'bruin ook! Oplossing voor boeren in zicht Misbruik van huisarts door vakantiegangers valt mee Decemberkuikens iets bijzonders (On)tevredenheid bij gemeentebesturen de 4in1 krant" Zeeland eenzaam in strijd tegen overname veren 149 59 54 499 Schuttevaer Terneuzen: DE STEM Cider real demi-sec, Boudreinetten, a's Glorie jrvet, WOrSt, blik200 -inn 10 stuks, Vrij Produkt 103 a toast, :el bier, nt bonbons, onn schwarze ilt u in deze Waar tankt u? ellicht de allergoe 1156,8 voor supe lappen komt doen 's makkelijk HULST DE STEM WOENSDAG 29 DECEMBER 1982 ff T18 PAGINA ZEELAND 1 Opnames 22 en 23 f ebruari Kandidaten gezocht voor 'Zeeuwse' Tedshow Na gekrakeel rond pachtersvoordeel Zeeuwse spuit- dag in Goes ZEEUWS ONDERZOEK: BIOLOOG: Hontenisse kandidaat molenpark Dieven stalen geld uit benzinestation NA VERDELING WONINGEN A5 fies0,75 liter m Schone van Boskoop, gram ;a6stuks 3 liter ierd, doos 400 gram Ü33 liter- m 7 4-52' DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND Protest tegen 'werkloze' middensluis Ted de Braak - FOTO ARCHIEF DE STEM HILVERSUM - In de maand maart zal de NCRV een hele televisie avond wijden aan de pro vincie Zeeland. Eén van de programma-onderde len van die avond is een 'Zeeuwse' Tedshow. Deze wordt (zoals ge bruikelijk) opgenomen in de schouwburg De Lieve- kamp in Oss, op dinsdag 22 en woensdag 23 fe bruari. Voor de super- koppelkwis in de Ted show zoekt de NCRV op korte termijn een aantal kandidaten uit de pro vincie Zeeland. Eventuele gegadigden, die overigens onge trouwd en minimaal 18 jaar moeten zijn, kunnen zich schriftelijk aanmel den bij de NCRV-televi- sie, afdeling Gevarieerde Programma's, Postbus 121, 1200 JE Hilversum. Iedere (persoonlijke) aanmelding moet voor zien zijn van een (pas)fo- to en gegevens over za ken als werk, leeftijd en hobbies. :ff-AD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren '"Terneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoonnum- rs °P pagina 2. ledactie Jerneuzen: Rein van der _eim (editie-chef), Jan Jan- ;en (plv. chef), Frank Dey, aul de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Port). Hulst: Eugène Ver- aeten Goes: Gé van Ber- 61 Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. Servicepunten 1 Boekh. Passage, Pas te.-/ 15 01155-1208. Kloos- Aiov mevr- Neve. w. «xanderstr. 4, 01148-2250. ^"ertentie-expl. n^Pecteur Zeeland: C. Me- 'Pnve 01150-95839. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Terneuzense afdeling van Schuttevaer heeft gisteren fel geprotesteerd tegen het feit dat de vernieuwde middensluis nog steeds niet in gebruik is genomen. Dat gebeurde bij monde van Schuttevaer-voor- zitter Willy de Meijer. „Nu de middensluis klaar is willen we dat ding ook wel eens gaan gebruiken", aldus De Meijer gisteren tijdens de jaarvergadering van de afde- ling. De reden dat de midden sluis nu doelloos vol water staat is dat er geen geld be schikbaar is om om de bedie- ningsapparatuur te installe ren. De Meijer: „Die paar mil joen is nou net niet meer be schikbaar. Voorlopig ligt de sluis er opgeknapt maar onge bruikt en doelloos bij", j De Schuttevaer-voorzitter benadrukte nog eens de naar zijn mening belachelijke si- tuatie dat er in Terneuzen via de sluizen op de Westerschelde gespuid moet worden: „Het scheepvaartverkeer ligt dan urenlang stil". Erg' ;erms De langzamerhand astrono mische kosten van de afslui ting van de Oosterschelde zijn voor de schippers immer een bron van ergernis. Vooral om dat de Oosterscheldewerken geld wegtrekken dat gebruikt kan worden voor het verbete ren van de vaarwegen in zuid west-Nederland. De Meijer: „We moeten ons tegen deze tendens - smakken geld uitgeven voor een presti ge-object - en steeds vaker be knibbelen op voorzieningen voor de binnenvaart, verzet ten. Alles wordt de laatste ja ren opgeofferd aan die peper dure Oosterscheldewerken. Iedere tegenvaller gaat ten koste van onze vaarwegen. De vaartijd van Terneuzen naar Dordrecht of omgekeerd duurt momenteel vele uren langer dan vroeger het geval was". De Meijer voegde er nog aan toe dat hij niet begreep waar om België wat dit betreft nog niet aan de bel heeft getrok ken in Den Haag, want zo stel de hij: „Voor Gent zijn deze ontwikkelingen niet bepaald plezierig". Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG - De Zeeuwse boer die nu het risico loopt fis caal benadeeld te worden bij grondtransacties ais gevolg van een foutieve uitleg van verschillende rijks-richtlijnen door de belastinginspectie is binnenkort uit de brand. Staatssecretaris Koning (Fi nanciën) en minister Braks (Landbouw en Visserij) wer ken hard aan een oplossing. Dat meldt Koning in ant woord op schriftelijke vragen van het CDA-Kamerlid Van der Linden. Van der Linden was door Zeeuwse boeren geattendeerd op het feit dat zij benadeeld werden door een afwijkende interpretatie door de Zeeuwse belastinginspecties van richt lijnen, die in september '81 door de toenmalige staatsse cretaris Van Amelsvoort wer den uitgevaardigd. Koning on derkent die problemen maar voegt eraan toe dat meer be lastinginspecties dan de Zeeuwse zich aan misinter pretatie hebben schuldig ge maakt. Inmiddels heeft hij in concept een aanschrijving klaar, die binnenkort voor commentaar wordt voorgelegd aan vertegenwoordigers van de direct betrokkenen: te we ten de boeren belangenorga- nisties. Kort daarop zullen de be lastinspecties van aanvullende instructies worden voorzien. Van een onzer verslaggevers GOES - Boerenorganisaties houden op vrijdag 7 januari de Zeeuwse Spuitdag in Goes. Het gebeuren vindt plaats in de Prins van Oranje. 's Ochtends (aanvang 10 uur) geeft dr. ir. C. Barèl van de plantenziektekundige dienst in Wageningen het ge bruikelijke overzicht van er varingen en vooruitzichten bij de ziekte- en onkruidbestrij- ding. 's Middags (aanvang 13.30 uur) stellen drie inleiders het onderwerp „aaltjes en aaltjes- bestrijding" aan de orde. Daarna wordt ingegaan op vragen uit de zaal. De dag wordt op touw gezet door het consulentschap voor de akkerbouw en de rundvee houderij te Goes. Dat gebeurt, in samenwerking met enkele andere organisaties. Van een onzer verslaggevers WESTERSCHOUWEN - Va kantiegangers gaan betrekke lijk weinig naar de dokter. En als ze naar de dokter gaan dan is het meestal voor acute klachten. Dit is de conclusie uit een on derzoek dat drie Wester- schouwse huisartsen afgelo pen zomer in hun gemeente gehouden hebben. Conclusie en onderzoeksresultaten zijn gepubliceerd in het tijdschrift Medisch Contact van deze week. Uit het onderzoek bleek dat slecht 0,3 procent van de va kantiegangers op een onge wenste manier gebruik maakt van de huisarts in zijn vakan- tiepiaats. Uitgangspunt bij onderzoek was ondermeer dat vakantie gangers in de zomermaanden naar de huisartsenpraktijken in de vakantieplaatsen komen, zodat de indruk ontstaat dat een vakantieganger risicovol gedrag vertoont, veel ziek is en snel naar de dokter loopt. Dit is volgens de onderzoekers een onjuiste indruk. De Westerschouwse huis artsen hebben in de periode 19 juli tot en met 15 augustus van dit jaar alle contacten, die zij met vakantiegangers hebben gehad geregistreerd. Daarbij gingen ze er vanuit dat de ge meente Westerschouwen een maximale bezetting per nacht van 40.000 toeristen heeft en dat maximum is volgens de artsen in de onderzochte pe riode gezien het fraaie zomer weer zeker gehaald. In totaal werden 2.389 contacten geregi streerd. Bij bijna 93 procent van de contacten betrof acute klach ten; 3,2 procent betrof niet- acute klachten; in 2,6 procent van de gevallen ging het om een voortgezette behandeling; 1 procent ging om periodieke controles en 0,3 procent had te maken met ongewenst ge bruik. Het gebruik van een huis arts in de vakantieplaats vormt een financiële belasting voor de ziekenfondsen. In een brief aan de Ziekenfondsraad vroeg de toenmalige minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, Gardeniers, in april van dit jaar nog of het gebruik van een andere huis arts dan die buiten de eigen woonplaats, waar het gaat om ongewenst gebruik ervan, niet teruggedrongen kon worden. FOTO WIM KOOIJMAN Van een onzer verslaggevers CADZAND - De levende have van de familie Van de Plasse in Cadzand is Tweede Kerstdag uitgebreid met krielkuikens. Op zich is dat bij de veestapel van een land bouwer niet zo bijzonder, maar in dit geval wel. Dat een krielkip eind december kuikens uitbroedt is vrij uniek. Bioloog George Sponselee in Hulst sprak zelfs van „iets bijzonders". Hij had weieens gehoord dat kui kens werden uitgebroed in oktober en een enkele keer in november, maar dat dit ook in december gebeurde is uit zonderlijk. Michel (13) en Rita (11) van de Plasse zijn er in ieder ge val zeer blij mee. Met argusogen worden de verrichtingen van het jonge grut gevolgd. Moeder kip, zelf in april van dit jaar uitgebroed, stapt trots als een pauw rond. Zij heeft tenslotte iets gepresteerd dat eigenlijk alleen een broedmachine kan: kippen produceren in hartje winter. ARNHEM/DEN BOSCH - Op het moment waarop het In dustrie- en Havenschap Moer dijk zich kandidaat heeft ge steld voor een wind-energie- projekt (lees windmolenpark) is de eerste selectie van de kandidaat-vestigingsplaatsen achter de rug. Van de acht lo- katies die ervoor in aanmer king komen, ligt er geen in Brabant. Sinds begin van dit jaar be kend is geworden dat er plan nen waren voor een windmo lenpark (kosten ruim 70 mil joen gulden) hebben zich tal van windrijke provincies en gemeenten als gegadigden ge meld. Een speciale beleids groep, waarin vertegenwoor digers zitting hebben van het ministerie van Economische Zaken en van de Samenwer kende Electriciteits Produk- tiebedrijven (SEP), heeft er daar acht uit geselecteerd. De definitieve beslissing is pas eind van 1983 te verwach ten en de bouw het jaar daar na. Volgens onze parlementai re redactie is intussen duide lijk, dat de gemeente Honte nisse in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen tot de selectie van acht behoort. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Nadat de pompbediende L. uit Sas van Gent werkzaam in het benzi nestation van M. aan de rijks weg 252 maandagavond een klant had geholpen, bemerkte hij dat er uit de kassa onge veer 2.700 gulden was verdwe nen. Blijkbaar zagen één of meer personen kans om ongezien in het kantoortje te komen, de kassa te lichten en er ook on gezien weer vandoor te gaan. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Zeeland verkeert vooralsnog in een eenzame positie bij de strijd tegen het rijksvoornemen om de exploitatie van de Wester schelde-veren over te nemen. De provincie kan wel probe ren om de kwestie aan te kaarten bij het provinciaal overleg aangaande de decen- talisatieplannen van de rege ring. Overheveling van de Provinciale Stoomboot Dien sten naar het rijk zou tijdens dat overleg aan de orde ge steld moeten worden als een laakbaar voorbeeld van cen tralisatie. Krijgt Zeeland geen steun van de andere provin cies dan zal het op eigen houtje moeten proberen de minister op andere gedachten te bren gen. „Rijksvoornemens decentralisatie magertjes Dat blijkt uit een ambtelijke notitie, bedoeld als bouwsteen voor een Zeeuwse reactie op de decentralisatieplannen van het rijk. Volgens deze notitie moet eerst geprobeerd worden om samen met de andere pro vincies (via het zogenaamde IPO-overleg) op de decentrali satieplannen te reageren. Ko men de Zeewse standpunten daarbij niet voldoende aan hun trekken dan zal het pro vinciebestuur volgens de noti tie zelf nog bij de minister aan de bel moeten trekken. Diverse zaken Het gaat daarbij niet alleen over de veerbootkwestie, maar ook over allerlei andere be leidsterreinen zoals het we- genbeheer, het openbaar ver voer, de milieuhygiëne, volks huisvesting, welzijnsvoorzie ningen, openbare orde, veilig heid, bestuurlijke en financië le aangelegenheden. In de notitie worden de jongste decentralisatievoorne- mens van het rijk overigens maar magertjes genoemd. Juist op belangrijke beleids terreinen zouden die weinig perspectief bieden op grotere beleidsvrijheid van de lagere overheden (provincie en ge meenten), terwijl deze wel met de kosten van nieuwe taken opgezadeld dreigen te worden. „Er is derhalve een gerede kans dat sprake is van decen tralisatie van de armoe". De ambtelijke notitie komt in januari ter sprake in de sta tencommissie voor bestuurlij ke aangelegenheden. Van onze verslaggevers HULST/AARDENBURG/ TERNEUZEN - (Ontevreden heid heerste gisteren bij de Zeeuwsviaamse gemeentebe sturen na bekendwording van het woningcontingent 1983. Sommige gemeentebesturen kunnen met het hen toegewe zen aantal (huur)woningen uit de voeten, andere gemeente besturen vinden de toewijzing veel te laag. „Veel te weinig", aldus de Hulster burgemeester P. Molt- hoff over de 57 (gesubsidieer de) huurwoningen die zijn ge meente volgend jaar zijn toe bedacht. „Nu de meeste men sen de bouw van een eigen wo ning niet kunnen bekostigen neemt de druk op de sociale woningbouw toe.". Hulst kent volgens Molthoff dan ook een grote wachtlijst woningzoe kenden. Met de 57 woningen kreeg men slechts een kwart van wat men in die gemeente voor 1983 nodig achtte (200 huurwoningen). Hontenisse daarentegen komt ruimschoots toe met de 30 toegewezen woningen. „Het is prachtig dat we er zoveel toegewezen krijgen. Maar bin nen de gemeente wordt steeds meer de vraag gesteld voor wie we die woningen eigenlijk bouwen: voor mensen uit de Randstad die hier komen pro fiteren van de sociale voorzie ningen of voor de eigen bevol king? Ik hoop dat we de nieuwbouwwoningen vol krij- gem met eigen inwoners", al dus loco-burgemeester H. Bruggeman. Ook Axel is niet ontevreden. Men had er 61 geraamd en uit eindelijk 54 toegewezen gekre gen. „We kunnen onze plannen uitvoeren", aldus een gemeen telijk woordvoerder. Onder die plannen onder meer de bouw van 6 woningwetwonin gen in plan-Oude Molen Koe wacht en 7 in Zuiddorpe. Stadsvernieuwing Wethouder drs. A. Door- duyn van Terneuzen zei dat het toegewezen aantal van 116 iets meer was dan voor 1982 werd verkregen „maar veel minder dan onze aanvraag, die bovendien door de Adviescom missie Verdeling Rijkssteun Woningbouw (AVRW) werd onderschreven. We zullen onze plannen in stukken moeten uitvoeren". Hij rekende er wel op dat in het kader van de Stadsvernieuwing (waarvoor op Zeeuws niveau 142 wonin gen zijn gereserveerd) Ter neuzen nog een extra-aantal woningen krijgt toegewezen. „Vooral veel vraag is er naar de kleinere woningen". Sas van Gent heeft gekre gen wat het gevraagd heeft: 40 woningen. „Wij zijn tevreden", aldus wnd. gemeentesecretaris Van Ootegem. „Wij kunnen door met onze plannen, o.m. de sanering in de Poelstraat". Bedroefd Burgemeester drs. W. Loc- kefeer zei „bedroefd" te zijn over de toewijzing van 9 wo ningen. „Wij hadden er 20 aangevraagd. Deze toewijzing die bedoeld is voor plan-Mal- pertuus betekent dat in het plan-Ouwe Stad, dat planolo gisch helemaal klaar is, niet begonnen kan worden". Loco-burgemeester J. du Fossé van Sluis was met de 4 toegewezen woningen tevre den. „Wij hadden niet op meer gerekend. Wij hebben boven dien toch geen gereedliggende plannen". Hij wees erop dat dit jaar een bouwstroom van 30 woningen was gereedgeko men.

de Stem | 1982 | | pagina 9