B. HEF DS'70 OP Centrale Raad voor de Milieuhygiëne: Aanpassing bus en trein niet haalbaar Scholier hekent bedreigingen Kievitenplaag op Schiphol „Zwevende kiezer" is bepaald geen politiek dakloze Vakantie- spreiding noodzaak I )e^e|Ud Voor gehandicapten DE STEM COMMENTAAR Op eigen benen Afbraak Mijlen vóór DEURNE MAANDEN LANG IN ANGST - A BELONING Rijense roofmoord BINNENLAND T22 PAGINA 3 SEN PAPIERi VOOR UW PEN Voorstel bestuur aan congres: w DEN HAAG - De bestrijding van de luchtver ontreiniging moet onder meer betaald worden door heffingen te leggen op brandstoffen als dieselolie en LPG. Klokkenberg in 1982 900 hartoperaties Onderzoek politicologen: BOETE VOOR TILBURGER Griepgolf lijkt voorbij te zijn Sovjets: Geen consulaat in Rotterdam JA 15 Heer Olivier wil advocaat en zelfs ook rechter worden nONDERDAG 13 JANUAR11983 T5 PAGINA 2 o heeft de moeder geestelijke meege- het bezoek dat zij gevangenis in Pil- ry heeft gebracht, eeft een straf van 27 en gekregen. Moeder toonde zicfi na het zeer geschokt. Vol- aar is de lichamelij- stand van haar zoon lecht maar is hij ijk ongebroken. Als de jezuiet geen nieu- schuldigingen voor gebracht komt hij in rij. S-YVES COUSTEAU, de e oceaanvorser, heeft de rijksuniversiteit -ent een eredoctoraat nd. De universiteit busteau daarmee eren het omvangrijke we- appelijke werk dat j heeft verricht, maar oor „zijn niet aflaten- ver om de publieke e te mobiliseren voor milieuproblematiek", eau kreeg in het be- van de jaren vijftig als uitvinder van de long: dui kappara tuur nee een efficiënte ex- tie van de wereld on- water mogelijk werd. sdien heeft hij ver- 'dene succesvolle exp- es geleid die steeds en boeken hebben op- erd die een breed pu- hebben weten te n, aldus de overwe- van de Universiteit in t. - foto archief de stem ■y )d z\ TT 'tadai 01 'aas 6 aqar i '3aa 'jaSaj z Taais I :§uissoido woordde hij en dit verbaas de mij nog het meest. Well, koningin Beatrix was mis schien too nice geweest. Als zij gezegd zou hebben dat Nederland bereid was kern wapens te plaatsen, maar dat er dan 3 ervan op Ame rika gerichten zouden zijn, dan stond in dit geval heel de Verenigde Staten op z'n kop. En zo is dat. Met uw commentaar ben ik het wel eens. Let's be nice to Mr. Bush! Breda Mevr. M.M. Wortelboer- Heine. cratisch -Socialistische Partij die dertien jaar geleden door verontruste PvdA-leden werd opgericht. Een buitengewoon congres moet zich uitspreken over het voorstel van het hoofdbestuur om DS'70 per 31 maart a.s. op te heffen. Het hoofdbestuur ziet voor de partij, die sinds 1981 niet meer in de Tweede Kamer is vertegenwoordigd, „een toekomst meer. De uit slagen van de verkiezingen - in 1977 hield de partij van haar zes kamerzetels er nog slechts één over, in 1981 miste DS'70 op het nippertje de kiesdeler en verspeelde daarmee de laatste kamerzetel, in september van het vorig jaar kwam de partij er helemaal niet meer aan te pas - bieden naar de opvatting van het partijbestuur geen reeël uitzicht meer op herstel. Ter toelichting op het voor stel zegt het hoofdbestuur dat DS '70, in tegenstelling tot par tijen als CDA, PvdA en WD, niet kan steunen op een histo risch gegroeide verzuilde ach terban met vaste verbindin gen „naar eigen omroep, kran ten, werkgevers-en werkne mersorganisaties." Het voor deel van een politiek onafhan kelijke en vrije positie als middenpartij brengt dan mee, aldus het hoofdbestuur, dat er geen vaste electorale klanten kring is. ,JIIIIIIMIIUIIUHIIUIWIUIIIIIMIIIIIIIIIIIIUIIllllllllllllllMWIIIII!lllllllllllllllllimilllllllW!llllllllf!imil"lllllllllimiWIIII"l!llll!IWIIMIIIillllllllllllimilllimM"ll"lllllll"»IIIIIIIIMiUIIHII»iyj Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het is nauwelijks betaalbaar om het openbaar vervoer goed aan te passen voor gehandicapte reizigers. En als dat toch zou gebeuren zou slechts 25 procent van de li chamelijk gehandicapten daar mee geholpen zijn. Dat is de conclusie is een onderzoeksrapport over deze zaak dat minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) gis teren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De studie werd verricht door de werkgroep Geïntegreerd Openbaar-Ver voergebruik Almere. De onderzoekers vinden grote technische aanpassingen om bus en trein beter toegankelijk te maken voor gehandi capten niet verantwoord, omdat het flinke kosten met zich mee brengt, terwijl niet vast staat of veel meer gehandicap ten daarna van het openbaar vervoer gebruik gaan maken. Een derde deel van de gehandicapten blijft toch aangewezen op speciaal vervoer en kan nooit goed mee met het „gewone" openbaar vervoer, aldus de werkgroep. Wel wordt een pleidooi gehouden voor kleinere en niet al te dure aanpassingen. Om het in- en uitstappen voor minder ernstig gehandicapten te vergemakkelijken zouden er bij voorbeeld een extra (klap-)trede en handgrepen bij de deu ren kunnen worden aangebracht. En voor visueel gehandi capten zou er beter leesbare markering moeten komen. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHïr Gemeenten doen het slecht Minister Winsemius(midden) maakte gisteren offi cieel kennis met de milieuraad. - foto anp ALS dagbladuitgevers en journalisten constateren dat de zestig miljoen, die de regering de komende drie jaren ter beschikking wil stellen aan in financiële problemen verkerende dagbladen I (meer dan twintig), te weinig is, dan willen zij daarmee alleen tot uitdrukking brengen dat de overheid de zorgwekkende situatie waarin de Nederlandse dagbladpers verkeert, onderschat. Met de roep om meer financiële steun wordt zeker niet aangestuurd op blijvende subsidiëring van overheidswege. Dagbladen die de onafhankelijkheid van de redactie hoog in het vaandel dragen, willen op eigen benen staan. Overheidssteun aan dagbladen dient, evenals de hulp aan an dere in moeilijkheden verkerende ondernemingen, van tijdelijke aard te zijn. Een handreiking om tijd te winnen voor structurele aanpassingen die uitzicht bieden op een gezonde bedrijfsvoe ring. Als zo'n uitzicht niet bestaat, verdwijnt gemeenschapsgeld in een bodemloze put en werkt het concurrentievervalsend ten aanzien van die, (dagblad) ondernemingen die wel in staat blijken zichzelf te bedruipen. Maar bestaat in de dagbladwereld dan niet het gevaar dat door een verdere vermindering van het aantal zelfstandige dagbladon dernemingen het grote goed van de pluriforme informatievoorzie ning en opinievorming zal verschralen? Tot dusverre is daarvan weinig gebleken. Dagbladen die in de afgelopen jaren moesten luseren, konden daardoor in vele gevallen hun redactionele in houd verbeteren; daar waar monopolieposities ontstonden, wer den - zoals bij De Stem - redactionele formules verbreed, was de krant niet langer de spreekbuis van een partij, kerkgenootschap etc., maar een ontmoetingsplaats en communicatie-kanaal voor alle geledingen van de samenleving. KRANTEN worden echter niet alleen geconfronteerd met minder advertentie-inkomsten en verlies aan abonnees als gevolg van de economische crisis. De invoering van de STER-reclame op de landelijke TV heeft aan de inkomstenbronnen van de dagbladpers ook al jaren achtereen honderden miljoenen onttrokken. Zou daar nu ook nog eens met lokale reclame gefinancierde lokale TV bijkomen, zoals door de meerderheid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) is geadviseerd, dan zou dat wel eens de nekslag kunnen betekenen voor nagenoeg alle Nederlandse dagbladen, hoe deugdelijk hun bedrijfsvoering ook moge zijn. De WRR verwacht van lokale TV een verbetering van de lokale informatievoorziening. Dat kan alleen gelden voor steden en re- 9io'swaar de kranten aan het plaatselijk nieuws geen of nauwe- 'i|ks aandacht schenken. Echte regionale kranten echter zien de plaatselijke berichtgeving als hun primaire taak. In die taakvervul- hg zouden zij zeer ernstig belemmerd worden indien de daar voor benodigde financiële middelen voor een belangrijk deel zou den wegvloeien naar de lokale TV. De vereniging voor de Neder- «ndse dagbladpers becijfert dat verlies voor alle dagbladen teza men op 63 miljoen per jaar. Ter vermijding van misverstanden: met die 63 miljben is geen lokale TV te financieren. Daarvoor moet uit andere bronnen nog eens ruim één miljard gulden be schikbaar worden gesteld. Hoe? Door een aanzienlijke verhoging ran het kabelabonnement waarschijnlijk. En als de krant nu eens zou kunnen participeren in de lokale W-reclame? De dagbladuitgevers zien weinig heil in zo'n deelna me De invoering van lokale TV zal het reclame-budget van het Ptatselike bedrijfsleven niet aanmerkelijk doen groeien. Krant en f zullen dus uit dezelfde inkomstenbron moeten putten. Dat kan met anders betekenen dan dat de krant voor de redactievoering aanzienlijk minder financiële armslag krijgt. De introductie van uit reclame gefinancierde lokale TV zou dus de afbraak beteke nen van de plaatselijke pers. Is dat de door de WRR beoogde ver- Wering van de plaatselijke nieuwsvoorziening? JLS de Amerikaanse president Johnson naar de TV keek had hij «ie verschillende programma's tegelijk aanstaan. Reagan belt Persoonlijk TV-reporters op als ze onvriendelijke dingen over nem gezegd hebben en in Nederland maakt een WD stomme ^gissingen, ook al vanwege een verkeerde beoordeling van de "Moed op de publieke opinie van de TV en van mensen die regel matig op het scherm verschijnen. Recente onderzoekingen in Amerika (universiteit van Mary- 8hd) hebben uitgewezen dat de krant voor de informatie-voorzie nig en opinievorming nog steeds van grotere betekenis is dan raiy. Er wordt wel veel gekeken naar de nieuwsuitzendingen op TV, maar in de praktijk blijkt daarvan weinig te blijven hangen, rat gaat allemaal te snel, te fragmentarisch. Slechts één procent de 78.3 miljoen Amerikaanse gezinnen kijkt naar verklarende rauwsuitzendingen in de trant van „Televizier Magazine" en landpunt"; daar staat tegenover dat twee-derde van de Ameri- raansen volwassenen dagelijks de krant leest, twaalf procent van ran twee of meer kranten per dag. En waarom? De krant kan je «en, even neerleggen, weer oppakken en herlezen zonder de jraad kwijt te raken en zonder je te laten overdonderen door de aPPe, gepolijste praatjes van beeldbuissprekers. Amerika ligt wat (lokale) TV betreft, mijlen op Nederland voor. Jmerika leert ons, dat de krant voor de informatie-voorziening en ra opinievorming een belangrijker rol vervult dan de TV. Dan is e|toch onzin om hier onder het mom van een betere informatie- schatting, de (lokale) krant op te offeren aan de (lokale) TV, Van onze redactie binnenland Het fonds luchtverontreiniging moet ook gebruikt worden om aantoonbare schade aan monumenten door luchtverontreiniging te vergoeden. De gemeenten bestrijden de geluidshinder maar gebrek kig. Zeker kleinere gemeenten moeten regionale geluidsdien sten opzetten om de wet ge luidshinder doelmatig uit te voeren. De rijksoverheid moet deze gemeenten hiertoe des noods dwingen door de subsi diekraan dicht te draaien. De regering moet de kleine ge meenten nog een jaartje de tijd geven om in samenwer king de problemen aan te pak ken. Deze standpunten heeft de Centrale Raad voor de Milieu hygiëne gisteren ingenomen. De raad kreeg echter van mi nister Winsemius(VRO) per soonlijk te horen dat er geen geld is om het gewenste mi lieubeleid te voeren. De minis ter droeg de raad op in zijn ad viezen aan de regering precies aan te geven waar de nood het hoogst is. „Het financiële pro- bleem wordt steeds nijpen der", aldus de minister. De milieuraad vindt tijdige maatregelen noodzakelijk voor het geval de economie weer aantrekt en de luchtver ontreiniging daardoor weer toeneemt. De regering vindt een verlaging van het zwavel- gehalte van zware stookolie nu overbodig vanwege de eco nomische neergang en daar is de raad het niet mee eens. Vol gens de raad moeten ook an dere technieken bij de zuive ring van rookgassen en steen kool worden gebruikt. Het ge bruik van chloor-fluor-kool- waterstoffen(CFK's) in spuit bussen moet binnen twee tot vier jaar worden verboden. De centrale milieuraad con stateert dat er heel wat mis is met de vergunningverlening inzake luchtverontreiniging. Tussen aanvrage en vergun ningverlening liggen soms et telijke jaren terwijl dat vol gens de wet als regel ten hoog ste zeven maanden mag zijn. Tussen 1975 en 1980 is deze voorgeschreven tijdsduur slechts in 10% van de gevallen gehaald. Onderzoek toont ook aan dat vele bedrijven niet over een echte vergunning be schikken. Evenmin is de raad te spre ken over de bestrijding van het luchtvaartlawaai. Hij vindt dat de zonering van de vliegvelden veel te traag ver loopt. Er zou al eerder dan in 1985 begonnen moeten worden Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Medisch Cen trum De Klokkenberg in Bre da heeft in 1982 ca 900 open hartoperaties laten uitvoeren, 200 meer dan een jaar geleden was gepland. Alleen het Anto- niusziekenhuis in Utrecht haalde nog meer operaties, nl. 1450. In totaal zijn in 1982 in ons land 6500 open hartopera ties uitgevoerd en zijn ruim 700 Nederland met luchtbrug gen in het buitenland gehol pen. In Den Haag wordt gewacht op het -in november al door De Stem gepubliceerde- ad vies van de commissie hart- chirurgie van de Gezond heidsraad. Die heeft, volgens goed ingelichte bronnen, geko zen voor een aantal van 12.500 open hartoperaties in ons land in 1990. De capaciteit zal daar voor in zeven jaar met nog 6000 operaties uitgebreid moe ten worden. In De Klokkenberg wacht men nog altijd op een beslis sing van de minister over het verzoek het aantal operaties te mogen uitbreiden tot 1500, met de vaststelling van ge luidszones voor militaire en burgerluchtvaarttereinen. Voor Schiphol zal een nacht vluchtverbod moeten worden ingesteld. Naast de zonering moet er volgens de raad een algemene regeling voor de openingstijden van kleine vliegvelden komen. Het recla- mevliegen zal een algemeen verbod moeten worden opge legd. De raad stemt in met het plan van de regering treinrei zigers een heffing te laten be talen om de geluidshinder door het spoorwegverkeer te bestrijden. DEURNE - Een 16-jarige scholier uit het Brabantse Deurne heeft tegenover de politie een grote serie tele fonische en schriftelijke bedreigingen bekend. Tot zijn slachtoffers behoor den tal van links-geörien- teerde personen en instel lingen, een islamitisch cen trum, een joods maat schappelijk centrum, mi nisters en dergelijke in heel het land. De jongen ondertekende steevast met de Vikingpartij Nederland. Dat heeft burgemeester Van Genabeek van Deurne woensdagmiddag op een persconferentie meege deeld. De jongen werd maandagavond door bur gers aangehouden. Zij be trapten de knaap op heter daad bij het aanbrengen van vuurwerk aan een raam van een woning van een lid van de plaatselijke politieke organisatie Pro gressieve Partij Deurne. De jongen heeft inmiddels bekend dat hij eerder al acht maal de ruiten van die bewuste woning had ingegooid. De jongen heeft voorts bekend drie maal een rookbom te hebben ge gooid, eenmaal in een pand in Deurne en twee maal in een huis dat in Eindhoven gebruikt wordt door de PSP. De verdachte is vol gens Van Genabeek „dui delijk gebrand op alles wat links is". Hij komt uit een beschaafd milieu en zit op een middelbare beroepsop leiding. In Deurne zijn de laatste maanden nog meer bedrei gingen geuit aan het adres van links-geörienteerde personen en instellingen. Ook zijn er diverse loze bommeldingen geweest. In een geval ontplofte werke lijk een explosief, overi gens zonder schade aan te richten. De politie heeft geen aanwijzingen dat de nu aangehouden verdachte ook daarvoor verantwoor delijk is. 4* SCHIPHOL wordt momenteel door een kievitenplaag geteisterd. Ongeveer 17.000 kieviten vliegen in zwermen rond het veld en vormen een ernstig bedreiging voor de vliegtuigen. Met allerlei middelen worden de vogels dag en nacht verjaagd uit de onmiddelijke omgeving van de startbanen. De vogels hebben wegens het warme weer hier hun trek van Scandinavië naar het zuiden onderbroken. Ook de militaire vliegvelden hebben last van zwermen kivieten. Op de foto een vogelwachter van Schiphol. - foto anp Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Veel meer kiezers dan doorgaans wordt aangenomen veranderen bij Kamerverkiezingen van par tij. Het is echter onjuist deze „wisselaars" als politiek dak lozen te beschouwen die zon der kompas tussen de partijen op drift zijn geraakt. Kiezers die hun partijkeuze verande ren, zijn eerder meer dan min der geïnteresseerd dan zij die steeds op dezelfde partij stem men. Dit is een van de conclusies uit een onderzoek naar kie zersgedrag bij Kamerverkie zingen in de periode 1971-1981 van de politicologen C. van der Eijk en B.Niemoller. De onderzoekers stellen vast, dat veranderingen in verkiezingsuitslagen het ge volg zijn van twee verschillen de factoren. In de eerste plaats verandert de samenstelling van het kiezerskorps elke keer. Daarnaast kunnen dege nen die in verschillende ver kiezingen hun stem uitbren gen, in hun keuze veranderen. De partijen die het meest verliezen door veranderingen in de samenstelling van het kiezerskorps, zijn de christen democratische partijen en de PvdA, terwijl vooral de kleine linkse partijen en D'66 er baat bij hebben, aldus de onderzoe kers. Het aantal mensen, dat wis selt, is zeer groot: over drie op eenvolgende verkiezingen wisselt al meer dan de helft van de kiezers. Uit het onder zoek is ook naar voren geko men, dat kiezers zich vooral laten leiden door hun eigen ideologische stelüngname. De meeste kiezers blijken een duidelijk beeld te hebben over hoe links of rechts elk der par tijen is en over waar zij zelf staan. Hoewel de partijen sinds het eind van de jaren zestig niet geheel onveranderd zijn ge bleven in hun positie in het links-rechts spectrum, is hun onderlinge volgorde wel vrij wel ongewijzigd gebleven. Aangezien ook de verdeling van de kiezers in dit opzicht maar zeer langzaam aan ver andering onderhevig is, lijken naar het oordeel van de twee onderzoekers de mogelijkhe den voor drastische machts verschuivingen bij opeenvol gende verkiezingen voorlopig zeer beperkt. (ADVERTENTIE) De direktie van Sneeuwwitje Zeep, Expeditieweg 2, 4715 RM Rucphen, raadt u aan geen Sneeuwwitje-artikelen te kopen anders en alleen van onze ver kopers. Deze zijn herkenbaar aan de Sneeuwwitje auto's. Die personen die one inlichtingen kunnen geven omtrent de in braak van 11 jan. 01.00 uur 's nachts, zullen wij een gratis pakket Sneeuwwitje-artikelen aanbieden t.w.v.f 250.-. Mocht de inbreker zich beden ken de artikelen terug te ge ven, dan zal ook deze het pak ket Sneeuwwitje-artikelen krij gen. De direktie Sneeuwwitje Zeep te Rucphen, tel. 01654- 2730, b.g.g. 01653-5790. BREDA - De Bredase politie rechter heeft woensdagmor gen de Tilburger Ad L. (32) wegens het bezit van meerdere radio- en teeveezendinstalla- ties en wegens mishandeling bij verstek veroordeeld tot een geldboete van f2. 000 en een maand voorwaardelijke ge vangenisstraf met een jaar proeftijd. De eis was een boete van f 750 en eveneens een maand voorwaardelijk. Door 3kck Arentseftaox -j UTRECHT - In Nederland dreigt een noodsituatie te ont staan wanneer niet snel een betere regeling rond de va kantiespreiding tot stand komt. De komende jaren dreigen vooral in de piekperiode ern stige knelpunten te ontstaan", zei gisteren tijdens de vakan tiebeurs in Utrecht mr. J.A.T. Cornelissen, directeur van het Nationale Bureau voor Toeris me. „Deze knelpunten in tal van Nederlandse toeristencen tra zullen grote risico's met zich mee kunnen brengen voor het milieu, de volksgezondhéid en de veiligheid in en rond de vakantiegebieden. Mr. Cornelissen pleitte er dan ook voor dat de overheid spoedig maatregelen gaat ne men om tot een betere vakan tiespreiding te kunnen komen. In de eerste plaats zou de door het ministerie van Onderwijs gehanteerde regio-indeling (regio A met Noord- en Zuid- Holland met 6.3 miljoen Ne derlanders; regio B met 3.3 miljoen en regio C met 4.2 mil joen inwoners) gewijzigd moe ten worden. De regio's Noord en Zuid-Holland zouden in ieder geval gescheiden moeten worden. Verder zal men moe ten overwegen of de totale pe riode niet van de huidige tien naar twaalf weken kan wor den uitgebreid. Dan worden de mogelijkheden voor vakantie spreiding", aldus mr. Corne lissen, „al aanzienlijk ver ruimd." Van een onzer verslaggevers BREDA - Het lijkt erop dat de griepgolf over haar hoogte punt heen is. In de eerste week van dit jaar kwamen er bij het GAK in Breda 3447 ziekmel dingen binnen. Dat is ruim 500 meer dan in de eerste week van januari van 1982. Deze week is het aantal ziek meldingen weer wat minder. Uit navraag bij enkele huisart sen bleek ook dat het- hoogte punt een beetje voorbij lijkt te zijn. DEN HAAG - De Sovjet Unie krijgt definitief geen apart consulaat in Rotterdam. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft dat gistermiddag meegedeeld aan Sovjet-ambassadeur Be- letsky. A Het gaat er op lijken dat Mar cel van Dam antwoord krijgt op zijn vraag hoe Jan Splinter wel door de winter moet ko men. Jan Splinter is bijna uitge kleed en heeft geen .vet meer op zijn botten. Maar hij haalt het. En waarom? Men heeft de winter extra-zacht gemaakt. Dat is natuurlijk een geweldig slimme oplossing. Het kabinet heeft er zich niet met veel woorden over uitgelaten, maar draaide de temperatuur ge woon een paar graden hoger. Jan Splinter blijft nog één winter gespaard. Zijn gas- en elektriciteitsrekening blijft uitzonderlijk laag. Daarvoor wordt hij straks wel gepakt, maar dat weet hij nu nog niet. Ondertussen hamstert de fami lie Splinter medicijnen bij het leven om toch op eventuele vorst voorbereid te zijn. En kijk eens hoeveel riksen ze op die manier uitsparen! Goed, met Jan Splinter gaat het, de omstandigheden in aanmerking genomen, redelijk goed. Maar nu ligt het pro bleem bij Jan Ski. De ski-helden zullen dit jaar zelf van de' berghellingen naar beneden moeten rollebollen, want er ligt geen sneeuw. De winter maakt korte metten met de lange latten. Jan Ski's heerlijke vakantie verdwijnt als sneeuw voor de zon. Wat dacht u van de actie „Help de Alpen de winter door"? MERIJN Vervolg van pagina 1 De 53-jarige mevrouw M. van Dongen-Roovers, de moeder van het slachtoffer, die zeer ernstig gewond raakte, maakt het na een operatie in het zie kenhuis redelijk goed. Het le vensgevaar is volgens een woordvoerder van "dé politie geweken en haar toestand is stabiel. Over veertien dagen mag zij het ziekenhuis ver moedelijk verlaten. Na de mislukte overval zijn de twee daders in een rode personenauto (merk onbe kend) gevlucht. Op grond van aanwijzingen meent d.e politie, dat het tweetal zich vanaf het Sweensplein via de Margriet- straat, de Hoofdstraat en de Julianastraat met hoge snel heid naar de oude rijksweg Breda-Tilburg heeft gespoed, waarna vermoedelijk de rich ting Tilburg is gekozen. Het onderzoek in de bossen van de 'Duivetoren' gister nacht heeft geen enkela con crete aanwijzing opgeleverd, zodat de politie vermoedt, dat de overvallers de andere kant zijn opgevlucht. Iedereen, die dinsdagavond een rode auto met hoge snelheid heeft zien rijden in Rijen of omgeving, wordt verzocht om contact op te nemen met het groepsbu- reau van de RP in Rijen. Een politiewoordvoerder: „We wil len graag alles weten. Zelfs al denkt men onbelangrijke in formatie te hebben, voor ons kan die verschrikkelijk be langrijk zijn." Het onderzoek spitste zich gisteren toe op de directe om geving van de woning, waarin zich dinsdagavond om half ne gen het drama afspeelde. Dat geeft voedsel aan het vermoe den, dat de politie de daders zoekt in de wijde bekenden kring van het gezin Van Don gen, omdat daarbuiten niet bekend kan zijn dat zich in de woning een kluis bevindt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Heer Olivier wil advocaat worden, 's Ne derlands grootste oplichter verklaarde gisteren tegenover de rechtbank van Amsterdam, dat hij van plan is rechten, te gaan studeren en desnoods rechter te worden. Dit met de hulp van zijn advocaat mr. M. Moscowicz. „Ik weet al het een en ander van die rechtsboeken af", zo verduidelijkte hij zijn toe komstplannen, „al was het al leen maar uit de praktijk." Tegen Arie O. getuigde gis teren de veroordeelde Amster damse notaris mevr. Josje S.(51) die hij 3 miljoen gulden lichter had gemaakt. De zit ting wordt 9 februari voortge-

de Stem | 1983 | | pagina 3