ijn, Wegwijzer Morres Hulst moet weg Topman BASF- Antwerpen: „Arbeidstijd verkorting lost niets op„ Voormalige kerk De Klinge op doek vereeuwigd Fietspad van 's Heerenhoek naar Heinkenszand Steens carnaval ongerust over wagenbouw euy- B EN W VAN AXEL: GS handhaven bezwaren RADIO REIJNAERT |e lijn der iting dat hij itijd tieerleggen'. Rij binnenkort %al stoppen'. VRIJDAG 31 DECEMBER 1982 Verkoop van vuurwerk gelijk aan vorig jaar Acht ontslagen bij Fabricom in Sluiskil Vrouwenraad OZVL licht zichzelf door Al 2 Ü-C i om te zoenen I |ank|e. |ubileum, receptie, verloving, overwinning, naar door, mag best eens fen wel op de pagina Vloeili|k is dat niet en duur |ijn. (b v 6 regels kosten U stelt 'n tekst op, belt i van onze bijkantoren of |i af aan de balie |or particulieren 1,40 Eën grote regel lor bet bijplaatsen van een Vijf 10,-toeslag. Bij niet «ordt f 2.50 adm kosten i rayonkantoren Hulst 14, tel 01140-13751, Btraat 9, tel 01150-17920 Bt 1tel 01100-28030 wenst zijn leden en ken- bli- nissen een voorspoedig an 1983. r IRE in samenwerking met Qmp ire Taal bevorderen «Mltfi D1BT1M VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 2 Standplaatsen op weekmarkt terugbrengen Van een onzer verslaggevers HULST - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben het Hulster meubelbedrijf Mor- res laten weten dat zij hun bezwaren tegen de richting aanwijzer bij de Benelux- weg handhaven, zodat het bord nu onverwijld weg moet. Volgens G.S. heeft het bord geen relatie met zijn standplaats, doet het bord afbreuk aan de omgeving en zouden er borden getole reerd moeten worden van andere bedrijven, indien het Morres-bord zou blijven staan. Bovendien, zo meent het dagelijks provinciaal be stuur, zijn er nu borden ge plaatst langs rijksweg 60 die de weg wijzen naar de in dustrieterreinen 'Tol' en 'Hoge Weg', zodat de aldaar gevestigde bedrijven naar deze borden kunnen verwij- zen bij hun bezoekers. Met de ongegrondverkla- ring van het bezwaar dat Morres tegen de GS-beslis- sing had aangetekend is vooral de keukenhandel Bouwcoop in zijn nopjes.' Immers, volgens Bouwcoop- directeur Jacq de Bruijn was het Morres-bord enkel geplaatst om het verkeer niet langs de Industrieweg te laten rijden, om zo con-, currentie van Bouwcoop en Meubelfabriek Oisterwijk te vermijden. Dat is echter steeds door Morres bestre den. Volgens het meubelbe drijf heeft het bord slechts de bedoeling gehad om het verkeer van en naar het be drijf in goede banen te lei den en te voorkomen dat de bezoekers in de Hulster bin nenstad terecht kwamen. Bouwcoop gaat er in ieder geval van uit dat Morres zich nu bij de zaak zal neer leggen. „Immers", aldus Jacq de Bruijn, „heeft Mor res geen concurrentie te duchten, omdat wij een heel ander publiek benaderen". Voor Morres staat nu nog één weg open om te probe ren de wegwijzer toch te la ten staan, namelijk de gang naar de Raad van State. Bij het meubelbedrijf zo werd gisteren meegedeeld, heeft men daarover nog geen standpunt ingenomen. Van een onzer verslaggevers AXEL - B en W van Axel willen een betere branche-indeling op de Axelse weekmarkt zo dat elke koopman de concurrentie met zijn collega's aankan. Daartoe moet volgens het college het huidige aantal standplaatsen gelei delijk worden teruggebracht van 92 Vz tot 75. De opengevallen plaatsen moeten zo veel mo gelijk worden ingevuld door branches die nog niet op de markt vertegenwoordigd zijn. Het voorstel van B en W komt donderdag 6 januari aan de orde in de marktcommissie. Begin 1981 gaf de gemeente Axel het hoofdbedrijfschap detailhandel opdracht eens uit te vissen wat nu de ideale brancheverdeling voor Axel zou zijn. Dit omdat het aantal kooplieden in sommige bran ches te groot was om elk van hen een redelijk inkomen te garanderen. De resultaten van het onderzoekje rolden begin dit jaar binnen. „Wat daar uit kwam was veel ingrijpender dan B en W nu voorstellen", aldus een woordvoerder van de gemeente Axel. „Voor som mige branches betekende dat wel een vermindering met de helft van aantal standplaat sen". De marktcommissie kraakte het rapport dan ook af waarop het college in oktober met nieuwe cijfers kwam waar mee de commissie wel ak koord ging. Het college kop pelt echter tegelijk aan de nieuwe verdeling een indeling per strekkende meter stand plaatsruimte. B en w gaan uit van 8 strekkende meter per standplaats. De branches die het meest moeten 'inleveren' zijn: da- mesconfectie en damesmode, stoffen en voeringen, planten, bloemen en zaden (alle van 5 naar 3); de viskramen moeten terug van 7 naar 5, speelgoed en souveniers (4 naar 2). Op dit moment geldt een wachtlijst van dertig kooplie den. „Het merendeel hiervan maakt weinig kans omdat hun branches al op de markt ver tegenwoordigd zijn. Het zal ook niet gemakkelijk zijn om de opengevallen plaatsen met nieuwe branches op te vullen omdat de animo om op de markt te staan de laatste tijd erg is afgenomen", aldus de zegsman van de gemeente. De commissievergadering in het stadhuis begint om 19.30 uur. Horst Endres Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - Volgens Horst Endres, algemeen-di recteur van BASF-Antwer- Pen, is werktijdverkorting niet het juiste middel om tot daling van de werkloosheid te komen. In de gisteren verschenen bedrijfskrant van BASF-Ant werpen zegt Endres, dat als werktijdverkorting de oplos sing zou zijn, België al lang de 'aagste werkloosheidspercen tages van de EEG zou moeten hebben, en niet de hoogste zo als thans het geval is. Van alle 'anden waarmee België con- - FOTO ARCHIEF DE STEM curreert heeft het de kortste werktijd. „Een goed en bestendig in vesteringsklimaat is de juiste remedie, en niet werktijdver korting", aldus de BASF-top man. BASF-Antwerpen, dat aan Ossendrecht grenst, heeft drieduizend man personeel, onder wie een paar honderd Westbrabanders, die voorna melijk in de Zuidwesthoek gemeenten wonen. BASF- Antwerpen heeft sinds de op richting eind jaren zestig voor 25 miljard Belgische franks geïnvesteerd. Van onze correspondent DE KLINGE - Sinds ruim 130 jaar geleden de eerste kerk in het grensdorp De Klinge werd gesloopt, weten de dorpsbewoners nu einde lijk hoe dit gebouw er moet hebben uitgezien. Hoewel er uit die tijd geen enkele tekening voorhanden is, heeft plaatselijk kunst schilder Dolf de Wolf een poging gedaan het histori sche bouwwerk op een schil derij te reconstrueren. Dit aan de hand van gegevens uit stoffige archieven en overleveringen van oude dorpelingen. De regelmatige kerkgan gers hebben het kunstwerk al kunnen bewonderen want het is pas geleden in de hui dige parochiekerk tentoon gesteld. Tijdens een viertal kerkdiensten hebben de pa rochianen nadere uitleg ge kregen van Wilfried Maes, die zich in de historie heeft verdiept. De feiten gaan terug tot 1657, toen paters Recoletten uit Hulst zich in De Klinge vestigden. Daar verzorgden zij het parochieleven, niet alleen voor de dorpsbewo ners, maar ook voor de vele katholieken uit de omlig gende plaatsen. De kerk diensten werden gehouden in een houten loods, zodat al snel gedacht werd aan een eigen kerk. Die kwam in 1670 tot stand. Het kerkgebouw stond juist andersom in vergelij king met de huidige kerk. Rondom was de begraaf plaats, omringd door een muurtje. Een en ander werd duidelijk via naspeuring in de archieven en overleverin gen. Ook is er nog een ka- dasterkaart uit 1776, die de situatie precies aangeeft. Bovendien is men bij het aanleggen van de riolering in de dorpsstraat op de fun damenten van de eerste kerk gestoten. In 1846 trokken de Paters Recoletten weg uit het dorp en toen werd meteen ook be sloten de kerk met de grond gelijk te maken. Het gebouw werd immers steeds bouw valliger en hoe gelovig de parochianen ook waren, met angst woonden ze de mis bij. „Door de spanning lieten 140 mensen bloed trekken", las kunstschilder De Wolf in de archiefstukken, „en in die tijd waren er enorm veel FOTO WIM KOOIJMAN miskramen. Als tijdens de mis een licht gekraak te ho ren was, dan vloog iedereen zo snel hij kon naar buiten". In 1850 werd de huidige kerk gebouwd, waaraan ook de katholieken van het Ne derlandse Clinge een flink steentje hebben bijgedragen. Het kruis van de eerste kerk staat nu op het schip van het huidige gebouw. Binnen hangt boven het altaar een schilderij van O.L. Vrouw Hemelvaart, dat de paters Recoletten uit Hulst mee brachten. Vermoedelijk heeft de kerk hieraan zijn naam te danken. Overigens zijn ook het onderste gedeel te van de preekstoel en de communiebanken afkomstig uit Hulst. Het schilderij heeft in middels alweer een plekje gekregen ten huize van Dolf de Wolf. Het is niet te koop, maar Dolf wil het op zodani ge wijze aan de parochie schenken, dat het steeds be waard zal blijven voor de inwoners van De Klinge. HEINKENSZAND - De ge meenteraad van Borsele wordt voorgesteld toestemming te geven voor de aanleg van een fietspad van de Molendijk in 's Heerenhoek tot aan de Dorps straat in Heinkenszand. In maart 1981 had de Borsel- se raad al beslist dat er een fietspad moest komen, maar het was de bedoeling het fiets pad niet helemaal tot in het dorp te laten lopen. Het college geeft de raad nu in overwe ging om ook het laatste stuk (van de Eendvogeistraat tot aan de Dorpsstraat) aan te leggen. Het college vindt dat anders een gevaarlijke situatie ont staat in verband met overste kende fietsers en bromfietsers. Bovendien heeft Provinciale Waterstaat, die een gedeelte van het fietspad moet subsi diëren, gesuggereerd, dat als het pad niet tot in het dorp loopt, niet de maximale subsi die zal worden gegeven. Op 11 januari behandelt de raad on der andere dit voorstel. Tot nu toe betaalt de ge meente Borsele 25% van de energiekosten die door sport verenigingen gemaakt wor den. Het college wil daar van af. Men vindt het niet redelijk, dat kosten van energie, die bijvoorbeeld in sportkantines worden gemaakt voor een deel gesubsidieerd worden, terwijl er aan de andere kant inkom sten zijn. De raad wordt voorgesteld, de bijdrage in de energiekos ten in een periode van drie jaar af te bouwen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN/HULST - De vuurwerkverkopers in Zeeuwsch-Vlaanderen merken erg weinig van de economische crisis. Het vuurwerk gaat evenals an dere jaren grif van de hand. Er schijnt wel een toene mende belangstelling te zijn voor fantasievuur werk en pakketten waarin de liefhebber een grote va riatie aan projectielen aantreft. Maar ook het tra ditionele werk als ze venklappers en gillende keukenmeiden doet het erg goed. In het bestedingspatroon is ook weinig veranderd. „De mensen hebben nog net zoveel geld over voor vuurwerk als vorig jaar. De meesten kopen voor en kele tientjes maar er zitten er ook wel bij die voor honderden guldens kopen", aldus een van de verko pers. In bijna alle winkels die vuurwerk verkopen was het gisteren een drukte van jewelste. „In het verle den was dit meer gespreid omdat we al weken van te voren onze artikelen aan de man mochten brengen. De laatste jaren is de ver koop echter beperkt tot de laatste twee dagen van het jaar en dat is duidelijk te merken. Veel mensen be stellen vantevoren wat ze nodig hebben en komen dat de laatste dag ophalen. Dat is wel prettig werken zo. Alleen, je houd natuur lijk toch wel die enorme drukte". Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Fabricom Sluis kil heeft voor acht van de der tig personeelsleden van de af deling elektrotechniek ontslag aangevraagd. De bonden zijn inmiddels van dit besluit op de hoogte gebracht. Het gaat om gespecialiseer de elektromonteurs waarvoor geen werk meer is. Belang rijkste oorzaak van het ont slag is een sterk afgeslankte orderportefeuille en het feit dat Dow Chemical in Terneu- zen het contract met Fabricom heeft opgezegd. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau, dat de ontslagaanvragen gisteren binnenkreeg, ver wacht niet dat de elektromon teurs spoedig aan de slag ko men. Van een onzer verslaggevers HULST - De Vrouwenraad Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is bezig zichzelf door te lichten. Intern wordt momenteel be keken of de doelstellingen eis de manier van werken nog wet beantwoorden aan de eisen van deze tijd. Dat gebeurt in samenwerking met de Zeeuw se Vrouwenraad en de eman cipatiewerksters van Zeeland. „In de bijna tien jaar die we nu functioneren hebben we gemeend eens te moeten bekij ken of er wellicht dingen ver anderd moeten worden", licht secretaris mevrouw M. van Eek toe. Momenteel zijn nog zeven organisaties en groepe ringen bij de Vrouwenraad aangesloten. Aanvankelijk waren ook de NKV-vrouwen en het Katholiek Vrouwengil de erbij. De eerste organisatie heeft zich ruim een jaar gele den teruggetrokken. De twee de is er een klein half jaar ge leden uitgestapt, omdat men het nut ervan niet meer zo zag zitten. Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - Het bestuur van de Stichting Steens Carnaval maakt zich ongerust over het aantal wagenbouwers, dat momenteel in touw is om tijdens de carnavals optocht een rijdend bouwwerk ten tonele te voeren. Tot nu toe weet men nog slecht van vier buur ten dat men bezig is een wagen te bouwen. Wel is bekend dat heel wat jon geren met bouwplannen rondlopen, maar dat het hen ontbreekt aan leiding van ouderen. Dit is vooral het geval in de buurten waar in voorgaande jaren heel wat prijswinnende wa gens het licht zagen, zoals Den Bokkenpolder, Ka- pellebrug, Brouwerij straat en Heikant. Ook de succesvolle carnavals vereniging De Plakkers geeft geen teken van le ven meer. Men hoopt dan ook dat zich enkele oude ren zullen aanbieden om de jeugd wegwijs te ma ken in de edele kunst van het wagenbouwen. Met nog zes weken te gaan voor het carnavals-*, gedruis losbarst, is de carnavalsstichting actief in de weer om de nodige financiën binnen te krij gen. De kerstboomactie was alvast een succes, er werden zelfs tien bomen meer verkocht dan vorig jaar, en ook de verloting bracht aardig wat op. Op 22 januari wordt in De Warande een songfesti val gehouden voor jong en oud, met medewerking van Radio Nova. Vorig jaar vielen er nogal wat klachten te ho ren over jjet feit dat er tijdens de boerenmaaltijd koude gerechten geser veerd werden. Men heeft dan ook besloten dit jaar weer over te gaan op warme maaltijden. Om genoeg eetlustigen te kunnen herbergen, wordt de Boerenmaaltijd in De Warande gehouden, evenals het limonadebal.

de Stem | 1982 | | pagina 11