Olympisch festijn in 1984 kost \elastingbeta Ier in VS niets PERTEM-S£Xn£ nnors dam KEIHARDE BUSINESS ZORGT VOOR HEEL ANDERE AANPAK DINSDAG 4 JANUAR1198 )INSDAG 4 JANUAR11983 joewel de Olympische Spelen van >80 in Moskou nog tamelijk vers in >t geheugen liggen, zijn de tmende Spelen nog slechts reeëntwintig maanden van ons «rwijderd. Op 28 juli 1984 zal in het Memorial Coliseum van Los ïgeles de door Walt Disney roductions geënsceneerde leningsceremonie voor de 23ste [lympische Spelen worden >houden. Een sportevenement dat >or het eerst in de geschiedenis il worden afgewikkeld zonder >moeienis van de overheid. |hlet organisatiecomité, The Los ngeles Olympic Organizing ommittee(LAOOC), had zich tot [>el gesteld met gebruikmaking van estaande accomodaties en lanciële steun uitsluitend uit de irticuliere sector, de Amerikaanse ilastingbetaler voor onvrijwillige jdragen te vrijwaren. Een volutionair idee, uit nood geboren, omdat de stad Los Angeles niet bereid bleek om zich hiervoor in de schulden te storten, dat aanvankelijk met een fikse dosis scepsis werd begroet. Het Internationale Olympische Comité (IOC) had na de aanwijzing van Los Angeles voor de Spelen van 1984 zeven maanden nodig om zich te laten overtuigen van de kans van slagen. Het ging uiteindelijk overstag, veel keus had het IOC ook niet omdat de enige tegenkandidaat van de Californische metropool, Teheran, zijn kandidatuur had ingetrokken. Nu, op minder dan twee jaar van de opening, zijn de twijfels rond de 'Spelen van de commercie' grotendeels weggenomen. Hoe een groep gewiekste zakenlieden erin is geslaagd dit te verwezenlijken, wordt in bijgaand verhaal uit de doeken gedaan. Een van onze verslaggevers bracht een bezoek aan Los Angeles. schotland ■w II! llllllUlllllllilllll T2g lik T43 Er wordt druk gewerkt om de accomodatie op tijd gereed te krijgen. - FOTO ARCHIEF DE STEM I ■eldtennistoernooi, dat vanj in het Sportpaleis Ahoy' inl dt gekenmerkt door een bij-| e meest opvallende namenj Björn Borg. De Amerikaan id finalist tegen Guillermcl nbledon en Flushing Mea-I ind om "Rotterdam" ook opf door Loon Krijnen os Angeles speelt op zeker Door Dirk van der Kaap latie. Zonder eventuele bo- lusbij dragen of zwart uit- letaalde startgelden is hel lit jaar opgetrokken tol 165.000 dollar (ongeveei 100.000 gulden). De winnaar 8 Angeles (UCLA). ds enkele maanden heeft het Los Angeles ympic Organizing Committe (LAOOC) een uw kantoor betrokken aan de rand van het rein van de Universiteit van Californië in steekt dit jaar 50.000 dollai n zijn zak (bijna 135.000 gul len) en de verliezer de helft laarvan. De ABN, de hoofdsponsor /an het toernooi, heeft in /erband met de tienjarige uitgave van het toernoo blijkbaar een forse scheut water in de wijn gedaan Vorig jaar, bij de persconfe rentie na de finale, sprak de directie van de bank zijr ernstige twijfels uit over he voortbestaan van het toer nooi. "We moeten eerst maar eens bekijken in hoeverre het in deze tijd moreel haal baar is om een tennisser voor een weekje werk he viervoudige modale jaarsa laris van een werknemer van onze bank uit te beta len", zo heette het toen. De gebruikelijke pessimistische geluiden na afloop van hel toernooi in Rotterdam zul len straks wel opnieuw te horen zijn. De publiciteits- waarde van het tweede lus trum blijkt desondanks be langrijker dan de morele be let sobere drie verdiepingen hoge gebouw wordt ■eet na het beëindigen van de Olympiade overge- igen aan de gigantische, meer dan 30.000 studenten lende 'studiefabriek'. jaar zelf naar voren bracht In dat licht bezien zal he' ABN-toernooi in Rotterdam ook wel moeiteloos het twin tigjarig bestaan halen. De volgende spelers hebbel zich tot nu toe aangemeld voo het wereldtennistoernooi in Rot terdam: Jimmy Connors (VSt Gene Mayer (VSt), Peter McNa mara (Aus), Björn Borg (Zwe Mark Edmondson (Aus), Buste Mottram (Eng), Tim MayotH Sadri (VSt), Van Winitsky (VSt! Pavel Slozil (Tsj), Pat Dupr (VSt), Henri Leconte (Fra), Vic tor Amaya (VSt) en Rod Frau ley (Aus). Een geschenk van het or ganisatiecomité, maar ook weer niet helemaal, want de universiteit heeft zelf een kwart van de bouwkosten voor haar rekening moeten nemen. Het symboliseert een beetje de handelswijze van het LAOOC, het pretendeert de gemeenschap een grote dienst te bewijzen met gel den afkomstig uit het be drijfsleven. Leiding De grote man achter het LAOOC is Peter V. Ueber roth die sinds 1979 de titel van president voert. De 43- jarige is het schoolvoorbeeld van de man die de 'Ameri kaanse droom' heeft verwe- zwaren, die de sponsor vorig zenlij kt. Goed voorkomen, sportief, gelukkig getrouwd en miljonair. Hij startte twintig jaar geleden met een reisbureau dat inmiddels is uitgegroeid tot het op één na grootste van de Verenigde Staten (First Travel Corpo ration). Zijn rechterhand is Harry L. Usher, vice-president en general-manager. Deze ju rist, met als specialiteit de (VSt), Hank Pfister (VSt), Johi wet„evine betreffende 7a- saHri (VSO Van winitskv tvsi ,wetgeving Detrenenae za- Celtic liep maandag verr send tegen het vierde verli punt aan in de thuiswedsti ponder controle hebben. ken op het gebied van de amusementssector, werkte tot voor kort in het Walhalla voor advocaten, Beverly Hills. De in het domein van de filmsterren opgedane er varing maakte hem bij uit stek geschikt contracten af Ie sluiten met sponsors en 'igenaren van de te gebrui ken sportaccomodaties. Twee handige heren die de Olympische zaken behoor- tegen FC Dundee. Celtic n soepel de leiding door Bu en Nicholas. Dundee kW Hoewel van diverse kan ten het predikaat 'Spelen van de commercie' op de ko- echter terug door twee stel jnende grote gebeurtenis in momenten en fraaie doelpi 1984 is geplakt, draait ten van Sinclair. Aberdi Ueberroth de zaak helemaal steeg naar de tweede pl» door een overwinning met op Dundee United, dat voor wedstrijden op die pos stond. Simpson, Weir McGhee scoorden. Uitslagen: Celtic - FC Dui 2-2, Dundee United - Aberdeen Hibernian - St.Mirren 1-1, Mol „Ik durf rustig te stellen lat het de minst commercië le spelen uit de geschiedenis sullen worden. Er worden lij voorbeeld hooguit vijftig, naar waarschijnlijk veel Hinder officiële sponsors toegelaten. Ter vergelijking, Ie Winterspelen in Lake ?lacid werkten met maar IJl iefst 381 sponsors. Boven- lien worden ze zorgvuldig Kilmarnock 3-0, Motherwel geselecteerd waarbij repu- Glasgow Rangers 3-0. latie en toewijding met be rekking tot de jeugd en de Stand: 1 Celtic 18 - 32, 2. Al 'port in het algemeen een deen 19 - 29, 3. Dundee Un. 18 4. Glasgow Rang. 18 - 18, 5. Dundee 18 - 16,6. St.Mirren 19 7. Morton 19 - 14, 8. Hibernian 13, 9. Motherwell 19 - 13, 10, marnock 19 - 9. in 'rote rol speelt." „Iedere sponsor krijgt de tolegenheid meer te doen in 'et belang van de Olympi sche Spelen dan alleen maar een financiële toezegging. Zij kunnen op verschillende manieren bijdragen, bij voorbeeld door verbetering en uitbreiding van accomo daties te financieren. De grote ondernemingen die in het verleden altijd hebben geprofiteerd van door sport lieden op de Spelen vergaar de populariteit, zullen hier door voor het eerst het me rendeel van de kosten voor hun rekening nemen." „Een goed voorbeeld van hoe een onafhankelijk zake lijk systeem kan werken. Wij kunnen zelfs garande ren dat 1984 winst zal ople veren. Dit overschot komt geheel ten goede aan de amateursportbonden in de Verenigde Staten omdat de LAOOC een organisatie is zonder winstoogmerk." De totale organisatiekos ten belopen een bedrag van ongeveer 450 miljoen dollar. Ter dekking hiervan staan het LAOOC drie bronnen ter beschikking waarvan niet de te verwachten sponsor gelden de voornaamste is, maar de verkoop van radio- en televisierechten. De derde zuil is de kaartverkoop die pas het komende voorjaar van start zal gaan. Aan tele visiecontracten is tot op dit moment voor zo'n kwart miljard dollar afgesloten. De Amerikaanse maatschappij ABC tekende voor 225 mil joen, West-Europa voor 16 miljoen, terwijl kleinere contracten zijn aangegaan met Australië, Nieuw-Zee- land en de Filippijnen. Grote brokken als Japan, Oost- Europa en Zuid-Amerika moeten nog komen. Omdat het geld vooruit betaald wordt heeft het LA OOC inmiddels een aardige rente opleverend werkkapi taal verzameld. Aan de an dere kant eist het IOC onge veer een kwart van de tv- opbrengsten voor zich op. Aan de kaartverkoop denkt het LAOOC 80 mil joen dollar over te houden terwijl op de souvenirspro- duktie een winst van naar schatting tien miljoen kan worden gemaakt waarvan de helft inmiddels in de schatkist van het comité is gevloeid. De derde, zekere bron van inkomsten, waarop de orga nisatoren bouwen, de spon sors, moet 116 miljoen dol lars opleveren. Zeventig procent van dat bedrag is reeds aan het comité overge maakt, naar nog acht kandi- Peter V. Uberroth daat-sponsors wordt nog ge zocht. Een traditionele Europese mogelijkheid om het budget aan te vullen, het houden van loterijen, stond niet ter discussie omdat de staat Ca lifornië dergelijke bezighe den verbiedt. Ook giften aan het comité zijn niet mogelijk door de bijzondere onderne mingsvorm die het LAOOC heeft gekozen. Officieel De sponsors doen inmid dels hun best aan de eisen van het LAOOC, niet te ver warren overigens met het Amerikaanse Olympische comité, USOC, te voldoen. Zij mogen zich in de recla mecampagne met het predi kaat 'Official Sponsor' tooi en en doen dat met verve. Southland Corporation, die levensmiddelenzaken bezit onder de naam 7-Eleven en een wielerploeg sponsort met onder anderen Eric Hei den en zijn Nederlandse ma nager Charles Taylor, roept uitbundig uit: „Wij hebben ons tot doel gesteld al onze klanten en medewerkers volledig te interesseren voor de Olympische Spelen." De luchtvaartmaatschappij United Airlines: „Wij vin den het buitengewoon ple zierig de Spelen te onder steunen, omdat wij zo in de jeugd geïnteresseerd zijn." Dat zijn ongetwijfeld ook Anheuser-Busch, een van de grootste bierbrouwerijen ter wereld en het wat onschade lijker merk Arrowhead Pu- ritas, dat officieel de Spelen van drinkwater mag voor zien. Verder zijn onder meer Coca Cola, Canon, American Express, Levi Strauss en McDonald's van de partij. Arco (Atlantic Richfield Corporation) volstaat niet met de kosten van de atle tiekbaan in het Olympisch stadion voor haar rekening te nemen, maar financiert tevens zes andere banen van Olympisch formaat in het stedelijk gebied van Los An geles. Southland geeft een indi recte bijdrage door het Velo drome te laten bouwen ter waarde van vier miljoen dollar. General Motors laat 500 Buicks rijden om offi cials te verplaatsen. First Interstate Bank opent vijf tijdelijke kantoren als servi ce aan de deelnemers en be geleiders, terwijl Levi Strauss 14.500 uniformen voor de officials zal maken. Mc Donald's legt drie mil joen op tafel voor het Olym pisch zwembad dat in aan bouw is op de campus van de pal ten noorden van het Co liseum liggende Universiteit van Zuid-Californië (USC). Van al deze commerciële ac tiviteiten zal de Europese te levisiekijker overigens geen weet hebben, de regels van het IOC laten reclame, in welke vorm dan ook, niet toe. Alles bij elkaar genomen lijken Ueberroth en Co. het tot nu toe niet zo slecht te hebben gedaan. Er zullen geen problemen met de ac comodaties zijn, op twee na waren deze allen reeds voor handen en de organisatie lijkt te voldoen aan de opzet alleen gelden uit de zakelij ke sfeer nodig te hebben. Desondanks is het imago van het LAOOC niet be paald gunstig. Ueberroth is daarover teleurgesteld. „Vooral van de Amerikaan se pers hadden wij wat meer steun verwacht. Als ons idee om geheel los van de over heid een dergelijk evene ment te organiseren in de praktijk werkt, en dat zal het, hebben wij toch iets ge presteerd waardoor men met meer vertrouwen in de Olympische toekomst kan kijken. Na Montreal en Lake Placid is gezegd dat de als- Harry L. Usher maar stijgende kosten de doodsteek voor de Spelen zullen betekenen, maar wij bewijzen dat het ook anders kan. Daarnaast wordt ver wacht dat 1984 ons land drie en een half miljard dollar aan extra inkomsten zal op leveren. Ik moet nog zien wie dat zou kunnen evena ren." Veiligheid Dat het Los Angeles Olympic Organizing Com mittee niet altijd rooskleu rig in beeld is gekomen, dankt het bijvoorbeeld aan zaken als 'wie draagt de kosten voor de veiligheid van de deelnemers'. Al vier jaar lang onderhandelt de stad Los Angeles met het co mité over een grotere bij drage van het LAOOC dat slechts drie van de twintig miljoen dollars wil fourne ren, het restant behoort tot de verantwoordelijkheid van de stad vindt het comité. Een reactie die vragen heeft opgeroepen want op deze wijze kan moeilijk worden volgehouden dat de Spelen de belastingbetaler geen geld kosten. Deze maand wordt alsnog een overeen komst in deze verwacht hoe wel besprekingen die in de eerste week van oktober zouden plaatsvinden reeds werden uitgesteld. Een nog grotere bron van zorgen voor Ueberroth en de zijnen is de uitgave van her- denkingsmunten. Hoewel de te verwachten opbrengst hieruit niet in de begroting van de Spelen is opgenomen, is het niet te versmaden als appeltje voor de dorst. Bij vorige Olympische Spelen heeft het uitgeven van mun ten tot enorme winsten ge leid. 'München 1972' bracht de Westduitsers ruim zes honderd miljoen gulden ex tra in kas. 'Montreal 1976' nog altijd de helft, terwijl 'Moskou 1980' meer dan tweehonderd miljoen gul dens opbracht. Niet zo verwonderlijk dat de Amerikanen dromen hadden van inkomsten van tegen de tweehonderd mil joen dollar, waarvan de helft naar het Amerikaanse Olympische Comité zou gaan. De opzet van het LA OOC was als volgt: er zou den door de Amerikaanse Munt zeventien verschillen de herdenkingsmunten wor den gefabriceerd die vervol gens tegen een bescheiden prijsje aan twee commercië le ondernemingen zouden worden doorverkocht om over de hele wereld op de markt te worden gebracht. Compromis Het plan leek aanvanke lijk op weinig weerstand te stuiten. Het wetsvoorstel kreeg de steun van uiter aard het LAOOC, het Witte Huis en een Senaatscommis sie om daarna de volledige Senaat te passeren zonder een enkele wanklank. De problemen ontstonden in het Huis van Afgevaar digden, waar het naar een subcommissie was verwe zen, onder voorzitterschap van ene Frank Annunzio. Deze afgevaardigde van de staat Illinois was gealar meerd omdat het wetsvoor stel onder meer gelegenheid bood aan kopers om de aan koop aftrekbaar te maken van de belasting. In het uiterste geval zou de Ameri kaanse staat daardoor wel honderd miljoen dollars aan belastingopbrengst kunnen ontgaan. De openlijke steun van het LAOOC aan dit wetsvoorstel kwam daar door in een merkwaardig daglicht te staan, het steun de immers een wet die de staat veel geld zou kunnen Sam the Eagles, de offciële Olympische mascotte kosten wat tegenstrijdig (was met de slogan: „De Olympische Spelen zal de belastingbetaler niets kos ten." Annunzio vond de uitgave van één munt meer dan ge noeg terwijl bij de verkoop de tussenhandel moest wor den geëlimineerd. Het LA OOC gaf de strijd echter niet op, het vond een bevriend congreslid, Fernand St. Ger main, bereid een nieuw wetsvoorstel in te dienen dat als twee druppels water op het eerste leek. Het scheen deze keer voorspoediger te gaan, maar bij de stemming in het Huis van Afgevaar digden kregen Annunzio en zijn medestanders opnieuw de overhand. Er kwam uiteindelijk toch iets uit de bus, een compro misvoorstel van Annunzio haalde het. De Amerikaanse munt gaat nu 50 miljoen zil veren dollars en twee mil joen gouden tiendollarstuk- ken produceren en zelf ver kopen die respectievelijk tien en vijftig dollar zullen kosten. Het LAOOC leeft nu tus sen hoop en vrees, het kan maximaal honderd miljoen opleveren, maar enige ga rantie biedt het niet. Kritiek Onafhankelijk als het is van de overheid profileert het LAOOC zich volgens de critici ook als een instantie die haar eigen weg volgt zonder zich veel van ande ren aan te trekken. Dat blijkt ondermeer uit de keu ze van de accommodaties. Hoewel het 'de Spelen van Los Angeles' heet te zijn, be vinden zich slechts zeven van de twintig te gebruiken sportcomplexen binnen de feitelijke stadsgrenzen. Voor de hand liggende mogelijkheden werden soms simpelweg genegeerd, zoals in het geval van de military. Dit driedaagse ruitersport evenement speelt zich af op de beroemde Santa Anita baan in het dertig kilometer van het centrum gelegen voorstadje Arcadia. Voor de tweede dag van de military, waarop de cross wordt afge werkt, moet echter worden uitgeweken naar een andere omgeving. Een logische keu ze zou het gloednieuwe paardesportcentrum in Griffithpark zijn geweest. Dit in de heuvels van Hol lywood gelegen complex dat enkele jaren geleden in ge bruik werd genomen, werd evenwel niet in de bezichti- gingstoer van prins Philip, de hoogste ruitersportbaas, opgenomen toen deze drie weken geleden de banen kwam inspecteren. In plaats daarvan werd hij naar het 190 kilometer zuidelijker ge legen Fairbanks ranch in San Diego county geloodst. Hij keurde dat nog braak liggende terrein goed ook al omdat hem was verteld dat de smog in Los Angeles te hinderlijk voor de edele viervoeters zou zijn. De woordvoerder van de bezitter van Griffithpark, de park- en recreatieafdeling van de stad Los Angeles, was in alle staten. „De mist is nog nooit eerder ter spra ke gekomen sinds wij onze kandidatuur indienden. Bo vendien als de lucht voor de paarden al niet goed genoeg is, wat moet het voor de at leten dan wel niet zijn?" Het LAOOC heeft nooit serieus overwogen het ge makkelijk bereikbare Grif fithpark in haar plannen op te nemen. Wellicht dat het nog op haar schreden moet terug keren omdat het verre van zeker is dat de raad van San Diego county met de plan nen akkoord zal gaan, maar natuurlijk struikelt ook het beste paard wel eens. Duide lijk maakt dit voorval wel dat de geringe populariteit van het LAOOC niet zo maar uit de lucht komt val len, wat echter de conclusie dat de Spelen van 1984 zon der grote problemen worden afgewerkt niet in de weg mag staan. Alleen de poli tiek kan dit nog verhinde ren.

de Stem | 1983 | | pagina 7