Buurt levert slag met poli! Zeker tien doden in weekendverkeer Nieuwjaar in Londen kost 3 mensenlevens Russische emigrant ontmoette Raoul Wallenstein nog in '72 de4in1krant" L. v.d. BORN PAKISTAANS GEZIN IN TILBURG DOELWIT NA UITSPREKEN NIEUWJAARSREDES In Siberische ziekenhuisgevangenis KNSB wil snel einde in affaire Van der Duim Brazilië kan schulden niet aflossen De tering naar de nering zetten DATSUN Gericht vuurwerk Plunderaars Merijntje Negentien- triest- en tachtig Ook benzine 1,6 cent goedkoper Siberische gasleiding in 683 gereed DE STEM to MAANDAG 3 JANUAR11983 BINNEN- BUITENLAND BUITENLAND DEBTEM EXTRA 15JAAK AUTOMOBIELBEDRIJF officieel DATSUN-DEALER Alle modellen, óók in automaat en diesel, 50 occasions Spinveld 37 - Breda - Tel. 076-223166 DE STEM Kantoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-LeurGoes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. BREDA/ TILBURG/ DEN HAAG - Oud en nieuw is doorgaans rustig en in ge paste feeststemming ge vierd. In Tilburg, Den Haag, Leeuwarden en Enschede evenwel kwam het tot soms zeer sombere uitbarstingen van geweld. Onze correspondent uit Tilburg meldt dat de jaar wisseling daar gepaard is gegaan met ernstige ongere geldheden. In de Veestraat raakten bij een tumult na een reeks brandstichtingen zes brandweermannen en een politieagent gewond. Een politievoertuig werd zwaar beschadigd. Er waren ongeveer 200 mensen op de been. De politie verrichtte twee arrestaties. Om half een, nieuwjaars nacht, kwam vanuit de Vee straat voor de derde keer binnen enkele uren de mel ding dat er brand was in een verlaten woning. Het pand was door een Pakistaans ge zin uit angst verlaten omdat er enkele dagen eerder al brand was gesticht in twee aan hun woning grenzende panden. Het gezin werd voorlopig onderdak ver leend in een noodwoning niet ver van de Veestraat. De bewoners van de Vee straat willen in hun buurt een perkje in plaats van de huizen. Toen politie en brandweer in de Veestraat arriveerden werd de laatste het blussen onmogelijk gemaakt. Op dat moment waren zo'n 80 buurtbewoners op de been. Toen de politie wegens het opzettelijk hinderen van de brandweer een- arrestatie verrichtte ontstond een handgemeen waarbij de agressie zich vooral op de arrestantenbus en het poli tiepersoneel richtte. Een in specteur kon ternauwernood door zijn collega's worden ontzet. „Het had niet veel gescheeld of er was gescho ten". De politieman liep rake klappen op. Een buurtbewo ner werd door een politie hond in het been gebeten. Buurtbewoners probeerden de bus vol agenten op te bla zen door vuurwerk in de benzinetank te gooien. Het mislukte omdat de tank tot aan de rand vol zat met ben zine, waardoor het lont doofde. De voorruit van de bus sneuvelde toen een man er een kruiwagen doorheen U gooide. De politie trok zich daarop terug. De man is la ter aangehouden. Inmiddels waren zo'n 200 mensen op de been. Na het vertrek van de politie keer de de massa zich tegen de brandweer. Een aantal brandweerlieden werd met bierflessen bewerkt en met gericht vuurwerk belaagd. „Ouderen deden het kinde ren voor hoe ze vuurwerk op ons moesten richten". Een brandweerman werd over een auto geslagen. Zes van de tien raakten gewond. De brand ongeblust latend ver trok de brandweer naar de kazerne. Een uur later, dit keer onder bescherming van twee eenheden ME, kon de brand alsnog worden ge blust. Om half vier diezelfde nacht bereikte de brand weer een melding vanuit de Trouwlaan. Er bleek brand in de noodwoning van het Pakistaanse gezin. De brand was ontstaan door een naar binnen geworpen brandende lap stof. Volgens een woord voerder van de politie waren tijdens de ongeregeldheden in de Veestraat enkele auto's gezien die richting Trouw- Losse nummers 0,85 laan reden. Er wordt een on derzoek ingesteld. Ook in Dén Haag probeer den jongeren het blussen van branden in verlaten kraakpanden te beletten. Zes agenten raakten daar gewond en ook hier moest de ME optreden. In Leeuwar den moest de politie even eens uitrukken om plunde raars aan te houden. Ir. Hel mond kwam het zaterdag nacht tot ongeregeldheden. Tijdens ruzies in café's in Utrecht en Roermond werd geschoten. In beide gevallen verloor een bezoeker het le ven. De politie heeft de ver moedelijke daders aange houden. Bij een brand in een pension in Enschede verloor een man het leven. De brand bleek aangestoken te zij n. ■ma Moskou zet domper op optimisme Van onze redactie buitenland DEN HAAG - Nauwelijks een etmaal nadat de leiders van de twee su permachten, Reagan en Andropov, zich licht optimistisch hadden uit gelaten over de kans op vrede, heeft de Russische partij krant Pravda de Amerikaanse regering het verwijt gemaakt niet serieus de vermin dering van kernwapens na te streven. .W in mi (ADVERTENTIE) KORTEiVEG CO bijgoederen lyiDNEDERUINDS EXPERTISE BUR£1U HENDRIK iMKl ESSEN Wij wensen u een GELUKKIG Volgens de Pravda zijn de VS verantwoordelijk voor de impasse die momenteel bestaat bij de onder handelingen in Geneve over de strategisché bewape ning (de Start-besprekingen). De partij krant omschreef de senaal dat elk van ons be Amerikaanse houding als „ob structie" omdat zij vasthouden „aan volledig eenzijdige" voorstellen. De Amerikaanse onderhan delaar bij Start, Rowny, noemde die kritiek gisteren „onderhandelingstaktiek". Rowny toonde zich juist rede lijk optimistisch over de kan sen op een akkoord tussen Russen en Amerikanen. In hun nieuwjaarsredes leg den Reagan en Andropov de nadruk op de kwestie van vre de en veiligheid. Dit jaar zal, als de onderhandelingen in Geneve over de beperkingen van kernwapens mislukken, Amerika beginnen met de plaatsing van de nieuwe gene ratie kernwapens in Europa. Andropov zei ervan overtuigd te zijn dat de moeilijkheden en de spanning in de internatio nale situatie overwonnen kun nen en moeten worden. Eerder al had Andropov laten door schemeren trek te hebben in een topontmoeting met presi dent Reagan. Deze bleek het afgelopen weekend daartegen geen be zwaar te hebben. Reagan leg de ook de nadruk op de kern wapens. Volgens hem vorde ren de onderhandelingen in Geneve, en is een begin ge maakt met „het inkrimpen van het enorme kernwapenar- van ons dreigt". Paus Johannes Paulus II zei dat het streven naar kernwa penvermindering zeer belang rijk is, maar niet kan geschie den door eenzijdige stappen. De Franse president Mitter rand droeg ook bij aan de kernwapendiscussie met zijn nieuwjaarsrede. Hij kondigde een versterking aan van de Franse kernmacht. Hij herin nerde de Fransen eraan dat een evenwicht in aantallen kernwapens in Europa de eni ge vredescheppende factor is. Zijn minister Hernu (Defen sie) zei dat de kernmacht zal worden uitgebreid ten koste van de conventionele defensie. De Franse president verwierp nogmaals de Russische voor stellen over het betrekken van de Franse kernwapens bij de onderhandelingen in Geneve. Dat zijn besprekingen tussen de grootmachten, en daar heb ben wij niets mee te maken, zo meende Mitterrand. In Polen maakte de onlangs opgeschorte staat van beleg het belangrijkste onderdeel uit van de nieuwjaarsrede van president Jablonski. Hij sprak van een nieuwe stap in het proces van normalisering en zei dat de opheffing van de staat van beleg afhangt van de bereidheid van het volk daar voor de gelegenheid te maken. Vreugde en verdriet. Jongeren nemen hun traditionele duik in de fonteinop Trafalgar Square. Kort daarna brak pa niek uit. De foto rechts laat de herinnering zien aan de dramatische afloop van de nieuwjaarsviering. - fotoap Van onze redactie binnenland DORDRECHT - Het af gelopen weekeinde waar in nieuwjaarsdag is ge vierd, heeft tenminste tien verkeersslachtoffers geëist. Zeker een persoon vond gis termiddag de dood toen in Dordrecht een auto te water raakte. Speuracties leverden ook gisteravond geen spoor op van de auto of de inzittende(n). Door de zoekactie kon de pont tussen Nieuw-Beijerland en het Dordtse eiland enige tijd niet varen. Gisteren kwamen bij het Noordhollandse Schagen twee mensen om het leven toen de auto waarin zij meereden van de provinciale weg raakte en in een kanaal terecht kwam. In het begin van het week einde kwam in Hazerswoude een 65-j arige vrouw om het le ven toen zij na uit de bus te zijn gestapt door een perso nenwagen werd geschept. Op dezelfde dag kwam in Bles- kensgraaf een 70-jarige man uit die plaats om het leven toen hij door een personenwa gen werd aangereden. Op oudejaarsavond werd een 76- jarige man uit Winschoten op zijn fiets aangereden door een auto. In Vriezenveen bij Al melo kwam op die avond een 71-jarige vrouw uit die plaats bij een verkeersongeval om het leven. Ook zij werd door een personenwagen aangere den. Nieuwjaarsdag kwam in het Gelderse Nij kerker veen een 20-jarige vrouw uit Amers foort om het leven toen zij met haar auto door onbekende oor zaak over de kop sloeg. Giste ren kwam in het Friese Dan- tumadeel een 57-jarige man uit Zwaagwesteinde om het leven toen de auto slipte en in een sloot. In de Noordholland se gemeente Wieringermeer kwam een 12-jarig meisje om het leven toen zij haar pony plotseling de weg opliep. Een passerende auto schepte het meisje en de pony. Illllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllll Van onze redactie buitenland TEL AVIV - Een 64-jarige Rus, die kort geleden naar Is rael is geëmigreerd heeft ge zegd dat hij in 1972 Raoul Wallenstein heeft ontmoet in een gevangenisziekenhuis in de Sovjet-Unie. De Russische autoriteiten hebben steeds volgehouden dat Wallenstein in 1947 in ge vangenschap overleed aan een hartaanval. Raoul Wallenstein is de Zweedse diplomaat die in de Tweede Wereldoorlog ver dween in Boedapest, nadat hij tienduizenden Hongaarse jo den het leven had gered door hun Zweedse paspoorten te verstrekken. De Russen gaven indertijd toe dat ze Wallen stein hadden gevangen geno men, toen teruggekeerde Duit se krijgsgevangenen in 1952 dat bekend maakten. Zweden heeft de uitleg, als zou Wal lenstein in 1947 zijn overleden, nooit geaccepteerd en is ver geefs blijven proberen de man vrij te krijgen. De VS gaven de Zweed verleden jaar het Ame rikaanse ereburgerschap. De geëmigreerde Rus, Asher Hanukiaev, bevestigt nu even wel een doodzieke Wallenstein in 1972 nog ontmoet te hebben. Volgens hem leed de Zweed aan een nierziekte en was hij zo zwak „dat ik hem bij het eten moest helpen". „Ik denk niet dat hij nu nog leeft", aldus Hanukiaev. De Rus was zelf op transport gezet naar Sibe rië om een straf van vijf jaar uit te zitten, toen hij ziek werd en naar een ziekenhuis werd gebracht. In een gesprek met hem had Wallenstein zijn identiteit onthuld, maar Ha nukiaev wist naar zijn zeggen op dat moment niet wie hij voor zich had. Daar kwam hij pas twee jaar geleden achter, toen hij een artikel over hem las. Illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De benzine wordt morgen bij tenminste een oliemaatschappij met 1,6 cent per liter goedkoper. Dat kan doordat de koers van de dollar de laatste tijd weer aan het dalen is, net als de note ring van de olieprijs op de vrije markt. Superbenzine gaat vanaf morgen 1,62 gulden per liter kosten bij zelftanken. Voor het nieuwjaars weekend was al besloten de prijs van diesel en lpg te verlagen en wel met 2,4 cent en 1,5 cent. De benzineprijzen zijn sinds de zomer, zij het wel met forse schommelingen, sterk gedaald. Hulp Polen DE stichting Hulp Polen in DeN Haag heeft vorig jaar ne gen miljoen gulden ontvangen ten bate van de actie „Help Polen de winter door". De re gering heeft 1,25 miljoen gul den bijgedragen. LONDEN - De traditio nele nieuwsjaarsvie- ring op Trafalgar Squa re in Londen is zater dagnacht op tragische wijze geëindigd met de dood van drie deelne mers. Van de naar schatting 50.000 mensen die aanwe zig waren werden twee vrouwen in de paniek on der de voet gelopen en een man kreeg een hartver lamming. Zeker 150 men sen moesten voornamelijk wegens lichte verwondin gen worden behandeld. Dertig mensen werden aangehouden wegens or deverstoringen. Volgens een hulpverlener ontston den de ongelukken toen de menigte ruimte wilde ma ken om een arts bij een man te laten komen die on gelukkig was terecht geko men. Daardoor kwam de mensenmenigte vrij plots in beroering, met de dra matische afloop. Elders in Engeland werd een demonstratie van vrouwen-tegen-kernwa- pens bij een Amerikaanse legerbasis door inzet van de politie beëindigd. De po- litie-actie verliep rustig. In New York werd, ver moedelijk door een Puer- toricaanse groep, een serie aanslagen tegen over heidsgebouwen gepleegd. Daarbij raakten enkele po litieagenten en omstanders gewond. In de Deense hoofdstad Kopenhagen braken rellen uit, waarbij zeker 30 mensen gewond raakten. MOSKOU - De aanleg van de aardgasleiding tussen Siberië en Europa komt dit jaar ge reed. Dit heeft de Sovjet-minister van onderne en gasindus- voor de bouw mingen in olie trie dit weekend verklaard. De aardgasleiding wordt operationeel overeenkomstig de gesloten contracten, aldus Boris Sjtsjerbina in Troed, IL AD VOOR ZUIDWEST NEDf rs Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 MINI-SCHROEFBANK Overal voor het kleine re knutselwerk te ge bruiken. HOBBY MESJE een oerhandig 1000- en 1 dingen-mesje met reserve-onderdelen BALANS-FIGUUR om naar te blijven kijken PARKER-JOTTER de klassieke ballpoint voor het betere schrijf werk Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie bezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Post code Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal 20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Keuze geschenk 1 Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112. 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 2 3 4 (aankruisen svp) l sn os rnn mm uw P DE voorzitter van de tuchtcommissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bondmr. E.van Stooten wil dat zijn commissie woensdag of donderdag bijeenkomt om de 'zaakVan der Duim te behandelen. Van Slooten is van mening dat de affaire 'zo zwaarwichtig' is dat een spoedig behandeling is vereist. Mocht de praeses van de tuchtcommissie van de schaatsbond er niet in slagen zijn mede-commissieleden tijdig te bereiken (vakanties) of mocht anderzins een snelle afwerking niet tot de mogelijkheden behoren, dan overweegt de Hagenaar de door het hoofdbestuur aan Van der Duim opgelegde voorlopige schorsing op te schorten. In ieder geval streeft Van Slooten er naar de zaak vóór het Nederlands Kampioenschap van komend weekeinde in Deventer volledig af te werken. „Zou Van der Duim bijvoorbeeld in onze ogen voldoende gestraft zijn, dan kan hij in ieder geval in Deventer starten. Opschorting van de schorsing geeft het hetzelfde effect", aldus mr. Van Slooten. DE Nederlandse Spoorwegen vindt, dat minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) met de extra tariefsverhogingen voor het openbaar vervoer beter kan wachten tot de effecten bekend zijn van de extra tariefsverhoging van acht procent voor de spoorwegen op 1 april. Pas dan kan de minister een weloverwogen besluit nemen over dergelijke maatregelen in de komende jaren, aldus de NS in een brief aan de minister. BRAZILIË zal deze en volgende maand zijn schulden aan Amerikaanse en andere banken niet terugbetalen om op die manier een totaal bankroet af te wenden. Brazilië moet deze maand ruim een miljard gulden terugbetalen en volgende maand nog eens dat bedrag. De meeste grote Amerikaanse banken (tijdelijk) zullen akkoord gaan met de Braziliaanse maatregelen, Europese en Japanse banken lijken minder gerust te zijn op de gunstige uitwerking vaneen dergelijk uitstel. 1983 wordt duurder, dat wist U al. Wat we metz'n alien vooral zullen merken is de forse stijging van de premies voor sociale uitkeringen, de nieuwe regeling van de kinderbijslag en de inmiddels beruchte eigen bijdrage voor geneesmiddelen. De Stem zette voor U nog eens op een rijtje wat U dat allemaal gaat schelen in het nieuwe jaar.

de Stem | 1983 | | pagina 1