„de 4in1 krant Honderd duikers startten 1983 met snorkeltocht Statenvragen over vervuiling in Walsoorden Cappendijk in Terneuzen mag Peugeot- dealer blijven Provincie-geld nodig voor M.O. -cursussen in Zeeland Nieuwjaarsvierders op de stoep bij loco-burgemeester van Sas van Gent Verder rustige jaarwisseling in Zeeland DE STEM Zwemtocht van 900 meter in koud water DE STEM 3 JANUAR11983 ïamen met schi TNO: reden tot ernstige zorg Uitspraak in kort geding: Bromfietser ernstig gewond na aanrijding Voor 15.000 gulden weg na inbraak Aan onze abonnees en adverteerders politierapport Vandaag start kleuterschool in IJzendijke Terneuzense comités organiseren eeuwfeesten MAANDAGMAANDAG 3 JANUARI dagblad voor zuidwest nederlano Ff VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND 1 Van onze correspondent SAS VAN GENT - Het nieu we jaar is voor loco-burge meester L. Marquinie wel erg slecht begonnen. Nog maar nauwelijks had hij de eerste slok champagne en enkele oliebollen naar bin nen gewerkt of de Sasse wethouder moest de helpen de hand gaan bieden bij het sluiten van een discobar. Een menigte jongelui uit Sas van Gent en omstreken had zich in discobar De Rooien Oedt traditiegetrouw verzameld om daar de nieuwjaarswensen uit te wisselen. Maar om half drïè 's-nachts kwamen twee mannen van Hermandad het feestgewoel verstoren en zij sommeerden de eigenaar het etablissement te sluiten om dat het sluitingsuur was verstreken. Uitbater Wim Ruyten- burg had daar weinig zin is en weigerde resoluut. De sterke arm riep daarna de hulp in van loco-burge meester Marquinie, die om half vier in gezelschap van de politiecommandant de discobar binnenstapte om bij de uitbater te pleiten de zaak te ontruimen en dat vond, na veel heen-en-weer gepraat, gehoor. Dit zinde de talrijke aanwezige jongelui zeker niet en met de slogan „Loco go home" verlieten zij uiteindelijk de disco. Zo'n 50 jongelui gingen daarna in protestoptocht naar de woning van wet houder Marquinie aan de Oostkade en eisten daar in koor dat de café's in Sas van Gent langer open moesten zijn. De loco-burgemeester liet zich echter niet zien om de doodeenvoudige reden dat hij op het politiebureau was. De reactie van wethouder Marquinie over het gebeur de: „Er stond me niets an ders te doen, zo zijn de spel regels nu eenmaal". Marqui nie was content over de af loop. „Een aantal politie mensen stond al gereed om de zaak met geweld te ont ruimen", aldus de loco-bur gemeester. Omdat volgens de alge mene politieverordening de .zaak om 5.00 uur 's-morgens weer open mag heeft de uit bater van de discobar dat ook gedaan en daarna is het nieuwjaarsfeest weer voort gezet. Loco-burgemeester Marquinie. - FOTO ARCHIEF DE STEM Vernielzuchtige jeugd slaat toe in Kapelle Van een onzer verslaggevers GOES TERNEUZEN - Zeeland is begon nen de kerstbomen te ontmantelen na een over het algemeen rustig verlopen overgang van 1982 naar 1983. De bijna traditionele uitzonderingen bevestigen de regel. In plaatsen als Arnemuiden, Kapelle, Yerseke en Zaamslag nam de jeugd met veel heisa afscheid van het oude jaar. In Bruinisse werd op oudejaarsdag een illegaal verhandelde partij vuur werk ter waarde van dui zenden guldens in beslag ge nomen bij een fietsenzaak. Tegen de handelaars is pro- ces-verbaal opgemaakt.u Het meest in het oog springend was het gedrag van jongeren in Kapelle. In groepen van ieder ongeveer 20 jongelui trokken ze rond drie uur door het dorp, over al een spoor van vernielin gen achterlatend. „Alles wat los en vastzat, moest eraan geloven" zei een lichtelijk verbijsterde politiewoord voerder. Van ruiten, recla me- en verkeersborden, tuinhekjes, fietsenrekken en telefooncellen bleef maar weinig heel. Een voorzichti ge schatting van de schade kwam uit op 6.000 gulden. De politie hield drie jongens van zestien jaar aan. Politie In Arnemuiden hadden de feestvierders het nogal voorzien op de politie. Er sneuvelde een ruit van het politiebureau en een spe ciaal voor de gelegenheid in gezette oude politieauto kreeg menige baksteen te verwerken. Verder daar het beeld dat ook te zien was in plaatsen als Yerseke, We- meldinge, Hansweert, Krab- bendijke en Kruiningen: kleine brandjes en kleine vernielingen. Wat sneuvelde varieerde van postbussen tot jonge groenaanplant. In Yerseke "én Hansweert waren brie venbussen van de PTT het mikpunt. Een deel van de post ging er verloren. Een groot vreugdevuur dat ver der weinig gevaar inhield werd gestookt op de markt in Kruiningen. Na een fikse vechtpartij waarbij acht mannen waren betrokken in Kortgene, moest een van de vechten den in het ziekenhuis in Goes worden opgenomen. Z-Vlaanderen Vanuit Zeeuwsch-Vlaan- deren kwamen nog de min ste meldingen van ongere geldheden. Wel werd bij de Sasse politie geklaagd over baldadige jeugd in Philippi ne, die voetzoekers in de bus gooide en een brandje stichtte bij de sportzaal in Laureyne. Traditiegetrouw liet de Zaamslagse jeugd weer da nig van zich spreken. Behal ve oorverdovend geknal wa ren er heel wat vreugdevu ren^ Een daarvan, midden op het Plein, op amper twintig meter afstand van de brand weerkazerne, liep uit de hand." De brandweer moest het blussen. Conclusie van de politie in Zeeland: over de hele lijn is het rustiger verlopen dan in voorgaande jaren en werd er iets minder vuurwerk afgestoken. De feestdagen zitten er op. De kerstboom kan worden afgetuigd. FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Nutsaca- demie te Rotterdam heeft meer geld nodig om de M.O.- opleidingen aan de pedagogi sche academies te Middelburg voort te zetten en uit te brei den. Het gaat om een eenmalig bedrag van 40.000 gulden en een jaarlijkse bedrag van 10.000 gulden. Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland heeft de provinciale staten voorgesteld om het geld te verstrekken. Dat past volgens GS in het provinciaal onderwijsbeleid en doet recht aan de inspan ningen en de middelen die de nutsacademie de afgelopen in de Zeeuwse opleidingen heeft geïnvesteerd. Vijf jaar geleden nam de Nutsacademie de Zeeuwse M.O.-opleidingen onder haar hoede. Dat bracht voordelen voor de Zeeuwse cursisten met zich mee en legde de basis voor een verbreding van het cur susaanbod. Daardoor konden de M.O.-A-cursussèn (tweede graads) Nederlands, Engels en Wiskunde voortgezet worden, kon de sluimerende cursus Duits weer tot leven worden gewekt en kon een opleiding Pedagogiek worden gestart. Bij de minister ligt momen teel een rapport van een sprei dingscommissie, waarin gead viseerd wordt In Middelburi ook tweedegraadsopleidingei Frans en Economie en een eer-| stegraads opleiding Engels ti starten. Zonder financiële steun uit Zeeland loopt de consolidate van deze „veelbelovende ont wikkeling", met name van d( cursus Pedagogiek gevaar. GS willen die steun dus graa verlenen. era aat DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (plv. chef), Frank Dey, Paul de Schipper, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- straeten. Goes: Gé van Ber- kel. Middelburg: Henk Post- ma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Axel: Boekh. Passage, Pas sage 13, 01155-1208. Kloos- terzande: mevr. Neve, W. Alexanderstr. 4, 01148-2250. Advertentie-expl. Inspecteur Zeeland: C. Me nu, privé 01150-95839. lllllilllillllllllllilllllllilllllllllllllllllilllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillliillllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllliillllllllllllllllllllUlllllllli Van onze correspondent VLISSINGEN - Spring vloed, een koude stevige bries en een watertempe ratuur tussen de 4 en 5 gra den Celsius. Dat waren de omstandigheden waaron der ruim 100 duikers op nieuwjaarsdag te water gingen. Voor de vijfde achtereen volgende keer organiseerde het Duikteam Zeeland een snorkeltocht. De duikers, een in pyjama bij een poging een prijs voor de ludiekste deelne mer in de wacht te slepen, moesten een afstand van 900 meter afleggen. De vingers blauw, net uit het koude water, zei een van de deelnemers dat de duik zijn kater van oudejaarsavond uit stekend had verdreven. Door de springvloed moesten twee duikers vanuit een begelei dende rubberboot geholpen worden met het ronden van een ton. Alle deelnemers vol brachten de oefening. Om 14.00 uur werd voor het Strandhotel in Vlissingen vanaf de springtoren een lichtkogel afgestoken. Dat was voor de duikers het startschot. Vreemde verschijningen gin gen overigens te water. Een aantal deelnemers had zich vermomd als een monster, ook een brandweerman in vol or naat koos op nieuwjaarsdag het sop. Paul van Rijswijk, bondsin- structeur van de Nederlandse Onderwatersportbond en duikleider van de snorkel tocht, was zeer tevreden over het verloop. „Zo'n tocht is een hele organisatie. Er moeten ynet name veel vergunningen voor worden aangevraagd". Aan de snorkeltocht deden veel mensen van andere duik- verenigingen mee. „We begin nen zo langzamerhand ook in ternationale bekendheid te krijgen. Duitsers, Belgen, alle maal komen ze hier op af". Winnaar van de tocht is de heer Van Hoof uit Tilburg. Hij zwom de afstand in 16 minu ten en versloeg daarmee Ro land Boudrie uit Brussel, die vorig jaar eerste werd. De laatste deelnemer kroop na 50 minuten het strand op. De NOS heeft voor het program ma „Van gewest tot gewest" opnamen gemaakt van de snorkeltocht. Van een onzer verslaggevers HULST - Het CDA-Statenlid Th. Baert wil dat de provincie nu eindelijk eens actie gaat ondernemén om meer duide lijkheid te krijgen over de mo gelijke verontreiniging, door het coaten van betonbuizen, van de omgeving rond het be- tonwarenbedrijf Bleijko te Walsoorden. Volgens Baert zouden al sinds juli de resultaten van een monsteronderzoek door TNO bij de provincie liggen, waarin wordt gesproken over de aanwezigheid van zoge naamde poly-aromatische koolwaterstoffen. „Een reden tot ernstige zorg", zo zou het TNO-rapport melden. Reden Ook voor Baert om het college hierover stevig aan dqTand te voelen. Temeer omdat' er in de brief ook zou worden gesproken over „scha delijke effecten voor de ge zondheid van dieren". Zoals bekend heeft landbouwer Ver- schueren uit Walsoorden ster ke vermoedens dat de ziekte van enkele van zijn koeien in het recente verleden in ver band staat met het coaten van betonbuizen bij het nabijgéle- gen bedrijf Bleijko. „Is het college van mening", zo vraagt het CDA-Statenlid aan GS, „dat de gevens, toch aanmerkelijk verder gaan dan vermoedens en geruchten, aanleiding moeten zijn tot na der onderzoek?" Voorts wil hij weten of het college wellicht over aanvullende gegevens, zoals nadere onderzoeken, an dere deskundige meningen of metingen beschikt. Naar ver luidt zou er namelijk ook, in opdracht van Verschueren, een onderzoek zijn ingesteld door een instantie uit het Bel gische Gent, dat soortgelijke resultaten als die van TNO zou hebben opgeleverd. ,,"Vy,eJ(ce acties"* besluit Baert, „zijn of zullen worden ondernomen door de provincie om duidelijkheid over de ernst van de verontreiniging te krij - gen, dan wel om de ontstane onrust weg te nemen?" UTRECHT(ANP) - Peugeot Talbot Nederland n.v. moet haar contract met Peugeot- dealer Cappendijk c.v. in Ter neuzen de nog resterende looptijd tot eind 1983 nakomen. Bij de verbreking van het con tract in augustus 1982 heeft Peugeot Talbot Nederland on geoorloofd gebruik gemaakt van een daarin voorkomend artikel. Dat was de uitspraak in een kort geding dat Cap pendijk voor de president van de rechtbank in utrecht, mr. V.J.A. van Dijk, tegen het autobedrijf had aangespan nen. Na de overneming van de Nederlandse Peugeot-impor- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllUlllllllllllillllllllllllUIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllliiilHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllli ABSDALE - Zaterdagmiddag om 15.40 uur stak de bromfiet ser C. S. uit Kloosterzande, ko mende van de Derde Verkor ting, de Absdaalseweg over. Op dat moment kwam over de Absdaalseweg een personen auto, bestuurd door Van H. uit Graauw, aanrijding in de richting Axel. S. werd door de auto gegrepen en liep ernstige verwondingen op aan beide benen. Hij werd naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen overgebracht. De auto liep zware schade op, ter wijl de bromfiets total-loss was. Op de plaats van het ongeval is een lichtgroene deken blijven liggen van iemand die eerste hulp verleende. De deken kan op het politiebureau in Hulst worden afgehaald. teur Nefkens door de nieuwe onderneming Peugeot Talbot Nederland kondigde het be drijf aan dat in verband met een reorganisatie van het Franse moederbedrijf (over neming Chrysler Europa) het aantal dealers in Nederland zou worden verminderd van 300 tot 220. Er zou alleen nog plaats zijn voor dealers die zo wel Peugeot- als Talbotauto's (de nieuwe naam van Chrys ler) verkopen. Cappendijk dreigde een van de slachtoffers te worden, maar legde zich daar niet bij neer. Een kort geding bleek het geëigende middel om het voortbestaan van de garage veilig te stellen. Tot aan het einde van het contract zal Cappendijk de ex clusieve dealer van Peugeot in de zeeuwse regio blijven. In die tussentijd kan het bedrijf (12 medewerkers) naar andere inkomstenbronnen zoeken. Peugeot Talbot nederland is echter niet verplicht ook Tal bot-auto's aan Cappendijk te leveren. HULST - Het afgelopen week end werd ingebroken in café De Graanmaat te Hulst. De nog onbekende daders gingen er vandoor met o.a. geluidsap paratuur, video-apparatuur en dergelijke, tot een nieuw - waarde van 15.000 gulden. De inbraak vond plaats tussen za terdagavond 21.00 en zondag morgen 07.00 uur. In verband met de jaarlijk se nieuwjaarsbijeenkomst van onze medewerkers zullen onze kantoren in Goes, Vlissingen, Terneu zen en Hulst vanmiddag vanaf 14.00 uur gesloten zijn. CRNEUZEN - In de nacht n donderdag op vrijdag om en na twaalf uur ontstond and in de auto van De R. uit irneuzen. De motor vloog in and toen de bestuurder ;greed. Vemoedelijke oor- ak is kortsluiting. De auto erd aanzienlijk beschadigd. 5RNEUZEN - De Terneu- nse motorbestuurder R. vd. en diens zuster, J.vd. B. rerden vrijdagmiddag tenge- olge van een aanrijding ge- pnd. Het ongeluk gebeurde p het kruispunt Azalea- xaat Geraniumstraat waar motorbestuurder geen rrang kreeg van de even- ns uit Terneuzen afkomstige itobestuurder J.B. Met een :utelbeenbreuk en vermoe- lijk een hersenschudding :rd R.vd B.An het ziekenhuis genomen. Zijn zuster kwam ar terecht met verwondin- n aan knie en hand. Zij kon behandeling naar huis. De ertuigen liepen lichte scha- op. IRNEUZEN - Door het sto- n van de open haard en er verhitting ontstond vrij- gavond een schoorsteen and bij de familie De W. aan Oosterscheldestraat. De Aanvankelijk was geplant andweer rukte uit met een de kinderen onder te brengen 'gen, bluste het vuur en in en nieuw te bouwen Jarino ïegde de schoorsteen. Er was lokaal. De gemeente Oostbur/einig schade. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Vandaag gaat de nieuwe openbare kleuter school in IJzendijke van start. heeft onlangs hiervoor toe stemming ontvangen, om dil lokaal te bouwen. De 23 kleu ters worden vandaag echte: ondergebracht in de openbart -n verwijderde, een leren ÏRNEUZEN - Van mejuf- 3uw I. de S. uit Terneuzen rd vrijdagnacht in disco- r La Barca, toen-' zij zich ije ter waarde van 280 gul- n en een portemonnee met gulden gestolen. EUW-NAMEN - Vrijdag- uur reed de H. B. uit lagere school. De leerlingen van klas 1 en staan hun lokaal af, en ver dwijnen naar de aula. Hier ond om 18.30 door wordt het een enorm tobestuurder drukte op deze school, maaieuw-Namen over de Hul- dit is maar tijdelijk. Waar irloostraat in Nieuw-Na- schijnlijk eind maart zal he :n. Ter hoogte van de krui- Jarino-lokaal geheel gereei tg Hulsterloostraat - Hom zijn. chstraat keerde B. op de :g. Op dat moment naderde De totstandkoming van dezf| bromfietser R. S. uit Meer- school heeft heel wat voeten 11 die deze manoeuvre te de aarde gehad. Enkele oudei at zag en bovenop de auto namen hun kinderen (ongeC^ s moest naar het zie^en_ St, Gillis (B) worden kleuterschool. Zoals het er m voorstaat zal dat op die schoo| waarschijnlijk 1 arbeidsplaa (afhankelijk van de telling| kosten. Voor de nieuwe openbai kleuterschool is juffrouw Dil nie Risseuw door de gemeent Oostburg aangetrokken. Na| dat vandaag de 23 kleute: zullen starten, zal binnenko: een ouderavond worden gi irgebracht. B. bleek onder 'loed te verkeren en kreeg rijverbod opgelegd. 'LST - Zaterdagmiddag isen 16.00 en 16.30 uur werd het Koewachtplein in Hulst Yamaha DT-bromfiets van van G. uit Hulst gestolen, waarde van de bromfiets Iraagt 1800 gulden. 'LST - Bij een inbraak in kantoor van de firma P. te houden om alle zaken door •u's'* werd een geldkistje met spreken. Deze nieuwe school gulden ontvreemd, reeds een voorloper op d Yr Zaterdag j.l. reed nieuwe wet basisonderwij V rouwB. J- Klooster- 1985, aldus wethouder J. Tho maes enige tijd geleden. Van onze correspondent TERNEUZEN/BIER- VLIET - Het college van B en W van Terneuzen is het volkomen eens met de plannen om in 1983 800 jaar Biervliet en in 1984 400 jaar Terneuzen te vieren. Aan de Stichting Geu- zenfeesten Biervliet is gevraagd de festiviteiten in Biervliet te organise ren. Deze stichting gaat dit doen tesamen met het Evenementencomitê Biervliet. Aan de Stichting Eve nementencommissie De Vliegende Hollander heeft het college ge vraagd de feestelijkhe den voor wat Terneuzen betreft te organiseren en te coördineren. De beide comités zullen hun plannen verder uit werken en aan het ge meentebestuur voorleg gen. Daana zal de ge meenteraad beslissen op welk subsidiebedrag de organisatoren zullen kunnen rekenen. tde met haar personenauto ;r rijksweg 60 in de richting posterzande. Ter hoogte van st Wat raakte de auto in slip en belandde in de ot. Mejuffrouw J. werd irgebracht naar het St. Li- naziekenhuis in Hulst. (LST - Het afgelopen week- 1 werd uit enkele gepar- rde auto's bij garage Van P- te Hulst 100 liter benzine tolen. 'LST - Zondagmorgen om 30 uur reed een auto tegen garagedeur van mevrouw f D- in de Lange Bellings- at in Hulst. De chauffeur g er na het gebeurde van- )r. Aan de hand van glas laksporen kon de politie la- F. P. uit Sluiskil aanhou- die heeft bekend. RDENBURG - Bij een een- 3ig ongeval heeft A.M. uit rdenburg.zijn beide boven- 'en gebroken en eeh aantal vellingen opgelopen. Dit 'eurde doordat hij, komen- atet zijn auto uit de richting "tburg, de macht over zijn ur verloor op de Haven en en een boom tot stilstand am. Hij is in het ziekenhuis Jostburg opgenomen. ESKENS - Op oudejaars- 'ad is in de Philips van efstraat een vuurpijl door dubbele ruit van de wo- g van de heer A.J. gevlo- De vuurpijl was op on kundige wijze neergezet en 'gestoken. Nadat eerst de 'bele ruit vernield was, d in de woning een grote age aangericht, verbrande dij nen, kapotte bloempot en planten, waarvan de erven in de keuken lagen, 'antwoordelijk hiervoor een zekere M.I. uit Oost-

de Stem | 1983 | | pagina 6