even..u UITBLAZEN HENGELEN IN 1983 DE STEM I Porno taboe TOPMAN EC Druk op de ket bemoedigend DONDERDAG 6 JANUAR11983 :PAGINA TWEE WIM KOCK Processie Onderdrukking Ontvoering PAPIER* VOOR UW PEN Nieuwe mentaliteit Boodschap DONDERDAG 6 JANUAR Van Aardenne zegt energie premies toe zonder goed keuring Kamer DE STEM COM T5 PAGINA Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle atd.) 01608-21550. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Hulst Steenstraat 14, 4561 AS. Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957. Tel. redactie 01620-51800. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Roosendaal Molenstraat 45. 4701 JN. Tel (alle afd.) 01650-37150. Kantooruren ma. t/m vr. van 8 15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17 00 uur. Vlisslngen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17,00 uur. DAGBLAD VOOB ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 122 Nr. 20.019 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Dr. W.A.J.M. Harkx Drs J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Lei|endekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55, Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 541 76. Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur. Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Raborek 101053738 .Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573. Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand J 61,15 per kwartaal 238,00 per jaar Postabonnementen met toeslag. Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor: Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236882 tot 17.00 uur. 2 dagen voor plaatsing. Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren. Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda. Afsluittijd adv.' 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag j 2.00 uur in Breda. Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur. 076-236394/236911. Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227. Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850. Kantooruren ma. t/m vr. van 8,15-17.00 uur. Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 41 4811 NN. Abonnementen 076-236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur. Bezorgklachten 076-236888 ma. t/mvr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur. De kerstbrief van pater Theo Smeets SVD uit Ghana was erg laat dit jaar. Begin de cember in Accra gepost en op 4 januari hier; de dag waarop de Unie BLHP ons voorrekende hoeveel hon derden guldens aan vakan tiegeld we moeten inleveren dit jaar. Het ligt misschien wat al te zeer voor de hand om deze onheilstijding van de vakbond in verband te brengen met de brief uit chaotisch en hongerend Ghana, maar het moet toch weer een keer. „Economisch gaat Ghana nog steeds verder de diepte in schrijft pater Smeets. „De honger begint nu voelbaar te worden. Mensen staan uren en uren in de hete zon voor winkels die toevallig iets te verkopen hebben en vaak moeten ze met lege handen naar huis om dat de voorraad op is voor ze aan de beurt zijn. Zwangere vrouwen en moeders van zuigelingen hebben gelukkig voorrang, dankzij hun ziekenhuis- kaarten, kunnen ze als eersten worden geholpen en af en toe kun nen ze zo een stukje zeep, een blikje melk of iets dergelijks be machtigen. Maar met dat magere rantsoentje kun je echt geen kind in leven houden. Als de borstvoe ding onvoldoende is of helemaal ontbreekt dan is het kind praktisch ten dode opgeschreven. Dat is Ghana vandaag, eens Goudkust genoemd. Twintig jaar geleden werd de jonge natie van Nkroema nog een grote toekomst voorspeld en was Ghana een ont wikkelingsvoorbeeld voor andere jonge Afrikaanse staten. Gelukkig- zo vervolgt pater Smeets zijn brief - „is de oogst dit jaar zeer goed geweest. Wat groenten en fruit aangaat is er dus wel voldoende te koop, maar- waar moeten de mensen het mee bereiden? Er is geen olie, geen vet, geen margarine, geen boter, geen meel, geen suiker en nu zelfs al geen zout meer. Het is praktisch onmogelijk voor ons om ons een reële voorstelling te maken van het soort dagelijks le ven waartoe de chaos en het ge brek leiden. Pater Smeets be schrijft ook niet de toestand in een of andere bush-stad. Nee, dit is Ac cra, de hoofdstad van Ghana. Er komt nog iets bij: „De zieken huizen zijn er ook miserabel aan toe. Geen verband, geen medicij nen, geen zuurstof, geen electrici- teit en ga zo maar door. En dan worden er toch nog operaties ver richt waarvan er vele nog slagen ook! Alsof een bijna absoluut gebrek aan vrijwel alles nog niet voldoen de is, heerst er ook angst. „We ■- De Ghanezen zijn van nature opgewekt en muzikaal. In tijden van nood zijn ze ook vindingrijk. hebben de zoveelste, deze keer dan eens mislukte, staatsgreep achter de rug. De spanning blijft echter hangen en de mensen heb ben het gevoel op een tijdbom te zitten. Zodra er ergens een knal- pijp van een auto wat erg hard van stapel loopt, dan zie je de mensen naar alle richtingen verdwijnen, ledereen ziet overal geweren en kogels! Dit is erg tragisch, maar be grijpelijk. Pater Smeets is directeur van het Diocesaan Pastoraal Centrum in Accra. Vorige maand beleefden hij en zijn medewerkers een feestelijk moment: „Na zes jaar van aanvra gen indienen en geen antwoord ontvangen, ben ik er ineens in ge slaagd een telefoon in ons centrum geïnstalleerd te krijgen. Maar het gaat over Ghana en dus: „Dat betekent echter niet dat het beestje nu ook al functioneert. Dat zal nog wel een halfjaar duren. 'Wat vandaag niet kan, komt mor gen aan de beurt', zegt men hier. Geduld is in Ghana een absolute vereiste om in leven te blijven en de maagzweren verre te houden. Door de keuze van bovenstaan de citaten heb ik misschien de in druk gewekt dat de kerstbrief van pater Smeets een somber docu ment vol kommer en kwel is. Dat is allerminst het geval. Hij schrijft ook opgewekt over zijn Sacraments processie, waar iedereen aan mee deed, katholiek, protestant of on gelovig. „Naar Nederlandse be grippen was het heel zeker één grote bende. Maar niet voor onze mensen hier. De processie was Chinezen die betrapt worden met pornografische boekjes of plaatjes kunnen fors gestraft worden met dwangarbeid op staatsboerderijen en boetes tot maximaal 3500 gul den, zo is gisteren vernomen van radio Kanton. De Chinese leiders hebben on langs een begin gemaakt met een nieuwe kuisheidscampagne om de hand over hand toenemende be langstelling voor pronografie, zelfs onder Chinezen die recht in de ro de leer zijn, in te dammen. De Kan- tonese radiozender meldde dat iemand zelfs schuldig kan worden bevonden aan overtreding van de verscherpte anti-porno-wetgeving al ontbreken daarvoor de harde bewijzen. Ook degenen die pornografisch materiaal verhandelen stellen zich bloot aan harde strafrechtelijke vervolging. In de nieuwe wet wordt overigens datgene al aangemerkt als pornografie, wat naar de wes terse normen niet meer dan pikant mag heten. (AP). FOTOARCHIEF DE STEM één grote menigte zingende, dan sende en met zakdoeken zwaaien de mensen. Wij hebben geen be hoefte aan fanfares en tamboer korpsen om een processie muzi kaal op te luisteren. Dat doen onze mensen het hun eigen stemmen. Vol bewondering schrijft hij ook over de opgewekte vindingrijheid van „zijn" Ghanezen. „Ik sta tel kens weer verbaasd over de vin dingrijkheid van de Ghanees. Hoe de mensen hier uit niets toch nog iets tevoorschijn kunnen toveren is inderdaad mirakuleus. En dankzij die vele mirakels van elke dag blij ven we netjes in leven. Jullie hoe ven dus geen bevrijdingslegertje te sturen. Gelukkig maar, denk ik bij me zelf, want waar zouden we dêt weer van hebben moeten betalen. Aan het slot van zijn brief wenst pater Smeets ons „een schitteren de Kersttijd met veel huiselijke vreugde en dan maar weer met vol le moed het Nieuwe Jaar in. Ik heb hem teruggeschreven: „Bedankt vooral voor de ons toe gewenste volle moed. Want die zul len we hier nodig hebben. Jij weet het misschien niet, maar wij bele ven hier de ernstigste economi sche crisis sinds de tweede we reldoorlog. Gelukkig waren er nog wel volop kerstbomen en ze venklappers dit jaar, maar verder zitten we heel diep in de misère. Daar zal hij wel even stil van wor den, pater Smeets rilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ SPIRO AGNEW, de indertijd ge dwongen afgetreden vice- president onder RICHARD NI XON, heeft dinsdag ruim 268.000 dollar (ongeveer 700.000 gulden) moeten be talen aan de staat Mary land voor het smeergeld dat hij tussen 1967 en 1969 zou hebben opgestreken toen hij gouverneur van Mary land was. De betaling volgt op de uitspraak van een rechtbank, die in 1981 be paalde dat Agnew de 147.500 dollar die hij zou hebben aangenomen plus de daarbij behorende rente aan de staat moest terugbe talen. De uitspraak dat hij steekpenningen heeft ont vangen en deze moet terug betalen is gedaan door een civiele rechtbank. De ge wezen vice-president heeft twee keer beroep aangete kend tegen dit vonnis en besloot eerder deze week geen gebruik te maken van zijn laatste beroepsmoge lijkheid, maar te betalen. Agnew werd in 1973 ontsla gen als vice-president en veroordeeld tot drie jaar voorwaardelijke gevange nisstraf en 10.000 dollar boete wegens belastingont duiking. Naar aanleiding van een in gezonden brief van de heer R. Maas van 19 nov. j.l. en een naschrift op een vraag van mij in papier voor uw pen van 25 nov. j.l. Mijn antwoord op het na schrift van de redactie werd door de Stemredactie niet geaccepteerd voor volledige publicatie. De hierop vol gende briefwisseling tussen de Stemhoofdredacteur en ondergetekende resulteert in deze brief. Een ogen schijnlijk late reactie dus. De brief van de heer Maas gaat over de onderdrukking en moord in Guatamala. Hij is geschokt n.a.v. een tv-uit- zending en wil zijn afschuw uitspreken. Letterlijk ver volgt hij dan zijn brief ech ter met: En als ik dan in Ne derland lees van „vrouwe nonderdrukking" dan ont kom ik er niet aan te den ken: wat een luxe! Daarom zeg'ik: laten we a.u.b. onze aandacht en energie aller eerst richten op de „onder drukking" in Guatamala, Honduras, El Salvador. Daar is uitbuiting! Daar is onderdrukking! Bij het lezen van deze zin moet iedere kritische lezer toch stilstaan. Daarom vroeg ik de heer Maas in pa pier voor uw pen van 25 nov j.l. het volgende: Bedoelt de heer Rinie Maas dat zolang er nog ondrukking is in Guatamala, er wel vrouwe- nondrukking in Nederland mag zijn? Hierop voelde de Stem re dactie zich geroepen een te genvraag aan mij te stellen in een naschrift nl: Vloeit uit de vraag van geachte in zendster voort, dat zij de „vrouwenonderdrukking" in Nederland van gelijke orde acht als de vervolging van de Indianen in Guatamala? Ik geloof dat men elke vorm van onderdrukking onvoor waardelijk af moet keuren en moet bestrijden, zonder te beoordelen waar, door wie en hoe. Ook uit het absurde na schrift van de redactie blijkt dat deze vindt dat je eerst de graad van onderdrukking moet bepalen, eer je het af moet keuren. Concluderend: Alle onder drukking moet worden be streden. Ik hoop dat de heer Maas en de redactie van de Stem het hiermee eens zijn, hoewel dit beslist niet blijkt uit wat ze schrijven. Mevr. J. YV'eeda-Gout, Etten-Leur. Ik wil mijn ergernis kwijt over het stukje „Bloemen- koopman ontvoerd?" in de Stem van 27 december j.l. l 7ös Uit het stukje lijkt of er niet zo erg veel in het werk ge steld wordt te achterhalen of de man inderdaad is ont voerd. In de zaak Van der Valk stonden de kranten bol van alle verhalen en gede tailleerde verslagen. Nu het een bloemenkoopman be treft (dit wordt ook bena drukt door de kop!) en er geen losgeld wordt gevraagd blijkt de zaak niet zo gewel dig interessant te zijn. Maar het gaat wel om een men senleven, net zo goed als in de zaak Van der Valk. Bah! Ik vind dit een walgelijke vorm van discriminatie! Nannie Leemreize Breda. De jaarwisseling stond in het teken van vooral Freek en Sonja. Het tv-scherm da verde van een bepaald soort woorden. Taalkundig juist, maar met een twijfelachtige inhoud. Moeten daarvoor voortaan bekwame artiesten zich lenen? In het voetspoor van Koot en Bie? De nieuwe mentaliteit van uitgewerkt Nieuw Links? Dat bisschop pen met hun gesprek met de top van de PvdA daar zijde lings hun steun aan geven (want zo komt dat over) is voor velen een raadsel. Dan blijft het Christendom al leen nog maar goed voor ar me herdertjes, voor mensen die nog zo dom zijn dat zij werken, en voor oude men sen zoals Simon en Anna. Voor wie nog niet zgn. mon dig zijn en het nooit willen worden, of voor hen die niets meer te hopen hebben op de wereld. Den Haag H. Rutges Op kerstavond heeft de heer Lubbers, Christen-Demo craat de zwakken een nare boodschap gebracht. De •huisjesmelkers worden weer bevoordeeld, maar vele huurders kunnen de lasten niet meer aan. Toch gaan de huren weer 5% omhoog. Op kerstavond zo'n „blijde boodschap". Mevr Schoones Breda Econ in ja 90 1 DEN HAAG - Minister Van Aardenne (Economische Za ken) stelt aanvragers van WIR-energiepremies, waar onder ook tuinders, voor tien tallen miljoenen guldens steun in het vooruitzicht zonder daarvoor goedkeuring te heb ben van het parlement. De bewindsman is door het beloven van de toeslagen op energiebesparende investerin gen alvast begonnen met het jitvoeren van een wetsont werp, dat het parlement nog moet behandelen. „We zitten er ook een beetje mee in onze maag, maar we rekenen erop, dat het wetsont werp door de kamer wordt goedgekeurd", aldus een voordvoerder van de minister. Tij erkent, dat de kamer nau welijks een andere keus blijft, omdat bij het besluit te inves- eren de premie een doorslag gevende rol kan spelen en er iaarom verwachtingen zijn gewekt. Volgens de nieuwe, nog niet bekrachtigde normen, kan van een energie-arme investering 20 procent minus 5000 gulden Eranchise aan premie worden ontvangen. Daarvoor moet een aanvraag worden ingediend bij de Dienst Investeringsre kening in Zwolle, die een ver klaring opstelt rpet daarin het Dedrag waarop de aanvrager „behoudens parlementaire goedkeuring" recht heeft. Deze gegevens brengt de premie-gerechtigde vervol gens ter kennis van de fiscus, die de bedragen verwerkt in de aanslag. „Op 1 april dient er aangifte te worden gedaan en naar we hopen heeft de kamer bet wetsontwerp voor die da tum goedgekeurd." Mocht de volksvertegen woordiging onverhoopt de wetswijziging verwerpen, dan kost dit de belastingdienst handenvol werk om de juiste aanslag vast te stellen, terwijl de aanvrager een forse tegen valler te verwerken krijgt. tl s< Zi g< w d d si si b a jf* ir r DAT er flink bezuinigd moet worde Rond de cijfers dienen in de richting van de wijzers van de klok, woorden van vier letters te worden ingevuld. De eerste letter van ieder woord komt in het vakje bo ven het cijfer te staan. 1 vochtig, 2 zak, 3 hete vul- kaanstof 4 schaapkameel, 5 hoge stand, 6 natuur, 7 om roepvereniging, 8 spiritus in vaste vorm, 9 nobel, 10 cir kelvormig, 11 plaats in Italië, 12 drank, 13 loven, 14 om laag, 15 ongaarne, 16 dus (Latijn). -ia 91 'apou 9i '133U tl 'U313 Cl 'aai/) Zl 'ouda 11 'puoa or japa 6 'Djatu g 'VHVA i 'pavv g 'japn g 'duld/ p 'vav[ g jovq z 'iudjj/ r 6uisso\do Terugblikkend naar 1982 be ziet de hengelaar het achter ons liggende jaar met ge mengde gevoelens. Zeevissers hebben noch een goed noch een slecht jaar achter de rug. De vangsten waren erg mid delmatig te noemen. Neem schol. De schol heeft het in 1982 duidelijk laten afweten. De oorzaak daarvan lag 'm voornamelijk in de wel zeer lage temperatuur van het zeewater. De schol trekt zich dan terug naar ge bieden waar het water een constanter temperatuur heeft alvorens naar de kust terug te komen. Het beroep heeft daarvan geprofiteerd, want de plaatsen waar schol te vangen was waren bekend. Er zijn dan ook miljoenen schollen bovengehaald, re den waarom een sterk ver minderd aantal schollen het kustwater dit jaar konden bezoeken. Ook de schar blijkt wel wat van dezelfde omstandig heid te lijden gehad te heb ben. De Oosterschelde leek sommige weken van januari en februari welhaast volko men verlaten voor wat de schar betreft. Nu ook het Wad en de Westerschelde. Zelfs wat verder uit de kust was er geen schar te beken nen. Ook daar kunnen over matige vangsten van het be roep debet aan zijn. Zo was het echter aller minst in de zomer. De zeevis- serij met de hengel werd hier en daar volkomen onmoge lijk gemaakt door het vele groen, de overvloed aan gar nalen en het mooie weer! Pa ling, tong, zeebaars, ze lieten het aas van de hengelaar veelal ongemoeid, om pas wat later in het seizoen toe te grijpen. En dan de kabeljauw. Veel sportvissers hebben er geen moeite mee 1982 tot het meest miserabele kabeljauwjaar van de laatste decennia uit te roepen. Vanaf de kant werd hier en daar een leuk visje gevangen, maar vanaf de grote sportvissersschuiten was het ronduit pure knud de. Dat lag niet aan de sche pen en de schippers, maar grotendeels aan de voor ka beljauw ideale voedselsitua tie van dit jaar (veel meer garnalen dan normaal) en de vangst van het beroep op de ze vissoort, hetgeen te mer ken was aan de lage prijzen voor kabeljauw in de vis winkels. Zoet Van het zoete water kwamen in 1982 heel andere berich ten. Veel zoetwaterhenge laars achten 1982 een visjaar waarin het buitengewoon goed vissen was. Zelfs in het begin, toen ijs en sneeuw het water bedekten, werden vooral in de haventjes erg goede vangsten gemaakt. Dat beeld zette na de start (28 mei) van het visseizoen dui delijk door in de vangsten die konden worden gemaakt op het wijde water. De Bies- bosch is daarbij duidelijk achtergebleven. Daar was het zonodig nog minder dan an dere jaren en dat was niet al te gul. Goede uitzonderingen wa ren afgelopen jaar de grote rivieren en met name het Hollands Diep en het Ha ringvliet. Er kon weer volop grote voorn worden gevan gen. Ook wateren als De ■Mark, het Wilhelminakanaal e.d. lieten zich bij tijd en wijle van hun beste kant zien. Opvallend was juist dat de vangsten niet alleen vaak vrij groot waren, maar dat de vis ook van redelijk for maat mocht worden ge noemd. Veel grote voorns en brasems dit keer. Voor de op lettende sportvisser werd ook duidelijk dat het goede weer een uitstekende belofte in hield voor 1983. Het water krioelde letterlijk van het leven, hetgeen in 1983 en vol gende jaren zeker een goede groei van roofvis en een her stel van de witvisstand zal opleveren. Over roofvis gesproken. Ik kan me niet herinneren zo veel meldingen van grote snoeken te hebben gehad als dit jaar. Vreemd is dat niet, zeker niet wanneer men de groeisnelheid van een snoek in ogenschouw neemt. 80 cm snoek behoeft soms nog niet eens 4 jaar oud te zijn en een snoek van 2 jaar heeft in de meeste gevallen allang een lengte van boven de 60 cm bereikt. De snoekbaars deed het duidelijk minder goed (te veel jong grut?), waarbij het opvallend mag worden genoemd dat de Mister Twis ter in heel veel gevallen de meeste vis opbracht, maar het dode aasvisje nog altijd de grootste. Het ivat mindere herfst weer gooide voor de meeste bezuinigd gemeen als onontkoombaar aanva minigingen in brede lagen van de ot irritatie. Die ergernis komt niet a de lasten worden verdeeld, maar o iommige bezuinigingsmaatregelen Twee voorbeelden: het aardgas wijl de olieprijs op de wereldmark ran het Nederlandse aardgas de I irijs opdringen. Motief: doordat di sportvissers wat roet in he 'mspringtop dringend advies var eten en ook de neiging df Josbaten van diezelfde overheid te roting. Dat kan niet dus.... Het is a 'at neemt niet weg dat het publiek Hetzelfde geldt ten aanzien van ien bij het openbaar vervoer. Jarer tam aangepraat. Je was niet milieu 1e deur liet staan. Maar nu die c erpen en steeds meer mensen v ruik gaan maken, worden ze ges iet een forse tariefsverhoging, d jpenbaar vervoer weer omlaag mc an ook nog het aantal arbeidspla verre stekken te laten ui wat ze waren (bezuinigt nietwaar?) vertekende hei| beeld voor het einde van 191 heel wat. Degenen die volhielden konden -vaak re kenen op prima vangsten ei ze hadden de stekken meestsi] maoT voor het uitzoeken. Wat 1983 brengen zal? Nie mand die daar een verstan dig woord over zeggen fcaifcizend verminderd al is er wel hoop dat het voff de zeevisserij wat beter zoll gaan. Zelfs de hengelaani met de kleine bootjes begon nen al te klagen. De zoetwatervisserij zalj ook in 1983 dankbaar ge bruik maken van mooi weer Veel sportvissers zullen hut al of niet vrijwillig verkre gen „vrije" tijd langs de wa terkant willen doorbrengen Is er wat viswater in de buurt dan is dat wel zo aangenaam Zeevissers zullen het wal verder van huis moeten zoe ken al is goed viswater zoals bijvoorbeeld de Oosterschei Als het kabinet op deze wijze v< 'an de maand, als de meeste met 'en lichter loonzakje naar huis gas ?e verrassingen komen te staan, nbeperkt worden opgevoerd. -EN moedige, hoopgevende stap. <e brief omschrijven waarin het Óo rolgmg van de Oostduitse Evange Jen de bewapeningswedloop uitsp >are wederzijdse ontwapening. D leperken zich niet tot een veroordc a' biologische wapens. Ook een Jens wordt als immoreel aangem tot massale vernietiging leic de nabij Tholen, St. Anna- rechtvaardigen oorloq, bestaat me! I n ar% zl /\T li TTrtl - j i ue bisschoppen tonen voorts re 'P grond van gewetensbezwaren fotesteren tegen de sterk militaris P de scholen. Ook op deze punte le Hn ven de communistische mac De Oostduitse publiciteitsmedia lln9 gemaakt van de bisschoppelij 'etekenend maar zal toch niet kur 'esboodschap bij voorbeeld via lnder de Oostduitsers. Voor ons i en dat zelfs een IJzeren Gordijn h eid niet kan tegenhouden. land of bijvoorbeeld het Vol kerak dichtbij. Het Volke rak, het Markizaatmeer en de Krammer gaan voor de sportvisserij op zee binnen enkele jaren verloren. Het is] de vraag of het Oosterschei degebied zo'n klap wel kam verdragen. Het zijn immersi de broedgebieden van de jonge vis en eenmaal weg....

de Stem | 1983 | | pagina 2