terneuzen markten Steunfraude bestraft met voor waardelijk Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt Studiedag CBTB over 4Boer- burger-milieu' Tassenroof en inbraken Tien maanden geeist tegen gevaarlijke jongeman Plaatselijk nieuws Borsele Draaibrug Groede Retranchement Van een onzer verslaggevers I OOSTBURG - Vijf van de ne gen openbare lagere scholen in gemeente Oostburg hebben het afgelopen jaar gedraaid met een leerlingenaantal dat ligt onder de wettelijk vast ge- stelde norm van 50. Het gaat om de scholen in I Cadzand (gemiddeld 48 leer- I lingen), Zuidzande (37), Groe- Ide (35), Waterlandkerkje (27) I en Nieuwvliet (13). In 1948 ging I het nog om vier scholen, maar slagboom' zorgde er- dat het doorgaand een tijdlang over het fietspad sseren. De ter plaat- awezige rijkspolitie s van Gent deed gis- geen verdere mede- en over de barricade. )T0 DE STEM COR J DE BOER daar is vorig jaar die van Cad zand bijgekomen. Omdat de wet zegt dat elke openbare lagere school, waar van het aantal leerlingen in drie achtereenvolgende jaren minder bedraagt dan 50 moet worden opgeheven, dient de Oostburgse gemeenteraad voor een periode van drie jaar ontheffing te vragen. Dit is in voorgaande jaren als gebeurt voor Groede, Zuidzande en Waterlandkerkje, zodat nu Nieuwvliet aan de beurt is. De Oostburgse gemeente raad moet donderdag 20 ja nuari, tijdens de maandelijkse vergadering, dan ook een be sluit nemen tot instandhou ding van de school te Nieuw vliet. Als Gedeputeerde Staten dit goedkeuren is de school ge red tot en met 1985. Ook voor de periode 1980 tot en met 1982 is voor de openbare school te Nieuwvliet al een dergelijke ontheffing verkregen. De raad van Oostburg zal zich volgende week donderdag ook buigen over het voorstel van B en W om de notitie over podiumkunsten te aanvaarden als uitgangspunt van beleid op dit terrein. Tevens zal beslist moeten worden over de aan koop van bijna 2,5 ha grond te IJzendijke voor ruim 170.000 gulden. De grond is bedoeld voor de bouw van ongeveer 70 woningen. De raadsvergade ring wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. minimi mi Reconstructie kan doorgaan Volgens de burgemeester van Sluis, mr. J. Assel- 1 bergs, zal dit faillissement echter geen gevolgen heb ben voor de voortgang van de herinrichtingswerken in het stadscentrum. Het bestek is reeds bij de ge- Imeente gearriveerd en zal be- lgin volgende week worden I doorgezonden naar de vier ■aannemingsbedrijven in IWest-Zeeuwsch-Vlaanderen, Idie zijn uitgenodigd voor de laanbesteding. Ook zal de aan ■het architectenbureau verbon- Iden ingenieur Stiekema de I herinrichtingswerken blijven I begeleiden. „Was het faillissement en- Ikele maanden eerder uitge- Isproken dan hadden zich wel licht problemen kunnen voor- Idoen en zou er misschien een ■vertraging zijn opgetreden", |aldus mr. Asselbergs. Het architectenbureau Ste- Irenberg (een van de grootste I in Nederland) heeft aangekon digd in afgeslankte vorm zijn werkzaamheden te zullen voortzetten. Maar ook al is dat niet het geval dan nog zal de voortgang van de reconstruc tie van het Sluise stadscen trum niet in gevaar komen. Burgemeester Asselbergs: „Het werk wordt dan op uit leenbasis door een ander ar chitectenbureau voortgezet". De aanbesteding van de herinrichting (een karwei van om en nabij twee miljoen) zal nu volgens plan half februari plaatsvinden. Zoals bekend zal op uitnodiging worden inge schreven door de aannemings bedrijven LAB uit Sluis, Geld of uit Breskens, De Ruijsscher uit Biervliet en Van de Hemel eveneens uit Biervliet. viert Westdorpe feest te verjaardag van de en bomen', die deze 883. arkt, bollingen en een lo- steun van het bedrijfsle- en financiële medewer- van het gemeentebestuur >as van Gent. ids vorig jaar is aan de re een tamboerkorps toe- ;gd. De tien leden van de- ;roep repeteren iedere onder leiding van F. de der. „Een van onze wen- uitbreiding van het met nog een aantal jon- luzikanten", zegt voorzit- A. Jongbloed, die eraan >egt naar een ideale be ng voor een fanfare te ren. 1 nige tijd geleden werd de verenigingsbode, de J. de Guchteneire, een ;e actie bedacht voor de ing van het eeuwfeest. Hl) itte honderd zelf geraapte :ls en.jawel, hij heeft nu derd eikeboompjes. DeZ® nipjes zullen het komen» rjaar te koop worden aan- oden en de opbrengst van actie komt ten goede aan instrumentenfonds. Een e wordt aan het gemeen' tuur aangeboden, met W zoek het in Westdorpe «j nten. 1ESTDORPE - Het pro- •amma van de viering an het eeuwfeest van de 'estdorpse fanfare ziet als volgt uit: aterdag 22 januari: Van .00 tot 16.00 uur feest- ergadering in Concor- ia. Vanaf 19.00 uur ïestavond voor muzi- anten en genodigden, ondag 23 januari: Om 1.00 uur eucharistievie- ng in de kerk, muzikaal pgeluisterd door de fan- ire en het gemengd koor an Westdorpe. Op een og nader te bepalen da im wordt een muziek- istival gehouden 'n Vestdorpe. IJZENDIJKE - De NCB-afde- ling IJzendijke wil minimaal vijf van zijn leden bewegen deel te nemen aan de nationale manifestatie 'Kijk op het erf'. In het kader van deze actie wordt belangstellenden de ge legenheid geboden kennis te nemen van het reilen en zeilen in de landbouw. Belangstel lenden kunnen zich bij hun af delingsbestuur aanmelden. De afdeling houdt maandag 17 januari in Het Hof van Koophandel de jaarvergade ring. Tijdens deze bijeen komst, die om 13.30 uur begint, neemt de afdeling afscheid van voorzitter A. Termote. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd legt hij zijn functie neer. Aftredend zijn ook de heren F. van Damme (herkiesbaar) en R. Buijsse. Bedoeling is het bestuur in te krimpen tot vijf leden. F. Thomaes, lid van de com missie grondgebruik, geeft na de bestuursverkiezingen een inleiding over de procedure bij pachtverhoging. ZUIDZANDE - De leden van de bejaardensoos in Zuidzande konden gister middag in hotel De Zwaan kennis maken met een aantal spelen, afkomstig uit de Oostburgse spel-o- theek. Het ging daarbij om spelletjes als koersbal, ke gelen, sjoelen, tafelvoetbal en vogelpik, die bij de soosleden goed bleken aan te slaan. De spelmiddag - de eerste in een reeks - was een initiatief van de be- jaardenraad West- Zeeuwsch-Vlaanderen, met als doel de Zuidzandse ouderen in contact te bren gen met wat de spel-o- theek te bieden heeft. Bin nenkort zullen ook spel- middagen worden gehou den voor de leden van de bejaardensozen in IJzen dijke en Schoondijke. - FOTO DE STEM COR J DE BOER Van onze correspondent TERNEUZEN - De in de VVD raadsfractie ontstane vacatu re door het overlijden van de heer H. Hoekert zal in de ko mende maand worden ingeno men door de heer L.C. Vet te Zaamslag-veer. Hij zal onder meer zitting nemen in de commissie finan ciën en sociale zaken. De heer Vet is medewerker bij de af- deling personeelszaken van DETHON. In verband met zijn benoeming als raadslid heeft hij enkele bestuursfuncties moeten laten vervallen. Zo zal hij aftreden als voorzitter van het contactorgaan Zaamslag. BRESKENS - Aan de vismijn Breskens werd aangevoerd met ge middelde kiloprijs: 5144 kg. export garnalen 5,91, 232 kg. pellerij gar nalen 4,19, 21 kg. bot 0,68, 900 kg. schar 2,54, 51.361 kg. schol 2,76, 8766 kg. tong 15,15,1459 kg. tarbot 20,63, 2604 kg. griet 12,02, 13.575 kg. kabeljauw 4,19, 6726 kg. wij ting 2,55, 304 kg. rog 2,48, 273 kg. poon 3,21,137 kg. haai 3,59,58 kg. ham 15,98,350 kg. tongschar 7,20, 77 kg. schelvis 3,90,227 kg. inktvis 5,12, 1248 kg. bolk 1,22, 78 kg. koolvis 2,60. GOES, 14 januari 1983 - Andij vie kg, kil 0,61-0,87. Boerenkool, kil 0,77-0,87. Spitskool kl2 0,36. Sprui ten ongeschoond, kil B 0,28, A 0,28-0,45, kl2 B 0,21. Witlof, kil A 1,80. Prei kg, kil B 0,28, A 0,39-0,46, kl2 B 0,28, A 0,53. Rode kool kg, kil B 0,08-0,09, A 0,14-0,38, kl2 A 0,04. Savooie kooj groen kg kil 0,54, kl2 0,35-0,51. Knolselderij met blad st., k!2 0,08-0,17. Knolselderij zonder blad kg, kl2 0,17. Van onze correspondente IDDELBURG - „Een uitermate laffe daad", noemde officier van justitie mr. Van Marion vrijdag voor de l'echtbank in Middelburg de overval op de bejaarde J. If' door drie Vlissingers in de nacht van 4 op 5 juli van [vorig jaar en hij eiste tegen hen gevangenisstraffen |van twintig en vijftien maanden. [Jn een Vlissingse bar was het drietal (de 25-jarige H. zijn 23-jarige broer W. J. en [een even oude neef) het plan 'Pgekomen om bij de oude "an „een kijkje te gaan ne- Inen". Via het dak en een ver broken ruit kwam het drietal [terecht in de woning van G. P® intussen wakker was ge- porden van het lawaai. Twee Pannen hielden daarop de be baarde man met zijn gezicht in P kussen gedrukt in be- jwang, terwijl de andere op ging naar buit. De 150 Wen, die in een portemon- Werden aangetroffen viel inbrekers zwaar tegen: l'Dan breng je morgen je Paargeld maar", zo werd de Pan toegevoegd, waarop een P-schrijving van de plaats |»aar het geld gedeponeerd "wde te worden volgde. Zover kwam het niet. De legende dag overleed de oude |®an aan een hartaanval. Hoofddader H. J., was ook |r<1g betrokken bij een inbraak r1 een woning in Heinkens- |tend samen met de 34-jarige 'issinger P. de B. waarbij een drag van duizend gulden l'PTd buitgemaakt terwijl hij Ijjj9 april een bestuurslid van speeltuinvereniging drie ■"uventanden uit de mond had I (Slagen omdat de kinderen I a|i zijn vriendin de tuin niet r'fiochten. Mede gezien de l'uvangrij ke documentatie l;r' J. (een lijst van 32 dief- I tellen, meermalen met ge- Beld gepleegd) deed mr. Van Marion besluiten tot een eis van twintig maanden. Tegen zijn broer en neef eiste hij vijftien maanden en tegen De B. vier maanden. Uitspraak over veertien dagen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllli waardelijke straf van één week gevangenis. De 38-jarige A. van O. uit St. Annaland had, ook hij leeft van een uitkering, tweemaal onwaarheid gesproken toen hij over twee periodes ver zuimde mee te delen dat hij wel degelijk „elders had ver toefd". De vakantie in Zuid- Frankrijk die hij eenmaal op gaf, bleek er een te zijn op kos ten van de staat ergens in Ne derland en ook de tweede maal zat hij niet, zoals hij had mee gedeeld „gewoon thuis", maar eveneens ergens in Nederland met door de staat verstrekte vrije kost en inwoning. Dat betekent nu eenmaal dat het recht op uitkering in zo'n pe riode vervalt. Voor de politierechter ver klaarde de man donderdag dat hij „voor het gemak" de socia le dienstbrief]es per stapeltje tegelijk invulde. „Iemand moet die dingen ingeleverd hebben toen ik vastzat", aldus Van O., die dit zelf „beslist nooit zou hebben gedaan". Ook Van O. kreeg geheel voor waardelijke straf: twee weken cel met een proeftijd van twee jaar. Van onze correspondente MIDDELBURG - Een bedrag van 38.000 gulden was van mei '80 tot november '81 ten on rechte in de vorm van een uit kering uitbetaald aan de 37- jarige G.S. uit Vlissingen. S. had verzuimd te melden dat zij in die tijd een kostgan ger had, met wie zij overigens intussen gehuwd is. S. zal het hele bedrag moeten terugbeta len, reden waarom de politie rechter voor wie zij donderdag terecht moest staan haar ver oordeelde tot een geheel voor- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll APPELSORTEERTAFEL - FOTO WILLEM MIERAS Van onze correspondent KAPELLE - De jaarlijkse ontwikkelingsdag voor de fruitteelt van de Kring Zee land en West Noord-Bra bant van de NFO (Neder landse Fruitteelt Organisa tie) met de daaraan gekop pelde mechanisatiebeurs, die vrijdag in Kapelle werd gehouden trok grote belang stelling. In „De Vroone" voerden diverse sprekers het woord, waaronder S.J. Riemens, adj.directeur van Akker bouw en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw en de heer A. van Oosten van de ZLM. Wanneer het vizier op scherp gericht blijft staan kan, volgens de heer Van Oosten, Zeeland zijn concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland, vrij gunstig handhaven. „Vooral met zijn perenteelt heeft ons gewest sterke troe ven in handen, dankzij het gunstige klimaat. In onze provincie is momenteel 1,503 ha met peren beplant en 2,774 ha met appels. Dat is 44%% van het landelijke areaal dat de laatste 30 jaar in Zeeland op peil is geble ven. De laatste 5 jaar lever den de appels gemiddeld 45 cent per kg. op en de peren 75 cent" Niettemin bena drukte Van Oosten, dat men ook niet de appels uit het oog mag verliezen. Vooral wan neer op tijd verjonging en vernieuwing wordt toege past blijft men toch behoor lijk meedoen. De rassen Jo nagold, Gloster, Karmijn en Elstar hebben dat reeds be wezen. Uiteraard blijft vi rusvrij plantmateriaal ver eist. De verjongingskuur, me de dankzij de verklaveling op Zuid-Beveland, heeft een gunstig effect gehad voor de fruitteelt. Van Oosten atten deerde er verder op, dat het zeer belangrijk is voor de fruitteelt dat in de toekomst het water in het Zoommeer en de Grevelingenbekken zoet wordt. Verder zal alles in het werk moeten worden gesteld om het bacterievuur te bestrijden met de steun van de Overheid. Van Oosten tot de vele aanwezigen in De Vroone: „Daar hangt voor een groot deel uw bestaan van af". "Tijdens de fruitmechani- satiebeurs in de Kapelse vei linghallen, die ca 1300 bezoe kers trok, bleek dat electro- nika in de toekomst een be langrijke rol gaat spelen bij de gewassenbescherming. Van een onzer verslaggevers KAPELLE - De CBTB-krin- gen in Zeeland houden op 3 fe bruari een studiedag in De Vroone te Kapelle over het on derwerp 'Boer(in), Burger en Milieu'. Het thema wordt ingeleid door ir. M. Sanders, oud-h.i.d. voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland, burgemeester G. van Montfrans-Hartman uit Veere en dr. ir. H. van Oosten, voorzitter van het Zeeuws Coördinatie Orgaan voor Na tuur-, Landschaps- en Milieu bescherming. Na de inleidingen word in discussiegroepen aan de hand van stellingen nader op de on derwerpen ingegaan, 's Mid dags volgt een forumdiscussie met de inleiders aan de hand van vragen uit de discussie groepen. Rond 16.00 uur is de studiedag beëindigd. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Een uiterst gevaarlijke jongeman die zijn daden niet kunnen worden aangerekend": dat was de conclusie van het psychia trisch rapport inzake de 20-ja- rige Vlissinger A. v. C. die vrijdag in Middelburg te rechtstond op beschuldiging van drie misdrijven: een tas senroof op een oude vrouw en twee inbraken in Vlissingen. „Maar dit is slechts een be scheiden bloemlezing uit een waslijst van ruim veertig in braken en pogingen hiertoe en een tiental zinloze vernielin gen", aldus officier van justi tie mr. Van Marion, die met de president van de strafkamer mr. Nomes zich duidelijk geen raad wist met de conclusie van het psychiatrisch rapport. Sprak het rapport enerzijds over een „niet toerekenings vatbaarheid", anderzijds werd een gevangenisstraf niet ont raden. „Waaruit nogmaals blijkt dat de psychiater niet op de stoel van de rechter moet gaan zitten", aldus mr. Nomes. Vooral de beroving van de bejaarde vrouw en de zinloze vernielingen tijdens het inbre ken (waarbij met poederblus sers, melk en eieren enorme ravages werden aangericht) werden verdachte zwaar aan gerekend. Ook het feit dat Van C. meestal opereerde samen met minderjarige vriendjes werd hem door de rechtbank ernstig verweten. Zo kwam mr. Van Marion tot een eis van tien maanden waarvan vier voorwaardelijk en bijzonder toezicht van de sociaal-psychiatrische afde ling van de reclassering. Uit spraak over veertien dagen. Burgerlijke stand - Geboren: Patrick de Jong, Rudolf Hoo- gendoorn, Dennis van der Sluis, Anthoni Rottier, Angeli na Rijk, Samuël de Vlieger, Apolonia Heijstek, Davy Lamper, Janneke Franse, Do minique Traas, Jan Nieuwen- huijse, Cornells Wonderghem, Sjaco van Burgh, Willem Ja- cobusse, Martje van der Veer, Annemarie Schipper. Ondertrouwd: Cornells van de Griek en Wilhelmina Har- thoorn; Wilhelmus van der Ouderaa en Johanna Moer land; Leendert Nieuwenhuijse en Maria van der Hiele; Cor nells Witkam en Johanna Wit te; Hendrik Breemerkamp en Marian Snoep; Roelof Aler en Aaltje de Jonge; Guillaume Aart de Jong en Juana Blanco Rodriguez. Getrouwd: Marius Dirks en Adriana Opmeer; Laurentius Hoondert en Laura van Dijk; Willem Vermue en Anna Mar tens; Ludwig Kouijzer en Magdalena de Winter; Mat- thewes Kopmels en Marianne de Groote; Johannes van Damme en Marjolein Siere- veld; Harm Mulder em Petro- nella de Oude; Arnoldus Kampstra en Maartje van Witzenburg. Wilhelmus van der Ouderaa en Johanna Moerland. Overleden: Cornelia Rijk, wv H. Jasperse; Cornelia Christiaanse, wv M. Verhage; Cornelis van Baaien, ev N. Smit; Christiaan Almekin- ders, wv C. Corstanje; Mari- nus Rijk, ev H. Burm; Petrus Rijk, ev C. Rijk; Louwerus Bosman; Wilhelmus Witkam, ev M. Traas; Albrecht Geus, ev J. Rijk; Jacob de Bue, ev C. Wesdorp; Jacob Wisse, ev K. Kuzee. Rollenkoers - Vrijdag 28 ja nuari wordt om 19.30 uur in café Tramzicht een rollen koers gehouden. Aan deze koers wordt deelgenomen door leden van de biljartclub Draaibrug, de Draaibrugse Sport Vereniging en de Wie lertoerist. De toegang is gratis. Vergadering - Door de mu ziekverenigingen Uit het Volk voor het Volk en EMM wordt op 17 januari de jaarlijkse ver gadering gehouden in de Drie Koningen, na afloop van de repetitie om 21.00 uur. ZLM - Tijdens de jaarverga dering van de ZLM-afdeling Retranchement op vrijdag 21 januari zal hoofdbestuurslid H. C. van de Maas spreken over landbouwactualiteiten en Guido Burggraeve uit Knokke spreekt als conservator van het natuurreservaat 'Het Zwin'. De agenda vermeldt verder jaarverslagen en be stuursverkiezing.

de Stem | 1983 | | pagina 19