Cursus voor mensen zonder werk ZEEHENGELWEDSTRIJDEN 1983 VASTGESTELD Besparing van elf mille Musical op De Schipperschool Registratie van woningzoekenden door gemeenten ervice rijgt irövin steunfu Uitlaatservice! L meenteraad BH VAN ZEELAND Terneuzen, Mr. F.J. Haarmanwe Toneel in Westdorpe ,andbouw- chuur fgebrand Axel Biervliet Plaatselijk nieuws Heikant Hulst Philippine Sas van Gent Sint-Jansteen Terhole Zuiddorpe politierapport Uitgaan 'n Zeeland WOENSDAG 15 DECEMBER 1982 T27 PAGINA ZEELAND; t^g^SDAG 15 DECEMg| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HOEK - Tijdens de vergade ring van de Westerschelde Fe deratie (WSF) werd de kalen der voor de in 1983 te houden internationale zeehengelwed- strijden vastgesteld. Het wor den er in totaal vijl, waarvan voor de deelnemers de vier beste resultaten zullen gelden voor het kampioenschap. HVSO te Zaamslag opent de rij 26 maart van 11.30 tot 14.30 uur. ZCS te Sluiskil 8 mei van 11.00 tot 14.00 uur; Zeekrab te Breskens, 21 augustus van 12.30 tot 15.30 uur; Ons Huis te Zelzate, 18 september van 11.30 tot 14.30 uur; HSV Sport en Genoegen te Hoek, 8 oktober van 14.00 tot 17.00 uur. In verband met het feit dat de federatie in 1983 een kwart eeuw bestaat, zal een extra WSF-wedstrijd worden ge houden. Dat gebeurt 4 septem ber op het parkoers nabij de Terneuzense watertoren van 11.30 tot 14.30 uur. De prijsuit reiking van deze wedstrijd, die open staat voor alle leden van de bij de federatie aangesloten hengelclubs, is in café Dallin- ga te Sluiskil. Besloten werd de jaarlijkse besturen wedstrijd te houden 12 maart en de organisatie hiervan in handen te stellen van HSV Sport en Genoegen te Hoek. Kalender Belgische Fe deratie 1983: 20 maart OFC te Oostende van 11.0 tot 15.00 uur; Tarponvissers te Wenduine, 24 april van 11.30 tot 15.30 uur; PVB te Blankenberge, 15 mei van 11.00 tot 15.00 uur; CCB te Blankenberge, 25 september van 11.00 tot 15.00 uur en Noordzeevissers te Knokke, 30 oktober van 12.00 tot 16.00 uur. IllllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sas stopt met school zwemmen in Zelzate - FOTO WIM KOOIJMAN Van onze correspondent TERNEUZEN - Onder lei ding van Fred Brom voer den dinsdagmiddag de leer lingen van de vijfde en zesde klas van de schippersschool De Loopplank te Terneuzcn met veel succes de musical „De Pannekoeken van vader Abraham" op. De ouders, de leiding en de overige leerlin gen genoten van deze voor stelling. Vader Abraham wil met Kerstmis pannekoeken eten. Aanvankelijk loopt de hele operatie mis, maar als dan de kerstman zich er mee gaat bemoeien, komt het toch in orde. De mede-spe lertjes en de heer Brom, die vele uren aan de voorberei dingen zowel wat betreft het instuderen van de tekst als de vervaardiging van de fraaie decors besteedden, oogstten veel succes. Het is de bedoeling voor de Zonne- school in Terneuzen nog een opvoering te geven. (ADVERTENTIE) Grandioos assortiment uitlaten rjr uitsluitend originele uitlaten snelle en vakkundige montage voordelig 1 jaar garantie WESTDORPE - Hoewei de Stichting Sociaal Cul tureel werk in Westdorpe ai enkele pogingen heeft ondernomen een toneel vereniging in het leven te roepen, is men er tot op heden niet in geslaagd een toneeluitvoering te verzorgen. Maar om de liefheb bers van toneel toch iets te bieden, heeft de leiding van het SWK de toneel groep De Scheldegalm uit Kloosterzande bereid ge- vonden een voorstelling in Westdorpe te komen verzorgen. De Scheldegalm was al eerder te gast in West dorpe en het publiek was toen tevreden over de prestaties van de mensen uit Kloosterzande. Zater dag 19 februari treedt De Scheldegalm op in het verenigingsgebouw Con- corida te Westdorpe met ,,'nen Vrimden Kostgan ger", een stuk in Oost- zeeuwsvlaams dialect van Jo Eggermont. De to neeluitvoering begint om acht uur. Men kan vanaf heden kaarten reservern in zaal Concordia, telefoonnum mer 01158-1318. Op de dag van de voorstelling zijn vanaf zeven uur 's avonds kaarten te ver krijgen aan de zaal. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Volgend jaar wil het college' van B en W van Sas van Gent het schoolzwem men in het overdekte zwembad van Zelzate afschaffen. Dit brengt de gemeente Sas van Gent 11.000 gulden op, maar in de plaats daarvan zal het schoolzwemmen in het verwarmde openluchtbad van Sas van Gent iets worden uitgebreid. Die besparing heeft Sas van Gent hard nodig om de begro ting sluitend te krijgen omdat er een gat van 430.000 gulden gevuld moet worden. De financiële commissie kon gisteravond, tijdens de tweede ronde van de behandeling van de begroting voor 1983, alleen maar ja knikken tegen dit voorstel. Zij wist ergens an ders ook geen geld vandaan te toveren. De tarieven voor de gemeentelijke belastingen worden over de gehele lijn met de wettelijke vastgestelde vier procent verhoogd, evenals de tarieven voor een sporthal, zwembad en sportvelden. De begrafenisrechten wor den echter met honderd pro cent verhoogd, terwijl de on roerend goedbelasting circa drie-en-een-half procent wor den verhoogd. Deze laatste verhoging betekent voor de gemeente Sas van Gent echter geen voordeel, omdat, als ge volg van hun schattingen, de totale opbrengst gelijk blijft. Het voorstel om de presentie gelden aan commissieleden te verlagen met vijftig procent tot 35 gulden gaat niet door. De Rijksoverheid heeft hier een stokje voor gestoken. De wet schrijft namelijk voor dat een verlaging van twintig procent het maximum is. Een tegen- vallertje van derhalve 1.900 gulden. Wethouder M. van Hoeve deelde dit gisteravond mede. De dekking van dit onver hoeds wettelijk tegenvallertje wil hij gaan zoeken in een vier procent vermindering van fr actievergoeding en honorering aan raadsleden. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De regionale woningbouwvereniging te Axel wil samen met alle Zeeuwsvlaamse gemeen ten komen tot een registratie van alle woningzoeken den. Inmiddels zijn de gemeenten benaderd om mee te werken aan deze registratie. Dit maakte de heer E. Merckx, hoofd bewonerszaken van de woningbouwvereni ging, maandagavond bekend tijdens een vergadering te IJ- zendijke. „Momenteel zijn sommige mensen ingeschre ven bij drie of vier woning bouwverenigingen", aldus de heer Merckx, dit geeft echter een vertekend beeld". Het onderzoek zal plaats vinden op verzoek van de Pro vinciale Planologische Dienst (PPD). De PPD heeft de coör dinatie op zich genomen ten behoeve van de AVAW, de ad viescommissie voor de verde ling van de woningbouw. „In eerdere enquêtes kwamen er telkens hogere cijfers dan de eventuele werkelijkheid uit de bus", aldus een woordvoerder van de PPD. „Het contingent woningen, dat beschikbaar wordt, verminderd steeds. Er is wel een grotere vraag van de gemeenten. Door de geplan de registratie kan de AVAW een betere verdeling voor de gemeenten gaan toepassen". De AVAW is een commissie die tevens aan de minister van volkshuisvesting advies geeft (per provincie) voor het wo ningbouwprogramma. De re gistratie kan dus zeer belang rijk zijn voor zowel de com missie als de woningbouwver enigingen. j. WERKLOZEN hangen eigen werk in de bibliotheek van Terneuzen - FOTO WIM KOOI» I ^RDENBURG De A| lange tijd weer eer |'aren het er roerend ov^ |t en met 1985 zullen woi LLAND bad - Dinsdag- ond ontstond brand in een 0tc landbouwschuur die gendom is van de firma C. [eijer, exporteur in impor- ur van aardappelen te Krui ingen. De schuur is gelegen snde Bathseweg. Het dak brandde geheel af 1 er ging een groot aantal ndbouwmachines verloren, e brandweerkorpsen van illand, Krabbendijke, Waar- 1 en Kruiningen hebben het iur bestreden, terwijl Yerse- voor het brandweermate- [aal zorgde. De schade wordt geschat op iderhalf miljoen. Over de «•zaak van de brand is nog bekend. TERNEUZEN - Project mensen zonder werk. Een zoethoudertje, wordt alge meen gedacht. Een spelletje schaak. Wat kleien. Knippen en plakken. En daarna. Naar huis. Terug naar die vier steeds vaker op je afkomen de muren. De straat opgaan is er al lang niet meer bij. Om iedere hoek schuilen bo ze tongen. En vanachter de glasgordijnen hoor je de schimpscheuten: nietsnut, parasiet van onze centen. Het onlangs opnieuw ge starte project mensen zon der werk in Terneuzen wil iets doen aan die uitzichtloze situatie. Want daar zijn de 130 deelnemers die daarvoor met veel moeite uit de ano nimiteit kropen inmiddels wel achter. Werk krijg je er niet door. Maar het is wel leuk om mee te doen. Drie van hen: schoolverlaters Cynthia (18) en Margriet (21), beiden een half jaar werkloos en Kees (40), al een jaar in de WAO grepen de kans om aan de introductie cursus van het Zeeuws In stituut voor Kunstzinnige Vorming deel te nemen. Gretig ging dat niet. Alle drie hadden dezelfde ervaring. Cynthia: „Ik heb me echt moeten dwingen om mee te doen. Je zit een hele dag thuis en heb vrijwel geen contacten meer. Ik had het er echt moeilijk mee". De afgelopen vijf weken gingen ze drie ochtenden in de week naar de cursus. Voor het eerst maakten ze kennis met diverse vormen van handenarbeid. Er werd toneel gespeeld, geschilderd maar vooral ook veel ge praat. „De cursus is in feite maar bijzaak. Belangrijk zijn de contacten die je legt", vindt Kees die denkt te we ten waarom het huidige pro ject wel aanslaat. „De vorige keer ging het mis omdat een heleboel mensen dachten dat ze na viertien dagen alweer aan de slag zouden zijn. Die vonden het de moeite niet. Nu, die zijn er inmiddels wel achter gekomen dat het heel anders gaat. Trouwens, nie mand vindt het erg als een cursist halverwege opstapt omdat ie een baan heeft ge vonden. Des te beter". Margriet vindt de intro ductiecursus een eerste aan zet om zelf met iets te gaan beginnen. „Je doet ideeën op. Vergeet je zorgen. Zelf ben ik thuis ook begonnen met een aantal dingen". Het moet wel want ze verwacht niet binnen korte termijn aan de bak te komen. „Met een MEAO-diploma maak je wel een kans hoor je vaak. Vergeet het maar". Ze is echter niet van plan het eerste beste baantje aan te nemen. „Je wilt toch een beetje op niveau aan de slag. Daar ga je toch tenslotte voor naar school. Ik voel er dan ook niets voor om nu bijvoorbeeld ergens in de huishouding te gaan wer ken. Ik ben wel bereid om me te laten omscholen, maar ja, ik kom pas van school. Om nu al meteen een andere richting uit te gaan". Cynthia tilt daar niet zo zwaar aan. „Voor mij maak het niet veel uit. Mij n vriend zit nog op school, dus die zie ik erg weinig. En verder heb ik eigenlijk niemand". Voor haar betekent de cursus ont zettend veel. „Ik heb nu ein delijk weer een doel. Mijn humeur is er een stuk van opgeknapt". Ze gaat onge twijfeld verder. Alhoewel ze ervan over tuigd zijn dat het project ze echt niet aan een baan zal helpen denken ze wel dat met meer zelfvertrouwen de toekomst tegemoet zien. Kees: „Als werkloze kruip je steeds meer in je schulp. Het klinkt misschien raar maar je wordt wel mentaal ster ker als je aan een cursus meedoet". En Cynthia: „Ik geloof wel dat het sollicite ren me nu makkelijker valt. Ik durf me wat meer te uiten". Zonnebloem - De plaatselijke afdeling van De Zonnebloem viert dinsdag 21 december om 14.00 uur het kerstfeest in het gebouw van de gereformeerde kerk aan de Kerkdreef. Het kerkkoor verleent aan deze feestviering zijn medewer king. Adventsviering - De hervorm de vrouwen houden morgen (donderdag) om 19.00 uur een adventsviering in Het Tref punt aan de Kerkstraat. Westdorpe Kerstvieringen - Verscheide ne Westdorpse verengingen en groepen zullen de komende dagen het kerstfeest vieren in eigen kring. In het vereni- ginggsgebouw Concordia wordt dindsag 21 december een kerstmiddag gehouden door de Katholieke Vrouwen Organisatie; woensdag 22 de cember vindt in Concordia een speciale kerstviering plaats van De Zonnebloem en don derdag 23 december vieren de leden van de bejaardenbond in het verenigingsgebouw een kerstmiddag. Bewoners en personeel van het bejaarden centrum Het Verlaet vieren vrijdag 24 december Kerstmis in de recreatiezaal met een eucharistieviering. Op eerste kerstdag worden in de paro chiekerk kerstdiensten gehou den. Prijskaarting - De afdeling Westdorpe van het FNV houdt een prijskaarting voor de le den zondag 19 december in de zaal van het Oude Raedhuys. Men begint 's middags om drie uur. Als prijzen worden konij nen in het vooruitzicht gesteld. Kerstviering - De bejaarden en gepensioneerden houden donderdag 23 december een kerstviering in 't Heike. Om 14.00 uur wordt begonnen met een eucharistieviering, die wordt opgedragen door pas toor Van Leemput. De gezan gen worden verzorgd door het bejaardenkoor onder leiding van de heer Neteson. Na de mis is er een pauze waarin koffie met gebak wordt geser veerd. Daarna volgt een verlo ting en wordt er gekaart tot 17.00 uur. Prijskaarting - De vrijwillige brandweer houdt vrijdag 17 december een prijskaarting in de kantine van de Stads- schuur. Deelname staat ook open voor leden van de perso neelsvereniging van de ge meente Hulst. De inschrijving begint om 19 uur en de kaarten worden geschud om 19.30 uur. PTT-gepensioneerden - De onspanningsvereniging van gepensioneerde PTT-ers in Hulst houdt donderdag 16 de cember een bijeenkomst in de kantine van het postkantoor. Aanvang 13.30 uur. Ondever Nepal. Topbiljart - In zaal Marinet wordt zaterdag 18 december een prijskamp op het topbil-' jart gehouden, waarbij de prijzen bestaan uit kalkoenen. Aanvang 18 uur. Kerstvolkszang - De traditio nele kerstvolkszangavond in de rk kerk van Sas van Gent wordt gehouden woensdag 15 december. Medewerking wordt verleend door de har monie De Vereenigde Vrien den, het jongerenkoor, het rk gemengd koor en het Neder lands hervormd koor. De sfeervolle avond begint om acht uur en wordt geopend door de Sasse harmonie met „Christmas Time" en „Hair- selectie". Daarna is het rk kerkkoor aan bod, gevolgd door het Nederlands hervormd koor. Het jongerenkoor besluit de kerstviering. Bolclub - Bolclub Ons Genoe gen hield een krulbolwedstrijd op de banen van het Vlaande- rencomplex. Uitslag: 1. Ph. van Acker, 2. Rob de Caluwé, 3. Joh. d'Haens, 4. T. Vermeu len, 5. Hon. Haers. De volgende wedstrijd, de kerstbolling, is zaterdag 18 december. Toerclub - Toerclub Sas van Gent houdt vrijdag 17 decem ber een informatie-avond over fietsen in het algemeen. Een deel van de avond wordt ver zorgd door Ruud Simpelaar, verzorger bij de Post-ploeg en de bekende Mon van de Vee- gaete uit Rieme (B). Zij geven voorlichting over verzorging en voeding, kortom alles wat met fietsen heeft te maken, dus ook het onderhoud aan de tweewieler. Tevens bestaat de mogelijkheid te fietsen op een rollenbank met een ergometer (lichamelijke conditiemeter). Met deze meter kunnen acht soorten metingen worden ver richt, waaronder de hartslag. De avond wordt gehouden in herberg De Rotterdam, aan vang acht uur en de toegang is gratis. Kerstkaarting - Buurtvereni ging Sint-Albert houdt vrij dag 17 december een grote kerstkaarting in het buurtcen trum. In de prijzenpot zitten kippen, konijnen, kalkoenen en de wedstrijd telt tevens mee voor het Sint-Albert- kaartkampioenschap. De wed strijden beginnen om 19.30 uur. Kaarten - De leden van kaart club Klavertje Vier hielden een clubwedstrijd. De eerste vijf plaatsen werden bezet door: 1. C. Ferket, 2. R. Balie- geer, 3. R. Seghers, 4. P. Meule- man, 5. A. de Smit, poedelprijs: D. Vermeersch. Kaarten - Kaartclub Kla vertje Vier is weer actief ge weest met kaarten. De eerste vijf plaatsen werden bezet door: 1. A. Vermoet, 2. P. Frey- zer, 3. F. de Coninck, 4. me- vrouty Mollet, 5. P. Ver meersch, poedelprijs: R. Seg hers, loterij: K. de Kok. De volgende kaarting is 11 de cember en ook in café De Rijn vaart. Bingo - De buurtvereniging St.-Albert houdt vrijdag 17 december om acht uur een bingo-avond. Voor deze bingo, die plaatsvindt in het buurt centrum, zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. Kerstviering - De rk Bond van Ouderen afdeling Sint-Jan steen houdt dinsdag 21 decem ber de jaarlijkse kerstviering in De Warande. De bijeen komst begint om 13.45 uur met een eucharistieviering, opge dragen door door de geestelijk adviseur pastoor Van Leem put uit Heikant. De gezangen worden verzorgd door het be jaardenkoor. Na de mis wordt koffie met een versnapering gepresenteerd, waarna pas toor Fick uit Ossenisse dia's zal vertonen over Suriname. Na het zingen van enkele kerstliederen en het houden van een loterij wordt de kerst viering besloten. Contactavond - De voetbal vereniging Terhole houdt vrij dag 17 december weer een con tactavond. De bijeenkomst vindt plaats in de kantine en begint om acht uur. Het groot ste gedeelte van de avond wordt doorgebracht met een kwis in kerstsfeer, waarbij de deelnemers een aantal leuke prijzen op de kop kunnen tik ken. Toneel - De kinderen van de Zuiddorpse lagere school voe ren woensdag 22 december een tweetal toneelstukjes op voor de bejaarden van Zuiddorpe SIUU15 - reden door een persorjena bestuurd door P. v.d& ÜIDDELBURG - Het Zeeu| |iecentrum (voor jeugd- en angrijke mate de provincial van het jeugd- en jongere I Het dagelijks bestuur van |e provincie is tot deze conclu- gekomen na afronding van !en experimenteerperiode, die weënhalf jaar heeft geduurd. Gedeputeerde staten willen pet in Middelburg gevestigde Bureau dan ook vóórt laten Bestaan en hebben de staten poorgesteld om volgende naand 166.000 gulden voor uit trekken, nodig voor de ex ploitatie in 1983. De helft van Pat geld krijgt de provincie pergoed door het ministerie i Welzijn, Maatschappelijk A'erk en Cultuur. In de pro vinciale begroting was de sub- pidie al gereserveerd. Het is nog niet helemaal puidelijk of provinciale staten ïiet service- en informatiebu- en Overslag. De vindt plaats in het ge™6®" schapscentrum 't Kaaike, o 14.00 uur. GROENENDIJK - Mate,rf® schade ontstond gistermiddi bij een aanrijding tussen tut personenauto's op Groene dijk. Bestuurder J. Q-ik len die over de GroenenaJ reed, kwam daar in aanrijd'» met de geparkeerde auto P. M. uit Zierikzee. OOSTBURG - op net WJ' hoornplantsoen werd de ser R. F. uit Oostburg Oostburg. De fietser ver'ee 0. geen voorrang aan depe nenauto die over de vol straat reed. SAS VAN GENT - Toeni dins dag de rijkspolitie de Sa naar M.M.S. ging ophalen dat hij nog een gevange straf moest uitzitten, sloeg op de vlucht. Hij kon even ter worden onnenakt goes Grand- 20 u. De boezemvriend, a.l. Museum voor Zuid- en Noord-Be land, Singelstr. 13- Expositie van recente werken van Gerard Men- Geop. di. t/m zat. 10-12 en 13.30-17 u. (t/m6jan.). GE KL1NGE schieting. M00r~ 15 U' Jubileum- widdelbprg W'ytneater- 20 u. Salto nel vuoto, terneuzen en el"*'- BxP°sitie van schilderijen pinde?rp- ,ijd werkd- 9"18u- VI.ISSINGEN i Alhmbru u Thunderball, 12 in lm,an!nra 20 u- Young doctors Endlik it paIerie Marquis'Nieu" tember *posltie Setiteld "De" u,„ r~Sal°n Met nieuwe wer- Euaene" iat Andrea, Eric de Nie, Jeroen u gerius> Marc Volger, tert Dnneman' InGe van Haas- t'm'7„?n,?00ymans e a- Geop. woe. en on if 0-17.30 u., zond. 14-17 u, Üik £if <t/m 2 ian)- Stede- PosiUeTum' Mlamypark 19- Ex- achilrte,,-an Hans Andringa met 1-12'tonkin' Geop. ma. t/m vrijd. 13.30-17 u. (tot 8 jan.). G®R>RZEE 0verzj^M?,rsboom' Havenplein 18- 8eexposeerd h"Li!et afReloPen Jaar Za<- lO-i- d hebben. Geop. di. t/m 3°, zond. 14-17 u. (tot 31

de Stem | 1982 | | pagina 14