V°?v*° J BOMEXPLOSIES INAJAX-STADION I Eindhoven krijgt I nieuw dagblad Vietnam vraagt België te bemiddelen Thatcher bezoekt F alklandeilanden Twintig gewonden, daders aangehouden Een dag zonder krant is een ekster zonder oog. MMM It&t. Merijntje Reagan: „NAVO-consultatie hoeksteen van Moskou-politiek99 Werk voor 58 man in vaste dienst HANOI WIL OVER CAMBODJA PRATEN MET SIHANOUK •7K96 LENING 4983 PER 19S7/199G Titel van der Duim, Vunderink verrast Rood voor Vermeulen Ajax: met de hakken over de sloot ~~F~ Titel voor Hans Vultink PAGINA GIDS )NDAG DUITSLAND 3 ID AG NISSAN Z MAANDAG w 10 JANUAR11983 Scherpe kritiek op onverwachte trip HILVERSUM 4 I Amerikaanse ATT j Philips wil samenwerken met Thomson I Brandt Vierduizend Polen willen emigreren Fokker haalt order binnen van 145 min Vuurgevecht Schade regeling van ZUIDtëDERMNDS EXPERTISE BUREAU STAAT DER NEDERLANDEN |t de aard van zijn ^air en absolutis- tegenspraak dul- hrljver [ieuwsfeiten nader beke. Ivisie. Natuurkunde- ntieke wereld. Het oudel lieuwe wereld. Herha-I Ik. Kerkstrijd in Nazi-I ll. fin de wilde ganzen. Communicatie, fven en slechthorenden. ductie 'Planten verzor-| ductie 'De eerste 365 da-1 nerikaanse familieserie, ats. De muzikale carrière I I Torrance vertelt op haar I Jaar kleinzoon Adam, dat I uit een kinderwagen! ^'clock news. Engelse hu- De heilige koe. Winter de auto; voorbeschou-1 U-autotentoonstelling, v. Live praatprogramma er. I Dolls. Vijfdelige Ameri-1 |Deel 3. Neeley krijgt de este actrice in een bijrol, lijkheden geeft met Helen Joven en slechthorenden. Het zondagsconcert. Irzoekprogramma. J15 Vrijetijdsmagazine. [15 Kroniek van de week, jigen nu. Barok-periode. Vene-1 J en Wenen. |10 Leeuwetand. Kinder-1 ogramma. Journaal. |45 Dank u wel. 155 'Florian 10' rukt uit. Jandweer van München. §30 Circus, circus. Circus- ogramma. lOO Journaal. §02 De sport-reportage. J.00 Dagboek. Uit de ka- lolieke kerk. J.15 'Hans lm Glück' aus feme zwei. Tv-serie over lerkloze jongeren rollen Xrtolken. 1.58 ZDF-Uw programma. i.oo Journaal. 1.10 Bonner perspectieven. 9.30 How the west was L/on. Amerikaanse western an John Ford (1962) met o.a. Ëenry Fonda. 1.55 Journaal en sport. (5.10 Regina L. of Zeg maar tegen het leven. Reporta- le over gehandicapt meisje. J2.55 Speelvormen. Experi menten - improvisaties - Ipielereien. 3.45 Journaal. 19.00 Telecollege actueel. 19.25 Telecollege I. Herha- ingen. 16.00 Rendez-vous en Fran- ;e. Herhaling. 16.30 Hun vaderland - ons vaderland. 7.30 Gestoord spreken - ge itoord horen. Over hoor- itoornissen. 8.00 Dokter Snuggles. Te kenfilmserie. 8.30 Schatten onder water. serie over gezonken sche- aen. 9.00 Het actuele uurtje. 10.00 Journaal. 10.15 De eerste mensen. Do- :umentaire. 11.00 Studio buitenland. 11.45 In het volle leven. Se- ie over mensen in alledaag se situaties. 22.30 De dans begint. Ballet- persiflages. 23.25 Experimenten. Susy lonny, experimentele pop* penfilm. 23.40 Journaal. officieel nissan-datsun dealer Ruime keus uit meer dan 50 occasions SPINVELD 37 BREDA - tel. 076-223166 MET V.D. B0RN VALT TE PRATEN I DE STEM O 8 Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. UTESt Losse nummers 0,85 PREMIER Thatcher praat met Falklanders. - foto upi Van onze redactie buitenland LONDEN - Premier Margaret I Thatcher heeft dit weekeinde scherpe kritiek gekregen we gens haar onverwachte uit stapje naar de Falkiandeilan- den. Zowel aan het thuisfront als in Argentinië werd het ge typeerd als „provocerend". De reis over 13.000 kilometer I zou bedoeld zijn om de 1800 be woners van de eilanden en de 4000 Britse militairen daar een hart onder de riem te steken, zo werd in Londen gezegd. Ze arriveerde zaterdag op de eilandengroep die Groot-Brit- tannië vorig jaar op Argenti nië heroverde. Haar reis is tot I op het laatst streng geheim ge houden. De duur van het be zoek wordt om veiligheidsre denen nog steeds geheim ge- I houden. Mevr. Thatcher werd door I de eilanders met vreugdetra nen begroet. „Ik ben gekomen om met de mensen hier te pra ten, om de strijdkrachten te steunen en om eer te bewijzen aan diegenen die de eilanden hebben bevrijd", aldus de pre- Amerikaanse top 10 - 14.02 (VPRO) Spleen - 16.02 Typist vrouwenwerk! - 17.30 (NOW Bopthema's en swingsessions 18.02 De nationale hitparade - 20.03 Radio Thuisland - 21.0' Jazz geschiedenis - 21.30 Inter nationaal Jazz Festival Amster dam 1982 - 22.02 (KRO) Het heK van de dam. 8.05 (TROS) Orgelmuziek - 8 Ontbijtconcert - 9.30 Cascade- populaire klassiekers - ly-jj! (NOS) Musica Religiosa - R-JJ; Für Elise - 13.05 Opera-matin#: fragmenten uit I Vespri SiciÜ31^ (Verdi) - 14.10 Concertgebouw* orkest m.m.v. Jaap van Zwede" (viool) en Steven Dann (altvio°*J - 14.55-15.04 In de pauze: over muziek - 16.00 Musica Nov* live - 17.00 Overname Hilversunj 2 - 20.00 (TROS) Specialiteiten a la carte - 22.00 Tussen de schuj- ven: programmatechnici mus1' ceren - 22.30 Eddy Christian!- iViaast Van onze redactie binnenland [EINDHOVEN - Philips en Thompson Brandt willen in Europees verband gaan sa menwerken op het gebied van consumentenelektronica. Dit heeft een woordvoerder van Philips zaterdagmiddag mee gedeeld na afloop van overleg dat philips-president W. Dek ker in Eindhoven heeft ge voerd met de president van Thompson Brandt, A. Gomez. Thompson Brandt is een I van de grootste Franse elek tronicaconcerns. Het heeft een Dod gedaan op Grundig, dat voor 24,5% eigendom van Phi lips is. Eerder maakte Philips I oekend te gaan samenwerken I met de Amerikaanse gigant A Warschau Ongeveer 4000 Polen, waarvan 1228 ex-geïn- I terneerden, hebben vorig jaar de autoreiteiten toestemming I gevraagd het land definitief te I mogen verlaten. De autoritei- 1 jen hebben tot nu toe ongeveer I paspoorten voor emigratie verstrekt, maar er zijn slechts "1 mensen echt vertrokken Midat het moeilijk is voor I westerse landen visa te krij- 1 gen. Inmiddels heeft zich een van Ie stakingsleiders van de mijn l'Piast', Stanislaw Trybus, bij Poolse politie gemeld. Hij 28 december 1981 onderge- I doken. Hij is na verhoor vrij- I Selaten. George, de Bushemvriend mier bij haar aankomst zater dag. Maar tegenstanders van Thatcher in eigen land zeiden dat ze probeerde haar eigen reputatie op te vijzelen. Die had te lijden gehad door de Falklandoorlog. Nog dit jaar of begin volgend jaar worden er algemene verkiezingen ge houden in Groot-Brittannië. „Ze probeert de laatste drup pel politiek voordeel uit de Falklandeilanden te knijpen", zo zei Labour-parlementariër Tam Dalyell. Hij voorspelde dat het bezoek kwaad bloed zou zetten in heel Latijns- Amerika. In Groot-Brittannië werd het bezoek van Thatcher ook als provocerend bestempeld. Intussen noemden veel Britten het ook moedig. Argentijnse leiders zeiden dat de aanwe zigheid van premier Thatcher op de eilanden provocerend was en dat ze getuigde van oorlogszuchtigheid. door JEAN NELISSEN AMSTERDAM - Als een ME-er gis termiddag vlak voor het einde van de eerste helft van het bekerduel Ajax- fc Den Haag in De Meer niet blik semsnel had ingegrepen, zou Neder land de eerste dode ais gevolg van het geweld op en rond de voetbalvelden hebben moeten betreuren. Kort nadat de 25 jarige Hagenaar A.H. zijn bom in het publiek gooide en de 22 jarige Amsterdammer Bob Groen, getroffen werd door een scherf van de fragmentatiebom, die onder andere gevuld was met steentjes en punaises, en daar een slagaderlijke bloeding in de lies aan overhield, verleende de ME-er on middellijk eerste hulp. Hij bond het been van de hevig bloedende Bob Groen af en redde daarmee zijn le ven. Vlak voor het einde van de wed strijd ontplofte er een tweede frag mentatiebom. Er vielen in totaal 20 gewonden.In Diemen werd later nog een 17-jarige Hagenaar aangehouden. Andere Den Haag supporters hebben in twee extra treinen zo huis gehou den, dat beide treinstellen voorlopig niet meer zijn te gebruiken. De spoor wegpolitie hield drie man aan. In Groningen liep het na de wed strijd FC Groningen-Feijenoord ook fout. Een chauffeur bracht zijn 83 passagiers naar het politiebureau in plaats van de trein. Zeven Rotter damse supporters werden vastgehou den. De explosies in Amsterdam waren het trieste hoogtepunt van een reeks gewelddaden door Haagse voetbal supporters, die het laatste anderhalf jaar meer dan welke andere suppor- tersgroep, met explosieven in ver band kan worden gebracht! Veertien maanden geleden immers haalde het 16 jarig Haagse meisje Nella de voor pagina's, door in het Zuiderpark een bom te gooien, waardoor de wedstrijd FC Den Haag-FC Utrecht gestaakt werd. In Haagse voetbalkringen ver wachtte men in verband met het duel van gisteren tegen Ajax tevoren on geregeldheden. Er had, in de vooraf gaande dagen, in Den Haag een blaadje gecirculeerd, waarin suppor ters werden opgeroepen mee naar Amsterdam te gaan, teneinde de Ajax-fans mores te leren. Lees verder in De Stem Sport iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Bush naar Europa Van onze redactie buitenland WASHINGTON/ DEN HAAG - De Ameri kaanse president Ronald Reagan stuurt zijn vice-president George Bush eind deze maand naar West-Europa. Bush' rondreis moet „de fundamentele verbonden heid van de VS met vrede en veiligheid in West-Euro pa onderstrepen". „Zorgvuldige consultaties met onze bondgenoten over gemeenschappelijke politieke en veiligheidskwesties zijn een hoeksteen van onze benade ring van de Söwjet-Unie", plllllltlllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllg EINDHOVEN (ANP) - Er zijn vergevorderde plan nen om eind maart in Eindhoven te beginnen met de uitgave van een nieuw dagblad, het Eind- hovens Nieuwsblad. Dat heeft initiatiefnemer en toekomstig directeur H. Schalkwijk zondag desge vraagd bevestigd. De nieuwe krant moet op 28 of 29 maart voor het eerst verschijnen. Er komt een vaste journalistieke staf van 23 man en voor de exploitatie en advertentie werving worden volgens de plannen 35 man in vaste dienst genomen. Het blad wordt, aldus Schalkwijk, de eerste vier weken gratis huis-aan-huis verspreid. Het Eindhovens Nieuws blad krijgt om te beginnen een oplage van 140.000 ex emplaren. „Er is in Eindhoven be hoefte aan een andere krant naast het Eindho vens Dagblad, tot nu toe de enige regionale krant in dat gebied. Onze abonne menten en advertentieta rieven worden goedkoper dan die van het Eindho vens Dagblad", aldus Schalkwijk. De krant vergt een in vestering van vele miljoe nen guldens. Dat geld is bijeengebracht door een aantal investeerders die niet met naam willen wor den genoemd. Waar de krant gedrukt gaat wor den, staat nog niet vast. Het Eindhovens Nieuwsblad wordt een re gionale krant, waarin ook landelijk en internationaal nieuws opgenomen zal worden. De krant krijgt geen politieke kleur. Wie de hoofdredacteur wordt, staat nog niet vast, aldus Schalkwijk. De sollicitatie procedure is inmiddels ge start. Volgens Schalwijk is het de bedoeling dat de redac tie zich vooral zal gaan be zighouden met het verga ren van regionaal nieuws. Het andere nieuws wil hij onder meer betrekken van het Algemeen Nederlands Persbureau. De investeer ders gaan er, aldus Schalk wijk, van uit, dat de nieu we krant binnen twee jaar rendabel moet zijn. Schalkwijk, die zich aan vankelijk bezighield met handel in onroerende goe deren, was ook initiatief nemer van het gratis huis- aan-huisblad dat sedert enkele maanden elke zon dag in Eindhoven en om geving verschijnt. Volgens zijn zeggen loopt dat blad uitstekend. suiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiMiiimimiiiiiiiiiiP verklaarde Reagan toen hij zaterdag de trip van Bush in zijn wekelijkse radiotoe spraak wereldkundig maakte. Bush bezoekt Nederland(l en 2 februari), West-Duits- land, Italië, Frankrijk, Groot- Brittannië, België, Zwitser land en het Vaticaan. Hij zal met de betrokken landen pra ten over de ontwapeningsbe sprekingen tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie. President Reagan sprak za terdag van een „flinke basis voor vorderingen" met Mos kou over kernwapenvermin deringen. Daarmee lijkt hij definitief de laatdunkende toon ten aanzien van de op stelling van de Sowjet-Unie in de ontwapenirtgsbesprekingen te hebben laten vallen. Reagan sprak namelijk ook van „be moedigende woorden" uit Moskou sinds Joeri Andropov daar het heft in handen heeft genomen. „De Sowjets willen duidelijk tegemoetkomender en redelijker lijken. Wij moe ten nu zien of ze echt belang stellen in vermindering van spanningen", aldus Reagan. De Amerikaanse president voegde daar uitdrukkelijk de waarschuwing aan het adres van Moskou toe dat een tak- tiek om verdeeldheid te zaaien tussen de VS en zijn NAVO- bondgenoten gedoemd is te mislukken. CIA Inmiddels heeft de Ameri kaanse geheime dienst CIA de westelijke regeringen gewaar schuwd niet de fout te maken de kracht van de Russische economie te onderschatten. De waarschuwing was vervat in een geheim rapport voor een Congrescommissie, dat zater dag werd vrijgegeven. Volgens de CIA bestaat er niet de minste kans op een in eenstorting van de Sowjet- economie. De Reagan-rege- ring is er tot nu toe steeds van uit gegaan dat de Sowjet-Unie militair sterk, maar econo misch erg zwak is en derhalve door een bewapeningsuitput tingsslag „op de knieën" zou kunnen worden gedwongen. Van een onzer verslaggevers BREDA - Fokker heeft van de Australische luchtvaartmaat schappij East West Airlines opdracht gekregen voor de bouw van zes Friendship F-27 toestellen. Daarnaast heeft Fokker recent twee F-27's van het type Mark 500 uit voorraad aan de Braziliaanse maat schappij TAM verkocht. Met beide orders is een bedrag van 145 miljoen gulden gemoeid. De kans is aanwezig dat de voorraad F-27's, ontstaan door verschillende annuleringen, verder ingekrompen kan wor den doordat Egypt Air drie toestellen wil kopen. Deze or der voor een waarde van 60 miljoen gulden is nog niet de finitief. De order van EWA heeft Fokker verkregen na een felle concurrentieslag met British Aerospace. Aerospace was met EWA in onderhandeling over vervanging van de bestaande vloot F-27's, maar Fokker heeft een nog scherper bod ge daan. Fokker bouwt momen teel ook nog drie F-28's voor EWA. Een automatische came ra heeft een dramatisch moment van een bank overval in Keulen vast gelegd. De overval- ler(links) schoot een agent(midden) neer ter wijl een andere agent(rechts) de overval ler neerschoot. De neer geschoten agent werd aan zijn hand gewond. Een andere kogel ketste af op zijn walkie-talkie en dat redde zijn'leven. (ADVERTENTIES) Roerende goederen inboedels, inventarissen machines, installaties e d. Onroerende goederen buizen, winkels, k.an'°r®": (abrieken. magaziinened. Kalshoven 8 Breda Postbus 1932, 4801 BX Breda Telefoon 076/879355 millMiniminhuiminimmimuiilliniummimiiiiiiihimiiiiiiiiiii Van onze redactie buitenland BANGKOK - Vietnam heeft België benaderd met het ver zoek een ontmoeting te orga niseren tussen prins Norodom Sihanouk en Vietnamese ver tegenwoordigers. Dit is zondag vernomen van Thailandse functionarissen en westerse diplomatieke kringen in Bangkok. Prins Sihanouk staat aan het hoofd van een anti-Viet namese coalitie ter bevrijding van Cambodja. De Vietnamese autoriteiten benaderden met hun verzoek de Belgische am bassade in Hanoi, omdat de betrekkingen tussen België en Vietnam relatief goed zijn. De Belgische minister Leo Tinde- mans van Buitenlandse Zaken maakt momenteel een rond reis door Azië en waarnemers verwachten dat deze Vietna- mese stap de besprekingen zal domineren die hij met de Thailandse premier Prem Tinsulanonda en zijn ambtge noot Sithi Sawetsila zal heb ben. Het Vietnamese aanbod komt na de aankondiging van Sihanouk dat hij niet meer naar de gebieden in West- Cambodja gaat die onder con trole van zijn tripartite coali tie staan. Sihanouk was hier in juli om zijn regering te in stalleren. Er gaan in verschil lende Aziatische hoofdsteden al enig tijd geruchten dat Si hanouk uiteindelijk bereid zal blijken tot onderhandelingen met Vietnam over Cambodja en dat hij uit de anti-Vietna- mese coalitie zou willen stap pen. Sihanouk zelf zinspeelde hier op in een brief aan zijn landgenoten. De mogelijkheid van een Belgische bemiddeling werd voor het eerst geopperd op 23 december vorig jaar toen de Singaporese premier Lee Kuan Yew een bezoek bracht aan Tinsulanonda in Bangkok. De anti-Vietnamese coalitie kwam in juni vorig jaar tot stand na veel diplomatieke druk van China, het westen en de landen van de Asean (Thai land, Maleisië, Singapore, In donesië, Filippijnen). Al kort na de totstandkoming van de coalitie viel Sihanouk zijn me destanders aan de linker- en rechterkant aan. Hoge Vietna mese functonarissen ver klaarden volgens het gezag hebbende Hongkongse week blad Far Eastern Economie Review dat als Sihanouk uit de coalitie zou stappen, de toekomst aan hem is". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll inschrijving op 11 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Als trouwe lezer(es) van De Stem kunt U daar over meepraten. En dat bedoelen we in dit geval letterlijk! Wij nodigen U namelijk uit om zelf een variatie op het thema „Een dag zonder De Stem Is"te bedenken. U kunt deze dan insturen aan de Promotion-Afd. van De Stem, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Een selectie van de meest originele inzendingen willen wij, met vermelding van de inzend(st)er, op deze plaats afdrukken. Wij verzoeken U in geval van inzending per brief, op de enveloppe te willen vermelden Een dag zonder De Stem Mooi zo, dat is dan geregeld. Intussen blijven wij een lichte voorkeur houden voor Stern- abonnees die, al dan niet gebruik makend van een eigen aanprijzing, een nieuwe abonnee insturen. Dat blijven we belonen met een leuk presentje. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen nieuwe abonnee Naam en voorletters Adres Postcode/Woonplaats Betaling ƒ61,15 kwartaal 20,49/maand de nieuwe abonnee ontvangt z'n krant eerst 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar n n De Stem, antwoordnr 112, 4800 MB Breda Bellen kan ook 076-236911 VOOR de vijfde maal veroverde favoriet Hilbert van der Duim de Nederlandse schaatstitel. Echter, niet Van der Duim maar Rob Vunderink was de grote verrassing van de nationale schaatstitelstrijd. De 21-jarige Vunderink greep de tweede plaats en liet grote namen als Schalij en Kramer achter zich. Bij de dames was er het opmerkelijke herstel van Ria Visser. Zij pakte de titel. FEYENOORD verloor niet alleen het bekerduel tegen FC Groningen(2-0), maar het raakte ook nog Pierre Vermeulen vroegtijdig kwijt. Na een domme overtreding op Erwin Koeman werd Vermeulen door arbiter Keizer terecht van het veld gestuurd AJAX heeft het door incidenten op de tribunes ontsierde bekerduel tegen FC den Haag met 3-2 gewonnen, maar daar is dan ook alles mee gezegd. De Amsterdammers speelden verschrikkelijk zwak. De Hagenaars daarentegen speelden zonder enige terughoudendheid. Pas in de slotfase moest de ploeg van Cor van der Hart zich gewonnen geven. ROUTINIER Hans Vultink toonde zich de sterkste tijdens het Nederlandse kampioenschap bandstoten dat in het Noordhollandse Schagen werd gespeeld. Jan Arnouts wist zich als tweede te klasseren.

de Stem | 1983 | | pagina 1