Reprimande veer Jehan van de Velde Tennissers verdienen miljoenen Ook Ard Schenk had problemen met sponsoring DAF0RDATSUN? Van de Korput went niets van geruchten Schaatsseizoen Van der Duim in gevaar n plan bent t aan studie an doen... anomie irketing lagement soneel en ganisatie ïmunicatie Daar bestuur lechten akelaardij jg' emeen Come back Fischer Hughes trainer van FC Utrecht MAANDAG 3 JANUARI 1983 RIJDT U door Rob vin Deurson Spanje tegen Nederland op de televisie door Rob vin Dourson DE stems; rnkje. lubileum, receptie, verloving, overwinning, raar door, mag best eens n wel op de pagina oeili|k is dat niet en duur in. (b.v 6 regels kosten stelt 'n tekst op, belt van onze bijkantoren of af aan de balie or particulieren. 1,40 Eén grote regel or het bijplaatsen van een rijf 10,- toeslag. Bij niet «ordt 2,50 adm kosten rayonkantoren Hulst, 4, tel 01140-13751; straat 9. tel. 01150-17920: st 1tel. 01100-28030 BasoaMBaaBaai RIJSBERGEN - Tijdens een gesprek met Johan van de Vel de heeft ploegleider Peter Post zijn renner te verstaan gege ven dat hij zich verder moet onthouden van activiteiten die de naam van de ploeg in opspraak brengen. Dit naar aanlei ding van het feit dat Van de Velde aan de rijkspolitie te Zundert heeft bekend een inbraak in zijn bungalow te Rijs- bergen zelf in scene te hebben gezet. Post zag in het gebeurde geen aanleiding om de positie van de Rijsbergse prof in zijn equipe ter discussie te stellen. „Als ploegleider moet ik er in de eerste plaats voor zorgen dat Johan met zichzelf weer akkoord komt. Wat hij heeft ge daan, valt niet goed te praten, maar dat betekent niet dat hij buiten de ploeg wordt gezet. Het blijft dit keer bij een repri mande", aldus Post, Johan van de Velde - foto de stem johan van gurp van onze sportredactie NEW YORK - Ivan Lendl uit Tsjechoslo- wakije en de Amerikaanse - van origine Tsjechoslowaakse- Martina Navratilova hebben in 1982 het meeste verdiend in het proftennis. Lendl incasseerde ruim vier en een kwart miljoen gulden. Op de tweede plaats komt de Argentijn Jose-Luis Clerc met ruim anderhalf miljoen gulden. Opval lend zijn de hoge verdiensten van de Pool Wojtek Eibak, die in 1982 twee Grand Prix- toernooien op zijn naam bracht. Navratilova kwam uit op ruim drie en driekwart miljoen gulden, meer dan een profspeelster ooit verdiende. Ruim achter haar volgt Chris Evert-Lloyd (Verenigde Staten) met een en driekwart miljoen gul den. De succesvolste vijf Amerikaanse speelsters sloegen in totaal bijna acht en een half miljoen gulden bijeen. De ranglijsten (eerste acht) zijn: Heren: 1. Ivan Lendl (Tsj) 4.265.387 gulden 2. Jose-Luis Clerc (Arg) 1.546.848 3. Tomas Smid (Tsj) 1,446.764 4. Jim my Connors (Vst) 1.424.887 5. Wojtek Fibak (Pol) 1.398.712 6. John McEnroe (Vst) 1.377.389 7. Guiller- mo Vilas (Arg) 1.315.633 8. Johan Kriek (Vst; 953.936 Dames: 1. Martina Navratilova (Vst) 3.864.644 gulden 2. Chris Evert-Lloyd (Vst) 1.806.379 3. Andrea Jaeger (Vst) 1.109.085 4. Wendy Turnbull (Aus) 972.533 5. Pam Shriver (Vst) 927.920 6. Barbara Potter (Vst) 707.439 7. Bettlna Bunge (Wdl) 651.126 8. Hana Mandlikova (Tsj) 595.961. Ivan Lendl: ruim vier miljoen gulden. vandaag nog de studiegids het ISW aan. 0 jaar specialist op het gebied indonderwijs. Tienduizenden n aanvullende studie mogen vele studiemogelijkheden, die jp vooropleiding en interesse. oma Bedrijfseconomie stent Econoom irijfseconoom O. Economie -keting Praktijk Assistent (NIMA-A) iecursus NIMA-A Manager (NIMA-B) Management (NIMA-C) ïg en Industriële Marketing ent (NIMA-Verkoopleider) or non-profit organisaties tail Marketing igement Assistente die Management ;nd Hoger Management voor non-profit organisaties ■nt voor non-profit organisaties ere Bedrijfsleiding :tie-secretaris (m/v) e vorming en Presentatie Onderhandelen ang Personeelszaken Irganisatiekunde Public Relations ctische Journalistiek nt in overheidsorganisaties mische Studie Rechten Bedrijfsrecht .r in onroerende goederen tiecursus Makelaar o.g. :ieel Economische Praktijk reditmanagement iding Computerboekhouden administratie (CBA) Notuleren Luistertraining Efficiënt lezen Ard Schenk in de kleding die destijds aanleiding was voor een onderzoek van het IOC - foto archief de stem van onze sportredactie AMERSFOORT - Het Ne derlandse schaatswereldje beleefde al eerder een con flict over wel of niet ver meende sponsoring van een topschaatser. In 1972 stelde het Nederlands Olympisch Comité namelijk op verzoek van het Internationale Olympisch Comité een on derzoek in naar het feit, hoeveel Ard Schenk betaald kreeg van een Noorse fabri kant van limonade. Een on derzoek, dat echter volgens het NOC geen resultaat op leverde en waarna Ard Schenk door het IOC als amateur bleef erkend. Het IOC was in het jaar van de Winterspelen in het Japanse Sapporo, waar Schenk driemaal goud ver overde, door de Noorse schaatsbond attent gemaakt op het reclame-activiteiten van de Nederlander. In Noorwegen verschenen na melijk plotseling vele aan plakbiljetten met een foto van Schenk, het Olympisch embleem en de naam van het betreffende merk limo nade, Solo. Schenk zelf heeft altijd ontkend dat hij aan die reclame-uiting geld ver diende. nummer is dagelijks ook in het weekend reikbaar),of stuur de bon even op. U krijgt! :omplete ISW studieprogramma 82/83 Plaats: BST-280 ivelop zonder postzegel sturen naar: ISW, I mmer4(>, 2500 XP 's GRAVENHAGE. f EN BEDR1JESTRAININGEN Sociale Wetenschappen weg 39-41, 2596 CG 's-GRAVENHAGE I Fastlit heeft van èlk automerk de uitlaat in voorraad. Monteert uitsluitend uitlaten. En zo efficiënt, dat u tot 30% voordeliger uit bent dan bij uw dealer Bovendien: klaar terwijl u wacht - zonder afspraak - en met 1 jaar schriftelijke garantie. uitlaatcenters AMERSFOORT INZELL - Op het moment dat Hil- bert van der Duim op het punt stond zijn vijfde, ach tereenvolgende Nederlandse schaatstitel te veroveren (komend weekeinde in Deventer) verkeert het gehele schaatsseizoen voor de wereldkampioen in gevaar. De Koninklijke Nederland se Schaatsenrijders Bond (KNSB) besloot namelijk de Fries, die op het ogenblik in het Zuidduitse Inzeil in trai ningskamp verblijft, voorlopig te schorsen. Dit naar aanlei ding van het feit dat Van der Duim afgelopen woensdag tij dens het jaaroverzicht van Studio Sport ongeveer een kwartier lang in beeld ver scheen met een trui met recla me voor Lobello (een product van BDF uit Almere). Deze vorm van sluik-recla- me schoot bij de officiële spon sor van de Nederlandse kern ploegen, Uniekaas uit Gouda, in het verkeerde keelgat en via PR-man Piet Elsemulder diende het bedrijf een klacht in bij de KNSB. Na overleg binnen het hoofdbestuur van de schaatsbond werd besloten Van der Duim voorlopig te schorsen en de zaak in handen te geven van de onder voorzit terschap van de Haagse mees ter in de rechten E. van Sloo- ten staande tuchtcommissie van de KNSB. Het valt nu aan die tucht commissie om uit te maken of de door het hoofdbestuur van de schaatsbond opgelegde voorlopige schorsing (KNSB- voorzitter jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford en vice- voorzitter J.J. Graas brachten Van der Duim daar persoon lijk in Inzeil van op de hoogte) terecht is en welke tijdsduur die uitsluiting dan moet krij gen. Ook is van groot belang op of de tuchtcommissie be sluit het belang van deze zaak zo hoog te achten om op korte termijn tot behandeling over te gaan. Gezien namelijk de ervaringen met de strafzaak tegen Nederlands kampioen sprint Jan Ykema vorig sei zoen (niet verschenen op de jubileumwedstrijden in Den Haag) heeft de tuchtcommissie nogal wat tijd nodig alvorens tot een uitspraak te komen. En dat ondanks het feit dat de KNSB er voor zorgde dat de ledeh van de commissie afge lopen vrijdag al in het bezit van de stukken over het geval Van der Duim werden gesteld. Mocht worden besloten deze week niet meer tot behande ling over te gaan (mr. Van Slooten was gisteren niet voor commentaar bereikbaar) dan zal Van der Duim niet kunnen starten in Deventer. Niet al- van onze sportredactie BELGRADO - De Joegoslavi sche grootmeester Ljubomir Ljubojevic heeft donderdag verklaard dat hij er vast van overtuigd is dat Bobby Fischer weer zal terugkeren in de in ternationale schaakwereld. De Joegoslaaf zei niet waarop hij zijn overtuiging grondde. Bobby Fischer veroverde in 1972 in Reykjavik de wereld titel in een tweekamp met Bo ris Spasski en trok zich ver volgens terug. leen wat Deventer betreft heeft deze affaire dan grote gevolgen voor de regerend we reldkampioen; ook de rest van het seizoen verkeert op dat moment in groot gevaar. Im mers, tijdens het vaderlandse 'onderonsje' strijden de all- rounders om vier plaatsen voor de internationale toer nooien (29 en 30 januari EK in Den Haag, 12 en 13 februari WK in Oslo). En dat terwijl coach en KNSB-coórdinator Henk Boer aankondigde dat het Nederlandse kampioen schap zou gelden als de grote graadmeter voor de rest van het seizoen. Boer wilde daar mee voorkomen dat er na het NK weer te veel selecties zou den worden gehouden, waar mee zijn programma totaal in de war zou raken. Henk Boer vanuit Inzeil: „Uiteraard moet ik eerst af wachten hoe deze affaire zich deze week verder ontwikkelt. Het kan zijn, en daar heb ik op aangedrongen toen Quarles van Ufford en Graas hier wa ren, dat er spoed achter wordt gezet. Gebeurt dat niet dan kom ik in een heel lastige si tuatie terecht. Dan zullen we met de beleidsgroep training (Boer plus de andere kern ploeg-trainers. R van D) moe ten overleggen wat we verder met Van der Duim aanmoeten. Daarbij speelt de houding van de andere leden van de all round-kernploeg natuurlijk een grote rol. Zodra zij zeggen wij rijden in Deventer om die vier plaatsen zonder Van der Duim, dan wordt de situatie nog moeilijker". Boer ging er echter vanuit dat de ploeg- makkers van de Friese we reldkampioen niet zo ver zou den gaan. Hilbert van der Duim zelt was zeer onder de indruk van de mededeling, die in een brief door Quarles van Ufford en Graas in Inzeil werd overhan digd. De viervoudig nationaal kampioen, die gisteren 'onder dook' voor de media, vanuit Inzeil: „Ik heb het niet bewust gedaan met die reclame op TV. Die opnames zijn in september al gemaakt. Tijdens de inter views heb ik inderdaad die trui aangehad, maar tijdens de opnames van de training heb ik de officiële sponsorkleding aangetrokken. Nu blijkt bij de uitzending, dat die regisseur alleen de beelden van de ge sprekken heeft genomen en de rest er werd uitgeknipt. Daar kan ik toch niets aan doen? Ik zit er zelf niet bij als ze zo'n programma gaan knippen en plakken. En daarnaast in sep tember waren er nog geen af spraken gemaakt. Die dateren pas van half december". Voor Van der Duim komt de voorlopige uitsluiting op een heel slecht moment. „Nee, ik had deze ontwikkeling niet verwacht. Zo'n schorsing ont neemt je de lust tot schaatsen. Ik had hier die laatste dagen in alle rust zonder zorgen aan m'n kop me willen voorberei den op het NK. De vorm een beetje aanscherpen en zo. Maar daar komt nu niets van terecht..." Een somber kijkende Hilbert van der Duim toonde zich behoorlijk onder de indruk van de brief van de KNSB - foto anp van onze sportredactie HILVERSUM - De NOS zal de EK-kwalificatiwedstrijd tus sen Spanje en Nederland op woensdag 16 februari recht streeks op het scherm bren gen. Dit duel kan voor het Ne derlands elftal beslissend zijn om zich te plaatsen voor de eindronde van het Europees kampioenschap dat volgend jaar in Frankrijk wordt ge houden. van onze sportredactie UTRECHT Barry Hughes wordt de nieuwe trainer van FC Utrecht. De huidige coach van Spar ta wordt de opvolger van Han Berger, die met ingang van het nieuwe seizoen Theo Verlan gen opvolgt als oefenmeester van FC Groningen. Officieel zal het bericht pas over twee weken worden be kendgemaakt, nadat Sparta het competitieduel tegen FC Utrecht heeft afgewerkt. Van onze sportredactie TURIJN - Michel van de Kor put reageert stomverbaasd op de berichten dat zijn werkge ver- het Italiaanse AC Torino- het contract met de Wagen- bergse voetballer niet zou wil len verlengen. Van de Korput: „Ik weet van niets. Dit is al de derde keer dat ik met dergelijke be richten word geconfronteerd. Ook dit keer zal ik me er niet druk om maken. Nee, ik ga niet naar de clubleiding toe. Half februari is het tijd ge noeg om te gaan pratep om hoe het na 30 juni verder moet. Op die datum loopt mijn con tract namelijk af." Van de Korput-hij zou in de ogen van zijn bazen niet ge heel aan de verwachtingen hebben beantwoord- maakt zich ook niet al teveel kopzor gen over wat er na 30 juni moet gebeuren. „Misschien zijn het weer geruchten en blijf ik gewoon hier. In het an dere geval zal ik de aanbiedin gen naast elkaar moeten leg gen. Wanneer er een goede aanbieding uit Nederland bij is, kom ik best graag terug." Zaakwaarnemer Van der Duim mmmÊÊÊiÊÊÊBÊBKaaÊÊÊÊamBBÊBBL overweegt een kort geding lummii.i.iu. mum AMSTERDAM - Mocht de tuchtcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond deze week niet tot een snelle uitspraak komen in het geval van de voorlopige schorsing van we reldkampioen Hilbert van der Duim, overweegt de zaak waarnemer van de Fries, Piet Keizer een kort geding aan te spannen tegen de schaatsbond. Via de rechtszaak wil Keizer dan alsnog een startbewijs voor zijn pupil tijdens het Ne derlands kampioenschap all-' round in Deventer van ko mend weekeinde afdwingen. Zou de tuchtcommissie wel op korte termijn bij elkaar ko men en tijdens die bijeen komst tot de slotsom geraken dat Van der Duim terecht werd geschorst, dan wil Kei zer via advocaten de wettig heid van de overeenkomst tus sen KNSB en Uniekaas en de daaruit voortvloeiende ver plichtingen voor de rijders, la ten toetsen aan het burger recht. Piet Keizer kon het zich gis teren goed voorstellen dat Hil bert van der Duim de afzonde ring zocht in de buurt van het Zuidduitse Inzeil. „Die jongen is helemaal afgeknapt. Tien maanden per jaar werkt hij aan het schaatsen en dan wordt er in een dergelijk be langrijke periode van het sei zoen zo'n actie ondernomen. Zonder overleg met mij of met Van der Duim zelf. De bond had hem tenminste eerst kun nen horen. Dit is echt een maatregel uit het jaar nul", al dus een met ingehouden woe de sprekende Piet Keizer. Volgens Piet Keizer werd Van der Duim door de KNSB gestraft voor een overtreding van een overeenkomst, die Van der Duim zelf niet onder tekende. Keizer doelt daarmee op het kernploegcontract, die de schaatsbond naar aanlei ding van het akkoord tussen KNSB en Kaasunie, de kern ploegleden heeft willen laten onderschrijven. Van der Duim weigerde dat echter tot nu toe. Hij wilde eerst afwachten hoe de onderhandelingen tussen Piet Keizer en Piet Elsemulder van de Kaasunie verder zou den verlopen. Beide heren hadden daartoe de komende dagen een afspraak, maar die werd inmiddels door de PR- man van het Goudse zuivelbe drijf na de bewuste TV-uit- zending afgezegd. Piet Keizer zelf leeft vol on begrip voor de actie van de KNSB. „Ze hebben alle, begin december gemaakte afspraken doorkruist. Iedereen was het er toen over eens dat er voor Hilbert wat extra gedaan kon en moest worden. Met Else mulder wilden wij aan een be vredigende oplossing werken, maar die wil bestaat er nu niet meer. Ik heb alle papieren, die door de schaatsers getekend moesten worden, door juridi sche specialisten laten onder zoeken. En er zitten nogal wat hiaten in. Daar zullen wij nu gebruik van gaan maken. Niet goedschiks, dan maar kwaad schiks". De KNSB, bij monde van di recteur Wim Comello beroept zich echter op een principe overeenkomst, die twee jaar geleden door Hilbert van der Duim wel werd ondertekend. „Daarin verklaart hij dat hij alle plichten jegens de door de schaatsbond aan te trekken sponsor zal nakomen", aldus Comello, die daarin wordt ge steund door zijn voorzitter Quarles van Ufford. De bur gemeester van Amstelveen: „Van der Duim beging tijdens die TV-uitzending een fla grante overtreding van onze afspraken met de sponsor. En daar moest hij voor op de vin gers getikt worden". Volgens Piet Elsemulder heeft zijn bedrijf niet aange drongen op een schorsing van de wereldkampioen. „We heb ben wat dat betreft maar één mogelijkheid en dat is stoppen met de sponsoring. Wij sluiten een overeenkomst met de KNSB en die werkt die verder naar de rijders toe uit". Else mulder gaat er trouwens van uit dat de zaak deze week nog - voor het Nederlands kam pioenschap - geregeld zal wor den. „Het lijkt me niet in het belang van het schaatsen om Van der Duim uit te sluiten van het NK. Vandaar dat die tuchtcommissie maar een spoedzitting moet beleggen...."

de Stem | 1983 | | pagina 9