Rustige jaar wisseling in Paramaribo BRIEF AAN MINISTER EERSTE KNEUZENVLUCHT Opbrengst boot- Sharon geen tweede maal voor onderzoekscommissie Spitsspeler Wim Kan en dribbelaar Freek Karavaan op weg naar Dakar Lezing NS over trein botsing onwaarschijnlijk Klacht tegen VARA over 'Muurvast' Het weer El Al weer de lucht in Irak valt Iraanse schepen aan lUITSLAND 2 lUITSLAND 3 'III ara MAANDAG 3 JANUAR11983 PAGINA 3 Kinderen doen Superman na: vier doden SPOORWEGBOND: 5 januari geen bezoek. Dankert: „Democratie in Europa heeft sterk geleden" STANDJE VOOR VARA? BINNENLAND BUITENLAND Weer in Europa Zon en maan Hoogwater 1 -« Brzezinski: rol KGB in aanslag paus Vele Indische geïnterneerden vragen uitkering T49 issagrat geworpen. Twin- jaar later kreeg men jt, misschien wel omdat t praalgraf van een Groot lits Dichter veel toeristen kt. Er was een klein pro- smpje. Wie zou uit het rzamelde gebeente van de Efe des volks de beenderen n Schiller kunnen aan- jzen? Men dacht aan Goe- Hij was de beste vriend n Schiller geweest, boven ra had hij ook verstand n botten. Goethe liet de «st belovende stoffelijke ten naar zijn werkkamer iren. Na enig gestudeer es hij tenslotte een van de ïedels als die van Schiller n en schreef een gevoelig licht: „Wie ben ik om jou de hand te houden" enzo- ort. Maar Goethe had het s. Op dit moment maken schedels aanspraak op de ige echte schedel van hiller te zijn. Va Goethes dood werden en - naar men aannam - hiller in een dubbelgraf gezet. Mogelijk wacht ar nu een marketenster, misschien wel een crimi- el, aan Goethe's zijde ge ldig op de Jongste Dag. 80 Afspraak in Beiroet. sanees-Tunesisch-Belgi- ïe film. 05 Journaal. 15 Videotext. Inhouds- erzicht. 40 Videotext. Inhouds- erzicht. 57 Programmaoverzicht. 00 Nieuws. 04 Problemen op school. dagogie. 30 Nieuws in het kort. 35 Alarm in het Schloss- ïseum. Griezelserie. 00 Journaal. 08 Tele-illustratie. suws, sport en amuse- nt. 50 SOKO 5113. Duitse po- eserie. 57 Programmaoverzicht. 00 Journaal. 30 Freddy Quinn in untry-Time. O.a. Larry tlin en Grandpa Jones. 15 Eenzaamheid. Pro- amma over vereenzaming. 00 Journaal. 20 Frankies Braut. TV- '1 over experimentele kli- :k. 20 Journaal. 25 Sesamstraat. 00 TV-cursus Duits. 30 Sesamstraat. 00 Aktualiteiten pro- imma. 00 Journaal. 15 Studio A. Muziek uit :rde Wereld. 45 Hondebelasting. Pro ten in West Duitsland. 15 De laatste nacht. TV- el. 55 Journaal. D m T1 0 E B 0 paoqjEds 'jooa pjoqjeds 'j jeejuei 'squq ojnq juejjttz DEST1M FINNEN-BUITENLAND5 T7 ZATERDAG is in Parijs de vijfde Parijs-Dakar- rally van start gegaan. De voertuigen, 269 per sonenwagens en trucks en 129 motorfietsen, stonden opgesteld op de Place de la Concorde. Zondag werd de over steek naar Algiers ge maakt wordt. In de hoofdstad van Algerije start vandaag het zware traject door de Noordafrikaanse woes tijn. Na'een 10.000 kilo meter lange rit bereiken de deelnemers 20 januari Dakar, fotoap illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllMIIIIIIIIHIIII NS: wachten met tariefs verhogingen UTRECHT - Minister Smit-Kroes van (Ver keer en Waterstaat) kan met haar plannen voor extra tariefsverhogingen voor het open baar vervoer beter wachten tot de effecten be kend zijn van de extra tariefsverhoging van acht procent voor de spoorwegen op 1 april. Pas als de gevolgen van die maatregel duidelijk zijn, kan de minister een weloverwogen besluit nemen over dergelijke maatregelen in de komende jaren. Dat heeft een woordvoerder yan de NS gezegd in een voor lopige reactie op het tarieven- plan van de minister. Zij heeft in dat plan aangekondigd de spoortarieven de komende ja ren met drie procent extra per jaar te willen verhogen. De NS-woordvoerder bena drukt, dat het plan van me vrouw Smit nog slechts een beleidsvoornemen is, waar over nog overleg met de open baar vervoerbedrijven moet volgen. „Tot nog toe geldt het nadrukkelijk met de volksver tegenwoordiging overeenge komen beleid dat de jaarlijkse verhoging van de kosten van levensonderhoud uitgangs punt is voor de verhoging van de openbaar vervoertarieven", aldus de verklaring van de spoorwegen. De NS heeft er wel begrip voor dat dat beleid KOTA KINABALU (RTR) - Vorige week zijn vier kinde ren in Maleisië, die dachten dat zij konden vliegen zoals hun televisiehelden, naar be neden gesprongen en doodge vallen. In het oudej aars weekeinde zei een woordvoerder van de politie in Kota Kinabalu dat een twaalftal kinderen gebro ken ledematen en ribben had opgelopen bij het imiteren van Superman en Ralph Hinckley, de onderwijzer die kan vliegen in een Amerikaanse televisie serie die in Maleisië wordt ge toond. De overleden kinderen, al len onder de vijf jaar, waren van heuvels en gebouwen ge sprongen. De meeste doden en gewonden droegen t-shirts met een afbeelding van super man op de borst. DEN HAAG (ANP)- De jaar wisseling in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo is dit jaar bijzonder rustig verlopen. Ofschoon het militaire gezag het uitgaansverbod voor oude jaarsavond had opgeheven, bleef het gebuikelijke feest vieren uit. Wel werd er vuur werk afgestoken. Voor de Surinaamse televi sie liet het militair gezag we ten dat de avondklok per 1 ja nuari wordt versoepeld van middernacht tot 04.00 uur. Eerst gold het uitgaansverbod van 19.00 uur tot 04.00 uur. Uit betrouwbare bron werd voorts vernomen dat er steeds UTRECHT - Het is onwaarschijnlijk dat de machinist van de stoptrein Leiden-Rotterdam, die maandag om het leven kwam door de treinbotsing in rotterdam-blijdorp, dat ongeluk heeft veroorzaakt, omdat hij dan niet een, maar drie waarschuwings- seinen over het hoofd zou hebben gezien. Dat meent de Federatieve Spoorweg Vakvereniging, die na een aantal boze reacties van Rotterdamse machinisten haar er gernis over de snelle conclusie van de spoorwegen heeft ver woord in een woedende brief aan NS-directeur L. Ploeger. De FSV vindt het onjuist dat de NS al op de dag van het onge luk, nog voordat enig serieus onderzoek naar de toedracht kon zijn verricht, de omgekomen machinist de schuld van het ge beurde gaf. Directeur Ploeger zelf kwam enkele uren na de bot sing met die verklaring. Hoewel het officiële onderzoek naar de treinbotsing nog een paar weken zal duren, blijft volgens de NS de voorlopige conclu sie overeind, dat de machinist van de stoptrein de waarschu wingssignalen zou hebben genegeerd. „Ook wij vinden dat on begrijpelijk", aldus een woordvoerder van de spoorwegen. nu, gezien de benarde positie van de overheidsfinanciën, aan herziening toe is. FRANCISCUS ZIEKENHUIS ROOSENDAAL In verband met materiaalverhuizing is er op woensdagmiddag Vrijdagmiddag 7 januari wèl bezoek. BADEN-BADEN (DPA)- De democratie in Europa heeft de laatste jaren „sterk geleden", omdat teveel bevoegdheden van de Europese regeringen zijn overgedragen aan de Europese ministerraad zonder dat deze ze heeft afgestaan aan het Europese Parlement. Tegelijkertijd hebben de in ternationale problemen, zoals de werkloosheid, zich ver scherpt. Dit heeft Piet Dan kert, voorzitter van het Euro pees Parlement, zondag ge zegd in een vraaggesprek met de 'Südwestfunks' in Baden- Baden. Problemen als de werkloos heid zijn op nationaal niveau niet meer op te lossen, zo zei Dankert. De Nederlandse poli ticus waarschuwde er na drukkelijk voor nog meer aparte regelingen voor de af zonderlijke lidstaten te ont werpen. Op deze wijze wordt de Europese Gemeenschap steeds verder uit elkaar ge trokken, aldus Dankert. TEL AVIV (UPI)- De Israëli sche minister van Defensie Ariel Sharon zal niet opnieuw verschijnen voor de commissie die een onderzoek instelt naar de massaslachting in de Pales tijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatila in Beiroet. Dit heeft een woordvoerder van de commissie zondag bij verrassing aangekondigd. Sharon had in de loop van zondag voor een tweede keer (achter gesloten deuren) moe ten getuigen. Het verzoek daartoe was gedaan door het hoofd van de militaire inlich tingendienst van Israel, gene raal Yehoshua Saguy. Volgens de Israëlische radio hebben de advocaten van Sha ron en van Saguy overeen stemming bereikt dat de mi nister van Defensie schrifte lijk zal antwoorden op de twee vragen die het hoofd van de inlichtingendienst hem wil stellen. Naar verluidt gaan de ze twee vragen vooral om het omstreden punt of Sharon meldingen zou hebben ont vangen vanuit de inlichtin gendienst over de rol van de christelijke Falangisten in de vluchtelingenkamoen Sabra en Chatila. Militie-leden van deze rechtse falangisten gin gen op 16 september 1982 in opdracht van Sharon de twee kampen binnen om een macht van naar schatting 2.000 Pa lestijnse guerrillastrijders te verdrijven. Toen ze op 18 sep tember de kampen verlieten hadden de Falangisten vele honderden Palestijnse burgers in een massaslachting om het leven gebracht. DE REPATRIËRING van tijdens hun wintersportvakantie gewond geraakte nederlanders is weer op gang gekomen. Op oudejaarsdag arriveerden op Schiphol met een Ujnvlucht van de KLM uit München elf in de sneeuw gewond geraakte Nederlanders, voor wie de SOS-centrale en de ANWB, de twee grootste hulpverleners op dit gebied, gezamenlijk de thuis reis hadden geregeld. Een aantal van hen maakte de reis op een brancard. - fotoanp iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii Door Wim Kuipers TWEE cabaretiers op Oude jaarsavond na elkaar op de te levisie. Is het eerlijk om een vergelijking te maken? Dat is ongetwijfeld massaal gebeurd. Kan Kan nipt gewonnen heb ben? Hij was in het voordeel. Want had Freek de Jonge bij de IKON een eerlijke kans zo onverbiddelijk en zonder adempauze achter de groot meester? Was het niet NEC- NAC na de finale van het WK voetbal? Al zal deze vergelijking hier en daar aanslaan, het is een onterechte. Wim Kan en Freek hebben weinig met elkaar ge meen. Om in voetballand te blijven: de niet meer zo snelle Kan (71) bouwt zijn aanvallen zorgvuldig op, kijkt nog even superieur rond voor hij scoort, en loopt dan langzaam naar de middellijn, genietend van de toejuichingen. Freek speelt niet op de tri bune. „Niet de hele tijd klap pen" riep hij, „we hebben maar een uur." Hij schiet achteloos ballen in het rond, het lijkt of doelpunten niet tellen voor hem, maar wel het schot en oogstrelend gepingel. Een wat grof onderscheid: bij Freek ge niet je van het spel, bij Kan gaat het vooral om doelpunten. Kans doel is meestal (het is haast zijn handelsmerk) de landspolitiek, Freek dribbelt snel om Den Haag heen. Wim Kan begon provoce rend. In een dialoog met zijn IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIMIII alter ego Van Puthoven, de ho ge Haagse ambtenaar bij wie Van Kooten en De Bie op be zoek zijn gegaan, maakte hij overduidelijk reclame voor de VARA-LP van zijn show. Hij toonde de hoes reeds en riep voorzichtig dat de LP 'onge veer f20,95' kost. Dat kan de VARA een Haags standje ople veren. Freek haakte daar meteen op in. Toen hij in een liedje het wegrestaurant De Lucht noemde, merkte hij meteen op: als Van Puihoven maar niet in de zaal zit. (In de show nam Kan af en toe als Van P. tussen zijn publiek plaats.) Dat voordeeltje had Freek: hij trad live op en kon reage ren. Hoogtepunten leverde dat niet op. Evenals Kan haalde hij zijn vrouw op het podium, en hij mompelde Pelleboer niet na te willen doen, „want dat Kan een ander beter. Allebei hadden ze een snier naar collega Gaaikema, en ze gaven de femisten een vriende lijke kopstoot (Kan: „Dat zijn vrouwen zonder kant aan de broek; wat ze dan wel hebben, weet ik ook niet, ik denk schrikdraad"). Enkele bij-blijvertjes van Kan. Schwietert is fraude cum lande geslaagd. Over Bouterse als die naar Nederland mocht komen: wordt het de Bijlmer Bajes of Huis ten Bosch? Zin sontleding: Wim Kok gaat nog eens praten met Van Veen, is dat tegenwoordige of toeko mende tijd? Antwoord: verlo ren tijd. Een wat oudere (meen ik): „Dan vragen de mensen: bent u SOMS Wim Kan?, en dan zeg ik: nee, altijd". Het viel op dat hij nogal wat her halingen nodig had. Een IKON-grap van Freek de Jonge: „De jeugd is meer in uitkeringen geïnteresseerd dan in inkering". Over de onder- wijsstaking katte hij: dat kwam me goed uit, kon ik mijn kinderen tenminste lezen en schrijven leren". Na deze voor hem wat oubollige op merking, knalde hij er een van zijn eigen zuiverste water overheen: op de dag van de spoorwegstaking had hij zich voor de trein willen gooien AMSTERDAM - De Stichting Waakzaamheid Persoonsregi stratie in Amsterdam heeft bij de Raad voor de Journalistiek een klacht ingediend tegen de VARA naar aanleiding van de televisiefilm 'muurvast', die op eerste kerstdag werd uitge zonden. De stichting is van mening dat met de uitzending van dit programma, waarin met een verborgen camera het leven van zwervers in Amsterdam werd geregistreerd, op ver werpelijke wijze de persoon lijke levenssfeer van de ge filmde personen is geschon den. In haar klacht stelt de stich ting dat in de film volledig herkenbaar mensen voorkwa men, die tot een van de zwakst gesteunde en meest gestigma tiseerde groepen in de samen leving behoren, namelijk zwervers en andere ongewoon behuisden. De stichting stelt verder dat het gebruik van een verborgen camera altijd menselijk ver antwoord moet kunnen wor den. Naar haar mening is de minste eis die men daaraan dient te stellen dat aan de ge filmde mensen toestemming wordt gevraagd voor het ge bruik van de gemaakte opna men. Dat is volgens de HVO niet gebeurd. meer studenten van de uni versiteit van Paramaribo uit wijken naar Nederland. In universitaire kring in Para maribo werd gezegd dat meer dan 100 van de 1.200 studenten de wens te kennen hebben ge geven hun studie in Nederland te willen voortzetten, omdat de universiteit is gesloten en veel docenten zijn vertrokken. Een aantal van de docenten verblijft Momenteel in neder- land. Een woordvoerder van de leidse universiteit vertelde al vele tientallen telefoontjes te hebben gekregen van Suri naamse studenten die daar hun studie willen voortzetten. El Salvador IN de Middenamerikaanse staat EI Salvador zijn in het jaar 1982 minstens 6.000 bur gers om het leven gekomen. Dit blijkt uit voorlopige schat tingen van organisaties die zich inzetten voor de mensen rechten. In deze cijfers zijn niet meegerekend de militai ren en de guerrillastrijders die het afgelopen jaar in de strijd vielen. Thatcher PREMIER Thatcher van En geland heeft afgezien van haar voorgenomen bezoek aan de Falklandeilanden nadat men er haar van had over tuigd dat zulk een bezoek ris kant zowel als diplomatiek inopportuun zou zijn, aldus gisteren de Observer in Lon den. storm o W ANP/KNMI 3-« '20ü Half tot zwaar bewolkt en in de avond regen Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zuidwestelijke wind, in de kust gebieden hard, in het binnenland krach- Amsterdam Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfurt Genéve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo w Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Tel Aviv Istanbul Las Palmas Tunis VANDAAG Zon op Zon onder Maan op Maan onder MORGEN Zon op Zon onder Maan op Maan onder VANDAAG Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingèn Wemeldinge MORGEN Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingèn Wemeldinge mist 6 gr. zwaar bew. 8 gr onbew. 10 gr zwaar bew, 4 gr zwaar bew. 12 gr. mist 4 gr motregen 2 gV. ijzel 0 gr sneewQgc: geheel bwe. -2 gr zwaar bew. -2 gr: licht bew 2 gr onbew. 10gg geheel bew, 4 gr, zwaar bew. 8 gr. mist 1 gr. onbew 10 gr. ont>§w. 15 gr. onbew. 13 gr. sneeuw 1 gr! half bew 12 gr. lucht bew. 1 gr. mist 7 gr. zwaar bew 15 onbew. 12 gr, onbew 5 gr. regen 7 gr sneeuw 1 gr "licht "bew. 16 gr. motregen 13 regen 5 gr, licht bew. 19 gr regenbui 13 gr. 0848 1641 22.01 11 43 08 48 16.42 23.21 12. Q6, 06 l¥èrfi#38 05.42 en 18.1,1 04.54 en 17.17 04 32 en 16 55 06.25 en 18.44 07 05 en 19 28 06 34 en 19.00 05.46 en 18.08' 05 24 en 17.47 07.14 en 19.32 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De eigenaars van de 198.000 pleziervaartui gen die Nederland rijk is, zul len samen een bedrag van 65 tot 70 miljoen aan belasting moeten opbrengen. Van dat geld moeten oevers, bruggen en sluizen onderhouden wor den en andere voorzieningen voor de watersport worden betaald. De provincies zullen de belasting moeten heffen.en de opbrengst verdelen. Die conclusie trekt 5e' Werkgroep Pleziervaartui genbelasting in een rapport dat is aangeboden aan de mi nisteries van Binnenlandse Zaken, Financiën en van Landbouw en Visserij. De mi- ninisterraad ging in 1979 al in principe akkooord met het plan belasting te heffen op pleziervaartuigen. De Werk groep heeft onderzocht hoe dat aangepakt moet worden. Na^% vraag leerde dat alle gemeen ten samen 62 miljoen uitgeven aan de pleziervaart. De bij dragen van alle mensen die in bootjes en boten over Neer- lands wateren varen, bedraagt maar net 2,3,qiiljo^n. De Werkgroep vindt dat de profijtgedachte ook hier op gang moet doen. De belasting moet worden betaald in der; provincie waar een, vaste,,Re- plaats wordt' 'ingenomen Ms grondslag geldt de lengte van het pleziervaartuig (basista rief 50 tot 150 gulden), in com binatie met het aanwezige motorvermogen (toeslag 50 tot 400 gulden). De provincie zou de vrijheid moeten krijgen de tarieven op te stellen, zo luidt het advies. TEL AVIV - Een arrondisse mentsrechtbank in Jeruzalem heeft zaterdagavond laat een overeenkomst tussen de vak bondsfederatie Histadrut en de bewindvoerder van El Al geratificeerd, wat betekent dat de Israëlische luchtvaart maatschappij de komende week weer vluchten zou kun nen gaan uitvoeren. Dit is door de Israëlische ra dio bericht. De na weken lange onderhandelingen bereikte overeenkomst geeft het be stuur van El Al het recht werknemers te ontslaan, wilde stakingen te verbieden en het personeel te dwingen lid te worden van één bond inplaats van de huidige acht vakbon den. TURIJN - De voormalige vei ligheidsadviseur van Jimmy Carter, Zbigniev Brzezinski, is ervan overtuigd dat de Russi sche inlichtingendienst KGB een rol heeft gespeeld in de aanslag op paus Johannes Paulus II. „Het lijkt steeds duidelijker dat de KGB verwikkeld is in de belangrijkste poging tot po litieke aanslag van deze eeuw, die waarbij Johannes Paulus II om het leven moest worden gebracht", aldus Brzezinski in een vraaggesprek met het Ita liaanse dagblad La Stampa, dat gisteren werd gepubli ceerd. NICOSIA - De Iraakse marine heeft zondag bij Khor Moussa in het noordelijke deel van de Perzische Golf vier Iraanse schepen aangevallen die op weg waren naar de haven van Bandar Khomeiny, aldus een Iraaks oorlogscommunique dat werd voorgelezen voor Ra dio Bagdad. Van Iraanse zijde is op de Iraakse melding niet gereageerd. Van onze parlementaire redactié DEN HAAG - Indische geïn terneerden krijgen nog een half jaar de tijd om een uitke ring in de wacht te slepen. De Uitkeringswet Indische geïn terneerden zal eind volgend jaar worden voltooid. Tot nog toe werd door 56.536 mensen een beroep gedaan op deze wet. Dit jaar werden 32.168 eenmalige uitkeringen van 7500 gulden verleend, in totaal 240 miljoen. Uitkerin gen voor mensen voor wie de aanspraak op een eenmaligë uitkering makkelijk kon wor den vastgesteld aan de hand van authentieke Indische be scheiden. Maar veie anderen zullen volgend jaar horen dat hun verzoek om een uitkering is afgewezen, terwijl naar aanleiding van weer andere verzoeken óok uitgebreid on derzoek moet worden verricht.

de Stem | 1983 | | pagina 3