Statenleden: Brandpuntuitzending over WOV was negatief IMGO-Zeeland vangt opnieuw bot Bijna 700 Zeeuwse leer krachten naar Den Haag Geen uitspraak over Baalhoek en bocht Bath Maria de Schrijver 25 jaar in wijkverpleging de 4in1 krant" Hele groep 57,5 jaar en ouder DE STEM DINSDAG 14 DECEMBER 1982 -Tel. 01146-1384 vriesinstallatie mteerd door: muziekinstallatie werd verzorgd dool Srnstig gewond na val an ladder odelij k ngeval Lit0,en hi' nabi.i de Ros- te Kapellebrug werd ge- L f.door een personenauto. I bejaarde man stak de weg Hu '.oen automobilist L.M. PSTEM K Oosfh r.' HenK P°St" fSïifSS,,0' Ook hinder voor andere gebruikers Aanpassing veerdienst 'teistert' bedrijven Statenleden verrast over plan St. Anna Provincie zet plotseling haast achter beveiliging SMIT KROES .U"QS ZUID^.ES' sede^A-C T18 PAGINA ZEELAND 1 ZUSTER De Schrijver aan het werk Van onze correspondent LAMSWAARDE - „Als ik het allemaal nog eens moest overdoen, dat zou ik weer belanden in de wijkverple ging. De afgelopen 25 jaar zijn gewoon voorbij gevlo gen". Aan het woord is wijkver pleegster (verpleegkundige heet het tegenwoordig) Ma ria de Schrijver uit Lams- waarde. Zij herdenkt woensdag 15 december het feit dat ze 25 jaar geleden in dienst kwam bij het toen malige Wit Gele Kruis in Graauw en Terhole. „In de loop der jaren is er heel wat geschoven", zegt ze, „zo is Terhole bij een andere wijk ingedeeld en kwam de wijk Lamswaarde weer on der mijn hoede. Later, bij de fusie van de drie grote kruisverenigingen, waaruit het Zeeuwse Kruis ontstond, werd Terhole weer aan mijn wijk toegevoegd". Zuster De Schrijver heeft FOTO DE STEM COfl DE BOEH met de jaren heel wat zien veranderen. Zo kwam er een hoof dwij kverpleegkundige en ter assistentie in drukke tijden kwamen er ook wijk ziekenverzorgenden bij, waar men een beroep op kan doen. „De grootste verande ring was wel de verbouwing van het wijkgebouw in Graauw", zegt ze, „daar is nu een prachtige accommo datie, waar het fijn werken is. Daar ben ik wel trots op". Hoewel de Graauw, Lamswaarde en Terhole nogal een eind uit elkaar liggen, heeft zuster De Schrijver weinig moeite met de verzorging van de patiën ten in dit uitgestrekte ge bied. „In de winter is het wel eens moeilijk", zegt ze, „als er sneeuw ligt of als het glad is. Maar als wijkverpleeg kundige ga je erdoor, want de zieke patiënt wacht op je". Ter gelegenheid van haar zilveren jubileum heeft zus ter De Schrijver morgen een vrije dag. Het jubileum wordt pas gevierd half ja nuari, tijdens de jaarlijkse contactdag van bestuur en alle verpleegkundigen. ■4 ■fan een onzer verslaggevers (INT JANSTEEN - Tijdens Werkzaamheden voor een Bel- pche firma is Johan de B. per ernstig gewond geraakt. IBij uitvoering van een karwei Iviel hij van een ladder en jhvam met zijn hoofd op de Jstenen terecht. Met een sche- jMbasisfraktuur werd hij op- Benomen on het akademisch praenhuis te Leuven (B). lo 'PE"jEBRVG - De 71-jari- I 'G. Schelfhout uit Sint-Jan- te,n is dodelijk gewond ge- Hulst naderde. Het slacht- L" ,H,erd zwaar gewond Ll ,e' Hulster ziekenhuis m l Waar h'i aan "in I "wondingen overleed. Mwitoren Ksen2en'HUlSten G0es' [mersnn en tele,oonnum- 1 Brs °P Pagina 2. factie Relmroriv Rein van der ICf d"e;chef). Jan Jan- Kl^' ohef)' Frank Dey, ■Boer ,Sch|PPer, Cor de ■W M° TOn Ko0men P'aeten rif El9ène Ver" L mhh g® van Ber- s'burg. Co Meertens. irvl«punten _sage Passa9e. Pas- Kande- mo 208 Klo°s- ftxanH» Neve. W I derstr 4,01148-2250. ravedentie-exp|. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur vindt het zinvol dat vroegtijdig met de beide Kamers van Koophan del in overleg wordt getreden over de ongemakken die straks gepaard zullen gaan met de aanpassing van de veerbootaccommodaties Vlis- singen-Breskens. Gedeputeerde J. de Voogd (VVD) zei dit gisteren tijdens een vergadering van de sta tencommissie voor Waterstaat en Verkeer. Daarbij werd nog- eens bevestigd dat vier maan den lang moet worden uitge weken naar de kleine fuiken, waardoor het niet mogelijk zal zijn zwaar vrachtverkeer over te zetten. „Het bedrijfsleven zal nogal geteisterd worden", aldus de gedeputeerde, die er de aandacht op vestigde dat de gebruiksmogelijkheden voor andere categorieën ook in ze kere mate beperkt zuilen zijn. Het VVD-statenlid J. Hen- nekeij wees er op dat het ge ringere gebruik tijdens de aanpassingsperiode tot een in komstenderving zal leiden. Wie daarvoor moet opdraaien bleek gisteren nog niet be kend. Het bestek voor de bouw van de dubbeldeks veerboot Vlissingen-Breskens is inmid dels gereed, maar nog niet door het Rijk goedgekeurd. Desondanks moet het alvast naar de werven worden ge stuurd om de boot in 1985 in de vaart te kunnen brengen. Rij kswaterstaat-functiona- ris P. van der Weel verzekerde de commissie dat in ieder ge val niet op veiligheid zal wor den bezuinigd. Het PvdA-sta- tenlid G. de Vries-Hommes, wijzend naar onzekerheid over het benodigde aantal voortstuwingsmotoren, zette daar echter vraagtekens bij. Gedeputeerde De Voogd ver klaarde dat er in ieder geval geen angst meer hoeft te be staan dat de salon uit het be stek zal worden aeschrant iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiiiiiii Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De recente Brandpunt-televisie-uitzen ding over de Westerschelde Oeververbinding is bij som mige Zeeuwse statenleden in het verkeerde keelgat gescho ten. Ze vinden dat de WOV- plannen in het bewuste KRO- programma veel te negatief benaderd zijn. Het VVD-statenlid J. Hen- nekeij vroeg zich gisteren tij dens een vergadering van de statencommissie voor Water staat en Verkeer zelfs bezorgd af of de uitzending er toe kan bijdragen dat de Tweede Ka mer op het verkeerde spoor wordt gezet. Hij stelde voor om alle ar gumenten ten gunste van de WOV nog eens op een rijtje te zetten, en toe te zenden aan de Kamerleden. „Ik ben ontzet tend huiverig voor het effect van allerlei ongenuanceerde acties". Hij wees er daarbij op dat in het gewraakte pro gramma de suggestie werd ge wekt als zou de meerderheid van de Zeeuwschvlamingen tegen de WOV gekant zijn. Gedeputeerde R. Barbé (CDA) voelde overigens niets voor de suggestie van het sta tenlid. „De materie moet bij de Kamer bekend zijn. Bovendien gaan wij er nog steeds van uit dat de WOV-overeenkomst getekend wordt. Uit gesprek ken is mij duidelijk geworden dat de Kamerleden bijzonder goed op de hoogte zijn". Het CDA-statenlid G. de Ja ger zei zelfs dat een reactie in de richting van de Kamer ne gatief zou kunnen werken. „Welke t.v.-uitzending dan ook, de zaak ligt vast". Hij zei het logisch te vinden dat de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat zich nog even in wil werken, alvorens de WOV-overeenkomst te teke nen. Hij vond dat er niet vanuit- gegaan mag worden dat de nieuwe minister of de Kamer nu nog roet in het eten zullen gooien. Gedeputeerde R. Bar bé heeft zijn agenda ondertus sen nog steeds niet kunnen trekken voor de onderteke ning van de overeenkomst. Hij wacht op een berichtje uit Den Haag, maar blijft positief ge stemd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIII1IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Zuid-Chemie Sas ontslaat 33 man Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - De kunstmestfabriek Zuid- Chemie in Sas van Gent gaat 33 mensen van 57,5 jaar en ouder ontslaan. De zogenaamde 'vooraanmelding' is al de deur uit naar het ge westelijk arbeidsbureau. De ondernemingsraad en de vakbonden zijn giste ren op de hoogte gebracht. Morgen (woensdag) volgt overleg met de bonden. Dezelfde dag vergadert de in dustriebond FNV met haar leden die de dupe worden. Volgens directeur ir. K. Horstra van Zuid-Chemie viel aan de ontslagen niet te ontko men. De hele kunstmestindus trie kampt al anderhalf jaar met grote afzetproblemen en is verlieslijdend. Zuid-Chemie verwacht dat het verlies dit jaar in de buurt komt van de tien miljoen gulden. Ook het Franse moederconcern APC Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het blijft er donker uitzien voor het Zeeuws Instituut voor Maatschappijgericht Onder zoek (IMGO-Middelburg). Zoals de zaken er nu voor staan kan het instituut een provinciale overlevings subsidie wel op de buik schrijven. Dat werd gisteren nog eens bevestigd in de statencommis sie Welzijn. Alleen de vertegenwoordi gers van PvdA, D'66 en klein links stonden onvoorwaarde lijk positief tegenover de ge vraagde subsidie van 12.000 gulden. De commissieleden van CDA, VVD, SGP en RPF/ GPV voelden er niets voor. J. Roose (CDA) bood IM GO uiteindelijk nog een stro halmpje om zich aan vast te grijpen. Hij wees de subsidie af onder het voorbehoud dat zijn fractie het met hem eens is. Eerder sprak de commissie Bestuurszaken zich in meer derheid afwijzend uit. Zoals bekend is het IMGO een vrijwilligersorganisatie, die wetentschappelijk onder zoek verricht voor „kansarme groeperingen". Men gaat daarbij uit van een maat schappij- ofwel beleidskriti- sche benadering. Het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen beraadt zich nog steeds over subsidiëring en ondertussen wil het IMGO het hoofd boven water houden met een provinciale overle vingssubsidie. Het dagelijks bestuur van de provincie voelt daar niets voor. Gedeputeerde W. Don (PvdA) wees erop dat het IM GO anderhalf jaar geleden ook al om een overlevingssub sidie vroeg, die niet kreeg, maar desalniettemin nog steeds bestaat. Hij zei dat bestaande instel lingen het IMGO-werk net zo goed kunnen doen. Als er al provinciegeld voor drempel verlaging bij het wetenschap pelijk onderzoek beschikbaar wordt gesteld zal dat volgens hem ten goede moeten komen van instellingen als het pro vinciaal opbouworgaan Stich ting Zeeland, waar men met gebrek aan menskracht wor stelt. H. Colijn (RPF/GPV): „Van een brede spontane maat schappelijke behoefte kan niet gesproken worden. Slechts de FNV en enkele actiegroepen hebben tot nu toe van het IM GO gebruik gemaakt. Boven dien richt men zich slechts op kernenergie en milieu. Over kernenergie is al een zeer ob jectieve maatschappelijke dis cussie gaande en wat het mi lieu betreft is er vanuit ver schillende invalhoeken voort durende en deskundige con trole. Bovendien de FNV en de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland zijn toch geen kans arme groepen. Die hebben geen drempelvrees en komen overal waar ze willen". De commissieleden van PvdA, D'66 en klein-links gin gen tevergeefs tegen dat soort argumenten in. B. Groot (PvdA): „Deze commissie durft de zaak niet principieel te benaderen. De overheid moet voorwaarden scheppen om het wetenschappelijk on derzoek ook voor kansarmen toegankelijk te maken". De voorstanders merkten verder op dat reeds gesubsidiëerde onderzoeksinstellingen in de provincie vooral overheidsop drachten uitvoeren en nauwe lijks op vragen van beleidskri- tische groeperingen in kunnen spelen. J. Dupré (PSP/CPN) zag de houding van de tegen standers meer „als een kleine pesterij zit in de rode cijfers. Een reorganisatieplan van APC biedt voor het Sasse be drijf nog wel goede vooruit zichten. „Daarom juist" zei gisteren de heer Horstra. „We moeten op langere termijn in leven zien te blijven. We moe ten dus oppassen dat we fi nancieel niet dood zijp als de afzetmogelijkheden weer be ter worden. Zodra dat gebeurt moeten we er onmiddelijk op in kunnen spelen". Het besluit om de hele groep oudere werknemers collectief ontslag aan te zeggen is vol gens Horstra 'sociaal gezien nog de minst pijnlijke oplos sing'. Hij zegt ook dat de ont slagaanvraag los staat van het reorganisatie-onderzoek dat een commissie uit de onderne mingsraad, op verzoek van de directie, heeft uitgevoerd. De commissie heeft maar liefst acht aanbevelingen ge daan om tot besparingen te komen binnen het bedrijf. Welke dat precies zijn wilde Horstra gisteren niet zeggen. „Maar ik moet voorop stellen dat alleen de directie en de commissarissen verantwoor delijk zijn voor deze ontslag maatregel. Een onderne mingsraad voor een dergelijke keuze plaatsen zou ook niet door de beugel kunnen". Districtsbestuurder Hans Vegting van de industriebond FNV wilde gisteren alleen kwijt dat 'Zuid-Chemie heeft gekozen voor de allerlaatste oplossing, waar je aan zou denken'. Of dat onvermijdelijk was, zal naar zijn mening woensdag blijken als de direc tie en de gedupeerden zijn ge hoord. lllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIHIllllllllHIIIIIIIIIIHIHIIIimiUHIIIIIIIHimimilHllilHIHtlllllllUmtltllllllUmifMttHlllIHHHRUHHHIII Van een onzer verslaggevers „Ondanks de aanwezigheid van verkeerslichten is het daar toch een zware black- spot gebleken, waar al ver schillende dodelijke ongeluk ken zijn gebeurd. De verkeers lichtinstallatie, en de vorm van het kruispunt, moeten ge wijzigd worden". De kosten van dat alles worden op zeven ton geschat. Het CDA-statenlid Th. Baert noemde de verbetering van het oude kruispunt min- MIDDELBURG - Provinciale Waterstaat wil plotseling met grote haast de veiligheid op het kruispunt van de weg Axel-Terneuzen met de pro vinciale weg (St. Anna) verbe teren. Gedeputeerde J. de Voogd (VVD) verraste de sta tencommissie voor Waterstaat en Verkeer gisteren met de mededeling dat uitstel niet langer verantwoord is. Het duurde even voor de commissieleden in de gaten hadden wat precies bedoeld werd, maar nadat enige nade re uitleg was gegeven consta teerden sommigen verbaasd dat het bewuste kruispunt in middels door een nieuwe split sing, even verderop, vervan gen is. Immers, de gemeente Terneuzen heeft de afgelopen maanden een nieuw stuk weg aan laten leggen als voor schotje op de voltooiing van de tractaatweg richting Axelse Sassing-Beigische grens. Woordvoerders van Provin ciale Waterstaat verklaarden dat een betere beveiliging van het oude kruispunt desalniet temin dringend gewenst is. iHllllllilllllllllllllllllllllllllintllllfllllllilllllllllllHIHillllUIIIIIIIIHtUHIHIIIimillKHillWIWIIUIiillllHIUItmilHHIIWIIIIIIHmitlfllKmimHHmHillll der belangrijk dan snelle maatregelen bij het nieuwe kruispunt dat door de aanleg van het nieuw stukje weg ont staan is. Hij zei dat de situatie daar „zeer gevaarlijk en ern stig" is, maar werd enigszins gerustgesteld met de medede ling dat Rijk en gemeente daar half januari maatregelen zul len treffen. Het statenlid J. Hennekeij (VVD) vond dat maar eens be keken moet worden of het oude kruispunt niet beter he lemaal kan worden opgedoekt. „Anders hebben we straks twee verkeerslichteninstalla ties op korte afstand van el kaar". Desalniettemin zette de commissie het licht op groen voor een studie naar de verbe tering van het oude kruispunt. G. de Vries-Hommes (PvdA): „Een installatie die niet goed werkt is gevaarlijker dan helemaal geen installa tie". De onverwachte haast waarmee de kwestie gisteren op tafel kwam viel bij de com missie overigens in slechte aarde. Voor J. Scheele (D'66) was dat zelfs aanleiding om tegen te stemmen. Van een onzer verslaggevers TEgNEUZEN/GOES - De Zeeuwse onderwijswereld doet vandaag (dinsdag) op rui me schaal mee aan het protest in Den Haag tegen de bezuini gingsplannen van minister Deetman. In totaal zullen bijna 700 le raren en onderwijzers het bu stripje naar de residentie mee maken. Dat heeft tot gevolg dat enkele tientallen scholen, vooral in kleuter- en lager on derwijs, de hele dag gesloten blijven. Zo is bijvoorbeeld in Huist geen enkele katholieke school open. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft toch een grote actiebereidheid getoond, zowel wat betreft KOV- als ABOP-leden. Onge veer 200 Zeeuws-Vlaamse leerkrachten reizen naar Den Haag, een vijftigtal stahkt daarnaast 'thuis'. In het voortgezet onderwijs ligt de Oostburgse LTS er he lemaal uit. Op het Jansenius in Hulst wordt alleen de eerste twee uur les gegeven. Daarna vertrekt meer dan de helft van de leerkrachten naar Den Haag. De andere scholen ope reren op 80 tot 90 procent van de normale sterkte. Ook in kleuter- en lager on derwijs doen veel leerkrach ten individueel mee aan de protestactie, zonder dat daar door hun school helemaal plat ligt. Bestuurders van de ABOP en KOV hebben de in druk dat met name op veel kleine scholen huiver bestaat om aan de staking mee te doen, vanwege de naam in buurt of dorp. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Om de kansen op resultaat bij de onderhan delingen met België niet te schaden, wil minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) zich nog niet te hard uitspre ken over de toekomst van het Baalhoekkanaal, de afsnijding van de Bocht van Bath en het verdiepen van de Wester- schelde. De VVD-minister ging wat dat betreft gisteren in de Tweede kamer nauwelijks in op dringende vragen van PvdA-Kameriid Jaap van der Doef. Hij zegt „dat het moment dichtbij komt dat de principe akkoorden hierover uit 1975 herzien moeten worden. Het is nu de vraag hoeveel de Belgen nog hechten aan het Baal hoekkanaal en de afsnijding van de Bocht van Bath", aldus de ex-staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, die hierover zelf nogal scpetisch is. Ook uit de plaatselijke pla nologische plannen blijkt niet dat er iemand in Nederland rekening houdt met een spoe dige verwezenlijking van die twee waterstaatkundige pro jecten. „Ik vind dat we over tien jaar nog maar eens verder moeten zien", zegt Van der Doef, die in de tussentijd wil sleutelen aan dat oude princi pe-akkoord. Minister Smit-Kroes wilde zich gisteren, met het oog op haar positie aan de onderhan delingstafel, echter nog niet bloot geven. Ze wijst er op dat bepaalde zaken in het princi- kaar gekoppeld zijn, zoals bij voorbeeld de levering van drinkwater uit de Maas, dat de Nederlandse onderhandelaars graag binnen willen halen. „Ik was erg blij dat de Bel gische minister De Croo on langs bij het Benelux-overleg uit zichzélf opmerkte dat het als een paal boven water staat dat die koppeling ook plaats moet vinden", aldus de minis ter. Dan is het wat haar betreft een zaak voor de Belgen en de Nederlands-Belgische onder handelingen om te bezien waaraan de Belgen prioriteit geven. De kans is daarbij na tuurlijk groot dat men in Bel gië voor de verbetering van de Westerschelde kiest, waarvan de Zeeuwse havens en scheep vaart dan weer mee kunnen profiteren. De VVD-minister bena drukte verder het een goede zaak te vinden dat zij en haar politiek verwante Belgische collega De Croo, dezelfde in valshoek hebben. Er zijn nog geen concrete resultaten ge boekt, maar er is in ieder geval wel een akkoord over de pro cedures, aldus een redelijk op timistische Smit-Kroes. Over de veiligheid op en om de Westerschelde, die volgens Van der Doef „nog lang niet optimaal is", zei de minister dat er hard aan verbetering gewerkt wordt. Ze wees daar bij op het feit dat de bouw van het scheepvaart-coördinatie centrum in Vlissingen in de tijd naar voren is gehaald en zei dat er „druk, blijvende druk, op de Belgen is" als het gaat om de verdieping van de Westerschelde. pe-akkoord immers aan el- iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii

de Stem | 1982 | | pagina 13