[weru IN 1 aPELABAVDI? FASTFIT Van beschermeling tot keraploeg-klllep iken uren :ken ORANJE OEFENT TEGEN AS ROMA Volendam wil Van der Hart de bruin technieii GLOUDEMANS OOSTERHOUT AMSTERDAM - FC Den Haag heeft nog dezelfde supporters (twee bommen, een zwaar gewonde Am sterdamse toeschou wer en vier licht ge wonden), maar een nieuw elftal. m i Bomexplosies Ineke Kooiman in EK-ploeg Groningen - Ab Fafie, de trainer van het in het bekertoernooi uit geschakelde Feyen oord, kon na afloop van het treffen tegen FC Groningen kort en bondig zijn commen taar geven: „Wij zijn gewoon afgetroefd op instelling, inzet, men taliteit en agressivi teit. Gewoon afge bluft. RIJDT U Dusbaba krijgt geld van Standard KOGELLAGERS etten leur nijverheidsweg 12 tel. 0.1608- 13473 Kunststof/aluminiurjl RAMEN en DEURE^I Eventueel met ingebouwd rolluik Inbraakveilig Absoluut onderhoudsvrij 30% besparing op stookkosten Draai/ kiepramen als standaard Op de juiste maat gemaakt Itè 1 1 Voor uitgebreide informatie"! en vrijblijvende prijsopgaven! Rulstraat 18 Tel. 01620-55894 DE STEM-S£X2ï£ MAANDAG 10 JANUAR11983 Ajax moet knokken tot do laatste minuut T14 PAGINA SPORT 1 Vorig jaar verloor het oude Den Haag in de Watergraafs meer met 1-9, zondag in de achtste finales van het beker toernooi heeft Ajax tot de laatste minuut moeten vech ten om in de strijd om de KNVB-beker te blijven, 3-2. Ajax begon overigens laat, te laat, om 6000 toeschouwers aan zich te verplichten. Ajax is niet op zijn best onmiddel lijk na de winterstop. In het vorige toernooi leidde dat tot uitschakeling bij DS 79, dit keer net niet. Den Haag was Johan Cruyff tracht Wotte van FC Den Haag te passeren. Ook dit maal zou het hem niet lukken. - fotoanp wel goed genoeg en -zeker na rust- ook brutaal genoeg om toe te slaan, maar de ploeg was te jong, te onervaren om een half uur lang een voor sprong vast te houden. Trainer Cor van der Hart speelde, weinig elegant, de zwarte piet in handen van zijn aanvoerder Karei Bouwens, die zijn tactische opdracht niet naar behoren zou hebben ver vuld. Bouwens had, volgens Van der Hart, meer achter zijn voorhoede, dan in de spits moeten spelen. De aanvoerder echter was de ware voorman van de ploeg, die tegen het sterkste clubelftal van Neder land, al in de achtste minuut een ongelukkige achterstand moest verbijten. Van Etteko- ven, de licht geblesseerde scheidsrechter, zag namelijk in een duel in de lucht tussen Wotte en Kieft duwwerk van de Hagenaar en legde de bal op de stip. Met dergelijke ge vallen heeft Ophof geen pro bleem. „Na dat doelpunt", consta teerde Ajax-coach Aad de Mos, „is de ploeg tekort ge schoten. Het elftal als geheel heeft gefaald. Wij hadden meteen meer doelpunten moe ten afdwingen. Dat gebeurde niet omdat er de gedachte heerste dat die tweede treffer er toch wel zou komen. Wan neer je die instelling hebt, is de kans groot dat je onderuit gaat." Die mogelijkheden deden zich overigens pas na rust voor. In de eerste helft bleef Den Haag als gevaarlijke te genstander bestaan door het falen van Kieft en -volgens traditie- ook Van Veen en door het opmerkelijke ver weer van een drietal Hage naars. De uitstekende doel man Rene van Antwerpen, de koele laatste man Marco de Vroedt en de sublieme rechts achter Edwin Purvis, die in de tweede helft zijn persoonlijke triomf beleefde in een reeks gewonnen duels met Jesper Olsen. Den Haag zette in de tweede helft veel schroom van zich af en vond het weke hart van Ajax-verdediging (Van Veen). Groen profiteerde de eerste keer van de grote leegte, Rom berg wilde het de tweede keer doen, maar werd door Ophof in het gras gelegd. Guido Pen(Alty) dreunde de bal voorbij Schrijvers. FC Den Haag had van dat moment, met nog een half uur te spelen, misschien behou dender moeten gaan voetbal len. De ploeg deed het niet om dat een vol uur optornen tegen Ajax toch niet onopgemerkt voorbij gaat. De tegenstoten werden zeldzamer, de gaten in de verdediging wat groter. Lerby profiteerde er een kwartier voor tijd van en Ol sen goed vijf minuten later. Daardoor kwam het elftal, dat slechts een zeer beperkt ge bruik van zijn mogelijkheden had gemaakt, in de kwart-fi nales en niet de jonge garde die aantoonde dat Den Haag nog voetbaltoekomst heeft. AJAX - FC DEN HAAG 3-2. <1- 0). 8. Ophof (strafschop) 1-0, 53. Groen 1-1, 58. Pen (strafschop) 1-2, 73. Lerby 2-2, 80. Olsen 3-2. Scheidsrechter van Ettekoven, toe schouwers: 6000. AJAX: Schrijvers., Ophof, Van Veen (Van Basten), Mo:lby (Mole naar) en Boeve., Schoenaker, Cruyff en Lerby., Vanenburg, Kieft en Olsen. FC Den Haag: Van Antwerpen., Purvis, De Vroedt, Wokke (Groenendijk) en Van der Mark., Treling, Pen en Van Delft., Roode (Groen), Bouwens en Rom berg. Vervolg van pagina 1 „Ik heb die circulaire niet ge lezen, maar ik heb er over ge hoord" vertelde gisteravond Den Haag-bestuurslid Fred Racké, „de wandaden schrij ven wij toe aan een betrekke lijk kleine groep van ongeveer 40 personen, een harde kern". Omdat er dus gewelddaden verwacht werden, waren 200 politiemensen paraat. Bij de visitatie van de supporters voor de wedstrijd werd op een Haagse supporters een bom gevonden. Hij vertelde de poli tie, dat hij de bom had moeten meenemen voor iemand an ders. De twee bomgooiers, die later tot actie over gingen, slipten dus door de controle. Al spoedig ontstond een ge prikkelde sfeer, daar ook de Ajax-fans zich niet onbetuigd lieten. Zij hebben tegenwoor dig op de F-side een taktiek ontwikkeld, die bestaat uit plastic zakjes gevuld met uri ne, Deze worden in „vijande lijke" supportersgroepen ge worpen. Vlak voor het ver strijken van de eerste helft wierp A.H. zijn boom waar door Bob Groen en 19 andere mensen werden gewond. Een ME-er kreeg een grote bom scherf in de rug. De tweede hom, die kort voor het einde van de wedstrijd werd ge gooid, richtte minder schade aan. Wel ontstonden vechtpar tijen, toen de ME de dader, die door twee agenten op heter daad werd betrapt, wilde ar resteren. De dader, de 17 jarige Hagenaar K.D. kon later in Diemen worden aangehouden. Het toeval wilde dat de chef van het nieuwe bureau veilig heid van de KNVB, Rob de Bakker, gistermiddag bij Ajax voor het eerst in functie was. Be Bakker, die zich later op het politiebureau in Amster dam vervoegde, vertelde gis teravond: „Het zijn heel ern stige delicten, waarmee we hier te maken hebben. Meteen ■s al de noodzaak van het bu reau veiligheid bewezen, maar ikben er niet blij om.". Deventer <a\p) - Mara- Ihonrijdster Ineke Kooiman is PPgenomen in de dames- phaatsploeg, die op 22 en 23 llanuari in Heerenveen zal Jeelnemen aan de Europese ti telstrijd. I De samenstelling is dus: r 3 Visser, Ina Steenbruggen, l'hlie Boorsma, Ineke Kooiman r-reserve: Thea Limbach. Feyenoord afgetroefd Toen we met tien man ver der moesten omdat Pierre Vermeulen rood had gekregen, vonkte er direct na de wisse ling iets in onze ploeg, maar met tien man lukt dat natuur lijk niet tegen dit sterke FC Groningen". Fafie had er nog aan kunnen toevoegen dat Feyenoord ook op grond van zijn minder spel technisch ver mogen duidelijk door de Gro ningers was geklopt. Zijn col lega Theo Verlangen was uiteraard erg in zijn nopjes met deze dik verdiende zege. Na het zo geslaagde trainings kamp in Spanje, waarvan de Groningers pas vrijdagavond laat terugkeerden, had Ver langen het zijn ploeg duidelijk voorgehouden: „Deze trip is pas geslaagd als we ook van Feyenoord winnen". Dat gebeurde dan ook op een onmiskenbaar duidelijke manier. Van stond af aan speelde FC Groningen een heerlijke, gretige partij voet bal waarin Ronald Koeman, die het Spaanse trainings kamp niet kon meemaken om dat hij in militaire dienst moest bivakkeren, zo voor treffelijk speelde dat Kees Rij vers hem wel weer in zijn no titieboekje zou moeten note ren. FC Groningen trok het initiatief direct tot zich. Het was alsof Feyenoord een beetje timide het Oosterpark betrad. Joop Hiele kreeg in het Rotterdamse doel meer werk dan hem lief was, terwijl zijn collega in het Groningse doel, Johan Tukker, hele perioden Grote consternatie bij Feyenoord. Scheidsrechter Jan Keizer toont Pierre Vermeulen de rode kaart nadat hij Koeman heeft gevloerd. - foto anp werkloos kon toezien. De jonge Ronald Steenge miste van heel nabij en Hiele kon even later een kopbal van Mcdonald nog juist over de lat werken. Feyenoord poogde, overigens met opvallend weinig inzet en gespeend van de wedstrijd- mentaliteit die voor beker voetbal nodig is, tevergeefs het initiatief te nemen. Het spar telde een beetje lusteloos te gen. En het beging enkele on nodige overtredingen. Eerst kreeg Michel Valke geel en in de 39e minuut ondernam een geïrriteerde Pierre Vermeulen een harde, onbeheerste charge tegen Ronald Koeman pal voor ogen van de voortreffe lijk leidende arbiter Jan Kei zer, die niet anders kon doen dan de rode kaart trekken. Tot aan de rust kon Feyenoord de score nog op 0-0 houden. Even leek het er na de wis seling op dat Feyenoord ge prikkeld doordat het met tien man verder moest meer inzet en een betere instelling zou gaan opbrengen. Even sloeg de vonk in de Rotterdamse ploeg en werd het drukker in het Groningse strafschopgebied maar na een klein kwartiertje was de vonk helemaal uitge blust en dicteerde FC Gronin gen weer het spelbeeld. De Groningse zege begon zich meer en meer af te tekenen. Eerst verzuimde Erwin Koe man nog de mogelijkheid om de score open te breken, maar gaandeweg werd het toch dui delijk dat dit Feyenoord zijn laatste bekerwedstrijd van het seizoen zou spelen. In de 68e minuut sneed een pass van Theo Keukens dwars door de Rotterdamse verdediging. De bal kwam voor de voeten van invaller Jan de Jonge die van heel nabij Joop Hiele kansloos liet. FC Groningen speelde in een winnende stemming ver der en elf minuten later knal de Ron Jans trefzeker in: 2-0. Daarmee was de beslissing in dit bekerduel uiteraard geval len. Wel zond feyenoord-trai- ner Fafie zijn hele brigade naar voren en werd Willem van Hanegem uit de ploeg ge haald om plaats te maken voor de jonge Been, maar veel haal de dit alles niet uit. FC GRONINGEN - FEYEN OORD 2-0 (0-0). 68. De Jonge 1-0, 79. Jans 2-0. Scheidsrechter: Kei zer. Toeschouwers: 16.500. Gele kaart: Valke (Feyenoord) en E. Koeman (FC Groningen). Rode kaart: Vermeulen (Feyenoord). FC Groningen: Tukker., Schokker (De Jonge), Waalderbos, Hiddink en Mulder., R. koeman (De Haan), E. Koeman en Keukens., Steenge, Mcdonald en Jans. Feyenoord: Hiele., Troost, Van Hanegem (Been), Nielsen en Wijnstekers., Van Til (Hoekstra), Gullit en Val ke., Jeliazkov, Houtman en Ver meulen. van onze sportredactie JOLEND AM - Eerste divisieclub Volendam wil Cor van der Hart aantrekken als opvolger van Fritz Korbach. Korbach het bestuur van Volendam inmiddels laten weten aan Jet eind van het seizoen te vertrekken, om volgend seizoen eet roer bij FC Twente over te nemen. I Om zo snel mogelijk rust te krijgen in de spelersgroep wil eet bestuur van Volendam, dat afgelopen weekend in De- teMer door Go Ahead uit de bekerstrijd gegooid werd, bin- Jen enkele weken een opvolger voor Korbach hebben. Op "wte termijn zal er een gesprek tussen Cor van der Hart, nu 'rainer van FC Den Haag, plaats vinden. Fastfit heeft van èlk automerk de uitlaat in voorraad. Monteert uitsluitend uitlaten. En zo efficient, dat u tot 30% voordeliger uit bent dan bij uw dealer. Bovendien: klaar terwijl u wacht - zonderafspraak - en met 1 jaar schriftelijke garantie. uitlaatcenters van onze sportredactie ZEIST - Het Nederlands elf tal zal 26 januari AS Roma als sparring-partner in Ro me treffen. Op enkele details na is het oefenduel, voor de belangrijke EK-kwalifica- tieinterland tegen Spanje 16 februari in Sevilla, rond. Verder heeft de Belgische voetbalbond de KNVB ge vraagd of het Nederlands elftal 21 september wil aan treden tegen België. In prin cipe voelt de KNVB, dat nog overleg moet voeren met bondscoach Rijvers, veel voor deze wedstrijd. door Rob van Dourson DEVENTER - Hij ging niet te ver weg van het IJsselsta- dion, Rob Vunderink. Liep langs de boorden van de snel stromende IJssel net zo lang als hij de speaker in het schaatsbolwerk kon blijven horen. Nerveus telde hij de seconden, die Frits Schalij in zijn rit op de tien kilometer tegen Harm van der Pal op zijn in de rechtstreekse con frontatie met wereldkam pioen Hilbert van der Duim neergezette 15.19.18 verloor. Drie ovalen voordat Scha lij de voor hem als pure technicus op de schaats ver lossende eindstreep haalde, durfde Rob Vunderink eigenlijk pas de werkelijk heid te zien: hij bezette in het eindklassement van het Nederlands kampioenschap all-round heren senioren de tweede plaats. Achter Hil bert van der Duim welis waar, maar wel met twee afstands-overwinningen (op de vijf en tien kilometer) achter zijn naam. En....be- langrijker: voor erkende schaatsnamen ais Frits Schalij en Yep Kramer. Rob Vunderink, 21 jaar en afkomstig uit Zwolle waar hij nog niet zo lang geleden een LEAO-opleiding afsloot, kon het haast nog niet gelo ven. Kneep zich eens in zijn bleke wangen en keerde te rug op aarde. „Ik gokte op een vierde plaats. Meer niet. Dat ik tweede ben gewor den, dat zal nog wel even duren voor dat het echt tot me doordringt". Rob Vunde rink zei het met een verle gen glimlach op de lippen. Zo veel belangstelling voor zijn persoontje, dat was en is hij niet gewend. Twee maal eerder nam hij deel aan het senioren-kampioenschap, een vijfde en een zesde plaats werden zijn deel. Rob Vunderink gaf toe dat hij zaterdag door een gril van de natuur op de vijf kilometer (plotseling vrijwel windstil) in het voordeel was, maar wees terecht op het feit dat niemand, maar dan ook niemand wat kon afdingen op zijn overwin ning op de rondgang over 25 rondes of te wel 10 kilome ter. Vunderink versloeg op die afstand Hilbert van der Duim met 15.19.18 tegen 15.23.52. Stelde Vunderink vast: „Zo blijkt maar weer dat ook Van der Duim slechts een mens is, die te verslaan valt. Ik wilde me zelf na dat voordeel op de vijf kilometer tegenover Van der Duim onder voor beiden gelijke omstandighe den bewijzen". Als stayer kwam Vunde rink (hij werd teruggezet naar Jong Oranje) in het be schermde milieu van Jong Oranje tot volle rijpheid. Henk Boer: „Rob moest be schermd worden. In een trainingskamp verloor hij bijvoorbeeld vijf kilo aan gewicht, omdat hij de span ning bijna niet aan kon. In Jong Oranje mag je best een keer falen, in de senioren kernploeg wordt dat bijna niet toegestaan". Schalij en Kramer moeten nu Vunderink wel voor vol aanzien, want zij werden af gelopen weekeinde door be schermeling Vunderink als schaatsers 'vermoord'. Vun derink was daartoe zater dagavond door zijn coach Verheyen op het juiste spoor gezet. „Eddy vertelde mij dat hij elf jaar geleden hier op deze baan in Deventer ook tijdens een Nederlands kampioenschap tegen alle verwachtingen in de vijf en de tien kilometer had ge wonnen. Toen heb ik maar besloten: wat mijn trainer kan, moet ik ook kunnen..." mn van onze sportredactie DORDRECHT - Johnny Dusbaba heeft nog één competitiehelft om zijn waarde als voetballer weer op peil te brengen. Daarom heeft de libero er tijdens de winterstop van alles gedaan om op de eerste plaats de nodige kilo's kwijt te raken. Dat is Dusbaba voortreffelijk gelukt. Een streng dieet („Het was wel afzien".) bezorgde Dusbaba in ieder geval een redelijk 'voetballijntje'. Bovendien werd de verdediger afgelopen week geconfronteerd met goed nieuws. Hij„De zaak met Standard is voor geweest. Het ziet er naar uitdat ik mijn geld alsnog krijg. Binnenkort verhuis ik definitief naar Brabant. Dan nog enkele kilo's er af en een goede tweede competitiehelft. Ik zie het weer zitten".

de Stem | 1983 | | pagina 9