Rob Vunderi 55 door Wil Kester door Theo Vaessen m k' n( m d; w Ki ZWOLLE - Eigenlijk hij er helemaal niet v die drukte rond zijn soontje vindt Rob V rink, ook nadat hij afgi weekeinde in Devent< dens de nationale kam schappen schaatsen ve met een tweede plaats Hilbert van der Duim overdreven. ZATERDAG 15 JANUAR11983 DE RTEM-S/^Crz^. T44 Daley Thompson Superman CRAWLEY - Het was een gedenkwaardige dag, die achtste september in Athene. Zonder twijfel de belangrijkste atletiekdag van het seizoen 1982. Ruim 70.000 dolenthou siaste toeschouwers in het gloednieuwe Olym pisch stadion hadden Ul- rike Meyfarth naar een nieuwe wereldrecord hoogte zien springen (2.02 meter) en de Oostduitse hinde Marita Koch op de 400 meter een nog nooit eerder vertoonde tijd van 48.16 zien realiseren. En passant benaderde de Westduitser Harald Schmid op de 400 m. hor den met zijn 47.48 (nieuw Europees record) het on genaakbaar geachte we reldrecord van Edwin Moses dat op 47.13 staat. Kortom, een dag die slechts zelden voorkomt tijdens een groot atletiekevenement. En nog was het niet voorbij. Want terwijl de fantastische licht masten de steeds dieper wor dende duisternis van de atle tiekbaan verdrongen bleven de 70.000 toeschouwers op het puntje van hun kuipstoeltjes genageld. Hun belangstelling gold een donkere, fors gebouwde atleet. Daley Thompson, bezig aan het afsluitende nummer van de tienkamp, de 1500 meter. De Europese titel kon de Engels man al nauwelijks meer ont gaan, daarvoor was de voor sprong op zijn naaste concur rent Jürgen Hingsen te groot. Maar Daley Thompson had nog een ijzer in het vuur. Wanneer hij de 1500 m. sneller dan 4.25.4 zou afleggen, dan zou hij weer bezitter zijn van het wereldrecord, dat de West duitser hem een paar weken eerder had ontnomen. Die ge dachte bleek als doping te werken voor Daley Thompson. Hij finishte in 4.23.71, ruim on der zijn streeftijd. Sinds die avond in Athene staat het we reldrecord tienkamp met 8743 punten op naam van Daley Thompson. De „Superman" had zijn bijnaam weer alle eer aangedaan. Hij wilde het we ten ook, want tot uitzinnige vreugde van de duizenden op de tribunes maakte Daley Thompson na zijn wereldpres tatie een ereronde. Gehuld in de 'Union Jack', alsof hij daar mee zijn betrokkenheid met Engeland extra wilde bena drukken. Daley Thompson en Enge land, zij zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Ruim 24 jaar geleden werd Daley Thompson geboren in een ach teraf-straatje in de Londense wijk Soho. Zijn moeder was een Schotse, zijn vader afkom stig uit Nigeria, hetgeen zijn donkere huidskleur verklaart. Hij heeft zijn ouders nauwe lijks gekend, zijn vader zag hij nooit, zijn moeder zelden. Een tante ontfermde zich over Da ley, zijn broer en zus. Al met al kijkt hij terug op een jeugd vol eenzaamheid en armoede. Twee elementen, die al vroeg zijn enorme eerzucht stimu leerden. Want eerzuchtig was Daley Thompson. Steve Ovett, wiens jeugd ook niet bepaald over rozen ging, zei eens over hem:,, Daley heeft altijd moe ten bewijzen beter te zijn dan de anderen. Een betere moti vatie is niet denkbaar". Ovett is een van de weinige vrienden van Thompson. Want het iso lement, kenmerk van zijn jeugd, zoekt hij nog altijd. Het is dan ook geen wonder dat hij heeft gekozen voor een individuele tak van sport. En dan ook maar meteen het zwaarste onderdeel er van. Zijn eerste tienkamp werkte Thompson op 16-jarige leeftijd af. De 6020 punten die hij toen bij elkaar sprokkelde verrie den onmiddellijk het geweldi ge talent. Twee jaar later ver schijnt de naam Thompson voor de eerste keer in de we reldrecordboeken. Met 7905 punten was hij de beste ju nior-tienkamper ter wereld. In datzelfde jaar, 1976, nam Daley Thompson ook voor de eerste keer deel aan de Olym pische Spelen. Uiteraard bleef hij verscholen in de schaduw van gouden medaillewinnaar Bruce Jennerf Thompson werd achttiende), maar toch deed de Engelsman daar in Montreal weer de nodige erva ring op. Bijvoorbeeld door te letten op de manier waarop Jenner de pers bespeelde, het geen hem na de Spelen finan cieel geen windeieren legde. Thompson gaat een pittige uitspraak tegenwoordig be paald niet uit de weg. Over een van zijn sponsors, een wasmiddelenfabrikant, merk te hij onlangs op:„ Als ze me zoveel zouden geven als Bruce Jenner met zijn Olympische titel veriend heeft, dan zou ik het spul eten totdat het mijn oren uitkwam". Financiële zorgen heeft Thompson trou wens een stuk minder na zijn spraakmakende sportieve prestaties. Drie sponsors zor gen er voor, dat hij kan trai nen wanneer en waar hij wil. Hij ontvangt van de Engelse atletiekbond een geldelijke te gemoetkoming en bovendien verdient hij het nodige door deel te nemen aan allerlei wedstrijdjes ver- en hoog springen, die regelmatig in Engeland worden gehouden. Een echte vetpot is het echter niet. Reden voor Thompson om af en toe met een schuin oog te kijken naar een aantal van zijn collega's, die in de zomer maanden het Europese banen- circuit aflopen, letterlijk en fi guurlijk, en daar financieel behoorlijk wijzer van worden. Zeker wanneer zij van we reldklasse zijn, zoals Thomp son. Maar wat moet een tien kamper op een evenement, dat maar één avond duurt?. Toch zal uit de mond van Daley Thompson nooit een woord van jaloezie komen. „Ik ben allang blij dat ik het een stuk beter heb dan in mijn jeugd", zijn de woorden van de atleet, die tegenwoordig een aardig huis bewoont in Crawley (Sus sex). Van Daley Thompson kan dan ook bepaald niet be weerd worden, dat hij de ge makkelijkste weg kiest. Enige jaren geleden kreeg de tien kamper van verschillende universiteiten in de Verenigde Staten aanbiedingen voor een studiebeurs. Die hij echter weigerde. „Ik hou niet van die huichelachtigheid van het zo genaamd studeren. Bovendien ook niet van dat hele circus- gedoe in Amerika". Daley Thompson verkoos zijn eigen weg uit te stippelen. In 1978 leverde hem dat tij dens de Europese kampioen schappen in Praag nog 'maar' een tweede plaats achter de Rus Grebenjoek op. De klasse van 'Superman' Thompson was echter niet te stuiten. De Engelsman verstaat de kunst alles opzij te zetten en volledig naar een wedstrijd toe te le ven. Daarbij is zijn geloofsbe lijdenis: Het enige dat telt in het leven is anderen verslaan. Records, het typeert Daley Thompsons visie, interesseren hem niet eens zoveel. „Ach", verzuchtte hij menigmaal,,, ik geloof in regelmaat. Wat is nou een persoonlijk record? In een tienkamp heb je met zo veel toevalligheden, een plot selinge blessure bijvoorbeeld te maken. Daarom telt alleen het eindresultaat. En dat is de eerste plaats". Met die gedachte leefde Da ley Thompson in 1979 naar de Olympische Spelen van Mos kou toe. Dat hele jaar trainde hij, slechts één tienkamp werkte hij af. Maar deze brak hij halverwege af bij het pols stokhoogspringen, omdat hij het door de steeds slechter wordende weersomstandighe den niet verantwoord vond nog door te gaan. Begin 1980 kreeg Thompson de eerste be loning voor zijn titanen-ar beid. In het Oostenrijkse Göt- zis werkte hij zich naar zijn eerste wereldrecord bij de se nioren (8622 punten). Een paar maanden later werd Daley Thompson in Moskou de jong ste Olympische kampioen uit de tienkamp-geschiedenis. Ook voor zijn broer een heug lijke gebeurtenis. Immers, als bookmaker in Londen verdiende deze Thompson een leuk pak geld aan de sportieve verrichtingen van zijn broer in de Russische hoofdstad. Want vooraf gaven slechts weinigen Daley een kans tegen het Russische en Oostduitse tienkamp-geweld in Moskou. „Compleet dood", noemde hij zichzelf na zijn ereronde door het Leninsta- dion, ook toen al met een En gelse vlag in de hand. Dat gevoel is bekend voor Daley Thompson. „Ik geef nooit op, ga tot de grens". Een van die grenzen vormt de bar rière van 9000 punten, die langzamerhand binnen Thompsons blikveld begint te komen. „Ik ben overigens niet geobsedeerd door die grens, overwinningen tellen nu een maal meer voor mij. Maar het zou toch wel leuk zijn om als eerste die drempel te over schrijden". Wanneer men alle persoonlijke records van Thompson bijelkaar optelt, dan komt men tot 9011 punten. Maar, het is al eerder gesteld, bij een tienkamp komen zo veel toevalligheden kijken. Voorlopig staat Thompsons wereldrecord sinds Athene, waar hij voor de derde maal in zijn atletiekcarrière deze top prestatie leverde, nog op 8743 punten. Eerder werd het we reldrecord hem 'ontstolen' door twee Westduitsers, resp. Guido Kratschmer (in 1980) en Jürgen Hingsen (dit jaar). De laatste zwoer in Athene waar hij een ondubbelzinnige ne derlaag leed, dat Thompson zijn record opnieuw aan een Duitser zou kwijt raken. De nieuwbakken Europese kampioen haalde zijn schou ders op over deze uitdaging. Ik kwam hier om een kar weitje op te knappen. En dat heb ik gedaan". Woorden die het zelfvertrouwen van een 'Superman' volledig karakte riseren. Daley Thompsons vol gende 'karweitje' valt begin augustus 1983 in Helsinki waar de Engelsman de eerste Daley Thompson in actie tijdens het discuswerpen - fotoap Een van de vaste gebeurtenissen rond de jaarwisseling is de uitverkiezing van de sportman/vrouw, die zich het af gelopen jaar het meest heeft onderscheiden. Een activi teit, die zowel op nationaal als internationaal niveau plaatsvindt. Wie Nederlands sportman van 1982 wordt zal begin volgend jaar naar buiten komen. Twee kandidaten springen er duidelijk boven uit: we reldkampioen schaatsen Hilbert van der Duim en Gerard Nijboer, winnaar van het marathon-goud tijdens de Euro pese atletiekkampioenschappen in Athene. Bij de vrou wen doet zich al evenzeer een tweestrijd voor. Zwemster Annemarie Verstappen stak het afgelopen jaar vooral door haar prestaties tijdens de wereldkampioenschappen in Guayaquil met kop en schouders boven de vaderlandse - zelfs internationale - concurrentie uit. Maar ook de ande re kandidate voor de titel „Sportvrouw van het jaar", Betti- ne Vriesekoop, baarde veel opzien. Zeer onlangs nog, door de Chinese tafeltennis-hegemonie te doorbreken eri de open Franse titel te winnen. Bij uitverkiezing zou de Hazerwoudse haar eretitel prolongeren. Is de opvolging van de vorig jaar onderscheiden Hennie Stamsnijder en de eventuele herverkiezing van Bettine Vriesekoop nog een open boek, internationaal gezien lijkt er geen discussie mogelijk. Er waren het afgelopen jaar twee internationale evenementen waarbij sportmensen zich ook via het televisie-oog in de kijker konden spelen, het WK-voetbal in Spanje en het EK-atletiek in Athene! Zowel bij de mannen als bij de vrouwen won de „Koningin der sporten". Net als vorig jaar trouwens, toen Sebastian Coe en de sprintster Evelyn Ashford de onderscheiding in de wacht sleepten. Marita Koch lost in 1982 de Amerikaanse af, Coe krijgt in de persoon van Daley Thompson een landgenoot als opvolger. Zowel de Oostduitse atlete (op de 400 meter) als de Engelse tienkamper zetten in Athene voor het oog van de wereld een nieuw wereldrecord neer. Voor Daley Thompson was het zelfs de tweede keer in 1982, dat hij op het zwaarste nummer van de atletiek een dergelijke top prestatie leverde. Op Daley Thompson is dan ook slechts één woord van toepassing. De „Sportman van 1982" is „Super". Wil Kester laat zijn licht schijnen over de Super man van de atletiek. 4 'j# - - Hf v 'w - ':?j Aft» - Op deze archieffoto van 22 mei 1982 springt Daley Thompson 7.95 meter tijdens een tienkamp in Oostenrijk - fotou wereldkampioen tienkamp wil later in Seoel met mijn titel Daley Thompson lijkt zijn hij tegenwoordig lang niet worden. „Dan wil ik in 1984 van L.A. moet doen. Per slot grens nog lang niet bereikt te zulke lucratieve wedden- mijn Olympische titel in Los van rekening ben ik dan pas hebben. Voor zijn broer is Da- schappen op zijn broer afslui- Angeles verdedigen. En wie dertig jaar. Een ideale leeftijd ley's succes wat minder aan- ten- Maar ja, je kunt nu een- weet dat ik datzelfde vier jaar - voor een tienkamper". genaam. Als bookmaker kan maal niet alles hebben. Barry Hulshof thuis in Graz Barry Hulshof heeft het uitstekend Tiaar zijn zin in Oostenrijk. - foto bild-agentur-heintz GRAZ - Er ligt nog geen vlok sneeuw op de bebos te berghellingen rondom Graz. De glooiende heu vels glinsteren in de zon, alsof ze geen afscheid kunnen nemen van de herfst. De boeren van de streek morren. Klagen steen en been. Ze voor spellen een slechte winter en dat betekent voor Steiermark de komende maanden meer regen dan sneeuw. Barry Hulshoff heeft de weersvoorspellingen met enige zorg beluisterd, want hij hoopt nog vóór de jaarwisseling zijn kennismaking met de sneeuwpiste te hernieu wen. Nu hoeft hij slechts een half uur te rijden om op de ski's te kunnen staan. Vorige winter, toen hij voor het eerst kennis maakte met de winter sport in Garmisch-Par- tenkirchen, had hij daar een autorit van zeven uur voor nodig. Jammer dat de winter nog niet is in gevallen, maar eerlijk is eerlijk, begin augustus vertrok hij niet naar Graz om zich te amuseren op de ski's. Uitstekend! Uitstekend! Barry Hulshoff zegt het tij dens het gesprek meer dan eens. Hij heeft het in het verre Graz gewoon prima naar zijn zin. Na vier maanden voelt hij zich helemaal op zijn gemak in Steiermark, de Oostenrijkse provincie met zijn vele plekjes die iets te maken moeten heb ben met het aards paradijs. Barry bewoont een bungalow, gebouwd op zo'n prachtige helling van waaruit je uitkijkt over de stad die rijk is aan ve le barokke gebouwen. In de 'tuinstad' van Oosten rijk heeft Barry het druk zat. Met de voetballerij. Met Gra zer AK, zijn nieuwe club. Met de opleiding van de jonge spe lers en de vele gesprekken met het bestuur en trainer Gustl Starek. Want die man wil ook nog iets leren van het topvoet bal. Omdat dit in Oostenrijk nog niet bedreven wordt op het niveau zoals wij dat in Ne derland kennen, kan Barry veel kwijt van zijn kennis, bij Ajax, MVV en Eortuna en het Nederlands elftal opgedaan. „Het gaat er hier nog vaak amateuristisch aan toe", ver telt Barry. „Ze luisteren dan ook met open oor naar hetgeen ik uit ervaring te vertellen heb. Zeker het bestuur staat achter me en dat is een pretti ge bijkomstigheid. In Neder land heb ik een dergelijke leergierigheid nog nooit mee gemaakt. Mijn ideeën over de voetbalsport uitdragen en uit gevoerd zien, het is eigenlijk precies datgene wat ik altijd heb geambieerd." Grazer AK heeft het tot nu toe niet slecht gedaan in de competitie. De zevende plaats. Zestien punten uit vijftien wedstrijden. Het speelde bo vendien één ronde in het UEFA-cuptoernooi. Beide duels fungeerde Hulshoff als libero. Maar ondanks zijn in breng schakelde Hunedoara (3-0 en 1-1) Graz uit voor de tweede ronde. In de Oostenrijke competitie kennen ze zijn bebaarde fi guur ook al, hoewel hij niet al le competitieduels heeft ge speeld. „We hebben nog een li bero bij de club. Een jongen van mijn leeftijd. We wisselen elkaar vrijwel iedere week af. Dat gaat natuurlijk in overleg. Op mijn leeftijd hoef ik niet meer zonodig iedere week te spelen. Ik besteed veel tijd aan het begeleiden van de jongere spelers. Dat doe ik graag en dat vind het bestuur erg be langrijk." Zijn ervaring uitdragen. Dat was de eerste opdracht van het bestuur van Grazer AK, toen het met Hulshoff in zee ging." Omdat de Oostenrijkse competitie nu stil ligt tot maart volgend jaar kan Huls hoff zich helemaal toeleggen op het onderwijzende werk. Dat blijkt nodig, want veel zaken worden bij Grazer AK (nog) op een amateuristische manier afgehandeld. Nu er niet gevoetbald wordt, is Hulshoff iedere dag te vinden op het kantoor van de club dat in het centrum van Graz gesi tueerd is. Of speelt hij in de weekeinden in de zaal. Vorige week versloeg Grazer AK con current Sturm Graz en dat was een hoogtepunt voor de club van Barry. Hij zegt eer lijk: „Ik ben hier niet met mijn neus in de boter gevallen. Men kijkt echt tegen me op. Men luistert naar me en mijn invloed is vrij groot." Barry is de enige Nederlan der in de Oostenrijkse compe titie. Een fenomeentje dus. Hij wordt overal in de stad her kend. Wordt, zoals vroeger tij dens de hoogtijdagen van Ajax, steeds weer aange klampt voor een gesprekje of een handtekening. Oostenrijk se voetballers benaderen hem met het verzoek of hij hen naar Nederland of België kan brengen. „Er zijn enkele goede voel' bailers bij. Ze zijn relatiel goedkoop. Ik heb een knapp] linkermiddenvelder van jaar, een rechterspits en een voorstopper. Ik wil die jon gens graag helpen, zonder te genprestatie. Wie mij I weet dat ik aan hen en eventuele transfer geen stui ver wil verdienen. Frans Roe zen heb ik, vlak voor mijn ver trek naar Graz, naar MVV ge bracht. Ik heb er twee kipp® en drie konijnen voor gekre gen. Zalig om dat voor zoiets te doen." In januari komt Barry voo' een weekje over naar Neder land, wellicht dat hij dan en kele clubs zal polsen of ze eer goede Oostenrijkse voetballej kunnen gebruiken." Na <lj[ seizoen zal Barry definitie' met voetballen stoppen, april begint hij met de Oosten rijkse trainerscursus, die eer maand duurt. Daarna hoop1 hij, volgend seizoen, bij Gri' zer AK als assistent-trainer]' dienst te kunnen trainen, wil zeker nog twee jaar misschien nog drie jaar Oostenrijk blijven. Of er zich in België iets moete' voordoen. Ik heb daar nog «J' tijd contacten lopen. Als ik België als trainer aan de slat kan, kom ik na dit seizoen te rug. Dat weet men bij Graz-' 7ATERPAG 15 JANUARI Jfgeste Twaalf novem ber 1982 werd de tus sentijdse verhuizing van Johnny Dusbaba - van Standard naar nac - officieel be krachtigd. In Breda werd de verdediger de kans geboden uit het diepe dal vol proble men te klauteren. Weg uit België, waar John ny Dusbaba topclub Standard openlijk be schuldigde van minder frisse praktijken. Ge volg, geen trainingen meer, geen wedstrij den. Johnny Dusbaba gleed langzaam maar zeker naar de afgrond. De sportman in Dus baba werd steeds na drukkelijker naar de achtergrond gescho ven. Pogingen om el ders onderdak te ko men mislukten. Tot nac zich in de zaak Dusbaba vast beet. Het lukte. Sinds twaalf november stuurde Dusbaba zijn bolide daaglijks rich ting Breda, om daar te constateren dat hij zijn lichaam wel erg verwaarloosd had. Nu, twee maanden later voelt Dusbaba zich weer sterk genoeg om het gevecht aan te gaan. „Het had niet langer moeten duren, anders was het nooit meer gelukt. nac móet ik heel dankbaar zijn". di J< D st do ha tei ge de en w< V( m w; Aj he ni k\ w< U dc je w< 00 zo no af na of ge d3 Tc ni bi; da ka gr w Vc ba Bi m m ik di m va m oo ee m Fc w; lij Ik ni Vi de Hll Vandaar dat hij blij is i feit dat de ploeg voor hel pees kampioenschap in Dei (29 en 30 janauari) zich t reidt in het Zwitserse Daar hoopt hij de brooc rust te vinden om de accu Deventer vrijwel leeg liej laden. „Ik heb dat nodig. De laats ben ik door al die toestanden b aan trainen toegekomen. Ovei ik kwam, werd ik aangesproke kreeg ik ook geen kans tym eve te zijn. Iedereen wilde plotse me praten. Maandag zijn er zi vijftig mensen langs gewees Vunderink aan. Hij liet het alle laten over zich heen komen. Wi zich niet mocht verzetten, maa vos hoopt hij de draad weer oy nen pakken. „Het hoort er bij h gen mezelf gezegd. Maar het kT zo goed uit. We zitten in een bel periode van het seizoen en dan eigenlijk niet veroorloven om c één training over te slaan. Je m blijven", aldus Rob Vunderink en naast het schaatsen driftig naar een arbeidsplaats.

de Stem | 1983 | | pagina 10