GS VERRAST OVER BESLUIT SEP SITUATIE ONHOUDBAAR Initiatiefgroep Zeldenrust wil meer activiteiten Herman Baart schooit voor Polen GOES MELDT WERKPROJEKTEN AAN „Erg voor gedupeerden, maar wij hadden geen andere mogelijkheid" resoluut Ballorige jongelui opgepakt DE STEM COMMENTAAR VAN ZEELAND Expo Vogel 83 met 6500 vogels Plaatselijk nieuws Zandberg INBRAKEN OPGELOST markten nONPERPAG 13 JANUAR11983 ü&2> T20 PAGINA ZEELAND 3 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Gedepu teerde Staten van Zeeland zijn verrast en teleurgesteld over het besluit van de gemeente commissie van de Samenwer kende Elektriciteits Produk- tiebedrijven (SEP) en de mi nisteries van economische za ken en volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu om de gemeente Honte- nisse te schrappen als mogelij ke vestigingsplaats voor een nationaal windmolenprojekt. Een woordvoerder van GS zei dat het college het afvallen van Hontenisse als mogelijke locatie voor een nationaal windpark betreurt omdat GS de SEP heeft laten weten in beginsel positief te staan te genover een proefwindpark in Zeeland. De SEP had begin december aan het provinciaal bestuur van Zeeland gevraagd of het bereid is mee te werken aan een snelle verlening van de voor het windprojekt ver eiste vergunningen. Gebleken is namelijk dat de SEP in Zee land nadere studie wilde ver richten naar een mogelijke vestigingsplaats in de Hoog landpolder bij Kloosterzande. De SEP streeft ernaar voor 1 januari 1984 de vereiste ver gunningen voor de bouw van een proefwindpark van 10 Me gawatt binnen te hebben of daar in ieder geval uitzicht op te hebben. In hun antwoord aan de SEP wijzen GS er op dat het afgeven van de ver gunningen vooral een zaak is van de gemeente. Zij raden de SEP aan contact op te nemen met het gemeentebestuur van Hontenisse. Om commentaar gevraagd zei burgemeester mr. M. So- mers van Hontenisse weinig tijd te hebben gehad om zich in de materie te verdiepen. Wel noemde hij de argumen ten van de gemeentecommis sie om af te zien van Hontenis se als mogelijke vestigings plaats van een windmolen park raar. Actie voor lichten op kruispunt te Zaamslag Van onze correspondent "RESKENS - Een twaalftal -ngelui, welke de landbouw- hooi in Schoondijke bezoekt, is woensdagavond door de ijkspolitie en recherche van Oostburg aangehouden nadat zij in een etablissement in reskens aan de boulevard het de eigenaar R. v. d. B. lastig hadden gemaakt. Zij hadden wat fruit wat op fel stond in het etablisse ment meegenomen, alsmede een sigarettenaansteker. V. d. B. heeft toen de rijkspolitie opgebeld die al extra aandacht steedde aan deze knapen daar zij ook dinsdagavond gealarmeerd was voor het stoppen van vuurwerk in brie enbussen van woningen te "hoondijke. De jongelui die met een autobus van de ZWN terug naar Schoondijke reden wer den door de recherche onder schept en naar het bureau in Oostburg overgebracht. De jongelui komen uit de omge ving van Delft en lopen op de 'andbouwparaktijkschool een stage van een week en waren gedurende een tweetal avond- jen aan het passagieren. Door de politie zal in sa menwerking met de directie van de landbouwschool don- ïg de zaak verder afge werkt worden. Kaarting - Het buurtcomité. Zandberg hield een kaarting in zaal 't Karrewiel, waaraan 32kaarters meededen. Uitslag: 1. P. Strobbe, Hulst, 2. R. van eerdenburg, Graauw, 3. R. d'Hert, Graauw, 4. P. Praet, Nieuw-Namen, 5. Claudia de Winkel, Clinge. Van onze correspondent ZAAMSLAG - In Zaamslag is gisteren een handtekeningenactie onder de bevolking van start gegaan tegen wat genoemd wordt de on houdbare verkeerssituatie. Er moeten op de kruisilng Terneuzensestraat-Pol- derstraat en het Plein verkeerslichten komen. BREDA - „We vinden het heel erg triest dat die 115 leden niet aan de tentoonstelling kunnen deelnemen, maar een andere mogelijkheid is er echt niet. We zagen werkelijk geen kans zo laat nog 800 tot 1000 vogels in te passen. Dat was organi satorisch niet haalbaar, hoe vervelend het ook is voor de gedupeerden". Dat zegt de heer C. E. van Berkel, hoofd van het bonds- bureau van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers, naar aanleiding van de affaire die een schaduw wierp over de nationale vogeltentoonstelling Vogel '83. Deze groots opgezet te expositie is van morgen (donderdag) tot en met zondag te zien in Het Turfschip te Breda. Zoals bekend wordt een PTT-beambte ervan verdacht een deel van het inschrijfgeld voor de tentoonstelling te heb ben gestolen. De postale re cherche tast nog volledig in het duister omtrent de hoogte van de schade die de afgelopen Mevrouw Domisse, een der initiatiefneemsters toonde zich tevreden over de bereid willigheid van de dorpsbewo ners om de actie te ondersteu nen. „Vrijwel iedereen te kent", zei zij. Ze hoeft dit werk verder niet alleen te doen want mensen van enkele buurtverenigingen zullen ook op stap gaan. Zeer zeker heeft het ongeluk van maandag middag, waarbij een bejaarde man het leven verloor tot deze actie bijgedragen. Maar er werd al eerder in deze richting gedacht. Volgende week dinsdag 18 januari zullen de verzamelde handtekeningen op het stad huis te Terneuzen worden aangeboden aan de wethouder van openbare werken. Zoals bekend wordt het dorp door sneden door de drukke pro vinciale weg Hoek-Terhole. Uiteraard geldt in de bebouw de kom een maximum snel heid van vijftig kilometer per uur. Maar het aantal automo bilisten dat zich daar aan houdt is niet groot, zo wordt gesteld en men is bij het over steken van het zebrapad zelfs niet veilig. Volgens korpschef C. Hin- driks van de gemeentepolitie te Terneuzen worden er regel matig snelheidscontroles ge houden. En het aantal overtre ders daarbij noemde hij be trekkelijk gering. Hij wees er op, dat het aantal verkeerson gevallen op of nabij het kruis punt meevalt. „Vorig jaar geen. Hoe drukker het verkeer hoe veiliger de weg". Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In wijk Zel denrust in Terneuzen is een groepje mensen opgestaan dat diverse activiteiten voor de wijkbewoners wil organise ren. De initiatiefgroep vindt dat er in deze wijk maar bitter weinig te beleven valt. Zelfs Sinterklaas 'vergat' vorig jaar et hoge woord is er eindelijk uit. Zeeland krijgt geen vaste ver ding tussen te Westerschelde-oevers. Met een plotselinge re- oluutheld maakten de ministers Smit Kroes (Verkeer en Water rat) en Runding (Financiën) gisteren een eind aan het Zeeuwse sprookje". Hun ingreep komt op een moment dat bestuurlijk aaland de buit al dacht binnen te hebben. Dat is niet vreemd. ;Achterenvolgende bewindslieden zijn de wens van vrijwel alle aeuwse politici jarenlang welwillend tegemoetgetreden. Aan- ankelijk in de veronderstelling dat heel Zeeland om de brugtun- f zat te springen. Maar als puntje bij paaltje kwam stelden ze 'aeds zodanige voorwaarden dat de verantwoordelijkheid vobr eindbeslissing steeds bij een nieuwe ministersploeg terecht '"est komen. Het eerste kabinet Van Agt stelde een drietal voor aarden waaraan Zeeland nu tegemoet kan komen. Dat houdt in side bouw van de oeververbinding op 1 juli had moeten begin- en Desalniettemin is de deur hardhandig dichtgegooid. Wie dat •oordbreuk noemt heeft gelijk al zullen de huidige bewindslieden genwerpen dat zij voor eerdere toezeggingen geen verantwoor ds) dragen. 'och zal menig Zeeuwsvlaming en Zeeuwse natuurliefhebber 'y opgelucht ademhalen want de afgelopen jaren is komen vast •staan dat niet iedere Zeeuw van de oeververbinding evenveel verwachtte. Integendeel, een nooit vastgesteld aantal Zeeu- 'en is zelfs sterk tegen het project gekant. Het laatste argument a" de tegenstanders - de brugtunnel zou onbetaalbaar zijn - is Noor de bewindslieden dankbaar aangegrepen. De iegenval- ■ode verkeersprognoses zijn inderdaad een nieuw gegeven, lm- "ers> het vervoer via de huidige Westerscheldeveren is de laatste ^6 jaar aanmerkelijk afgenomen, terwijl een stijging was voor- [(Sn, Aan de ene kant jammer voor de werkgelegenheid en de odere ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de andere de zekerheid dat Zeeland niet de kans loopt net een brug te *"e gaan. Zeldenrust tijdens zijn ronde door Terneuzen aan te doen. Iets waarover een aantal be woners zich erg kwaad heeft gemaakt. „De meeste activitei ten worden in het centrum van Terneuzen georganiseerd. Dat is veel te ver weg voor on ze kinderen", aldus Greetje Marcussen. In de wijk wonen 650 kinderen. Woensdagavond 26 januari houdt de groep een bijeen komst voor alle buurtbewo ners. „We hebben per se geen comité willen oprichten. Uit de praktijk is gebleken dat iets oprichten in deze wijk erg moeilijk is. De buurt moet maar vertellen op welke ma nier wij het best hun belangen moeten gaan behartigen. Ik hoop ook dat er een aantal mensen met ons wil samen werken" zo meent Jan Jonk man, een van de initiatiefne mers. „Het zou natuurlijk leuk dat dat het uitgroeit tot een wijkcomité met een buurthuis. Maar zover is het nog lang niet". De stichting Evenmenten- commissie heeft inmiddels 600 gulden beschikbaar gesteld aan de initiatiefgroep. „Met dit geld willen we een groot feest houden". Op de scholen wordt volgende week een fol der verspreid waarop duide lijk te lezen staat wat de be doeling van de initiatiefgroep is. „Het wordt tijd dat er iets gebeurt", vindt ook Arie Kos ter. „Vier jaar geleden werd de cultuurschuur hier in de buurt afgebroken. Destijds is beloofd dat we daarvoor iets anders in de plaats zouden krijgen. Die belofte is nooit waargemaakt". Waar de bijeenkomst gehou den gaat worden is nog ondui delijk. De groep zoekt op dit moment nog samen met de ge meente naar een geschikte ac commodatie. Van een onzer verslaggevers HOEK - Je kan hem niet te genkomen of hij begint over Polen. Schoenen voor Po- len...kleren voor Polen....bij Herman Baart uit Hoek draait alles om Polen. Zelfs z'n garage thuis is gevuld met spullen bestemd voor het eerstvolgende konvooi van de stichting „Terneuzen helpt Polen". Overdag werkt hij bij de gemeentepolitie in Terneu zen. Hij en zijn haast onaf scheidelijke collega Janse, tegenwoordig voorzitter van de woningbouwvereniging Terneuzen, zijn vaak te vin den in de binnenstad als een oudere uitgave van Starsky en Hutch, 's Avonds komt Polen aan bod, maar hij neemt veel verlofdagen op om wat te 'regelen'. „Soms voel je je wel eens een bedel- pater als je voor de zoveelste keer aan de deur staat Ik geloof wel dat het goed is om het te doen, want je komt weer eens op een andere manier met de mensen in aanraking dan in je dage lijks werk", zo vertelt deze ras-ritselaar. Hij is coördinator van het Terneuzense comité": „Ze noemen me coördinator, dat betekent zoveel als manusje van alles. Inpakken, helpen sorteren, verzending rege len, douanepapieren klaar maken en prijzen vergelij ken, want van het geld dat we binnenkrijgen moet je zo goedkoop mogelijk voedsel kopen. Dat ben je verplicht tegenover de gevers". GAK Als hij weer eens langs de deur gaat met een collecte bus of met lootjes dan ko men er de meest uiteenlo pende reacties. Herman Baart: „Dan bel je aan en je zegt dat je geld voor Polen ophaalt en dan zegt er eentje: ik geef niet voor communisten...ja dan ben je uitgepraat.Het is ook eens gebeurd dat ik ergens kwam en dat er iemand boven z'n hoofd uit het raam stak en zei: 'Goedemorgen dokter GAK'. Die dacht dat ik de controleur van het Zieken fonds was". Zaterdag haalden Baart en een aantal anderen kle ding op in de Zandstraat en in Philippine. Z'n garage ligt er nog deels vol mee. Uit het huiselijk leven van de fami lie Baart is 'Polen' nauwe lijks weg te denken. Vader in kwestie vertelt waarom: „Ik heb wel honderd mensen aan de deur gehad met fa milie in Polen. Ze vragen of ik pakjes mee kan geven. Maar spullen van particu lieren meegeven met de konvooien mag niet van de autoriteiten daar, dus je Herman Baart met een gift (een kinderwagen) voor Polen moet weigeren maar dat is wel eens schrijnend. Laatst zat hier een moeder thuis. Haar dochter woont in Polen en ze had er pas een baby gekregen. Die wilde ook wat meegeven, maar het kon ge woon niet. Dat mens had tranen in de ogen". Versleten Het eerste konvooi uit Terneuzen ging naar een parochie in de stad pjotro- kon Tribunalski. De pastoor daar zorgde voor de verdere distributie. Dat konvooi nam ook een flinke hoeveel heid schoenen mee. Die wer den in dank aanvaard en zelfs al voor een deel versle ten zo bleek een dezer dagen. Baart: „We hebben met die pastoor getelefoneerd en hij vroeg of we reparatiemate riaal voor schoeisel hadden. Zelfs hadden we daar hele maal niet aan gedacht, maar goed we hebben die spullen - FOTO WIM KOOIJMAN dankzij Van Fraaijenhove van Zaamslag en zodoende gaan er straks voor duizend paar schoenen spijkers, lijm, hakken en zolen mee". Als je hem betitelt als 'een superschooier' lacht hij „Misschien is het wel zo ja. M'n vrouw heeft het er wel eens moeilijk mee. Ze heeft me er nou toe gedwongen dat ik morgen mee ga om boodschappen te doen. Dat doe ik dan maar, want an ders krijg ik er echt van langs". 2 jaar veroorzaakt is door de diefstal van poststukken. De postale recherche heeft maandag Bergenaar C.H. aan gehouden, die inmiddels heeft toegegeven diverse poststuk ken, waarin hij geld vermoed de, achterover gedrukt te heb ben. Hierbij zaten onder meer inschrijfgelden voor de natio nale vogeltentoonstelling, die vandaag in Breda begint. „Alle leden van onze bond kunnen voor deze tentoonstel ling, die ieder jaar wordt ge houden, inschrijven", vertelde de heer Van Berkel. „Zodra we het formulier en het inschrijf geld (vijf gulden) binnen heb ben gekregen, sturen we de benodigde papieren terug. Een aantal leden kreeg die papie ren maar niet en er ontstond ongerustheid. Toen de zaak aan het licht kwam heeft men echter alle begrip getoond voor ons besluit. Bij wijze van troost hebben we de gedupeer den vervolgens een kalender en de herinneringsmedaille gestuurd en dat gebaar werd gewaardeerd, al herinnert die medaille natuurlijk eigenlijk wel aan iets minder prettigs. Maar het blijft heel erg, vooral ook omdat we vinden dat alle vogelliefhebbers de kans moe ten krijgen om kampioen te worden". Hoewel er naar schatting 800 tot 1000 vogels minder zijn dan had gekund, wordt de kwaliteit van Vogel '83 niet aangetast. De heer Van Ber kel: „Onder de gedupeerden zaten natuurlijk potentiële kampioenen, dat is duidelijk, maar gelukkig is er nog veel tg zien. Alle soorten en rassen zijn vertegenwoordigd, de col- j lectie is ondanks alles com-' pleet en we missen in ieder ge val geen unieke vogels". De vogelshow van de NBvV trekt jaarlijks gemiddeld' 10.000 bezoekers, onder wie veel Duitsers en Belgen. Dit jaar zijn ook 80 liefhebbers uit Denemarken van de partij. Van onze correspondent OOSTBURG - Door de re cherche van de rijkspolitie in Oostburg zijn een drietal in braken opgelost welke in de nacht van afgelopen zaterdag op zondag zijn gepleegd bij drie winkels in Sluis. Men heeft vier jongelui uit Eindhoven aangehouden en dat zijn de 17-jarige M. K., de 19-jarige W. H. v. B., de 19-ja- rige P. S. en de 17-jarige A. v. d. E. Zij zijn voorgeleid voor de hulpofficier van justitie te Oostburg en na verhoor in het bureau ingesloten. Zij hebben inmiddels be kend deze inbraken te hebben gepleegd en het onderzoek Wordt verder in samenwer king met de koninklijke mare chaussee voortgezet daar een van de vier in militaire dienst Goes 11-1-1983; Granen, zaden en peulvruchten. Alle prijzen boerenschoon en fran- ko leveringsplaats. Tarwe, basis 16%, uit opslag handel en coöperatie 51,25-52,0 0 per 110 kg, Tarwe, ba is 16%, uit eigen opslag 53,00-/ 54,2 0 per 100 kg; Zomergerst (brouwergerst), basis 16% 57,00-/ 58,00 per 100 kg; Voergerst, basis 16% 48,50 per 100 kg; Haver 46,50 per 100 kg; Erwten, kleine groene 79,50- 85,5 0 per 100 kg; Capucijners 70,50-/ 78,5 0 per 100 kg; Schok kers 81,00-/ 91,5 0 per 100 kg; Bruine bonen, vrij van grond en halve bonen, 18% vocht 147,00- 155 ,00 per 100kg; Karwij, boe renschoon 233,50-/ 238 ,50 per 100 klg; Karwij, prima doorsneekwali teit 251,00-/ 255 ,00 per 100 kg; Blauwmaanzaad, geschhond en droog 380,00-/ 420 ,00 per 100 kg; Exclusief BTW. Aardappelen: Bintje, veldsgewas., directe levering, op auto geleverd 13,50-/ 14,2 5 per 100 kg; Bintje, mm opwaarts, binnenlandse kwa- litieitseisen 13,75-/ 14,75 per 100 kg, Voederaardappelen 9,00- 10,00 per 100 kg. Exclusief BTW Notering Rotterdamse Beurs d.d 10 januari 1983: Bintje 35-50 mm 15,50-/ 16,00 per 100 kg; Bintje 50mm opwaarts 18,00-/ 18,7 5 per 100 kg; Exclusief BTW. Uien: Zaaiuien, veldsgewas 6,25- 8,.25 per 100 kg, Zaaiuien, 35 mm opwaarts 6,50-/ 8,50 per 100 kg Exclusief BTW, op auto geleverd. GOES - Het gemeentebestuur van Goes heeft bij de provin cie Zeeland tien projekten aangemeld die in het kader van het voorwaardenschep pend beleid in aanmerking kunnen komen voor een pro vinciale subsidie. Het provinciaal bestuur heeft jaarlijks een bedrag van 5,9 miljoen gulden beschik baar voor het subsidiëren van nieuwe werkgelegenheidspro- jekten die een bijdrage kun nen leveren aan goede regio nale sociaal-economische ont wikkeling. Het gaat daarbij om subsidies voor het bevor deren van industriële en dienstverlenende activiteiten. Door de gemeente Goes zijn onder andere aangemeld: Aanleg van de zuidwestelij ke binnenstadsontsluitings- weg (in drie fasen); aanleg van de oostelijke binnenstadsont- sluitingsweg; aanleg van rio lering op het havenindustrie terrein en recontructie van de A. Joacimikade; vernieuwing van de havenoevers; baggeren van havens en het kanaal. De gemeente Goes heeft in 1982 in het kader van het voor waardenscheppend beleid een provinciale subsidie gekregen voor de doortrekking van de Oranjeweg. Ook de aanleg van de oostelij ke - en zuidwestelij - ke binnenstadsontsluitings- weg en het baggeren van ha vens en kanaal met vernieu wing van de havenoevers zijn vorig jaar door GS geaccep teerd voor een subsidie. Deze projekten zijn nu in bijgestel de vorm opnieuw aangemeld.

de Stem | 1983 | | pagina 19