U« mWEST- ZEEUJFSCH-VLAANDE ierste PG- lag bij aad van tate erloren Nieuwe activiteiten VIDO-groep West- Zeeuwsch- Vlaanderen „Verschil met nu zat m alleen in uiterlijkheden m Lm Nut en Genoegen uit Schoondijke brengt 'Testament van de Duivel Geschiedenis Bergse vastenavond van voor 1940 Spelmiddag bejaarden Zuidzande Ledental ZNB bleef stabiel JA ZEELAND 3 I niNSPAG 11 JANUAR11983 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND ycht Irgadert 1 Zaamslag Rolbezetting Koffieconcert Veronica in Oostburg Aardenburg Plaatselijk nieuws Breskens Eede IJzendijke Sint-Kruis Rollerwed strijd W olphaarts dij k Uitgaan in Zeeland - Ruim vijfhonderd frs bezochten de „spuitdag" die in de |van Oranje te Goes houden. rganisatie van dit jaar- erugkerend evenement I handen van het Consu- fiap voor akkerbouw en ehouderij (CAR), de van loonwerkers (B0- Ide vereniging voor be- foorlichting en studie- brgens gaf ir. C.J.A. Ba- fnsulent voor gewasbe- riing in de landbouw, Jerzicht over het afgelo- lar en werd vooruitge- Inaar 1983. Met name Aandacht besteed aan de i methode van onkruid- Iding in bieten en ook ^ting in erwten, (die wat geteeld gaan worden in verd onder de aandacht bht. lens de middaguren de aaltjesbestrijding |ame in bieten centraal. V. Heij broek van het In- voor Rationele suiker- Iktie, gaf achtergrondin- Jtie over de aaltjes. De |P. Verhage (CAR) be de schade door de Is en de maatregelen er- T in de parktijk en de heer pmijn (CAR), behandelde chnische kant van de |;sbestrijding. en goed verzorgde stand Ie Plantenziektenkundige pt een overzicht van tal bestrij dingsmogelij khe- 3e leiding van de spuit- nad de heer P. Lampert figgekerke, voorzitter van deratie van verenigingen iBedrijfsvooriichting. k.MSLAG - De afdeling nslag van de Zuidelijke fdbouw Maatschappij 1) houdt donderdag 20 ja- i de algemene jaarverga- |ng. Dit gebeurt om 14.00 in 'Het Wapen van Zee- 1 in Zaamslag. Na de pau- keeft secretaris R. Hoiting de ZLM een inleiding over dbouwactualiteiten. Daar- is discussie mogelijk. Na op van de vergadering kt een koffiemaaltijd. Van onze Haagse redactie IN HAAG - De Vereniging ilieuhygiene Zeeland heeft eerste slag (schorsing) te- de nieuwe vergunning tor LPG-overslag in de Sloe- aven verloren. De zaak komt ter nog uitvoerig aan de or- De Raad van State heeft nu liet de indruk dat, in aan- erking genomen de zeer renge voorschriften (bij* >orbeeld: vaar-veiligheidsei- in) en de deugdelijkheid van rapporten waarop die ge- aseerd zijn (onder meer NO-rapportage), de gevaar- ispecten verbonden aan het werking zijn van de inrich- ng, het beroep (bij de Kroon) iet zou kunnen worden afge- racht." Kortom: er zijn geen rote gevaren aanwezig om de PG-overslag nu te stoppen, et wachten is op de uitvoeri- e behandeling van deze zaak oor de Raad van State. Toch treft de Raad een oorlopige voorziening, zodat ij de LPG-overslag extra ge- antroleerd moet worden of de ehandelde schepen in bezit ijn van de benodigde papie- en, zoals het certificate of fit* less for the carriage of lique- jed gases in bulk. Zoals bekend maakt de /MZ bezwaar tegen de op- en iverslag van vloeibaar gas op le tanker-terminal in de Sloe* raven. Een en ander is al Ja' enlang bezig, maar de zaak :wam weer voor de Raad van ïtate doordat Willem Mullet Jhipbrokers uit Terneuzen ■en nieuwe vergunning nodig ïad. VMZ vroeg schorsing van lie vergunningverlening door ie lokale overheid. De Raad van State komt n" ïog niet toe aan de werkelijk nhoudelijke zaak, waarbij het •egeringsbeleid over LPG een ioorslaggevende rol kan spe* len, omdat dat later aan de or- lp komt Trouwe leden gehuldigd op kringkampioenendag Van onze duivensportmedewerker iCADZAND - De kring West-Zeeuwsch- (Vlaanderen/Walcheren van de afdeling Zee land van de Zuidnederlandse Bond van Post- luivenhouders hield in café Schrier te Cad- sand de jaarlijkse kampioenendag. Tijdens deze dag werden twee leden wegens htm ja renlange verdiensten voor de duivensport in het zon- jetje gezet. Eén van hen was A. Vasseur uit Cadzand, j oud-kringvoorzitter die vanaf de oprichting van de ring een bestuurlijke functie vervulde. De tweede was G. Dobbelaere te Schoondijke, hoofdconvoyeur ran de afdeling. Kringvoorzitter A. van (lijfte uit Oostburg memo- :erde in het kort nog eens het (vele werk dat beiden deden of steeds doen. Hij overhan- ;de hen een oorkonde. Zij leiden werden tevens be- iemd tot erelid van de kring. Voor de kampioenendag be- ;ond een ruime belangstel ling. Er waren 46 inzenders die jllen een bon aan de organisa- joren beschikbaar hadden ge leld. De verkoop hiervan, die na de middag werd gehouden, ferliep vlot. kampioenen I Kampioenschappen kring pesten Walcheren 1982: Oude uiven, midfond onaangeduid: G. Dusdarduijn, Groede; 2. Lecluijze, Biervliet; 3. H. Calon, Hoofdplaat. Idem aan geduid: 1. Aug. Cornelis en zoon, Breskens; 2. J. Lecluijze, 3. J. van Peenen en zoon, Vlis- singen. Oude duiven fond, on aangeduid: 1. H. Calon, 2. G. Dusarduijn, 3. J. van Peenen en zoon. Idem aangeduid: 1. J. van Peenen en zoon, 2. R. Tho- maes, IJzendijke; 3. P. de Poorter, Hoofdplaat. Jonge duiven, onaangeduid: 1. H. Mookhoek en zoon, Bres kens; 2. H. Calon, 3. A. de Put ter, Cadzand. Idem aangeduid: 1. H. Mookhoek en zoon, 2. P. de Poorter, 3. W. Daansen, Breskens. Asduifkampioen- schap oude duiven: A. de Put ter. Asduifkampioen jonge duiven: A. van Merriënboer, Souburg. Generaal kampioen schap: 1. Aug. Cornelis en zoon, 2. H. Calon, 3. J. Lecluij ze, 4. G. Dusarduijn, 5. J. van Peenen en zoon. Van onze correspondente SCHOONDIJKE - Schoon dijke staat vrijdag 14 en zaterdag 15 januari weer in het teken van toneel. De rederijkerskamer Nut en Genoegen treedt dan naar buiten met een komedie in drie bedrijven van Max Andrea 'Het testament van de duivel'. Onder de bezielende lei ding van Peter Impens ko men al vanaf begin no vember vijf dames en drie heren twee avonden per week bij elkaar, waarop hun de rolkennis en het spelelement wordt bijge bracht. „Er wordt echt met en thousiasme gerepeteerd," vindt Peter Impens. „Een enkele keer laat iemand het wel eens afweten, maar over het algemeen is de op komst vrij goed," stelt hij. Ook de souffleur is elke keer aanwezig, wat het spelpeil tijdens de uitvoe ringen zeker ten goede zal komen. Souffleren lijkt een on dergeschoven baantje en wordt meestal onderge waardeerd. Toch is het fijn als deze er elke keer bij. Hij weet dan hoe het stuk 1 in elkaar zit, een weten- ip waarvan hij tijdens de uitvoering veel gemak beeft. „Zo'n man moet goed geconcentreerd zijn, dat is bee] belangrijk", stelt de regisseur. Freddy Tresonie, de souffleur, beaamt dit vol komen. „Ais je van het be gin af meedraait, kun je 1 bet stuk helemaal ontle den. Dat zouden de spelers »k moeten doen, want je leert er ontzettend veel van", is zijn mening. De kleine maar bloeien- l ae vereniging telt slechts seventien leden. Men I streeft ernaar twee keer 1 Sr jaar een uitvoering te '-'erzorgen. Dat wordt vol- s secretaris Rini Diele- I "an steeds moeilijker. Fi- indeel wordt het echt 1 belasting, zeker nu de I subsidie van de gemeente I °ok nog met tien procent Wordt gekort. „We kunnen I net het hoofd boven Water houden", stelt hij. De vereniging streeft "uk al jaren naar een eigen I onderkomen, al is het al- I aan maar om de spullen in I 'P te kunnen slaan. Meest al wordt ook gerepeteerd zonder echt toneel, wat niet altijd even gemakke lijk is. De soos 'is wat dat be treft een uitkomst: in te genstelling tot andere ja ren hebben de leden van Nut en Genoegen vrij veel in de zaal kunnen oefenen. Belangstellenden kun nen vrijdag en zaterdag verzekerd zijn van een leu ke toneelavond met een stuk waarin vriendschaps relaties, liefdesverhoudin gen en haatgevoelens cen traal zullen staan. Want, als de voorname vermo gende Ferdinand Rudante het tijdelijke met het eeu wige verwisselt, blijft zijn familie in zijn huis achter in afwachting van de erfe nis. De nagedachtenis wordt in een ander licht gesteld door de komst van de frivole Marie Louise Heimig en haar onbehou wen vriend Max Baston, wat tot emotionele ontwik kelingen leidt. Dit komisch stuk wordt gebracht door de dames Bep Jacobs-van der Sluis, Elly van de Luyster-Ha- melink, Jenny Esseling-de Reu, Irene Overdulve- Faes, Ad Ringoot-Jansen en de heren Kees de Fey- ter, Jan Steurrijs en Rinie Dieleman. De decors wor den verzorgd door Kees Jacobs en Chris Overdul- ve. De grime is in handen van Frida en Peter Impens. Souffleur Freddy Tresonie heeft ook nog de taak van requisiteur en regie-assis tent, Peter Impens is belast met de regie. De algehele leiding tijdens de uitvoe ringen is in handen van Chris Overdulve. De opvoering vindt plaats in zaal Wijffels, aanvang 20.00 uur. De zaal is geopend vanaf 19.30 uur. Na de trekking van de ver loting die in de pauze plaatsheeft, is er nog gele genheid tot dansen onder leiding van de Muziekex- pres van radio West. Heille staat ook dit jaar weer op het programma. Op een nog nader te bepalen da tum zorgt Nut en Genoe gen op uitnodiging van de bevolking ook daar, in het dorpshuis voor een toneel avond. De kampioenen van de kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen/ Walcheren, - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - In januari wil de VIDO (Vrouwen In de Overgangsgroep West-Zeeuwsch-Vlaanderen door mid del van twee informatiemiddagen vrouwen in de leeftijd van 40 tot 60 jaar in de gelegenheid stellen kennis te ma ken met het doel en de werkwijze van de VIDO-groepen. Deze middagen worden gehouden in de openbare bi bliotheek, mr. Risseeuwstraat 2 te Oostburg. Er zal dan tevens de mogelijkheid bestaan kennis te nemen van lec tuur, speciaal toegespitst op dit onderwerp. De informa tiemiddagen zijn donderdag 13 en donderdag 27 januari, telkens van 14.00 tot 15.00 uur. Telefonische informatie bij mevrouw De Visser te Breskens, tel. 01172-2613 en mevrouw Berendsen te Groe de, tel. 01171-1302. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De muziekver eniging Veronica uit Zuidzan- de geeft zondag 16 januari een koffieconcert in de Burgerzaal van het Oostburgse gemeente huis. Onder leiding van E.P. Meijers zullen dan negen com posities worden uitgevoerd. Op het programma staan on der meer de ouverture 'Wu- thering Heights' van Rayner- Ham, het uit drie delen be staande 'Journey into Nowhe re' van Pi Scheffer, en de overbekende mars 'Colonel Bogey on Parade' van Ken neth Arnold. Het koffieconcert begint om 11.30 uur. ÉJIIIlil IIIIHIIIIIIIIHIIUIIilUlllllllllllllllllIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllillllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIHIHIIIIIË 1 Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - In 1983 geeft het stads bestuur van Bergen op Zoom behalve zijn me dewerking enige tien duizenden guldens uit aan de viering van vastenavond. In 1413 waren dat nog maar twee stuivers, te weten de gage voor de muzi kanten die de vasten avond opluisterden. Het is maar om aan te ge ven dat het feest dat nu voor de deur staat, in de middel eeuwen ook al op medewer king van de overheid kon rekenen. Maar tussen dat verre verleden en de tegen woordige tijd zijn langduri ge periodes geweest dat het gezag wat minder welwil lend, zelfs scherp afwijzend, tegenover dit volksvermaak stond. Een en ander is vastgelegd in het binnenkort in de han del verschijnende boekje 'De Bergse vastenavond voor 1940'. Het is geschreven door Cees Vanwesenbeeck, mede werker van het gemeentear chief, en het wordt uitgege ven door de geschiedkundige kring Stad en Land van Bergen op Zoom. Vastenavond had het vooral zwaar te verduren in de twee eeuwen dat Brabant generaliteitsgebied was, de tijd dat het calvinistische Noorden hier de dienst uit maakte. Van 1630 tot 1795 was vastenavond officieel verboden, maar net zo min als het katholieke geloof liet deze traditie zich uitroeien. Ook al niet omdat het her vormde gezag een oogje dichtkneep voor zover het maar binnenskamers bleef. Na een opleving van de vastenavond in de Franse tijd kwam de katholieke kerk in de negentiende eeuw in het geweer tegen dit Voor de omslag heeft Vanwesenbeeck gebruik ge maakt van tekeningen van Janus Sio. Deze prent komt uit het archief van Kees Becht (Prins Nillis I). Vanwe senbeeck koos deze prent omdat het een van de weinige werkjes van Sio is carnaval als onderwerp heeft. En ook een beetje omdat zijn vrouw Yvonne dezelfde ach ternaam heeft als de bekende Bergse volksschilder. volksvermaak. Van Wesen- beeck: „Boven de Moerdijk wordt vastenavond vaak vereenzelvigd met de katho lieke kerk. Geheel ten on rechte, want die is er lange tijd de felste bestrijder van geweest. Trouwens ook de SDAP was voor de oorlog te genstander van carnaval". Reconstruerend komt Van Wesenbeeck tot de stelling dat de kiem voor vasten avond zoals die nu wordt ge vierd in de tweede helft van. de negentiende eeuw is ge legd. „Dat was in de tijd dat er veel veranderde in Ber gen op Zoom. De vestings- werken werden afgebroken, er kwam veel nieuwbouw en de bevolking groeide hard. Daardoor kreeg het culture le leven een geweldige injec tie. Let maar eens op hoeveel verenigingen in die tijd zijn opgericht. Harmonieën als de Kolpings Zonen en EMM bijvoorbeeld hebben pas hun honderdjarig jubileum ge vierd. En ook het oude Tha lia is toen gebouwd". Het was in de tijd dat vas tenavond de moderne bena ming carnaval kreeg, die het tot 1940 heeft gehad. Minder dan nu onderscheidde het Bergse feest zich toen van het carnaval in andere plaatsen. Grote gangmaker was de toneelvereniging TOG (Tot Ons Genoegen), die net als nu de stichting vastenavend de trent zette. Glitter en goud, pracht en praal was de succesformule. Het verschil zit volgens Vanwesenbeeck toch echter louter in uiterlijkheden. „Die typische prikkel die de Bergenaar nu bij het nade ren van vastenavond krijgt om eens lekker ongecompli ceerd plezier te maken, was er toen net zo goed. En dat is toch het wezen van vasten avond". Vanwesenbeeck heeft in het bestek van zijn studie niet alles mee kunnen ne men. Laten liggen, heeft hij bijvoorbeeld de rol die de militairen hebben gespeeld. „Dat Bergen op Zoom zo'n rijke carnavalstraditie kent, heeft volgens mij te maken met het feit dat dit een gar nizoensstad is geweest. Die militairen hoefden zich niets van de kerkelijke overheid aan te trekken. Opvallend bijvoorbeeld is dat toen na de eerste wereldoorlog in steden als Breda, Roermond en Den Bosch carnaval werd verboden, Bergen op Zoom samen met Maastrich buiten schot bleef. Hier mocht wel carnaval worden gevierd. Het zijn alle twee garni zoenssteden". Het boekje van Vanwe senbeeck komt uit in een op lage van 1500 exemplaren. De leden van de geschied kundige kring krijgen het automatisch in de bus. Voor andere belangstellenden is het te koop in boekhandels. Het is rijkelijk geillustreerd met foto's en affiches uit het beschreven tijdvak. Gemeentebelangen - De poli tieke groepering Gemeentebe langen houdt maandag 17 ja nuari om 20.00 uur een bijeen komst in hotel De Roode Leeuw. Gemeentebelangen zal tijdens die bijeenkomst onder andere aandacht schenken aan de gemeentebegroting voor 1983. ZOMA - De Zeeuwsch- Vlaamse Operette en Muscial Amateurs (ZOMA) treden op in de burgerzaal van het stad huis zondag 23 januari om 12.00 uur. Bevolking - De bevolking van de gemeente Aardenburg nam in 1982 af met 26. Op 31 decem ber waren er 3917 inwoners, waarvan 1970 mannen en 1947 vrouwen. Er waren 35 geboor ten en 38 overlijdens. Er wer- den 22 huwelijken voltrokken en 4 echtscheidingen inge schreven. CNV-avond - Het CNV West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt 13 januari een forumavond om 19.30 uur in De Kombuis. On derwerp van de avond is de Sociale Verzekering. Een fo rum, bestaande uit de heren H. van Oostenbrugge, J. de Klerk en L. Reijgersberg, zal vragen beantwoorden. Popgroep - Zaterdagavond 15 januari treedt in De Hof van Eede de internationale groep 'Paolo Passionato and the pen nies from Heaven' op. Het op treden begint om acht uur. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij Schippers Nauta te Oostburg, aan de soos te Breskens en bij de Rabo bank te Eede. Aan de zaal zijn de kaarten zaterdagavond te verkrijgen. Actie geslaagd - De steun- kaartenactie, die door de re dactie van het dorpsblad 't Uutklienkbord de afgelopen weken is gehouden, is weer enorm geslaagd. In totaal 600 steunkaarten werden aan de man of vrouw gebracht. In IJ zendijke zijn in totaal 800 ge zinnen ingeschreven, een goe de respons dus. Turry Ter- mont: „We proberen er telkens weer nieuwe elementen aan toe te voegen. Het moet wel af wisselend zijn". De eerstko mende zes edities zal de na- tuurvereniging 't Duumpje een artikel verzorgen. De eerstvolgende editie verschijnt donderdag 3 februari. Vooral Jacques van Voorenberghe heeft zich ingezet voor het sla gen van deze actie. Concert - De Koninklijke Aar- denburgse Fanfare geeft za terdag 15 januari om 19.30 uur een concert in het dorpshuis, onder leiding van de dirigen ten A. Verschuur en R. Marto- ni. Na het concert worden shows verzorgd door de majo- retten en de drumband. Een toneeluitvoering gegeven on der leiding van W. van Helden vormt het programma na de pauze. Na afloop is er bal. WOLPHAARTSDIJK - Uit slagen rollen wedstrijd van de ZRTC Teho Middelkamp in café Royal te Wolphaartsdijk. Dames, 2 x 250 en 2 x 350 me ter totaaltijd: 1. Elly Melisse (Bergen op Zom) 57.07, 2. Anita Mathijsse (Wouw) 58.10, 3. Ria Steenpoorte (Poortvliet) 58.42, 4. Janny de Groot (Souburg) 59.01, 5. Petra van der Stel (Wemeldinge) 59.19. Heren: 2 x 350 meter en 2 x 500 meter: 1. Nico Mathijsse (Wouw) 70.03, 2. Jacky van der Horst (Sourburg) 72.06, 3. Jef de Bruijn (Moerstraten) 74.80, 4. Nico Tolleman (Hoedekens- kerke) 75.72, 5. Jacky de Groot (Snuburtrl 78 2.1 Van een onzer verslaggevers ZUIDZANDE - In hotel De Zwaan te Zuidzande wordt vrijdag 14 januari een spel middag voor bejaarden ge houden. Het is de eerste in een reeks die door de spelcommis- sie van de Bejaardenraad West-Zeeuwsch-Vlaanderen in de regio wordt georgani seerd. Het doel van de middag is de leden van de bejaardensoos in aanraking te brengen met de spelen uit de spel-o-theek te Oostburg. Het gaat daarbij onder meer om koersbal, kege len, vogelpik, tafelvoetbal en sjoelen. Slaan de spelen aan, dan kan de soos in het vervolg zelf dergelijke middagen gaan houden. De bijeenkomst in De Zwaan te Zuidzande begint om 14.00 uur. De komende we ken zullen ook spelmiddagen worden gehouden in Schoon dijke en IJzendijke. TERNEUZEN - Het ledental van de afdeling Zeeland van de Zuid-Nederlandse Bond van postduivenhouders - on geveer 2000 - bleef in 1982 ge lijk aan dat in de voorgaande jaren. En dat is gezien de te ruggang in andere afdelingen een winstpunt. De afdeling Zeeland kan, al dus secretaris L. van Helsland te Sint Jansteen in zijn overi gens beknopte jaarverslag, te rugblikken op een goed vluchtseizoen. Weliswaar stond op 11 december geen Zeeuwse liefhebber op het po dium bij de huldiging van de ZNB-kampioenen, maar toch werden drie van de zeven ge houden bondsconcoursen in Zuid-Nederland door een Zeeuwse postduivenhouder gewonnen. Voor deelname aan de wed vluchten werden in 1982 in to taal 239.000 duiven door de af deling verzonden. Dit is onge veer 12.000 minder dan in 1981. Ondanks dit lager aantal dui ven en de toch wel grote on kosten - noodgedwongen re paraties aan beide auto's waarmee de duiven worden vervoerd - is er in 1982, aldus Van Helsland, toch nog een positief resultaat bereikt. Wellicht mede hierdoor stelt het bestuur voor op de zater dag te Philippine te houden jaarvergadering de contribu tie en de verschillende reisgel den per duif voor deelname aan de wedvluchten in 1983, niet te verhogen. Verder zul len ook de poulebrieven voor deelname aan de provinciale wedvluchten gratis worden verstrekt. GOES Grand- 20 u. The road warrior, 16 j HULST Koning van Engeland- 20 u. Monty Python Life at the Hollywood bowl, a.l. 20 u. Roeky 3, 16 j. 20 u. Hells Angels USA, 16 j. 20.15 u. De hete uurtjes van Solange, 18 j. KLOOSTERZANDE De Reizende Man - 13.30 u. schie ting voor bejaarden. KOEWACHT Oude Molen-13.30 u. schieting voor bejaarden. MIDDELBURG City theater- 20 u. Class of 1984,16 j. Schouwburg- 20 u. „De gelaarsde kat", komedie. Zeeuws Kunste naarscentrum- Expositie van por tretten van Tie Hof. Geop. di. en do. 10-17.30 u. woe. en vrijd. 13-17.30 en 19-21 u., zat. 10-16 u. (t/m 20 jan.). Galerie De Witte Swaen, Vlasmarkt 9- Expositie van schilderijen en aquarellen van Serika Goth, Maurice Goth en W. Vaarzon Morel. Geop. di. t/m zat. 11-17.30 u. (t/m 31 jan.). VLISSINGEN Alhambra I- 20 u. De boezem vriend, a.l. Alhambra II- 20 u. E.T.,

de Stem | 1983 | | pagina 13