Duikers vinden nog een container in haven Walsoorden >#de4in1krant" Zendvereniging houdt open dagen Gent blij met gunstig advies havencommissie Forse straffen voor steekpartij DE STEM erkgroep gezondheidszorg Zeeuwsch- Vlaanderen: Ëchade- ergoeding eerse eer Afkomstig van aanvaring op tweede kerstdag VRIJDAG 7 JANUAR11983 T18 PAGINA ZEELAND 1 ULST - De voorstellen van het bestuur van de stichting Regionale Ziekenhuiszorg Zeeuwsch-Vlaanderen om tot democratisering van de ziekenhuizen te komen gaan niet ver genoeg. De inbreng en invloed van de patiënten bij de hulpverlening komen zowel in het beleid als in samenwerkingsverbanden te weinig tot uiting. Hierdoor dreigen de pa tiënten het kind van de rekening te worden. werken. Herband Y oorkeur hhhhbhI iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiL Van Eeghenhuis en Hedenesse Vormingscentra in beroep tegen bezuinigingen "dagblad vóór Zuidwest nederland VAN ZEELAND Vaneen onzer verslaggevers Qp 22 en 23 jdllUari itl IJzeildijke JZENDIJKE - De sinds juli Wieve Internationale Zend- ,n Ontvangst Vereniging jZOV) houdt op zaterdag 22 in zondag 23 januari open da- jen in het café De Beurs te IJ- endijke. De nog jonge vereniging telt nomenteel 184 leden, afkom- itig uit Nederland en België. Sovendien zijn er via RTL- ïadio Luxemburg contacten relegd die hebben geleid tot rerbroedering met een Duitse immunicatievereniging. De vereniging stelt zich tot loei haar leden te informeren zer allerlei zaken die met enden en ontvangen te ma ten hebben, zoals C.B., scan- ner, kortegolfradio DX, Tele visie DX en FM vrije radio's. Zo wil men komen tot een be tere samenwerking tussen C.B.-ers in Nederland en Bel gië via het uitwisselen van contacten en informatie en het aan beide kanten van de grens laten respecteren van het noodkanaal 9. Het luisteren naar een scan ner is razend populair. In Ne derland legaal, maar in België echter streng verboden Niet temin wordt deze hobby ook daar druk beoefend. IZOV wil hier op internationaal vlak frequentie's uitwisselen. Kor tegolfradio DX is voor velen een boeiende luisterhobby, die bestaat uit het opzoeken van verre buitenlandse radiosta tions. Die worden dan aange schreven in de hoop een zoge naamde verificatiekaart (QSL in vaktermen) terug te krij gen. Hetzelfde idee is van toe passing bij TV DX, waar het erom gaat buitenlandse televi siestations op de beeldbuis te krijgen. Ook vrije radio's vallen on der het werkterrein van IZOV. Momenteel werkt men met een tiental vrije radio's samen. Voorts is er nog de samenwer king met Radio Luxemburg die voor de verbroederde Duitse leden wekelijks IZOV informatie uitzendt. Tenslotte heeft vereniging ook een eigen blad, dat maandelijks gratis bij leden, sponsors, sypathi- santen en samenwerkende ra dio's in de bus valt. Deze vrije radio's roepen ook de activitei ten om, die maandelijks door de vereniging op touw worden gezet. Belangstellenden kunnen op 22 en 23 januari tijdens de open deur dagen alle bovenge noemde zaken 'live' in wer king zien en horen. Ook zijn er stands van vrije radio's en van RTL-Radio Luxemburg. De toegang is gratis en iedere be zoeker krijgt een gratis herin- neringskaart mee naar huis. Democratisering niet ver genoeg' Van een onzer verslaggevers 4 Dat is de mening van de erkgroep gezondheidszorg eeuwsch-Vlaanderen en de atiëntenvereniging Samen eter over de onlangs uitge- rachte notitie democratise- ing van de ziekenhuisgroep eeuwsch-Vlaanderen. De werkgroep en de patiën- tnvereniging hebben hun op- atting over deze notitie ken- aar gemaakt in een brief aan et dagelijks bestuur van de rovincie Zeeland, de staten- bmmissie voor volksgezond- eid en de Zeeuwse statenfr- bties. daar aak i kan at kon- an doen. gen hebt. sturen jegevens zolgen. in huis. us 259,1000 AG Amsterdam j boekje "Straks met pensioen blad, in samenwerking met RE). Verkeer en Waterstaat stel de een onderzoek in met als 1 te achterhalen, of er wer- lijk een verband bestaat sen deze waterstaatkundi ge werken en de plotselinge .rdrogingsverschijnselen. iedio '81 antwoordde Tuyn- lanop vragen van Eversdijk, h hij voor het eind van het Jar deze kwestie uit de we ek zou helpen, maar hij noch nin opvolger Zeevalking zijn daarin geslaagd. Voor Evers- Hl k was dat aanleiding een Hn'sl weken geleden op- flieuw aan de bel te trekken. Aolgens Smit-Kroes nu is "°8 steeds niet mogelijk -bleken een oorzakelijk ver- tussen de verdrogings- irsehijnselen en het ontstaan in net Veerse Meer aan te to- sn. Zij verwacht ook niet dat kv? Onderzoek dit nog mo- •ijjk zal maken, omdat ook verkaveling, bosaanplant, U^iging van de polderpeilen khmatologische omstan- ineden hun invloed op de chtigheidsgraad van de jond kunnen hebben. Zij acht daarom niet gerechtigd uitkeringen uit de Delta- adewet over te gaan. [Maar omdat de nieuwe mi- ®r het ook onverantwoord iL f onbehoorlijk bestuur im ?e Afnokkenen na mo Jaar wachten nog Pger m onzekerheid te laten, ii len van hen in elk ge- tJfegsz'ns tegemoet komen. F hen zal zij voor 1 maart "gemotiveerd aanbod" j waarna hen spoedig een 8 za' worden uitgekeerd. Is hef teren(^e eif ontvangen L. t aan de bewindsvrouwe et niets. „In een democratisch sys teem wordt invloed op de be sluitvorming toegekend aan alle betrokkenen. Bij demo cratisering in de gezondheids zorg zal ook invloed moeten worden toegekend aan de groep mensen die betrokken zijn bij de gezondheidszorg en dat zijn alle werkers in de ge zondheidszorg en de patiënt of toekomstige patiënt", aldus de werkgroep gezondheidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen. Een vergelijking trekkend tussen de Raad van Maat schappelijke Rekening en Verantwoording van de zie kenhuisgroep Oosterschelde en de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen, die beide beleid-controlerende ta ken hebben, geeft de werk groep gezondheidszorg Zeeuwsch-Vlaanderen de voorkeur aan de situatie bij de ziekenhuisgroep Oosterschel de. Volgens de werkgroep spreekt uit de notitie demo cratisering ten onrechte de angst van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen dat door democratisering onbe kwame bestuurders in de raad van toezicht (bestuur) terecht kunnen komen. Voorop staat dat de raad van toezicht de mocratischer moet worden sa mengesteld wil de patiënt in de hulpverlening meespreken, aldus de werkgroep gezond heidszorg. De werkgroep gezondheids zorg staat voorts afwijzend te gen het voorstel van de zie kenhuisgroep Zeeuwsch- Vlaanderen om een werkgroep kwaliteit gezondheidszorg in het leven te roepen, samenge steld uit vertegenwoordigers van specialisten, de eerste lijn gezondheidszorg, directie, on dernemingsraad, verpleeg- kundigenzorg, patiënten en verpleegtehuizen. Volgens de werkgroep is dit slechts schijn-democratise- ring. De werkgroep stelt daar op voor een statutair vastge legd adviesorgaan op te rich ten bestaande uit een gelijk aantal hulpverleners en pa tiënten onder voorzitterschap van een onpartijdig persoon. Wat betreft de hulpverle ners wordt gedacht aan verte genwoordigers van specialis ten, huisartsen, apothekers, fysiotherapeuten, verpleeg kundig personeel van de zie kenhuizen (OR) en directie verpleegtehuizen. De vertegenwoordigers van de patiënten kunnen komen uit de twee algemene patiën tenverenigingen van Zeeuwsch-Vlaanderen, Samen Beter en West-Zeeuwsch- Vlaanderen, zodat de hele re gio erbij betrokken is, alsmede de vereniging Kind en Zieken huis. Het adviesorgaan zal met meerderheid van stemmen ad vies dienen uit te brengen aan de directie van de ziekenhuis groep, aldus de werkgroep ge zondheidszorg Zeeuwsch- Vlaanderen. Van onze correspondent GENT - Door het gunstig ad vies van de Belgische Natio nale Havencommissie over de conclusies van de werkgroep over de toegangsmogelijkhe den van de haven van Gent, krijgt deze stad een voet tus sen de deur voor het aankaar ten bij Nederland van haar wensen. Zoals bekend gaat het om de bouw van gen grotere sluis in Terneuzen en een ruimer ka naal naar Gent. Burgemeester De Paepe is daar uiteraard gelukkig mee. Dit advies, waarover in de ha vencommissie unanimiteit heerste, moet nu aan de Belgi sche regering worden overge maakt. „We verwachten, dat zij de documenten officieel overmaakt aan Nederland en dat zij op administratief vlak een overlegorgaan in het leven roept met Belgische en Neder landse vertegenwoordigers, die komen van de Nederlandse Rijkswaterstaat en van Ter- neuzen. Voor mij is vooral van belang, dat de besprekingen met Nederland nu kunnen be ginnen, aldus de Gentse bur gemeester". Professor Anselin, die de werkgroep voorzat, vond ook vooral belangrijk, dat nu be sprekingen met Nederland moeten kunnen aanvangen. „Wij moeten aftasten wat de Nederlanders wensen en hoe zij die betere toegangsmoge lijkheden voor de haven van Gent zien, welke condities en technische voorwaarden zij stellen. Wat zullen zij bijvoor beeld zeggen in verband met de verzilting van het water, welke opvattingen hebben zij over dit groter kanaal", zo stelde hij. Samenwerking tussen de boordploeg en de duikers bij het zoeken naa,r de container. Een duiker komt boven water, de container is gevonden Van een onzer verslaggevers WALSOORDEN - Duikers van de Terneuzense brand weer en de Onderwater sportvereniging De Schelde uit Terneuzen hebben giste ren in de haven van Wal soorden een tweede contai ner ontdekt, afkomstig van het op tweede kerstdag tij dens een aanvaring zwaar beschadigde vrachtschip Jumpa. Naar verluidt zou de laad- kist gevuld zijn met stijfsel. Het vermoeden, dat de con tainer op de bodem van de Walsoordense haven lag ontstond deze week, toen een schip met zijn roer iets raakte. Peilingen wezen uit dat er inderdaad iets op de bodem lag. Een poging om het ge vaarte woensdagavond met behulp van een kraan op het droge te trekken mislukte, zodat er gisteren duikers werden ingeschakeld om achter de aard van het onder water liggende voorwerp te komen. Dat karwei werd onder meer geklaard door de heer Elzen van de brandweer Terneuzen, met assistentie van de heer Doedee uit Wal soorden. De duikers hebben een klein uur in het ijskoude water moeten rondzwem men voor de container ge vonden werd. - foto's wimk00yman Weliswaar was de ver moedelijke ligplaats woens dagavond met een boei ge markeerd, maar na enig zoeken bleek dat de laadkist inmiddels een meter of vijf tien van zijn plaats was ver schoven. Vandaag wordt een po ging gedaan om de container met speciale apparatuur uit het water te takelen. Op verzoek van de gemeente gebeurt dit onder toezicht van de politie. Hoewel de container gela den zou kunnen zijn met stijfsel neemt men liever het zeker voor het onzekere. Im mers, toen twee weken gele den de eerste container aan spoelde en werd geborgen, bleek het gevaarte vol te zit ten met UZI-patronen en 7.62 munitie. Van onze correspondente MIDDELBURG - Vier jon gens, die op 7 november 1981 in een Middelburgs café een vechtpartij veroorzaakten, waarbij twee slachtoffers met messteken naar het ziekenhuis moesten worden afgevoerd, werden donderdag door poli tierechter mr. Nomes veroor deeld tot gevangenisstraffen varieërend van 8 weken, waarvan 3 voorwaardelijk tot 6 maanden, waarvan 1 maand voorwaardelijk. De vechtpartij begon tussen de 20-jarige Middelburger J.M. en zijn stadgenoot J.d.B. naar aanleiding van een al weken slepende ruzie. Drie kameraden van M., de 19-jari- ge R.L. uit Oost-Souburg, de 26-jarige Middelburger L.R. en de 27-jarige E.T. uit Vlis- singen mengden zich in het gevecht. Toen de barkeeper - tevens zoon van de eigenaar - pro beerde de kemphanen te scheiden, onderging hij het zelfde lot als de B.: het werd volledig in elkaar getrapt en geslagen, terwijl L. bovendien een mes hanteerde. Met zware kneuzingen en steekwonden moesten beide slachtoffers tenslotte naar het ziekenhuis worden vervoerd. De barkeeper kwam als be nadeelde partij met zijn scha declaim, die hij overigens niet met bewijzen kon staven, re den waarom mr. Nomes hem aanraadde via andere wegen en wel met behulp van een ad vocaat alsnog te trachten zijn claim te innen. „Nee, dank u", was het antwoord van dit slachtoffer, „met deze heren wens ik nooit meer wat te ma ken te hebben". De Middelburger R. stond bovendien terecht, omdat hij bij huiszoeking een compleet arsenaal aan wapens bleek te bezitten en de daarbij beho rende 672 scherpe patronen. „Oh", aldus R„ „die heb ik eens in Amsterdam gekregen, om dat ik daar een huis had opge knapt". Officier van j ustitie mr. Nij - meijer vroeg daarop of R. soms andere plannen had ge had met die wapens, omdat er bepaald niet van verzamelob jecten kon worden gesproken. Op deze vraag werd door de man geen antwoord gegeven. Voor dit wapenbezit en zijn aandeel in de vechtpartij kreeg R. 6 maanden, waarvan 1 maand voorwaardelijk opge legd, evenals de messentrek ker R.L. T. zal 5 weken moeten zit ten, terwijl hem 7 weken bo ven het hoofd blijven hangen en M., die de vechtpartij be gon, moet 6 weken de bak in en houdt 6 weken tegoed, allen met een proeftijd van 2 jaar. Van een onzer verslaggevers van werk en subsidie van bij na 50 procent" en vrezen dat de omvang van de bezuinigin gen een directe bedreiging vormt voor het voortbestaan van het vormingswerk in in- ternaatsverband in de hele provincie Zeeland. Het Van Eeghenhuis tekent hier nog bij aan dat in elk ge val de kwaliteit van het werk fors zal worden aangetast. „De uitspraak van de minister, dat behoud van de kwaliteit in het werk voorop staat, verdraagt zich niet met een zo sterke verlaging", aldus het be zwaarschrift. AARDENBURGCADZAND - De Zeeuwsvlaamse vor mingscentra Van Eeghenhuis te Aardenburg en Hedenesse te Cadzand hebben bij het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) bezwaar aangetekend tegen de zeer forse bezuinigingen die de regering dit jaar wil toepassen op het internaatvormings werk. „Met groeiende verbijste ring hebben we het ontwerp- rijksprogramma internaat vormingswerk 1983 bestu deerd", zo schrijft het bestuur van Hedenesse aan het minis terie. „We zijn geschokt door de zware consequenties die de bezuinigingsmaatregel voor ons centrum met zich mee brengt". Beide centra constateren in hun bezwaarschrift dat de korting van 25 procent ten op zichte van vorig jaar „in be paalde concrete gevallen kan oplopen tot een vermindering llllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllll

de Stem | 1983 | | pagina 9