Eerste pijler mogelijk pas in juni op Scheldebodem Goesenaar post 140 uur voor camera van 1 cent Rombout 40 jaar grafdelver en vaandeldrager Slikken Westerschelde zijn altijd gevaarlijk DE STEM de4in1krant B? DE STEM Provincie kan weinig doen voor Zeeuwse vormingsinternaten DINSDAG 11 JANUAR11983 U i iven iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiMfwiimiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiifiiiuiiiiiifiifiiiiiiimiiiiiMiiiniiiiiiiiiiiiiiitiMiiiiiiiiMH^ - Inschrijfgeld vogelexpo verdwenen Vogellief hebbers gedupeerd MIDDELBURG - Jeugd en Muziek Zeeland moet niet doen alsof het de plicht van de pro vincie is om niet uitgetrokken gelden beschik baar te stellen. UITVERKOOPSTUNT ALS LOKAAS De Schelde zelfstandig Terneuzenaar bedreigde politie met hond en pistool i DAGBLAD vOQR ZU'DlESt NEDE"LA\C II li VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 1 ual- EIGEN NIEUWSDIENST ZIERIKZEE BURGHSLUIS - Rijkswater staat en Dosbouw, de aannemerscombinatie die de stormvloedkering in de Oosterschelde- mond bouwt, houden rekening met de moge lijkheid dat pas in juni de eerste pijler op de Oosterscheldebodem gezet kan worden. Dat is een maand later dan gepland. Oorzaak van de vertraging is het bar slechte weer van de afgelopen weken, als gevolg waarvan de mattenlegoperatie in het sluitgat Hammen stil kwam te liggen. Tot nu toe zijn er twee matten gelegd, maar er hadden er al vijf of zes op de Oosterscheldebodem moeten lig gen. Bemoedigend vinden Rijkswaterstaat en Dosbouw het overigens wel, dat de twee mat ten perfect zijn gelegd. Door de vertraging is de tijd die nog rest voor het matten leggen krap geworden. Tot nu toe was het steeds de bedoeling om één mat per week te leggen. Overwogen wordt nu om als er routine is per week een paar matten te gaan afrollen, maar of dat lukt hangt onder meer van de weersomstandigheden af. Er moeten 66 bovenmatten en 66 ondermatten worden ge legd. De laatste pijler moet eind '84 op zijn plaats in de Oosterscheldemond zijn gezet. Bij Rijkswaterstaat en Dosbouw lopen de meningen over de vraag of van het plaatsen van de eerste pijler een officieel gebeuren ge maakt moet worden of niet sterk uiteen. Som migen vinden, dat aan de koningin gevraagd moet worden om de eerste pijler op zijn plaats te zetten. Anderen daarentegen zijn van me ning dat dit buitengebeuren met stille trom moet geschieden, bij voorkeur 's nachts-. Woordvoerders van Rijkswaterstaat en Dosbouw verklaarden gisteren, dat men er nog altijd van uit gaat, dat de stormvloedkering eind '86 gereed is. Op 1 april aanstaande is de laatste pijler klaar. Dosbouw gaat dan twee bouwdokken onder water zetten. Komende vrijdag wordt in Brouwershaven door de Finse ambassadeur in ons land de mil joenste ton Finse stortsteen, die bij de bouw van de pijlerdam wordt gebruikt, officieel aan Rijkswaterstaat overgedragen. In februari begint Dosbouw in Kats op Noord-Beveland met de bouw van de betonnen verkeerskokers, die de weg over de pijlerdam gaan dragen. Voor 60 betonwerkers, voor het merendeel lieden die uitgewerkt zijn bij de pijlerbouw en die men anders had moeten ontslaan, betekent dit 2M> jaar brood op de plank. Het gaat om ruim 60 kokers, die per stuk zo'n 1400 ton we gen. Dosbouw heeft op dit ogenblik 11 00 a 1200 man in dienst. Nog steeds kost het de aannemerscombinatie de grootste moeite om elektronici te vinden voor het onderhoud van de elektronische ap paratuur, die aan boord van de werkschepen staat opgesteld. Men heeft een man of tien no dig. Dosbouw probeert nu via bedrijven het on derhoud te verrichten. :L. 076-139896 GEDEPUTEERDE P. BOERSMA: Schulden van Jeugd en Muziek niet dramatisch eens eeld. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM/BRE DA - Een groot deel van het inschrijfgeld voor de natio nale vogeltentoonstelling in Breda, zeker vele duizenden guldens, is verdwenen. De expo wordt vanaf don- -rdag in het Turfschip in Breda gehouden en wordt georganiseerd door de Ne derlandse bond van Vogel liefhebbers (NBvV). De in schrijfformulieren en het contante geld, evenals che ques en giro-overschrijvin gen, van ruim 100 deelne mers zijn zoek of gestolen. Hoe hoog het bedrag exact is, is nog niet bekend, aldus een woordvoerder van de NBvV. Vast staat wel dat 112 vogelliefhebbers, voorname lijk uit Zeeland en Oost- Brabant, die samen enkele duizenden vogels in zouden zenden, daardoor niet aan de tentoonstelling mee kunnen doen. Het inschrijfgeld voor de expo bedroeg 5 gulden Per vogel. Ergens tussen de afzender en het kantoor van de NBvV zijn de inschrijvingen kwijt geraakt. De postale recher che heeft de zaak inmiddels al twee weken in onderzoek. De zaak kwam aan het licht, toen ruim een maand na het verstrijken van de in schrijftermijn (dat was op 6 december jl. red.) een aantal inschrijvers nog geen bewijs van deelneming had ont vangen. In Het Turfschip zullen tot en met zondag overigens n°8 altijd zo'n 7000 vogeltjes Ie zien zijn. Van onze verslaggever Zo reageerde cultuur-gedeputeerde P. Boersma (PvdA) gisteren op publicaties, waarin woordvoerders van Jeugd- en Muziek er schande over uitspraken dat het provinciebestuur hen de pin op de neus heeft ge zet. __j OnZUIDWt .1 NEDERLAND i aan den Rijn- Telefoon 01720-45121. Kantoren "Temeuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. actie ^neuzen: Rein van der «lm (editie-chef), Jan Jan- fn (plv chef), Frank Dey, aul de Schipper, Cor de '°er (foto), Ton Koomen Sport). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Gé van Ber- 61 Middelburg: Henk Post- '3- Oostburg: Co Meertens. |enricepunten «oosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- «5o "'ertentie-expl. "specteur Zeeland: C. ""■Privé 01150-95839. Me- DE GOESENAAR J.van Hom heeft 'er 140 uur posten voor over om een dure camera voor één cent de zijne te noemen F0T0 wlLLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers GOES- Er zijn mensen die er heel wat voor over heb ben om een kostbare camera voor één cent te bemachti gen. Zo iemand is zeker de 38-jarige Goesenaar J.R. van Horn. Van afgelopen vrijdag af heeft hij zich in een ligstoel geïnstalleerd in de portiek van een fotozaak aan de Lange Kerkstraat in Goes om vooral de eerste klant te zijn die tegen de stuntuitverkoopprijs van één iuttelijke cent een klein- beeldcamera ter waarde van f 699,- in de wacht te slepen. Als de werkloze matroos op de binnenvaart het tot zo lang uithoudt heeft hij er 140 uur posten op zitten. „Foto graferen is mijn hobby en daar heb ik alles voor over- .Dit is de kans van mijn le ven om zo'n dure camera voor zo weinig geld in bezit te krijgen". Hoewel Van Horn al 15 jaar in Nederland woont is aan zijn uitspraak nog goed te horen dat hij in Amerika is geboren en daar opgegroeid. „Sinds 315 jaar ben ik de eerste Van Horn die naar Holland is teruggekeerd. Of ik het wachten nog niet beu ben? Nee, hoor. Overdag heb ik afleiding genoeg, alleen de nachten duren een beetje lang vooral omdat ik niet wil dat ze me aflossen. Ik heb me vast voorgenomen die 140 uur helemaal uit te zitten. Koud heb ik het nog niet gehad. Ik heb me na tuurlijk extra warm voor aangekleed. Van de eigenaar van een sportzaak hierte genover heb ik bovendien een paar sneeuwlaarzen en skisokken gekregen. En van een snackbar krijg ik elke ochtend als de zaak open gaat warme koffie". Het enige verzetje dat Van Horn zich gunt is zo nu en dan als een ijsbeer in zijn kooi voor de fotozaak te drentelen, waarbij echter zijn ligstoel in de gaten houdt. „Als ik hier vrijdag middag om 1 uur niet was gaan zitten dan was ik vast niet de eerste geweest, want een uur later kwam er iemand voorbij die zicht baar teleurgesteld afdroop toen hij zag dat ik hem net voor was geweest". Van Horn vertelt nog dat hij al heel wat opmerkingen van voorbijgangers heeft moeten aanhoren. „Sommi gen zeggen dat ze het een hele prestatie vinden en an deren verklaren me gewoon voor gek. Het maakt me niks uit, als ik donderdagmorgen om negen uur maar die ca mera heb. Hij is nog een jaar gratis verzekerd en er zit ook nog twee jaar garantie op. Waar krijg je tegen woordig nog zoiets voor één cent?" Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur kan vrijwel niets doen om de drie Zeeuwse vormingsinternaten de hel pende hand toe te steken nu deze hun activiteiten zo onge veer met de helft moeten te rugschroeven. PvdA-gedeputeerde P, Boersma (volwasseneneduca tie) maakte dat gisteren dui delijk aan de statencommissie voor welzijnszaken. „Het gaat om een pure rijksaangelegenheid" zei hij tegen het PvdA-statenlid B. Groot, die vroeg of de provin cie niet een deel kan opvullen van het gat dat ontstaan is door wegvallende rijkssubsi dies. Wel zal de provinciale subsidie volgens de gedepu teerde op hetzelfde peil ge handhaafd blijven, maar dan zullen de vormingsinternaten bij de besteding van dat geld wel aan moeten sluiten op het provinciale beleid voor de vol wasseneneducatie. Een werk groep is zich daarover aan het buigen. De gedeputeerde stelde nog dat de rijksbezuinigingen op de vormingsinternaten de pro vincie Zeeland onevenredig zwaar treffen. „Wat men te gen Zeeland heeft begrijp ik niet", verzuchtte hij. Zoals gemeld zijn bij Jeugd- en Muziek (organisator van vernieuwende en grensverleg gende kunstvoorstellingen) onvoorziene financiële tekor ten boven water gekomen en heeft het provinciebestuur de organisatie onder „curatele" gesteld in afwachting van de resultaten van een boekhoud kundig onderzoek. Jeugd en Muziek zou met een tekort van zo'n 100.000 gulden in de maag zitten, voornamelijk veroor zaakt doordat verwachte rijkssubsidies niet zijn afge komen. Het PvdA-statenlid B. Groot vroeg zich gisteren in de statencommissie voor wel zijnszaken af of er niet teveel trammelant rond de hele zaak gemaakt wordt. „Ik heb zo langzamerhand het idee dat de hele zaak zo'n beetje in de cri minele sfeer wordt gedrukt". Gedeputeerde Boersma wees alle verantwoordelijk heid voor verdachtmakingen in de criminele sfeer van de hand. „Wel bestaan zekere ir ritaties. Dat is logisch wan neer ons gezegd wordt dat al les in orde is en er blijken op eens toch schulden te bestaan. Maar wij hebben nooit be schuldigingen geuit". De gedeputeerde verwacht dat het boekhoudkundig on derzoek eind deze maand is afgerond. Vervolg van pagina 1 Ondernemingsraad en perso neelsleden hebben inmiddels een commissie „Behoud Werk gelegenheid De Schelde (en dochters)" in het léven geroe pen. Commissie-woordvoerder Coen Hendriks pleitte voor verregaande hulp van de overheid. „Die overheid moet opnieuw worden bewerkt, want daar ligt de sleutel van de oplossing". Daarmee begon de commis sie gisteren al. Tijdens een bij eenkomst met vertegenwoor digers van omliggende ge meenten riep Hendriks de be stuurders op om met alle mo gelijke middelen voor De Schelde te vechten. Hij wees daarbij op het belang van een snelle beslissing over de om bouw van de conventionele PZEM-centrale in Borssele (ketelbouw), pleitte voor bouw van de nieuwe PSD-dubbel- deksveerboot bij De Schelde, snelle toewijzing van marine orders en locomotievenbouw voor de NS. Ook de lokale bestuurders moeten er in zijn ogen alles aan doen om de kanalen open te houden naar het rijk en de politieke partijen. Aanwezig waren gisteren onder meer ook gedeputeerde R. Barbé en het Zeeuwse kamerlid J. van der Doef. Ondernemingsraadlid Van Gelderen zei dat de raad van bestuur van het RSV-concern met wanbeleid het vertrouwen neerhaalt van de klanten in de scheepsbouwbedrij ven. TERNEUZEN - In de nacht van zondag op maandag, rond twee uur, werden twee politie agenten door Terneuzenaar J.G.B. (33) niet alleen bedreigd met een pistool, maar ook met een levensgrote bouvier. De agenten werden naar een café aan de Westkolkstraat geroe pen omdat B. moeilijkheden maakte met de exploitante. Toen de ruzie was gesust en de agenten B. naar huis brach ten, vertelde deze dat hij thuis vuurwapens had. Daarover wilden de agenten wel iets meer weten. Zij waren er nau welijks binnen of zij werden geconfronteerd met een grote bouvier die zeer ongastvrij zijn blikkerende tanden liet zien. Bovendien verscheen B. met een pistool dat hij op de agen ten richtte. Toch gingen de agenten tot de aanval over, waarbij de hond zich koest hield. Zijn baas werd over meesterd WIES Rombout veertig jaar grafdelver - FOTO WIM KOOI JMAN Van een onzer verslaggevers LAMSW AARDE/HULST - Wies Rombout is een markant persoon voor het dorp Lamswaarde. Al veertig jaar lang delft hij op het kerkhof de laatste rustplaats voor de overle den dorpsgenoten. Daar naast is hij tevens, ook al veertig jaar, vaandeldra ger van de fanfare Vrij heid Eendracht. Wies kwam al op jonge S leeftijd met het grafdelven in aanraking. Immers, zijn vader deed het ook al. „Toen die werd begraven heb ik het delven van hem overgenomen. Dat was niet zo moeilijk, want ik was al vaak met hem meegeweest naar een begrafenis, zodat ik het klappen van de zweep wel kende". Hoewel de meeste men sen het een beetje een eng idee vinden, is het graven van een graf voor Wies Rombout de gewoonste zaak van de wereld. „Een begrafenis zegt me eigen lijk niet zoveel. Je trekt het je wel een beetje aan hoor, al dat leed, maar je mag er niet bij stil blijven staan. Je moet immers verder. Als je dat niet van je kunt afzetten, zou je het wel slecht hebben". Wies heeft het grafdel ven altijd goed kunnen combineren met zijn baan als pijpfitter. Hij werkte bij het bedrijf Visser en Smit en vaak genoeg moest hij vanuit Gouda of Alk maar komen om in Lams waarde even een graf te delven. „Maar als ik dan terug ging haalde ik de verloren uurtjes wel weer in", zegt Wies. De Lamswaardenaar, hij woont nu in Hulst maar rijdt iedere zondag op zijn brommertje naar zijn fa milie, heeft met heel wat pastoors moeten samen werken. Eerst was er pas toor Middelaar, toen De Volder, vervolgens pastoor Uiterwilgen en nu pastoor Knipscheer. Naast zijn functie als grafdelver haalde Wies Rombout ook zo'n veertig jaar lang het plaatsengeld in de kerk van Lamswaarde op. „Ik ben begonnen met vijf cent voor een plaats", weet hij, „en nu is het een gulden". Zo rond de jaarwisseling breekt voor Wies een drukke tijd aan. Dan legt hij bezoeken af bij mensen voor het betalen van het onderhoud van de graven. „Dat is leuk werk, want je ziet dan weer eens allerlei bekenden. En ja, dan drink je hier een kop koffie en daar een pilsje en dan loopt het wel eens uit de hand Niet alleen is Wies al ve le jaren grafdelver in Lamswaarde, maar is hij ook al veertig jaar vaan deldrager van de plaatse lijke fanfare. Dat hij op gaat in zijn werk bleek on dermeer tijdens een optre den in Heikant. „Ik was op een gegeven moment zo met alles bezig dat ik tegen een ZWN-bus opliep", zegt hij, „ik was totaal de weg kwijt". Voorlopig denkt Wies nog aan geen ophouden. Drie jaar geleden twijfelde hij overigens hierover, toen hij tijdens het graven plots onwel werd en even later aan de monitor in het Hulster ziekenhuis lag. „Dan sta je naderhand toch even raar te kijker" Van een onzer verslaggevers OOSTBURG/HOOFDPLAAT - „Het lopen op slikken blijft altijd gevaarlijk. Als men er niet per se moet zijn, water- schapspersoneel b.v., kan men er beter maar wegblijven". Dit is het welgemeend ad vies van een woordvoerder van het waterschap Het Vrije van Sluis, naar aanleiding van het bijna-verdrinkingsgeval afgelopen zaterdag op de stik ken tussen het gemaal Num mer Zeven en Hoofdplaat. De 13-jarige Sjakko Herwij er uit Driewegen kon toen ternau wernood, voor het wassende water hem bereikt had, door brandweerlieden uit Biervliet gered worden. Hij zat tot zijn oksels in het slik. Het lopen op slikken moet „deskundig" gebeuren. „Men met stevig doorstappen en niet blijven staan, anders bestaat de kans dat je wegzakt in de modder. Mensen raken dan in paniek en zakken steeds diep er weg. Beter is het, als men vastraakt, het schoeisel maar achter te laten en desnoods op blote voeten zo snel mogelijk naar de vaste wal zien te ko men. Ook moet men nooit al leen de slikken opgaan, hoe wel: helemaal niet erop gaan is nog beter. Loopt men er toch op zorg dan voor goed passen de laarzen, dat is het beste". Bij het waterschap wees men erop dat Sjakko en zijn vriend zaterdagmiddag nog werden gewaarschuwd door de gemaalmachinist niet de slikken op te gaan. „Hoe hij nu zover in het slik kon zakken is ons nog niet helemaal duide lijk. Wij peilen regelmatig on ze kust en als ergens plotseling een meter slib is opgekomen hadden wij dat moeten zien. Waarschijnlijk is Sjakko op een heel slecht stukje terecht gekomen, misschien ook zat hij te dicht bij de geul, daar is het altijd levensgevaarlijk. Gelukkig dat het zaterdag middag goed is afgelopen, maar de mensen zijn nu nog eens gewaarschuwd. Meer kunnen wij er toch ook niet aan doen".

de Stem | 1983 | | pagina 9