Eén aparte bril? Bij Van Maaien bent u aan 't goede adres. fpot 50 tien Nederlanders bij liegramp omgekomen nertsbont Deetman wil 'zwart' personeel Nederland voert lijst werklozen aan in Europa Zilveren Schor vraagt ontslag voor 10 mensen nraspennincx Verzekering opgelicht met 40 verzonnen aanrijdingen DA \%u§ (airier: Gezinshulp en juurtwerk niet korten HOEVEN AKING Keuringsdienst vond veel 'vieze' happen Sombere voorspelling OESO: Merijntje NU VlélGIé VAN MAAREN L J Minder geld voor sport gehandicapten De Graaf voelt niets voor extra lage RWW Pirard wellicht naar Zwitserse ploeg Fred Oster nog niet op Avro uitgekeken MORGENINDE KERSTKRANT: Gedichten van lezers bekroond OGELIJK E PERSONEEL fcH9IG? 'HO.- a 400.- korting Vormingscentra Hedenesse en Van Eeghenhuis volgen Aan onze abonnees en adverteerders Opnieuw arrestatie in zaak V.d.Valk 12 flesjes 0,3 liter, DONDERDAG 23 DECEMBER 1982 VANDAAG VAN ZEELAND BINNENLAND A5 emie 0.004 OGER JS erk GEN HOGER JS erk INGMIDDEL- DERWIJS gsvoorwaarden a's is telefo- rkrijgen. .„fOtjieem lost u hot boste '-et eon Kleintje in de 1 - immers met minstens van de ytien Stemlezers lezeressen d,e spociaal Jjpgstolling hebben voor^ S»nt|©s rubriek personeel gevraagd ligt het je hand. dat er snel en £ji reacties komen DE STEM ^■OERLh^ [jntoren te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/Roosendaal/Terneuzen/Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 ijn, spekjes, tten, wijn en en n en spruitjes nd december raties endaal - Bergen op Zoom issingen t faillissement van Besloten Vennoot- ap Glashandel .A. MERMANS gevestigd te Bre- en voorheen kan- rhoudende aan de n Goorstraat 12 al- ar is bij beschikking n de Rechtbank eda d.d. 3 december 2 opgeheven we- s de toestand van boedel. J.M.W.Th. Bary- n der Putt, rkstraat 8, 8 SK Breda ator. Van onze Haagse redactie EX HAAG - Gezinsverzorgers, welzijnswerkers en andere zo- jioemde trendvolgers moeten verschoond blijven van een kor- ,g zoals het onderwijs wordt opgelegd. De Kamer heeft deze boodschap aan de regering gisteravond jzware politieke lading meegegeven. CDA en VVD ondertekenden een motie van het PvdA-kamer- IKonings waarin ondubelzinnig wordt duidelijk gemaakt, dat it parlement een nieuwe ingreep in de salarissen van afzon- ilijke groepen van overheidspersoneel en trendvolgers niet Ipikken. Minister Brinkman (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) zei jandagavond tijdens een CDA-bijeenkomst in Leiden ook een houding te overwegen op de salarissen in de gezinshulp en het jiirtopbouwwerk. De Kamer vindt dat volstrekt in tegen- jaak met het regeerakkoord. Overigens haalde het kortingswetje, dat per 1 januari 1,85 ocent afhaalt van het brutosalaris van alle onderwijsgeven- jihet met de stemmen van CDA, VVD en klein rechts voor. j vonnis van 15 de- mber 1982 van de ar- ndissementsrecht- ink te Middelburg is Waltz-Provoost, o.d.n. Fantasy Stores, onende te Hoek, ge- eente Terneuzen, Gla- olenlaan nr. 21, in aat van faillissement rklaard met benoe- ing van de Edelacht- ire Vrouwe Mr 3.C.J. Jansen-Van jsten tot rechter-com- issaris en van onder tekende tot curator. Adriaanse Van der Weel Mr E.J. Menon-Bul- der Herengracht 4-5, Terneuzen rs van Hoeven maken toepassing te geven Jet op de Ruimtelijke 50, lid 8, van de Wo- ijking van het gelden- ;.q. in overeenstem- reiding zijnde herzie- inning te kunnen ver- Ie Balrouw 18 te Hoe- i van een woning-ga" arceel kadastraal be- sectie B. nr. 110o, alrouw 18; «erpsepostbaan 54 te en van een busloods aal bekend gemeente 443, gelegen aan de an 54; ig hebbende beschei- 1982 t/m 5 januari retarie ter inzage "9' e de sub 2 genoemde bezwaren tegen oo- agen kan indienen ethouders van Hoeven )e directeur van Rijnmond Air BV, de heer Stevens, luis- vmlagen naar een bandopname over de vliegramp. - FOTOAflp HON/ BREDA - Bij een vliegtuigongeluk bij 'Hon in midden-Frankrijk hebben gisteren tien Ne- rlandse zakenlieden, van wie een, de 34-jarige T. J. van Vrede uit Chaam, het leven verloren. De heer in Vrede laat een vrouw en een kind achter. Een van andere slachtoffers komt uit Tilburg. 'e zakenlieden waren op 8 van het vliegveld Zestien en naar Montceau-les-Mi- 25 kilometer ten zuiden 1 de plaats waar het perso- toestel in dichte mist neer- rtte. echt weer iet vliegtuig, een tweemo- Piper Navajo van Rijn- »d Air BV uit Rotterdam, lS om negen uur vertrokken bestemming Frankrijk. 1 toestel zou een tussenlan- '8 maken in de Vogezen, iar door het slechte weer lr week men uit naar te. Van daar ging het jMontceau-les-Mines. Bij Sehucht Uchon moet de pi- door het slechte weer ont- j zijn dat hij zeer laag over heuvelachtig terrein vloog. Informatie uit de „zwarte doos" van het vlieg tuig moet overigens nog uit wijzen of er van een beoorde lingsfout van de vliegers spra ke is. Volgens de directeur van Rijnmond Air BV, de heer F. Stevens, waren de piloot en de co-piioot ervaren vliegers, die vele malen dit soort vluchten hebben uitgevoerd. ExpL van eigen farm Altijd 50% voordeliger dnARS7AANBIEDING nertsfarm «Maarstraat 38 - Breda «.„..J1 076-652285 «®|l Motel Brabant, Heerbaan osie Het toestel raakte een rij bomen voor het neerstortte op de rotsige, besneeuwde hel ling. Dat werd hem, zijn co-pi- loot en de acht passagiers noodlottig. Een plaatselijke boer hoorde de explosie en waarschuwde de politie. Een reddingsploeg moest zich te voet een weg banen naar de plaats van het ongeluk, omdat een speurtocht per helicopter onmogelijk maakte. De wrak stukken van het toestel lagen over een gebied van meer dan honderd meter verspreid. MMNM ARNHEM - Een rechercheteam van de Arnhemse politie heeft de afgelopen maanden een onderzoek ingesteld naar de handel en wandel van een 32-jarige Arnhemmer. De man wordt ervan verdacht ruim veertig keer opzet telijk een aanrijding veroorzaakt te hebben. Óp deze manier wist hij in totaal ruim een half miljoen gulden aan schade-vergoedingen los te peuteren. De Arnhemse politie kwam de verdachte op het spoor na een tip van de recherche in Gouda. De Arnhemmer heeft bekend dat hij de meeste aanrij dingen opzettelijk heeft veroorzaakt. Naast de auto-schade claimde hij ook beschadigde kleding, auto-accessoires, ju welen en zelfs een horloge ter waarde van 40.000 gulden. Van onze redactie binnen land DEN HAAG - Een varkens tand in een kroket; levende en dode maden in bruine- bonensoep; oorwurmen in babyvoedsel en sigarette- peuken in appelmoes, pinda kaas en brood. Dat is maar een greep uit de onsmakelijkheden die de Keuringsdienst voor Waren verleden jaar weer is tegen gekomen. Gisteren publi ceerde de dienst zijn over zicht over verleden jaar. In de meeste gevallen van ongewenste toevoegingen aan eten neemt de dienst aan dat die opzettelijk wer den meeverpakt. In een be trekkelijk klein aantal ge vallen ging de Keurings dienst over tot strafrechte lijke vervolging, zoals in het geval dat een limonadefles spoelloog bleek te bevatten. Gebruik van dat spul kan dodelijk zijn. Een groot aan tal klachten blijkt wel te kloppen, maar is dan terug te voeren op 'ongelukjes'. In enkele gevallen bleken de klagers het zelf niet hele maal bij het rechte eind te hebben. Een man klaagde over muffe biscuitjes, maar onderzoek wees uit dat de man die koekjes als sinds de Tweede Wereldoorlog in huis had. Onderwijs betaalt extra ambtenaren Leden van de Franse reddingsploeg bij enkele wrakstukken van de Piper Navajo. - fotoafp Van onze redactie buiten land PARIJS - Als de economie volgend jaar niet aantrekt zit eind volgend jaar bijna 17 procent van de Neder landse beroepsbevolking zonder werk. Nederland zou daarmee zelfs Engeland passeren als westers land met de hoogste werkloosheid. De kans dat ons land op dit sombere record afstoomt is groot. De economische vooruitzichten voor de wes terse industrielanden in de komende anderhalf jaar zijn namelijk slechter dan tot voor kort werd verwacht. Dat trieste vooruitzicht schetst de OESO (Organisa tie voor Economische Sa menwerking en Ontwikke ling) in zijn halfjaarlijke rapport over de economieën van de aangesloten 24 wes terse landen. Met name door het strak ke geldbeleid van de over heid zal de consumptie in ons land volgend jaar nog verder terugvallen, en wel met 3,5 procent (voor dit j aar is dat ruim 2 procent). In de tussentijd groeit het over schot op de betalingsbalans (het verschil in geld tussen invoer en uitvoer) tot 19 mil jard gulden. Het bruto nationaal pro- dukt (alles wat we bij elkaar verdienen en opmaken) daalt volgend jaar met 1,5 procent, waarmee Neder land de treurige eerste plaatsvan België over neemt. Niet alleen voor ons land zijn de vooruitzichten som ber. Heel Europa zal volgend jaar een verdergaande ver slechtering te zien geven. Opmerkelijk is de conclusie van de OESO dat de wester se landen een strakker fi nancieel beleid hebben ge voerd dan hun regeringen hadden gedacht te zullen doen. Met name het feit dat zuinigheid tegelijkertijd in verschillende landen tot het hoogste goed is verklaard heeft bijgedragen tot een verdieping van de crisis. De OESO is wel redelijk gunstig gestemd over Ame rika en Japan. Voor die twee landen wordt een groei ver wacht van respectievelijk 2,5 en 3,5 procent. Overigens komt daarmee in Amerika geen einde aan de snel stij gende werkloosheid. Voor het hele OESO-ge- bied (de rijke landen) ver wacht de organisatie een stijging van de gemiddelde werkloosheid tot 9,5 procent. EIGEN NIEUWSDIENST DEN HAAG - Minister Deetman (Onderwijs) wil een deel van het geld dat hij kort op de on derwijskrachten gebruiken om 'zwarte' amb tenaren in dienst te houden. De bewindsman probeert van de Kamer alsnog toe stemming krijgen de 250 ambtenaren, die verleden jaar 'te veel' in dienst zijn genomen daarvan te beta len. De Kamer lijkt evenwel niet bereid dat zonder meer goed te vinden. De Kamer is verbolgen over deze overschrijding van de af gesproken personeelssterkte. Het CDA, dat de poging om de 250 'zwarte' ambtenaren te 'witten' door ze op te voeren op de begroting voor volgend jaar heeft ontdekt, wenst van Deet man opheldering. Temeer omdat dit jaar een personeelsbeperking op de de partementen heeft gegolden en het huidige kabinet zelfs heeft afgesproken het aantal overheidsambtenaren met 1 procent te verminderen zit de overschrijding op 'onderwijs' de CDA-fractie erg hoog. In de lopende onderwijsbe groting werd de werkelijke sterkte aan het eind van dit jaar geraamd op 7754 ambte naren. Maar uit de nieuwe be groting blijkt, dat er in juni al 8006 werkten op het ministe rie. Dat aantal zal eind vol gend jaar 8152 zijn, zo is de ra ming. De Kamer wil minister Deetman hierover tijdens het debat over zijn begroting aan de tand voelen. Een van zijn woordvoerders zei gisteren, dat er van een toename van het aantal arbeidsplaatsen geen sprake is geweest. „Maar ons departement heeft enkele taken en daarmee vele tientallen ambtenaren van andere departementen 'overgenomen'. Bovendien hebben nogal wat leden van commissies en adviesraden die voorheen in de begroting 'ver borgen' zaten, de officiële sta tus van ambtenaar gekregen", aldus de zegsman, die echter toegaf daarmee een verschil van minstens 250 functionaris sen lang niet te kunnen over bruggen. Ficdief Van een onzer verslaggevers ARNEMUIDEN CAD- ZANDAARDENBURG Het bestuur van het Vor mingscentrum Het Zilveren Schor in Arnemuiden heeft voor 10 mensen een ontslag vergunning aangevraagt. Het bestuur van Hedenesse in Cadzand neemt uiterlijk 31 december een beslissing hier omtrent. De verwachting is, dat bij dit vormingscentrum 10 tot 11 arbeidsplaatsen ver loren gaan. Bij het Vormings centrum Van Eeghenhuis in Aardenburg is men intern nog volop in de slag. Verwacht wordt, dat half januari 1983 „het ontslagplaatje" hier be kend is. Deze harde maatregelen zijn nodig, omdat het ministe rie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur de subsidie kraan volgend jaar fors terug draait. Triest „Het is een in-trieste zaak, dat wij ontslag voor een aan tal van onze mensen moeten aanvragen", aldus voorzitster Hielke Bongenaar van Het Zilveren Schor, waar momen teel 23 mensen werkzaam zijn. „De ontslagen vallen in alle geledingen van ons personeel: zowel de staf, als vormings werkers, huishoudelijk, tech nisch en administratief perso neel. Twee van de met ontslag bedreigde werknemers kun nen straks als parttimer weer in dienst genomen worden", zegt zij. Directeur Nico Peterse van het Vormingscentrum Hede nesse onderschreef de droeve positie van de vormingscen trums. „Het terugdraaien van de subsidie eist een reorgani satie van het werk. In feite ko men wij straks op de mini- munlijn te zitten". Woordvoerdster Ank Burg graaf van De Van Eeghen Stichting zei, dat momenteel nog niet te zeggen was waar in Aardenburg eventuele ontsla gen zouden vallen. „Wij moe ten bovendien eerst afwachten hoe op de diverse bezwaren te gen de voorgenomen bezuini gingsmaatregel wordt gerea geerd. In eerste instantie zou den wij geheel moeten sluiten, maar dat is later ook terugge draaid. Hierdoor kwam een reeds aangevraagde ontslag vergunning voor het totale personeel te vervallen. We moeten dus afwachten". Gedeputeerde mr. J. P. Boersma, die Welzijn in porte feuille heeft, sprak van een „zorgelijke ontwikkeling". Hij wees er echter op, dat het rijk de verantwoording heeft voor de internaten. „De provincie heeft indertijd, toen tot decen tralisatie werd besloten, afge sproken voor 1982 en 1983 een interm subsidie toe te kermen. Op 24 december zullen onze kantoren des mid dags v.a. 16.00 uur geslo ten zijn. De directie NULAND/ ESSEN - De West- duitse politie heeft gister avond een 27-jarige kapster 'gearresteerd in verband met de ontvoering van mevrouw Van der Valk. De drie Italianen die zondag werden gearresteerd in ver band met de ontvoering van mevrouw Van der Valk, zijn gisteren bij de grenspost Essen (onder Roosendaal) uitgele verd aan Nederland. De ver dachten worden vandaag in Den Bosch voor de rechter worden geleid. De familie Van der Valk maakte gisteren bekend een tipgeld van 5 procent (maxi maal 550.000 gulden) over te hebben voor aanwijzingen die naar het geld leiden. De in Duitsland gearres teerde verdachte T. heeft gis teren gezegd dat de ontvoer ders in twee groepen opereer den. De afzonderlijke aanhou dingen in Brussel en Konstanz kunnen dit verhaal bevesti gen. Van Maaren heeft een koUektie brillen, die varieert van degelijk tot apart, en van exklusief tot leuk. Bovendien is elke Van Maaren bril TOONBEELD VAN DUURZAME MODE. TOP-OPTIEK Opticiens van professie. Kenners van kontaktlenzen. Blreda: Ginnekenstraat 16, telefoon 138370 DE collecte van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten heeft in Zeeland minder opgeleverd dan vorig jaar. De honderden collectanten haalden netto ruim 70.000 gulden op. Vorig jaar was dat nog ruim 73.000 gulden. Toch is Zeeuwse coördinator van de collecte, de heer A. Westdorp uit Kortgene, niet ontevreden over het resultaat. STAATSSECRETARIS De Graaf (Sociale Zaken) ziet het niet zitten om de RWW voor alle jongeren te verlagen. De werkloze jongeren beneden de achttien jaar moeten op dezelfde manier worden behandeld als hun leeftijdgenoten die nog naar school gaan (geen RWW- bijstand, wel kinderbijslag aan de ouders). Dat geldt niet voor jeugdige werklozen boven van 18 en ouder, die moeten op volledige RWW terug kunnen vallen aldus De Graaf. FRITS Pirard hoopt eind deze week zekerheid te hebben over zijn toekomst als profwielrenner. De in Dorst woonachtige Pirard is in onderhandeling met de Zwitserse Cilo-ploeg. Pirard heeft nog een contract van een jaar bij de ploeg van Peter Post. De Brabander is echter overbodig geworden, omdat Post zich komend seizoen vooral wil richten op de grote etappe-koersen. DE bekende tv-presentator Fred Oster is nog lang niet uitgëkeken op zijn broodheer, de Avro. Hij vindt dat de omroep veel aan de weg timmert. En passant weerspreekt hij de kritiek op het praat-programma van „Mies". AAN de oproep in De Stem om voor de Kerst krant een gedicht te schrijven hebben precies 200 abonnees gehoor gegeven. De jury, bestaande uit Jan Cartens, Johan Diepstraten en Henk Egbers, heeft met belangstelling de meer dan 500 gedichten gelezen. Daarvan zijn er tien „bekroond". De eerste drie worden morgen afgedrukt op de voorpagina van de Kerstkrant van De Stem. In die krant staan ook nog de vierde en de vijfde prijs te staan. De overige vijf gedichten vinden een plaatsje in het Gids- gedeelte na de kerstdagen.

de Stem | 1982 | | pagina 1