HOSTIE. .HOEMPA. ...EN... .PINT. voor „Anne Frank" OoHkl983> ,Het dagboe nummers WOENSDAG 12 JANUAR11983 DU Stum EXTRA T6 PAGINA ZEELAND Serenade voor de exploitant. EEN beetje verloren zitten ze voor in de kerk. Devoot zo vroeg op de zaterdagmorgen. Pastoor Ruijloft houdt voorbede voor de ver volgden en leest uit de Handelingen van de Apostelen. Het is de 'teerdag' van De Scheldezonen; het tra ditioneel potverteren bij de fanfare van Nieuw-Namen. Hostie, hoempa en een pint. De spirituele inne mendheid zal de reli gieuze consumptie vandaag echter verre overtreffen. „We gaan ne schone vatten men sen!" Achter in de kerk liggen wat trommels en petten aan de voeten van de Heilige Maagd. Op het koor spelen leden van De Scheldezonen 'Danny Boy'. De jongste le- We vieren feest tot morgen vroeg De teerdag van de Scheldezonen den van de fanfare, opge schotenjongens nog, lispelen zachtjes het gebed mee. Dan is er de hostie en het eind van de eucharistie. Lang niet alle Scheldezonen zijn praktiserend, maar ze gaan mee omdat de traditie het zo wil, „Alles wat God en de du vel verboden hebben, ge beurt hier", zegt een van de muzikanten. Hij voegt er on- middelijk naar toe: „In de goeie zin van het woord na tuurlijk". De Scheldezonen stellen zich op voor de kerk. In Nieuw-Namen kun je nog een kanon afschieten als ze de eerste tonen blazen. Het is tweehonderd meter naar zaal Thilleman, het dichtst bijzijnde cafe. Eerst is er daar een serenade voor de exploitant, vervolgens deelt Paul de Deckere, de voorzit ter van de fanfare, de con sumptiebonnen uit. De eer ste 'fluitjes' gaan over de toog. „Allez, de kop is er af mannen, proost". De eerste zaterdag na Driekoningen is de vaste teerdag voor De Scheldezo nen. Het is oud gebruik: eerst een Heilige Mis en ver volgens een trektocht langs de cafes in het dorp, samen eten en desnoods met de kruiwagen naar huis. Vroe ger was het drinken tot de kas leeg was, twee dagen lang. Nu is het nog een dag, maar wel een lange de klei ne uurtjes erbij gerekend. In die tijd moesten de muzi kanten geen contributie be talen. Het geld kwam van de donateurs. Tegenwoordig betalen zowel de penning meester als de leden mee aan het j aarlij kse feest. Theodoor Kindt is een van de vijfendertig leden van de Scheldezonen. Hij is 74 en al 63 jaar lid van 'de meziek'. ,,'k Heb nog geweten dat we met honderd vijf tig man gin gen, twee dagen. We kregen een pond vlees de man en soep met ballekes. Soms ging je de hele nacht door, dan had je dat wel nodig". Even na het middaguur trekken De Scheldezonen naar het buitenland. Ze marcheren de grens over, naar cafe'Maijo in Kiel- drecht. Weer gaan de pinten over de toog, de glazen gaan hoger. Het bier verlaat snel ler uit de tap dan de noten de zware basoh when the saintsde drumsticks roffelen. De mannen van de krant krijgen twee halve li terpullen voorgezet. „Kom aan" zegt Theodoor „dan kunt ge beter schrijven". Beleefd weigeren helpt niet, gewoon 'meeteren' dus. Theodoor, de dirigent, blaast snerpend op zijn fluit: appel voor de volgende ronde. Vrouw Loosse, de uitbaat ster van café Maijo, loopt ons achterna. „Laat uw niet kennen mannen", en ze heft de nauwelijks aangeroerde pullen. List mislukt derhal ve en zo krijgen twee eerza me verslaggevers met be hulp van een paar muzikan ten nog wat bier ingego tenwe vieren feest tot morgen vroeg en zingen hupfaldera..hupfalde- ra We gaan verder. Naar ca fe'Huijbrecht, ook in Kiel- drecht. Weer spelen de Scheldezonen op straat een nummertje voor de kaste lein. Een Belgische bus ma noeuvreert moeizaam langs de muzikanten. Kindt, de veteraan blaast nog een solo en dan is het alle hens aan de bierkraan. De leden van de drum band roffelen de deuntjes aan elkaar. Het wordt een lange sessie van instrumen tale meezingers. Het houten deksel van de biljart dreunt ritmisch mee en een paar glazen bier dreigen voortij dig aan hun einde te komen. Eddy Leenknecht, onver stoorbaar achter z'n grote trom, ziet het allemaal rus tig aan. Z'n sigaret zakt steeds verder naar de mond hoek en z'n ogen glimmen meer en meer... Zijn ge- tam. .tam moet de zaak mu zikaal een beetje op orde houden. Het lukt nog steeds, al zitten er af en toe wat uit gerekte maten tussen. Gerard Pollet, dirigent van het plaatselijk kerk koor, houdt aan de bar een diepzinnig betoog over de eeuwigdurende harmonie van muziek en zang: „Ner gens is dat zo verbonden als hier in Nieuw-Namen". Hij heft het glas en zet meteen in om zijn woorden te illu streren..„Aan het strand stil en verlaten. De teerdag van De Schel dezonen. Je kunt er wel over schrijven maar eigenlijk moet je het een keer meema ken. Wat er verder zaterdag gebeurt is? Het was de har monie van zang en muziek zullen we Pollet maar na zeggen en...nou ja...een paar pinten.Het begint met een mis en het eindigt met mist. Proost Scheldezo nen! Tekst: Paul de Schipper Foto's: Cor J. de Boer Jeroen Krabbé heeft fiet plan opgevat het dagboek van Anne Frank als toneelstuk op te voeren. Daarvoor heeft hij een aantal kinderacteurs nodig. Op een oproep kreeg hij 4300 reacties. Je roen Krabbé is nu be zig de kandidaten te testen. Op de foto is hij in gesprek met een van de jeugdige „sollici tanten", ter zijde ge staan door Margreet Heemskerk (midden) en Nelly Frijda. - FOTO ANP IILVERSUM -De NOS zend agboek van Bridget Hitler" i isie secuur zijn weggeveegd, 'hilip Saville en is gebaseerd 11912 trouwde met het Iersl en restaurant begon. Adolf bezocht zijn broer in .iverpool, waar hij ongeveer 5 laanden verbleef. De schrijf- ter Beryl Bainbridge raakte o gefascineerd door het idee at de man die later als Füh- er de hele wereld in brand stte, als arme sloeber rond- ep in de straten van Liver- ool, dat ze rond dat gegeven en verhaal bedacht. dit boek, „De jonge idolf", wordt Hitier getekend Is een onhandige, ij dele, luie enling, die het in Engeland iet lang volhoudt. Als Adolf veer vertrekt, spreekt een lodse violist de volgende af- cheidswoorden: „Het is zo'n nverzettelijke jonge man,, ammer dat er nooit iets uit al komen". Dergelijke woorden zetten je historie één moment volle- op z'n kop. Ook Roald Dahl Peelde op deze manier met de eschiedenis, toen hij het ver aal schreef van een dronken ounane-beambte, die met in nicht trouwde. Alle kinde en die geboren werden, stier en vrijwel onmiddellijk. Ten- 'otte komt er een jongetje ter vereld, dat zo zwak is dat het 'eigens zijn vader ook wel nel dood zal gaan. Pas dan (ADVERTl l 4

de Stem | 1983 | | pagina 18