GD Ex-zeeman eist 1,7 miljoen van chirurg Rijenaar (24) gedood bij roofoverval Daders na schietpartij voortvluchtig „Suriname kiest methodes van dictatuur" Binnenvaartschip omgeslagen Een dag zonder krant is een gebed zonder end L am iets aan LT JANUARI Plan deeltijdbanen voor jongeren van tafel Merijntje In Hansweert VANDAAG Molenpark niet in Hontenisse Exporteurs zijn spoor bijster Bondsrepubliek plaatst zeker kernraketten' Mogelijk geen schaatsen op tv Marilyn Monroe- mode een gat in de markt? Aantrekkelijke bijverdienste piano's EXTRA KLEINTJE kennismaking ïntrum Europa >rochure ligt J gereed ONS rERS ERS fERS 1RD - Gevolgen voor Woensdrecht nog niet bekend AMSTERDAM - Het aantal gedwongen ont slagen bij het vliegtuigconcern Fokker kan be perkt blijven tot 700. MOSKOU WIL RAKETTEN VERNIETIGEN Zwart geld in damesslipje Hypotheekrente daalt verder LE MONDE IN REPORTAGE: Griekse tanker voor kust van Oman gezonken WOENSDAG 12 JANUAR11983 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND Hypotheekrente in België daalt A52 ETAGE te huur in Hulst Br. o. nr. 926297-02. Onze firma reeds 10 jaai actief in Nederland heen plaats voor dames vani 21 jaar en ouder die igj willen starten met eert se. rieuze bijverdienste in hun eigen omgeving. Kinder» thuis geen bezwaar, int» resse? Geef uw naam e adres door aan mevr. va Dijk. 01846-2381. Nieuwe 30%-50% korting. Alle renommeerde merken Met 10 jaar garantie. T» vens occasionpiano's van af 750,- met gewone rantie en inruilgarantiê Franco huis. Poppen» B.V., Hoogstraat 148, Rot terdam, tel. 010-131046 Poppeliers B.V., Biltstraat 2, Utrecht, tel. 030-733401 Maak een reclame met een Het helpt acht. Meer dan 42.000 men- kunt snel slagen in het vin- r. Toezicht, ingesteld door Mi nder reden Nederlands groot- ontakten en duurzame man ier informatie, bel dan gerus gel 22 (076-131698). Dussen. Roosendaal: Parklaan 101 estenmarkt 13 (01100-20297). Beverwijk (02510-25720). •ept, omtios" >n De Stem. rovool bijzondere on aanbiedingen in ik© dag weer DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op 2oom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Viissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,85 Fokker: 700 gedwongen ontslagen Van een onzer verslaggevers H00GERHEIDE - Ten gevol ge van de aangekondigde re organisatie bij de Fokkerfa brieken zullen ook bij de Woensdrechtse vestiging van deze vliegtuigenbouwer ar beidsplaatsen moeten ver dwijnen. De persvoorlichting van Fokker kon gisteren ech ter nog niet zeggen om hoeveel banen het gaat, evenmin in welke mate sanering van ar beidsplaatsen gepaard zal gaan met gedwongen ontsla gen. Bij het aanvankelijk aange- .tondigde plan voor reorgani satie kwam Fokker Woens drecht relatief goed weg. Toen was er sprake van dat bij deze fabriek maar vijf procent van de in totaal 1400 te saneren ba nen, zou worden geschrapt, in casu zeventig arbeidsplaats. Nu is dat percentage losgela ten en wordt er vanuit gegaan dat elke Fokkerfabriek oplos singen aandraagt om het ge wenste resultaat te bereiken. De problemen bij Fokker zijn vooral ontstaan in de produc tie. In de taken die Fokker Woensdrecht binnen het totale bedrijf heeft - onderhoud, re visie en modificatie van vlieg tuigen - zit nog niet zo erg de klad. Vast staat wel dat de ■Woensdrechtse vestiging wel ■gewoon meedraait in de maat- Iregelen die zijn aangekondigd lom het aantal gedwongen ont- I slagen te beperken. heeft geen eigen cao, hier geldt de metaal-cao. De werkgevers in de ROm hebben tot nu toe uiterst terughoudend gerea geerd op voorstellen om prijs compensatie in te leveren voor arbeidstij d-verkorting. Vervolg op pagina 3: Zevenhon derd ontslagen") Van onze soc.-econ. redactie De concerntop wilde aanvankelijk dat 1400 arbeids plaatsen zouden verdwijnen. Bij het concern werken momenteel 9400 werknemers. De ontslagen zullen val len vooral in het bedrijf in Schiphol en in de vestigin gen in Papendrecht, Dordrecht en Hoogeveen. Dit is het resultaat van on derhandelingen, die de vak bonden maandagavond en -nacht met de concerntop heb ben gevoerd. Begin december kwam Fok ker met een pakket maatrege len, waarbij het aantal ge dwongen ontslagen van 1400, dat door de vakbonden onaan vaardbaar werd genoemd, kon worden beperkt. Een van de voorstellen betrof het voor 50 procent in deeltijd laten wer ken van jongeren van 18 tot 23 jaar. Tot hun 25ste jaar zou de deeltijdbaan geleidelijk aan in een volledige baan moeten worden omgezet. Over dit plan konden bonden en Fokker het niet eens worden, hoewel de bedoeling daarvan was het aantal gedwongen ontslagen tot 300 beperkt zou kunnen blijven. De Industriebonden stelden overeenkomstig het akkoord van de Stichting van de Ar beid over arbeidstijdverkor ting voor de prijscompensatie van de werknemers te ruilen voor 7 verplicht opneembare snipperdagen. Fokker ging akkoord. Daarmee kwam geld vrij voor het behoud van 150 arbeidsplaatsen. Overigens is het inleveren van de prijscompensatie een zaak, die wordt geregeld in de ROM, waarin de centrale on derhandelaars in de metaalin dustrie zijn verenigd. Fokker 'iTMi'vniMTMTmrgi Van onze correspondent ARNHEM - Tien jaar gele den slaat stuurman Gerard Bruisschaart uit IJmuiden tegen het dek van een schip. Er is iets mis met zijn linkerbeen, als gevolg waarvan hij de volgende drie jaar zo nu en dan door zijn knie zakt. Er komt een operatie van en de specia list grijpt veel verder in dan was afgesproken. Bruisschaart, die als ge volg daarvan niet meer kan werken, eist nu bijna één en driekwart miljoen lulden (ƒ1.730.034,77) van deze specialist. Begin 1976 stapt de dan 27-jarige Bruisschaart als stuurman op de kleine handelsvaart aan wal in Antwerpen. Hij heeft angi na en reist naar IJmuiden. Zijn huisarts (Tinbergen) adviseert hem dan - van wege het door de knie zak ken - om een orthopedisch chirurg te raadplegen. Bruisschaart doet dat en wordt op 5 mei 1976 in het Zeewegziekenhuis in IJ muiden geopereerd door orthopedisch chirurg W. van Delft uit Arnhem. De ingreep betreft een achiilespeesverienging. Maar wanneer een aantal weken later het loopgips eraf gaat blijkt er een niet thuis te brengen grote snee over de voet te lopen. Deze is het gevolg van een in greep, waarbij een aantal scheefzittende botjes zijn rechtgezet. Bruisschaart ondervindt veel pijn van deze ingreep en krijgt anderhalf jaar lang therapie voorgeschre ven. Maar ook dat helpt niet. Aan werken - en ze ker op een schip - hoeft hij niet meer te denken. Hij is volledig arbeidsongeschikt verklaard. Bruisschaarts raadsman zei gisteren in een kort ge ding voor de Arnhemse rechtbankpresident dat de enige manier om zijn cliënt van de hevige pijn af te helpen een verstijving van het voetgewricht is. Het gevolg is dan een stijve lin kervoet. (Vervolg op pagina 3: „Patiënt eist 1,7 miljoen") Zo lang de voorraad streW- ordstraat 76. Voor hetzelfde geld was het er door geslipt Van onze redactie buitenland MOSKOU - Moskou zou over wegen een aantal van zijn ra ketten voor de middellange af stand in Europa te vernieti gen, als het aantal ervan zou moeten worden verminderd als onderdeel van een akkoord over wapenbeheersing. Een groep leden van het Amerikaanse Congres op be zoek in Moskou heeft dit nieu we Sowjet-voorstel dinsdag opgetekend uit de mond van twee Sowjet-toponderhande- laars voor ontwapening, Vik tor Karpov en Yuli Kvitsins- ky. Tot dusverre had de Sowj et- Unie bij alle voorstellen tot vermindering nog niet de mo gelijkheid genoemd van het vernietigen van wapens, die zij uit Europa zou terugtrek ken. Van onze redactie binnenland ZEVENAAR - De aanhou ding van de echtgenote van een Nederlandse pa lingboer met enkele ton nen aan voor de belasting verzwegen geld in haar slipje was in 1982 een van de meest opvallende ac ties van de brigade Zeve naar van de Koninklijke Marechaussee, onder meer belast met de bewaking van de grenspost Bergh- autoweg aan de E-36. De vrouw was, samen met haar man en een ander echtpaar, op weg naar West-Duitsland om 650.000 gulden zwart geld 'opzij te zetten'. Ook de arrestatie van de ontvoerders van een 15-jarig Turks meisje, die haar met geweld naar Turkije wilden brengen, was in 1982 voor de mare chaussee een niet onbe langrijke gebeurtenis. Een en ander blij kt uit het jaarverslag 1982 van de brigade Zevenaar. In dat jaar passeerden onge veer 24 miljoen mensen de doorlaatpost Bergh- autoweg, ongeveer even veel als in 1981. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII11U1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIII AMSTERDAM- De daling van de rente heeft weer geleid tot een daling van de tarieven voor hypotheken bij de ABN. De verlaging voor de een- jaarshypotheken bedraagt 0,5 pet, voor de 3- en 5-jaarshypo- theken 0,3 pet. De tarieven lig gen nu tussen de 7,5 en 8,7 pet. Ook de Westland-Utrecht Hy potheekbank heeft de basis rente voor de hypotheken ver laagd. Hier liggen de diverse tarieven nu tussen 8.10 en de Een aantal grote banken in de Verenigde Staten heeft maandag de 'prime rate', de rente voor de meest krediet waardige ondernemingen, met onmiddellijke ingang ver laagd van 11,5 tot elf procent, het laagste niveau sinds augustus 1980. De verlagingen vonden plaats onder invloed van een daling van de renteta rieven op de geldmarkt. 9,50 pet. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIimillllllllllllllllllllIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIII HEEL snel na de overval was de politie met veel manschappen ter plaatse. In de gang troffen zij het ontzielde lichaam van de heer Van Dongen. - foto hans chabot Van een onzer verslaggevers RIJEN - De 24-jarige Peter van Dongen is gister avond om half negen in zijn ouderlijke woning aan het Burgemeester Sweensplein 20 in Rijen door tot nog toe onbekende overvallers doodgeschoten. De moeder van het slachtof fer is levensgevaarlijk gewond overgebracht naar het St. Eli- sabethziekenhuis in Tilburg. De daders waren bij het ter perse gaan van deze editie nog voortvluchtig. Omdat onmiddellijk na het drama in Rijen grote verwar ring ontstond en diverse poli tiekorpsen gemobiliseerd wer den bij zoekacties in de omlig gende bossen, kon de politie zich gisteravond nog geen sluitend beeld vormen van de juiste toedracht. Vermoed wordt, dat min stens twee overvallers getooid met bivakmutsen het gezin Van Dongen, dat in Rijen aan de Julianastraat en de Hoofd straat twee schoenwinkels ex ploiteert, aan de voordeur heeft verrast en de sleutel van de kluis zou hebben opgeëist, waarin zich de dagopbrengst van beide winkels bevond. Er zou een schermutseling zijn ontstaan, toen de slachtoffers zich verzetten. Daarbij hebben de daders verschillende scho ten gelost. De zoon bleef dode lijk getroffen door een kogel in de gang liggen, zijn moeder liep enkele schotwonden op. Tilburgse chirurgen vochten gisteravond voor haar leven. De grootmoeder van het slachtoffer liep een lichte shock op. Voor de politie was gisteravond nog niet duidelijk, of er nog meer leden van de familie Van Dongen op de plaats van het delict aanwezig waren. Voor het uitgebreide team van districtsrechercheurs, dat onder leiding van officier van justitie mr. J. Koops onmid dellijk met het onderzoek startte, was bij het ter perse gaan van deze editie evenmin duidelijk hoeveel daders er precies waren en op welke wijze die gevlucht zijn. Een politiewoordvoerder meldde, dat rekening wordt gehouden met twee mogelijk heden: óf de daders zouden te voet het bosgebied van de 'Duivetoren' tussen Dongen en Oosterhout zijn ingevlucht, óf ze maakten zich in een rode personenauto uit de voeten. Politiekorpsen uit de naburige gemeenten zetten op diverse plaatsen het bosgebied af, ech ter zonder succes. Ook langs diverse wegen in de wijde om trek werd druk gepatrouil leerd. De technische recherche trok tegen het middernachte lijk uur naar de Duivetoren om sporen te onderzoeken van een personenauto, die daar met kennelijk hoge snelheid gereden moet hebben. Van onze redactie buitenland „In één nacht hebben de Suri naamse militairen zeventig procent afgelegd van de weg, die leidt tot de gebruikelijke methodes van de midden- Amerikaanse dictaturen". De ze uitspraak van een diplo maat in Paramaribo wordt ge citeerd in een reportage, die de gezaghebbende Franse krant Le Monde vandaag op zijn voorpagina publiceert. In de reportage zegt Dick de Bie, hoofd van de nationale voorlichtingsdienst en advi seer van de Surinaamse bevel hebber, luitenant-kolonel Bouterse, dat een vergelijking met het optreden van Pinochet in Chili geoorloofd is: „We werden geconfronteerd met een poging tot ondermijning, gevoed door artikelen in de pers, gekonkel op de universi teit en overdreven salariseisen van de vakbonden. Een ele mentaire maatschappelijke wet zegt, dat als je de macht hebt je die niet laat schieten zonder ervoor te vechten." Schrijvend over de slacht partij in Paramaribo schrijft Le Monde: nadat de onder handelingen met de vakbon den steeds meer de oppositie rol ervan benadrukte, besloot Bouterse een grote slag te slaan. Volgens Le Monde zijn in de nacht van 7 op 8 decem ber en de daarop volgende dag en nacht ongeveer veertig do den gevallen. De krant citeert de werknemer van het mor tuarium in Paramaribo, waar de lijken zijn binnengebracht. Lijkschouwing op de lijken van vakbondsleiders Cyriel Daal en luitenant Ram- bocus - beschuldigd vanuit de gevangenis een staatsgreep te hebben willen leiden - hebben volgens Le Monde aangetoond, dat ze op afschuwelijke wijze zijn gemarteld. Alle doden hadden tenminste drie of vier kogels in hun hoofd. Officieel houden Bouterse en de zijnen staande, dat er maar vijftien doden zijn gevallen. (ADVERTENTIE) alles in computers Liesboslaan 32 - 4814 NW Breda - Tel. 076-226080 HANSWEERT - Twee opva renden van de Belgische bin- nenvaartspits Donkey, de 33- jarige schipper Joos en zijn vrouw uit Gent, hebben dins dagmorgen een duik in het ijs koude water van de Wester- schelde overleefd. Het schip van de familie Joos (346 brt), geladen met 314 ton cement, wilde de haven van Hans- weert binnenvaren. Toen het voorschip al bin nen de havendammen was, werd het achterschip door de sterke stroom gepakt, waar door het ging overhellen naar bakboord. De schipper heeft nog geprobeerd de zaak in evenwicht te brengen door te- genroer te geven, maar dat lukte niet meer. Het schip sloeg in enkele seconden om. De schipper en zijn vrouw en de scheepshond, die eerst geprobeerd hadden op de huid van het schip mee rond te lo pen, moesten toch te water en wisten de oostelijke ha vendam van Hansweert te bereiken. Het echtpaar heeft van het on fortuinlijke bad geen schade ondervonden. Het schip is naar de zogenaamde Slikha- ven van Hansweert gesleept. Daar zal geprobeerd worden het schip te kantelen. (Zie De Stem van Zeeland: „Belgi sche cementtanker'j MUSKAT, OMAN - Honderd kilometer uit de kust van Om an is dinsdag de met 53.500 ton Iraanse olie geladen Griekse tanker 'Assimi' gezonken die sinds vorige week vrijdag in brand stond zonder dat men er iets aan doen kon. Radio Muskat deelde mee dat alle noodzakelijke maatre gelen waren genomen om te voorkomen dat de uit de tan ker gestroomde olie de wate ren en stranden van Oman zou bereiken. De overheden van Jemen en de Verenigde Arabi sche Emiraten waren gealar meerd en het stuk vervuilde oceaan was tot nader order voor alle scheepvaart verbo den. Als trouwe lezer(es) van De Stem kunt U daar over meepraten. En dat bedoelen we in dit geval letterlijk! Wij nodigen U namelijk uit om zelf een variatie op het thema „Een dag zonder De Stem /Is1 te bedenken. U kunt deze dan insturen aan de Promotion-Afd. van De Stem, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Een selectie van de meest originele inzendingen willen wij, met vermelding van de inzend(st)er, op deze plaats afdrukken. Wij verzoeken U in geval van inzending per brief, op de enveloppe te willen vermelden „Een dag zonder De Stem". Mooi zo, dat is dan geregeld. Intussen blijven wij een lichte voorkeur houden voor Stern- abonnees die, al dan niet gebruik makend van een eigen aanprijzing, een nieuwe abonnee insturen. Dat blijven we belonen met een leuk presentje. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode/Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal 20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Keuzegeschenk Parker jotter Balansfiguur Minibankschroef Sierasbak Metalen asbak Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 MB Breda Bellen kan ook 076-236911 DE gemeente Hontenisse is niet langer kandidaat voor plaatsing van het nationaal windpark. De structuur van de grond zou niet goed zijn en de plaats ligt te ver af van Arnhem, de plaats waar de verantwoordelijken huizen. EP is in Nederland een woud gegroeid van bijna 300 op exporthulp gerichte instanties. Kleine ondernemers zien meestal dan ook door de bomen het bos niet meer. DE Westduitse regeringsleider Kohl heeft vorig jaar president Reagan in een particulier onderhoud toegezegd dat zijn land Amerikaanse raketten zal plaatsen, ongeacht wat andere Westeuropese landen doen. In het openbaar heeft Kohl steeds het Navo-dubbelbesluit uit 1979 aangehangen. ER bestaat een grote kans, dat het Europees kampioenschap schaatsen voor de heren- allrounders - eind van de maand in Den Haag - niet op de televisie gevolgd zal kunnen worden. Hoewel de schaatsbond en de NOS een akkoord bereikten, heeft de internationale schaatsunie (ISU) uitzending verboden. De ISU is het niet eens over de financiële afwikkeling. HET Amerikaanse warenhuis concern Btoomingdate opent een reeks boutiques waar Marilyn Monroe-jurken en Marilyn Monroe-T-shirts tp koop zijn en ook een Marilyn Monroe-pop aangeschaft kan worden voor de somma van 17.000 gulden. Bij Bloomingdale belooft men dat er beslist ruimte is voor een Marilyn Monroe-rage. Sydney Bachman, modecoördinator bij Bloomingdale, verklaarde niet bang te zijn dat de jeugd van vandaag niet zou weten wie Marilyn Monroe is. „Ze kijken naar haar films en luisteren naar haar muziek", zei hij vol zelfvertrouwen. BRUSSEL - Een aantal grote verzekeringsmaatschappijen in België heeft besloten met ingang van vandaag de rente op hypotheken met een half procent te verlagen. De basisrentevoet voor door die maatschappijen verstrekte hypothecaire leningen zal daardoor op 11,75 procent ko men. Gehoopt wordt dat de rente verlaging stimulerend zal werken op de bouwnijverheid. Hoge rentestanden hebben die activiteit in het afgelopen jaar in België aanzienlijk doen af- nornon

de Stem | 1983 | | pagina 1