DE I /oteN elgische ank zwak Voorlopig toch 2,50 per recept betalen Lubbers zwakt belofte aan bedrijven af 5f] WEEKEND O SUPERMUIZEN GETEELD flDIG IILJ0ENEN LOSGELD VOOR MEVR. VAN DER VALK IN TRIER BETAALD Experiment met volkshuisvesting Gewonde vrouw (85) pas na twee dagen gevonden m/v al te openen- een handige lodig hebt. chtst bij je inen enkele ct nodig hebt- studeren. )nderwijs- ortingen log open Begroting van PZEM goedgekeurd Lanceerbases kruisraketten worden bekend Crisis in EG tijdelijk van de baan Kees Rijvers wilgeen' pottekijkers De haring lossers van Breskens staan weer klaar |TË LEZEN? V )uders kunnen samen kb aanvragen 1 ant. ABN Privé- met mij op. NULAND - Mevrouw Antonia van der Valk-Van der Capelle is vrij. GOES PROEFKONIJN j "niemdnnËe""""de4in1krant" OPGEGEVEN DOOR J Naam en voorl ZATERDAG 18 DECEMBER 1982 VANDAAG BE0TEM VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND I t bij verkeerde «terende tijd op de ichuwt als de band onden de zelfdenkende tweede 4 M van Grundig. it is in videoland! £N TIJD 90t dan niet de Lntjes' door te r0n Er staat vast iets Lu gading bij. L vandaag 7/ o "V jq je'*j*~ DE STEM |^n te Breda/Bergen op Zoom/Etten-Leur/Goes/ Hulst/Oosterhout/RoosendaaL^rneuze^Vlissingen Abonnementsprijzen, etc. op pag. 2. Losse nummers 0,80 videosysteem dat En terecht, want idt u omkeerbare beeld en geluid. Reken het maar rrdeliger dan alle ooi meegenomen van de toekomst: V 2000! Van onze redactie binnenland 0 HAAG - Man en vrouw moeten volgend jaar beiden un bandtekening zetten onder het formulier waarin kin- rbijslag wordt aangevraagd, althans wanneer zij samen )fI1 huishouden voeren. Wanneer man en vrouw niet tot overeenstemming komen ;ede kinderbijslag moet aanvragen gaat de aanspraak van [t vrouw voor op die van de man. Dit heeft het kabinet vrijdag besloten. Dit is een verandering van het systeem dat in dit jaar >rdgehanteerd. Toen gold namelijk dat de aanspraak van vrouw steeds voorgaat op die van de man. WASHINGTON(DPA) - Amerikaanse geleerden zijn er voor de eerste maal in geslaagd genen van een dier op een andere soort over te brengen. Zij hebben daarmee su permuizen geteeld die bij na tweemaal zo groot zijn als normaal. De geleerden menen dat de methode van gen-trans plantatie van grote beteke nis kan worden voor de veeteelt, omdat daardoor grotere dieren kunnen worden gefokt die sneller groeien. Het is echter tot dusver nog niet gelukt ge nen te verplanten tussen grotere dieren. De nieuwe techniek kan volgens de deskundigen ook gebruikt worden voor onderzoek van erfelijke ziekten en van de ontwik keling van kanker. Bij het experiment met de muizen namen de geleerden het groeigen uit ratten, ver vaardigden daarvan met behulp van bacteriën 'co- pieën' en voegden die bij een muizengen. Deze rat-muis-genen werden daarna geïnjec teerd in 170 bevruchte muizeneieren en de eicel len bij muizen ingebracht. In totaal werden er 21 mui zen geboren, waarvan er zeven het groeihormoon van de rat bevatten. Zes van de nieuwe muizen wa ren tot 1,8 maal zo groot als normaal. Van onze correspondent KLIMMEN - Bijna twee dagen en twee nachten heeft de 85-ja rige weduwe S. in Klimmen erover gedaan om na een val van de trap de buitendeur van haar woning te breiken om alarm te slaan. De weduwe was dinsdagavond van de trap gevallen. Waar schijnlijk door de duisternis in haar huis heeft zij toen de eerste treden gemist. Zij had de gewoonte de lampen zo lang mogelijk uit te laten. Pas in de loop van donderdag zag zij kans de aandacht van een buurtbewoonster te trekken. Zij is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. ntvoerde vrouw vrij fing tonze redactie buitenland ll'SSEL - De kans, dat de Ijisehe frank samen met de inse franc binnen afzienba- lijd devalueert, lijkt steeds lier te worden. De Nationale Bank van Bel- i heeft deze week voor meer neen miljard gulden devie- n moeten verkopen om de ersvan de frank te steunen. Voor de zwakte van de Bel- ihe frank kunnen verschil- ideoorzaken worden aange- m- het rentepercentage in ilgië is nog steeds buitenspo- hoog in vergelijking met ederland. Bovendien is het kort op de betalingsbalans it verschil tussen import en porti 280 miljoen gulden, rwijl Nederland een gunstig tldoheeft van 180 miljoen. iDoor een en ander is het schil in 'hardheid' tussen Nederlandse gulden en de igische frank alleen maar iter geworden, waardoor de Iers van de frank zich zo on- tig ontwikkelde, dat de ationale Bank van België de 'ootste ondersteuningsopera- van dit jaar moest uitvoe- Maar niet alleen het ver- ihil tussen de gulden en de Snk heeft geleid tot de ™akke koers van de Belgi- munt. Ook sterke geruch- n over devaluatie van de tanse franc, die deze week in ankkringen de ronde deden ebben een ongunstige invloed ehad op de koers. Algemeen Wit aangenomen, dat als de yanse franc devalueert de felgische frank meegaat. twoordnummer!555, Je rekeningnummer ST $x--J Van een onzer verslaggevers Gisteravond rond half twaalf is zij in Eind hoven door haar ontvoerders vrijgelaten. 'w onze redactie binnenland EN HAAG - Met de regering Ut te praten over een voor- el om de inhouding van 1,65 "cent op het salaris van on twijzend personeel afhan- 'Jk te maken van het inko- »en. Dit voorstel heeft weliswaar el de voorkeur van de rege ls. maar heeft geen gevol- b voor de beoogde bezuini- >8 van 278 miljoen gulden. en ander betekent wel. dat mhoudingsmaatregel met i jV'eer anderhalve maand v, vertraagd. De ministers Wman (Onderwijs) en ,s (Landbouw) hebben dit I 3g aan de Tweede Kamer pcrireven, bD„e. «gering blijft bij haar nJ' ^at de inhoudings- regel niet van toepassing im tw n op .^et Personeel op ministerie van onderwijs DEZE Belg, gefotografeerd in Oostende, maakt onmisken baar duidelijk hoe streng de economische winter in België is - FOTO ANP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ziekenfondspatiënten moeten vanaf 1 februari toch een eigen bijdrage van 2,50 per recept gaan betalen. Zij werd in een buiten wijk uit de auto gezet. Mevrouw Van der Valk heeft bij een woonhuis aangebeld. Vandaaruit werd ook de politie van Eindhoven gewaar schuwd. Vannacht rond één uur was mevrouw Van der Valk nog op het politiebureau in Eindho ven. De 51-jarige mevrouw Van der Valk verkeert, volgens een woordvoerder van de politie, in goede gezondheid. Donderdagmorgen vroeg is in de Duitse stad Trier het los geld aan de ontvoerders be taald. Over de hoogte van het bedrag is nog niets bekend, maar tot nu toe is steeds ge sproken over een bedrag van tien miljoen gulden. De vrijlating kwam nog juist binnen de termijn, die de ontvoerders donderdagoch tend hadden gesteld, nadat zij het losgeld in ontvangst had den genomen. Jubelstemming De thuiskomst van de uit haar gijzeling vrijgelaten me vrouw Van der Valk bracht een jubelende feeststemming in Motel Nuland, zenuwcen trum van de familie Van de Valk in de ontvoeringszaak. Woordvoerder Joep van den Nieuwenhuyzen, schoonzoon van mevrouw Van der Valk, werkte een wolkbreuk van te lefoontjes met gelukwensen in hoorbaar en zichtbaar uitgela ten stemming af. Op de toe stand van zijn schoonmoeder en de wijze van vrijlating wil de hij vrijdagavond nog niet verder ingaan, noch op de hoogte van het uiteindelijk be taalde losgeld. Telefoontje In de nacht van vrijdag op zaterdag 27 november is me vrouw Van der Valk uit haar woning, vlakbij het motel Nu land, ontvoerd. Zij was samen met haar echtgenoot, een van de eige naars van het Van der Valk concern, vrijdagavond laat thuis gekomen. Nadat haar man naar bed was gegaan was zij nog enige tijd in de woon kamer gebleven. Rond zes uur die nacht werd haar man Ger- rit van der Valk gebeld door een onbekende, die meedeelde, dat zijn vrouw was ontvoerd en dat een losgeld van enige miljoenen werd geëist. Van meet af aan heeft de politie de ontvoering zeer serieus geno men. De familie kreeg pas don derdag 2 december het eerste levensteken: „ergens in Ne derland" is toen een foto ge vonden van mwrouw Van der Valk. De ontvoerder had de avond tevoren in vier tele foontjes de gegevens ver strekt, waar de foto gevonden kon worden. GISTEREN is de oudste mannelijke inwoner van Neder land Dirk van derKooy uit Pijnacker 107 jaar geworden. Hij i voont thans in het bejaardentehuis Borg sate in Rotterdam. Vandaar dat Rotterdams burgemeester Peper (links) en Pij- nackers burgemeester De Brieëlle (rechts) de jarige kwamen feliciteren. -fotoanp Betaling Vrijdag 3 december eisten de ontvoerders, dat politie en pers zich geheel terugtrokken uit de buurt van motel Nu land. De pers besloot op die eis in te gaan om het leven van me vrouw Van der Valk niet in gevaar te brengen. De dinsdag daarna kreeg een schoonzoon van de familie Van der Valk, de heer J. van den Nieuwen huyzen, van de ontvoerders de instructies om het losgeld te deponeren in een auto, die ge parkeerd stond op een par keerplaats langs een autosnel weg in Duitsland. De ontvoer ders kwamen niet opdagen, omdat ze bang waren, dat er politie in de buurt was. De afgelopen week groeide bij de familie Van der Valk het optimisme, dat mevrouw Van der Valk snel zou worden vrij gelaten. Onze verslagge ver Jan Koesen meldde toen, dat verwacht werd, dat me vrouw Van der Valk binnen een week zou worden vrij ge laten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het kabinet Lubbers stelt de komende jaren géén zes miljard gulden beschikbaar voor lastenverlichting in het be drijfsleven. Het is zelfs nog maar de vraag of dat 4,5 miljard gulden wordt. Dat zei premier Lubbers gisteren na de wekelijkse ka binetsvergadering. „Het is een misverstand, herhaaldelijk door de werkgevers en VNÖ- voorzitter Van Veen gemaakt, dat er zes miljard gulden voor lastenverlichting in het be drijfsleven beschikbaar wordt gesteld. In het regeerakoord staat dat die zes miljard in de komende regeer-periode wen selijk is", aldus premier Lub bers. Hij voegde er aan toe dat van die zes miljard maar 4,5 miljard als echt beschikbaar bestempeld kan worden. Er is dit jaar al 750 miljoen structu reel (dus jaarlijks terugko mend) uitgetrokken voor de bestrijding van de jeugdwerk - loosheid in de bedrijven. En in die zes miljard is verder 750 miljoen geboekt voor 'onge dekte posten' die vorige kabi netten hadden laten zitten in de meerjaren-ramingen. Dat geld was bedoeld voor voorzie ningen in het bedrijfsleven en is door het kabinet-Lubbers wel ingevuld. Maar als op 1 juli volgend jaar blijkt dat het medicijn- verbruik daardoor niet genoeg daalt, voert staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) alsnog de 'hardere' maatregel in van 1,25 bijbe taling per hoeveelheid medi cijn. Dat is de uitkomst van over leg tussen de staatssecretaris en de Landelijke Huisartsen Vereniging en de apothekers verenigd in de KNMP. De laatsten wilden niet meewerken aan het admini stratief lastige systeem van de CDA-staatssecretaris 1,25), die daarom de LHV en de KNMP een half ,jaar de kans wil geven te bewijzen dat het door hen beter geachte sys teem van 2,50 per recept in de praktijk beter functioneert. Heeft dit echter geen dalend geneesmiddelenverbruik en een bezuining van 200 mil joen per jaar tot gevolg, dan haalt hij zijn eigen plan uit de ijskast. Van der Reijden heeft met deze „laatste kans" de apothe kers en huisartsen min of meer willen dwingen mee te werken met het invoeren van een eigen bijdrage voor zie kenfondspatiënten. Van der Reijden stuurt vol gende week een brief naar de Tweede Kamer waarin hij zijn plan precies ontvouwt. Het plan komt dan enkele dagen later in stemming. CDA en VVD hebben hun steun al toe gezegd. De ziekenfondsen zijn bui tengewoon verbolgen over de ommezwaai van de staatsse cretaris. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft een klemmend beroep gedaan op de Tweede Kamer, het nieuwe voorstel volgende week te verwerpen. Zte ook pagina 3: „Iedereen heeft het recht om op mijn plannen te schie ten" GOES - In Goes is gisteren officieel het proefproject decentrali satie volkshuisvesting van start gegaan. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in het stadhuis, waar door verscheidene spre kers het woord werd gevoerd. Goes is de eerste Zeeuwse ge meente die voor dit proefpro ject is aangewezen en daarmee ervaring zal opdoen met de centralisatie op het gebied van de volkshuisvesting. In zijn openingswoord licht te wethouder L.H. de Leeuw toe dat het uitgangspunt van de decentralisatie is, dat be voegdheden en verantwoorde lijkheden bij nieuw- en ver nieuwbouw van woningen, door het rijk worden overge dragen aan de lagere overhe den. De gemeente is daarbij verantwoordelijk voor de voorbereiding, bepaling en uitvoering van het volkshuis vestingsbeleid, terwijl de pro vincie en het rijk daarvoor de kaders aangeven. De gemeen te Goes krijgt onder meer te maken met de opstelling van een jaar- en meerjarenpro gramma voor nieuwbouw en renovatie, afspraken tussen rijk en gemeente over de uit voering van deze programma's en budgetafspraken met het rijk voor een bepaald jaar, op basis van het toegewezen con tingent te bouwen woningen. Het is de bedoeling dat de decentralisatie van de volks huisvesting tezijnertijd lande lijk wordt ingevoerd. Daarbij zullen dan de ervaringen wor den verwerkt die in de proef projecten worden opgedaan. Inleidingen over het experi ment werden voorts gehouden door ing. R. J. van der Meu- len, hoofd ingenieur-directeur van de Volkshuisvesting in Zeeland, en de Zeeuwse gede puteerde mevrouw E. Maris- Koster. Ing. J. G. Dobbelaere van het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer, gaf een toelichting op de feitelijke uitvoering van het proefpro ject. te denken van de directeur die elke dag even onderduikt? Kundige kerel, aardige baas, maar zo rond half tien gaat zijn deur resoluut op slot. Niet te spreken, voor niets en voor niemand. Vóór die tijd is er koffie geregeld. En een pers- verse Stem, met daarin zijn lievelingsrubriek. Terwijl het bedrijf desondanks door draait, tankt meneer even bij. Om na een kwartiertje, gesticht en gesterkt, weer te voorschijn te komen. En er de rest van de dag heel nadrukkelijk te zijn. Allemaal tot zijn dienst, maar de rubriek „Even uitblazen" is er op de eerste plaats voor U. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende pre mie kiezen DE STEM i Naam en voorl Adres Postcode Plaats J Betaling per: kwartaal; maand Adres i Postcode Plaats Keuze geschenk. Sierasbak metalen asbak Parker Jotter Balans-figuur Mini-schroefbank Deze bon in gesloten enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem. Anlwoordnr. 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 DE PZEM-begroting is goedgekeurd. Dat betekent dat de tarieven voor de kleinverbruikers voor het derde achtereenvolgende jaar niet zullen stijgen en de tarieven voor de kleine grootverbruikers met gemiddeld vier procent zullen worden verlaagd. DE plaatsen die geschikt worden bevonden als lanceerbasis voor de kruisraketten, zullen bekend worden gemaakt. Waar de kernbommen worden opgeslagenblijft het grootste geheim van Nederland. Inmiddels zijn de eerste kruisraketten gemonteerd op Amerikaanse bommenwerpers (zie foto) t.. DE EG heeft gisteren bedragen van 2,2 miljard en ruim 350 miljoen gulden overgemaakt aan respectievelijk Engeland en Duitsland. Daarmee is een tijdelijke oplossing gevonden in de crisis die donderdagavond ontstond toen het Europarlement in Straatsburg een aanvullende begroting voor 1982 verwierp. KEES Rijvers 'wilde geen pottekijkers. Vandaar dat hij gisterochtend het Nederlands elftal achter gesloten hekken in de Baandert iiji Sittard een uur liet oefenen tegen het eerste team van Fortuna. De bondscoach wilde in alle rust bezig zijn met zijn groep en wilde daarom geen publiek en zeker geen pers en fotografen binnen het stadion. RUWE klanten waren het. die haringlossers. Eenmaal aan het werk gunden zich geen tijd om zelfs maar een geringe menselijke behoefte te doen. Een Urker betrapte ooit een haringlosser die in het hoekje van z'n ruim stond te wateren. De man ter verantwoording roepend kreeg hij ten antwoord: „Och schipper, ik heb je vis wat zouter gemaakt". Anekdotes als deze duiken weer op in Breskens, waar men de glorietijden van de haringvisserij wil laten herleven. i i

de Stem | 1982 | | pagina 1