VERWACHTINGEN VOOR 1983: 85.000 HANDTEKEINGEN Aantal wanbetalers baart PTT nog geen zorgen esrelH Definitief ontslag voor kritische Renkumse hoofdagent PTT laat abonnee achtervolgen door rinkelende telefoons Veel te verliezen Indringer schiet man dood Afslanking van ADM noodzakelijk, 600 man weg DINSDAG 4 JANUAR11983 ■BINNENLAND1 EINDHOVENSE POLITIE: Hou café's nieuwjaar langer open REJZIGERS- VERENIGING: „Onverantwoorde prijsopdrijving" DE STEM COMMENTAAR Nieuwe opzet finale song festival moet meer succes opleveren Homofiel mag burgemeester geen gelukkig nieuwjaar zoenen Ruzie tussen FNV-bonden over prijscompensatie DESKUNDIGEN: Stroom- en gasverbruik Hink gedaald Te water geraakte auto nog niet gevonden „Momentje a.u.b." T22 PAGINA 3 PTT: Minder winst en minder banen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De werkgelegenheid bij de PTT neemt de komende jaren flink af. Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Het open houden van de café's tijdens de nieuw- jaardnacht is volgens de Eindhovense gemeentepolitie een pro baat middel tegen vechtpartijen, vandalisme en dergelijke. De politie zal het gemeentebestuur dan ook voorstellen de po litieverordening zodanig te wijzigen, dat de cafés voortaan de hele nieuwjaarsnacht mogen openblijven. Normaal sluiten de cafés in Eindhoven om 02.00 uur. Tijdens de afgelopen nieuwjaarsnacht mochten ze van B en W bij wijze van proef de hele nacht openblijven. Dat had tot gevolg dat het met name in de Eindhovense binnenstad de eerste uren van het nieuwe jaar volgens sommigen drukker was dan tijdens de car navalsdagen, maar ernstige problemen hebben zich daarbij niet voorgedaan. In andere steden ontstonden daarentegen juist moeilijkheden toen de cafés noodgedwongen hun deuren sloten. Vorig jaar daalde de werkgelegenheid met 1 procent (bijna 1000 volle dige arbeidsplaatsen) en dat verlies zal de komen de jaren fors oplopen. Door verdergaande deel tijdarbeid en natuurlijke af vloeiing hoeft er van gedwon gen ontslagen voorlopig geen sprake te zijn. Volgens sombere voorspel lingen kar de totale werkgele genheid bij de PTT in 1990 met tien procer* zijn afgenomen. Nu verriclten ruim 100.000 PTT-ers lamen nog ruim 85.000 arbadsjaren. Dat laat ste aantal daalt gestaag, maar door vertere invoering van deeltijdwffk (er zijn al 25.000 part-time PTT-ers) hoeft het totale personeelsbestand niet evenredg mee te dalen. Dat liet de PTT-directie gis teren witen bij de presentatie van de „Nieuwjaar-cijfers". De PT) sloot 1982 af met een bedrijf/winst van ruim 200 miljoei gulden en als de rente uit rearves daarbij wordt op- HiARLEM - De tariefvoor- stillen van minister Smit- Kfoes voor het openbaar ver ier betekenen dat het ge- Iruik van het openbaar ver ver niet langer worden be- •orderd, maar juist worden ifgeremd. De bus- en tramtarieven worden in vijf jaar verdub béd, terwijl het voorzienin genniveau van het gehele openbaar vervoer zal worden verlaagd. Alcus de reactie van de Ver- enigiig Reizigers Openbaar Verver (ROVER) op het on langs gepresenteerde meerja- renplin tarieven 1984-1987 van de mnister van Verkeer en Watestaat. Volgens de vere- nigirg maakt de regering zich bij utvoering van de plannen schuiig aan een maatschap-l pelij! onverantwoorde prijs- opdrjving. „De buitensporige tariésverhoging in vijf opeen- volgnde jaren te beginnen 1 apri met 13 procent voor tram en lus en 8 procent voor de treil) treft de bevolkingsgroe- penmet een laag inkomen het harist. Een steeds groter aan tal mensen zal zich het ge brek van trein, bus, tram en mero niet meer kunnen per- miteren. De auto is voor deze getoffenen geen alternatief", alus ROVER. geteld zelfs een miljard gul den. Voor dit jaar zijn de ver wachtingen pessimistischer. De rente uit reserves blijft op peil, maar het bedrijfsresul taat van de PTT zal terugval len naar 9 miljoen. Dat komt omdat de posterijen (vorig jaar nog een winst van 41 mil joen) dit jaar weer in het rood zullen duiken (verlies van 100 miljoen gulden) en de resulta ten bij de postgiro (vorig jaar verlies van 119 miljoen) verder zullen verslechteren tot een verlies van 210 miljoen. De winst bij de afdeling telecom municatie kan dat maar net rechttrekken tot positieve eindcijfers. PTT-directeur-generaal drs. Ph. Leenman toonde zich gisteren tevreden dat hij voor dit jaar geen nieuwe tariefs verhoging hoeft te presente ren. Het kabinet heeft alleen besloten tot het duurder ma ken van telefoongesprekken door de prijs per impuls („tik") van 14 naar 15 cent te verho gen. Het is de PTT nog niet be kend wanneer die verhoging, die voor de schatkist wel maar wat de PTT betreft niet nodig was, wordt ingevoerd. Verder is het vanaf 1986 technisch mogelijk om het „eindeloos" lokale bellen een halt toe te roepen door het in voeren van een impulstij d, bij voorbeeld om de vijf minuten. Leenman drong er voor de zoveelste keer bij het kabinet op aan snel knopen door te hakken over het invoeren van de Postbank en het uitvoeren van de aanbevelingen van de commissie Swarttouw, de commissie onder leiding van de "Fokker-topman, die wil dat de PTT als bedrijf onafhanke lijker optreedt van het minis terie van Verkeer en Water staat. Opmerkelijk daarbij was dat Leenman niet meer ha merde op het in het leven roe pen van dé Postbank, maar zei dat ook via geleidelijke uit breiding van diensten bij Postcheque- en Girodienst en Rijkspostspaarbank (samen de Postbank) „hetzelfde op een andere manier bereikt kan worden. Als het maar tot stand komt". De PTT-directie liet verder weten dat er niet te veel ver wacht moet worden van het invoeren van een 32-urige werkweek voor jeugdige werknemers. Dat is maar voor enkele honderden functies uit voerbaar. Een kwart van de ruim 100.000 PTT-ers is jonger dan 25 jaar en ook werkt een kwart van alle werknemers in deeltijd. Voor verdere arbeids tijdverkorting wacht de PTT de resultaten af van het over leg van minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en de ambtenarenbonden hierover. MEXICO zou steenrijk moeten zijn want het land zwemt in de olie. Vior Brazilië, die andere Latijns-Amerikaanse gigant met gewel- dge bodemschatten geldt het zelfde, maar toch zijn ook de Brazi- lunen voorlopig niet meer in staat hun schulden af te betalen. De torenhoge schuldenlast van Latijns-Amerika, het grootste deel van de Afrikaanse staten en Oostbloklanden als Polen, ontwricht net alleen het dagelijkse leven in die landen, maar dreigt ook de pijlers van het internationale geldstelsel uit hun voegen te druk ten. Het is begonnen met de geweldige winsten van de olieprodu cerende landen sinds de oliecrisis van 1973. De tientallen miljar den dollars van de oliesjeiks werden door het internationale bankwezen doorgesluisd naar landen met een potentiële groei- economie in de verwachting dat zij daar rijke vruchten zouden af werpen. Dat is echter maar zeer ten dele het geval geweest. Zo als de kusten van Spanje en Griekenland nu ontsierd worden door de staketsels van half afgebouwde superhotels, zo zijn ook de Derde Wereldlanden bezaaid met half afgewerkte investe- nngs-projecten. Waaraan danken we die trieste symbolen van vervlogen illu sies? Ain een reeks van oorzaken: aan foutieve investeringen, aan de stijging van de olieprijzen, aan potverteren in plaats van producêren, aan de hoge rentestand, de internationale crisis en aan hef afnemend energieverbruik Dat alles leidde overal tot kel derende inkomsten en aanzienlijke betalingsproblemen. De kip die degouden eieren zou leggen is aan het leggen niet toegeko men, waar dat wel is gebeurd blijken de eieren niet van goud te zijn. Op dit moment is de situatie zo dat een groot aantal landen met bankroet wordt bedreigd. Zij kunnen daarvan alleen gered wor den als de „rijke" landen opnieuw financieel bijspringen. Maar of dit laatste in voldoende mate zal gebeuren is nog lang niet zeker. Door de daling van de olieprijs en de internationale crisis komt er nu veel minder geld vrij om te investeren. Bovendien hebben de banken ha gevoel gekregen dat zij, door steeds maar nieuwe le ningen te verschaffen, bezig zijn goed geld naar kwaad geld te gooien. Voorlopig houden we 't er op dat de geldkraan toch niet zal worden dchtgedraaid. Daardoor zou namelijk het internationale geldwezen totaal ontwricht worden. Zo'n vooruitzicht zal een aantal arpe landen nauwelijks van hun stuk brengen; zij kunnen het moeiijk beroerder krijgen dan zij het nu al hebben. De rijke landen echter zullen tot het uiterste gaan om een internationale „krach"te voorkomen. Wie rijk is heeft immers veel te verliezen. HILVERSUM (ANP)- De werkgroep amusement van de NOS heeft voor de nationale finale van het songfestival, die op 23 fe bruari in het Congresge bouw in Den Haag wordt gehouden, voor een nieuwe opzet gekozen. Daarmee hoopt men straks in het Eurovisie Songfestival meer succes te oogsten en bovendien een doorbraak naar nieuw talent te bewerkstelligen. De werkgroep heeft daartoe een aantal produ cers op het gebied van de popmuziek benaderd, die een zelf geschreven num mer door een zelf gekozen groep of solist zullen laten uitvoeren. EEN actie tegen de dreigende sluiting van het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam heeft maar liefst 85.000 handtekeningen opgeleverd. Een enigszins beduuste wethouder Tineke Klinkenberg mocht de vracht, aangereikt door een aantal verpleegkun digen, in ontvangst nemen. - fotoanp Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De PTT maakt zich nog geen grote zorgen over de eerste crisisverschijnselen: het aantal wanbetalers valt nog mee en ook het „rood staan" heeft geen alarmerende vormen aange nomen. Van de ruim 5 miljoen tele foonabonnees, die om de twee maanden een PTT-nota krij gen, zijn er zo'n 300.000 die niet direct betalen. Na aanmanin gen blijven er dan iedere twee maanden zo'n 4.000 „wanbeta lers" over: zo'n 25.000 per jaar. De strop die de PTT daar van heeft, vooral door bedrij ven die op de fles zijn gegaan, was in 1981 22 miljoen gulden, vorig jaar ruim 25 miljoen en zal ook dit jaar weer stijgen. DEN HAAG (ANP) - Burge meester Schols van Den Haag is er niet van gediend dat mannen hem op de wang zoe nen om hem een gelukkig nieuwjaar toe te wensen. Een jongeman die dat maandagavond tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente toch deed, werd samen met een aantal medestanders met harde hand uit het stad huis verwijderd. Hierbij trok een van de in burger aanwezi ge politiemensen zijn pistool. De betrokken jongeman zei na afloop van het incident dat hij de zoen niet als demonstra tie had bedoeld. „Alle vrouwen die de burgemeester gelukkig nieuwjaar toewensen vliegen hem toch ook om de hals. Waarom ik niet?" De burgemeester en zijn echtgenote bleken dit stand punt echter niet te delen. Bur gemeester Schols gaf zijn per soneel opdracht de jongeman uit het stadhuis aan de Groen markt te verwijderen, „omdat hij zich niet wist te gedragen". Hetzelfde geldt voor tien ken nissen van de jongeman, die op luide toon tegen de uitzet ting protesteerden. Politie in burger zorgde er samen met enkele verontwaardigde bur gers voor dat de jongelui uit het stadhuis werden gewerkt. Hierbij vielen enkele klappen. Voor een van de politiemensen was dit aanleiding om zijn pis tool te trekken. Geünifor meerde politie zorgde er voor dat de homo's niet opnieuw het stadhuis konden binnen dringen. Volgens de PTT-directie nog geen reden om aan de alarm bel te hangen. Ook bij de gelddiensten blijkt dat meer mensen wat vaker in het rood staan, maar dat wordt later toch weer aan gevuld. De financiële schade door dubieuze debiteuren groeit nauwelijks. Wel is het zo dat de PTT de vinger strakker aan de pols heeft. Liet „giro-blauw" vroe ger pas na een maand wat van zich horen, nu wordt het rode signaal sneller aan de klant doorgegeven en worden ook eerder „beschermende" maat regelen getroffen, zoals het verschaffen van minder be taalkaarten. UTRECHT - De Industrie bond FNV is woedend op de Voedingsbond FNV omdat de ze laatste bond door vast te houden aan uitbetaling van de prijscompensatie van eind 1982 overleg over verminde ring van banenverlies bij en kele Unilever bedrijven zou blokkeren. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Er zullen bij de Amsterdamse Droogdokmaat schappij 400 tot 600 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, terwijl een of twee van de zes dokken dicht moeten. Alleen daardoor kan een behoorlijke scheepsreparatiefunctie in de Amsterdamse haven behouden blijven. Dat is de conclusie van drie deskundigen die in opdracht van minister Van Aardenne (Economische Zaken), de raad van com missarissen en de directie van ADM de toekomsztmogelijkheden van het bedrijf hebben onderzocht. Volgens de deskundigen is nog 20 miljoen gulden nodig om het verlies over 1982 op te kunnen vangen. Zoals bekend weigert mi nister Van Ardenne nog langer steun te verlenen aan ADM in zijn huidige vorm. Bij de ADM werkten in 1982 gemiddeld ruim 1600 mensen. De feitelijke sterkte liep in de loop van het jaar terug van 1700 tot 1480 per 31 december. Diezelfde datum liep het contract met 180 joegoslaven af, wat niet wordt verlengd. Dat betekent dat de sterkte thans 1300 werknemers bedraagt. Van onze redactie binnenland GRONINGEN - De omzet van de Nederlandse Gasunie is af gelopen jaar met 10,3 miljard kubieke meter afgenomen tot 70,6 miljard en is daarmee ge daald tot bijna het peil van 10 jaar geleden. Dit blijkt uit een vergelij king van de omzetcijfers over de afgelopen jaren. In 1973 zette de Gasunie bij na 70 miljard m3 om. De jaren daarna steeg de afzet sterk met als topjaar 1977, toen 94 miljard m3 de velden verliet, waarvan 44 miljard naar het binnenland en 50 miljard voor de export. In 1982 was voor het binnenlands verbruik nog maar 35,9 miljard m3 nodig en daalde de export tot 34,7. Ook het elektriciteitsver bruik in ons land is gedaald. In vergelijking met '81 gaat het om 2,2 procent en dat is nog meer dan een aantal maanden geleden werd verwacht. Ver wacht wordt dat deze daling de komende jaren zal doorzet ten en dat in 1990 bijna 3.000 megawatt produktievermogen minder nodig zal zijn dan eer der werd geraamd. V? Langs deze weg wilde ik graag een eigen bijdrage (voor 2,50) leveren aan de inwijding van het Nieuwe Jaar. Dat het een sportief jaar mag worden met veel gejuich, ere podia, records en veel, heel veel persoonlijke triomfen. Iedereen heeft wel een per soonlijk record dat nog scher per gesteld kan worden. Ga in training! Dat we ondanks onze sportieve prestaties nog steeds een volk van kaaskoppen zijn, bewijst de Koninklijke Nederlandse Scheve Schaatsenrijders Bond. De hoge schaatsheren leggen een schep vogelpoep op de baan van Hilbert van der Duim, omdat hij op de tv re clame maakte voor Lobello, terwijl hij alleen maar voor Uniekaas op de bres mag springen. Een boter- en kaasoorlog is het gevolg. Typisch Hollands. Hebt u onze Scandinavische tegen standers wel eens horen bek vechten oyer rendierkaas en elandenboter? Hilbert heeft niet zoveel kaas gegeten van de Unie en dacht gewoon: Pico Lobello. Wist hij veel? Tijdens het interview zat hij met z'n gedachten bij z'n schema en z'n rondetijden. In feite mag hij alleen de kaas boer spelen, zoals Rijk de Gooijer met zijn: „En daarom, mes amiesOm dan be dankt te worden met een soort „Goed gedaan, jochie". Hilbert moest klaargestoomd worden voor de Europese Kaaskampioenschappen in Oslo, lijkt het wel. Schaatsen komt bij de sponsor op de tweede plaats. Zijn ze hele maal Lobellazerd? Laat Hilbert schaatsen, zo be sluit ik mijn nieuwjaarsrede. Anders krijgen jullie een fikse kaas uit mijn vuistje. MERIJN DORDRECHT - De auto die zondagmiddag met een onbe kend aantal inzittenden van de pont over het Spui bij de Zuid-Holandse plaatsen He kelingen en Nieuw-Beijerland te water is geraakt, is na een uitgebreide zoekactie nog niet terug gevonden. Volgens de rijkspolitie in Dordrecht komt dat door de plaatselijk zeer sterke stro ming. De pont, die na het on geval uit de vaart werd geno men hervatte gisterochtend zijn normale dienst. Het aan tal inzittenden van de auto is niet zeker, vermoedelijk een. DEN HAAG - Een 28-jarige inwoner van Den Haag is in de nacht van zondag op maandag in zijn woning in Den Haag doodgeschoten door een nog onbekende man. Het slachtoffer hoorde om even voor half vier gestommel op de trap. De onbekende pro beerde vervolgens de op slot gedraaide kamerdeur te ope nen. De vriendin van de man belde direct de politie, terwijl het slachtoffer met zijn ge wicht tegen de deur duwde om de indringer buiten te houden. Op dat moment vuurde de on bekende negen maal. RENKUM (ANP)- De we gens voortdurende kritiek op politie- en ME-optreden sinds maart 1981 geschorste Renkumse hoofdagent van politie Jan de Goede (27) is per 1 januari door burge meester mr. A. Van Hol the tot Echten van Renkum we gens onbekwaamheid eervol uit de politiedienst ontsla gen met toekenning van 3,5 jaar wachtgeld. De Goede heeft maandag aangekondigd onmiddellijk tegen het ontslag in beroep te zullen gaan bij het Amb tenarengerecht in Arnhem. Volgens de kritische hoofd agent is er geen reden voor ontslag, omdat hij ook als politieman recht op vrijheid van meningsuiting meent te hebben. De Goede, die acht jaar bij de Renkumse politie heeft gewerkt, is per medio 1980 door de korpsleiding al met ontslag bedreigd wegens zijn niet aflatende kritiek op het ME-optreden in de Von delstraat in Amsterdam, bij de kerncentrale in Borsele en tijdens de troonswisse ling. Burgemeester Van Holthe tot Echten beloofde hem toen een laatste kans in ruil voor de belofte dat De Goede zich in de toekomst van kritiek op de politie zou onthouden. De politieman weigerde dat echter. Hij werd ge schorst nadat hij in maart 1981 opnieuw felle kritiek uitte op het ME-optreden bij de ontruiming van de kraakpanden in de Nii- meegse Piersonstraat. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het wordt voor iedere telefoonabonnee moge lijk zich door de telefoon te la ten „achtervolgen", zodat men op maximaal vier verschillen de telefoonnummers tegelijk bereikbaar is. Dat maakte directeur-gene raal van de PTT, drs. Ph. Leenman, gisteren bekend. De PTT heeft na een korte ge slaagde proef besloten alle te lefooncentrales geleidelijk aan geschikt te maken voor het doorschakelsysteem dat luis tert naar de naam „Follow- me". Dat houdt in dat men, zonder speciale apparatuur thuis, op vier verschillende abonneenummers tegelijk be reikbaar is. Wordt op het eerst gedraaide nummer niet opge nomen, dan wordt de verbin ding automatisch doorgescha keld naar een volgend toestel. Dat is zelfs met internationale nummers mogelijk. Het systeem werk vrij een voudig: wie denkt niet de hele dag bereikbaar te zijn op één bepaald telefoonnummer, kan ervoor zorgen ook op drie an dere nummers bereikbaar te zijn. De abonnee kan die ande re nummers, na een technisch truc maar zonder speciale ap paratuur thuis, zelf intoetsen, zodat de rinkelende telefoon na enige tijd automatisch overschakelt naar een van de opgegeven telefoonnummers. Maar hij kan de overschake ling ook helemaal aan de PTT overlaten. Als telefoon A niet wordt opgenomen, gaat na verloop van tijd automatisch telefoon B rinkelen, zonder dat de „bel ler" die nummer A gedraaid heeft, daar iets van merkt. En na enige tijd rinkelen van te lefoon B wordt dan weer over geschakeld naar telefoon C. Tot er iemand opneemt. Het is ook mogelijk om tussen die overschakelingen, die nog al wat geduld van de beller vragen, een boodschap in te spreken. Bij voorbeeld: „Een moment alstublieft, u wordt doorgeschakeld". Als de door- schakeldienst is ingeschakeld, kan de abonnee zelf gewoon gebruik maken van de aange sloten telefoons. Het follow-me-systeem wordt in de telefooncentrale geregeld (vanaf vandaag is aanvraag en toepassing moge lijk) en kost de oproeper (de beller) geen extra geld. De kosten voor de abonnee, voor de goedkoopste toepassing, zijn 200 gulden aansluitings- kosten en daarna 90 gulden per maand. Verdere nieuwtjes die Leen man gisteren bekendmaakte: 94 procent van de post is voorzien van postcode, zodat het sorteersysteem daar nu op aangepast gaat worden. Dat betekent dus over enige tijd vertraging voor bestellingen zonder de postcode; het telefonisch vergaderen, waarbij meerdere mensen te lefonisch tegelijkertijd met el kaar kunnen telefoneren, wordt steeds populairder. In 1982 groeide het aantal telefo nische vergaderaars met bijna 20 procent, zodat de PTT aan uitbreiding van de faciliteiten gaat beginnen; er komt dit jaar een tekstte lefoontoestel voor gehoorge stoorden en gehandicapten kunnen aangepaste appara tuur in bruikleen krijgen van de PTT; om misbruik van girobetaal kaarten aan te pakken hebben postgiro en banken de af spraak gemaakt om vanaf 1 maart naast de controle van de handtekening en naam- en nummergegevens, de ontvan gers van betaalkaarten en be taalcheques te verplichten het nummer van de betaalpas te vermelden.

de Stem | 1983 | | pagina 3