3 I Statencommissie: VO W-nee is verbijsterend Finnen leverden miljoen ton steen voor pijlerdam Open dag Hummelhonk druk bezocht Bankdirecteur sjoemelde met half miljoen de 4in1 krant Milieu wordt zwaarder belast )E STEM DESIEM SCHENDING DEMOCRATISCHE NORMEN" I Weekenddienst Stemredactie indige (m/v) ZATERDAG 15 JANUAR11983 Overdracht in Brouwershaven Bliksem sloeg alarm in Terneuzen Prijs voor Dieleman ASjl kok een instituut leden,'n.l. een 1(216 plaatsen) en (ten (130 plaatsen). ken vakature voor antal verzorgings-, bestaat voornamelijk iroepen en Lenst hebben. Igens het ziekenhuis- i bij de heer van vakature- |)k Personeel, 71 CD Etten-Leur. "SAGBLAD VOOR ZC:SV'ESt NEDERLA\:. II T18 PAGINA ZEELAND 1 giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu 1i Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „Verbijsterend nieuws". Zo omschreef voorzitter P. van den Bosse van de Zeeuwse statencommissie voor bestuurlijke zaken gisteren het ministeriële „nee" tegen de H'esterschelde oeververbinding. „Een wederzijdse wilsovereenstemming die na langdurige onderhandelingen tussen rijk en provincie tot stand kwam is als een vodje pa pier in de prullebak geworpen. Een voorbeeld- loze schending van democratische normen in een rechtsstaat". Van de Bosse (CDA) riep de commissieleden op zich niet te laten ontmoedi gen. „We hebben gevochten als leeuwen, maar het is een historisch gegeven dat een overwin ning pas goed en compleet is na een reeks van nederlagen". G. de Vries-Hoes (PvdA toonde zich ook zeer teleurgesteld. „Wat voor geloof hebben de mensen nog in de politiek als het zo moet gaan. Dan is dat schandelijk". Ze vroeg zich af hoe het nu staat met de 5,9 miljoen aan voorberei- dingskosten die Zeeland op tafel heeft gelegd en suggereerde het Rijk smartegeld te laten betalen. J. van Zwieten (VVD) schaarde zich achter de hartekreten van de commissievoorzitter. Hij zei met verdere reacties te wachten tot Ge deputeerde Staten zich over de situatie bera den hebben. H. Colijn (RPF/GPV): „We voelen ons ais Zeeuwen behandeld als kwajongens. De poli tieke wil in Den Haag heeft altijd ontbroken. Er is alleen geprobeerd om Zeeland zoet te houden tot het niet meer kon". J. Boogerd-Quaak (D'66) toonde zich niet verwonderd en ook niet verbaasd. „Ik heb al tijd de grootste twijfels gehad over de intenties van de achtereenvolgende kabinetten. Niet de verkeersprognoses zijn de aanleiding. Men heeft naar feiten gezocht om de VOW onderuit te halen". J. Dupré (PSP/CPN): „Op zich is Zeeland een juiste beslissing aangesmeerd, maar de manier waarop is beschamend". C. van Waterschoot (PPR/EVP) noemde de reactie van commissievoorzitter Van den Bos se „heel erg overtrokken". De verwachtingen van de meeste Zeeuwse bestuurders waren volgens hem niet overeind te houden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM^ 1EBUNGALOWS. I een oase van rust en natuur-1 Itaurant, winkel, wasserette, J gratis folder. lui, Walem 1, 6342 PA Waleml p. 04459-1383. STACARAVANS van 1/4 t/nl lamping „de Berckt" te Baar-| part terrein beschikbaar voor] Aanwezige accommodatie:! Jriture, speeltuin, midgetgolf,! (anege, volleybalvelden, ver-1 overdekt SUBTROPISCH] kn, hot whirl-pool, strandbar,] pteinengroep, jet-streams. „de Berckt", Napoleonsbaanj 104707-1547 tussen 10.00 en 14.301 |voor rust, ruimte en privacy!! a2 bos? Of een grote seiz. pij |ns langs of vraag onze folder] kreet is! KEMPENBOS RE- uitstek!! Met gerenov. vrijst] lag snel de informatie! Westel- EN PRIVACY ;K „ELDORADO" iuur voor minder dan de helft] Ids of midweek, luxe ingericht*! cv, kl.tv., Inl. en folders Wil-j 119-1839. ZEM: kolencentrale functioneert schoner BROUWERSHAVEN Tijdens een feestelijke bij eenkomst in Brouwersha ven is gistermiddag heel officieel de miljoenste ton Finse stortsteen, die ge bruikt wordt voor de ver steviging van de storm vloedkering in de Ooster- scheldemond, aan Rijks waterstaat en de aanne merscombinatie Dosbouw overgedragen. Dat gebeurde, in tegen woordigheid van de Finse ambassadeur in ons land, Ensio Helaniemi, door Evert Oudkerk, president van Oudkerk International te Rotterdam, wiens on derneming als agent voor de Finnen optreedt. De Finse ambassadeur, die binnenkort van stand plaats wisselt (hij gaat naar Oost-Berlijn) woonde de bijeenkomst bij, omdat de transactie tussen de Finnen en de bouwers van de kering in de Ooster- schelde mede door zijn toe doen tot stand kwam. De Finnen leveren in totaal 2V4 miljoen ton stortsteen a raison van 70 miljoen gul den. In totaal is er voor de stormvloedkering 5 mil joen ton steen nodig. Een Duitse firma levert 2 mil joen ton. Tijdens de bijeenkomst in Brouwershaven, die door tal van topfunctiona rissen van Rijkswaterstaat en Dosbouw werd bijge woond, bood de heer J. van Westen van de Deltadienst van Rijkswaterstaat de scheidende ambassadeur en diens staf exemplaren aan van een pas versche nen boek over de Ooster- scheldewerken. Voor de Finse gasten waren er bo vendien foto's van het pro ject. In zijn dankwoord zei de ambassadeur, dat de reste rende miljoen Finse stort steen snel zal worden gele verd. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De ombouw van de conven tionele PZEM-electriciteitscentrale in Borsse- :1e tot een kolen gestookte installatie leidt nau welijks tot een zwaardere belasting van het I milieu. Dit ondanks het feit dat de centrale per jaar bijna I dubbel zoveel tijd in bedrijf zal zijn dan nu het geval I is. De nieuwe installatie (kosten meer dan 800 miljoen gulden) zal namelijk veel schoner functioneren on danks het feit dat de rookgassen slechts half ontzwa veld worden. SCHWARZWALD - LUXEM galows en stacaravans. Teve ix 073 - 420644 - 419019. UIZEN IN T BUITENLAND ttl :hure: Vluchtheuvel Vakantit'j 6655 ZG Puiflijk, 08870-2671 Dat vertelden de topfunctio narissen van de PZEM giste- Iren tijdens een uitvoerige ge- jdachtenwisseling met een kri tisch opererende statencom- nissie voor milieuzaken. Ir. J. Schoonderwoerd, loofd afdeling nieuwbouw en Jrojeeten bij de PZEM zei, dat Ide kolencentrale jaarlijks 9500 |ton zwaveldioxyde, 5700 ton stikstofoxyde en 425 ton stof ie lucht in zal sturen. Momen el gaat het nog om hoeveel heden van respectievelijk 9000, "1 en 400 ton. [Motieven De statencommissie had 'aag een volledige rookga- lontzwaveling gezien, maar leigde.gisteren duidelijk naar Ie conclusie dat economische lotieven in dit geval belang ijker zijn dan de milieubelan- !en. Daarbij had men vooral iet oog op de werkgelegenheid «j De Schelde (waar de ketels 'orden gebouwd) en bij de 'ZEM zelf (50 tot 60 nieuwe irbeidsplaatsen). Milieu-gedeputeerde P. rsma (PvdA) bleef zich lesondanks verzetten tegen N gedeeltelijke ontzwaveling pidat daarmee niet voldaan OME - HERAULT - LOZÈBÏ] huur. Schrijf of bel uw wense'j a-d'Ibie. 07170 France. Tel. C MIDDEL. ZEE te huur PI stacaravans v.a. 250,- PA"| Vr. folder Saes 04951-31793. d'Azur 4c Zuid-Frankrijk pers, caravans met overdekt '-'■*] JO mtr van zee (zandstrand). Wij spreken Hollands! Voor redactionele zaken kunt u dit weekeinde contact opnemen met I Rein van der Helm 01170- 3370. B.g.g. 01153-1534 of 01150-12535. rordzeekust) 4-6 p. bung, 'j treis met Townsend Thoresen teskerken, Brederostraat 51, .9-3493. had .oor zuidwest nederland VAKANTIE KECRjf TIE? BEL NV AUDET, W 077-48111, TOESTEL 221. itenr., Zwitserl., Benelux, D11'! SVH tel. 04950-30695. itenr., Zwitserl., Benelux. DU'0 SVH tel. 04950-30695. ranloren J Terneuzen, Hulst en Goes, pessen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie pneuzen: Rein van der Pm (editie-chef), Jan Jan- fn (plv. chef), Frank Dey, feui de Schipper, Cor de J6r (foto), Ton Koomen °it). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- 1 Oostburg: Co Meertens. Nicepunten fosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- R50. "ertentie-expl. JsPecteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. zal kunnen worden aan ner zgn. „stand stil"-beginsel, wat inhoudt dat de lucht niet meer verontreinigd mag worden dan nu het geval is. Gedeputeerde Don en de PZEM-top bevestigden giste ren nog eens dat Zeeland het project wel kan vergeten wan neer men zich niet zeer snel neerlegt bij een halve ontzwa veling, een „absolute" eis van de opdrachtgever (de Samen werkende Electriciteits Be drijven). Normen Gedeputeerde Boersma week echter niet. „De milieu normen worden in Arnhem (zetel van de SEP, red.) opge legd. Ik dacht dat wij in Zee land onze eigen milieunormen maken". PZEM-directeur ir. M. Dalebout stelde nadrukke lijk dat de kosten van het pro ject te hoog worden wanneer tot volledige ontzwaveling zou worden overgegaan. „Er is diepgaand overleg geweest tussen het ministerie van eco nomische zaken en de SEP om te komen tot lagere electrici- teitsprijzen voor de industrie. Bij honderd procent ontzwa veling is geen sprake van een lagere prijs. Op basis van de huidige prijzen van olie en kolen zijn berekeningen gemaakt waar uit blijkt dat de ombouw een jaarlijks voordeel op kan leve ren van 23 miljoen gulden (een cent per kw/uur). Bij volledige ontzwaveling zou daar 13 mil joen gulden vanaf gaan wat tot een verschil van 0,6 cent per kw/uur zou leiden. Verschil Het PSP/CPN-statenlid J. Dupré zei dat verschil te klein te vinden omdat rond de brandstofprijzen teveel onze kerheid bestaat. Hij kondigde dan ook als enige alvast aan tegen het hele project te zullen stemmen, dat hij kenschetste als maatschappelijke verspil ling. Ook binnen de PvdA, D'66 en PPR/EVP leven nog twij fels. Duidelijk werd in ieder geval dat de meerderheid zal zwichten voor de argumenten van gedeputeerde Don, die gisteren vooral ook wees op de landelijke noodzaak tot brandstofdiversificatie en de vrees uitsprak dat de PZEM een zekere ontmanteling tege moet gaat wanneer de om bouw niet gerealiseerd zou worden. Een heet hangijzer, zo bleek gisteren in de statencommissie voor bestuurlijke zaken, is ook nog het feit dat het haven schap Vlissingen voor haven accommodatie zal moeten zor gen om de aanvoer van kolen mogelijk te maken. SAS VAN GENT - Het was gisteren op de open dag van peuterspeelzaal Hummel- honk in Sas van Gent een grote drukte waarbij' de ge zelligheid duidelijk voorop stond.'s-Middags was loco burgemeester L. Marquinie present om samen met de peuters het feestelijk gebeu ren te openen. De Sasse peu terspeelzaal heeft de afgelo pen maanden een metamor fose ondergaan en de ver bouwing is tot stand geko men onder andere door fi nanciële medewerking van de gemeente. Speciaal voor de jonge peuters was een feestprogramma in elkaar gezet. Hummelhonk wordt momenteel bezocht door 24 kinderen en bestaat ruim tien jaar. Opvallend is dat het aantal peuters niet af- maar toeneemt. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een enkele bliksemstraal heeft donder dagavond laat in Terneuzen alarminstallaties in werking gesteld, televisies vernield en mogelijk een schuur in lich terlaaie gezet. Ook verkeers lichten konden de plotselinge overdosis aan hemelse elektri citeit niet verwerken. Het ging om een enkele blikseminslag die volgens oog getuigen uiteindelijk de schuur van de familie Tolle naar aan de Axelsestraat trof. De schuur brandde gedeelte lijk uit. Omwonenden ver klaarden boven de schuur een vuurbal te hebben gezien. On derzoek door de gemeentepoli tie Terneuzen leverde echter tot nu toe geen sporen van blikseminslag op. Televisies in de nabijgele gen Kastanjelaan en in de Pijnboomstraat konden het natuurgeweld niet verdragen en raakten defect. De inslag en daaropvolgende klap lieten ook de verkeerslichten bij ga rage Voet op hol slaan. Bij een aantal winkeliers aan de Axelsestraat trad spontaan de alarminstallatie in werking. Volgens een woordvoerder van de gemeen tepolitie Terneuzen kan dat het gevolg zijn geweest van luchtverplaatsing. VENLO - De Zeeuwse kunst schilder Piet Dieleman (26) is de tweejaarlijkse Van Bom mel-Van Damprijs voor jonge beeldende kunstenaars toege kend. De prijs, groot 1500 gulden, wordt hem 19 maart uitgereikt in het gemeentelijk museum Van Bommel-Van Dam in Venlo. Daar wordt dan tot 9 mei een expositie van werken van Dieleman gehouden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllillllllllilll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze correspondente MIDDELBURG - Ruim een half miljoen gulden verdween in de periode maart t/m juli 1982 in de zakken van de 34- jarige J.v.d.H., de voormalige directeur van de AMRO-bank in Sas van Gent. Voor de meervoudige strafkamer in Middelburg eiste het openbaar ministerie vrijdag een gevan genisstraf van 9 maanden, waarvan 2 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Verslagen en geschokt ver telde de ex-directeur - die in middels naar Eede is verhuisd - hoe het allemaal zo ver had kunnen komen. „Ik leefde op veel te grote voet en had bo vendien een onnauwkeurig kredietbeleid gevoerd", aldus v.d.H. Het begon allemaal in Assen, waar hij bij de bank in korte tijd weliswaar een grote carrière maakte, maar blijk baar niet via de juiste wegen: hij beloofde klanten meer dan hij kon waarmaken, waarbij hij zijn bevoegdheden te bui ten ging. Eind 1981 besloot de centrale Amro-bank directie in Amsterdam hem over te plaatsen naar Sas van Gent, waar hij - als directeur - geacht werd zijn eigen „pro bleemgevallen" uit Assen op te lossen. Intussen was de man ook in de privé-sfeer zijn boekje te buiten gegaan. Door „de grote zakenman" en de „getapte bink" uit te hangen, had hij zich zwaar in de rode cijfers gewerkt. Op zijn nieuwe post bleek dit alles hem boven het hoofd te groeien en zo ont stond het plan de zaak op gro te schaal te flessen. Hij zocht hiertoe contact met drie kapi taalkrachtige buitenlandse beleggers. Hij bracht deze cliënten (een in Helsinki en twee in België) ertoe hun ton nen „over het algemeen zwart geld" omvattende deposito-re- keningen „om te zetten" in an dere waardepapieren, met een hogere rente. Een en ander zou buiten de bank om gebeuren, maar de bank zou wel garant staan. De cliënten tekenden vervolgens in het volste ver trouwen de papieren en zo kwam v.d.H. in het bezit van een bedrag van 550.000 gulden. Het geld gebruikte hij 'voor het recht trekken van zijn „pro bleemgevallen" uit Assen, maar ook om zijn privéschul- den en lopende kosten aan te zuiveren. Een en ander met het voornemen ook deze mis standen te zijner tijd recht te trekken. Maar zover kwam het niet. De bankdirecteur viel door de mand en werd op staande voet ontslagen. „U bent dus eigenlijk een grote oplichter", aldus de pre sident van de meervoudige kamer mr. Nomes. Verdachte gaf dit volmondig toe, maar voegde daar aan toe dat, wan neer iemand eenmaal een be paalde levensstijl gewend is hij dit moeilijk terug kan draaien. „En zo kwam het van kwaad tot erger". Dat v.d.H zich als een op lichter had gedragen vond ook zijn verdediger mr. Vioen. Maar met deze bekentenis kwam ook het addertje onder het gras vandaan. Want in de tenlastelegging was de ex-di- recteur „verduistering in dienstbetrekking" ten laste gelegd en géén „oplichting". Mr. Vioen toonde aan, dat er in dit geval juridisch gezien uit sluitend sprake was van „op lichting" en beslist niet van „verduistering", en dat zou be tekenen dat v.d.H. vrijgespro ken moet worden van de ten lastelegging, zoals die door de officier van justitie in de dag vaarding was geformuleerd. Mr. Vioen was het met de offi cier van justitie mr. Van Ma rion eens, waar hij de centrale directie van de Amro-bank een veeg uit de pan gaf: de overplaatsing van v.d.H. - na ontdekking van onregelmatig heden in Assen - noemden bei den „een onbegrijpelijke en raadselachtige maatregel": „Als er ooit sprake is van het gezegde de gelegenheid maakt de dief, dan hebben we er hier een voorbeeld van", aldus mr. Van Marion. „Een uitgelezen gelegenheid die geboden werd aan een man, die beschouwd moet worden als een slachtof fer van de consumptiemaat schappij", zo besloot verdach- tes raadsman. De rechtbank doet over dagen uitspraak. 14 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiillllllin

de Stem | 1983 | | pagina 15