Onderwijs 'sjoemelt' belang van leerlingen Brommen voor iemand anders Acties verwacht in gevangenissen TECHNISCHE HOGESCHOOL: De Koning is verbaasd over rumoer vakantiegeld HUIS OPETEN ONRE e-reiy Regeringen bespreken Urenco- leverantie Oneindig veel groter STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1983 BINNENLAND VEEL KRITIEK OP BEZUINIGINGSPLAN APIER1 rOOR UW PEN ABVA-KABO gaat leden raadplegen over arbeidsvoorwaarden DEN HAAG - Het arbeidsbureau moet een echte banenmarkt worden. „Werving van per soneel moet veranderen in het verkopen van arbeidsplaatsen". JE STEM COMMENTA AR Teleac baant weg in belasting) ungle Gesprek tussen bisschoppen, ziekenhuizen en vr ju wenartsen NIEUWE BIJVERDIENSTE: Winst FGH PTT-experiment T5 VRIJDAG 7 JANUARM 983 T22 PAGINA 3 HUZA II van Swazi- oudste weduwe naar schatting 130 fen van Sobhuza zal pntes de taken waar- I totdat hi] 21 is. Sob- ad de prins voor zijn enoemd als „Makho- j (Koning der Konin- pe jonge troonopvol- I van school gehaald |jgt nu privè-onder- het koninklijk pa- hem voor te berei de taken van mo- J Het regentschap van gr zal door de burger onder leiding van \>r PRINS MABANDLA DIA- arschijnlijk worden grepen om meer poli- I macht aan zich te QING, de weduwe van Zedong, die twee jaar en als leidster van de de van vier" ter dood veroordeeld, wordt •ns het Chinese minis- van justitie niet te- '.gesteld. Ook haar me- ichtige, ex-vice-pre- ZHANG CHUNOIAO, kan op je rekenen. De voltrek van de vonnissen aan n januari 1981 wegens trarevolutionaire mis- n" ten tijde van de irele revolutie (1966- ter dood veroordeelde Qing en Zhang nqiao was voor twee voorwaardelijk. Deze lijn loopt op 25 januari Van een onzer verslaggevers den HAAG - Er worden ac ties verwacht in gevangenis sen als staatssecretaris Korte- Van Hemel van Justitie blijft asthouden aan haar bezuini- ngspian. Zoals gemeld wordt de be wegingsvrijheid van gevange nen beperkt, doordat er geen ixtra bewaarders worden ingetrokken. De ambtena- renbond ABVA-KABO heeft inmiddels aangekondigd actie te willen gaan voeren. Ge dacht wordt aan stiptheidsac ties en protestbijeenkomsten in een aantal inrichtingen. De actiebereidheid onder be waarders zou groot zijn. De bond noemt de plannen onuit voerbaar. Veel andere instellingen hebben eveneens kritiek op de bezuinigingsplannen. Zo vreest de CNV-ambtenaren- bond CFO verslechtering van het arbeidsklimaat en verho ging van het ziekteverzuim bij gevangenispersoneel. Ook de ze bond beraadt zich over eventuele acties. De Coornhertliga, de vere niging van strafrechthervor ming, voorspelt explosieve si tuaties in gevangenissen en huizen van bewaring wanneer de plannen doorgaan, terwijl de Algemene Reclasserings Vereniging verwacht dat de bewaarder weer de rol van sleuteldrager krijgt en dat de klok wordt teruggezet. eer banenhandel arbeidsbureau DEN HAAG - Minister De Koning (Sociale Zaken) is enigszins verbaasd over het rumoer dat is ontstaan over de vakantie-toe- slag. Dat de vakantie-uitkering dit jaar voor veel mensen la ger uitvalt, onder meer door verhoging van de WAO-pre- mie voor de werknemers, is het logische gevolg van de in komenspolitiek die het kabi net, met goedkeuring van de Tweede kamer, voert. De zaak kwam echter weer in de aandacht door bereke ningen van de vakbond voor hoger en middelbaar perso neel, Unie BLHP, waaruit bleek dat werknemers met bruto-jaarinkomens van veer tig- tot zeventigduizend gul den, er door de kabinetsmaat regelen drastisch op achteruit gaan in vakantie-uitkering. Hoewel de ministeries van So ciale Zaken en Financiën de juistheid van deze cijfers aan vechten, konden ook zij giste ren nog geen exacte uitkom sten geven over de hoogte van de dit jaar uit te betalen netto- l loEt"0" ►O"1 ral in de oorlog. Wat wa- we blij toen de Polen ons amen verlossen van dit Ik had dertien kinde en ik had er een van ze- maanden op m'n arm en eerste Pool de beste die gs kwam gaf het kind een odje. Blij dat ik daarmee u zitten de Polen in nood ve moeten ze helpen zo als we kunnen. Ik ben laar ik zal nooit vergeten ze voor ons hebben ge- vooral niet omdat ik t wat echte armoe bete- Bij mij kunnen ze al- aankloppen voor de Po- Van onze redactie binnenland UTRECHT - De ambtenaren bond ABVA-KABO gaat haar leden raadplegen over het ak koord dat de centrales woens dag met minister Rietkerk (Binnenlandse zaken) hebben bereikt over de arbeidsvoor waarden voor dit jaar. Giste ren bleek de bondsraad over het algemeen niet afwijzend tegenover het akkoord te staan. De afdelingen zullen echter er eerst hun oordeel over ge ven, waarbij volgens een woordvoerder van ABVA KABO vooral van belang is hoe de leden erover denken die de afgelopen weken acties hebben voorbereid. DEN HAAG - Het verzoek van Ultra Centrifuge Nederland om een exportvergunning voor leverantie van 4.000 ton verrijkt uranium aan Taiwan zal op regeringsniveau in Ne derland, West Duitsland en Engeland worden besproken. Op een nog geheim tijdstip komen vertegenwoordigers yan de drie regeringen onder meer daarover bij een. Van onze Haagse redactie Dat is de conclusie van een onderzoek naar het functioneren van de ar beidsmarkt, dat de Tech nische Hogeschool Eind hoven met een subsidie van het ministerie van Sociale Zaken heeft ver richt. In samenwerking met werkgevers, werknemers en arbeidsbureau is twee jaar lang de arbeidsmarkt in Zuid- Oost-Brabant onderzocht. Daaruit blijkt dat werkgevers met vacatures en werkzoeken den, al dan niet officieel werk loos, niet effectief werken. Volgens de Beleidsoverleg- commissie Zuid-Oost-Brabant moeten ze actiever worden en meer „handelen" in werk: „Bedrijven moeten geen per soneel werven, maar arbeids plaatsen verkopen." Daarbij moeten ze dezelfde methode volgen als bij verkoop van produkten, onder meer door goed marktonderzoek. Werkzoekenden moeten zich beter verkopen: „Er worden bij het zoeken naar banen strategische én tactische fou ten gemaakt. Werkzoekenden hebben vaak onvoldoende in zicht in hun arbeidsmarktspo sitie en ook in eigen zwakke en sterke punten. Men houdt zich sterk aan de eenmaal gekozen beroepsrichting, waardoor bij aanhoudend en tevergeefs zoeken gemakkelijk gevoelens van demotivatie kunnen op treden. Men zou meer pogin gen kunnen doen om anderen in te schakelen bij het zoeken van een baan en de eigen pre sentatie in schriftelijke en DE Amerikaanse lange afstandsraketten staan op Rusland ge richt, de Russische op de Verenigde Staten maar ook op tal van andere, strategisch belangrijke delen van de wereld. Polen, Af ghanistan, Ethiopië, Jemen, Cuba en Angola: 't zijn ook allemaal tekenen aan de wand, die er op wijzen, dat Moskou nog steeds de Leninistische interpretatie van het marxisme aanhangt en uit is op de wereldheerschappij van het communisme. Desondanks dienen de ontwapeningsvoorstellen, die de zeven Oostbloklan den aan het slot van hun Praagse topconferentie hebben gedaan, naa- onze mening serieus te worden bestudeerd. De buitenlandse politiek van grote mogendheden wordt al eeu wenlang bepaald door puur eigenbelang. Morele overwegingen die landen als Nederland graag in hun buitenlands beleid ver achten worden in Moskou en Washington op z'n gunstigst als ypisch Hollands" beschouwd - zoiets als houten klompen en indmolens - maar doorgaans als naïeve bedenksels van warrige sesten. Daarom is tot nu toe aan de internationale vredesbewe- ing (uit propagandistische overwegingen) slechts lippendienst ewezen en wordt zowel in het Kremlin als in het Witte Huis nog Iteeds de hoogste prioriteit gegeven aan de nucleaire bewape ningswedloop om de wereldhegemonie. Maar zouden de Russische en Amerikaanse regeringsleiders er ook in hun hart nog altijd rotsvast van overtuigd zijn dat het Staatsbelang het best gediend wordt door een voortgezette wed- Amerikanen over de schan- kamp om de wereldheerschappij? Velen van hun landgenoten van Nixon heen naar een zijn daar in ieder geval anders over gaan denken. In Amerika liver geweten zou voeren,' neemt een vredesbeweging naar Westeuropees model nog on een liberale en fatsoenlij-' steeds in betekenis toe. De Amerikaanse bisschoppen hebben Reagan's harde lijn onlangs scherp afgewezen en de Amerikaan se president zelf is tot de ontdekking gekomen dat hij zijn miljar- Oen verslindende defensiebeleid - vanwege de economische cri sis alleen kan voortzetten door met de botte bijl te bezuinigen op primaire gemeenschapsvoorzieningen. Als hij dat doet krijgen ni) en zijn republikeinse partij daarvoor bij de presidentsverkiezin gen van het volgend jaar een gepeperde rekening gepresenteerd, ^tn Andropov? De nieuwe Russische partijleider is voor het sten nog een tamelijk onbeschreven blad. Hij lijkt minder dog- itisch ingesteld te zijn dan zijn voorganger. Het levenspeil der "ossen ligt na zestig jaar revolutie nog steeds ver onder dat van oe kapitalistische landen. Andropov weet dat het daarom de ogste tijd wordt dat er in Rusland meer in de consumptiegoe- ™word. geïnvesteerd dan in de bewapeningsindustrie. Te- "dertijd moet hij forse financiële injecties geven aan Polen, lemenië en Cuba, die hun schulden aan het Westen ook al niet eer kunnen betalen. Polen en Roemenië herinneren er hem bo- -ncner[dagelijks aan dat het Warschaupact, in tegenstelling tot naar weinig geprofileerd u e NAVO, een afgedwongen bondgenootschap is. Het Afghaan- 'an is. Daarin zou in de k j avontuur ligt hem ook al zwaar op de maag. Logischerwijze mende anderhalf jaar dus e ou dus de conclusie moeten zijn dat Andropov zich geen voort- npnVm»t ctel- bewapeningswedloop meer kan veroorloven maar - om innnp wir u nït Ïai'f e» w!,9 in de hand te kunnen houden - zoveel mogelijk in- g' g -g' - Ë?t®ria9smiddelen zal moeten aanwenden voor de verbetering „eVevenspeil in de communistische landen. Je kunt de men- vr. Hamers "heijden >ppen. Het ontbreken van! 'guts' (je zou kunnen zeg- een grote bek) was in ze- zijn grootste voordeel toen irter een „running-mate" idig had voor zijn verkiezinj 1976. Carter, met dat imago in een onbeschreven blad dat man naast zich goed uiken. Als vice-president deed 'ondale niets dat de Carter- igering schade zou kunnen rokken. Hij slaagde er zelfs enige invloed te hebben in elangrijke buitenlands-polt- eke onderwerpen. En daar- ïee hielp hij het baantje van ice-president gedeeltelijk al an de schijn van opperste aaiheid. Toen Carter zijn herverkie- ing in 1980 ruimschoots ver- peelde aan Reagan verdween 10k Mondale naar de achter grond. Hij zit wel in de Senaat vaar hij een eerbiedwaardig hoewel Mondale overal een goede kans wordt gegeven de Uiteindelijke Democratisch xandidaat te worden is het not [naar zeer de vraag of hij at ace ook volmaakt. rgiA. a-wiviu. IV.UUI ut/ i IÜIUVU u ÏUII *-»^i i VWI iy IIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIII1 bewapeningswedloop zijn oneindig veel groter. Naeeuwi9 raketten in plaats van wasmachines geven, ^tfonze mening dienen daarom de Praagse ontwapenings- rfcirn' H door de NAVO serieus genomen te worden. Dat kan Kkhtt ouden' 'n de Praa9se lente van 1968 zÜn we destijds rdco,?lc?Lteleur9esteld. Maar de risico's van een voortgezette nu- mondelinge vorm zou in veel gevallen aanzienlijk verbeterd kunnen worden. In het alge meen kan men stellen dat bij de zoekpogingen te weinig systematische en met een te weinige kritische zin ten aan zien van de eigen mogelijkhe den te werk wordt gegaan." Die „banen-handel" zou volgens de beleidsoverlegcom- missie moeten beginnen bij een nieuw soort Gewestelijke Arbeidsbureau. De bestaande arbeidsbureau's zouden moe ten worden gedeeld in een ambtelijk apparaat en een on afhankelijk dienstverlenend bedrijf, de echte banen-markt. Daarbij zou het profijt-begin sel (zeg maar: een baan gevon den, dan ook bemiddelings- kosten betalen) volgens een deel van de commissie inge voerd kunnen worden. Minister De Koning (Sociale zaken) wees een reorganisatie van de arbeidsbureau's giste ren al af. De arbeidsbureau's hebben net de reorganisatie- nieuwe-stijl achter de rug („Ik ga nu dus niet gelijk een nieu we reorganatie aankondin gen") en er ligt een advies aanvraag over het. fucctione- ren van de arbeidsmarkt bij de Sociaal-Economische Raad, waar de minister op wil wach ten voor hij nieuwe besluiten neemt. Staatssecretaris De Graaff van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Rechts) heeft gisteren 56.750 handtekeningen in ontvangst genomen van ernstig verontruste werklozen, die, willen zij in aanmerking komen voor de RWW-uitke- ring, eerst hun eigen huis moeten verkopen. Vakbondsbestuurder J. Van der Linden van de Bouw- en Houtbond FNV bood de handteke ningen aan en drong bij de bewindsman aan op het nemen van een noodmaatregel voor deze mensen. De Graaff zei begrip voor de kwestie te hebben en gaf toe dat op korte termijn een op lossing nodig is. „Maar iedere tegemoetkoming zal miljoenen guldens kosten. De ministerraad zal hierover deze maand een beslissing nemen waarop ik thans niet vooruit kan lopen", aldus de bewindsman. Ongeveer vijftig leden van de Bouw- en Houtbond arriveerden bij het minis terie met een 'rijdend huis' waarop de leuze stond „Opeten eigen huis? Onrechtvaardig".» Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De stichting Teleac is bij voorbaat al ver zekerd van een grote popu lariteit van de belastir r- sus, die op woensdag .e- bruari van start gaat. Dat bleek gisteren bij de presentatie van de cursus aan staatssecretaris Koning (Financiën). De cursus is tot standge- komen met financiële en materiële medewerking van het departement. Met het oog op het invul len van het belastingformu lier 1982 voor 1 april van dit jaar wordt vraag voor vraag behandeld in een aantal te levisie- en radiolessen. Daarnaast verstrekt Teleac een handzaam cursusboek, waarin eveneens het belas tingformulier vraag voor vraag wordt nagelopen. Bij de presentatie van de cursus onder de titel „Belas ting betalen is een gunst, niet te veel betalen is een kunst,, zei directeur van Schalkwijk, dat de opstellers van de cursus de zijde van de belastingplichtige hebben gekozen. De opstellers heb ben bij de voorbereiding er varen, dat de belastingplich tigen een grote weerstand hebben tegen de belasting dienst. De cursus probeert dan ook in heldere eenvou dige taal, die ontdaan is van alle vakjargon, een weg te banen door de jungle van de ingewikkelde belastingwet geving en over het hoe en waarom van de belasting gelden. Want onduidelijk heid tast de belastingmoraal aan en vormt een ernstige bedreiging van de democra tische staat, aldus directeur van Schalkwijk. De laatste jaren loopt het aan tal leerlingen in het lager en middelbaar onderwijs sterk terug met als gevolg het ont slag van steeds meer leer krachten. Sommige scholen worden nu zelfs met sluiting bedreigd. Ontslag van leerkrachten kan een belangrijke aantas ting betekenen van de kwali teit van het onderwijs. Daar om wordt in het belang van de leerlingen wel eens 'gesmok keld' met het aantal leerlin gen. Ook voor de werkgele genheid van de leerkrachten is het erg verleidelijk wat meer leerlingen op te geven. Het is natuurlijk een pijnlijke zaak dat een leerkracht ontslagen moet worden als er één leer ling te weinig op een school zit. Het smokkelen met leerlin genaantallen is altijd een ta boe geweest in het onderwijs. De onderwijswereld zwijgt dan ook als het graf over de mogelijke omvang van de fraude. Insiders weten dat er op vrij grote schaal geknoeid wordt met de cijfers. Zij schatten dat er in een stad als Breda in het lager onderwijs acht a tien leerkrachten "te veel" zijn aangenomen. Breda telt 48 lagere scholen. Lande- Vervolg van pagina 1 'lijk omgerekend zou dat bete kenen, dat er alleen in het ba sisonderwijs bijna 1400 leer krachten meer aan het werk zijn dan volgens de rijksnor men is toegestaan. Op het ministerie van On derwijs rekent men voor dat een leerkracht het ministerie per jaar gemiddeld 100.000 gulden kost. Dat zou beteke nen dat er een bedrag van meer dan honderd miljoen gulden jaarlijks aan de schat kist wordt onttrokken door deze fraude bij het basison derwijs. Er zijn diverse manieren om te sjoemelen met cijfers over het aantal leerlingen op een school. Zo kan het bijvoor beeld voorkomen dat een school met 90 leerlingen recht heeft op drie leerkrachten en een school met 91 leerlingen een vierde fulltime leerkracht mag aannemen. Een school met honderd leerlingen heeft dan dus recht op vier leer krachten, en kan dan negen leerlingen "op papier overboe ken" naar een school met maar 82 leerlingen. Op deze manier worden er dus "extra" leerkrachten aangesteld of in dienst gehouden. Ook kan men leerlingen "dubbel tellen". De ene school boekt op de teldatum een aan tal leerlingen over naar een andere school. Die leerlingen worden dan bij beide scholen meegeteld. Ook het invoeren van fictieve leerlingen in het bestand wordt wel toegepast. Als er leerlingen verhuizen houdt men ze nog wel eens wat langer in de boeken dan is geoorloofd. Vooral als ze bui ten de stad gaan ligt de school vaak in een ander inspectiege- bied, en is de kans op ontdek king wel erg klein. Na elke telling controleert de onderwijsinspectie bij en kele scholen of de aantallen kloppen. Een waterdicht con trolesysteem bestaat er echter niet. Uit de resultaten van die steekproeven kon men op het ministerie afleiden dat er "gefraudeerd" wordt. De mi nister heeft nu harde maatre gelen aangekondigd om deze fraude aan te pakken. Als er een redelijk vermoeden van fraude bestaat wordt de offi cier van justitie ingeschakeld, die dan moet uitmaken of er werkelijk gefraudeerd wordt. Het schoolbestuur is verant woordelijk voor de eventuele fraude. UTRECHT - De bisschoppen moeten gaan praten met de besturen van de rk ziekenhui zen in hun bisdom. Daarbij zouden ook vrouwenartsen be trokken moeten zijn. Dat is het advies, dat de Vereniging van Katholieke Ziekenhuisinrichtingen (VKZ) en de Vereniging van Geeste lijke Verzorgers in Ziekenhui zen, katholieke sector, los van elkaar, gegeven hebben tij dens gesprekken met een af vaardiging van de bisschop penconferentie. Van deze dele gatie maakten deel uit kardi naal Willebrands, bisschop Moller van Groningen, bis schop Simonis van Rotterdam en hulpbisschop De kok van utrecht. Enige maanden geleden hebben kardinaal Willebrands en de bisschoppen Gijsen en Simonis de katholieke zieken huizen in hun bisdom geschre ven, dat volgens de rk-leer abortus in zich verkeerd is en in geen enkel geval gerecht vaardigd kan worden. Volgens hen is alleen een indirecte abortus geoorloofd: een nood zakelijke medische ingreep die leidt tot de dood van de vrucht, zonder dat dit door de betrok ken personen wordt beoogd. Vervolg van pagina 1 vakantiegelden. Minister De Koning zei gis teren desgevraagd dat de be rekeningen van de Unie BLHP wel „een psychologisch effect" hebben voor de komende cao onderhandelingen, waarbij van werknemers wordt ge vraagd een deel van hun va kantie-geld in te leveren voor meer werk(tijdverkorting). De minister wil zich echter graag aansluiten „bij het ver standige commentaar van de FNV": de lagere vakantie-uit kering is het gevolg van de in komenspolitiek van het kabi net en is ook duidelijk naar voren gekomen in het eind vo rige jaar gepresenteerde „koopkracht-plaatje", waaruit blijkt dat de midden-inko mens er dit jaar globaal rond de vijf procent in koopkracht op achteruit kunnen gaan. Duidelijke cijfers zijn moei lijk te geven omdat er nog cao onderhandelingen worden ge voerd en omdat bepaalde maatregelen in verschillende bedrijfstakken steeds anders uitwerken. Mede daardoor lijkt er op de ministeries van Sociale Zaken en Financiën enige huiver te bestaan om met al te harde rekenvoor beelden naar buiten te komen. Dat zou verwarring kunnen zaaien, ook omdat fiscale rechttrekking later in het jaar, niet duidelijk naar voren ko men in reken-voorbeelden. Wel is duidelijk dat de pre mie-verschuivingen van werkgevers naar werknemers in de vakantie-uitkering (soms per maand gespreid, soms in één klap) bij de mid den-inkomens hard aanko- ëTlJ Komt het tot een oorlog tussen Engeland en Denemarken? Doen de Vikingen andermaal een aanval op de Britse kust? De EG is er voor de zoveelste keer niet in geslaagd de zaken in Europa goed te regelen. De Denen liggen dwars, 't Is mis met de vis. EG betekent voor taan Europese Gramschap. Kapitein Kent Kirk is nu de held van Denemarken. Hij voer grijnzend de Britse terri toriale wateren binnen. Hij wil een proefproces uitlokken en gooide eerst even een visje uit. Kent Schurk. We weten allemaal dat de En gelsen niet gauw toegeven. Ze vechten en ze zingen tot de laatste „night of the proms". Kirk zal het zwaar krijgen. Ik heb even gedacht aan een voetbalwedstrijd tussen Enge land en Denemarken om de zaak sportief uit te vechten. Maar bij nader inzien lijkt dat me gevaarlijker dan een zee slag. Het is ook mogelijk er een „Spel zonder grenzen" van de maken en de landen te verzoe ken met knokken te wachten tot de tv-camera's zijn geïn stalleerd. Waarschijnlijk zal als sponsor van deze eerste tv-oorlog de firma Iglo optreden. Maar het allereenvoudigst is de whiskey, die nu aanspoelt op de stranden van Bretagne, op te vangen en te dirigeren in de richting van de Engelse kust. Dat zal de Britten en Denen verbroederen. En per slot van rekening: vis moet zwemmen. MERIJN Van een onzer verslaggevers VEENÏfttïZEN/GRAVE - Goed geld verdienen met een weekje brommen: dat kan kennelijk in Nederland. De laat ste tijd duiken er verhalen op van mensen die beweren dat ze voor een kennis een gevangenisstraf opgeknapt hebben. Tegen betaling uiteraard. Er worden vergoedingen genoemd van 1000 tot 1500 piek per week. Caféverhalen? Waar schijnlijk niet. In de strafin richting Bankenbosch in Veenhuizen (Dr.) zijn sinds '74 twee mannen betrapt die zich voor een ander uitga ven. Eentje werd door een cipier herkend, de tweede viel door de mand toen zijn vingerafdrukken gecontro leerd werden. Ze zijn aan de recherche overgeleverd. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Justitie moet het daarom wel voorkomen dat een stro man niet ontdekt wordt. On danks de strenge controle. Een hoofdbewaarder van De Raam in Grave, een tweede (open) inrichting voor kort gestraften: „Hier komen el ke maandag zo'n zestig nieuwe mensen. Ze moeten zich uitgebreid legitimeren, maar als ze de papieren - paspoort, rijbewijs, oproep - van een ander bij zich heb ben, en ze lijken ook nog op de foto van de veroordeelde, wat moet je dan? Wij zijn de FBI niet, en zij zijn geen moordenaars. Maar makke lijk zal het niet zijn. Daar voor controleren we tè nauwgezet." Makkelijker is het om uit stel te krijgen. Wie naar de nor moet op een tijdstip dat het hem slecht uitkomt, stuurt een vervanger die geen enkele legitimatie bij zich heeft. Normaal wordt die dan naar huis gestuurd, en de veroordeelde krijgt la ter een nieuwe oproep. Er blijft echter enig risico, want wie ontdekt wordt, kan een veroordeling krij gen wegens valsheid in ge schrifte. uit" zou PTT-personeel teveel bevoorrechten boven andere ambtenaren, zo luidt het mo tief. HET „flex-uit" experiment bij de PTT, waarbij ieder perso neelslid tussen 60 en 65 jaar zelf zijn datum van pensione ring mocht bepalen, is stopge zet. Net als voor de rest van het personeel bij de rijksover heid geldt voor PTT'ers voor taan alleen nog de VUT-rege- ling vanaf 61 jaar. De „flex- BIJ niet verslechterende marktomstandigheden ligt een bescheiden positief resultaat in de lijn der verwachtingen, aldus het bestuur van de FGH Hypotheekbank in een bericht aan aandeelhouders waarin een toelichting wordt gegeven op de beoogde deelneming door de Rijkspostspaarbank (maximaal 40 procent) in de FGH. (ADVERTENTIE) bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag (vaststelling na de inschrijving) de koers wordt op 10 januari vóór beurs bekendgemaakt jaarlijks op 1 februari in 4 jaarlijkse termijnen van 1 februari 1987 af 11 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 februari 1983 kosteloos bij banken en commissionairs

de Stem | 1983 | | pagina 3