Aanslag vakantiegeld slaat in als een bom Mens en techniek machteloos tegen woeste windhoos Keerpunt lijkt bereikt in faillissementen Kernwapens dreven Nel van Tongeren uit leger Visserij-reuzen EG zorgen voor politieke storm IN VISSER Ook Glei bij nieui Pravda en S< westen over ACHTERGROND T11 PAGINA! DONDERDAG 6 JANUARI VAN MALLORCA NAAR DE DRENTSE HEI WAO-premie Reiswereld NLM-ongeluk bij Moerdijk: Onweersfront Conclusies „DUBBELE MORAAL IS GIGANTISCH" OVER AANSLAG PAUS VULT COl UUIVUfcttUAUbJANUARI 1983 Van een onzer verslaggevers HOUTEN - Vier jaar gele den ontving het echtpaar X aan het eind van de maand mei de vakantietoeslag. Het brutobedrag was zéér fors, want meneer X had een goe de baan. Er ging véél af, maar er bleef toch 1800 over - voldoende voor het echtpaar X om een geheel verzorgde reis van twee we ken naar Mallorca te beta len. De heer X heeft nog altijd die goede baan - maar in plaats van de 1800 van vier jaar geleden ontvangt hij over vier maanden nog zo'n twaalfhonderd gulden. En daarvan kan hij - niet in het hoog-, maar in het tus senseizoen, twee weken een bungalowtje huren in Dren the. Geheel onverzorgd. De Unie BLHP heeft het allemaal uitgerekend - en het resultaat is als een bom ingeslagen. Inleveren vooruit, maar een zó forse aanslag op het toch al zo ge korte vakantiegeld had nie mand verwacht. Jan Mo daal, met zijn inkomen van 36.000, krijgt dit jaar 431 minder dan vorig jaar, en zijn rijkere broer met een jaarinkomen van zestig mil le kan niet met 2048 op stap, maar krijgt maar liefst 935 minder. De buurman, wiens jaarsalaris 48.000 bedraagt, ziet zijn vakantie geld netto zakken van 1847 naar 1323. Waar komt die forse te rugval vandaan? De grootste boosdoener is de verhoging van de WAO- premie van 10,75 naar 17,25 procent. Die premie drukt niet of nauwelijks op het sa laris, omdat er een premie- vrije voet is tot een loon van 94 per dag. Maar als de va kantietoeslag wordt bere kend is er van gewerkte da gen geen sprake en wordt de volle mep ingehouden. Dan is er de premieverho ging voor ziekte- en werk loosheidswet van 3,55 naar 5,8 procent en de verhoging van de AOW-premie van 10,3 naar 12,2 procent. En tenslotte is er een nieuwe ta bel 'bijzondere beloningen' voor de loonbelasting, die óók hogere tarieven ver meldt. De Unie BLHP wijst erop dat men in regeringskringen al jaren bezig is met drasti sche ingrepen op het vakan tiegeld, maar dat men altijd is teruggeschrokken voor de reacties. Ditmaal, zegt de Unie, heeft men de ingreep langs de achterdeur uitge voerd door een complex van maatregelen. Het eind-ef fect is ongeveer hetzelfde als wanneer men de bruto-toe- slag had gehalveerd. Hoe ingewikkeld de in structies en berekeningen zijn blijkt uit het feit dat er ook nog een aanzienlijk ver schil in inhoudingen is voor het geval men in mei salaris en vakantiegeld samen ont vangt of gescheiden. Krijgt men de beide bedragen ge- schéiden, (zoals de WAO- trekker), dan moet er méér van het vakantiegeld wor den afgehouden dan wan neer de beide bedragen tege lijk worden overgemaakt. Maar hoe dan ook: het verschil tussen 'bruto' en 'netto' neemt dit jaar reus achtige afmetingen aan. Het is zoiets als op je verjaardag een doos met tien mooie si garen aangeboden krijgen, waarna de gever er acht te rugneemt, plus het bandje van de negende: 'geniet er maar lekker van, kerel!' Hoe reageert de reiswe reld op het slechte nieuws? Redelijk nuchter, althans bij monde van ANVR-directeur drs. G. Couvreur: „Natuur lijk merken wij dat er flink ingeleverd moet worden, maar het maakt ons weinig uit of de mensen elke maand bijvoorbeeld honderd gul den minder salaris krijgen of twaalfhonderd gulden minder vakantiegeld. Uit onderzoek is gebleken dat het vakantiegeld niet speciaal voor dat doel wordt gebruikt, maar dat men uit gaat van het hele besteedba re inkomen. Ik denk dan ook niet dat wij van deze zaak méér gevolgen ondervinden dan bijvoorbeeld de leve ranciers van duurzame ge bruiksgoederen. Ook de salarissen, die eind van deze maand worden uit betaald, gaan omlaag, maar in de verste verte niet zo drastisch als de vakantie toeslag. De loonadministra- teurs van de bedrijven ploe gen op dit moment door de berg nieuwe instructies in een race tegen de klok, want vrijwel alles is veranderd. Maar het eindresultaat zal zijn dat iemand met een jaarinkomen van 36.000, die vorig jaar per maand 1928 ontving, nu terugvalt naar 1897 - een korting van 31 gulden dus. Wie een bruto-maandinkomen van 5000 heeft, levert zo'n vijf tientjes in. Zo lagen de wrakstukken van de Fokker-28 verspreid over de spoorlijn bij Roode Vaart. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Mens en tech niek staan machteloos tegen abnormale weersverschijn- selen. Daardoor zijn vlieg tuig-ongelukken als met de NLM-Fokker-28 die in okto ber 1981 bij Moerdijk neer stortte, eigenlijk nooit te voorkomen. Wel moet het maximaal mogelijke gedaan worden om de kans op vlieg rampen zo klein mogelijk te maken. Dat is de kern van de uit spraak die de voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart, mr. C. Stol, gisteren deed en waarmee het onderzoek naar het vliegtuig-ongeluk bij Moerdijk, waarbij zeven tien mensen het leven verlo ren, definitief is afgesloten. De geschiedenis is be kend: op 6 oktober 1981, de dag dat de Egyptische presi dent Sadat werd doodge schoten, vertrok even na vijf uur het vliegtuig PH-CHI van het vliegveld Zestienho ven bij Rotterdam voor het uitvoeren van een geregelde passagiersvlucht van de NLM naar Hamburg met een tussenlanding in Eind hoven. Aan boord bevonden zich twee bemanningsleden, twee stewardessen en der tien passagiers. Aan het vliegtuig PH- CHI, een Fokker-28 uit 1979, was niets aan te merken. Het was in perfecte staat. Ook de bemanning was prima. Gezagvoerder J. Werner (33) was al meer dan tien jaar als verkeersvlieger in dienst bij de KLM. Ook tweede bestuurder H. Schoorl (28) was met bijna drieduizend uren vliegerva- ring, een goede piloot. Niets wees er dus op dat er wat fout zou kunnen gaan. Ook niet bij de weer- briefing die de bemanning een half uur voor vertrek had gehad. Werner en Schoorl waren gewaar schuwd voor een onweers- gebied, dat zich op dat mo ment ten zuiden en ten oos ten van Rotterdam bevond. Maar er was geen gewag ge maakt van abonormale weersverschij nselen. Het regende wel fel, de bliksemfrequentie was hoog voor de tijd van het jaar en de wind was krachtig, maar onheilspellend zag het er niet uit toen de Fokker op steeg voor de fatale vlucht. Het onderzoeksverslag van de Raad voor de Lucht vaart vertelt verder: „Circa vijf minuten na de start heeft de bemanning, na het ontwaren van intensieve buienactiviteit in het on weersfront op de radar, met toestemming van de ver keersleiding de koers in zui delijke richting verlegd ten einde, ter vermijding van zware kernen, dwars door het onweersfront te vliegen via een gebied dat zich op de boord-radar voorddeed als een relatief minder actief gebied tussen twee zware buien. Om 16.12 GMT (in Neder landse tijd een uur later) kwam het vliegtuig plotse ling terecht in het werkge bied van een zeer actieve windhoos, welke een bot- singskoers met de vliegbaan van het vliegtuig had. Daar bij hadden in korte opeen volging grote negatieve en positieve belastingen plaats. Onder meer werden in een tijdsverloop van circa tien seconden uitschieters van min 2,5 g, tweemaal plus 6,8 g, 4,8 g en min 3,2 g geregis- teerd". En die „g" is dan een maat voor belasting op het vlieg tuig. Geheel volgens de in ternationale eisen zou de Fokker-28 op dat moment een maximale belasting aan kunnen van plus 6,1 g en min 3,9 g. De snel van plus naar min wisselende belas ting op de Fokker-28 was dus extreem. „Als gevolg van die extre me versnellingen in op waartse richting (plus 6,8 g), werd de rechtervleugel van het vliegtuig eerst sterk om hoog gebogen en vervolgens, bij het einde van die ver snelling, naar omlaag ge zwiept. Doordat deze zwie pende beweging naar om laag vergezeld ging van een extreme versnelling in neer waartse richting (min 3,2 g) werd de onderhuid van de vleugel opgestuikt. Dienten- gevolgde ging de structurele integriteit van de vleugel verloren, waarop een groot deel van de buitenvleugel in opwaartse richting naar achter afbrak. Kort daarna sloeg het vliegtuig in rugstand tegen de grond nabij het spoor wegviaduct te Moerdijk. Even voor het moment van de inslag was het vliegtuig, op de rechtbuitenvleugel na, compleet. Het vliegtuig werd geheel vernield. Alle inzittende van het vliegtuig kwamen om het leven", al dus het verslag van de Raad voor de Luchtvaart. - FOTO ARCHIEF DE STEM Uit het onderzoek trekt de Raad de volgende conclu sies: „Van enig gebrek aan het vliegtuig is niet geble ken, Genoegzame 'gronden om aan te nemen, dat het ongeval is te wijten aan enig menselijk handelen of nala ten, ontbreken. Met name is niet gebleken van feiten enbf omstandigheden, waar uit aanwijzingen hadden dienen te worden geput dat rekening had behoren te worden gehouden met de mogelijke aanwezigheid van een windhoos." Mr. Stol kan dus geen „schuldigen" aanwijzen: mens en techniek falen in deze extreme omstandighe den. Maar omdat dergelijke ongelukken in windhozen eens in de drie tot vijf jaar voorkomen, vindt de Raad voor de Luchtvaart wel dat er extra veiligheidsmaatre gelen genomen moeten wor den. „Nu het zich laat aanzien dat het nog jaren zal duren vooraleer de luchtvaart op afdoende wijze tegen geva ren van dit fenomeen kan worden beschermd, dient van de daarvoor in aanmer king komende technische hulpmiddelen een optimaal gebruik te worden gemaakt, zulks in combinatie met aan de huidige stand van de techniek aangepaste veilig heidsmarges en procedures, en dienen ter beschikking staande meteorologische ge gevens zoveel mogelijk voor het gebruik in de luchtvaart geschikt te worden ge maakt", aldus mr. Stol. En voor het geval wordt tegengeworpen dat zoiets te veel geld zou kosten, zegt de Raad voor de Luchtvaart tot slot „Als de uitvoering van deze maatregelen afhanke lijke mocht worden gesteld van overwegingen van fi nanciële aard, dan dient de worden bedacht dat een vei lig luchtvaart die maatrege len vereist." Door Jan Koesen DEN HAAG - Het keerpunt van faillisementen lijkt be reikt. Waren 1980 en 1981 nog zwarte jaren, 1982 zal een heel wat gunstiger repu tatie krijgen. Toch is er nog weinig reden om de vlag uit te steken. Vier lichtpunten komen naar voeren uit een door Dongelmans Business Servi ces in Den Haag ingesteld continu onderzoek naar de gezondheid van het Neder landse bedrijfsleven. De op zich verheugende ontwikke lingen zullen echter op korte termijn nog niet voldoende zijn om de nadelige effecten van de massale werkloos heid en afzetproblemen op de binnenlandse markt te neutraliseren. •De stijging van het aantal faillissementen lijkt tot staan gebracht. Hiermede lijkt dan ook een min of meer natuurlijk „sanerings- proces" tot normale propor ties te worden terugge bracht. •Als de grootste schrik wat is weggeëbd zal de aanzien lijke daling van de rentekos ten op den duur leiden tot meer investeringen in het bedrijfsleven. •Nederland heeft zijn posi tie op de exportmarkten verbeterd door het in de hand houden van de loon kosten-ontwikkeling en bin nenlandse inflatie. •Mede als gevolg van inno vatie stimulerende activitei ten zullen de overgebleven gezonde ondernemingen kansen krijgen op een ver sterkte groei. Dongelmans houdt nu al jaren een continu onderzoek bij 3000 Nederlandse bedrij ven. Enkele belangrijke uit komsten van het laatste on derzoek betreffen de faillis sementen waar nu een keer punt in bereikt lijkt. In het laatste halfjaar van 1982 is zelfs een daling van 10 pro cent geconstateerd ten op zichte van de tweede helft van 1981. (4373 faillissemen ten in de laatste 6 maanden van '82 tegen 4859 in diezelf de tijd in '81). In totaal zijn er in 1982 8579 bedrijven en personen gefailleerd tegen 7115 het jaar daarvoor. Dit betekent voor 1982 nog altijd een toename van 21 procent. Het stijgingspercentage van 1980 naar 1981 bedroeg ech ter 43 procent en 1979-1980 was een dieptepunt met liefst 44 procent. Een vergelijking met de economische crisis in de Ja ren Dertig dringt zich op. In 1929 steeg het aantal faillise menten (vgl. met '28) met 12 procent, ook 1930 had een zelfde toename, 1931 was een rampjaar met 34 procent, maar in 1932 begon het getij te keren met slechts 10 pro cent en in 1933 was de stij ging precies 0 procent. Van af die tijd ging het tot en met 1938 crescendo. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - „Als een indi vidu de maatschappij chan teert door te dreigen met zelfvernietiging, dan komen er mannen met witte jasjes om hem weg te halen. Als de officiële politiek hetzelfde doet dan gaat er niet eens een wenkbrauw omhoog." Uitspraak van Nel van Tongeren (39), tot 1 novem ber officier bij de LUVA. Achttien dienstjaren en een zeer gespecialiseerde functie op defensie in de mobilisa tie-sector - en nu ambteloos burger. Niet het zoveelste slacht offer van de economische, maar wel het eerste van een andere crisis: Nel van Ton geren stapte uit het leger omdat ze zich niet langer meer kon verenigen met de manier waarop de partijen elkaar met kernwapens be dreigen. Na een rijpingsproces van jaren besloot Nel van Ton geren de consequenties te trekken uit de in haar ge groeide overtuiging dat het volstrekt ontoelaatbaar is om 'dingen die je van hoge morele waarde beschouwt met immorele middelen te verdedigen'. Ze nam ontslag en vroeg om een afvloeiings regeling, die geweigerd werd, omdat er nog nooit eerder een 'beroeps' op deze gronden uit de dienst was gestapt. Nel van Tongeren trekt nu WWV en komt dan, als ze geen baan heeft gevonden, in de bijstand. Tenzij de in middels in de bres gespron gen bond van christelijke beroepsmilitairen ACOM succes heeft met een inge wikkelde prodedure die - zo zegt algemeen secretaris Berghoef - 'gebaseerd is op een stoffig artikel in de ambtenarenwet, dat voor ziet in een regeling voor mensen die de dienst een dienst bewijzen door te ver trekken.' Beschouwt Nel van Ton geren zich als pacifiste? „Niet in de zin van de PSP - ik heb trouwens toch moei te met die hokjes-indeling. Ik kan ook geen absoluut helder antwoord geven op de vraag waarom ik 'andere' wapens misschien wél aan vaardbaar vind, maar kern wapens in elk geval niet. Het is niet aanvaardbaar dat je dreigt de tegenstander nog te zullen vernietigen, ook als je eigen lot bezegeld is. En het is volslagen waanzin dat partijen, die in staat zijn el kaar honderd keer uit te roeien, er naar streven om dat honderdtien of honderd- Nel van Tongeren: „Ik wil niet als martelaar poseren' twintig keer te kunnen doen Wordt dat geluid vaker gehoord binnen de krijgs macht? Nel van Tongeren: „Wei nig - en ik weet niet of die stemmen er niet zijn of dat ze worden onderdrukt. Bei de mogelijkheden zijn grie zelig. In elk geval heb ik ge merkt dat ik, sinds in de consequentie getrokken heb uit mijn opvattingen, weinig vrienden heb overgehouden in de dienst. Toen ik thuis een afscheidsfeestje gaf voor vrouwelijke collega's liet er een weten dat ze niet zou ko men omdat ze me als een pa rasiet beschouwt." Diep teleurgesteld is Nel van Tongeren in de kerken. Niet om het standpunt dat de kerken innemen met be trekking tot kernwapens, maar om het per saldo vrij blijvende karakter ervan. Zegt: „De kerken zijn vaag als het erom gaat men sen te helpen die het ingeno men standpunt delen, maar er praktische consequenties aan willen of moeten ver binden. En over de vertaling naar de politiek hoeven we helemaal niet te praten. In de hele christendemocratie constateer ik een giganti sche dubbele moraal: hoge normen, maar van de prak tijk komt geen laars te recht." Nel van Tongeren heeft niet het idee dat haar daad tot wereldschokkende ver- Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Het visserijge schil binnen de Europese Gemeenschap mag dan op nieuw hoog oplopen - nu tussen Groot-Brittannië en Denemarken - nieuw is het niet. De Gemeenschap suk kelt eingelijk al sinds 1973, toen Groot-Brittannië als lid werden toegelaten, met een visserijprobleem, dat, zoals indertijd officieel werd be krachtigd, op 1 januari 1983 opgelost had moeten zijn. Al in het begin van de ja ren zestig constateerde men binnen de (toen nog kleine re) EG dat er dankzij de technische verbeteringen, zoals radar, sonar en het Decca-systeem, sprake was van een overvangst. Men be sloot ook toen al dat er maatregelen getroffen zou den moeten worden, maar het duurde toch nog tot 1971 voor men de eerste onder handelingen begon over een Europese visserij politiek. Dat leidde tot een gemeen schappelijk marktbeleid, waarbinnen afspraken wer den gemaakt over prijzen, het afbouwen van bestaande handelsbelemmeringen en het versoepelen van distri butie van vis binnen de EG. Ernstig nam men de zaak nog niet, maar dat veran derde op het moment dat de twee visserij-reuzen, Groot- Brittannië en Denemarken, Van een onzer verslaggevers BREDA - In heel Europa is Eet tot nu toe maar kwakke len met de winter. Voor de wintersporters betekent dat dat zij de hooggelegen pistes moeten opzoeken om nog te kunnen skieën. In de Alpen ligt de vorst- grens erg hoog, tussen de |000 en 2500 meter. De sneeuwgrens ligt op onge- ve a: m st er nt N anderingen zal leiden. Ze zegt: „Ik heb dit gedaan om dat ik niet anders meer kon. Enerzijds kon ik me niet la ten onderschoffelen, ander zijds heb ik niet het karak ter om me binnen de struc tuur te blijven verzetten. Ik heb best respect voor men sen die 'van binnen uit' actie voeren - en die zijn er enkele - maar ik zou er volkomen op kapot draaien." Vraag: dreigt Nel van Tongeren verbitterd te ra ken? „Dat risico zit er wel in, hoewel ik helemaal niet als martelaar wil poseren. Maar je staat toch op een gegeven moment alleen, en je moet er alléén uitkomen." in 1973 aan de onderhande lingstafel plaatsnamen om tot de EG toe te treden. De nemarken bracht in de on derhandelingen 'historische vangsten' mee en Groot- Brittannië wilde de nationa le aanspraken op de zee ten noord-westen van Schotland en in bepaalde gebieden van de Ierse Zee niet prijsgeven. Om Groot-Brittannië, dat niet echt stond te dringen om de EG binnen te stappen, toch over de streep te trek ken, werd bepaald dat Groot-Brittannië tot 1 ja nuari 1983, voor de periode van tien jaar dus, als enige land de geclaimde gebieden zou mogen bevissen en dat de andere landen het zouden moeten doen met de vis uit de resterende zóne van bijna 200 mijl. De Denen zouden in dezelfde periode per jaar meer mogen vangen dan binnen de EG werd vastge steld, hetgeen neerkwam op onder meer 20.000 ton ma kreel. Zo konden de Denen uit de gemeenschappelijke wate ren in 1979 nog 1.650.000 ton vis naar het wateroppervlak halen, Groot-Brittannië kon aan een vangst van 830.000 ton komen en Nederlandse vissers vingen in diezelfde periode ongeveer 26.900 ton kabeljauw, 15.900 ton haring en 15.800 ton tong. Bij de onderhandelingen, die voorafgingen aan de streefdatum 1 januari 1983, wilden negen EG-staten zover gaan dat aan Dene marken het recht werd ge geven bijna een kwart van de gemeenschappelijke wa teren te bevissen. De Deense minister van Visserij, Hen- ning Grove, ging aanvanke lijk in Brussel akkoord, maar hij werd teruggefloten Dene vraa, bem BONN/ LONDEN - Dener daag in Brussel een spoec ters van buitenlandse zak republiek om een oplossir conflict. Dat is gisteren verno men van welingelichte zijde in Bonn. West- Duitsland bekleedt sinds 1 januari het voorzitter schap van de Europese [liiinisterraad. he< bu m< da an Ge va Van onze redactie MOSKOU/ SOFIA - Bulgarije he< Italiaanse regering geprotesteerd t zijn ambassadepersoneel". Daarmee heeft Bulgarije gelijk ingespeeld op de twijfel die inmiddels ook de Italiaan se justitie te pakken heeft in de zaak van de aanslag op de paus, verleden jaar. Eerder deze week kwam de vermeen de Bulgaarse bemoeiienis bij de aanslag op losse schroeven te staan, toen bleek dat de kroongetuige, de Turk Agca in niet zo waterdichte getui- nis had afgelegd. Ook het Russische blad Pravda heeft gisteren een nieuw offensief in deze zaak geopend. Volgens het blad leidt de Amerikaanse inlich tingendienst CIA een campag ne leidt om de Bulgaarse ge heime dienst in diskrediet te brengen naar aanleiding van de mislukte aaslag op de paus. door zijn parlement. Dat parlement eiste boven het reeds bereikte resultaat ook het 'historische recht' om in Schotse en Ierse wateren op makreel te vissen. Vanaf dat moment achtte met name Groot-Brittannië zich niet langer gebonden aan het akkoord en ver hoogde de paraatheid van vloot- en luchtmacht om de wateren ten noord-westen van Schotland en in de Ierse Zee af te schermen tegen Deense vissersschepen. Ver volgens trokken alle andere lidstaten zich terug achter het scherm van hun eigen nationale visserij maatrege len, waardoor er feitelijk sinds I januari geen sprake is van welk visserij-akkoord binnen de EG. De Europese Gemeen schap kwam daarmee in de zoveelste crisis, waarvoor een oplossing niet direct binnen handbereik ligt. Voorlopig heeft de Europese Commissie niet meer kun nen doen dan aan de lidsta ten te vragen hun nationale maatregelen in te dienen in een poging die, als tijdelijke maatregel,' met elkaar in overeenstemming te bren gen. Terwijl de storm een echte confrontatie tussen twee lidstaten van de EG op zee nog wist te voorkomen, zal de politieke storm bin nen de EG over het visserij beleid nog lang niet geluwd zijn. Vc ab m< ste bic fel w< tei wc ga le de sk ke vi bc B< di R d< Door onze correspondent VATICAANSTAD - De katho lieke kerk krijgt op 2 februari, tijdens een speciaal consisto rie, achttien nieuwe kardina len. Dit heeft paus Johannes Paujus II gisteren op zijn we kelijkse algemene audiëntie in de Paulus VI-zaal van het Va- 'caan bekendgemaakt. De nieuwe kardinalen ko len uit alle werelddelen om, Idus de paus, „de universali teit van het heilig college en van de gehele kerk te onder strepen," Maar traditiege trouw mag Europa (en met name Italië) de meeste nieuwe kardinalen leveren, tien in ge- ®j, van wie drie uit Italië. iAfnka, Zuid-Amerika en Azië Krijgen elk twee nieuwe kar dinalen, en Noord-Amerika en ■ceanië elk een. 1 De lijst bevat weinig grote Serrassingen. De benoemingen van de aartsbisschop van Me- tfielen, mgr. Daneels, van de primaat van Polen, mgr. Cmp, van de aartsbisschop van Parijs, mgr. Lustiger, van ue aartsbisschop van Milaan, igr. Martini, van de aartsbis- -hop van Chicago, mgr. Ber- ■ardin, van de bisschop van T®Nijn, mgr. Meisner, van de oorzitter van de Latijnsame- aanse bisschoppenconfe- uitie Lopez Trujillo, en van e hoofden van twee Vati- <inse ministeries Casoria en «abattini, al deze benoemin- n werden al anderhalf jaar Terwacht. no bii Ui th di wc pa Ni Ivl TI zi; te de ve g« je k; g< Cc di M tv VI d; hi ec u rr v rr v si IV lc n H I y V

de Stem | 1983 | | pagina 4