n NIVAG: bouw moet saneren: Nieuwe vinding: lulucifer t: G „Eerder gebruik van kernwapens door zwak Nederlands leger" O UIMING Antwerpen wil met Zeeland Doeltunnel bouwen Sluiting Borssele en Dodewaard kost 3 a 6 miljard 'iMlöl Een dag zonder krant is Abraham zonder mosterd. È^OoA" Nederlandsche Bank verlaagt rente Vormingscentra ontslaan achttien man Honderden ontslagen bij Internatio Libanon en Israel eens over agenda Nederland verslaat Denemarken Morgen in Fruitautomaat moet dokken Uitkering voor scholieren van 20 jaar en ouder HANNEL Merijntje Bonden: Ambtenaren moeten zelf sociale premies betalen VANDAAG onwertio;opt iets waardevols verloren? Rogers over verdediging Duitsland I wandmeubel, model Borah, litrinekastje. Fraai gestoken (schitterend uitgewerkte It véél bergruimte. Alm IdEN haag - De zwakke verdediging van het Neder- [land toebedeelde gebied in de Duitse Laagvlakte roept een versnelde inzet van kernwapens op. DEN HAAG - „Het moet maar eens hardop worden gezegd dat de tijden van weleer in de bouw nooit meer zullen terugkeren. Zeker de helft van de werkloze bouwvakkers zal nooit meer zijn beroep kunnen uitoefenen." Commissie-Beek in regeringsadvies: Secretaris KNOV: Midden- en kleinbedrijf verliest bijna 80.000 banen VRIJDAG 14 JANUAR11983 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND A?2 m m V jr O- ->» '-'Sf U hebt Laat dat dan even weten v,a een Kleintje in De Stem dan een goede kans dat de eerlijke vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze Kleintjes - Gevonden-Verloren naspeurt /4 rubriek DE STEM VS0 Storen te Breda/Bergen op Zoom/Etten-IguivGoes/Jiulst/Oosterhout^ Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2, Losse nummers 0,85 (0 cm breed. Kompl. 3775," ,v 2tK i NAVO-opperbevelhebber generaal Rogers tijdens zijn Isoms emotionele oproep tijdens de openbare hoorzitting van 1de vaste Kamercommissie van Defensie. Naast hem Max v.d. g, voorzitter van de commissie. - fotoanp Van onze Haagse redactie Dat ondubbelzinnige ver wijt uitte Navo-opperbevel- Ihebber Rogers gisteren tijdens leen hoorzitting in de Tweede ■Kamer aan het adres van de |regering. Volgens Rogers dient Ne- Iderland onverwijld een twee- Ide brigade in Noord-Duitsland Ite legeren. Juist dat gebied is linde ogen van het Warschau- Ipact het meest voor de hand ■liggend voor een invasie en in ■dat geval zou een Duitse divi- lsie de verdegiging moeten [overnemen totdat de overige Jnegen Nederlandse brigades ■waarvan er vier nog gemobi liseerd moeten worden) zijn gearriveerd. Maar al lang vóór die tijd iou de situatie dusdanig on- Jhoudbaar zijn, dat Rogers zich [genoodzaakt zou zien toestem ming vragen voor het afvuren [van nucleaire wapens. DEN HAAG - Wie 31 maart twintig jaar of ouder is en ook het vol gend jaar leerling is van een school voor voorgezet onderwijs (avo, vwo, lbo en mbo) kan in aanmer king komen voor een uit kering. Tot nog toe kon alleen aanspraak worden ge maakt op een tegemoet koming in de studiekos ten, die ten hoogste 2.000 gulden bedraagt. De nieuwe regeling voorziet een uitkering van maxi maal 9.300 gulden voor de uitwonende en 5.650 gul- den voor de thuiswonen de scholier. Toekenning van de nieuwe studiebij drage is afhankelijk van onder meer de draagkracht van de ouders. Voor de thuis wonende scholier blijft ook de regeling van kracht voor vergoeding I van reiskosten als de cen- tra van woonplaats en van de plaats waar de school staat, verder dan acht kilometer uit elkaar liggen. De uitkeringen voor de oudere scholieren zijn voor tachtig procent een beurs of gift en overigens o® renteloos voorschot. De tegemoetkomingen altijd een gift. De uitkeringen, tege- Moetkomingen en de toe lagen voor het school- en studiejaar '83-'84 kunnen rnet ingang van deze maand worden aange vraagd. De formulieren ervoor liggen op de scho- 1®. 131122 jan 83 In kringen van beide rege ringspartijen werd noga] ver baasd gereageerd op dit uiterst zware verwijt van Ro gers. Het Navo-pleidooi van een tweede brigade werd al bijna twee jaar nauwelijks meer gehoord, nadat voor gaande kabinetten beloofden voor een sneller transport van troepen en materieel vanuit Nederland te zorgen. Overi gens is op de aanschaf van bij voorbeeld platte materieelwa- gons alweer bezuinigd, maar Rogers vindt nu een tweede brigade zelfs nog nodig als de aanvoer optimaal zou zijn. (Vervolg op pagina 5: „Emotioneel pleidooi van Rogers") Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN/BREDA Antwerpen wil - nu de VOW van de baan is - dolgraag met Zeeland de tunnel onder de Schelde bij Doel bouwen. Dat verklaarde de Ant werpse havenschepen Jan Huyghebaert gisteren tegen over De Stem. Antwerpen heeft in het ver leden herhaaldelijk gepro beerd om Zeeland te betrek ken bij de aanleg van de tun nel bij Doel - de Liefkens- hoektunnel - die op slechts en kele kilometers afstand van de Nederlandse grens wordt ge bouwd. Zeeland verklaarde echter steeds, dat de tunnel bij Doel, die een belangrijke scha kel gaat vormen in de nieuwe noordelijke ring om Antwer pen, geen vervanging van de VOW kon zijn. Enkele jaren geleden al drongen Nijmeegse studenten, die studie maakten van de ontwikkeling van Zeeuwsch- Vlaanderen, in een lijvig rap port aan op Belgisch-Neder landse samenwerking voor de bouw van de Doeltunnel. De Nijmeegse studenten zagen toen al de VOW niet zitten. De Liefkenshoektunnel, die aansluiting geeft op de Zoom- weg van Antwerpen naar Ber gen op Zoom en iets ten wes ten van Kallo op de weg naar Hulst, is veel royaler van opzet dan de VOW, maar hij kost dan ook miljoenen meer. Inmiddels heeft het stadsbe stuur van Antwerpen van mi nister Olivier van Openbare Werken bericht gekregen, dat de eerste fase van de bouw van de Liefkenshoektunnel - het maken van een tunnel met voorlopig enkele rijbanen - wat hem betreft aanbesteed mag worden. Het wachten is op kapitaal krachtige aannemersbedrij ven uit België en/ of Nederland die dat deel van het project willen voorfinancieren. (Zie ook pagina 3: „VOW naar Mi niatuur Walcheren" en pagina 1 en 3 in De Stem van Zeeland Helft bouwvakkers blijvend overbodig Van onze soc.-econ. redactie Dit stelde NIVAG-voorzitter F.A.M.de Vilder giste ren op de jaarvergadering. De grote bouwondernemers, verenigd in de NIVAG, vinden dat de bouwsector het perso neelsbestand en het materiëel vrijwillig moet saneren. De in gezakte vraag naar woningen en andere bouwprodukten is van dien aard dat de capaciteit moet worden ingekrompen. DEN HAAG - Onmiddellijke sluiting van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard kost de staat drie a zes miljard gulden. Dat zegt de commissie-Beek in haar eindrapport aan mi nister Van Aardenne (Econo mische Zaken). Zijn voorgan ger Terlouw gaf mei vorig jaar de commissie-Beek op dracht alle gevolgen in kaart te brengen van sluiting en tij delijke stillegging van de Ne derlandse kerncentrales. In haar rapport kenschetst de commissie-Beek een besluit tot sluiting van de kerncentra les als zeer ingrijpend, omdat in dat geval kernenergie voor de rest van deze eeuw in Ne derland niet meer aan de orde )u kunnen zijn. Een nog langduriger effect zou zijn dat Nederland zijn nucleaire ken nis binnen korte tijd volledig kwijt zou zijn, wat een herin troductie van kernenergie ernstig zou bemoeilijken. In tijdelijke stillegging ziet de commissie helemaal geen heil: heropstarten zou, zo dat al mogelijk is, extra kosten ge ven, en ook dan zou zich de achterstand in kennis van de nucleaire technologie wreken. In haar rapport laat de com missie-Beek er geen twijfel over bestaan dat de kosten van een gedwongen sluiting van de kerncentrales ten laste van de staat zouden moeten komen. In een toelichting noemde pro fessor Beek het gisteren .jam mer" dat de staat in de komst van nucleair opgewekte stroom zo'n belangrijke rol heeft gespeeld. „Dat maakt de besluitvorming nu des te moeizamer." De commissie was niet ge vraagd zelf een oordeel te ge ven over de wenselijkheid van al dan niet afstoten van de nu cleaire energie. (Zie ook pagina 1 Stem van Zee land: „1500 Werklozen") (ADVERTENTIE) breda - oosterhout De NIVAG lostte hiermee een schot voor de boeg van de centrale werkgeversorganisa tie in de bouwnijverheid, het AVBB, die tot dusver nog nooit voor vrijwillige sanering van de bouwsector heeft ge pleit. De Vilder bepleitte de in stelling van een fonds voor in vesteringen voor nationale projecten, zoals bijvoorbeeld de inpoldering van de Marker waard. Dat fonds zou de vorm kunnen krijgen van de on langs gestarte Maatschappij voor Industriële Projecten. Overheid Minister Ruding (Financiën) noemde het op de jaarverga dering onmogelijk en onwen selijk dat de overheid de bouw rechtstreeks blijft stimuleren. De loodzware last van subsi dies en premies voor huur- en koopwoningen heeft volgens de bewindsman de grens van de financiële mogelijkheden van het rijk bereikt. Van alle rijksuitgaven gaat 9 procent naar de volkshuisvesting. Ver geleken met andere Westeuro- pese landen is dit een hoog percentage, zo stelde Ruding. De minister meende dat het bedrijfsleven zelf moet zorgen voor herstel van de woning bouw en daarom is het nood zakelijk dat de bouwsector in krimpt. Ruding zei te verwachten dat de inflatie dit jaar met 4 procent zal stijgen. Eerder werd met een stijging van rond 4,5 rekening gehouden. Vorig jaar nam de inflatie met 6 procent toe. Noodplan Werkgevers en werknemers in het uitvoerend bouwbedrijf, dioe samen het Bouwberaad vormen, hebben het kabinet gewezen op de nood, die in hun bedrijfstak heerst. Het Bouw beraad pleit daarom voor een noodplan om op korte termijn de ergste nood op te heffen. Hierbij denkt het Bouwberaad aan extra-investeringen in onder meer stadsvernieuwing, infrastructurele werken en onderhoudsactiviteiten. iHiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiimmiiiuuuiuiJuuiiiimMiiiiiiiiiiiiiiiiimuijuiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geopend van maandagmorgen t/m zaterdagmiddag. Iw reiskosten worden vergoed bij oop boven ƒ2500,- Capitol levert >r heel Nederland franko aan huis gavond koopavond tot 9.00 uut :én uit de Piet Klerkx groep. lonk Waalwijk kunt u vinden urg Telefoon 04160-38225. Aanstekelijk idee Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Gelet op de aanhoudend sterke positie van de gulden in de valutamarkt en de daarmee samenhangen de verdere daling van het bin nenlandse rentepeil heeft De Nederlandsche Bank besloten vandaag haar tarieven met een half procent te verlagen. Vanaf vandaag geldt voor het wisseldisconto een tarief van 4,5 pet, voor de voorschotrente 5 pet en voor het promessedis conto 5,5 pet. De aangekondigde maatre gel is de negende achtereen volgende tariefsverlaging van De Nederlandsche Bank sinds begin vorig jaar. Op 22 januari begon toen een periode waarin de centrale bank de tarieven met in totaal 4 tot 4,5 pet ver laagde. Het promessedisconto is van groot belang voor de handelsbanken, omdat zij hieraan hun voornaamste ta rieven voor kortlopende kre dieten en leningen aan het be drijfsleven koppelen. De ver laging van het promessedis conto werkt meestal door op de kapitaalmarkt en daarmee onder meer op de hypotheek rente. In beurskringen reageerde men zonder verrassing op de discontoverlaging. Men had dit al enkele dagen zien aan komen. Wel verwacht men een positieve invloed op de koer sen van obligaties. Hypotheek Gisteren heeft de Postgiro- Rijkspostspaarbank de rente voor hypotheken met 0,4 pro cent verlaagd. De rente voor gewone hypo theken met maandelijkse be taling komt daardoor op 8,2 procent en voor tophypothe- ken 8,4 procent. De rente voor gewone hypotheken met half jaarlijkse betalingen wordt 8,3 procent en voor tophypothe- ken 8,5 procent. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll EEN lucifer met twee koppen. Op die vinding heeft de 47-jarige bus chauffeur Emil Forster patent aangevraagd. Hij wil daarmee de hout verspilling en de mi lieuverontreiniging te gengaan. Hij heeft nog geen fabrikant gevon den om de lulucifers te gaan produceren. - FOTOANP Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG - Als gevolg van het overheidsbeleid en de eco nomische situatie zullen in het midden- en kleinbedrijf bijna 80.000 arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Dit heeft secretaris drs.Vonk, van het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond, gisteren op een geza menlijk demonstratief congres van zijn organisatie en het Ne derlands Christelijk Onderne- mersverbond meegedeeld. Volgens Vonk zal het inko men van de zelfstandige dit jaar gemiddeld met 5 procent dalen. Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) gaat er niet alleen van uit dat de onderneming primair zelf ver antwoordelijk is voor zijn in komen, maar ook dat er nog een behoorlijke overcapaciteit bestaat die een inkomensbe leid voor zelfstandigen in de weg staat, aldus Vonk. KNOV-voorzitter Wouter Perquin herinnerde eraan dat de organisaties midden vorig jaar al voor die ontwikkeling hebben gewaarschuwd. He laas is de voorspelling uitge komen. In Den Haag is men doof voor onze argumenten, zo zei Perquin. Van onze soc. -econ. redactie DEN HAAG - De ambtena renbonden denken erover om de ambtenaren voortaan zelf de sociale premies te laten be talen. Op die manier denken de bonden te voorkomen dat de overheid nieuwe extra aan slagen op de ambtenarensala rissen zal plegen. De ambtenaren betalen niet, zoals de werknemers in het bedrijfsleven, de premies voor de AOW. WW, WAO en Ziek tewet. Die premies worden door de overheid betaald. Een woordvoerder van één van de ambtenarencentrales wijst er overigens op dat geen van de centrale organisaties al een definitief standpunt over de premiebetaling door amb tenaren heeft. In 2 commissies, waarin topambtenaren van verschillende ministeries en vertegenwoordigers van de centrales op persoonlijke titel zitting hebben, worden voor stellen in die richting voorbe reid. Het eindrapport wordt over 3 maanden verwacht. De achterban van de Cen trale van Middelbare en Hoge re Ambtenaren heeft inge stemd met het inleveren van de prijscompensatie van 1 ja nuari in ruil voor 3 snipperda gen extra. De CMHA vindt het vorige week bereikte principe akkoord tussen minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) en de centrales „buitengewoon matig". Als trouwe lezer(es) van De Stem kunt U daar over meepraten. En dat bedoelen we in dit geval letterlijk! Wij nodigen U namelijk uit om zelf een variatie op het thema „Een dag zonder De Stem/Is1 te bedenken. U kunt deze dan insturen aan de Promotion-Afd. van De Stem, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Een selectie van de meest originele inzendingen willen wij, met vermelding van de inzend(st)er, op deze plaats afdrukken. Wij verzoeken U in geval van inzending per brief, op de enveloppe te willen vermelden „Een dag zonder De Stem". Mooi zo, dat is dan geregeld. Intussen blijven wij een lichte voorkeur houden voor Stern- abonnees die, at dan niet gebruik makend van een eigen aanprijzing, een nieuwe abonnee insturen. Dat blijven we belonen met een leuk presentje. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres: Postcode/Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal 20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Keuzegeschenk Parker jotter Balansfiguur Minibankschroef Sierasbak Metalen asbak Deze bon m open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 MB Breda Bellen kan ook 076-236911 DE Zeeuwsvlaamse vormingscentra Heden esse (Cadzand) en Van Eeghenhuis (Aardenburg) zijn gedwongen per 1 juli achttien mensen te ontslaan. In Cadzand heeft men voor dertien man een ontslagvergunning aangevraagd. In Aardenburg is men nog niet zover. m BIJ het concern Internatio Muller staan honderden ontslagen voor de deur. Dat hebben drie FNV-bonden gisteren in een gezamenlijke persconferentie bekend gemaakt. Het concern zegt geen aantallen te hebben genoemd in het gesprek met de bonden. ONDER Amerikaanse druk hebben Libanon en Israël gisteren overeenstemming bereikt over de agenda voor de verdere besprekingen. In de eerste plaats zal worden gesproken over de beëindiging van de staat van oorlog tussen beide landen, die al 35 jaar bestaat. HET Nederlandse tenniseam heeft gisteren in Gorinchem een belangrijke stap gezet op de weg terug naar de eerste divisie van de strijd om de King's Cup, waaruit Oranje vorig jaar geleden degradeerde. Huub van Boeckel en Michiel Schapers (foto) wonnen allebei hun enkelspel, respectievelijk tegen de Denen Dannisgaard en Mortensen. DE nieuwe fruitautomaat moet „alles uit de kast halen De nieuwe Wet op de Kansspelen, die nog door de Eerste Kamer goedgekeurd moet worden, beveelt dat gokautomaten moeten uitbetalen in klinkende munt. Spelwinnaars mogen niet op een andere wijze beloond worden. Oude kasten kunnen worden omgebouwd of belanden op de schroothoop. De nieuwe wet is een poging het gokken in de fr\oL-^rr>~+ -»•" fa mxknn

de Stem | 1983 | | pagina 1