NIEUWE LOKATIE BESCHIKBAAR Nieuwe basis school in kern Oostbur Sint Sebastiaan in Aardenburg 550 jaar Akkoord over ontslagen Zuid-Chemie Sas van Gent „Europese sam Stilte bij Total rond plan voor hydrocracker nummers Boog schutters- gilde nog spring levend VRIJDAG 7 JANUAR11983 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 VR|jDAG 7 JANUARI 19f Biljarten in Aardenburg Bonbons gestolen politierapport Hartreanimatie- cursus Ter neuzen 'Noodzaak maatregel niet te weerleggen Voorstel aan raad ee^SeS^demacVan satelliet en kabel IJZENDIJKE - Het graan- en veevoedersbe- drijf Doens-Vermue zal vrijwel zeker ver dwijnen uit het centrum van IJzendijke. De gemeente Oostburg heeft de directie van het IJzendijkse graanbedrijf een nieuwe lokatie aangeboden. Zoals bekend zorgde het bedrijf met z'n drie vestigingen in het dorp voor enorme overlast voor de omwonenden. Er werd zelfs een actie groep opgericht. De procedure om het bedrijf te verplaatsen is op gang gekomen. SNETIE/HIL VER - SUM - Het oprukken doet niet alleen de Ne derlandse omroep wankelen. Het pro bleem doet zich voor in alle landen met een et-commerciële om- oepstructuur. Ministerie wacht op investeringsplannen Buskruit i* y,prt< v»; i W SoC»»*1 Mauri ts erheugend reldgebrek %£/hl983. Él T20 Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De komen de weken zal er in Aarden burg weer gebiljart worden om het kampioenschap van de gemeente. Het comité heeft voor de tweede editie van dit kampioenschap 40 deelnemers ingeschreven, verdeeld door loting in vijf poules. De indeling van de poules ziet er als volgt uit: Poule 1: E. van de Na- vooy, A. Blaauw, R. Quist, J. de Koeyer, G. de Baerdemaker, E. de Croock, B. Goossens en J. de Rijke. Poule 2: G. de Bakker, H. Murichy, S. Bonte, J. Blaakman, C. Govers, E. de Wispelaere en F. Riteco. Deze poules spelen hun wedstrijden in De Roode Leeuw in Aardenburg, waarvbn poule 1 de woensdag avonden vanaf 5 januari en poule 2 de dinsdagawonden vanaf 4 ja nuari. Poule 3 speelt de dinsdagavon den vanaf 4 januari te Sint-Kruis in café^Zeelandia. De indeling is: R. de Vreeze, J. de Neuker, L. van Overbeeke, R. Goethals, G. Roets, J. Datthijn, P. Vermeire, J. van der Bliek en J. Hermie. De poules 4 en 5 zijn ingedeeld in café Tramzicht te Draaibrug en daar wordt gespeeld de maandag avonden vanaf 10 januari en de woensdagavonden vanaf 12 janua ri. De indeling van beide poules is als volgt: Poule 4: A. Stuyvaert, C. Verstraete, F. Standaert, P. Her mie, T. Geukens, R. Roets, G. Her mie en G. de Rijck. Poule 5: F. de Croock, W. van Winsberge, A. Ver straete, F. de Coussemaker, A. Baecke, A. Worst, C. Rootsaert en T. Rijckaert. Er wordt gestreden om zeven fi naleplaatsen, daar de kampioen van 1982, de heer M. Cuelenaere, automatisch geplaatst is voor de finale. De finale wordt gespeeld in de Roode Leeuw te Aardenburg 14 en 15 en 21 tot en met 25 maart. De wedstrijdleiding is weer in handen van J. Dieleman. ROOSENDAAL - In de nacht van zondag op maandag heb ben onbekenden ingebroken in de winkel M. in de Passage. De buit bestond uit tien kilo bon bons. Gedurende het nieuwjaars- weekeinde is eveneens inge broken bij de familie J. in de Televisiestraat. Tijdens afwe zigheid van de bewoners ver dween daar een zwart-wit-tv en een radio. Twee scholen hebben in de zelfde periode ongewenst be zoek gehad: de Watermolen- school aan de Pootlaan en de Pius-X-school aan de Edison- straat. In de eerste werd het een en ander overhoop ge haald maar vermist werd er op beide scholen niets. GOES - Op de Van Hogen- dorplaan liep het 6-jarige E. B. vanachter een bus plotseling de weg op. Het kind werd ge schept door een personenauto, bestuurd door de 54-jarige W. C. de R. uit 's-Heer Hendriks- kinderen. Het jongetje liep een gebroken been op en is overge bracht naar het Bergzichtzie- kenhuis. HULST - Op de Zandstraat in Hulst werd een lichtmast ge heel vernield. De schade be draagt 1200 gulden. Wie de da der is was gisteren bij de poli tie nog onbekend. TERHOLE - De frontale bot sing die tweede Kerstdag plaatsvond op de rijksweg 60 nabij Terhole, en waarbij twee auto-inzittenden zwaar wer den gewond, kan niet worden geweten aan alcoholgebruik, zoals de politie aanvankelijk vermoedde. De bloedproef, die werd afgenomen bij een van de betrokken automobilisten P.R. uit Ossenisse, heeft dit uitgewezen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het co mité van de Hartstich ting begint weer met een reanimatiecursus (hart massage en mond-op- mond-beademing) in het Julianaziekenhuis te Terneuzen. Deze cursus duurt slecht twee avonden en omvat een theorieles, die gegeven wordt dinsdag 1 februari, gevolgd door een praktijkgedeelte dinsdag of woensdag 8 of 9 februari. De theorie zal aan de hand van lichtbeelden wat aanschouwelijker worden gemaakt. Tevens zal de nieuwe reanima- tiefilm „Wanneer elke se conde telt", gemaakt in opdracht van de Neder landse Hartstichting, worden vertoond. De cursus zal worden afgesloten met een prak tische training met be hulp van een oefenpop onder toezicht van een deskundig instructeur. Aanmeldingen en of andere inlichtingen bij de secretaresse van het co mité, mevrouw S. Fer- mont, Jeroen Boschstraat 41 te Terneuzen, telefoon 01150-13472. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De vak bonden en de directie van Zuid-Chemie in Sas van Gent hebben gisteren een akkoord bereikt over het ontslag van 33 werknemers van 57,5 jaar en ouder in de loop van dit jaar. Enkele te gemoetkomingen van de di rectie op het punt van de af vloeiingsregeling waren voor de bonden voldoende om te berusten in de maat regel. „Zoals beloofd hebben we onze rekenmeesters aan het werk gezet. Maar we hebben geen argumenten kunnen vinden om te weerleggen dat de ontslagen nodig zijn" al dus districtsbestuurder Hans Vegting van de indus triebond FNV na afloop van het overleg. Volgens hem zijn de slechte financiële re sultaten van Zuid-Chemie (bijna 10 miljoen verlies dit jaar) niet doorslaggevend geweest. „Veel belangrijker is dat we bij het doorlichten van het bedrijf hebben geconsta teerd dat er inderdaad nu teveel mensen rondlopen, voor wie eigenlijk geen werk is. Bovendien weten we dat het slecht gaat in de kunstmestindustrie. Er wordt wel veel geprodu ceerd, maar de prijzen zijn allerbelabberdst" aldus Vegting. Over het afvloeiingsplan is hij tevreden. De directie is aan de wensen van de bon den tegemoetgekomen. Zo houden de ontslagen werk nemers de faciliteiten van het bedrijf, zoals bijvoor beeld ook gepensioneerden die hebben. „De band met het bedrijf wordt niet zo maar doorgesneden" licht directeur K. Horstra toe. Voor zes Belgische werk nemers die op straat komen te staan, is een aparte rege ling in de maak om te voor komen dat ze de dupe wor den van een gewijzigde uit keringsregeling in hun land. Vegting's conclusie is dat 'bijna het best haalbare' in de wacht is gesleept. Hij vindt het jammer dat er met de directie niet viel te praten over werktijdverkor ting. Reactie van Horstra: „Wat we nu doen, carriere verkorting is ook een vorm van werktijdverkorting. Bo vendien is het de bedoeling om dit jaar geleidelijk over te schakelen op een vijf ploegendienst. Zo is het wel welletjes. Wij vinden dat we het de mensen niet aan kun nen doen om ze nu te vrager de prijscompensatie in te le veren voor werktijdverkor ting". Volgens Horstra gaat de definitieve ontslagaanvraag nog deze maand de deur uit. De 33 betrokkenen zullen echter bijna allemaal nog tot de zomer bij Het Sasse be drijf blijven werken, van wege een erg lange opzeg termijn. Doens weg uit kern IJzendijke Ca Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het Oostburgse college van B en stelt de gemeenteraad voor medewerking te verlenei voor de bouw van een nieuwe christelijke basii school in de kern Oostburg. Het nieuwe gebouw moet in de plaats komen van de huidi ge Immanuelschool aan de Noordwal. Deze is volgens het schoolbestuur te klein, en zou niet meer voldoen aan de te stellen eisen. Hoewel het gemeentebe stuur zich op het standpunt stelt dat er geen sprake van is dat de Immanuelschool te klein zou zijn -van de vier lo kalen worden er maar twee gebruikt door de 48 leerlingen- vindt men toch dat het ver zoek tot nieuwbouw moet worden ingewilligd. „Het huidige gebouw (in 1951 gebouwd als semi-perma- nent) is niet geschikt voor een ingrijpende verbouwing", al- i dus B en W in het raadsvoor stel. „Voorts is ons bekend aan het realiseren van niem bouw een langdurige procedt re vooraf gaat. In verband m de huidige staat van het bouw achten wij het daaro: ook wenselijk deze procedu' thans reeds te doen aanvai gen". Het voorstel wordt dinsi commissie voor gemeente] nanciën. Dan zal tevens et voorstel aan de orde kom om de oude rijksregeling het subsidiëren van krottena braak om te zetten in een meentelij ke regeling. De bij eenkomst in het Oostburg gemeentehuis begint om uur. Van onze correspondent Sinds lange tijd protesteer den IJzendijkenaren al tegen de overlast van dit bedrijf, zo als lawaai en stof. Enige tijd geleden kwam het college van B en W van de gemeente Oost burg op advies van de actie groep San Doens een kijkje nemen. Er moest inderdaad iets ge beuren. Het bedrijf werd aan gemeld voor verplaatsing met rijkssubsidie. Op 17 december j.l. werd door Doens-Vermue een begroting ingediend bij de gemeente. Deze heeft die sa men het een adhesie-betuiging verzonden naar de provincie. Het is nu dus wachten op de subsidieverstrekking. De gemeente heeft echter niet stilgezeten. „We hebben een nieuwe lokatie beschik baar aan de buitenrand van IJzendijke", aldus wethouder A. de Feijter desgevraagd, „planologisch gezien zijn er geen problemen te verwachten en we zullen onze volledige medewerking verlenen". De heer De Feijter wilde echter niet verder uitweiden waar het bedrijf gevestigd zou kun nen worden. Doens-Vermue verdwijnt, na eventuele goedkeuring, naar deze nieuwe lokatie of het bedrijf kan zelf eventueel nog een nieuwe bestemming zoeken. „We blijven een IJzen- dijks bedrijf", aldus Walter Doens, die verder ook weinig inlichtingen wilde verschaf fen. De gemeente Oostburg heeft ook al contact met de inspec teur milieuhygiëne en volks huisvesting, die deze zaak ook nog verder zal bestuderen. „Zolang het bedrijf er is zullen we er last van hebben", aldus mevrouw E. Verbeke, een van de omwonenden. Indien de subsidie wordt verkregen zal Doens-Vermue na een jarenlange strijd met enkele IJzendijkenaren toch verhuizen, maar dan naar de buitenrand van het dorp. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG VLISSINGEN - Er is een stilte opgetre den rond het plan van de Total raffinaderij in het Vlissings Sloegebied om een zogenaamde hydrocrac ker (kosten 1 miljard) te bouwen. Ruim een jaar geleden noemde Total de uitbreiding van belang voor het voortbe staan van de raffinaderij bij de Sloehaven en stuurde het bedrijf een kredietaanvraag (100 miljoen) naar het ministe rie van Economische Zaken. Navraag bij het ministerie leerde, dat men daar nog steeds niet in het bezit is van de benodigde informatie om de kredietaanvraag te kunnen beoordelen. Het ministerie wacht met name op de investeringsplan nen van het bedrijf. Uit die plannen moet ondermeer blij ken, wat het verwachte rende ment is en hoe groot het effect is op de werkgelegenheid. De directie van Total Vlis- singen liet gisteren weten, dat nog geen beslissingen zijn ge nomen en was niet bereid om nadere informatie te verstrek ken. Toch zei productiemana ger R. Weytingh nog geen 5 maanden geleden tegen de Zeeuwse Statencommissie voor Economische Zaken, dat de levensvatbaarheid van de raffinaderij op de tocht komt te staan, wanneer de bouw van de hydrocracker niet door zou kunnen gaan. De Statencommissie was bij die gelegenheid unaniem van mening, dat de minister diep in zijn buidel behoort te tas ten, om „deze hoogwaardige voorziening geen belemme ring in de weg te leggen". Men baseerde zich daarbij op een rapport van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland (ETI), waarin het project van groot belang werd genoemd voor de in standhouding van de Total raffinaderij en voor uitbrei ding van de werkgelegenheid in Zeeland. De plannen voor de Total uitbreiding werden uitge werkt in samenwerking met DOW-Terneuzen, aandeel houder van de Total raffina derij. De hydrocracker zou in courante stookolie uit de raffi naderij om moeten zetten in een gevarieerd pakket van hoogwaardige, lichtere pro- dukten. Zo zou het mogelijk worden, om in belangrijke mate te voorzien in de behoefte van DOW-Terneuzen aan petro chemisch nafta. Het ETI kwam tot de conclusie, dat het project zonder overheidssteun niet op een bedrijfs- econo misch verantwoorde manier kan worden uitgevoerd. Ook werden onzekerheden gesig naleerd, die het financieel minder aantrekkelijk zouden maken, om het project in uit voering te nemen. DE SCHUTTERS een dikke zeventig jaar geleden, in 1911 Door Co Meer tens AARDENBURG - Vereni gingen die kunnen bogen op een eeuwen oude geschiede nis zijn in Zeeland niet dik gezaaid. Alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat tot aan de vorming van de Staat der Nederlanden deel uitmaakte van de cultureel rijk gezegende Vlaamse ge westen, kan men in een en kel historisch stadje nog wel eens een dergelijk traditio neel clubje aantreffen. Nog zeldzamer wordt het, wanneer zo'n hoogbejaarde vereniging vandaag de dag ook nog springlevend blijkt te zijn. Daarvoor moet men dan wel naar Aardenburg, waar het door nog geen en kele vorm van aderverkal king geteisterde boogschut- terschilde Sint Sebastiaan in juni het 550-jarig bestaan gaat vieren. In het Aardenburgse ge meente-archief bevindt zich het zogeheten „gildeboekje", daterend uit januari 1472, waarin de exacte oprich tingsdatum van de vereni ging staat vermeld: 22 juni 1433. Oorspronkelijk diende het Sint Sebastiaansgilde als het stedelijk verdedigingskorps van Aardenburg, een stad die gehoorzaamheid ver schuldigd was aan de graaf van Vlaanderen. In 1506 ont ving men een schriftelijk oc trooi van Karei V, waarin deze het gilde zijn keizerlij ke goedkeuring gaf. Ook dit document is bewaard geble ven en is nu in het bezit van de gemeente Aardenburg. De snelle opkomst van het buskruit in de eerste helft van de 16e eeuw zorgde er voor dat het karakter van het schuttersgilde begon te veranderen. Van een verde digingskorps werd het een sport- en gezelligheidsvere niging voor de beter gesi tueerden. Wie lid wilde wor den moest eerst worden - r-vt.- Cwji»* pAVib» VHXI/GSS; \H*> t OUD MANUSCRIPT met de eed die de schutters af legden voorgedragen en een ballo tagecommissie maakte uit of de betrokkene voldoende aanzien bezat. Na de toela ting moest de nieuwe gilde- broeder - zo verordonneer den de statuten uit 1472 - „eenen boghe ende eenen do- sine geschots" aanschaffen. In het gildeboekje, dat de periode tot 1595 bestrijkt, staan de namen der leden uit dat tijdvak vermeld. Vele hiervan zijn typisch Aar denburgse familienamen, die ook vandaag nog veel vuldig voorkomen: De Cue lenaere, Blondeel, Baert, De Munck (De Muenic, De Muenc), Buyck (Buuc), Mod- de en Blomme. Het boekje (perkament en papier, fraai ingebonden in hout met leer) bleef tot aan de Franse tijd in het bezit van het gilde. In 1654 noteer-1 de een toenmalig bestuurslid met ferme hand: „Nicolaeys de Costere behoort desen boeck toe. Diese vint en niet weder brinck die sal hebben eenen horenklinck dat se stinck". Het oud-Nederland se woord „horenklinck" wil zoveel zeggen als „een flinke draai om de oren". Omdat het Sint Sebas tiaansgilde was geënt op de katholieke godsdienst, wer den de activiteiten gestaakt toen in 1604 prins Maurits en zijn troepen de streek ver overden en met harde hand de hervorming doorvoerden. De meeste gildebroeders vluchtten naar Brugge en Damme. Sint Sebastiaan moest bij gebrek aan leden worden opgedoekt. Dertig jaar later volgde" echter een heroprichting. Het strikt katholieke karak ter werd losgelaten en er volgde een nieuwe bloeipe riode die duurde tot 1661. In de daaropvolgende twee eeuwen moet het gilde ech ter nauwelijks actief zijn geweest, want in het toch aan historische documenten zo rijke gemeente-archief van Aardenburg zal men voor dit tijdvak tevergeefs zoeken naar enig levenste ken. Totdat op 10 maart 1861 weer nieuw leven wordt in geblazen. Adel, geestelijk heid en de zeer gegoede bur gerij vinden boogschieten nu blijkbaar niet meer bij hun status passen, want het zijn nu in hoofdzaak boeren en middenstanders die het lid maatschap ambiëren. Er komt een nieuw reglement, dat voor het laatst in 1911 wordt herzien, maar voor de rest blijven de oude, uit de 15e eeuw daterende tradities gehandhaafd. Eén van die traditionele gebruiken, die ook nu nog altijd op het programma staat, is het jaarfeest op de dag van de Heilige Sint Se bastiaan (20 januari). Het feest begint met een mis voor de overleden gildebroe ders, gevolgd door een schie ting en een gezamenlijke maaltijd. Een ander gebruik, dat het bijna tot aan de Tweede Wereldoorlog heeft uitgehouden, was het meelo pen van de gildebroeders in de jaarlijkse processie op de dinsdag na pinksteren. Maar met het verdwijnen van de processie ging ook deze tra ditie van het gilde teloor. Het weekeinde van 18 en 19 juni is door Sint Sebas tiaan gereserveerd voor de viering van de 550ste ver jaardag. Het gilde telt nu 72 leden, slechts vier minder dan bij de oprichting in 1433. Vreemd genoeg is het nog maar voor de tweede maal dat deze bejaarde vereni ging een jubileumviering op touw zet. In 1933, toen de eerste vijf I eeuwen van het bestaan er I op zaten, was er een econo-| mische crisis aan de gang en I had men wel andere zaken I aan het hoofd dan feesten. I Tien jaar later woedde er J een oorlog, maar in 1953 werd er dan toch wat vierd. Op bescheiden wijze, zo I mogen we aannemen, wantl wie De Stem uit die periode I er op naslaat, leest dat del Aardenburgse gemeente-1 raad voor dit toch repecta-l bele jubileum een subsidie! van zegge en schrijve hon-l derd gulden beschikbaar stellen. Het programma voor het! junifeest staat nog niet in de I steigers. Twee onderdelen! staan in elk geval wel vast: f een groots opgezette jubi- leumschieting en een offi ciële ontvangst op het ge-j] meentehuis. m Europa heeft evenals Amerika een kijkers-po- entieel van meer dan veehonderd miljoen lensen. Weliswaar spre- j ken Amerikanen alle- aaal Engels en vertegen woordigt Europa een veelvoud van talen, maar dit zal technisch een makkelijk oplosbaar pro bleem blijken. Ook de po- "itici en omroepbazen in anden als Engeland, Duitsland en Frankrijk zijn zeer verontrust dat het toekomstige aanbod gecontroleerd en bepaald zal worden door 'het geld'. JOm die reden had de orga- [Inisatie van de Prix Italia in ^Venetië het jaarlijks Circom- nposium over een actueel ^aagstuk in de media, de titel egegeven: 'Satellieten? Ja. aar welke programma's?'. Wat die vraag betreft, is het genlijk 'vijf voor twaalf', chnisch is inmiddels alles ogelijk. Die ontwikkeling iiltrekt zich ongevraagd en utonoom. 'Wat doe je met die techni- le middelen', is derhalve een ir relevante vraag. Temeer r niemand in Europa naar lerikaanse toestanden' wil, ijl het als een onomstote- gegeven mag gelden, dat :e Europeaan in de jaren ne- ntig uit minstens vijftig, ar misschien wel honderd palen zal kunnen kiezen, at in Venetië voor het st de gedachte aan een of gezamenlijke Europese 'llietprogramma's vaste !t kreeg, als een mogelijk egen-offensief tegen de com merciële dreiging, is een ver- ipugend verschijnsel. Want loe bevreesd men is voor die Örnmercie, vooral naar Ame- caans voorbeeld, geven de Jgste ontwikkelingen in lgië aan. Paar zou de BRT liever een |el van haar Vlaamse identi- Prijsgeven aan de Neder- pdse omroep, dan het tweede 1 wegens geldgebrek over te en aan het vrije commercië- spel van de sterksten. Dat f een met zo belachelijke ge- Chte is kunnen Canadezen het zuiden van dat land be- en. fADVERTE

de Stem | 1983 | | pagina 12