19; Hofsteden Schoondijke in boekje Heemkundige Kring )pen kampioenschappen L Mens-erger-je-niet Ei Justitie heeft meelij met verdachte ,95 Boetes voor weerspannig echtpaar uit Breskens ijdelijk 25 gram extra Paarsmerk koffie Douwe Egberts. „Succes van actie is stimulans om verder te gaan" STOFFEN Rustend veearts: actief schrijver Jaarvergadering NCB afdeling Hoofdplaat PIHAMA TREEDT OP IN GENT -SS pnMPERDAG 13 JANUAR11983 ra VAN ZEELAND L*t»( Pj NOORDSTRAAT 21 TERNEUZEN TEL. 01150-17685 ?oo299 IMPR0JEKT0REN nonstratiemodellen PRIJS SPIEGELREFLEXCAMERA'S RA-(-PROJECTOR.325. 15. 20. rOPAPIER (tde formaten PRIJS Oorlog .99 Vogelwaarde <ss*| II Man mag 9 maanden niet rijden Leuk nieuws voor de liefhebbers van extra pittige koffie. Want in elk pak ®$merk van Douwe Egberts zit tijdelijk 25 gram extra. Goed voor vijf gulle 'Pies. En lekker pittig, zoals u dat van Paarsmerk gewend bent. Daar moet u 8 even aan denken, in de winkel. Getuigen Redactie dorpsblad IJzendijke: Censuur „DIEFSTAL UIT ARMOE" Clinge Hoofdplaat Kloosterzande Uitgaan in Zeeland T16 PAGINA ZEELAND 4 |5g> i> f, 0% 1TIIV6 jidsstoffen) ^ruiming bij: Modevakschool 162 -TERNEUZEN '5036, b.g.g. 12181 v.a. 65 v.a. 45 [-vatting 80-200 525 K-vatting125 NIEUW!... 145 Van een onzer verslaggevers SCHOONDIJKE/BIERVLIET - Rustend veearts drs. H. v.d. Vijver uit Biervliet slijt zijn dagen niet in ledigheid. Met de regel maat van de klok levert hij zijn aandeel in de 'Bijdragen tot de geschiedenis van West- Zeeuws-Vlaanderen', een reeks die wordt uitgegeven door de Heemkundige Kring. Dit keer beschrijft Van de Vijver de hofsteden van Schoondijke, na onder meer ook die van Biervliet, IJzen- dijke, De Braakman, Cad- zand, Zuidzande en Retran- chement beschreven te heb ben. Bedoeling is heel West- Zeeuws-Vlaanderen wat dit betreft 'in kaart' te brengen. Bij de samenstelling maakte de schrijver gebruik van oude aantekeningen van Abraham Vermeulen (1765- 1844), Jozias de Bruine (1833- 1913) en dr. J. de Hullu (1864- 1940). In het boekje wordt erop gewezen dat Schoondijke ernstig werd getroffen bij de oorlogshandelingen van 1944, waardoor veel van de historische boerenhofsteden vrijwel onherstelbare scha de leden. Bij de wederop bouw werd bovendien van moderne methoden en in zichten gebruikgemaakt. („In plaats van het 17e eeuwse boerenhuis kwam er een bungalow en voor de schuur met lage zijmuren en groot rieten dak kwam een laag gebouw of een dichtge metselde hangar in de plaats"). Door niettemin zijn ogen goed de kost te geven, wist Van de Vijver nog historisch waardevolle bebouwingen te vinden, die in het boekje haarscherp op door hem ge nomen foto's zijn weergege ven. Evenals in zijn vorige boekjes beschrijft Van de Vijver de hofsteden (ook van Sasput en Nummer Een) en hun bewoners van oudsher tot nu toe. Ter gelegenheid van de verschijning van het boekje H. v.d. Vijver wordt woensdag 19 januari in zaal Wijffels door de heer Van de Vijver een dia-avond gehouden. Daarnaast wor den ook dia's van andere mooie plekjes vertoond. Het boekje, als nummer 11 in de reeks verschenen, is te bestellen bij de penning meester van de Heemkundi ge Kring, Postbus 5, Aar denburg. Welgelegen. Het woonhuis op deze hofstede van Hermanus Dekker dateert van 1730 en heeft de typische kenmerken van deze tijd: een kort voordak boven de kamers en een lang achterdak boven het achterhuis met schoorsteen. - foto-s de stem/cor j de boer jllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllll i een onzer verslaggevers '11DZANDE - De pas opge- Ichte Zuidzandse sportvereni- j houdt zaterdag 15 januari open kampioenschappen ens-erger-je-niet'. De aan- van deze titelstrijd is B.30 uur. I Plaats van handelen is De [ooie Leeuw, waar vanaf 13.00 fcr kan worden ingeschreven. [bi inschrijfgeld bedraagt één lilden. Dit gebeuren staat open voor iedereenzowel jong als oud. Er zal met vier man aan één bord worden gespeeld. Er zijn een beker en een tweetal stan daards beschikbaar gesteld voaor diegenen die het best kunnen 'ergeren'. Rond de klok van zes valt het doek over dit kampioenschap, waarna om 19.30 uur de prijsuitreiking plaatsvindt. Om 20.00 uur wordt de dag besloten met een disco-avond voor de jeugd. Zowel tijdens het 'Mens-er- ger-je-niet' -kampioenschap als tijdens de disco wordt een verloting gehouden. Deze middag betekent de opening van het winterseizoen", zo deelde bestuurslid André Tim merman mee. „We komen daarna als bestuur bij elkaar om te bekijken wat we tijdens de verdere winterperiode gaan doen .De bedoeling is dat we elke maand iets organiseren". Dorpscentrum - Met ingang van 1 januari is Ronnie van den Broecke benoemd als se cretaris van de Stichting dorpscentrum Vogelwaarde. De heer Van den Broecke vult de vacature op die was ont staan door het onverwachte overlijden van de heer War rens, enige tijd geleden. De nieuw secretaris woont sinds 1980 in vogelwaarde en is af komstig van Nummer Een, na bij Hoofdplaat. Hij is sinds 1980 verbonden als onderwij zer aan de basisschool De Schakel. (ADVERTENTIE) Gratis rondje koffie. 372 X484X433 mm. 512 X 344 X433 mm. s on- n het xe- an de icht- inge- van lijks- on- ris op leden on en ertha wo- stad, E.J. te is Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De NCB-afdeling Hoofdplaat houdt vrijdag 14 januari vanaf 14.00 uur de jaarvergadaering voor leden in ca fé De Vriendschap. Op de agenda komen de gebruikelijke punten aan bod zoals de bespreking van de jaarverslagen. Het bestuur stelt verder voor om de bijdrage van de oogstdankgave met één gulden te verhogen tot 5. Bij het onderdeel bestuursverkiezing is voorzitter M. van Damme periodiek aftredend en herkiesbaar. Na de pauze houdt P. Coolsen, hoofd boekhoudbureau van de NCB te Hulst, een le zing óver actuele zaken op boekhoudkundig en belastingtech nisch gebied. Hierna volgt een koffiemaal en een kaarting. Van onze correspondente MIDDELBURG - Chaotische taferelen speelden zich af op het parkeerterreintje bij de woning van de 35- jarige I.F. uit Breskens toen hem op 10 juni 1981 door twee politiemannen verzocht werd 'pijpje te blazen'. "Adve rteren geeft de doorslag. stag«„ Inlichtingen 'De Stem, 076-236911 In eerste instantie waren de mannen achter de auto van F. aangegaan omdat een van de koplampen niet goed werkte. Nadere inspectie leerde dat F. bovendien gedronken had en waarschijnlijk wel te veel, want hij reageerde „suf" op alle vragen. Volgens F., die gisteren voor de politierechter in Middel burg stond, zouden de agenten hem daarop zonder meer uit de auto hebben gesleurd om hem min of meer te dwingen in de politiebus aan de blaa- sproef mee te werken. F, ver zette zich tegen deze gang van zaken en ook zijn echtgenote (de 22-jarige J. D.-F.) „vond het maar niets". „Plotseling doken er nog twee mannen op die ook al van de politie bleken te zijn", aldus F., „en tenslotte stuurden ze ook nog een ver vaarlijke hond op mij af". Met behulp van de wapen stok, de hond en de lichaams kracht van de vier politieman nen kon F. tenslotte tot rede worden gebracht. Na de bloed proef bleek dat hij inderdaad te diep in het glaasje had ge keken (1.67). een ander mens", aldus de ge tuigen. „Mevrouw F. stond aan ons te rukken en te trekken en was bepaald agressief". „Ik verdedigde gewoon mijn man", aldus deze verdachte die samen met haar man te recht moest staan. „Trouwens op het politiebureau zei iemands 'Neem het ze maar niet kwalijk want die komen net onder de keien van Am sterdam vandaan'", zo besloot mevrouw F. triomfantelijk. Politierechter mr. Witsiers hield het tenslotte bij de lezing van de beide getuigen, waarbij hij veronderstelde dat F., waarschijnlijk onder invloed van drank wat merkwaardig gereageerd had op een voor de hand liggend verzoek. Hij ver oordeelde de man tot een boete van duizend gulden en een rij ontzegging voor de duur van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Zijn echtgenote kreeg voor haar „wederspannigheid" een boete opgelegd van vierhonderd gulden. Het verhaal van F. was in juli van het vorig jaar, toen de zaak voor het eerst voorkwam, reden voor de politierechter om de behandeling ervan uit te stellen zodat de betrokken verbalisanten als getuigen zouden kunnen worden opge roepen. Nu deed F. dus nog maals zijn verhaal en de poli tieagenten gaven daarop hun visie. „F. was in eerste instan tie suf en niet aanspreekbaar, maar veranderde plotseling in een furie. Hij werd gewoon Van onze correspondent IJZENDIJKE - „Het succes van de steunkaartenactie is voor ons een stimulans om verder te gaan met het dorps blad". Dat is de mening van de voltallige redactie van het IJ- zendijkse dorpsblad 't Uit- klienkbord. Evenals vorig jaar wist redactielid Jacques van Voorenberghe zeshonderd steunkaarten te verkopen Waarschijnlijk kunnen maar weinig dorpsbladen in de regio bogen op zo'n grote respons. De IJzendijkenaren zijn duidelijk tevreden over het populaire blad. Een van de redenen voor het succes zou volgens de redactieleden (Ma rian Termont, Elly Corijn, Mieke Verdonck, Turry Ter mont, Jacques van Vooren berghe en Conny van Tigge- len) kunnen zijn dat er voor iedereen informatie in staat. „Vooral de zojuist opgezette evenementenkalender valt goed in de smaak", zegt Turry Termont. „In het begin moesten we zelf wel eens achter de kopij aan", aldus de redactie. „Nu wordt het door enkele vereni gingen al automatisch inge zonden". De natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje zal binnenkort in zes achter eenvolgende nummers artike len verzorgen. Deze gaan over de werkzaamheden van deze vereniging en wilgen Knptten. Het valt de redactie op dat een breed publiek wordt be reikt. Daarom ook worden alle IJzendijkse verenigingen (on geveer 45) voor een editie aan geschreven voor het inleveren van kopij. Een arbeidsinten sieve bezigheid, die echter zijn vruchten afwerpt. „We willen wel de verenigingen die nog nooit iets hebben ingeleverd, oproepen dit alsnog te doen". Als zeer positief wordt er varen dat er door niemand censuur wordt uitgeoefend op de uitgaven. Het blad is volle dig onafhankelijk. Ook de dorpsraad heeft geen'invloed op het redactioneel beleid. Po litieke aangelegenheden wor den overigens bewust buiten de deur gehouden. Marian Termont: „Het is een blad voor iedereen. Als redactie kan je geen partij kiezen". Om de leesbaarheid te be vorderen worden er geen ad vertenties in 't Uitklienkbord opgenomen. Financieel gezien staat het dorpsblad er goed voor. Ten aanzien van de plannen van de gemeente wordt afgewacht. „Artikelen van onze kern zelf gaan voor alles", meent de redactie. „Door het succes van de steun kaartenactie geven de inwo ners hun blijk van waarde ring". Van onze correspondente MIDDELBURG - Het gebeurt niet vaak dat een inbreker voor de rechtbank met zoveel begrip tegemoet wordt getre den als de 29-jarige Axelaar A. van E. donderdag in Mid delburg overkwam. Hij had op 29 december 1981 ingebroken in een supermarkt vlakbij zijn woning, omdat hij nog maar vijf cent op zak had en al twee dagen geen eten meer in huis. Die nacht besloot hij oud en nieuw met een volle maag te vieren en laadde in de supermarkt zijn boodschap pentas vol levensmiddelen. Toevallig moest de filiaalhou der nog even in de zaak zijn en betrapte de hongerige man op heterdaad. Uiteraard volgde er een proces-verbaal, maar de offi cier van justitie riep Van E. tot tweemaal toe op om de zaak met een berisping „af te doen". Van E. reageerde hier niet op en zo gebeurde vandaag waar hij in de laatste oproep voor was gewaarschuwd: hij moest voor de rechter verschijnen. „Van E. heeft waarschijnlijk de ambtelijke taal waarin der gelijke brieven worden gesteld niet begrepen", aldus de raadsman van de verdachte, die de hopeloze financiële toe stand van zijn cliënt (veroor zaakt door schulden) nog eens naar voren bracht. Naar aan leiding van de inbraak wordt Van E. nu echter zodanig be geleid dat hij niet meer zo diep in de problemen kan komen, aldus de raadsman. „Inder daad een inbraak uit pure ar moede", aldus de officier van justitite, mr. Van der Reep, die dan ook zei het te betreuren dat Van E. niet was ingegaan op de uitnodiging te komen praten. Conform de eis werd de man veroordeeld tot een ge heel voorwaardelijke boete van vijfhonderd gulden met een proeftijd van twee jaar. Wel moet hij de schade (400 gulden) die hij heeft aange richt bij het binnendringen in de supermarkt, vergoeden. Van onze correspondent GENT - In de jazzkelder van de Lazy River Jazz Club in Gent (België) speelt vrijdag 28 januari het Pihama-kwartet. Dit Terneuzense kwartet is begonnen 2 januari 1979 tij dens een nieuwjaarsreceptie van de gemeente Terneuzen. De opgang van Pihama is kenmerkend en de meest op merkelijke successen zijn wel een optreden tijdens een inter nationaal jazz fesital in Hoei- laart bij Brussel en het uit brengen van een eerste lp. Die zwarte schijf is een professio neel stukje pure jazz gewor den van een bijzonder goed ni veau. Het is voor de tweede keer dat Pihama in de Gentse jazzclub speelt. Het optreden begint om 21.00 uur. Dropping - De voetbalvereni ging en de tennisclub hebben voor vrijdagavond gezamen lijk een dropping op touw ge zet. De start is om 19 uur bij de voetbalkantine op het ge meentelijk sportterrein. Het loopwerk zal hooguit om en nabij de zeven kilometer be dragen, tenminste als de ge- dropten niet fout lopen. Alle leden van beide verenigingen kunnen meedoen. Na afloop wacht de deelnemers in de kantine een maaltje mqsselen met brood of frites. Jeugdprinsenbal - Carnavals vereniging De Krabbebieters houdt zaterdag 15 januari om 14.00 uur in Het Wapen van Zeeland een jeugdprinsenbal. Hierbij vindt de verkiezing van de jeugdprins en prinses van 1983 plaats. Kandidaten kunnen zich opgeven bij me vrouw Willemsen, Dorpsstraat 2. Kaarting - De Zeehengelvere- niging De Vogel hield een kaarting in zaal R. van Kruijssen, waaraan 44 kaar ters deelnamen. Uitslag: 1. R. Lauret, Kloosterzande, 2. ,P. Duerinck, Walsoorden, 3. Th. van Bellen, Kloosterzande, 4. E. Picavet, Kloosterzande, 5. R. van Kruijssen, Kloosterzande. GOES Grand- 20 u. Veel liefs uit Moskou, 12 j. HEIKANT 't Heike-13.30 u. schieting. HULST Koning van Engeland- 20 u. Polter geist, 16 j. 20 u. Piranha 2,16 j. 20 u. De smaak van water, 16 j. 20.15 u. Tussen de lakens, 18 j. LAMSW AARDE 't Sportcafé- 13.30 u. schieting voor bejaarden. MIDDELBURG Zeeuws Kunstenaarscentrum- Ex positie van portretten van Tie Hof. Geop. di. en do. 10-17.30 u. woe. en vrijd. 13-17.30 en 19-21 u„ zat. 10-16 u. (t/m 20 jan.). Galerie De Witte Swaen, Vlasmarkt 9- Expositie van schilderijen en aquarellen van Se- rika Goth, Maurice Goth en W. Vaarzon Morel. Geop. di. t/m zat. 11-17.30 u. (t/m 31 jan.). TERNEUZEN Luxortheater- 20 u. Poltergeist, 16 j. 20 u. Van de koele meren des doods, 16 j. VLISSINGEN Alhambra I- 20 u. E.T., a.l. Alham- bra II- 20 u. De boezemvriend, a.l.

de Stem | 1983 | | pagina 21