Brazilië wil HIK dolgraag hebben Spelers Amersfoort wantrouwig Atletiekunie sommeert Haico Scharn keus ?inanciëel sterkste kandidaat voor wereldkampioenschap voetbal: fSTR. 33 IEUZEN lijvers bij [etgod op le koffie ISuppporters Iroken de [vredespijp iest geflest SV Lohoff laat DYC kansloos Militairen winnen in België I BREMEN -Volgende week I dinsdag komen twee groepen supporters, meer dan honderd I aanhangers, van HSV en Wer- Ider Bremen bij elkaar voor leen 'vredesgesprek' voor de lontmoeting tussen beide clubs |°P 29 januari in het Weser- Istadion te Bremen. Omzet van totalizator sterk gedaald Twee Russels in finale j in Auckland 3 de voorreed elreW. Prt|»olncl. BTW. at.nr. Voor rzoeksysteem, toonregelin- 31-2095 PErvi AC5fNJE TIZER 5F I Demagnetiseer- 50 cassette g elektronisch. Met LED- or. Incl. lange-levensduur- ien. 44-1165 winkels in Nederland g 339/2, tel. (076) nstraat 164, tel. (076) JUT, Winkelcentrum, 1620) 31111, .estraat 91tel. (01150) chtse-winkets kunnen verschillen DE STEM OCftZ T26 PAGINA SPORT 1 van onze sportredactie BIO DE JANEIRO - Brazi lië met zijn honderdtwintig miljoen, meest voetbalgek ke, inwoners is op het eerste gezicht het ideale land om in 1986 het wereldkampioen schap voetbal te houden. Er bestaat echter een staats schuld van negentig miljard dollar (tweehonderddertig miljard gulden). De rege ring heeft de voetbalbond, bij de kandidaatstelling voor de organisatie van het wereldkampioenschap, di rect laten weten, dat er van overheidssteun geen sprake kan zijn. Niettemin is Bra zilië van de vier kandidaten favoriet bij de meeste FI- FA-leiders. De wereldvoetbalbond neemt op 20 mei in Stock holm de beslissing. In feite wordt het komend weekein de bekend of Brazilië het wereldkampioenschap bin nen de poorten krijgt of niet. Op 17 januari is namelijk de verkiezing van de voorzitter van de Braziliaanse voet balbond. De huidige voor zitter Giulite Coutinho is een aartsvijand van Joao Havelange, zijn landgenoot op de voornaamste FIFA- post. Havelange wil onder geen beding samenwerken met Coutinho in de organi satie van het wereldkam pioenschap. De FIFA-voor- zitter, met Belgische voor vaderen, heeft met veel aplomb een tegenkandidaat naar voren geschoven. Het is Ruben Hoffmeister, net als hij nazaat van immi granten uit Europa. Drieen twintig districten van de voetbalbond brengen hun stemmen uit op beide kan didaten. Enige dagen voor de stemmen worden uitge bracht lijken de kansen ge lijk. De laatste weken zou Havelange met zijn invloed in elk geval tien districten achter Hoffmeister, en dus achter zichzelf, geschaard hebben. Indien Havelange er in slaagt zijn beschermeling op de voorzittersstoel te krij gen, en daarmee Coutinho ten val brengen, behoeft er nauwelijks nog getwijfeld te worden aan Brazilië als voornaamste kandidaat voor de organisatie van de eindronde van het wereld kampioenschap 1986. In dat geval zal Havelange zijn voorbehoud moeten intrek ken. Zijn waarschuwingen zijn echter nog steeds geldig. „Een wereldkampioenschap is meer dan alleen voetbal. We hebben niet alleen sta dions nodig, maar ook mo derne hotels, goede trans portmogelijkheden en nieu we communicatiesystemen", zei Havelange meer dan eens. Op het belangrijkste punt, de veiligheid, legde hij de meeste nadruk. „In Span je werkten veertigduizend veiligheidsbeambten, wij hebben er ten minste hon derdvijftigduizend nodig". Het punt veiligheid weegt overigens bij de drie andere kandidaten even zwaar. De afstanden tussen de ver schillende stadions zijn even groot. Brazilië beschikt voor het wereldkampioenschap over veertien stadions in twaalf steden met een toe schouwerscapaciteit van 1,3 miljoen. Volgens de West duitser Herman Neuberger, die voor de derde keer na mens de FIFA in het organ- satiecomité zitting neemt, zijn de Braziliaanse sta dions sterk verouderd en zijn ze voor het wereldkam pioenschap dringend aan een uitgebreide opknap beurt toe. Zelfs het beroem de Maracanastadion schijnt gerenoveerd te moeten wor den. Een team ingenieurs heeft becijferd dat dit hon derd miljoen dollar (260 mil joen gulden) gaat kosten. Het probleem van de com municatie wordt opgelost met de satelliet, die in fe bruari 1985 vanuit Guyana, onafhankelijk van het voet bal, in een baan om de aarde wordt gebracht. Over de publieke belang stelling bestaan in Brazilië totaal geen zorgen. In het wereldkampioenschap van 1950 werden de wedstrijden gemiddeld door 60.773 toe schouwers bezocht. Nog al tijd een record. Gerekend naar dit gemiddelde zullen er over drie jaar drie mil joen kijkers zijn, tweemaal zoveel als in Spanje vorig jaar. merikanen lokken met geld van onze sportredactie jZEIST - Bondscoach Kees Rij kers, die deelneemt aan een koetbalsymposium in Split ■Joegoslavië) zal dit weekein- Idc een bezoek brengen aan Bohnny Metgod in Madrid. I Gedurende zijn verblijf in Jde Spaanse hoofdstad zal hij [gesprekken voeren met de fcud-AZ'speler en met de lei- Kiing van Real. Op zondag be- goekt de bondscoach de com- letitiewedstrijd Real Madrid - Karagoza. Rijvers: „Bij deze jvisite vang ik twee vliegen in Kén klap, want dan zie ik te- yens een aantal Spaanse inter- iationals spelen", aldus de londscoach. Door de angst van de leiding |van beide clubs voor onregel- I matigheden is men tot dit ini- Itiatief gekomen. Ook de res- Ipectieve managers, Günther INetzer en Willi Lemke, alsme- |de de spelers Horst Hrubesch jen Benno Mohlmann, zullen Jaanwezig zijn bij de bijeen- Jkomst, die onder leiding staat Jvah de voorzitters van de sup- |Porterclubs. I Bij het bekerduel HSV - IWerder Bremen vorig seizoen Jwerd bij vechtpartijen voor |»et Volksparkstadion in Ham- Iburg de zestien-jarige Adrian IMaleika uit Bremen zo ernstig Jean het hoofd gewond, dat hij |aan de gevolgen daarvan ■overleed. van onze sportredactie LONDEN - George Best heeft |Mi in de nacht van dinsdag |JP woensdag in een ziekenhuis I® Londen aan snijwonden in I Ie nek moeten laten behande len. De Noordierse voetballer Jheeg tijdens een caféruzie een b'erfies tegen zijn hoofd. De '«s spatte uit elkaar. Volgens caféhouder had Best niets J* maken met de vechtpartij, ij) was een half uur eerder Pet zijn vriendin, de voorma lle miss world Mary Starvins, mnengekomen. „Arme Geor- ehad niets met het incident maken. Hij kreeg alleen die werf les bovenop zijn hoofd", |®rklaarde de caféhouder te- |™over de politie, die één ar- statie verrichtte. De oud-in- |mTiat;onal was naar Londen women om zich voor de l^htbank te verantwoorden "bc zijn problemen met de e'astingdienst. van onze sportredactie NEW YORK - De Amerikaanse voetbalbond acht zich een sterke kandidaat voor de organisatie van de eind ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap van 1986. Omdat het ontwikkelingsland op voetbalge- bied als geen ander over de geldmiddelen beschikt om het toernooi voor de deelnemers financieel aantrekke lijk te maken, een zaak die de voetbalbestuurders van alle landen sterk aanspreekt. Het eerste Amerikaanse geld is trouwens de FIFA al toegezegd. Televisie maatschappij NBC Heeft de rechten voor Canada en de Verenigde Staten van de eindronde 1986, waar die ook gespeeld moge worden, al gekocht voor zes mil joen dollar, iets meer dan vijftien miljoen gulden. De internationale voetbalfe deratie (FIFA) heeft daar naast al een zakelijke binding met Coca-Cola. De Ameri kaanse frisdrankengigant in vesteerde al miljoenen in het voetbal, maakte het voorzitter Joao Havelange mogelijk zijn ontwikkelingsplan voor de voetbalsport uit te voeren en sponsort bovendien het toer nooi om het jeugdwereldkam pioenschap, dat dit jaar -met deelneming van Nederland- in Mexico zal worden gehouden. Meer groten in de consump tiesector, maar ook fabrikan ten van sportartikelen en autos, hebben zakelijke con tacten met de FIFA of natio nale bonden en ook van die kant mag druk verwacht wor den het wereldkampioenschap naar de Verenigde Staten te brengen. Daar immers ligt, in een land met meer dan 200 miljoen inwoners, die nog het een en ander te verteren heb ben ook, een geweldige markt die nog altijd aantrekkelijk genoeg is om verder bewerkt te worden. De andere kant van de me daille is, dat het Europese voetbal niet meer floreert in de Verenigde Staten. De North American Soccer League, die met bejaarde vedetten als Beckenbauer, Pele, Muller en in zekere zin ook Cruijff de amerikanen naar het "soccer" leek te kunnen trekken, heeft zijn greep op de toeschouwers verloren. Het nieuwe is eraf, de competitie van een slinkend aantal clubs is niet aantrekke lijk genoeg gebleken om de be langstelling intact te houden. Het Europese voetbal is na enkele jaren in de Verenigde Staten weer teruggevallen tot een sport, die feitelijk niet meer doet dan rommelen in de marge en nauwelijks zicht baar is in de schaduw van American football, honkbal, basketbal en ijshockey. Die si tuatie werd het duidelijkst on derstreept door de New York Times. De krant besteedde niet meer dan 21 regels aan het feit dat de Verenigde Staten zich had aangemeld als opvol ger van Columbia voor 1986. Maar de kleine hond blaft flink en kwispelt naar de mensen, die hem misschien lekkere brokken kunnen toe stoppen. Die zijn er zeker in de wereld van het internationale voetbal. Grote baas Joao Ha velange bijvoorbeeld, maar ook Hermann Neuberger, de voorzitter van het organisatie comité voor de WK-eindronde van 1986. Al jaren geleden liet de Westduitser zich ontvallen dat de Verenigde Staten, als belangrijkste land van de westelijke wereld, niet langer een witte vlek mocht blijven op de kaart van het interna tionale voetbal. Neuberger, ook voorzitter van de West- duitse bond, steunt om die re denen de Amerikaanse kandi datuur, al zal hij zich zonder twijfel onpartijdig opstellen, wanneer het dagelijkse be stuur van de FIFA op 20 mei een keuze moet maken tussen de Verenigde Staten, Canada, Mexico en Brazilië. De twee Noordamerikaanse landen bezitten de stadions, de infrastructuur en de commu nicatiesystemen, die de FIFA verlangt. Het zuidelijkste van het tweetal heeft bovendien in Henry Kissinger, de uit Duits land afkomstige vroegere mi nister van buitenlandse zaken, een belangrijke pleitbezorger. "Het voetbal in de Verenigde Staten kan zich tot een voor aanstaande sport ontwikke len", heeft Kissinger bij her haling verkondigd, "een we reldkampioenschap in eigen land zou een geweldige stimu lans betekenen. Ik ben van mening dat de FIFA daarmee rekening zal houden, zeker omdat dit land in staat is een wereldkampioenschap perfect te organiseren". Die overtuiging van Kissin ger wordt niet door iedereen binnen de FIFA zonder meer onderschreven. Het blijkt na melijk moeilijk om voor het Olympische voetbaltoernooi dat over anderhalf jaar begint, geschikte stadions te vinden., De organisatoren van Los An geles bijvoorbeeld hebben tot nu toe pas één stadion defini tief aangewezen voor het Olympische voetbaltoernooi, namelijk de Rose Bowl in Pa sadena. Aanstaande maandag is er een vergadering van de voorzitter van het IOC, Juan Antonio Samaranch, met een FIFA-commissie om de nood zakelijke beslissingen te ne men. SCHAATSEN MADONNA Dl CAMPIGLIO - De Canadees Gaetan Bou cher heeft op de eerste dag van de schaatswedstrijden voor de vierbanentoernee in Madonna Di Campiglio (Italië) zowel de 500 als de 1000 meter gewon nen. Boucher noteerde op de sprint 38,66 seconden. Op de dubbele afstand zegevierde de 24-jarige wereldrecordhouder in 1.15,77. Igor Vidjakin uit de Sovjet- Unie werd op de kortste af stand tweede in 38,81, Jan Ykema derde in 39.00. Op de kilometer waren de rollen om gekeerd: Ykema tweede in 1.17,22, Vidjakin derde in 1.17,24. Nashua Den Bosch heeft de eerste wedstrijd in de kwartfinale van de Europa Cup II, thuis tegen het Israëlische Hapoel Ramat Gan, met 84-82 gewonnen. Aan het slot van de wedstrijd, tijdens Israëlisch balbezit ontstond er enige opwinding, omdat de scheidsrech ters enkele kostbare seconden te vroeg afgefloten zoviden hebben. Op de foto Tom Barker (rechts) van Den Bosch in een duel met Cliff Pondexter van Hapoel Ramat Gan. - foto anp van onze sportredactie AMERSFOORT DEN BOSCH - Vandaag zal mr. Van Zelm, die de belangen van SC Amersfoort behartigt, be slissen of het hoger beroep, dat aangetekend is na het failliet verklaren van de eerste divi sieclub, vrijdag voor de Am sterdamse arrondissements rechtbank dient. Gisteravond verklaarde mr. Van Zelm, tij dens een vergadering met het bestuur, dat hij goede hoop had het hoger beroep in winst om te kunnen zetten. Dat er desondanks die hoop gisteravond langdurig verga derd werd, was te danken aan een initiatief van de inmiddels wanhopige spelersgroep. De spelers waren gisteren al snel op de hoogte van het negatieve antwoord, dat de BVG en fis cus op de laatste voorstellen van de SC Amersfoort gisteren gaf. Henk Pot, zakelijk advi seur van de spelersgroep: „Bo vendien is er tussen de spelers en de SC Amersfoort nog geen akkoord bereikt. Ik begrijp Van Zelm trouwens niet zo goed. We hebben contact ge had, met de BVG en fiscus. Nou, het antwoord was niet zo hoopgevend." Daarom heeft de spelers groep een brief gestuurd naar de president van de Amster damse rechtbank. Met het ver zoek aanwezig te mogen zijn bij de zitting. De spelersgroep wil er namelijk voor waken, dat de zaak correct afgehan deld wordt. Henk Pot: „We willen voorkomen dat bepaal de mensen, namen noem ik niet, zich verrijken over de rug van de spelers." Daarmee doelend op de ach terstallige salarissen. SC Amersfoort heeft zijn spelers groep voorgesteld ieder jaar twintig procent van de achter stallige salarissen uit te beta len. Dat wordt dan uitge smeerd over vijf jaar. De spe lersgroep is daar niet mee ak koord gegaan, omdat het meeste geld dan naar de belas ting gebracht kan worden. Vandaar dat er al stemmen in de spelersgroep opgaan, om het faillissement maar te aan- vaardem. Diverse spelers heb ben contact met andere clubs. Als SC Amersfoort definitief failliet verklaard wordt, zijn de spelers immers transfer vrij. Als de zaak zich nog ver der voortsleept, vreest de spe lersgroep te kunnen fluiten naar een groot gedeelte van het salaris, terwijl het niet of nauwelijks mogelijk is eiders onderdak te raken. FC Den Bosch FC Den Bosch heeft inmid dels besloten toch een kort ge ding aan te spannen tegen BVG en fiscus. FC Den Bosch vecht de beslaglegging op het positieve banksaldo (143.000 gulden) daarmee aan. Aan vankelijk zag FC Den Bosch af van het al aangekondigde kort geding. Het gesprek met de wethouder van Sportzaken deze week, deed het bestuur van FC Den Bosch besluiten alsnog het kort geding als wa pen tegen het dreigend faillis sement ter hand te nemen. Dat kort geding dient wellicht vol gende week woensdag in Den Bosch. van onze sportredactie DEN HAAG - Het ziet er naar uit dat het binnenkort moge lijk tot een gerechtelijke pro cedure tussen de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) en bondscoach Haico Scharn komt. Op 10 december zegde Scharn, de bondstrainer voor de middenafstand bij de heren zijn contract, dat tot 30 september van dit jaar loopt,met ingang van 1 januari op. Scharn was van oordeel dat hij niet meer optimaal kon functioneren. Het bestuur van de KNAU, dat het ontslag niet wenste te aanvaarden, heeft Haico Scharn telegrafisch gesom meerd zijn werkzaamheden als bondstrainer te hervatten. Komend weekeinde moet scharn twee trainingen ver zorgen. Zaterdag is er op het sportpark de vijfsluizen in Vlaardingen een zogenaamde gedecentraliseerde training en zondag wordt op het nationale sportcentrum Papendal een centrale training gehouden. Beide trainingen dienen door Scharn te worden gegeven. Wanneer Scharn niet op de trainingen verschijnt zal de KNAU een procedure tegen de trainer aanspannen, waarbij ondermeer een schadevergoe ding van hem wordt geeist. Haico Scharn is niet van plan op de sommatie van de KNAU in te gaan. "Ik doe die trainingen niet", aldus Scharn, "met ingang van 1 januari was ik niet meer in dienst van de KNAU". Haico Scharn, die in middels part-time in dienst is getreden van een importeur van Amerikaanse sportkle- ding en -schoeisel, heeft zich wel van de rechtskundige hulp van Mr, Wouter van de Berg uit Amsterdam verzekerd. van onze sportredactie DEN HAAG - De totalisator- omzet bij de paardenkoersen van het vorig jaar is met ruim dertien miljoen (bijna tien procent) gedaald. Over 1981 bedroeg de omzet nog 136.324.777,-, in 1982 was dat bedrag 122.920.337. De scher pe daling werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de achteruit gang in de omzet van het su pertrio: van circa achttien miljoen in 1981 naar circa twaalf miljoen in 1982. Op Duindigt, met 82 wed strijddagen, werd de hoogste totaalomzet gemeld: 37.390.966,-. Daarna volgt Hilversum, dat in 77 meetings tot 35.413.142,- kwam en dus een hoger gemiddelde per koersdag behaalde. De totalen van de andere banen waren in 1982: Wolvega ƒ9.659.092,- in 46 wedstrijdda gen, Groningen 7.723.365,- (32), Nootdorp 7.671.825,- (24), Alkmaar ƒ4.814.860,- (14), Schaesberg 4.455.390,- (50) en Drachten ƒ2.205.897,- (12). Bij deze cijfers zijn de omzetten voor de supertrio's niet mee gerekend. van onze sportredactie DOKKUM - SV Lohoff, vrij wel gelijk aan het Westduitse nationale volleybalteam, heeft woensdagavond in Dokkum voor 1500 toeschouwers de da mes van de Nederlandse kam- pioensploeg DVC in de eerste wedstrijd voor de tweede ron de van het toernooi om de Europese beker geen enkele kans gegeven. Binnen het uur. kon het Westduitse gezelschap met een winst van 3-0 de thuisreis weer aanvaarden, De setstanden waren 15-10 15-11 15-10. van onze sportredactie AUCKLAND - De Nieuwzee- landse broers Russell (28 jaar) en Jeff (31) Simpson komen te gen elkaar uit in de kwartfi nales van het Grand prix- toernooi in Auckland (Nieuw- Zeeland). Russell versloeg in de twee de ronde de Australiër Charlie Fancutt met 6-4, 6-4. Jeff had wat meer moeite met zijn landgenoot Bruce Derlin: 4-6, 6-3,8-6. De belangrijkste uitslagen zijn: Russell Simpson (Nwz) - Charlie Fancutt (Aus) 6-4, 6-4. Jeff Simp son (Nwz) - Bruce Derlin (Nwz) 4-6, 6-3, 8-6. Rod Frawley (Aus) - David Graham (Aus) 6-4, 6-3. Brod Dyke (Aus) - Armond Molino (Vst) 6-4,5-7,6-3. van onze sportredactie TURNHOUT - Het Neder landse militaire voetbaltelftal heeft woensdag in Turnhout een landenwedstrijd tegen de Belgische collega's met 4-2 ge wonnen. Bij rust stond nederland met 3-0 voor. In de eerste helft scoorden Cornelissen van NAC (4e minuut), Vanenburg van Ajax (16e) en Roossien van Veendam (41e). Pas in de dertiende minuut van de tweede helft deed Bel gië via een treffer van Czer- niatinsky (Anderlecht) iets te rug. Een kwartier later verkl einde Van Damme (Kortrijk) de achterstand tot 3-2, waarna Duut (Feyenoord) vier minuu- ten voor tijd de eindstand op 4-2 bepaalde. Het duel werd bekeken door 700 mensen. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1983 | | pagina 9