Slagboom6 in de Zandstraat Plannen voor overlegorgaan kleine kernen Vijf lage Voor ov 20 maai cel geeii Boersma schiet uit slof bij opening expositie Westdorpe viert feest rond 100-jarige fanfare s Milieu-organisaties bezorgd over latere voltooiing dammen Van 310 naar 254 leden Onderscheidingen voor EHBO-leden afdeling Koewacht b ZATERDAG 15 JANUAR11983 BIBTIM VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND ZATERDAG 15 JANUARI ZAAMSLAG - Ook de Zeeuwsch-Vlaamse Automobielsportclub (ZEVAC) ontkwam in 1982 niet aan de economische malaise waarin ons land verkeert, zo blijkt uit het jaarverslag. Deelname Vergaderingen Regelement Kunstenaar trekt zich terug politierapport Claudiain Meerpaal Philippine Esmoreit durft moeilijke komedie aan 'Eikels worden bomen 20 januari eerste bijeenkomst POKKen-krant Uniformen 'Eikels worden b« men' Programma IN GEMEENTE 0( Ondanks faillissei SLUIS - Het architectenb Ter Apel, dat de plannen v van de Sluise binnenstad failliet verklaard. min mui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer veslaggevers BERGEN OP ZOOM - De mi lieu-organisaties gaan de ge volgen van een eventuele late re afsluiting van de Oester- dam en Philipsdam diepgaand bestuderen. Zij maken zich stevig zor gen over de bezuinigingsplan nen die voor de Oosterschelde- werken bestaan en waarvan het later gereed komen van de twee compartimenterings- dammen er een is. Dit deelde een woordvoer der van het Delta-overleg, een particuliere milieu-organisa tie, die in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland leden heeft, gis teravond mee. Een afvaardiging van het Deltaoverleg, het Zeeuws Coördinatieorgaan en Natuur en Milieu kreeg gistermiddag in Bergen op Zoom van Rijks waterstaat een toelichting op een nota over tijdelijke extra getij reductie op de Ooster- schelde. De nota levert bouw stenen voor een rapport - het zogeheten Sibasrapport - dat de gevolgen van eventuele temporisering van de bouw van de twee compartimente- ringsdammen beschrijft. Aan die nota heef onze krant een week geleden uitge breid aandacht besteed. Het gesprek gisteren in Ber gen op Zoom, dat op initiatief van Rijkswaterstaat plaats vond, droeg een oriënterend karakter. De delegatie van Rijkswa terstaat bestond uit topmen sen van de Deltadienst. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Aantal leden ZEVAC in '82 veel kleiner Van onze correspondent KOEWACHT - Tijdens de jaarvergadering van de afde ling Koewacht van de EHBO, gehouden in gemeenschaps huis De Vlaschaard, werd aan een aantal leden onderschei dingen uitgereikt. Het bondsinsigne in brons wegens het bereiken van het 30-jarige lidmaatschap werd door de voorzitter van het dis trict Zeeland, de heer R. Du- cheine op de revers gespeld bij E. Heijmans. Onderscheidin gen namens de afdeling Koe wacht waren er ook voor en kele leden, die na een actieve dienst van 35 jaar hun werk als zodanig beëindigen. Ze werden tevens benoemd tot erelid van de afdeling. Dat waren de heren H. van Damme, A. van Gremberghen en H. Poppe. Zeer tragisch was dat op deze avond eenzelfde onderscheiding voor de heer A. Bonte wegens diens plotse ling overlijden die dag niet kon worden uitgereikt. Ten slotte ontvingen nog de heren R. van Damme en A. van Poecke een insigne wegens vijftien jaar actief lidmaat schap. Van onze correspondent „Zoals vele Verenigingen zitten we in een dal, waar we doorheen moeten. En hoe diep dat dal is, zal de tijd moeten leren", schrijft de secretaris. De in 1980 begonnen terug loop van het ledenbestand zet te zich vorig jaar onvermin derd voort. Op 1 januari wa ren er nog 310 leden, maar het aantal daalde in de loop van het jaar tot 254. De deelname aan de ritten viel overigens nog mee. Ge middeld 45 equipes verschenen aan de start van een ZEVAC- rit, tegen bijna 47 in het jaar daarvoor. Met een nieuw reglement voor 1983 hoopt men op een toename van het aantal deelnemers. De overige activiteiten van de vereniging waren in 1982 gering. De speedshow is ver dwenen, er was geen animo meer voor een filmavond en de wildrit ging niet door. De ZEVAC houdt maandag 17 januari in café-restaurant De Kraag haar jaarlijkse le denvergadering, aanvang 20.00 uur. Naast de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester, komt een aantal verkiezingen aan de or de. Aftredend en niet herkies baar zijn de heren H. Hasela- ger uit Hulst en J. Risseeuw uit Zaamslag. Tussentijds af tredend is D. van Hoorn uit Hoek. Wel herkiesbaar zijn de heren J. de Putter uit Zaam slag en C. van de Vijver uit Terneuzen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Middelburgse kunstenaar Wil lem Buijs heeft zich op het laatste moment terugge trokken uit de reizende overzichtstentoonstelling Kunst Uit Zeeland. Hij wilde daar gisteren geen enkel motief voor geven. De Zeeuwse cultuurgedepu teerde P. Boersma (PvdA) zei gisteren bij de presentatie van de tentoonstelling in de Mid delburgse vleeshal wel te we ten wat er loos is. Hij had ver nomen, dat het om een protest zou gaan tegen het provinciale beleid jegens Jeugd en Mu ziek. Zoals gemeld heeft de pro vincie deze organisatie, die zich bezig houdt met vernieu wende podiumkunsten, onder „curatele" gesteld, vanwege een plotseling gebleken schuld van bijna een ton. Boersma noemde de hou ding van de kunstenaar onbe grijpelijk. Hij reageerde met zijn openingswoord uitvoerig op de kritiek, die de laatste tijd op het provinciale kunst beleid valt te beluisteren. „Ik zeg maar zo, bij het voeren van een actief kunstbeleid, goed of slecht, is er altijd wel wat gedonder. Dat hoort bij het wezen van de zaak". Hij wees erop, dat in het provinciaal beleid nadrukke lijk ruimte is gemaakt voor experimenten, grensverleg gende en vernieuwende kunst. Hij gaf aan, dat de budgetten daarvoor in vier tijd gestegen zijn van 75.000 naar ruim 365.000 gulden.-„Voor de kun sten in totaal is het subsidie gestegen van zo'n 300.000 gul den naar zo'n 800.000 gulden. Op de kunsten is door de pro vincie niet bezuinigd. Ik denk, al zou me dat spijten, dat wij hiermee een landelijke pri meur hebben. Ik zal ook in de toekomst blijven vechten voor een actief vernieuwingsbeleid. Maar ik verwacht aan de an dere kant een goede verant woording van de activiteiten, ook financieel. Men zal goed moeten begrijpen, dat van een goede financiële verantwoor ding het voortbestaan af hangt". Verder komt ter discussie het regelement voor het club kampioenschap 1983. Dit houdt in dat bij goedkeuring door de leden, dit jaar een viertal ritten bij de zusterver enigingen gaat meetellen voor het ZEVAC-kampioenschap. Dat zijn: bij de WZA (West- zeeuwschvlaamse Autoclub) de Chiquitarit van 13 februari en de Rode Kruisrit van 15 mei. Bij de rallyclub De Vos- senrijders, de Koewacht- Grensrit van 19 juni en de Ro- taryrit van 17 september. AXEL - Twee auto's liepen vrijdagmiddag op de splitsing Weststraat/Zuivelstraat ten gevolge van een botsing aan zienlijke schade op. Komende vanuit de Zuivelstraat wilde de autobestuurder V. uit Wachtebeke de Weststraat in rijden. Op het laatste ogenblik bedacht hij zich, reed achter uit en botste tegen de auto van D.J. van H. uit Axel. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. TERNEUZEN - In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in de foto zaak De Jonge aan de Nieuw- straat. Er werden een boorma chine en andere gereedschap pen, zoals tangen en schroeve- draaiers gestolen. De dief kwam binnen via de niet afge sloten achterdeur. Van een onzer verslaggevers PHILIPPINE - Esmoreit, de befaamde Philippiense toneel club, waagt zich eind januari publiekelijk aan een moeilij ke, maar fraaie komedie. Twee keer in de week repete ren acht leden onder leiding van de nieuwe regisseur Her man Onstenk om zo goed mo gelijk voor het voetlicht te tre den met 'Claudia', een stuk van Rose Franken. De uitvoeringen staan op het programma voor zaterdag 29 en zondag 30 januari in de Meerpaal. „Ze maken er zeker iets moois van" is de indruk van regisseur Onstenk. Toen deze Terneuzenaar werd aan getrokken door Esmoreit, had hij zo z'n twijfels. Bestuur en spelers hadden zelf al een stuk uitgekozen en Onstenk vrees de dat het een te zware opgave zou blij ken. Aangezien hij de vaste re gisseur wordt van de club uit Philippine, zal hij voortaan zelf invloed hebben op de keu ze van het repertoire. „Nu moesten we het hiermee doen en ik moet zeggen dat ze toch moeilijke karakters fraai neerzetten". 'Claudia' handelt over de verwikkelingen in een gezin uit de omgeving van New York, als daar onverwacht een jonge man komt binnenvallen. Het verloop van de gebeurte nissen moet een verrassing blijven, maar een ding is ze ker: het stuk krijgt een happy end. De acht spelers die er iets moois van proberen te maken zijn: Marian van de Hemel, Alex Martens, Ann Lan- kreyer, Hedwig Dobbelaar, Armand Ryckaerd, Freddy Nemeth, Nicky Hinse en Truus de Groot. ESMOREIT repeteert - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van onze correspondent ZANDSTRAAT - Een om gewaaide boom heeft gis teren voor een 'spitsuur' gezorgd in de buurtschap Zandstraat. De boom die de kracht van de winter- wind niet meer kon weer staan brak half af en viel dwars over de weg tussen Philippine en Zandstraat. De 'slagboom' zorgde er voor dat het doorgaand verkeer een tijdlang slechts over het fietspad kon passeren. De ter plaat se aanwezige rijkspolitie van Sas van Gent deed gis teren geen verdere mede delingen over de barricade. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze correspondent WESTDORPE - Volgende week viert Westdorpe I ter gelegenheid van de honderdste verjaardag van d muziekvereniging 'Eikels worden bomen', die dea naam kreeg bij de oprichting in 1883. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliililiiliiiliiiiiiiiiilllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze correspondent MIDDELBURG IJZENDIJ- KE - Volgende week donder dag, 20 januari, is er in Hein- kenszand een bijeenkomst voor het oprichten van een Proviciaal Overlegorgaan ten behoeve van Kleine Kernen in Zeeland (POKK). De eerste voorbereidingen hiervoor da teren van maart 1981. Vertegenwoordigers van enkele Zeeuwse gemeenten en dorpsraden kwamen toen bij een. Een daarna gehouden en quête wees uit dat een meer derheid voor een overlegvorm was. Een voorlopige werk groep houdt daarom volgende week een oprichtingsvergade ring. De werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van enkele dorpsraden, Zeeuws Opbouworgaan en het RDK (Regionaal Dienstverlenings- centurm Kleinbedrijf Zeeland) heeft onderzocht of er bij de dorpsraden in Zeeland behoef te is aan een overlegorgaan. Het uitwisselen van ervarin gen zal de belangrijkste taak zijn. Verder zal dit orgaan zich bezighouden met het verzame len van informatie en docu mentatie van alle probleem punten waarmee kleine ker nen te kampen hebben. Ge dacht wordt aaaonderwijs, ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer. De verworven informatie zal worden verzameld in een Zeeuws handboek voor kleine kernen. Het proviciaal overleg zal dienen als centraal punt waar eenieder die iets over kleine kernen wil weten, te recht kan. Dit schrijven Hans Clarijs en René de Crom in de POKKen-krant, de eerste uit gave van het overlegorgaan. Deze krant zal iedere twee maanden verschijnen, aldus de beide vrijwilligers, die zich namens de voorlopige werk groep in deze zaak verdiepen. „Het provinciaal overleg wil een steunpunt vormen bij het oprichten en bij de activiteiten van kleine kernengroepen", zegt Hans Clarijs. „En verder extra aandacht schenken en vragen bij gemeentelijke en provinciale overheden voor het bestaansrecht van kleine kernen". In de POKKen-krant geven Clarijs en De Crom nog meer informatie over het functione ren van een dergelijk orgaan. Alle dorpsraden in Zeeland hebben deze eerste uitgave ontvangen. Verder staat in het boekje een gesprek met de heer Bijman, hoofd loketdien sten van de PTT over de PTT in kleine kernen. De beide vrijwilligers en de voorlopige werkgroep nodigen alle dorpsraden en belangen verenigingen uit voor de ver gadering, die zal worden ge houden donderdag 20 januari om 20.00 uur in De Stenge te Heinkenszand. Op die avond zal dan con creet de behoeften worden ge peild en vooral de bereidheid tot medewerking aan dit pro vinciaal overleg. Ook zal wor den bekeken of tot oprichting van een provinciale vereni ging kan worden overgegaan. Voorlopig kunnen belangstel lenden zich richten tot POKK, Dam 31 te Middelburg. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In de loop van haar bestaan groeide de fanfare meerdere keren tot een ware muzikale 'boom'. Na enige jaren door een diep dal te zijn gegaan, is "t muziek van 't Polderken' weer overal een welkome gast. 'Eikels worden bomen' werd in Westdorpe opgericht tijdens een vergadering van 23 janua ri 1883 in een van de dorpsca- fé's. De belangstelling was groot: volgens de notulen telde de vereniging in de beginjaren 35 leden. De fanfare van West dorpe is eigenlijk ontstaan uit een zangclub, die ook toneel activiteiten aan de dag legde. Ieder jaar werden toneeluit voeringen met muzikale inter mezzo's gegeven. Vanaf haar bestaan is de muziekvereniging van West dorpe een fanfarekorps. Het dirigeerstokje werd in de loop van de jaren achtereenvolgens gehanteerd door R. Hamer- linck, A. van den Boogaert, J. Bouwmans, C. Dehulsters, O. Dehulsters, E. Bogaert, D. Thomas, A. Thomas, E. Hoebe- ke, W. de Causemaeker, me juffrouw A. Hoefeijzers en de heer Beernaert, de huidige di rigent. Een van de mooiste activi teiten was volgens voorzitter A. Jongbloed, de organisatie van het bondsconcours te Westdorpe in 1962. Vier Bra bantse en vijf Zeeuwsch- Vlaamse korpsen namen er aan deel. De Westdorpse mu zikanten kwamen toen uit in de tweede afdeling en behaal den een eerste prijs. In 1972 werden voor het eerst uniformen voor de muzi kanten aangeschaft. Daarvoor droegen de spelende leden van het korps slechts een uniform pet. Nu tien jaar later, zijn de leden van 'Eikels worden bo men' getooid in een schitte rend nieuw uniform, dat bij het 100-jarig bestaan zaterdag 22 januari, in gebruik zal wor den genomen. Naast de (oude) uniformen is ook een deel van het instrumentarium vervan gen. Deze grote investeringen zijn mogelijk geworden door enkele eigen activiteiten (rom melmarkt, bollingen en een 1» terij), steun van het bedrijfsle ven en financiële medewer king van het gemeentebestw van Sas van Gent. Sinds vorig jaar is aan 4 fanfare een tamboerkorps tot gevoegd. De tien leden vands ze groep repeteren iedeii week onder leiding van F. 4 Laender. „Een van onze wet sen is uitbreiding van korps met nog een aantal jon ge muzikanten", zegt voorzit ter A. Jongbloed, die eraa toevoegt naar een ideale bt zetting voor een fanfare streven. Enige tijd geleden w door de verenigingsbode, heer J. de Guchteneire, leuke actie bedacht voor viering van het eeuwfeest, plantte honderd zelf geraap eikels en.jawel, hij heefti honderd eikeboompjes. De- boompjes zullen het kome' voorjaar te koop worden geboden en de opbrengst vl deze actie komt ten goede het instrumentenfonds, eikje wordt aan het gemeen bestuur aangeboden, met 1" verzoek het in Westdorpe planten. WESTDORPE - Het pro gramma van de viering van het eeuwfeest van de Westdorpse fanfare ziet er als volgt uit: Zaterdag 22 januari: Van 14.00 tot 16.00 uur feest- vergadering in Concor dia. Vanaf 19.00 uur feestavond voor muzi kanten en genodigden. Zondag 23 januari: OF 10.00 uur eucharistievie ring in de kerk, muzikaal opgeluisterd door de fan fare en het gemengd koor van Westdorpe. Op een nog nader te bepalen da tum wordt een muziek festival gehouden i° Westdorpe. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Vijf van de ne gen openbare lagere scholen in de gemeente Oostburg hebben het afgelopen jaar gedraaid met een leerlingenaantal dat ligt onder de wettelijk vast ge stelde norm van 50. Het gaat om de scholen in Cadzand (gemiddeld 48 leer lingen), Zuidzande (37), Groe- de (35), Waterlandkerkje (27) en Nieuwvliet (13). In 1948 ging het nog om vier scholen, maar HMIIHHUHUI da; zaï opc vai dri mil wo Oo voc ont voc voc Wa Nie Volgens de burgemeester v bergs, zal dit faillissement ecfa i ben voor de voortgang van d< in het stadscentrum. Het bestek is reeds bij de ge meente gearriveerd en zal be gin volgende week worden doorgezonden naar de vier aannemingsbedrijven in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, die zijn uitgenodigd voor de aanbesteding. Ook zal de aan het architectenbureau verbon den ingenieur Stiekema de herinrichtingswerken blijven begeleiden. „Was het faillissement en kele maanden eerder uitge sproken dan hadden zich wel licht problemen kunnen voor doen en zou er misschien een vertraging zijn opgetreden", aldus mr. Asselbergs. Het architectenbureau Ste- renberg (een van de grootste in Nederland) heeft aangekon- dig we: voc nie voc tie tru Bu: „Hf leei chi I her om nu pla op sch bec of uit eve Van onze correspo MIDDELBURG - „Een uiterma officier van justitie mr. Van N rechtbank in Middelburg de ov G. door drie Vlissingers in de n: vorig jaar en hij eiste tegen h van twintig en vijftien maandet In een Vlissingse bar was bij het drietal (de 25-jarige H. L zijn 23-jarige broer W. J. en een even oude neef) het plan opgekomen om bij de oude man „een kijkje te gaan ne men". Via het dak en een ver broken ruit kwam het drietal terecht in de woning van G. die intussen wakker was ge- Worden van het lawaai. Twee [Pannen hielden daarop de be jaarde man met zijn gezicht in bot kussen gedrukt in be dwang, terwijl de andere op zoek ging naar buit. De 150 gulden, die in een portemon nee werden aangetroffen viel de inbrekers zwaar tegen: "Dan breng je morgen je spaargeld maar", zo werd de Man toegevoegd, waarop een beschrijving van de plaats waar het geld gedeponeerd diende te worden volgde. Zover kwam het niet. De v°lgende dag overleed de oude Man aan een hartaanval. Hoofddader H. J., was ook nog betrokken bij een inbraak M een woning in Heinkens- ?nud samen met de 34-jarige Vlissinger P. de B. waarbij een bedrag van duizend gulden Werd buitgemaakt terwijl hij bP 9 april een bestuurslid van ?e speeltuinvereniging drie boventanden uit de mond had geslagen omdat de kinderen yah zijn vriendin de tuin niet 'intochten. Mede gezien de omvangrijke documentatie Wm J. (een lijst van 32 dief- tejlen, meermalen met ge- Weld gepleegd) deed mr. Van Ma vai zijt vijl B. ove m w MI] var '80 reel ker jari S. dat ger intu hele len, reel tere oorc

de Stem | 1983 | | pagina 18