BANKROET DREIGT Zeker 35 doden bij gevechten in N-Libanon EXPLOSIE IN STOCKHOLM Gevonden voorwerp ter waarde van 100.000 dollar Rechts-extremisme wijdverbreid in West-Duitsland DAGELIJKS MARTELINGEN EN EXECUTIES IN IRAN Belastin Kinderbijs Bankroof bij Iraanse bank in Londen: buit ƒ38 min AOW en A AAW WAO, WW, I Vermiste kraanwagen 1 houdt Franse president van tv Rapport Amnesty International: Man strooit met bank biljetten MAANDAG 3 JANUAR11983 T10 PAGINA 5 MAANDAG 3 JANUA Anti-apartheids- strijder Collins overleden China en India gaan weer praten Belg vindt vermoedelijk dood op Mt.-Everest Weer problemen bij onderhandelingen Duitse geheime dienst: Denemarken boycot Nederlandse export Conflict bij Times opgelost DUBflM :BUITENLAND: 99 Brazilië kan schulden niet aflossen DEN HAAG - De Britse domi nee Canon Lewis John Collins, oprichter en voorzitter van het International Defence and Aid Fund tegen apartheid, is vrij dag op 77-jarige leeftijd in Groot-Brittannië overleden. Collins begon in 1952 met het geld verzamelen voor slachtoffers van de apart- heidswetten in Zuid-Afrika. In 1964 richtte hij het Interna tional Defence and Aid Fund op dat mensen bijstaat bij pro cessen en gezinnen financieel steunt als de kostwinner in de gevangenis zit. Collins was tot zijn dood voorzitter van de or ganisatie, die waarnemerssta tus heeft bij «le Verenigde Na ties. Ook in Nederland is er een afdeling. Van onze redactie buitenland RIO DE JANEIRO - Brazilië zal deze en vol gende maand zijn schulden aan Amerikaanse en andere banken niet terugbetalen, om op die manier een totaal bankroet af te wenden. Volgens de internationale directeur van de Brazi liaanse centrale bank-, Serrano, heeft zijn land geen andere mogelijkheid om niet per 1 maart insolvent (niet bij machte om aan de betalingen te voldoen, red) zijn. Hij zei dat Brazilië zelf zou beslissen en geen betalingen zal verrichten aan iedere bui tenlandse bank die niet zou reageren op het voorstel. Uit berichten in bankkringen blijkt dat de meeste grote Amerikaanse banken (tijde lijk) akkoord zullen gaan met de Braziliaanse maatregelen. Europese en Japanse banken lijken minder gerust te zijn op de gunstige uitwerking van een dergelijk uitstel. Brazilië moet deze maand ruim een miljard gulden terugbetalen gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllimilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll(Lï Mitterrand met een ploeg van de Franse tv, bezig met de opnamen, die later niet uitgezonden konden wor- den. Van onze correspondent PARIJS - Een speciale tv- uitzending waarin presi dent Mitterrand geïnter viewd zou worden en com mentaar op het nieuws van de dag zou geven, moest op Nieuwjaarsdag in Frank rijk afgelast worden om dat een kraanwagen zoek geraakt was. Een uitgebreide techni sche staf, camera's en re portagewagens en een vijf tal journalisten was in het oudejaar aanwezig op het landgoed van de president in Latchè in Zuidwest Frankrijk. Mitterrand zou voor het middagjournaal van het tweede kanaal op zaterdag een interview verlenen bij de beelden van het internationale nieuws en er commentaar bij leveren. Na lange onze kerheid en huzarenstukjes van de nieuwspresentator van het journaal om aan de kijkers zonder te vertel len wat er gaande was, ge duld te vragen moest ten slotte Mitterrands inter ventie simpelweg afgelast worden. Het bleek dat de grootste kraanwagen van Frankrijk met een telesco- pische arm van 43 meter die de televisie gehuurd had, zoek was. Deze kraan was nodig voor een para bolische antenne omdat Latchè in een dal ligt en de rechtstreekse uitzending zonder deze antenne niet kon plaats hebben. De wa gen had om negen uur 's - foto afp morgens ter plaatse moe ten zijn, maar tegen de middag belde de maat schappij waarvan hij ge huurd was op om te vertel len dat de kraan nog 150 kilometer verwijderd was tussen Bordeaux en Latchè en in een dichte mist ge vangen zat en nooit op tijd ter plaatse zou kunnen zijn. Inderhaast werd een andere kraan, een kortere, gehuurd die niet bleek te voldoen vooral omdat de arm niet volkomen bewe gingloos kon blijven. Later bleek dat de oorspronkelij ke wagen in Nancy, een 800 kilometer naar het noord oosten, een karwei ver richtte en dat niet de mist maar een onvoorstelbare coördinatiefout de oorzaak van de beschamende mis lukking was. De uitzen ding van Mitterrand van uit zijn landhuis vond niettemin met 24 uur ver traging op zondagmiddag plaats. Er werd geen ver klaring gegeven waarom de president zijn interview en commentaar niet vanuit Parijs kon verlenen, het geen technisch uiterst een voudig geweest zou zijn en waarbij zeer hoge uitga ven, die de uitzending van uit Latchè met zich mee brachten, en de complica ties vermeden hadden kunnen worden. De maat schappij waarvan de mammoetkraan gehuurd was draagt de naam La Prévoyante, dat wil zeggen De Vooruitziende. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllltlUlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliF. Van onze redactie buitenland NEW DELHI - India en China zullen op 28 januari in Peking hun derde officiële gespreks ronde beginnen om te pogen een grensgeschil over gebied van de Himalaya te beëindi gen. Een regeringswoordvoerder maakte in New Delhi bekend dat de besprekingen naar ver wachting vijf tot zeven dagen zullen duren. De eerste gespreksronde werd in december 1981 in Pe- king gehouden en de tweede in mei vorig jaar in New Delhi. Maar beide mislukten. Het ge schil betreft een gebied van 124.800 vierkante kilometer en leidde in 1962 leidde tot een drie weken durende oorlog. en volgende maand nog eens dat bedrag. In totaal staat het land voor ruim 235 miljard gulden in het krijt in het bui tenland. Brazilië is met Mexi co en Argentinië het derde La- tij nsamerikaanse land dat dit jaar grote problemen krijgt met het terugbetalen van de enorme buitenlandse schul den. De wereldrecessie, de da ling van de prijs van de ex portartikelen en de stijgende prijs voor importen hebben ervoor gezorgd dat de finan ciële reserves van het land to taal zijn uitgeput. Enkele bankdeskundigen vrezen dat een 'faillissement' van een van de drie landen met grote schulden het totale bankstelsel op de wereld ern stig zal verstoren. Brazilië heeft inmiddels met het IMF (Internationaal Mo netair Fonds) een overeen komst gesloten voor aanvul lende kredieten om de schul den te delgen. Braziliaanse bankiers zeiden in aanvulling op de mededelingen van de di recteur van de centrale bank, dat zij een algemene regeling willen treffen voor de manièr waarop de schulddelging in dit jaar zal moeten verlopen. KATMANDU (AP) - De 46-ja- rige Belg Jean Bourgeois, lid van een Franse expeditie die in de Himalaya de Mount Eve rest wilde beklimmen, wordt sinds het weekend vermist en is naar wordt gevreesd om het leven gekomen. De leider van de expeditie, Michel Metzger, heeft na de verdwijning van Bourgeois besloten de beklimming van de 8.848 meter hoge top af te gelasten. Dat heeft het Nepa- lese ministerie van toerisme meegedeeld. Het ministerie zei van het Franse basiskamp te hebben vernomen, dat Bour geois „mogelijk is gevallen" aan de noordzijde van de Lho- la-gletsjer, die op 6.000 meter hoogte op Tibetaans grondge bied ligt. Volgens het kamp is Bourgeois waarschijnlijk overleden als gevolg van de extreme koude. De expeditie zal op 7 januari van het op 5.400 meter hoogte gelegen ba siskamp terugkeren naar Kat mandu. Van onze redactie buitenland BEIROET - In Tripoli, de hoofdstad van Noord-Liba- non, zijn volgens de eerste schattingen dit weekend 35 personen gedood bij scher mutselingen tussen pro- en anti-Syrische organisaties. Dit heeft het Falangistische radiostation „De stem van Li banon" gisteren gemeld. Verder zouden op de weg tussen Tripoli en het noorde lijker gelegen Akar vijf licha men zijn ontdekt, wat de span ning in dat gebied heeft opge voerd. De artillerieduels in Tripoli namen volgens de ra dio in de loop van de middag in hevigheid toe. Zij sloegen over naar ander wijken van de stad. Zo kwamen granaten neer op een kazerne van het Libanese leger, waarbij twee soldaten gewond raakten. Bij schotenwisselingen vielen vrijdag drie doden en raakten zeven personen gewond. Vanwege overmatige regen val zijn de telefoonverbindin gen met Tripoli en andere de len van Libanon verbroken. De radio meldde dat het in Aley (in de bergen ten oosten van Beiroet) dit weekend be trekkelijk rustig was. In de ochtend werd er nog geschoten nadat vrijdag in de christen- wijk vier personen waren ge dood. In de bergen in de buurt van Aley werden woensdag de lichamen gevonden van zeven leden van een Druzen-familie. Bij de onderhandelingen tussen Israel en Libanon over de terugtocht van alle vreem de troepen in het land zijn dit weekend problemen gerezen over de rol die de Verenigde Staten in die onderhandelin gen moeten vervullen. Israel wil de Amerikanen gebruiken als waarnemer of getuige, ter wijl de Libanezen de Ameri kanen zien als volwaardig on derhandelaar. De filosofie daarachter is dat de Amerika nen onder meer een vredes macht hebben gestationeerd in Beiroet en hun aanwezigheid daarmee mede onderwerp van bespreking dient uit te maken. Bovendien verwachten de Li banezen dat de Amerikaanse aanwezigheid aan de onder handelingstafel de Israëlische eisen zou kunnen temperen. EEN zware explosie heeft dit weekend een restaurant in het centrum van de Zweedse hoofdstad Stockholm verwoest. De politie zei dat er geen doden zijn gevallen, maar wist niet of er gewonden waren. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. De ravage in de Zweedse hoofdstad fotoupi HAMBURG - In de Westduit- se Bondsrepubliek wordt ster ker dan voorheen rechts radi calisme bespeurbaar. Volgens de Westduitse geheime dienst (Verfassungsschutz) is het aantal leden van rechts-extre- mistische groeperingen in de afgelopen jaren voortdurend gestegen. Eind 1979 telde de Verfas sungsschutz 17.300 georgani seerde rechtse extremisten. Eind 1980 waren het er 19.800 en eind 1981 20.300. Ongeveer 1.850 van deze 20.300 rechtse extremisten zijn volgens de geheime dienst fa natieke neo-Nazi's die, in te genstelling tot de andere rechtse radicalen, veelal de ideologie en het program van de voormalige Nationaal-So- cialistische Duitse Arbeiders partij (NSDAP) van Adolf Hitler propageren. De meeste gewelddaden die aan rechts-extremistische Westduitsers worden toege schreven, worden ook door de ze neo-Nazi's gepleegd. De Westduitse politie arresteerde in 1981 in totaal 170 neo-Nazi's wegens terroristische acties. De Verfassungsschutz sluit intussen niet uit dat talrijke bomaanslagen die de laatste tijd zijn gepleegd tegen vesti gingen van het Amerikaanse leger of tegen Amerikaanse militairen in de Bondsrepu bliek, door neo-nazi's zijn ge pleegd en niet, zoals men in eerste aanleg wel dacht, linkse terroristen. Het Westduitse rechtse ra dicalisme is meer wijdver breid dan uit de getallen van de Verfassungsschutz naar voren komt. Een opzienbarend voorbeeld: toen op een woens dag in december de rechts-ra- dicale „luchtheld" uit de Tweede Wereldoorlog Hans- Ulrich Rudel in een dorp in Beieren ten grave werd gedra gen, scheerden Phantom- straaljagers van de Bundes- wehr boven het kerkhof. Het ministerie van Defensie in Bonn gelastte meteen een onderzoek of het hier een laat ste groet aan Rudel betrof. Het was - dat had dan toch maar moeten gebeuren' - leden Van de krijgsmacht uitdrukkelijk verboden aan de begrafenis van de op 66-jarige leeftijd overleden meest-gedecoreerde officier van Hitlers Luftwaffe deel te nemen.f Van onze redactie buitenland LONDEN - Willekeurige ge vangenneming en marteling van personen die verdacht worden van oppositie tegen het bewind vieren in Iran hoogtij en voormalige gevan genen maken melding van da gelijkse executies in de groot ste gevangenis van Teheran. Dit staat in een vandaag door de mensenrechtenorgani satie Amnesty International uit te geven rapport. De orga nisatie maakte hierbij de aan tekening dat het rapport niet door haar is samengesteld, maar dat het kortelings ont vangen was van een bron in Iran. Amnesty International zegt te geloven dat het rapport een accuraat beeld geeft van de martelingen en mishande lingen die op dit moment in Iran plaatsvinden. Het juiste aantal gevange nen is niet bekend, maar vol gens Iraanse vluchtelingen zijn het er meer dan twintig duizend. „De gevangenissen in Teheran zijn zo overvol dat men in snel tempo bezig is ze uit te breiden." Het gebouw van de vroegere Amerikaanse ambassade in het centrum van de stad „wordt thans gebruikt om gevangenen onder te bren gen", aldus het rapport. „Degenen die tegenwoordig in Iran in de gevangenis zitten hebben vaak geen idee waar om zij gearresteerd zijn. Zij kunnen zijn opgepakt omdat zij naar de plaats van een bomaanslag stonden te kijken, voor het lezen van een politiek pamflet, omdat zij iets ten na dele van het bewind hadden gezegd terwijl hun telefoon was afgetapt of na ruzie met een buurman". Volgens ex-gedetineerden worden in de gevangenissen iedere avond tot de volgende ochtend mensen gemarteld. „Het gekerm is verschrikke lijk". Het rapport maakt spe ciaal melding van de Evin-ge- vangenis in Teheran, die „een van de meest gevreesde plaat sen" in Iran wordt genoemd. „Het ergste in Evin is geblind doekt te worden en dan dagen te moeten wachten tot iemand komt vertellen waarom je bent opgesloten. Een man heeft 27 maanden zo moeten wachten", zo wordt opgemerkt in het rapport, dat gebaseerd is op de verslagen van acht ex- gevangenen Het vermeldt verder dat in Evin dag en nacht het geknal van wapens klonk. „Als het geratel was wist je dat het massa-executies konden zijn. Men telde tussen dertig en zes tig schoten per dag". - foto ap NEW YORK (RTR)- Het New Yorkse veilinghuis So- theby Parke Bernet zal in mei een stuk te koop aanbie- E den dat afkomstig is van 'gevonden voorwerpen' in een verlaten spoorwegstation in de staat New York. Het E gaat om een 3.000 jaar oud Egyptisch beeld uit het rijk van Ramses de Tweede, waarvan de waarde wordt ge- schat op ongeveer 100.000 dollar. Het beeld van zwart graniet stelt de vooraanstaande S Egyptenaar Mereptah voor. Het is gemaakt in 1300 voor E Christus en werd gevonden in een kist die een halve 1 eeuw onaangeroerd had gestaan in het verlaten station van het Instituut Chautauqua, een kunsten- en vor- mingscentrum in het district Finger Lakes van New York. De veiling van het beeld vindt plaats op 11 mei en E S volgens een woordvoerder van SPB is het het belang- 5 rijkste veilingstuk uit het Egyptische nieuwe konink- S S rijk sinds tientallen jaren. Het beeld is op het einde van de vorige eeuw gevon- den en aangekocht voor museum Chautauqua. Toen II dit 50 jaar geleden werd afgebroken, werd het zorgvul- g dig verpakt in een kist, naar het station gebracht en... verg eten. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiHttiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze redactie buitenland WICHITA FALLS - De politie van Wichita Falls in de Amerikaanse staat Te xas heeft korte tijd een jongeman aangehouden die zich uitgaf voor „zoon van god" en die bankbil jetten in de lucht wierp. Een dertigtal nieuwsgie rigen had zich, rondom de jongeman geschaard, die minder vrijgevig bleek dan zo op het oog mocht lijken. Hij zei tegen de voorbij gangers dat als zij het geld opraapten, zij blijk gaven van hebzucht en naar de hel zouden gaan. De jongeman werd door de politie losgelaten toen bleek dat hij zijn eigen geld - 900 dollar - aan het uitdelen was geweest. Wel kreeg hij de raad te waken voor dieven en zijn dollars niet op de openbare weg rond te strooien. Maar eenmaal weer bui ten hervatte hij zijn vrij- gevigheid-met-een-luchtj e en verleidde voorbijgan gers om voor een handvol dollars hun zieleheil op het spel te zetten. Van onze redactie buitenland KOPENHAGEN - Deense ha venarbeiders hebben besloten de eerste twee maanden van dit jaar Nederlandse goederen en schepen te boycotten. Dit heeft het Deense persbureau Ritzau bevestigd. De actie is een protest tegen de vrijlating van een Neder landse vrachtwagenschauf feur die enkele dagen geleden een stakende havenarbeider doodreed. Een rechtbank be paalde dat de chauffeur niet schuldig was aan de dood van de havenarbeider. Volgens de Deense vakbonden reed de vrachtwagenchauffeur in op een groepje postende stakers in het vissersstadje Hirthals in Noord-Jutland. Enkele haven arbeiders konden zich nog uit de voeten maken, maar een van hen werd geschept en overleed ter plaatse. Volgens Ritzau is de boycot momenteel alleen effectief in Kopenhagen, maar zullen an dere havens volgen. De Deense havenarbeiders zijn sinds twee weken in staking uit pro test tegen een verlaging van de werkloosheidsuitkering voor havenarbeiders die 1 ja nuari ingaat. Vandaag zullen vertegenwoordigers van vakbonden een gesprek heb ben met de minister van ar beid, Grethe Fenger Möller. De RUIM een jaar lang is er, (Van Agt II en Van Agt III e ties, gezocht naar mogelijk zetten. Het ene plan was nc drongen door het andere. De regeringsmeerderhetc JET stelsel van kinderbijslag van de bijslag is in het vervo lankelijk van de leeftijd van deren tot 18 jaar in drie leefti iot 12 jaar, 12 tot 18 jaar. De ongste kinderen 70 van de 130 van de huidige bijslag k 100 Om tot die verhouding ongste kinderen geleidelijk v -en geleidelijk verhoogd. Daa van zes jaar. Ook voor het zogenoemde jan drie jaar) geldt deze rege in op 1 januari 1983 nog een k ;ijdens de overgangsregeling tal voor het oudste kind, jonf ip 70 °/o worden gebracht. Voor kinderen die na 1 jam •eet 70 °/o van de bijslag gegev eind is geldt de geleidelijke op Per 1 januari gelden de vol; cering: 50 bij één kind jonger da: 70 voor een oudste kind tenminste twee kinderen; v 1 januari 1983; 95 voor kinderen van 0 bijslag werd gegeven; 100 voor kinderen van 61 106 voor kinderen van 12 LONDEN (AFP/RTR)- Het arbeidsconflict bij het Britse dagblad The Times is vrijdag opgelost. De 92 elektriciëns, die sinds 20 december in sta king zijn, besloten weer aan het werk te gaan. Door de actie van de techni ci kon de krant niet verschij nen. Volgens een woordvoer der zal The Times vandaag weer uitkomen. De stakers hebben een overeenkomst aanvaard, die in de nacht van donderdag op vrijdag na meer dan 11 uur onderhandelen tus sen directie en vakbonden werd bereikt. De technici eisten extra betaling voor het werk met nieuwe apparatuur. De directie van de krant liet eerder deze week weten dat al het personeel van The Times en The Sunday Times zou worden uitgesloten, als het conflict niet uiterlijk donder dag zou zijn opgelost. LONDEN - De Iraanse Sepah- bank in de Londense City is op vrijdag 3 december beroofd van waardepapieren en baar geld ter waarde van meer dan negen miljoen pond sterling. Dit heeft de Londense politie zaterdag bekendgemaakt. De roof is de grootste in de Britse geschiedenis en heeft mogelijk politieke achtergron den. De tot nu toe grootste roof was de overval op een post trein in 1963 waarbij 2,6 mil joen pond sterling werd buit gemaakt, Bijna een maand na het ge beuren bevestigde Scotland Yard dat onbekende dieven zich in het weekeinde van 3, 4 en 5 december toegang hebben verschaft tot het gebouw van de Sepah-Iran Bank, De bank is een overheidsinstelling in dienst van de Iraanse krijgs macht. De onbekenden hebben zeker twee dagen de tijd geno men om in alle rust de safes en brandkasten te kraken. Een woordvoerder van Scot land yard noemde de bank rovers „ouderwets maar slim". Ze hadden de alarminstallatie uitgeschakeld en met lasappe- ratuur de kluis geopend. De buit bestond uit obligaties en baar geld. Rechercheurs rich ten hun onderzoek onder meer op het vermoeden dat de da ders gezocht moeten worden in kringen van tegenstanders van het regime van Ayatollah Chomeini. 3ij dit alles zullen de totale k Euigingsoverwegingen ook vei Sla zes jaar zal de totale vermi /an de kinderen van 18 jaar e: lijslag voor eerste en tweec !,06 de halfjaarlijkse aanpé leren blijft achterwege. ,Vat betekent dit alles nu vt /wartaal kan rekenen? Jet sommetje is met hanterir ken. Daarbij moet worden u; ^'lélagbedragen per kwartaal di insgrootte van: :én kind: ƒ296,75 wee kinderen: ƒ389,21 Irie kinderen: 416,77 zier kinderen: 455,23; rijf kinderen: ƒ478,30; :es kinderen: ƒ503,45; ;even kinderen: 521,42; acht kinderen: ƒ542,89. Dp deze basisbedragen wordt sast, waarna voor elke leeftij ësulteert in de volgende bedri 50' 70' kind kind kind kind kind kind kind 8 kind 146,62 205,27 269,23 288,30 314,90 330,86 348,26 360,69 375,54 "wee voorbeelden: a) gezin mt leringspercentage 95 Dat be la le bijslag 3 x f 391,26 1.1 laar boven krijgt dat gezin f i) gezin met drie kinderen va tentages: 100 voor het kind t [5 jaar. Voor de negentienjarig tlag (uitwonend, studerend), z )ezin geldt. De bijslag per kina 478,30 1434,90. Totaal f 241 DE bruto uitkering is enkele g ;evolg van diverse kabinetsm iersoonlijke omstandigheden landen krijgt in het algemei iver het laatste kwartaal van Bedragen bruto per maand ledragen tussen haakjes) Dehuwden: 1566,4 Dngehuwden: 1091,1 Weduwe met kinderen: 1566,4 Weduwe zonder kinderen: 1091,1 Wezen tot 10 jr.: f 349,1 Wezen 10-16 jr.: f 523,7 Wezen 16-27 jr.: 698,3 DE hoogte van de uitkering i aeidsongeschiktheid en het g «geschiktheid van: 15-35 15-45 15-55 >5-65 >5-80 10 of meer: 20 30' 40' 50' 65' 80 rondslag-bedragen per dag 21 jaar en ouder: 77,36 IO-jarigen: 68,69 9-jarigen: 60 09 8-jarigen: 51,49 (f Irondslag voor de gehuwden chtgeno(o)t(e): tot 15% van 107,34), tot 30 van de grond 'E daglonen Wet'Arbeidsonj Werkloosheidsvoorziening wo ium dagloon wordt: (oude be< 'AO 126,33 (J 'w 127,03 (f 'WW ƒ131,85

de Stem | 1983 | | pagina 4