LEINE JONKVROUW 3 INIJZENDIJKE Verlaging van ubsidie onaanvaardbaar TONEELSPELER THEO JANSSEN GEHULDIGD Geen geld voor ophaalbrug in Sas van Gent dslid •leden 8 Expositie Ferdinand Slock in Terneuzen Vijftig jaar op de planken MAANDAG |aANPAG 20 DECEMBER 1982 ■CEMBER1982 VAN ZEELAND JA ZEELAND 1 start ueuw Iruikers- fem commissaris Ier in orde Iranje Nassau (jOESE SPORTRAAD: Politieman vrijgesproken 16 zoeken' maar Dag over Zuid-Afrika brengt 1000 gulden op Sas stelt eigen welstands commissie in politierapport Uitgaan in Zeeland T15 PAGINA ZEELAND 2 te brengen tot lartdagen (1440 Jrnaast zouden de 1160 uur op een opleidingsschip borbrengen. Bo- |u volgens de ho- [che scheepvaart- pet stageloon ge- loeten worden. gestudeerde zee- fieren zouden na aflopen van hun studietijd het vaartijd vol moe- om zo het diplo- den te krijgen. [ZEN - Het Terneu- [D-raadslid H. Hoe- lis gisteren plotseling lartinfarct overleden. r Hoekert werd giste- ha de middag tijdens [voetbalwedstrijd in [el en werd met spoed |julianaziekenhuis in i gebracht, waar hij [leed. september van dit [ie heer Hoekert voor |n de Terneuzense ge- |ad. Hij was lid van |issie gemeentefinan- ale zaken en volksge- |r Hoekert was woon- |Biervliet. Hij laat een twee kinderen ach- |t dagelijks leven was blaar in verzekerin- i onzer verslaggever [BURG - Per 1 janua- [e PZEIVFhaar nieuwe atiseerde verbrui- [rmatiesysteem (vis). Verbruikers houdt dat [ij voortaan eenmaal nd in plaats van een- be twee maanden, hun |ota krijgen aangebo- heeft het provinciaal |edrijf een nieuwe |e afrekennota ge ne de kleinverbruikers pam kan zijn bij het van hun energie- iboekje. Geursen. - FOTOWIMKOOUMAN onzer verslaggevers IN GENT - Drs. G. commissaris van "derland, is benoemd [cier in de Orde van Nassau. [j deze onderscheiding le versierselen vver- ,i zaterdag opgespeld jco-burgemeester b lie van Sas van Gent. [gebeurde tijdens de se oudejaarsbijeen- in het sociaal gebouw 'PC te Sas van Gent. er Geursen is sin(^?,p?r commissaris van Cr >r was hij sinds 19° envolgens marketmg' r, divisie directeur e de raad van bestuur bedrijf. Sinds 1962 irmeer voorzitter v eratie van Glucoseta- .en in Europa en voor an de Vereniging v indse Glucosefabrte ler Geursen heeft een wekkende loopbaani irijfsleven en econorni de rug, die vooral jaren 1945 en 1964 s ;reeg in Indonesië ommissie niet eens met uitbreidingsplan MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft politieman F.S. (28) uit Dordrecht, die werd verdacht van brandstich ting in snackbar Maryo in Axel, vrijgesproken we gens gebrek aan 'wettig en overtuigend' bewijs. Tegen de politie-agent was twee weken geleden een jaar gevangenisstraf geëist. De brand in de snackbar ontstond in juli van dit jaar. Volgens het verhaal van S. zou hij hebben ge probeerd in te grijpen, waarbij hij brandwonden opliep. Hij 'vergat' de poli tie te bellen, maar wist wel te voet het huis van familie in Terneuzen te bereiken. De officier van justitie ge loofde er weinig van en meende dat S. de zaak in brand had gestoken. Ook al omdat in de snackbar persoonlijke bezittingen van S. werden gevonden. i I Van onze correspondent ZENDIJKE - De oudercommissie van de ka- ïolieke lagere school te IJzendijke is het niet ens met de bouwplannen van de gemeente lostburg in hun woonplaats. De commissie du graag zien, dat het onlangs gepubliceerde tbreidingsplan Kleine Jonkvrouw 3 op een ndere plaats wordt uitgevoerd dan door de emeente is gepland. Tijdens de laatstgehouden arvergadering van de dorps- uil maakte burgemeester C. Spijkerboer bekend, dat plan Kleine Jonkvrouw 3 worden uitgevoerd achter wijk Kleine Jonkvrouw 1. oudercommissie heeft nu dorpsraad ingeschakeld om proberen de gemeente op dere gedachten te brengen het bestemmingsplan te ijzigen. De commissie juicht uitbreidingsplannen wel maar zou graag zien, dat een andere plaats in het irp wordt gezocht. De katho- lagere school is gevestigd inde Verlengde Molenstraat nieuw gebouw. Voordat ter werd besloten om de tuwe school te bouwen op de aats van de voormalige iisjesschool, was in het be- emmingsplan opgenomen, eventuele uitbreiding akbij de nieuwbouw zou ge bieden. Nu blijkt de ge- eente echter plannen te heb- ïiom totaal ergens anders te an bouwen. Dit stuit de idercommissie tegen de De katholieke kleuterschool raakt veel kleuters kwijt aan de openbare kleuterschool die binnenkort wordt gestart. Re den hiervoor is dat vanuit de nieuwbouwwijk deze laatste school gemakkelijker te berei ken is. Waarschijnlijk ziet de oudercommissie eenzelfde beeld voor ogen indien het nieuwe plan Kleine Jonk vrouw 3 ook in die buurt komt. Om nu de gemeente op an dere plannen te brengen, wordt de dorpsraad benaderd. Deze komt vanavond bijeen in café N. de Lozanne en tijdens de vergadering zal deze zaak aan de orde komen. Volgens een lid van de oudercommissie zijn er vroeger afspraken ge maakt met de gemeente om het nieuwe uitbreidingsplan te situeren achter de voormalige meisjesschool. Daarom ook is de huidige school op de huidi ge plaats gebouwd. Indien er dan zou worden uitgebreid, zou de school dichtbij zijn. Nu de plannen van de gemeente zijn gelanceerd (de uiteinde lijke realisering kan nog lange tijd duren) blijkt de school niet centraal meer te liggen. De Sportraad verwerpt ver- Wering van de subsidie de sportverenigingen j deze toch al geconfron- worden met een aan- jeniijke lastenverzwaring zo- verhoging van accommo- lekosten, kosten van lei- ®8, verhoging bondscontri- 'es, verhoging van reiskos- .materiaalkosten, verzeke- «kosteti e.d. De Sportraad er op dat in de sector veel acties op touw wor- Bezet om zelf met behulp njwilligers inkomsten te en. De Goese Sportraad is i ,me'llrlg dat de sport zich «uut heeft bewezen als een van vrijetijdsbesteding ^concreet aanslaat bij de „Deze rol kan de i alleen blijven vervullen sociale karakter van de ï°rt gehandhaafd kan blij- De sport zal daarom be- '"Mar dienen te blijven. In JJd van minder werk srv ,n Sport een ro1 kunnen ien 'en b'i de opvang van z°nder baan en ook bij (»pvang van de jeugd". MniU°jSesP°rtraad heeft de SSPM de gemeenteraad ane^rsP°rt bij het afwegen thtw ,ri.teiten steeds verder fait. De leden van de «rMd zijn bereid genoe- srinp met een vermin- een Presentiegelden ins ai 'ddende vereni- «nze LZu e,m" en Poloclub De tid -jf belpen. „Wij zijn be- Hiikhoa besparingsmo- aad epn en,v.^n de gemeente- bchtSeblkwaardige aan- n oti7p e sPortproblemen J» gemeente", aldus de se Sportraad. Van een onzer verslaggevers 50ES - De Goese Sportraad is van mening dat verla- ïng van de gemeentelijke subsidie per lid voor de portverenigingen onaanvaardbaar is. Dit naar aan- eiding van de bezuinigingsvoorstellen ten aanzien an de sportaccommodaties. Minder moeite heeft de «se Sportraad met andere bezuinigingsmaatrege- tn met betrekking tot het schoolzwemmen, de zwem- 'iden, de sporthal De Bevelanden en de tennisaccom- nodaties. kn en ander staat in de nef die de Sportraad heeft Sstuurd aan de gemeente- aaa, B en W en de welzij ns- ffiimissie. De gemeenteraad wandelt woensdag de door B J ingediende begrotings- 'JZïging van het bedrijf ^accommodaties. TERNEUZEN - In het ver pleeghuis Ter Schorre in Ter neuzen is van zaterdag 22 de cember tot 22 januari werk te bezichtigen van de Westdorp- se kunstschilder Ferdinand Slock. Het Vlaamse landschap is het onderwerp van vrijwel al zijn werk, dat door soberheid wordt gekenmerkt. Lucht, wa ter en land zijn de basisingre diënten, hier en daar gestof feerd met wat boerderijen. De expositie is in genoemd tijdvak dagelijks te bezichti gen van 10 tot 21 uur. Aan amateurtoneelspeler Theo Janssen werd een oorkonde uitgereikt. - FOTOWIMKOOUMAN IJZENDIJKE - De bruto op brengst van de Zuid-Afrika- dag, die afgelopen zaterdag werd gehouden door de We reldwinkel te IJzendijke, be draagt ongeveer 1200 gulden. Zaterdagmorgen togen me dewerkers van de Wereldwin kel door het dorp en boden So- weto-kaarsen ter verkoop aan. Zaterdagmiddag verzorgde theatergroep Tingeling uit Middelburg een spel met als onderwerp 'apartheid'. Acht tien kinderen hebben hieraan deelgenomen. „Het was een leuke middag en zeker geslaagd", aldus Pe ter Impens, medewerker van de Wereldwinkel. Zaterdag avond werd tenslotte de film „Zuid-Afrika ongecensu reerd" vertoond. Ongeveer twintig personen waren pre sent en er werd nagepraat over de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika. VOGELWAARDE - Ama teurtoneelspeler Theo Jans sen uit is vrijdagavond feestelijk gehuldigd vanwe ge het feit dat hij al vijftig jaar op de planken staat. De huldiging vond plaats na afloop van de premiere van het toneelstuk 'Het lied van alle tijden' door toneel vereniging ODI, in het uit verkochte Dorpscentrum te Vogelwaarde. De heer Janssen kreeg bij die gelegenheid een oorkon de en Margreet de Groot, re giovertegenwoordigster voor West Zeeuwsch-Vlaan- deren van het ZCA (Zeeuws Centrum voor Amateurto neel) kon hem mededelen dat het bestuur van het NCA (Nederlands Centrum voor Amateurtoneel) hem van wege grote verdiensten voor het amateurtoneel heeft in geschreven in het ereregis- ter van het NCA, een uni cum in de regio. In 1931 is Theo Janssen, 9 jaar oud, zijn acteursloop baan begonnen als lid van het jongensclubje TJAPA. Gespeeld werd toen in een boerenschuur, met als toneel pakken stro met eroverheen zeil. Enige stukken die toen werden gespeeld waren 's Werelds Leed en Broeder Lustig. Eind jaren dertig ging het clubje op in de toenmalige propagandaclub. In de eerste oorlogsjaren en de jaren daarna, werden ve le toneelstukken en revuen opgevoerd, waaronder het Gouden Recht, Ridders van de Lucht en Drie is Teveel. In 1972 was Theo Janssen mede-oprichter van de hui dige toneelvereniging ODI in Vogelwaarde en is tot op heden bestuurslid daarvan. Op zijn initiatief werd ook een aantal jaren geleden een jeugdafdeling opgericht. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De plannen om Sas van Gent te verrijken met een nostalgische op haalbrug tegenover het hotel De La Bourse moeten voorlopig wegens geldgebrek nood gedwongen in de ijskast. Dat blijkt uit het antwoord van B en W, op een vraag hierover van het raadslid J. Rijnders. De aanlegkosten van de ophaalbrug wor den globaal geraamd op zo'n 140.000 gulden en dat kan de gemeentekas niet trekken. Overigens zou daar geld afgaan, want de Vereniging Dorp, Stad en Land toonde zich bij het zien van het plan zo enthousiast, dat men spontaan 10.000 gulden subsidie toe zegde. B en W hebben voorts hun licht eens op gestoken bij het havenschap Terneuzen, dat geen bezwaar tegen het bouwsel bleek te hebben, maar wel een sluitende regeling wil voor het openen en sluiten van de brug. Ook de H.I.D. van de Rijkswaterstaat oor deelde positief, maar vond de geprojekteer- de ligging minder geschikt uit oogpunt van verkeersveiligheid. Men stelde voor de brug meer noordelijker in het verlengde van de Gentsestraat te leggen. Hoewel B en W ook graag de ophaalbrug geplaatst zouden zien, is het plan dus voor lopig wegens geldgebrek van de baan. SAS VAN GENT - Burge meester en wethouders van Sas van Gent willen met in gang van volgend jaar het bu reau Dorp, Stad en Land aan de kant zetten en een eigen welstandscommissie in het le ven roepen die de bouwaan- vragen moet gaan beoordelen. Dit is volgens B en W beslo ten in verband met de kosten en efficiëntie. De eigen commissie gaat be staan uit drie leden, een wet houder of de burgemeester, het hoofd van de afdeling ge meentewerken of diens plaatsvervanger en een archi tect. De commissie zal worden bijgestaan door een ambtelijk secretaris. Het voorstel komt donder dag ter sprake tijdens de raadsvergadering. Grabbelen maar, altijd prijs. Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - De fancy- fair ten bate van pater Swin- ne, die zaterdag door het on derwijzend personeel van de St. Aloysiusschool samen met vele vrijwilligsters op touw werd gezet, is een succes ge worden. Via verschillende spelen, rad van avontuur, een ten toonstelling over Columbia, een tot café ingericht klaslo kaal en de verkoop van wafels, werd flink wat geld bijeen ge bracht. Met name de verkoop van de wafels liep zo hard dat men met het bakken van de lekkernijen niet kon bijhou- - FOTOWIMKOOUMAN den. Pater Swinne, die na een verlofperiode in Nederland weer terug naar het missiege bied in Columbia is terugge keerd, krijgt de opbrengst van de fancy-fair toegezonden. Hij zal het geld bestemmen voor de bouw van een schooltje in één van de krottenwijken. AXEL - De auto van M.S. uit Axel, die vrijdagmiddag stond geparkeerd aan de Gentsevaartstraat, werd aan gereden door een Belgische bestelauto, waarvan de be stuurder vervolgens doorreed. De auto van de Axelaar liep hierbij schade op. De Belgi sche bestuurder is bij de poli tie te Axel bekend. DE BRAAKMAN - Omwo nenden troffen zondagmiddag de Axelaar M. van H. be wusteloos in zijn auto aan, die in de sloot was terecht geko men. Hij werd per ambulance naar het Julianaziekenhuis overgebracht. DRIEKWART - Ten gevol ge van de gladheid van de weg raakte de auto, bestuurd door P.F. uit de Zandstraat zater dagavond van de weg in de ongeveer vier meter lager ge legen sloot. De bestuurder bleef ongedeerd, de auto werd beschadigd. GRIJPSKERKE - Te Grijps- kerke werd een boom ontwor teld waardoor het verkeer moest worden omgeleid. HOEK - De autobestuurder P.E. de W. uit Hoofdplaat die vanaf Sluiskil-brug richting Hoek reed, kwam nabij Hoek tegen de middenberm terecht en slipte vervolgens in de berm. De auto werd licht be schadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. HOEK - De auto bestuurd door mevrouw L.H. van D. uit Philippine slipte zaterdag avond op de Hoekseweg, rich ting Biervliet wilde afslaan. De auto botste tegen een licht mast die zware schade opliep. De auto werd licht beschadigd. HOEK - De autobestuurder J.R. uit Kioosterzande kwam vrijdagavond, aan het einde van de nieuwe, nog niet voor het verkeer opengestelde weg op het kruispunt Verbindings weg/rijksweg 252, komende vanaf Sluiskil aan het einde van die weg, ten gevolge van de duisternis op het taluud te recht. De auto, die er enkele meters overheen vloog, werd aan de onderzijde zwaar be schadigd. De bestuurder bleef ongedeerd. HULST - Bestuurder L. F. uit Hulst reed in de nacht van za terdag op zondag om 00.15 uur over rijksweg 60 richting Hulst. Ter hoogte van Rust Wat slipte zijn auto en kwam tegen een boom tot stilstand. De auto was total-loss. IJZENDIJKE - Bij een aanrij ding op de kruising Parkzicht- Oranjestraat is een persoon gewond geraakt. Het is de bromfietser M.L.P. uit Bier vliet, die met zijn bromfiets komende van Ijzendijke de kruising overstak zonder voorrang te verlenen aan een personenauto, bestuurd door J.J.F. uit Oostburg die uit de richting Schoondijke kwam. P. liep een dubbele beenbreuk en schaafwonden op. Hij werd naar het ziekenhuis te Oost burg overgebracht. IJZENDIJKE - Op de Midden weg is de heer A.A.V. uit Och- ten met zijn auto in de sloot geraakt. Dit gebeurde doordat hij verblind werd door tegen liggers, en zodoende in de berm belandde. OOSTBURG - In de Oudestad kwamen twee personenauto's, bestuurd door F. van de B. uit Oostburg en C. van de K. uit Groene met elkaar in botsing. Dit gebeurde toen K., B. begon in te halen die een parkeer- strook op wilde rijden. Er was materiële schade. SAS VAN GENT - Nabij Drie kwart is een personenauto, be stuurd door de heer F. uit de Zandstraat, in een slip geraakt door de gladheid, en vervol gens in een sloot terecht geko men. SCHARENDIJKE - Ten ge volge van een hevige storm is zondag te 17.02 uur te Scha- rendijke van een transforma torhuis van de PZEM het dak afgewaaid. TERHOLE - Zaterdagavond om 23.30 uur reed automobilist R. H. uit Hulst over de Hul- sterweg richting Hulst. Tenge volge van de gladheid raakte H. de macht over het stuur kwijt. Zijn auto kwam in aan rijding met de voorgevel van perceel 136, raakte vervolgens de geparkeerde auto van E. C. uit Hulst en kwam tot stil stand in de tuin van perceel 138. De auto van H. was total- loss, de auto van C. werd be schadigd. De gevel van de wo ning werd over een lengte van vijf meter beschadigd. TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag rond halfvier werd de 26-jarige Terneuzenaar J.W.J.L. ge wond bij een vechtpartij in de Arsenaalstraat. Inzet was een meisje. De vijandelijkheden tussen L. en de Terneuzenaar E.H. begonnen in disco La Barca aan de Noordstraat. Buiten werd het gevecht voortgezet, waarbij H. de as sistentie vroeg en kreeg van O.C. en Z.G. Volgens L. werd hij in de Arsenaalstraat door het drietal afgetuigd. L. werd daarbij gewond en moest zich onder doktersbehandeling stellen. TERNEUZEN - Ten gevolge van de gladheid kwam de auto bestuurd door J.K.A.R. uit Terneuzen in de nacht van vrijdag op zaterdag, komende vanaf de Reuzenhoeksedij k op de Rooseveltlaan in een slip en daardoor in de heg van de wegafscheiding. Deze werd vernield en de auto liep zeer aanzienlijke schade op. De be- stuürder liep geen letsel op. TERNEUZEN - Zaterdag avond kwam het op de verbin dingsweg tussen het binnen- hoofd van de Oostsluis rijden de naar het buitenhoofd van de middensluis tot een botsing tussen de auto bestuurd door P.E. de P. uit Terneuzen en de auto bestuurd door A. de B. uit Hoek, die over de verbindings weg tussen het buitenhoofd van de middensluis en het bui tenhoofd van de Oostsluis reed tot een aanrijding omdat de P. de doorgang niet vrij liet. Ten gevolge van de aanrijding slipte de auto van de B. en ver nielde een verkeersbord. De auto van de Terneuzenaar werd zwaar en die van de B. werd licht beschadigd. VOGELWAARDE - Zondag morgen om 05.40 uur kwam een personenauto, bestuurd door J. de R. uit Zaamslag, ter hoogte van de kruising pro vinciale weg- Schoolstraat in de sloot terecht. De R. werd naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen overgebracht. Hij bleek onder invloed te verke ren. Zijn auto was total-loss. VLISSINGEN - In Vlissingen is de brandweer gisteren volop in actie geweest om de dak pannen die her en der van de daken afwaaiden op te rui men. Ook waaiden enkele bo men om. In de zak van Zuid- Beveland raakten ten gevolge van omgewaaide bomen we gen versperd. WESTDORPE - Twee hon den, eigendom van S. uit Westdorpe, joegen zondag- 9 morgen achter de schapen van de eveneens te Westdorpe woonachtige G. Een van de honden zag kans een schaap enige verwondingen toe te brengen. ZAAMSLAG - Op de pro- vincialeweg te Stoppeldijk- Veer, ter hoogte van de afslag naar Vogelwaarde slipte de auto bestuurd door J. de R. uit Terneuzen zondagmorgen en belandde in de sloot. De be stuurder raakte gewond en werd ter observatie opgeno men in het Julianaziekenhuis te Terneuzen. GOES Grand- 20 u. De boezemvriend, a.l. Museum voor Zuid- en Noord-Be veland, Singelstr. 13- Expositie van recente werken van Gerard Men ken. Geop. di. t/m zat. 10-12 en 13.30-17 u. (t/m 6 jan.). HULST Koning van Engeland- 20 u. Van de koele meren des doods, 16 j. 20 u. De vloek van de mummie, 16 j. 20 u. De boezemvriend, a.l. 20 u. Class of 1984,16 j. 14.30 u. Tussendoortjes, 18 j. W. Blommaert- 14.30 u. schieting. DE KLINGE Rene de Moor- 15 u. kalkoenschie- ting. MIDDELBURG Citytheater- 20 u. De boezem vriend, a.l. OOSTBURG Ledeltheater- 20 u. Koningin van het liefdesspel, 18 j. TERNEUZEN Luxortheater- 20 u. De boezem vriend, a.l. 20 u. Halleluja voor een paar vuisten, a.l. Artikof- Exposi tie van schilderijen en etsen. Geop. tijd. werkd. 9-18 u. (t/m 31 dec.). VLISSINGEN Alhambra I- 20 u. E T a.l. Alham- bra II- 20 u. Live at the Hollywood bowl, a.l. Galerie Marquis, Nieu- wendijk 15- Expositie getiteld „De- cember-Salon". Met nieuwe wer ken van Pat Andrea, Eric de Nie, Eugene Jongerius, Mare Volger, Jeroen Henneman, Inge van Haas- tert, Ron Rooymans e.a. Geop. woe. t/m zat. 13.30-17.30 u., zond. 14-17 u. en op afspraak, (t/m 2 jan). Stede lijk Museum, Bellamypark 19- Ex positie van Hans Andringa met schilderijen. Geop. ma. t/m vrijd. 9-12.30 en 13.30-17 u. (tot 8 jan.). ZIERIKZEE Galerie Borsboom, Havenplein 18- Overzichtstentoonstelling van kunstenaars die het afgelopen jaar geëxposeerd hebben. Geop. di. t/m zat. 10-17.30, zond. 14-17 u. (tot 31 dec.)

de Stem | 1982 | | pagina 5