TOPMAN ECONOMISCHE ZAKEN: Boer mag niet mopperen BREIEN PER COMPUTER „Vliegen bij onweer kan veiliger Urenco prolongeert uranium- en duikbootdebatten Druk op de ketel emoedigend De waarheid van het loonzakje I )e"re|yd 11 11 BINNENLAND ysSL to IER RUW PEN we taliteit odschap Van Aardenne zegt energie premies toe zonder goed keuring Kamer DEN HAAG - Prof.dr.F.W.Rutten, secretaris generaal van het ministerie van economische zaken, verwacht dat de economie pas in de ja ren '90 zal zijn verbeterd. DE STEMCOMMENTAAE PRODUKTSCHAP VOOR DE ZUIVEL: Jongeren FNV verliezen kort geding RAAD VOOR DE IUCHTVAART: Compensatie regeling voor dagbladen naar parlement GAK: 225 miljoen minder premie ziekengeld nodig Havenwerkgevers Staatslening NOS-NDP 5 PAGlNAj ij d0nperDAG 6 januar11983 T22 pagina 3 Economie pas gen dit vonnis en eerder deze week bruik te maken van tste beroepsmoge- maar te betalen, werd in 1973 ontsla- vice-president en eeld tot drie jaar rdelijke gevange en 10.000 dollar gens belastingont- 7C f* ,£ZÉ' stukje lijkt of er niet veel in het werk ge- ordt te achterhalen of n inderdaad is ont- In de zaak Van der onden de kranten bol le verhalen en gede- de verslagen. Nu het loemenkoopman be- it wordt ook bena- door de kop!) en er sgeld wordt gevraagd e zaak niet zo gewel- eressant te zijn. Maar at wel om een men- n, net zo goed als in Van der Valk. Bah! d dit een walgelijke an discriminatie! Leemreize arwisseling stond in en van vooral Freek 'a. Het tv-scherm da- van een bepaald soort en. Taalkundig juist, met een twijfelachtige Moeten daarvoor an bekwame artiesten nen? In het voetspoor oot en Bie? De nieuwe liteit van uitgewerkt Links? Dat bisschop- et hun gesprek met de n de PvdA daar zijde hun steun aan geven zo komt dat over) is elen een raadsel. Dan het Christendom al- og maar goed voor ar- rdertjes, voor mensen og zo dom zijn dat zij ~n, en voor oude men- oals Simon en Anna. wie nog niet zgn. mon- ijn en het nooit willen en, of voor hen die niets te hopen hebben op de ld. üaag itges erstavond heeft de heer >ers, Christen-Demo- de zwakken een nare schap gebracht. De esmelkers worden weer lordeeld, maar vele rders kunnen de lasten meer aan. Toch gaan de in weer 5% omhoog. Op tavond zo'n „blijde schap". Schoones ortvissers wat roet in het en en ook de neiging de •rre stekken te laten voor it ze waren (bezuinigen etivaar?) vertekende het :eld voor het einde van 19S2 iel wat. Degenen die wel tlhielden konden vaak re- men op prima vangsten en hadden de stekken meestal aar voor het uitzoeken. Wat 1983 brengen zal? Nie- and die daar een verstan- g woord over zeggen kan, is er wel hoop dat het voor zeevisserij wat beter zal um. Zelfs de hengelaars et de kleine bootjes begon- en al te klagen. De zoetwatervisserij zal ok in 1983 dankbaar ge- ruik maken van mooi weer eel sportvissers zullen hun of niet vrijwillig verkre- rn „vrije" tijd langs de wa- rkant willen doorbrengen, er wat viswater in de buurt an is dat wel zo aangenaam eevissers zullen het wat zrder van huis moeten zoe- en al is goed viswater zoals ijvoorbeeld de Oosterschei- e nabij Tholen, St. Anna- ind of bijvoorbeeld het Vol- erak dichtbij. Het Volke- ik, het Markizaatmeer en de '.rammer gaan voor de oortvisserij op zee binnen nkele jaren verloren. Het is e vraag of het Oosterschel- egebied zo'n klap wel kan erdragen. Het zijn immers broedgebieden van de onge vis en eenmaal weg.... in jaren 90 hersteld )EN HAAG - Minister Van lardenne (Economische Za ken) stelt aanvragers van iVIR-energiepremies, waar onder ook tuinders, voor tien- illen miljoenen guldens steun in het vooruitzicht zonder laarvoor goedkeuring te heb- en van het parlement. De bewindsman is door het eloven van de toeslagen op energiebesparende investerin gen alvast begonnen met het jitvoeren van een wetsont werp, dat het parlement nog noet behandelen. „We zitten er ook een beetje nee in onze maag, maar we Rekenen erop, dat het wetsont werp door de kamer wordt goedgekeurd", aldus een woordvoerder van de minister, lij erkent, dat de kamer nau welijks een andere keus blijft, omdat bij het besluit te inves- eren de premie een doorslag gevende rol kan spelen en er ïaarom verwachtingen zijn gewekt. Volgens de nieuwe, nog niet ekrachtigde normen, kan van en energie-arme investering 20 procent minus 5000 gulden franchise aan premie worden ontvangen. Daarvoor moet een aanvraag worden ingediend bij de Dienst Investeringsre- lening in Zwolle, die een ver- daring opstelt met daarin het irag waarop de aanvrager „behoudens parlementaire goedkeuring" recht heeft. Deze gegevens brengt de premie-gerechtigde vervol gens ter kennis van de fiscus, lie de bedragen verwerkt in de aanslag. „Op 1 april dient er aangifte te worden gedaan en laar we hopen heeft de kamer iet wetsontwerp voor die da- !tum goedgekeurd." Mocht de volksvertegen woordiging onverhoopt de wetswijziging verwerpen, dan kost dit de belastingdienst landenvol werk om de juiste aanslag vast te stellen, terwijl ie aanvrager een forse tegen- waller te verwerken krijgt. Van een onzer verslaggevers Als we goede lering trekken uit de harde les sen van de huidige crisis zal dan weer een bevredi gende situatie met de werkgelegenheid en be drijvigheid kunnen wor den hersteld, als tenmin ste ook de internationale situatie weer in betere banen komt, zegt de top ambtenaar in het nieuw jaarsnummer van Econo- misch-Statistische Be richten. Prof.Rutten verwacht dat de stijging van de werkloos heid dit jaar onverminderd zal voortgaan en rekent eind dit jaar op 900.000 werklozen. Die hoge stijging wordt ook ver oorzaakt doordat het ministe rie van Sociale Zaken dit jaar gebruik maakt van een nieu we definitie van het begrip werkloos. Daardoor alleen al zal de werkloosheid met 120.000 stijgen. De topambtenaar meent, dat wanneer de huidige be drijfstijd wordt gehandhaafd en evenredig loon wordt inge leverd op langere termijn de werkloosheid door arbeids tijdverkorting kan verminde ren met 200.000 a 300.000 perso nen. Volgens de topambtenaar is loonmatiging van „cruciale betekenis" voor de werkgele genheid. Een loonmatiging van 1 procent doet de werkge legenheid met een half tot 1 procent groeien. Bij inlevering van 10 procent moet het effect op de werkgelegenheid dan neerkomen op 300.000. Prof.Rutten vraagt zich overigens af hoe lang de werk nemers bereid blijven koop kracht in te leveren, nu er al een gevoelige koopkrachtda ling is. De bereidheid tot inko mensmatiging, en zeker voor de laagstbetaalden, is aan JAT er flink bezuinigd moet worden is nu wel in Nederland vrij al- jemeen als onontkoombaar aanvaard. Desondanks leiden de be- tuinigingen in brede lagen van de bevolking in toenemende mate ot irritatie. Die ergernis komt niet alleen voort uit de wijze waarop le lasten worden verdeeld, maar ook door de ongerijmdheid van sommige bezuinigingsmaatregelen. Twee voorbeelden: het aardgas en het openbaar vervoer. Ter wijl de olieprijs op de wereldmarkt daalt willen de producenten ran het Nederlandse aardgas de huishoudens een hogere gas- irijs opdringen. Motief: doordat de burger zuiniger met energie imspringt - op dringend advies van de overheid - lopen de aard- jasbaten van diezelfde overheid terug en valt er een gat in de be groting. Dat kan niet dus.... Het is allemaal wel uit te leggen, maar lal neemt niet weg dat het publiek zich toch belazerd voelt. Hetzelfde geldt ten aanzien van de drastische tariefsverhogin- jen bij het openbaar vervoer. Jarenlang is de burger bus, trein en ram aangepraat. Je was niet milieubewust als je je auto niet voor le deur liet staan. Maar nu die campagne succes begint af te werpen en steeds meer mensen van het openbaar vervoer ge- iruik gaan maken, worden ze gestraft - want zo voelt men dat - het een forse tariefsverhoging, die het aantal klanten van het ipenbaar vervoer weer omlaag moet brengen. Bovendien wordt lan ook nog het aantal arbeidsplaatsen in deze sector met rond luizend verminderd. Als het kabinet op deze wijze voortgaat kan het aan het eind ran de maand, als de meeste mensen voor de eerste maal met ien lichter loonzakje naar huis gaan, wel eens voor onaangena me verrassingen komen te staan. De druk op de ketel kan niet 'hbeperkt worden opgevoerd. EN moedige, hoopgevende stap. Zo mag men wel de herderlij- ra brief omschrijven waarin het Oostduitse episcopaat zich in na- 'ralging van de Oostduitse Evangelische Kerk onomwonden te len de bewapeningswedloop uitspreekt en vóór een controleer de wederzijdse ontwapening. De Oostduitse RK-bisschoppen «perken zich niet tot een veroordeling van nucleaire, chemische J' biologische wapens. Ook een oorlog met conventionele wa- «ns wordt als immoreel aangemerkt, omdat die wapens even ts tot massale vernietiging leiden. De bellum justum, de te echtvaardigen oorlog, bestaat niet, aldus de bisschoppen. De bisschoppen tonen voorts respect voor jonge mensen, die ip grond van gewetensbezwaren militaire dienst weigeren, en "otesteren tegen de sterk militaristische opvoeding van de jeugd rap de scholen Ook op deze punten wijken zij dus duidelijk af van ra lijn v?n de communistische machthebbers in Oost-Duitsland. De Oostduitse publiciteitsmedia hebben tot nu toe geen mel- m ,9ernaakt van de bisschoppelijke brief. Dat stilzwijgen is veel- jratekenend maar zal toch niet kunnen voorkomen dat deze vre- rasboodschap bij voorbeeld via westerse media bekend wordt 'rader de Oostduitsers. Voor ons is het een bemoedigend gege- icl ze'<s een 1 Jzeren Gordijn het denken over vrede en veilig heid niet kan tegenhouden. grenzen gebonden, merkt hij op. Bij de arbeidstijdverkorting kan de overheid een voor beeldfunctie vervullen, maar de produktiviteit en de kosten mogen niet ongunstig worden beïnvloed. De overheid mag met korter werken ook niet te sterk op het bedrijfsleven vooruit lopen, zo stelt de top ambtenaar. De jeugdwerkloosheid kan naar zijn mening worden aan gepakt door tot een betere af stemming te komen tussen be roepsopleiding, opleidings plaats, arbeidsmarkt, beloning en financiering. Prof.Rutten meent dat ook verlaging van de sociale werk geverspremies, vergroting van het aantal ondernemingen met „hoge technologie" en vereen voudiging van het vergun ning- en subsidiestelsel de economie kunnen verbeteren. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Nederlandse veehou der heeft geen reden tot klagen over de bedrijfsresultaten in het afgelopen jaar. Zijn koeien gaven meer melk dan in 1981, de prijzen stegen en ook de bin nen- en buitenlandse afzet kon zich royaal handhaven. Maar de dalende koopkracht in de derde wereld, de toenemende melkpro- duktie in de EEG en de grote Ameri kaanse zuivelvoorraden geven toch aanleiding tot zorg over de ontwikke lingen op de zuivelmarkt, „al is pessi misme een te groot woord". Dat zei gisteren voorzitter H. Schel haas van het Produktschap voor de Zuivel tijdens zijn nieuwjaarsrede. De melkprijs die veeboeren ontvin gen lag in 1982 op bijna 74 gulden per 100 kilo, een stijging van 5,75 procent. De inkomenspositie verbeterde daar door, maar vooral ook door een hogere melkproduktie. Voor dat laatste zorgde de bijzonder gunstige zomer, in de vee houderij nu al uitgeroepen tot 'zomer van de eeuw'. Schelhaas pleitte ervoor de over vloed aan voedsel in het westen ten dienste te stellen aan de landbouwont wikkeling van de derde wereld en sprak in dat verband van een nieuw Marshall-plan. Er zou een wereldvoed- selbank opgericht moeten worden, die de voedselsituatie in arme landen kan verbeteren door onder meer te ijveren voor betaalbare prijzen. HET wordt de 'creatieve' dames en heren die niet van breien hemden, maar toch graag met een 'zelfgebreide' trui pronken steeds makkelijker gemaakt. Eerst was er de brei machine, die echter nog wel eens een steekje liet vallen. Maar ook dat hoeft niet meer, dankzij de brei-computer. Door het gehele patroon van tevoren in de computer, die op de breimachine is aangesloten, te programmeren kan er niets meer fout gaan. De breicomputer is een van de nieuwtjes op de beurs 'Kreatief, die van 23 tot 30 januari in Utrecht wordt gehouden. -fotoanp Door Mick Salet WEKENLANG is Nederland overspoeld met feiten en meningen over financiële maatregelen die per 1 ja nuari zijn ingevoerd. Steeds weer werd een nieuw koop krachtplaatje (of mag dat woord niet meer gebruikt worden?) getoond, om de ge volgen van de bezuinigingen enigszins in beeld te bren gen. Maar macro-economi sche discussies in Den Haag blijven toch een, sport ver- van-mijn-bed-show. Pas als Nederland aan het eind van de maand de netto-resulta ten in de portemonnee ziet, wordt in één klap duidelijk wat Lubbers, Van Veen, Kok en De Graaf nooit echt met woorden duidelijk kunnen maken. De discussies over ver schuiving van premie-druk van werkgever naar werk nemer om het bedrijfsleven te ontlasten, wordt pas hele maal duidelijk als aan het einde van de maand op het loonstrookje blijkt dat het aantal betaalde guldens voor de WW-premie flink hoger is. Hetzelfde geldt voor de vakantie-toeslag. Uit de koopkrachtplaatjes bleek duidelijk dat de grootste groep werknemers, de men sen met de midden-inko mens, er fors in koopkracht op achteruit gaat. Misschien is het in de politieke woor denstrijd, die vooral gericht was op de uitersten in inko men, de echte minima en „vier keer modaal", wat on- derbelicht, maar met een eenvoudig rekenmachientje kon ieder met de verschafte informatie de schade toch makkelijk uitrekenen. Toch blijkt het weer ver rassend als de Unie BLHP die reken-resultaten eens op papier zet: door premie-ver schuivingen en dergelijke verliezen mensen met mid den-inkomens een flink deel van hun vakantie-toeslag. Er zijn nogal wat kantteke ningen (rekenkundig, maar ook wat betreft de vooron derstelling dat de vakantie toeslag die nu vrij onder handelbaar is, net als de af gelopen jaren afgetopt blijft) te maken bij het sommetje, maar over de globale uit komst valt niet te twisten. Opmerkelijker dan de re sultaten van het sommetje, is het tijdstip waarop de Unie BLHP, zeg maar: de vakbond van werknemers met betere banen en inko mens, dat presenteert. Juist nu de cao-onderhandelingen over het inleveren van prijs compensatie en vakantie geld in ruil voor meer werk tijdverkorting) op gang ko men. Bij de Unie BLHP is men geen groot voorstander van het blijven aftoppen van de vakantie-toeslag (niemand krijgt meer dan ƒ5200 per jaar) en het beperken van de vakantie-bijslag tot 7,5 pro cent van het bruto-inkomen. Het kabinet wil dat wel en in de Stichting van de Ar beid zijn werkgevers en werknemers tot een akkoord gekomen hierover te onder handelen. Als werknemers nu dui delijk wordt gemaakt, hoe veel guldens lager hun va kantie-toeslag deze zomer wordt, tot hoe ver daalt dan de bereidheid om (vakan tiegeld in te leveren voor arbeidstijdverkorting en an dere maatregelen, waarvan echt niet alleen de Voe dingsbond FNV sceptisch is over eventuele resultaten gemeten in meer banen. Dat is in feite de bom die de Unie BLHP legt onder de nieuwe cao-onderhandelin gen. Duidelijk is het wel. Maar om weer terug te schakelen op Haags jargon: het is natuurlijk ook een bom onder de solidariteits- gedachte. Leveren die inko mensgroepen waar de Unie BLHP zich nu bezorgd over toont, niet voldoende in, dan moet het worden gehaald bij mensen met een sociale uit kering, die toch ook al aar dig wat aan koopkracht ver liezen. Ook dat rekensom metje zouden de bij de Unie BLHP moeten kunnen ma ken. DEN HAAG - De president van de Haagse rechtbank, mr.M.R.Wijnholt, heeft giste ren de in kort geding gestelde eisen van FNV-jongeren tegen beëindiging van de RWW-uit- kering aan 16- en 17-jarige werklozen van de hand gewe zen. De rechtbankpresident oor deelde vast dat het inmiddels door het parlement aanvaarde wetsontwerp niet onrechtma tig is, daar de rechter zich niet over een wet in formele mag zin uitspreken. Ook meende hij dat de maatregel - waarbij de ouders van de jonge werk lozen ter gedeeltelijke com pensatie van de financiële ge volgen kinderbijslag krijgen - niet strijdig is met internatio nale verdragen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er moeten snel extra maatregelen worden geno men om het vliegen bij hevig onweer veiliger te maken. Die con clusie trekt de Raad voor de Luchtvaart uit het ongeluk met de NLM-Fokker-28, die op 6 oktober 1981 bij Moerdijk neerstortte, waarbij zeventien mensen om het leven kwamen. De Raad heeft gisteren uit gesproken dat er geen „schul digen" zijn aan te wijzen voor dat ongeluk. „Van enige ge brek aan het vliegtuig is niet gebleken" en het ongeluk is ook niet „te wijten aan enig> menselijk handelen of nala ten". Het NLM-toestel, op weg van Zestienhoven naar Eind hoven met als einddoel Ham burg, kwam plotseling terecht in een hevige windhoos, waar bij een vleugel afbrak en het toestel bij Moerdijk naar be neden stortte. Die windhoos was niet te voorzien. Omdat dergelijke ongeluk ken, waarbij mens en techniek machteloos staan, eens in de drie tot vijf jaar gebeuren, pleit de Raad voor de Lucht vaart voor extra veiligheids maatregelen. De techniek is nog niet zo ver dat het voorko men van ongelukken als met de NLM-Fokker-28 mogelijk is. Daarom pleit de Raad voor de Luchtvaart voor de volgen de maatregelen: Onweersbuien dienen door de piloot in beginsel te worden vermeden. Om de vliegtuigbemannin gen, verkeersleiders en lucht vaart-meteorologische dien sten tijdig op de hoogte te brengen van snelle ontwikke lingen van lokale onweers buien, moet het centrale weer- radarbeeld van Schiphol zon der vertraging ter beschikking zijn. Bevorderd moet worden dat de samenwerking tussen ver keersleidingen en luchtvaart- meteorologische diensten be ter wordt, waarbij onderzocht moet worden of in gevallen van extreme weersomstandig heden de luchtverkeersleider kan worden bijgestaan door een meteoroloog. Onderzocht moet worden of het mogelijk is een voor Euro pa gestandariseerd waarschu- wingssyteem voor onweers buien in te voeren. Zie ook De Stem Achtergrond Door Frans Boogaard DUIKBOTEN voor Taiwan, uranium voor Brazilië. Som mige Kamerleden dromen er nog van, zo verhit waren de debatten, nog maar een paar jaar geleden, die in de Ka mer werden uitgevochten op de grens van wat politiek net wel en net niet meer kon. De levensduur van het eerste kabinet Van Agt werd er niet door verkort, maar een paar maal leek het daar niet zo ver van af. Wim Kan deed toen nog stof op voor een échte nieuwjaarsconfe rence, en Kamer en kabinet hadden al hun inventiviteit nodig om uiteindelijk tot de beide leveranties te kunnen besluiten. Met haar recente verzoek aan de Nederlandse regering om vierduizend ton verrijkt uranium aan Taiwan te mo gen leveren, prolongeert Ul tra Centrifuge Nederland, de verrijkingsfabriek in Al melo, zowel de duikboot- als de uraniumdiscussie, en doemt voor het kabinet- Lubbers een nieuwe klip op, die niet zo eenvoudig te om zeilen zal zijn. De leverantie die nu al in zo'n vroeg stadium politieke beroering wekt, heeft im mers betrekking op een land dat niet alleen onze erken ning mist - wat ons ten tijde van de duikbootleveranties al in grote problemen met de volksrepubliek China bracht - maar dat zich bovendien niet heeft verplicht geen kennis van nucleaire tech nologie te verspreiden. Dat zijn precies de twee angels die de duikboot- en Braziliëdebatten nog maar kort geleden zo beheersten. En die ook nu weer voor grote politieke tegenstellin gen kunnen zorgen. Voorlopig is het zover nog niet, want het verzoek van UCN, dat met het Verenigd Koninkrijk en de Bondsre publiek samenwerkt in Urenco, is op de departe menten van Economische en Buitenlandse Zaken nog maar net in studie genomen. Daar komt nog bij dat UCN gistermiddag in een aanvul lende verklaring al stelde dat van onderhandelingen met Taiwan geen sprake kan zijn voordat met name aspecten van non-prolifera- tie (verspreiding van nu cleaire kennis) uitputtend zijn onderzocht. Daarom ook vinden woordvoerders van de res pectieve ministers, Van Aardenne (VVD) en Van den Broek (CDA), het nog veel te vroeg om zelfs maar een be gin van een standpuntbepa ling vrij te geven. Maar de belangentegenstellingen tussen EZ - een economisch zeer aantrekkelijke order - en BZ - de mogelijke mede werking aan de nucleaire wapenwedloop die door nie mand wordt gewild - is er niet minder duidelijk om. De betrekkingen met de volksrepubliek China, hoe belangrijk op zich ook, zijn daaraan ondergeschikt. Bij Buitenlandse Zaken speelt uiteraard de angst mee dat bij een nieuwe leverantie aan Taiwan de toch al op een laag pitje gezette be trekkingen helemaal wor den verbroken, maar op het Binnenhof wordt eigenlijk niet verwacht dat dit aspect in de parlementaire discus sie, zo die er komt, een erg in het oog springende rol zal vervullen. De principiële discussie over levering aan een land dat zich niet aan non-proliferatie heeft ge bonden, is veel belangrijker. En wat dat betreft is vol gens Relus ter Beek, buiten landspecialist van de PvdA en voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken, de leve rantie aan Taiwan zonder een ingrijpende beleidswij ziging aan Nederlandse zij de ten enenmale onmogelijk. Toen in februari '79 de Ka mer zich boog over de ura niumleveranties aan Brazi lië, die overigens later door Engeland werden overgeno men, aanvaardde zij een motie van zijn hand, die een aantal voorwaarden formu leert waaraan moet zijn vol daan voordat leveranties overeengekomen kunnen worden. Eén daarvan is dat het In ternationaal Atoom Energie Agentschap (IAEA) in We nen het gebruik van het uranium en zijn afvalpro ducten moet kunnen contro leren. Met zijn tot dan onbe kende toverformule „rebus sic stantibus" (vrij vertaald: als de omstandigheden zich niet wijzigen, doen we het zo) wist de toenmalige pre mier Van Agt een Kamer meerderheid achter de leve ring aan Brazilië te krijgen. Maar de ontsnappingsmoge lijkheid van toen, controle door het IAEA, is in het ge val van Taiwan niet aanwe zig, omdat dit land in tegen stelling tot Brazilië geen lid van de Verenigde Naties is. Met de motie-Ter Beek heeft de Kamer de Neder landse regering overigens ook opgedragen over de le veringsvoorwaarden onder handelingen te openen met de Britse en Westduitse re gering. Die onderhandelin gen zijn nog niet afgesloten. Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, direct na het Kerst reces, zal Ter Beek daarnaar nog informeren. En zo nodig, zal hij de regering en rege ringsfracties zeker herinne ren aan de Kameruitspraak, die tot nader order het Ne derlandse beleid bepaalt. De kans dat de leverantie ooit zal plaatsvinden acht Ter Beek overigens vrij klein, omdat behalve de Ne derlandse ook Britse en Westduitse instemming met de transactie vereist zijn. Beide landen hebben een ve torecht, en zullen dat hoogstwaarschijnlijk ge bruiken omdat voor hen geen economisch belang in het geding is: het te leveren uranium wordt allemaal of bijna allemaal in Almelo verrijkt. Maar een zo makkelijke 'vlucht' zal de oppositie het kabinet-Lubbers niet gun nen. Daarvoor is het verlan gen bij de PvdA naar de door Den Uyl aangekondig de lente te groot. <y is Dit wordt een jaar van ruk winden, dat is nu al duidelijk. Stormen slaan ons tegen de wereld en ontwortelen zelfs de stoerste binken. Het ergste is dat we die stor men niet kunnen ontlopen. Vakantiehouden zal er dit jaar niet bij zijn. Het wordt thuis zitten en luisteren naar me neer de wind. Onze portemonnee wordt snel leeggehaald. Vele vakantie honderdjes pakken nu al de koffer en zijn es weg. Ze nemen de benen naar het land van de noorderzon. Onze centen liggen bruin te worden aan verre stranden en we zien ze nooit, nooit meer te rug. Krijgen zelfs geen kaartje. Juist nu ziet het er naar uit dat ambtenaren in ruil voor hun prijscompensatie meer vakan tiedagen krijgen. Kunnen ze nog iets langer verstoppertje spelen met de storm. Er begint nu toch iets van een logica te ontstaan. Minder gas verbruikt, meer betalen. Min der vakantiegeld, meer vrije dagen. Minder gevangenisb- waarders, meer cellen. Het is even wennen, maar denk er niet te hard over na. Minder nadenken, meer plezier. Dat zal wel de fameuze „normverva ging" zijn. Staatssecreatris Korte-Van Hemel (mijn hemel) spreekt over „verdunning"^ als ze het over de gevangenissen heeft. Verdunning, vervaging,» het klinkt allemaal zo schijterig. Zal wel van de wind komen. MERIJN DEN HAAG - Verliesgevende dagbladen met een relatief kleine oplage kunnen aan spraak maken op financiële steun van de overheid, die komt uit de STER-pot. Dit staat in het Besluit Compen satieregeling Dagbladen, dat minister Brinkman gisteren het parlement heeft aangebo den. De oplage van de bladen die voor de regeling in aanmer king kunnen komen mag de 150.000 exemplaren niet over schrijden en hun spreidings dichtheid mag niet hoger zijn dan 25 procent. De uitkeringen van de regeling worden bere kend op basis van het papier- verbruik voor redactionele pa gina's van de desbetreffende kranten. UTRECHT - .Dankzij het te ruglopende ziekteverzuim hoeven de bedrijven, die lid zijn van de bij het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor (GAK) aangesloten bedrijfsverenigingen, dit jaar 225 miljoen gulden minder aan premie voor de ziektewet - die per bedrijfstak wordt vastge steld - op te brengen dan in '1982. Dat heeft de president-di recteur van het GAK, mr. H. Boitelle, gisteren gezegd in zijn nieuwjaarsrede. Het GAK (dat ongeveer tweederde van alle werkne mers bestrijkt) keerde in 1981 een bedrag van 2,77 miljard gulden aan ziekengeld uit en vorig jaar 2,75 miljard. DE werkgevers in de Rotter damse haven zien weinig heil in het inleveren van prijscom pensatie voor werkgelegen heid. Volgens hen leidt inleve ring van prijscompensatie in ruil voor arbeidstijdverkor ting tot verhoging van ar beidskosten en daarmee tot verslechtering van de be drijfsresultaten. OP 11 januari kan worden in geschreven op een 7,5 pet ze venjarige staatslening 1983 per 1987-1990. Het bedrag wordt na inschrij ving vastgesteld, maar de uitgiftekoers wordt vooraf, op 10 januari voorbeurs, be kendgemaakt. DE onderhandelingen tussen de Nederlandse Dagbladpers (NDP), de organisatie van dagbladuitgevers, en de NOS over een nieuw contract voor de publikatie van program magegevens van radio en tv in de kranten zijn mislukt. De delegaties van beide partijen constateerden dat hun stand punten te ver uiteen liggen om tot een compromis te komen.

de Stem | 1983 | | pagina 3