Landmijn in Terneuzen Raad Borsele akkoord met bouwplannen Heemkundigen willen snel houten brug GOMMISS] Vraagtel Uitstel f Voorzitter Janse bouwvereniging Terneuzen: Kunstschilder Cees Jansen durft het voetlicht aan Boete voor drank misbruik Vrijspraak voor gevaarlijk spelletje «-;?• Apothekers op platteland spelen maar bescheiden rol WOENSDAG 12 JANUAR11983 Dl ©TIM VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 3 WQENSDAG 12 JANUAF >T- r-£.S*' IM TERNEUZEN - „Er zijn erg veel klachten van bewoners. Te veel. Dat moeten we ons aan trekken, zelfs als leidraad nemen als we een beleidsplan voor de komende jaren maken". CDA Vrouwenberaad houdt bijeenkomst Ruimte voor 127 woningen Landelijke enquête wijst uit: Zeeuwse ruilbeurs in Terneuzens Zuidlandtheater HET ADRES OOSTBURG- De fusie tl voor middelbaar onder rij ksscholengemeenschap na Lyceum (K.W.L.), de schap St.-Eloy en de Chr dert zij het uiterst moeiza Schoondijke Ontwikkelingsdag voor fruitteelt Suiker Unie bijeen in Z.-VIaanderen Vergadering plattelands- bouwen 'Klachten leidraad voor beleidsplan' Voorzitter Janse - FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondente MIDDELBURG - Een gevan genisstraf van vier weken en twaalf maanden niet rijden was het oordeel van mr. Wit- siers over de 56-jarige P. V. uit Kloosterzande. V. had op 16 december 1981 zijn auto be stuurd met een alcoholpromil lage van 2.16. Bovendien bleek hij in het bezit te zijn van twee vuurwa pens en een houder van bijna 1400 stuks munitie. „Waarom had u die wapens eigenlijk", wilde politierechter mr. Wit- siers weten. „O, die had ik ge woon", aldus V. die verder over beide zaken een diep stil zwijgen bewaarde. De 40-jarige A. van de B. uit IJzendijke werd op 18 decem ber 1981 met zijn auto in een sloot aangetroffen. Voor de twee surveillerende politie agenten was het duidelijk dat de automobilist gedronken had. Verward gaf hij ant woord op de vragen en wat wazig belandde hij op het poli tiebureau waar hij plotseling heel duidelijk stelde niet mee te werken aan de bloedproef. Van dit alles wist de man zich niets meer te herinneren. Wel stelde hij resoluut ook nu weer dat hij nooit aan een bloed proef zou meewerken. „Ik ben nu enemaal op mijn dood van dokters", aldus verdachte. Zijn raadsman mr. Den Hollander stelde dat de ver wardheid van zijn cliënt na het ongeluk geweten moest worden aan een later gecon stateerde lichte hersenschud ding. Dat hij inderdaad een ziekelijke angst heeft voor doktoren blijkt bovendien uit het feit dat hij na opname in het ziekenhuis er gewoon weer is uitgerend, aldus mr. Den Hollander. „Reden voor u om er voor te zorgen dat u nooit meer van iets dergelijks wordt verdacht", raadde de officier van justitie de man aan. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een boete van 750 gulden en zes maanden niet rijden. Van onze correspondente MIDDELBURG - „Een ge vaarlijk spelletje", noemde politierechter mr. Witsiers het oudejaarsgebruik in een café in Clinge waarbij de gasten el- kaars bierglazen leegdrinken dan wel -gieten. Dit laatste gebeurt bij voorkeur over het hoofd, waarna de „zondaar" van dat moment een rondje geeft. Een spel waarbij ieder een zich aan de overigens on geschreven regels dient te houden. De 32-jarige A. K. uit Sas van Gent kende de traditie maar pakte op een bepaald moment per ongeluk het ver keerde glas waarop hij de in houd van een ander glas over zijn hoofd kreeg. Onmiddellijk reagerend kieperde hij op zijn beurt zijn glas over het hoofd van zijn achterbuurman en toen liep het spel uit de hand: het glas brak tegen het voor hoofd van De W., die K. ver volgens uitmaakte voor geme ne spelbreker en aangifte deed bij de politie. Voor de politierechter hield K. vol dat het werkelijk om een ongelukje ging en dat het die avond veel te gezellig was om zoiets met opzet te doen. „Bovendien zijn we nu nog steeds de dikste vrienden", zo besloot hij. „Het enige wat echt vaststaat is dat er met bier is gegooid", aldus officier van justitie mr. Van de Reep. „Het is twijfelachtig of K. zijn bierglas met opzet op het hoofd van De W. heeft stukge slagen" en zij eiste dan ook vrijspraak. De politerechjter oordeelde conform. .cm —-1-' - - 4 -«>-.■ - nï ---•- - ■I -■••9 *->V >*- - - "v'» Landmijn in de Van Steenbergenlaan Van onze correspondent TERNEUZEN - Bij graaf werkzaamheden ten behoeve van de nieuwe riolering aan de Van Steenbergenlaan te Terneuzen, werd dinsdagmid dag een landmijn uit de twee de wereldoorlog opgegraven. De mijn heeft een doorsnee van dertig centimeter en is acht centimter hoog. Het oor logstuig werd op vrij grote diepte gevonden. De oorzaak hiervan zou kunnen zijn dat er ooit loop graven geweest zijn, door de Duitsers gegraven ter verde diging van de PTT-centrale. Bij eerdere werkzaamheden kwamen al vaker voorwerpen zoals helmen en gasmaskers boven. Het werk werd ter plaatse fpW.-Aj - FOTO WIM KOOIJMAN onmiddellijk stil gelegd en de Explosieven Opruimings Dienst werd gewaarschuwd. Deze maakte de mijn dinsdag middag nog onschadelijk. Er zal een nader onderzoek wor den ingesteld omdat het niet uitgesloten wordt geacht dat er nog meer mijnen in de grond zitten. Van een onzer verslaggevers Voorzitter A. Janse en het merendeel van zijn colle ga-bestuursleden van de woningbouwvereniging Ter neuzen zitten nog geen twee maanden op die post. Te kort om al een beleids plan op tafel te leggen maar lang genoeg om daarover een filosofie te ontwikkelen: de huurder heeft het voor het zeggen. Janse geeft een voorbeeld: „Mensen beklagen zich erover dat ze niets aan hun huurwo ning mogen doen, want als ze eruit gaan staat er een inspec teur op de stoep om te zeggen: breng alles weer in de oude staat. Dat is belachelijk. Iedere huurder moet zich vol gens ons een beetje eigenaar voelen. 'Normale' verbeterin gen aan huurhuizen moeten kunnen. Dat moet je als wo ningbouwvereniging zelfs op prijs stellen. Het is een van de dingen die we gaan verande ren". In zijn 'nieuwjaarstoe spraak' hamerde Janse ook al op het feit dat de klachtenbe handeling beter moet, dat de klant koning is. „De organisa tie moet zich goed realiseren dat de huurders de werkge vers zijn". Ook uit de door het nieuwe bestuur voorbereide statutenwijziging blijkt de prominente positie van de huurder. Zo wordt onder meer voorgesteld om voortaan al leen nog huurders tot het be stuur toe te laten.,Een nieuw huurregelement zal de positie van de leden tenslotte ook ver stevigen. Vergadering De leden zullen het allemaal merken als in maart weer een vergadering wordt belegd. In feite een voortzetting van de dramatische november-ver- gadering toen de nieuwe ploeg aan de macht kwam in een vergadering die niet werd ge sloten, maar geschorst. In maart moet Janse alleen de schorsing beeindigen om ver volgens onder meer de statu tenwijziging aan de orde te stellen. Waarschijnlijk is er dan in mei opnieuw een leden vergadering. Dan krijgen be stuursleden de kans zich op hun positie te beraden. Zoals bekend hebben enkele nieu welingen gezegd een bestuurs zetel maar tijdelijk te ambië ren. Janse verwacht dat het merendeel toch zal aanblijven. Hoe belabberd de financiële positie van de Terneuzense vereniging is, ontdekte het nieuwe bestuur al _snel. De nieuwe voorzitter slaat de kansen op het alsnog in de wacht slepen van subsidies voor achterstallig onderhoud niet hoog aan. „Ik ben bang dat we het heel geleidelijk moeten proberen in te lopen. Voor dit jaar is 1,5 miljoen ge reserveerd op die post. Vol gend jaar hopen we iets meer te kunnen doen omdat er dan weer wat nieuwe huizen bij zijn gekomen en er dus extra inkomsten zijn". In totaal heeft de bouwvereniging nu 20 miljoen nodig om het achter stallig onderhoud goed te ma ken. Het missen van subsidies was een van de verwijten die het vorige bestuur directeur H. Engelsma maakte. Janse gelooft dat de fout al eerder en ook nog door anderen is ge maakt. Over de directeur heeft hij nu niets te klagen. Binnen kort loopt-ie in het gareel van een functie-omschrijving. „In middels doet hij zijn werk ge woon goed" aldus Janse. Kabel-tv Een van de stokpaardjes van de nieuwe voorzitter is kabel-tv voor Terneuzen. Bin nen een half jaar wil hij daar voor plannen zien van de ge meente Terneuzen. „Het is voor ons een branche-vreemde activiteit. Daarom laten we het initiatief aan de gemeente. Maar wat er uit komt, moet wel goed en betaalbaar zijn. Zo niet, dan gaan we zelf iets ondernemen". Janse heeft in ieder geval z'n twijfels over het plan om samen met Axel en Sas van Gent een kabel te exploiteren. „Daar moet je niet aan begin nen als binnenkort de satellie ten boven ons hoofd hangen". Tenslotte wil hij duidelijk heid verschaffen over de rela tie van de bouwvereniging met plaatselijke bedrijven. „Wie voor de woningbouwver eniging wil werken als bedrijf, kan dat ons laten weten. Als we dan iets te doen hebben, krijgt iedereen in principe een gelijke kans. Zo simpel ligt dat". Van onze correspondent HULST - Het CDA Vrouwen- beraad afdeling Hulst houdt vandaag (woensdag 12 janua ri) om half acht een openbare bijeenkomst in het gemeen schapscentrum Den Dullaert te Hulst voor alle leden en as pirant-leden. Ook belangstel lenden zijn welkom. wiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiië Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Kunstschil- 3 der Cees Jansen (61) uit Ter- 3 neuzen hanteert al sinds z'n 5 16-e jaar het penseel. Een 3 forse verzameling olieverf- 3 schilderijen, voornamelijk van landschappen -zijn meest geliefde onderwerp- E is het resultaat. Tot voor E kort wilde of durfde de oor- S spronkelijk uit Axel afkom- 3 stige Jansen al die kunst- 3 stukjes echter niet tonen 3 aan een breder publiek dan 3 familie en kennissen. Daar kwam pas vorig jaar E verandering in met een ex- 3 positie in Ter Schorre. En nu H lijkt de doorbraak definitief. 5 Tot het eind van deze maand H hangen werken van Cees Jansen in het hoofdgebouw van Dow Chemical. Boven- dien gaat deze week een ex il positie van start in het kan- 3 toor van de Terneuzense woningbouwvereniging. En 3 die duurt tot eind maart. In E beide gevallen zijn de kan- 3 toortijden openingstijden. De Terneuzense schilder 3 is sinds enkele jaren ar- 3 beidsongeschikt en heeft zich in die korte tijd ontwik- keld tot een landschappen- minmillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIll^ Cees Jansen met enkele van zijn schilderijen specialist. „Vroeger deed ik dat ook wel, maar dan meer naar eigen ontwerpen. Fan tasie-landschappen dus." Nu trekt Jansen erop uit of be kijkt hij prenten en foto's om bestaande plekjes te ver eeuwigen. Bekende molens, kreken en dijken zijn zo toe gevoegd aan zijn verzame ling. Cees Jansen, die nooit schilderlessen volgde, ge looft dat zijn meest recente werk, de bekende plekjes, - FOTO WIM KOOIJMAN E het meest aanspreekt bij een groter publiek. „Ja, dat gaat zo met dingen die mensen herkennen" stelt hij nuchter S vast. Van een onzer verslaggevers HOEDEKENSKERKE - De gemeenteraad van BorseJ Ie heeft dinsdagavond twee bestemmingsplannen vastgesteld waarin de bouw van totaal 127 woningen} is voorzien. Verscheidene raadsleden merkten niet zonder spijt op dat voor de geplande woning bouw nogal veel grond is gere serveerd en dat de bouwprij zen aan de hoge kant zullen uitvallen. Wethouder P. L. Peeters verzekerde echter dat niet meer grond bouwrijp zal worden gemaakt dan strikt nodig is. De raad ging verder ak koord met de aankoop van een oorspronkelijk als parkeerter rein bestemd terrein aan de Diaconielaan in Nisse, groot 1000 vierkante meter tegen dertig gulden per vierkante Van een onzer verslaggevers BREDA - Apothekers vervul len op het platteland slechts een bescheiden rol. Ze moeten het in hun eigen vakgebied vaak 'afleggen' tegen artsen en apotheekhoudende artsen, die meer vertrouwen schijnen te genieten bij hun patiënten. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat het Bureau In- tomart heeft verricht in op dracht van de Stichting Lan delijk Overleg Patiëntenbe lang Geneesmiddelenvoorzie ning. Sinds enkele jaren is er een discussie gaande tussen apo theekhoudende huisartsen, waarvan er in Zeeuwsch- Vlaanderen bijvoorbeeld nog zo'n twintig zijn, en apothe kers over wat nu het beste voor de patiënt is. De Stichting heeft daarop besloten een on derzoek in te stellen naar de mening van de patiënten van beide categorieën over de ge neesmiddelenvoorziening op het platteland. Uit dat onderzoek blijkt dat de meeste patiënten (gemid deld 57 procent) vindt dat de arts beter voorlichting kan ge ven over geneesmiddelen dan de apotheker. Als er een vrije keus was, koos overigens 40 procent van de mensen die nu nog hun medicijnen van een apotheker betrekken, voor een apotheekhoudende arts; 32 procent zou bij de apotheker blijven. Verder komt naar voren dat 71,7 procent van de onder vraagden, die hun medicijnen bij een apotheek halen, meer dan vijf kilometer reizen voor een geneesmiddel (2% kilome ter heen en terug) onverant woord vindt en dat het 32,7 procent van hen ruim een uur kost om de medicijnen te ha len. 83 procent van alle zieke patiënten op het platteland, zo blijkt verder, haalt de medicij nen zelf. meter. De grond waarop eer nog niet bekend aantal wonin- gen zal worden gebouw; wordt gekocht van Braken; Vastgoed B. V. te Middelburg J. de Koster (PPR) vond c] prijs nogal aan de hoge kat] voor een parkeerterrein maai wethouder Peeters kreeg juisl van de WD-fractie een com] pliment voor goed koopman schap omdat hij de oorspronj kelijke vraagprijs van 61 gulden tot de helft heeft weterfl terug te brengen. De raad besloot tenslotte ml een uitgebreide discussie tol aanleg van een fietspad lang] de noordzijde van de Hein-I I kenszandseweg, vanaf de Mol i lendijk in 's-Heerenhoek tol taan de Dorpsstraat in Hein! kenszand. Ten behoeve van d(| aanleg van dit fietspad zal t onteigeningsprocedure wor-| den gevoerd en wel voor percelen vanaf de toekomstig! aansluiting met de Eendvogel! straat totaan de Dorpsstraat! voorzover deze gronden nieil .langs minneleijke weg ver worven kunnen worden. TERNEUZEN - Zaterdag lil januari kunnen alle Zeeuwst verzamelaars terecht in hel Zuidlandtheater te Terneuzen Vanaf tien uur 's morgen- sstaan de deuren open om ver-I zamelaars van onder andert| postzegels, munten, ansicht kaarten, sigarenbandjes, stic-1 kers en lucifersmerken gele genheid te geven om hun ver zamelingen aan te vullen. De ruildag duurt tot vijl| uur, zoals gewoonlijk is er morgens voor de jeugd om halfl twaalf een jeugdveiling ter-l wijl er voor de volwassenen een veiling van allerlei verza melobjecten om 15.00 uurl wordt gehouden. De organisa-1 tie is in handen van C. Dees Ronny Verberkmoes. (ADVERTENTIE) HULST voor een goede BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen Van onze correspondent SAS VAN GENT - De heem kundige kring in Sas van Gent wil snel een houten ophaal bruggetje over de westelijke kanaalarm ter hoogte van de Stationsstraat. Dit deelde voorzitter Frank Puylaert gis teravond mede tijdens de jaarvergadering van de heem kundigen. Zoals bekend heeft de ge meente Sas van Gent dit plan voorlopig in de ijskast gezet omdat de rekeningen van ge meentewerken uitwezen dat dit plannetje 140.000 gulden zou gaan kosten. De heemkun dige kring echter heeft een eigen berekening laten maken die op ongeveer de helft komt. Frank Puylaert sprak zijn teleurstelling uit over de hou ding van de bestuurders en ondanks alle begrip voor de huidige financiële situatie zou Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Ondanks het plaatsen van diverse vraagte kens is de Oostburgse raads commissie voor gemeentefi- nanciën gisteren toch akkoord gegaan met het voorstel van B en W medewerking te verle nen aan de nieuwbouwplan- nen van de christelijke Em- manuelschool in de kern Oost- burg. S ch mo( Van een onzer ve Als streefdatum voor de 1984 genoemd. In verband leerlingen zou een verder uil van de gymnasiumafdeling v Gezien het unieke karakter van de fusie -het gaat tenslot te om instellingen van open baar en bijzonder onderwijs - brengt staatssecretaris me- Prestatieloop - Voor de pres-1 tatieloop op sportpark De Mo-| lenkreek gehouden, passeer-1 den ruim tachtig deelnemers I de inschrijftafel. De eerste dill over de eindstreep kwam vanl het mooie doch zware par-1 koers van 8500 meter, was C l Haak uit Biervliet in de tijdl van 35 minuten en 15 secon-r den. Tweede werd F. Daalmanl uit Breskens in 36.40 en derde R. Veraart uit Vlissingen in 37.20. Elke loper kreeg als her innering een vaantje mee naai huis. Vrijdag in Kapelle Van een onzer verslaggevers KAPELLE- Vrijdag 14 janua ri wordt in Kapelle een ont wikkelingsdag voor de fruit teelt gehouden. Het evenement is georganiseerd door de Kring ZeelandWest Noord-Brabant van de Nederlandse Fruitte lers Organisatie in samenwer king met de drie CLO's. Het ochtend- en avondpro gramma in de veilinghal om vat een fruitteeltmechanisa- tiebeurs met inlichtingen stands van verscheidene orga nisaties en handelbedrijven. 's Middags zijn er in het ge meenschapscentrum De Vroone inleidingen van ir. A.Groot, algemeen secretaris van de NFO over het onder- wep „Hoe ontwikkelt zich de hard-fruitteelt in de EEG en hoe houden wij deze ontwik keling onder controle", ir. A.J. Riemens, adjunct- directeur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van Landbouw °ver „Bouwen om de Neder landse fruitteelt te behouden,, en A. van Oosten, medewerker ZLM, over de concurrentiepo sitie van de Zeeuwse fruitteelt. Na de inleidingen is er gele genheid tot het stellen van vragen. hij bij het Sasse college aan dringen op spoedige realise-1 ring. Argumenten had dej heemkundevoorzitter te over. Zo zou het werk gecombi neerd kunnen worden met an dere werkzaamheden die in dat stuk kanaalarm uitge voerd gaan worden en wa> hout voor dit oud-hollands OP' haalbruggetje ook beschik baar. „We moeten het ij#' smeden terwijl het heet is", vooritter Puylaert. „Als wehe! nu niet doen komt het er nooi' meer van". Overigens zijn er ook divet' j se financiële toezeggingen van totaal 15.000 gulden zodat W' ophaalbruggetje voor Sas van Gent 50.000 gulden gaat kos ten. En dat betekent een jaar- last van ongeveer 6000 gulden „Sas Is best aan een opM1' kerfje toe", hield voorzit^' Puylaert de aanwezige le voor. SCHOONDIJKE - Het kring- bestuur Zeeuwsch-Vlaande ren van de Suiker Unie u.a. belegt deze maand de traditio nele sub-kringvergaderingen. Zoals gebruikelijk wordt op deze bijeenkomsten een over- zicht gegeven van de „biete nactualiteiten" in het seizoen J982/I983. De bijeenkomsten worden benouden: 18 januari, Schoon- Sljke. zaal Wijffels, 21 januari, Kloosterzande, Hotel van Leu- ven, 27 januari, Axel, De Halle. j Kr wordt steeds om 14.00 uur I begonnen. Van een onzer verslaggevers VROEDE - De afdeling Groe- ve van de Nederlandse Bond ,ah Plattelandsvrouwen °udt morgen (donderdag) een ^vergadering in De Wul- wsihoek. Tijdens deze bijeen- "hst, die om half acht begint, ornt het onderwerp fysiothe- i jijP'e aan de orde. Inleider is "p van Paemel, medewerker t h de fysiotherapeut Heijens s v s V t( n v tt d i] v t( ti F s a D 0 g ti dl 1 s e ti

de Stem | 1983 | | pagina 16